پزشکی

علل چشم های آبکی، پیشگیری، درمان و درمان های خانگی

چشم های آبکی

بیشتر ما وقتی که دچار دل شکسته، اندوهناک و یا دردهای شدید هستیم اشک می ریزیم. برخی از ما وقتی خوشحال می شویم و یا وقتی که توسط یک داستان احساسی، برنامه تلویزیونی، فیلم یا تبلیغات تجاری تحت تاثیر قرار می گیریم دچار چشمان اشکی می شویم. (آنها را به هیچ وجه به عنوان اشک آور نمی خوانند.)

با این حال، برای دیگران، اشک ها بدون دلیل قابل تشخیص، جریان می یابد. علائم این بیماری، به نام اپی فوریا، از چشمان کمی آبکی تا اشک هایی که در صورت وجود دارد جاری است. Epiphora می تواند آزار دهنده و ناراحت کننده باشد و وقتی که آب واقعاً جاری شود می تواند در بینایی شما اختلال ایجاد کند.
اشک برای حفظ سلامتی چشمان شما ضروری است. اشک نه تنها به روانکاری چشم کمک می کند بلکه وظیفه تمیز کردن آنها را نیز بر عهده دارد.
دو نوع اشک وجود دارد. نوع اول اشکی است که با هر بار چشمک زدن تولید می شود. این اشک ها توسط غدد روی چشم های شما رها می شوند.
نوع دوم اشک، مواد مایع است که توسط یک جفت غدد اشکی به شکل بادام آزاد می شود که یکی از آنها در واکنش به ماده خارجی، بو و احساس است. اینها محصولات اشک آور واکنشی هستند.
اشکها بر روی سطح بالای چشم توسط غدد اشکی مختلف ایجاد می شوند تا لایه آبی ایجاد شود که قرنیه را از تحریک کننده های مضر محافظت می کند.
با این وجود، تشکیل بیش از حد اشک ممکن است به چشمان آبکی منجر شود. اهداف عملکردی آنها به کنار، چشمان آبکی تمایل دارند دید شما را مضر جلوه دهند دیدن را برای شما دشوار می کند.
هرکسی که گریه خوبی داشته باشد می تواند این واقعیت را گواهی دهد و اگر چشمان شما دائماً آبکی می شود این مشکل تقریباً به یک معلولیت تبدیل می شود.
این شکل از ایجاد اشک بیش از حد از نظر پزشکی به عنوان epiphora شناخته شده است یک بیماری شایع چشم است که تعداد زیادی از مردم را در سراسر جهان گرفتار می کند.
افرادی که چشمان آبکی دارند بر روی قرنیه خود یک پوشش اشک آور ثابت دارند و همین امر باعث می شود که چشمانشان مانند شیشه باشد.
از آنجا که تولید بیش از حد اشک وجود دارد که نمی تواند درون چشم باشد اشک از گوشه چشم می چکد بدون اینکه فرد مبتلا حتی متوجه آن شود.
Epiphora عموماً یک بیماری تحریک کننده اما بی ضرر است که به خودی خود برطرف می شود اما در برخی موارد، می تواند یک بیماری یا بیماری زمینه ای چشم را نیز نشان دهد.
اگرچه این شکل از ناراحتی های چشمی می تواند در هر سنی بروز کند اما بیشترین شیوع در موارد زیر است:
نوزادان
کودکان زیر 2 سال
بزرگسالان بالای 60 سال

