پزشکی

بیماری قلبی: علائم، نشانه ها و عوارض

علائم بیماری قلبی

قبل از پیدا کردن اسکار، مراقب قلب خود باشید. دکتر کلاید یانسی، رئیس قلب و عروق در دانشکده پزشکی دانشگاه شمال غربی فاینبرگ می گوید: "انتظار برای بروز علائم ممکن است خیانت آمیز باشد."

با ایست قلبی ناگهانی، سقوط و حتی مرگ می تواند بلافاصله اتفاق بیفتد که قلب به طور غیر منتظره ای از ضربان متوقف شود. در حالی که پزشکان تاکید می کنند که تشخیص علائم سکته قلبی یا سایر مشکلات قلبی می تواند نجات بخش باشد در وهله اول تمرکز باید روی جلوگیری از حمله قلبی باشد.
انواع مختلفی از بیماری های قلبی وجود دارد و هر یک می تواند مجموعه ای از علائم خاص خود را ایجاد کند. این علائم مکرر شامل درد یا ناراحتی در قفسه سینه، تپش قلب، سرگیجه یا سبکی سر، غش، ضعف و تنگی نفس است. با این وجود، گاهی اوقات بیماری قلبی به هیچ وجه علائمی ندارد خصوصاً اگر در مراحل اولیه باشد.
بیماری های قلبی عامل اصلی مرگ و میر زنان در ایالات متحده است و در سال 2017 تعداد 299.578 زن کشته شدند - یا از هر 5 مورد زن 1.
بیماری های قلبی عامل اصلی مرگ و میر برای زنان آمریکایی آفریقایی و سفید پوست در ایالات متحده است. در میان زنان بومی آمریکایی هندی و آلاسکا، بیماری های قلبی و سرطان سالانه تقریباً به همین تعداد مرگ و میر منجر می شود. برای زنان اسپانیایی و آسیایی یا جزایر اقیانوس آرام، بیماری های قلبی در درجه دوم سرطان تنها به عنوان علت مرگ است.
حدود 1 از 16 زن 20 سال و بالاتر (6.2٪) مبتلا به بیماری عروق کرونر قلب، شایع ترین نوع بیماری قلبی است:
حدود 1 از 16 زن سفید پوست (6.1٪)، زنان سیاه پوست (6.5٪) و زنان اسپانیایی (6٪)
حدود 1 از 30 زن آسیایی (3.2٪)

علائم مکرر

در اینجا برخی از علائم، اغلب در بسیاری از انواع بیماری های قلبی مشاهده می شود:

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

درد یا ناراحتی قفسه سینه

تعداد کمی از علائم نگران کننده تر از درد در قفسه سینه است و در حالی که بسیاری از شرایط دیگر می تواند باعث درد قفسه سینه شود بیماری های قلبی آنقدر شایع است - و آنقدر خطرناک - که این علائم هرگز نباید از بین برود یا ناچیز تلقی شود.
درد قفسه سینه یک اصطلاح نادرست است. غالباً برای توصیف هرگونه درد، فشار، فشردن، خفگی، بی حسی یا سایر ناراحتی ها در قفسه سینه، گردن یا قسمت فوقانی شکم استفاده می شود و غالباً با درد در فک، سر یا بازو نیز همراه است.
بسته به علت آن، درد قفسه سینه ممکن است از کمتر از یک ثانیه تا روزها یا هفته ها ادامه داشته باشد. ممکن است به طور مکرر یا به ندرت رخ دهد. و ممکن است کاملاً تصادفی یا تحت شرایط قابل پیش بینی اتفاق بیفتد. مرتب سازی از طریق این تغییرات می تواند به پزشک شما کمک کند تا علت واقعی ناراحتی در قفسه سینه شما را مشخص کند به خصوص، آیا این بیماری آنژین یا برخی از مشکلات جدی دیگر را نشان می دهد.

