پزشکی

یبوست در کودکان

درمان یبوست در کودکان

یبوست در بچه ها بسیار شایع است اما معمولاً علت جدی ندارد. یبوست یک مشکل شایع برای نوزادان و کودکان است و دلیل تقریباً سه درصد مراجعه به پزشک متخصص اطفال است موارد زیادی وجود دارد که می توانید در صورت یبوست فرزندتان به آنها کمک کنید.

یبوست معمولاً به عنوان داشتن حرکات روده ای نادر و سخت و دردناک تعریف می شود. این اغلب در مورد کودکان بزرگتر و بزرگسالان اتفاق می افتد اما این تعریف در نوزادان کمی متفاوت است.
نوزادانی که هنگام حرکت روده دچار فشار و ناله می شوند احتمالاً اگر مدفوع آنها نرم باشد یبوست نمی شوند حتی اگر فقط هر دو یا سه روز یکبار عملکرد روده انجام شود.
همچنین لازم به یادآوری است که بسیاری از نوزادانی که به طور انحصاری از شیر مادر تغذیه می شوند فقط هر هفته یا دو هفته یکبار حرکت روده انجام می دهند.
در حالی که برخی از دلایل پزشکی یبوست مانند بیماری هیرشپرونگ، فیبروز کیستیک و کم کاری تیروئید وجود دارد بیشتر کودکانی که یبوست دارند از نظر سلامتی عادی هستند.
چه چیزی برای کودکان طبیعی است؟ | علائم یبوست در کودکان | علائم نگران کننده در یبوست کودکان | چه عواملی باعث یبوست در کودکان می شود؟ | درمان و جلوگیری از یبوست کودکان | درمان های خانگی یبوست در کودکان | تشخیص و درمان انسداد در کودکان

چه چیزی برای کودکان طبیعی است؟

عادات روده معمولی برای کودکان متفاوت است. اکثر کودکان حداقل هر 2 یا 3 روز یک بار حرکت روده دارند اما در برخی ممکن است روزانه به 3 بار افزایش پیدا کنند.
اگر کودک شما به سختی دفع دارد یا در دفع مشکل دارد فرزند شما دارای یبوست است. اگر فرزند شما یبوست باشد احتمالاً آنها مرتباً دفع ندارند.
بسیاری از کودکان سالم هر از گاهی با یبوست مشکل دارند. این در نوزادان بسیار شایع است و همچنین در طول زمان یادگیری دفع، اتفاق می افتد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علائم یبوست در کودکان

علائم بیماری یبوست فرزند شما شامل موارد زیر است:
به نظر ناراحت می رسد و یا در هنگام دفع درد دارد تحریک پذیر یا ناراحت و یا از نشستن روی توالت خودداری می کند.
درد شکمی دارد که می آید و می رود.
اشتهای خوبی ندارد.
برخی از کودکانی که یبوست دارند نیز شکاف مقعد دارند - یک شکاف کوچک در ناحیه مقعد باعث درد و خونریزی می شود. این اتفاق می افتد زیرا در هنگام دفع مدفوع مقعد تحت کشش بوده است.

علائم نگران کننده در یبوست کودکان

علائم هشدار دهنده که ممکن است وضعیت جدی تری را نشان دهند عبارتند از:
استفراغ
کاهش وزن
افزایش وزن ضعیف
تب
اتساع شکمی
اشتهای ضعیف
یبوست شدید از بدو تولد

چه عواملی باعث یبوست در کودکان می شود؟

کودکان می توانند یبوست پیدا کنند اگر:
موقع حرکات روده دفع را به تاخیر بیندازد.
فیبر کافی نخورد.
بیش از حد شیر بنوشید و غذاهای جامد و کافی را مصرف نکند.
برخی از داروهای خاص مانند برخی از داروهای سرفه را مصرف کند.
فقط تعداد کمی از کودکان به دلیل وضعیت پزشکی دچار یبوست می شوند.