چه عواملی باعث ایجاد چشم های آبکی می شود؟

چشمان آبکی معمولاً به جای اینکه یک مسئله پزشکی جداگانه باشد علامت برخی از شرایط خاص است. این شرایط شامل موارد زیر است:
مجاری اشک آور مسدود شده: هنگامی که مجاری اشک شما به دلیل عفونت و التهاب مسدود می شود نتیجه فوری تولید بیش از حد اشک است که باعث می شود چشمان شما آب شود.
خشکی چشم: از آنجایی که چشمان خشک به طور فزاینده ای مستعد تحریک هستند پاسخ طبیعی بدن تولید اشک اضافی برای روانکاری چشم ها و پایین آمدن ناراحتی چشم است.
این تحریک بیش از حد از غدد اشکی غالباً منجر به اشک بیشتر از چشم می شود و منجر به چشم آبکی می شود.
علاوه بر این، جراحی هایی مانند جراحی آب مروارید یا جراحی لیزیک می تواند باعث تشدید یا حتی باعث خشکی چشم نیز شود.
شرایط آب و هوایی: گاهی اوقات، تولید بیش از حد اشک در شرایطی که شما در معرض هوای سرد و یا باد شدید قرار دارید رخ می دهد.
اشیاء خارجی: سایش و یا پارگی قرنیه ناشی از ورود یک جسم خارجی به چشم، آسیب دیدگی چشم، سوختگی، مواد شیمیایی موجود در چشم، مژه های درشت و قرار گرفتن در معرض گرد و غبار می تواند منجر به چشمان بیش از حد آبکی شود.
عوامل محیطی: مواد شیمیایی محیطی موجود در هوا یا باد می توانند قرنیه را تحریک کرده و باعث اشک چشم شما شوند.
داروها: چشم های آبکی همچنین می تواند یک عارضه جانبی برخی از داروهای خاص مانند اپی نفرین، قطره چشم یا داروهای مورد استفاده در شیمی درمانی باشد.
شرایط پزشکی: Epiphora همچنین می تواند محصول جانبی برخی از اختلالات پزشکی مانند زخم قرنیه، ملتحمه، کراتیت باکتریایی، سینوزیت مزمن، اختلالات تیروئید و بلفاریت (تورم در امتداد لبه پلک) باشد.
آلرژی: آلرژی در برابر گرد و غبار، شوره و یا قارچ می تواند غدد اشکی شما را بیش از حد فعال کند و در نتیجه باعث پارگی بیش از حد چشم ها می شود.
حساسیت به نور: قرار گرفتن در معرض نور خورشید و یا چراغ های داخلی می تواند باعث چشمان آبکی شما شود.
کشش چشم: خیره شدن به صفحه نمایش های LED برای ساعت های طولانی، خواندن چاپ های ظریف، استفاده از عینک با لنز یا شیشه کم قدرت و کمبود خواب باعث می شود چشمان شما به طور فزاینده ای سنگین، خسته و مستعد آبکی شود.
Ectropion: اکتراپیون به یک وضعیت چشمی اطلاق می شود که در آن پلک پایین به سمت بیرون می چرخد و از کره چشم دور می شود.
از آنجا که حاشیه پلک به سمت داخل می چرخد سطح داخلی چشم در معرض دید قرار می گیرد و اشک نمی تواند داخل مدخلی که در گوشه چشم ها قرار دارد عبور کند.
جمع شدن اشک به دلیل زهکشی ناکارآمد منجر به اشک بیش از حد می شود.
Entropion: آنتروپیون به وارونگی غیر طبیعی یا چرخش درونی پلک تحتانی و مژگان اشاره دارد که باعث می شود آنها در مقابل قرنیه و ملتحمه برس بزنند. این اصطکاک مداوم می تواند چشمان شما را بسیار آبکی کند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

بیشتر بخوانید: 8 چیز که باید درباره آب مروارید بدانید | عوارض عمل جراحی آب مروارید (کاتاراکت)

علائم چشمان آبکی

چشمان آبکی معمولاً با علائم زیر همراه هستند:
چشمان شما به طور فزاینده ای تحریک می شود و حتی ممکن است قرمز شود.
ممکن است پلکهای شما متورم شود.
ممکن است احساس سوزش در چشم ها را تجربه کنید.
ممکن است چشمان شما شروع به خارش کند.
ممکن است حمله عطسه مکرر داشته باشید.
ممکن است چشمان شما نسبت به نور حساس شود.
اگر این بیماری به نوعی آسیب دیدگی منجر شود چشمان شما دردناک خواهد بود.
ممکن است چشمان شما بسیار خسته، سنگین و دردناک باشد.
دید شما ممکن است مبهم شود.
همچنین ممکن است متوجه افزایش ترشحات چشم شوید.