بیشتر بدانید: درد قفسه سینه چیست؟

تپش قلب

تفاوت های قابل توجه در ضربان قلب شما، خواه به معنی سریع، غیرمعمول بودن یا نامنظم بودن باشد به عنوان تنگی نفس طبقه بندی می شوند. آنها یک علامت بسیار شایع بیماری قلبی هستند.
بسیاری از افرادی که از تپش شکایت می کنند آنها را یا به عنوان "جست و خیز" در ضربان قلب یا به عنوان دوره های ضربان قلب سریع و یا نامنظم توصیف می کنند.
بیشتر افراد مبتلا به تپش قلب، نوعی آریتمی قلبی (آریتمی غیر طبیعی قلب) دارند. انواع مختلفی از آریتمی وجود دارد و تقریباً همه می توانند باعث تپش قلب شوند. شایع ترین علل تپش قلب کمپلکس های دهلیزی زودرس (PAC)، کمپلکس های بطنی زودرس (PVC)، قسمت های فیبریلاسیون دهلیزی و قسمت های تاکی کاردی فوق بطنی (SVT) است.
متأسفانه، در بعضی مواقع، تپش قلب می تواند باعث بروز آریتمی خطرناک تری از قلب، مانند تاکی کاردی بطنی شود. در صورت همراهی با قسمت هایی از سرگیجه یا سبکی سر، احتمال ابتلا به تنگی نفس احتمالاً یک علت جدی را نشان می دهد.

سبکی سر یا سرگیجه

اپیزودهای سبکی سر یا سرگیجه می تواند دلایل زیادی از جمله کم خونی (شمارش خون پایین) و سایر اختلالات خونی داشته باشد. کمبود آب بدن؛ بیماری های ویروسی؛ استراحت طولانی مدت در تختخواب؛ دیابت؛ بیماری تیرویید؛ اختلالات دستگاه گوارش؛ بیماری کبد؛ بیماری کلیوی؛ بیماری عروقی؛ اختلالات عصبی؛ dysautonomias؛ قسمت های وازوواگال؛ نارسایی قلبی و آریتمی قلبی.
از آنجا که بسیاری از شرایط مختلف می تواند این علائم را ایجاد کند اگر شما قسمت هایی از سرگیجه یا سبکی سر را تجربه می کنید باید از نظر پزشک، معاینه کامل و دقیق انجام دهید.

خستگی، بی حالی یا خواب آلودگی روزانه

خستگی، بی حالی و خواب آلودگی (خواب آلودگی در روز) علائم بسیار شایع است. خستگی یا بی حالی را می توان به عنوان خستگی، فرسودگی یا از دست دادن اشتیاق تصور کرد که عملکرد در سطح عادی شما را دشوار می کند. Somnolence به معنای این است که شما اشتیاق به خواب دارید و یا از آن بدتر اینکه در طول روز ناگهان خود را در خواب می بینید شرایطی که به عنوان مصرف مواد مخدر شناخته می شود.
در حالی که خستگی و بی حالی می تواند علائم بیماری قلبی باشد (خصوصاً نارسایی قلبی)، این علائم شایع و غیر اختصاصی همچنین می تواند به دلیل اختلالات تقریباً در هر سیستم ارگانیسم دیگری در بدن باشد. اگر از خستگی یا بی حالی رنج می برید به منظور ارزیابی دقیق علت خاص، به ارزیابی پزشکی عمومی نیاز دارید.
خواب آلودگی غالباً در اثر اختلالات خواب شبانه مانند آپنه خواب، سندرم پای بی قرار یا بی خوابی ایجاد می شود. با این وجود، در صورت ابتلا به بیماری های قلبی، همه این اختلالات خواب شایع تر است.

 تنگی نفس (تنگی کوتاه)

