پزشکی

انواع ورم پستان (عفونت پستان)، علل، درمان و پیشگیری

ماستیت - عفونت پستان

ورم پستان به دلیل عفونت زمینه ای التهاب پستان است. باعث تورم و درد پستان ها می شود. اگرچه ممکن است در هر خانمی رخ دهد اما بیشتر در خانمهایی که شیر می دهند رخ می دهد.

برای جلوگیری از عوارض، درمان زودرس ماستیت مهم است. مادر باید به شیردهی ادامه دهد زیرا به تخلیه شیر کمک می کند و باعث بهبودی شرایط می شود برای مادران شیرده غیر طبیعی نیست که عفونت پستان را تجربه کنند. بیشتر اوقات این عفونتها به طور همزمان فقط یک پستان را تحت تأثیر قرار می دهند. این بیماری می تواند در حدود 1 در 3 مادر شیرده و به طور معمول در 3 ماه اول زندگی نوزاد رخ دهد. اگرچه ناراحت کننده است این عفونت های پستان یک وضعیت جدی نیست. حتی مردان نیز می توانند عفونت پستان ایجاد کنند اگرچه نادر است.

ورم پستان چیست؟

ورم پستان به دلیل التهاب بافت سینه معمولاً به دلیل عفونت زمینه ای ایجاد می شود. ورم پستان اصطلاح پزشکی برای التهاب پستان است. به طور معمول درد، قرمزی و تورم پستان وجود دارد. بیشتر موارد حاد با یک عفونت همراه است خصوصاً در ماه اول شیردهی. با این حال، ورم پستان در خانم هایی که شیرده نیستند ممکن است رخ دهد و حتی ممکن است در برخی موارد نادر روی مردان تأثیر بگذارد.
موارد مزمن ممکن است مربوط به عفونتهای ثانویه باشد که غالباً با یک اختلال زمینه ای یا انسداد سیستم مجرای سینه همراه با ورم پریوداکتال همراه است. اگرچه ورم پستان یک وضعیت جدی نیست اما عوارضی مانند آبسه سینه ممکن است در موارد شدید ایجاد شود که درمان نشده اند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علل ورم پستان

از آنجا که بیشتر موارد التهاب پستان به دلیل عفونت در دوران شیردهی (شیردهی) است می توان آن را به طور گسترده به عفونت های شیردهی و غیر شیردهی تقسیم کرد. باکتری هایی که باعث این عفونت ها می شوند معمولاً در سطح پوست یا از دهان کودک قرار دارند. تغذیه با شیر مادر به ندرت یا خالی نکردن کامل پستان در هنگام تغذیه، عوامل اصلی خطر ابتلا به ورم پستان است.

ورم پستان در دوران شیردهی (عفونت پستان درشیردهی)

عفونتهای پستان در شیردهی معمولاً در 4 تا 6 هفته اول شیردهی بروز می کنند. هنگامی رخ می دهد که در اثر شیردهی شکاف ها و ترک ها روی نوک پستان ایجاد شود و این به باکتری ها اجازه می دهد تا به بافت زیرین حمله کنند. ماستیت شیردهی معمولاً یک عفونت سطحی است و ممکن است بیشتر اوقات در حاشیه پستان آبسه های تک یا چندگانه ایجاد شود. ممکن است آبسه های تک یا چند پستان ایجاد شود و با عفونت های منتشر شده که درمان نشده اند ممکن است نکروز گسترده ای ایجاد شود.
عفونت در ابتدا تنها یک مجرای شیردهی، مجاری مرتبط و لوبول های غده ای را درگیر می کند. استاز شیر ممکن است یکی از عوامل رسوبی باشد و به همین دلیل توصیه می شود زهکشی به حداقل برسد و خطر و شدت ورم پستان شیردهی را کاهش دهد. با گذشت زمان، ممکن است عفونت در کل پستان گسترش یابد. شایعترین عامل بیماری زایی استافیلوکوکوس اورئوس و پس از آن استافیلوکوک اپیدرمیدیس و استرپتوکوک است. استافیلوکوک ها در مقایسه با عفونت منتشر شده با استرپتوکوک ها باعث ایجاد التهاب موضعی تر می شوند.