درمان و جلوگیری از یبوست کودکان

نوزادان جوان و نوزادان مبتلا به یبوست باید به دقت توسط پزشک متخصص کودکان مورد ارزیابی قرار گیرند. تغذیه ضعیف می تواند به کمبود آب و یبوست منجر شود بنابراین ارزیابی عادات تغذیه نوزادان و اطمینان از افزایش وزن نرمال مهم است. و افرادی که منحصرا با شیر تغذیه می شوند بندرت یبوست پیدا می کنند.
به یاد داشته باشید که حرکات روده ناکافی به معنای یبوست نیست.
اگر نوزاد بزرگتر شما واقعاً یبوست دارد درمانهای اولیه معمولاً شامل دادن آب اضافی یا آب میوه 100 درصد پاستوریزه یکبار یا دو بار در روز است. یک روش درمانی معمول که والدین استفاده می کنند اضافه کردن شربت کارو یا سایر شربت های ذرت سبک یا تیره به بطری شیرخشک شیرخوارشان است.
در حالی که این مسئله اغلب به دلیل خطر بوتولیسم دلسرد کننده است آکادمی اطفال آمریکایی گزارش می دهد که انجام آن بی خطر است. اگر دادن شیرخشک، تغییریافته با فرمول سویا نیز گاهی اوقات می تواند مفید باشد تا زمانی که فرزند شما آلرژی به سویا نداشته باشد می توانید به او بدهید.
داروهایی که برای معالجه نوزادان خردسال و کودکان مبتلا به یبوست به کار می روند معمولاً محدود به کولاک، مالتسوپکس، لاکتولوز و استفاده گاه به گاه از یک شیاف گلیسیرین است.
رژیم غذایی
هدف نهایی در درمان یبوست این است که کودک شما هر روز حرکات نرم روده داشته باشد. یکی از اصلی ترین راه های پیشگیری و درمان یبوست با تغییر رژیم غذایی کودک است. این شامل کاهش غذاهای کم فیبر و غذاهایی که یبوست دارند از جمله :
شیر گاو
موز
ماست
پنیر
هویج پخته شده
برای نوزادان مسن و کودک نو پا که شیر زیادی از گاو را می نوشند شیر کم چرب و شیر سویا گزینه های خوبی هستند زیرا معمولاً نسبت به شیر کامل گاو یبوست کمتری دارند.
یکی دیگر از تغییرات مهم رژیم غذایی افزایش میزان فیبر در رژیم غذایی کودک است. آخرین توصیه های برای دریافت فیبر می گوید که کودکان باید برای هر 1000 کالری که می خورند حدود 14 گرم فیبر دریافت کنند .
یادگیری خواندن برچسبهای تغذیه برای انتخاب غذاهای کم چرب و پر فیبر بسیار مفید است. میوه ها و سبزیجات، به خصوص اگر خام و پوست نگرفته باشند گزینه های خوبی هستند.
سبزیجاتی که از نظر فیبر بسیار خاص هستند شامل لوبیا از جمله لوبیا کلیوی، ناوی، پینتو، لوبیا لیما، سیب زمینی شیرین، نخود فرنگی، سبزی شلغم و گوجه فرنگی خام است.
غذاهای دیگری که برای کودکان مبتلا به یبوست مفید است شامل سوپ های سبزیجات (مقدار زیادی فیبر و مایعات اضافه شده) و پاپ کورن هستند. سبوس اضافی همچنین می تواند از جمله غلات سبوس دار، مافین سبوس دار، گندم خرد شده، کراکر گراهام و نان گندم سبوس دار مفید باشد.
همچنین افزایش مایعاتی که کودک شما می نوشد بسیار مهم است. او باید روزانه حداقل دو تا سه لیوان آب و مقداری آب میوه بخورد. آب سیب، گلابی و آلو یا سایر آب میوه های حاوی سوربیتول بالا، انتخاب های خوبی هستند تا زمانی که پاستوریزه شوند و 100 درصد آب میوه داشته باشند نه یک نوشیدنی میوه.
اگر فرزند شما یبوست دارد بسیار مهم است زیرا این امر باعث ناراحتی آنها می شود.
آموزش عادات سالم روده، مانند نگه نداشتن اجابت مزاج
آنها را مجبور کنید بعد از هر وعده غذایی روی توالت بنشینند و این کار را به آنها پاداش دهید.
پرداختن به حل هرگونه نگرانی که در مورد رفتن به توالت وجود دارد
به آنها غذاهای پر فیبر داده شود
به آنها ملین طبیعی مانند آب تمیز بدهید.
برای بهتر شدن طعم آلو، سعی کنید آن را با آب دیگری مخلوط کنید یا آن را منجمد کنید تا بلوک های یخی ایجاد شود.
چه زمانی به پزشک مراجعه کنید
اگر اقدامات فوق مؤثر نیست برای مشاوره به پزشک مراجعه کنید.
اگر کودک شما نیاز به مراقبت پزشکی داشته باشد:
در یک هفته دفع انجام نداده است.
علائم دیگری مانند تب یا استفراغ دارند.
یک مقعد بسیار دردناک دارد.
به اندازه کافی نمی خورند و نمی نوشند.
بیش از چند بار در سال به ملین نیاز دارند.