تشخیص

برای تعیین علت اصلی اشک بیش از حد، پزشک ابتدا از سابقه پزشکی شما سؤال می کند و سپس چشم شما را معاینه می کند.
اگر نتایج معاینه مقدماتی قطعی نباشد ممکن است پزشک شما را برای آزمایش های اضافی به چشم پزشک ارجاع دهد.
چشم پزشک با وارد کردن یک کاوشگر کوچک به دهانه مجرا در گوشه داخلی چشم به نام پانچ و هرازگاهی عمیق تر در مجرای زهکشی کوتاه که در آن باز می شود هرگونه انسداد در مجرای اشک به نام کانال را بررسی می کند.
اشکهایی که در چشمان شما شکل می گیرد از طریق کانالیکول عبور می کنند تا به کیسه اشک برسند.
پزشک ممکن است چشمان شما را به آرامی با مایعات روان کند تا ببیند آیا به درستی از طریق کانال داخل بینی تخلیه می شود یا خیر.

درمان پزشکی چشم های آبکی

درمان چشمان آبکی بستگی به علت اصلی دارد. بیشتر موارد اشک بیش از حد کوتاه مدت است اما در صورت ابتلا به ملتحمه آلرژیک ممکن است این بیماری برای مدت طولانی ادامه یابد.
متداول ترین راهکارهای درمانی برای متوقف کردن چشم های آبکی شامل موارد زیر است:
قطره چشم: اگر اشک بیش از حد در اثر خشکی چشم ایجاد می شود می توانید از قطرات چربی روان کننده با کیفیت خوب استفاده کنید تا سطح چشم را تسکین دهید.
قطره های چشم معمولاً بدون نسخه در دسترس هستند و انواع زیادی برای انتخاب وجود دارد.
پزشک شما می تواند شما را به سمت کالایی که مناسب برای پرونده شما است هدایت کند.
تجویز قطره های چشم: چندین محصول وجود دارد که پزشک شما تجویز می کند که باعث افزایش تولید اشک در موارد خشکی شدید چشم می شود.
دارو: اگر به دلیل عفونت چشمی زیر چشم شما در حال آب دار شدن است پزشک ممکن است یک دوره از آنتی بیوتیک ها را برای رفع مشکل ریشه تجویز کند.
اگر به دلیل آلرژی چشم های آبکی دارید ممکن است آنتی هیستامین ها برای مهار پاسخ التهابی تجویز شوند.
شاخه های punctal: پزشک شما ممکن است یک یا هر دو از punctum شما را تخلیه کند. این به شما در حفظ اشک هایی که غدد شما تولید می کند کمک می کند.
عمل جراحی: اگر یک مجرای اشک مسدود شده مسئول چشمان بیش از حد آبکی شما باشد ممکن است برای ایجاد یک محل جدید تخلیه برای اشک شما، جراحی توصیه شود.
این نوع جراحی با عنوان dacryocystorhinostomy) DCR) شناخته می شود و شامل ایجاد برش کوچک در گوشه داخلی چشم شما، در کنار بینی است.
سپس جراح برش عمیق تر به پوست می دهد تا یک گذر کوتاه از استخوان بینی ایجاد شود و گاهی اوقات لوله ای را درون آن قرار می دهد تا در آینده از احتقان آن جلوگیری شود.
این مجرای جدید از کیسه اشکی تا حفره بینی شما امتداد دارد و تخلیه آسان اشک اضافی از چشمان شما را تسهیل می کند.