ورم پستان بدون تغذیه با شیر مادر (عفونت غیر شیردهی پستان)

عفونت های غیر شیردهی پستان ممکن است با ضربه به پستان، بعد از عمل، در خانمهایی دارای دیابت قندی با کنترل ضعیف، عفونت HIV و حتی آرتریت روماتوئید ایجاد می شود. عفونت ها بیشتر در اطراف و به دور از آرئولا (محیطی) مشاهده می شوند. با این حال، این یک بیماری نادر در مقایسه با ماستیت حاد مرتبط با شیردهی (ماستیت شیردهی) است.
ورم پستان مزمن غیر شیردهی ممکن است مربوط به کراتیزاسیون آستر اپیتلیوم مجرای نوک پستان باشد. شاخه های کراتین مجاری را مسدود می کنند که منجر به التهاب می شود. این بیماری به عنوان ماستیت پریوداکتال شناخته می شود. ممکن است یک عفونت باکتریایی ثانویه و تشکیل آبسه ایجاد شود. همچنین می تواند منجر به ایجاد فیستول شود. این نوع ماستیت بیشتر در زنان سیگاری دیده می شود و با شرایطی مانند نوک سینه معکوس همراه است.

علائم و نشانه ها

درد پستان، حساسیت به لمس، تورم و قرمزی پستان علائم متداول است و ممکن است همراه با التهاب با یا بدون عفونت باشد. در مراحل اولیه، بسیاری از خانم ها علائم شدید را تجربه نمی کنند و به سادگی در هنگام پوشیدن سینه بند یا لباس محکم، ناراحتی را گزارش می کنند.
با عفونت ممکن است علائم و نشانه هایی مانند تب، سردرد و خستگی وجود داشته باشد. ترشحات چرکی، به ویژه ترشحات زرد تا سبز که بوی بد با یا بدون خون دارند ممکن است در ورم پستان حاد دیده شود. همچنین ممکن است انواع دیگری از ترشحات سینه وجود داشته باشد. در صورت بروز آبسه، ممکن است یک ناحیه برآمده موضعی که دردناک و در لمس قرمز و گرم است دیده شود.
عوامل خطر برای ورم پستان
استرس شدید یا خستگی
تغذیه ضعیف
یک سابقه قبلی ورم پستان
پوشیدن سینه بند محکم که می تواند با فشار آوردن به پستان، جریان شیر را محدود کند.

تشخیص

تشخیص ورم پستان معمولاً براساس علائم و نشانه ها به همراه معاینه جسمی پستان انجام می شود.
برای تأیید تشخیص ممکن است تحقیقات زیر انجام شود.

سونوگرافی

این یک تحقیق غیر تهاجمی است که در آن یک کاوشگر سونوگرافی روی ناحیه آسیب دیده پستان قرار می گیرد. این می تواند به تمایز بین ورم پستان و یک توده سینه جامد در اثر تومورها کمک کند. همچنین می تواند به تمایز بین ورم پستان و آبسه سینه کمک کند.

سیتولوژی دقیق آسپیراسیون سوزن (FNAC)

در این روش، یک سوزن ریز در قسمت توده یا قسمت آسیب دیده وارد می شود و مقداری از مواد آسپیراسیون می شوند که در زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار می گیرند. این یک روش سریع، نسبتاً بدون درد، غیر تهاجمی، در فضای باز است. این می تواند به تأیید ماهیت عفونی بیماری کمک کند.

کشت و حساسیت

مواد کوچکی که در طول FNAC آسپیره می شوند ممکن است برای تکنیک های کشت ارسال شود. به شناسایی ارگانیسم مسئول عفونت کمک می کند. علاوه بر این، همچنین اطلاعاتی در مورد مناسب ترین آنتی بیوتیک موجود در برابر آن ارگانیسم ارائه می دهد.

ماموگرافی و بیوپسی

ورم پستان در زنان شیرده که جوابگوی درمان نیستند یا عود می کند باید در ادامه بررسی شود. این امر به این دلیل است که یک شکل نادر از سرطان سینه (سرطان التهابی پستان) می تواند قرمزی، تورم و سایر علائم مشابه ماستیت داشته باشد. ماموگرافی و بیوپسی می تواند به رد سرطان کمک کند.