بیشتر بدانید: یبوست شیر (کودکان) علل، نشانه ها، رژیم غذایی، درمان

درمان های خانگی یبوست در کودکان

تغییرات رژیم غذایی برای اثربخشی، زمان لازم است و تا زمانی که این اتفاق نیفتد کودک شما به احتمال زیاد نیاز به نرم کننده مدفوع دارد. این داروها معمولاً طولانی مدت به عنوان درمان نگهدارنده مورد استفاده قرار می گیرند و از نظر ایمنی، مؤثر و بدون ایجاد عادت یا غیر اعتیاد آور محسوب می شوند.
شما باید از استفاده مزمن از ملین های محرک مانند بیساکودیل، اکسلکس (ExLax) یا روغن کرچک (castor oil) خودداری کنید. ملین از نوع اسمزی، که با کشیدن مایع اضافی به روده بزرگ برای نرم شدن مدفوع کار می کند معمولاً برای استفاده طولانی مدت ایمن تر است.
داروهای ضد یبوست که معمولاً مورد استفاده قرار می گیرد شامل موارد زیر است:
پلی اتیلن گلیکول (میراماکس): Miralax یک پودر بی مزه و بی بو است که می تواند با آب مخلوط شود و اکنون بدون نسخه در دسترس است.
شیر منیزیم: شیر منیزیم حاوی هیدروکسید منیزیم است یک ملین اسمزی با طعم گچی است که همه بچه ها تحمل نمی کنند. ممکن است با 1 - 2 قاشق چایخوری Tang یا Nestle Quick یا در یک میلک شیک مخلوط شوند تا بهتر تحمل شوند.
روغن معدنی Mineral oil: روغن معدنی روان کننده کولون است که می توانید آن را با آب پرتقال مخلوط کنید. توجه به این نکته ضروری است که روغن معدنی ممکن است باعث نشت مدفوع و رنگ آمیزی لباس های زیر شود بنابراین در صورت مشاهده این امر نگران نباشید.
Docusate: به عنوان Colace و Surfak موجود است و یک ماده ملین روان کننده است. همچنین با داروی مسهل محرک در داروی ترکیبی Peri-Colace نیز موجود است.
عصاره سوپ مالت (Maltsupex): Maltsupex بوی نامطبوع دارد اما به راحتی با یک شیرخشک برای نوزادان جوان تر مخلوط می شود.
Senokot: سنولات یک ملین تحریک کننده است چه به عنوان Senokot یا Senokot S موجود است که ملین را با نرم کننده مدفوع ترکیب می کند.
بیزاکودیل: Biscadyl یک ملین تحریک کننده متداول است که به عنوان Correctol و Dulcolax موجود است.
داروهای دیگری که برای تجویز در دسترس هستند شامل لاکتولوز، یک ملین اسمزی است. علاوه بر نرم کننده مدفوع، ممکن است با مخلوط کردن Metamucil یا Citrucel با 8 اونس آب یا آب میوه یا دیگر ملین های حجم دهنده یا مکمل های حاوی فیبر، به افزایش فیبر کمک کند. در حال حاضر بسیاری از مکمل های فیبری به عنوان قرص جویدنی برای بچه ها در دسترس هستند و حتی یک مکمل چسبنده فیبری نیز وجود دارد.
با هر یک از این روش های درمانی، ابتدا با پزشک متخصص اطفال خود صحبت کنید. مطالعات اخیر حاکی از آن است که پلی اتیلن گلیکول (Miralax) می تواند ایمن ترین آماده سازی برای نوزادان و کودکان نوپا باشد. بنابر این گفته، هر کودکی متفاوت است و متخصص اطفال شما می تواند بر اساس آگاهی از کودک شما و سابقه پزشکی وی بهترین توصیه را انجام دهد.

چگونه کودک نیاز به درمان دارد؟

هدف اصلی درمان یبوست فرزند شما این است که او هر روز یک مدفوع نرم داشته باشد. برای تحقق این امر، ممکن است کودک شما برای مدت طولانی، اغلب تا چهار تا شش ماه، نیاز به مصرف داروهای خود داشته باشد.
یكی از بزرگترین اشتباهاتی كه والدین در درمان یبوست فرزندان خود مرتكب می شوند قطع مصرف داروهای آنها پس از شروع مدفوع نرم است. اگر خیلی زود متوقف شود احتمالاً فرزند شما عود می کند و دوباره یبوست پیدا می کند.
هنگامی که کودک شما مدفوع نرم دارد می توانید با پزشک متخصص اطفال او در مورد کاهش دوزهای مسهلی که استفاده می کنید صحبت کنید. این کار معمولاً به تدریج غالباً با کاهش 25 درصد دوز در هر یک تا دو ماه انجام می شود.
خیلی سریع متوقف کردن ملین ها می تواند منجر به یبوست کودک شود. همچنین ادامه رژیم غذایی غیر یبوست زای کودک در حین و بعد از قطع شدن نرم کننده مدفوع بسیار حائز اهمیت است.
قبل از شروع کودکتان با داروی جدید یا اینکه در حال تغییر دوز دارویی که از قبل تجویز کرده است حتماً آن را با پزشک متخصص اطفال او صحبت کنید.