چشم های آبکی: مراقبت از خود و درمان های خانگی

با رعایت این اقدامات مراقبت از خود، چشم های آبکی در خانه قابل کنترل است:
چشم خود را مالش ندهید: اگر فکر می کنید چیزی در داخل چشم شما وجود دارد هرگز آن را مالش ندهید.
مالیدن چشم هنگام داشتن ذره ای که در آن گیر کرده است ممکن است باعث ناراحتی شما شود و حتی منجر به آسیب دیدگی چشم شود.
بهداشت خوب دست را رعایت کنید: حتما چشم های خود را فقط با دست های تمیز لمس کنید.
از گرما درمانی ملایم استفاده کنید: اگر به دلیل انسداد مجرای اشک، چشمان شما بسیار آبکی شده است قرار دادن یک کمپرس گرم روی چشم مبتلا ممکن است به تسکین برخی از ناراحتی ها کمک کند.
گرمای خفیف ممکن است به تسکین احتقان در مجرای اشک کمک کرده و تخلیه اشک اضافی را تسهیل کند.
لنزهای تماسی را با احتیاط قرار دهید: قبل از خواب و حتی قبل از چرت زدن کوتاه، لنزهای تماسی خود را بردارید. بهتر است در هنگام شنا یا دوش گرفتن از پوشیدن لنزهای تماسی خودداری کنید.
چشمان خود را با عینک محافظ بپوشانید: از عینک های محافظ استفاده کنید تا در هنگام بیرون رفتن از منزل، از آوار و ذرات موجود در هوا محافظت کنید بیشتر اگر به خصوص باد شدید یا سرد باشد محافظت کنید.
از optometrist خود بخواهید عینک های مناسب را برای این منظور توصیه کند. علاوه بر این، از آنجا که چشمان آبکی به نظر می رسد نور فوق العاده ای دارند بهتر است از عینک آفتابی تیره استفاده کنید تا در نور آفتاب راحت باشید.
عینک خود را تمیز کنید: قبل از قرار دادن آن ها، عینک آفتابی و عینک خود را پاک کنید.
پوشیدن عینک کثیف می تواند گرد و غبار و سایر دانه های موجود در آن را به چشم و صورت شما منتقل کند.
عینک و محصولات چشمی خود را فقط برای مصارف شخصی نگه دارید: برای به حداقل رساندن خطر ابتلا به عفونت چشم، توصیه می شود آرایش چشم و سایر محصولات چشم خود را محدود به استفاده شخصی کنید.
به اشتراک گذاری محصولات چشمی و عینک ساده ترین حالت شیوع عفونت چشم است.
از یک پاک کننده ملایم چشم استفاده کنید: آب گل سرخ به عنوان یک نرم کننده چشم ملایم عمل می کند و در رفع بسیاری از مشکلات مربوط به چشم بسیار مفید است.
اثر گلاب در پیشگیری و درمان عفونت های چشمی مانند ملتحمه می تواند به خصوصیات ضد درد و ضد عفونی کننده ذاتی آن نسبت داده شود.
مرتباً چشمان خود را بشویید: اگرچه چشمان شما اندام های تمیز کننده هستند که با ترشح ثابت اشک شسته می شوند اما گاهی اوقات این مکانیسم طبیعی ممکن است برای تمیز نگه داشتن چشم و راحتی کافی نباشد.
اگر چیزی را در چشمان خود دیدید که باعث اشک بیش از حد آن ها می شود می توانید مرتباً آنها را با آبشارهای آب خنک و تمیز بشویید.
چشمان خود را کاملاً بشویید اما هنگام انجام این کار آنها را مالش ندهید زیرا این امر فقط باعث تحریک شما می شود.
علاوه بر این، تولید بیش از حد اشک و سوزش چشمی ناشی از قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی یا پرتوهای شدید خورشید را می توان با پاشیدن آب سرد بر روی چشمان خود فوراً کاهش داد.