درمان ورم پستان

درمان پزشکی همیشه برای ورم پستان لازم نیست. اقدامات حمایتی مانند خالی کردن کامل پستان در هنگام تغذیه و بارها تغذیه با شیرخوار ممکن است مؤثر باشد. کمپرس سرد یا یخ بسته می تواند در مدیریت التهاب کمک کند. استراحت همچنین به عنوان بخشی از مدیریت مکمل ورم پستان توصیه می شود. در صورت بروز ورم پستان نباید شیردهی متوقف شود. در حقیقت، شیردهی می تواند به کاهش علائم ورم پستان کمک کرده و به رفع آن کمک کند.
داروهایی مانند استامینوفن ممکن است برای مدیریت درد و تب تجویز شود. معمولاً آنتی بیوتیک ها برای درمان ورم پستان تجویز می شوند اگرچه برخی مطالعات نشان می دهد که ابتدا باید اقدامات حمایتی انجام شود. آنتی بیوتیک ها معمولاً به عنوان یک دوره 10 روزه تجویز می شوند. اگر آبسه وجود داشته باشد ممکن است درناژ لازم باشد.
به خوبی هیدراته بمانید و یک رژیم غذایی سالم و متعادل بخورید
سینه ها و نوک سینه ها را تمیز نگه دارید. از آب ولرم می توان برای از بین بردن شیر خشک یا باقی مانده موجود در نوک سینه ها که ممکن است مانع از جریان شیر شود استفاده کرد.
موقعیت شیردهی متفاوت را می توان امتحان کرد به طوری که حداقل فشار بر روی ناحیه دردناک پستان اعمال شود.

عوارض ورم پستان

آبسه سینه
اگر به موقع درمان نشود ورم پستان می تواند بدتر شود و منجر به تشکیل آبسه سینه پر از چرک شود. پس از ایجاد آبسه، نیاز به برش جراحی و تخلیه آن وجود دارد. بنابراین شناخت ورم پستان در مراحل اولیه و درمان مناسب آن بسیار مهم است.
ورم پستان مزمن
تخلیه ناقص آبسه سینه می تواند منجر به عفونت مزمن شود. این بیماری معمولاً در زنان یائسه دیده می شود و با التهاب مزمن مجاری زیر نوک پستان همراه است. تغییرات هورمونی در بدن می تواند منجر به گرفتگی مجاری شیر با سلول های مرده پوست شود. این امر باعث می شود پستان در معرض عفونت باکتریایی حساس تر شود

پیشگیری از ورم پستان

چند تغییر ساده در شیردهی و شیوه زندگی می تواند در پیشگیری و مدیریت ورم پستان موثر باشد. همیشه توصیه می شود در مورد اقدامات پیشگیری از ورم پستان با پزشک، ترجیحاً یک متخصص زنان و زایمان و همچنین یک مشاور شیردهی مشورت کنید. در صورت تجویز نباید از آنتی بیوتیک ها جلوگیری کرد.
به منظور جلوگیری از سرریز بیش از حد، که یکی از عوامل موثر در ورم پستان است خالی کردن پستان در طول شیردهی بسیار مهم است. کودک باید از یک پستان تغذیه کند تا خالی شود. استفاده از کمپرس گرم قبل از تغذیه پستان می تواند به تسهیل تخلیه کامل کمک کند.
قرار گرفتن صحیح کودک در هنگام تغذیه نیز یک عامل مهم است. این می تواند به کودک کمک کند تا به درستی برای تغذیه چسبیده باشد. تغییر وضعیت کودک در هنگام تغذیه نیز می تواند کمک کننده باشد. در صورت لزوم از مشاوره شیردهی، مشاوره بگیرید.
سینه ها را بین و قبل از غذا ماساژ دهید. با فشار دادن آرام از ناحیه درگیر به نوک پستان می توانید به انتقال شیر از طریق شبکه مجاری کمک کنید. این به تخلیه آسان شیر از سینه ها هنگام خوراک کمک می کند.
ابتدا باید کودک قرار گیرد تا از پستان آسیب دیده تغذیه کند به خصوص وقتی کودک گرسنه است و به شدت مک می زند. اطمینان حاصل کنید که از سر نوزاد برای تغذیه راحت تر حمایت می شود. بگذارید کودک تا زمان تکمیل غذا تغذیه شود و کودک را زود از پستان جدا نکنید.
یک سینه بند حامی که برای خانم های شیرده مناسب است باید استفاده شود. انتخاب اندازه مناسب برای پشتیبانی و راحتی کافی مهم است. از بندهای محکم یا لباس های تنگ که روی پستان فشار می آورد باید خودداری شود.

در ادامه بخوانید: درد بالای پستان (راست و چپ) - علل و علائم | علائم سرطان سینه |علل ترشح پستان، ترشح از نوک پستان

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search