درمانهای رفع گیرافتادگی مدفوع

از آنجا که غالباً یک مدفوع بزرگ و سخت وجود دارد که در رکتوم فرزند شما قرار گرفته است ممکن است کودک شما قبل از شروع رژیم درمانی یا دارو درمانی نیاز به رفع گیرافتادگی مدفوع داشته باشد. این کار معمولاً با استفاده از انما یا شیاف تحت نظر پزشک متخصص اطفال انجام می شود. همچنین می تواند با استفاده از دوزهای بالای روغن معدنی یا پلی اتیلن گلیکول انجام شود.
به طور کلی، کودکان زیر 18 ماه می توانند یک شیاف گلیسیرین مصرف کنند اما فقط تحت نسخه پزشک متخصص اطفال استفاده شود. به کودکان بین 18 ماه تا 9 سال می توان انمای Fleet کودکان یا نیمی از شیاف Dulcolax تجویز کرد. به کودکان بزرگتر می توان یک انمای Fleet کودکان یا یک شیاف کامل Dulcolax داد.
شما باید از استفاده منظم انما یا شیاف اجتناب کنید. آنها در مواردی که کودک شما طی سه تا چهار روز حرکات روده نداشته باشد لازم است و به عنوان "درمان نجات" ضروری می باشد اما اگر نیاز به استفاده منظم از آنها دارید پس به احتمال زیاد باید دوزهای نرم کننده مدفوع را افزایش دهید.

اصلاح رفتار

هنگامی که مدفوع فرزند شما نرم و مرتب شد مهم است که رفتار او را تغییر داده و او را به انجام حرکات منظم روده تشویق کنید . این شامل مواردی است که وی بعد از غذا یک یا دو بار در روز به مدت 5 دقیقه در توالت بنشیند. شما می توانید یک دفتر خاطرات یا برچسب هایی را داشته باشید تا در هنگامی او حرکات روده دارد و یا داروی خود را مصرف می کند یاداشت کنید سپس برای رعایت منظم او پاداش ارائه دهید. سعی نکنید او را مجبور به نشستن کنید تا زمانی که حرکتی روده نداشته باشد.

عوارض

علاوه بر درد، یبوست می تواند منجر به شقاق مقعد یا پارگی در پوست اطراف رکتوم، خونریزی، بواسیر، پرولاپس رکتوم و انقباض شود. Encopresis یکی دیگر از عوارض یبوست مزمن است و می تواند منجر به نشت غیرارادی مدفوع ثانویه در اثر توده های بزرگ مدفوع شود.

تشخیص و درمان انسداد در کودکان

اگرچه یبوست یک بیماری مزمن است که اغلب درمان آن دشوار است اما انجام حرکات دردناک روده چیزی نیست که کودک شما باید "یاد بگیرد و با او زندگی کند". به مرور زمان، با مداخلات مناسب رژیم غذایی و پزشکی، کودک شما باید بتواند حرکات منظم روده را انجام دهد.
اگر متخصص اطفال شما قادر به کمک به درمان یبوست فرزند شما نیست ممکن است شما از متخصص گوارش کودکان کمک بیشتری بخواهید. مراجعه به متخصص نیز در صورتی که کودک شما علائم هشدار دهنده از وضعیت جدی تری داشته باشد یا اگر با درمان های فعلی شما بهبود نیافته است ایده خوبی است.
خلاصه:
یبوست در نوزادان بسیار شایع است و اغلب مربوط به رژیم غذایی است به علاوه خودداری از مدفوع هنگام یبوست باعث ناراحتی می شود. درمان معمولاً به ترکیبی از روشهای درمانی نیاز دارد و ممکن است ماهها طول بکشد. به گفته این، گزینه های زیادی در دسترس است. حتماً با پزشک متخصص اطفال خود صحبت کرده و از توصیه های وی در مورد هرگونه تغییر رژیم غذایی یا داروهای مورد نیاز صحبت کنید.

بیشتر بدانید: چند درمان طبیعی برای رفع یبوست | یبوست سفر - علل و درمان

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search