مراقب سلامتی بینایی باشید

همه - بویژه کسانی که با اپی فوریا، دژنراسیون ماکولا، آب مروارید یا سایر مشکلات چشمی روبرو هستند - باید برای محافظت و تقویت سلامت کلی بینایی قدم بردارند.
علاوه بر ورزش منظم و یک رژیم غذایی سالم با مقدار زیادی سبزی برگ دار، انواع توت ها و سایر مواد غذایی سرشار از آنتی اکسیدان های محافظ، تمام تلاش خود را برای محافظت از چشمان خود در برابر قرار گرفتن در معرض بیش از حد، بالقوه آسیب زا در معرض نور آبی از لامپ های LED و صفحه نمایش های دیجیتال و دستگاه ها انجام دهید.
من مکمل های زیر را نیز توصیه می کنم:
لوتئین 20 - 40 میلی گرم
زیگزانتین 4 - 8 میلی گرم
بتاکاروتن 4500 - 6000 میکروگرم
روی 30 - 55 میلی گرم (متعادل با مس 2-4 میلی گرم)
ویتامین ث 600 - 1000 میلی گرم
ویتامین ای 400 واحد
سایر مواد مغذی با فواید اثبات شده برای چشم ها شامل بلوبری، لیکوپن، N -استیل سیستئین و تورین است.

نکات پیشگیری برای چشمان آبکی

نکات زیر می تواند در به حداقل رساندن خطر انقباض عفونت چشم کمک کند و از این طریق شما را از ناراحتی چشم های آبکی نجات دهد:
قرار گرفتن در معرض طولانی مدت انتشار نور آبی از صفحه نمایش LED می تواند چشم شما را خسته کند. برای جلوگیری از کشش، باید هر از گاهی چشم خود را استراحت دهید.
اگر شغل یا سبک زندگی، شما را ملزم به خیره شدن گسترده به صفحه نمایش دیجیتال می کند باید یک تلاش آگاهانه برای شکستن این الگو انجام دهید.
چشم خود را از صفحه رایانه منحرف کنید تا در فواصل منظم چشم خود را آرام کنید. نمی توان از وسایل الکترونیکی کاملاً اجتناب کرد اما باید بیاموزید که از آنها خردمندانه استفاده کنید.
همچنین، این وسایل را بیش از حد نزدیک به زمان خواب استفاده نکنید زیرا می توانند شما را تقویت کنند و به تبع آن، خواب شما را مختل کنند. بهتر است آنها را از قبل خاموش کنید.
هنگام برخورد با کودکی که دچار عفونت چشم مداوم است برای جلوگیری از آلودگی چشم خود، باید مطابق با پزشک معیارهای بهداشتی را رعایت کنید.
این امر به معنای شستشوی دست ها مطابق اصول بهداشتی، نه تنها قبل از معالجه چشم کودک، بلکه پس از انجام درمان رعایت شود.
بلافاصله هرگونه گاز پنبه ای که برای تمیز کردن داروهای چشم آلوده کودک استفاده شده است آنها را دور بریزید.
توصیه می شود که ملافه های کودک خود را جدا نگه دارید. ملحفه ها و حوله های مورد استفاده آنها را همراه با لباس های خانواده نشویید زیرا می توانند کل آنها را آلوده کنند.
درعوض، آنها را جداگانه در آب گرم بشویید تا عفونت از بین برود.
همین مسئله در مورد بزرگسالانی که مبتلا به ملتحمه ویروسی نیز هستند صادق است زیرا این عفونت می تواند به راحتی گسترش یابد.
به افرادی که دارای خشکی چشم هستند توصیه می شود از لنزهای تماسی استفاده نکنند زیرا این می تواند به ناراحتی های چشمی اضافه کرده و وضعیت آنها را وخیم تر کند.
چشمان شما خشک تر باشد اشک بیشتر می شود.
محلول لنز تماسی خود را بعد از هر بار استفاده جایگزین کنید. اگر اخیراً از عفونت چشم بهبود یافته اید مهمتر از آن است که از محلول مورد استفاده در طی عفونت صرف نظر کنید.
اگر در هنگام عفونت چشم از لنزهای یکبار مصرف استفاده می کنید پس از پاک شدن شرایط، باید آنها را دور بیندازید.
استفاده از یک جفت عدسی آلوده می تواند باعث عفونت شود.
حتماً لنزهای خود را مطابق دستورالعمل متخصص چشم خود تمیز کنید.

مطالب مزتبط:

درد چشم – علل و درمان | بیماری های چشم

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search