تنگی نفس، اصطلاح پزشکی تنگی نفس، اغلب نشانه اختلالات قلبی یا ریوی (ریه) است. نارسایی قلبی و بیماری عروق کرونر اغلب در میان سایر علائم تنگی نفس ایجاد می کند. اگر نارسایی قلبی دارید معمولاً ممکن است دچار تنگی نفس با تقلا یا اورتوپنه شوید که هنگام دراز کشیدن تنگی نفس دارید. همچنین ممکن است شما به طور ناگهانی شب دچار تنفس گسپینگ شوید شرایطی که به نام تنگی نفس شبانه پاروکسیسمال معروف است. سایر بیماری های قلبی مانند بیماری دریچه قلب یا بیماری پریکارد می تواند باعث ایجاد تنگی نفس همچنین ممکن است آریتمی قلبی شود.
سنکوپ (غش یا از دست دادن هوشیاری)
سنکوپ یک فقدان ناگهانی و موقتی هوشیاری یا غش است. این یک علامت شایع است (اکثر افراد حداقل یک بار در زندگی خود از آن عبور می کنند) و اغلب نشان دهنده یک مشکل پزشکی جدی نیست. با این حال، گاهی اوقات سینکوپ نشان دهنده یک وضعیت خطرناک یا حتی خطرناک برای زندگی است بنابراین مهم است که علت آن را کشف کنید.
دلایل سنکوپ را می توان به چهار دسته اصلی تقسیم کرد: نورولوژیک، متابولیک، وازوموتور و قلبی. از این میان، تنها سنکوپ قلبی یک تهدید جدی برای ایجاد مرگ ناگهانی را به همراه دارد. سنکوپ وازوموتور، که معمولاً به آن سینکوپ وازوواگال گفته می شود شایعترین علت آن است. این اتفاق وقتی می افتد که بدن شما به برخی از محرک ها مانند استرس شدید احساسی یا دیدن خون یا سوزن واکنش نشان می دهد. سنکوپ عصبی و متابولیک نسبتاً نادر هستند.
هر گونه از دست دادن هوشیاری باید توسط پزشک ارزیابی شود.
این علائمی است که برای برخی از انواع عمده بیماری های قلبی از جمله بیماری آترواسکلروتیک، ورم مفاصل قلبی، بیماری دریچه قلب، عفونت های قلبی و نارسایی قلبی شایع است.

بیماری آترواسکلروتیک

آترواسکلروز در اثر ایجاد پلاک در رگ های خونی ایجاد می شود. این علائم هنگامی رخ می دهد که پلاک های آترواسکلروز جریان خون را به یک یا چند عضو مهم بدن، به ویژه قلب یا مغز محدود می کند. علائم آترواسکلروز اغلب شامل موارد زیر است:
درد یا ناراحتی در قفسه سینه، از جمله تنگی یا فشار (آنژین)
تنگی نفس (دیس پنه)
تهوع، ضعف، سردی یا درد در پاها یا بازوها
درد در گردن، فک، پشت، شکم فوقانی یا گلو
حالت تهوع
خستگی
آریتمی قلبی
در حالی که بسیاری از مبتلایان به آریتمی قلبی (ضربان قلب غیر طبیعی) هیچ علامتی ندارند هر نوع آریتمی پتانسیل ایجاد تپش قلب، ضعف یا سرگیجه را دارد.
علائم دیگر می تواند شامل موارد زیر باشد:
ضربان قلب آهسته (برادی کاردی)
ضربان قلب سریع (تاکی کاردی)
درد در سینه
تنگی نفس
احساس سرگیجه داشتن
غش (سینکوپ)
بیماری دریچه قلب
علائم بیماری دریچه قلب بستگی به این دارد که کدام یک از چهار دریچه به درستی کار نمی کند اما می تواند شامل موارد زیر باشد:
تنگی نفس
خستگی
ضربان قلب نامنظم
تورم پا یا مچ پا
درد در سینه
غش
عفونتهای قلبی
اگر در قلب خود عفونت دارید علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:
تب
لرز
عرق شبانه
تنگی نفس
خستگی
ضعف
تورم در پاها، کف پاها یا شکم
ضربان قلب غیر طبیعی
درد در مرکز یا سمت چپ قفسه سینه شما که هنگام خوابیدن یا نفس عمیق کشیدن، اغلب بدتر می شود
سرفه خشک که ممکن است پایدار باشد
بثورات یا نقاط عجیب
افزایش وزن
نارسایی قلبی
نارسایی قلبی، که به دلیل ضعف عضله قلب است و همچنین عارضه احتمالی بیماری قلبی است ممکن است در مراحل اولیه آن علائم قابل توجهی ایجاد نکند. هرچه وخیم تر شود برجسته ترین علائم تنگی نفس (دیس پنه) هنگام ورزش و یا وقتی استراحت می کنید به راحتی دچار خستگی می شوید و ضربان قلب نامنظم که ممکن است سریع احساس شود یا مثل تپش باشد.
علائم دیگر می تواند شامل موارد زیر باشد:
تورم در پاها، مچ پا و کف پا
احساس سرگیجه یا سبکی سر
غش
عوارض
عوارض بالقوه بیماری های قلبی نشان دهنده اهمیت درمان و زندگی سالم است. آنها عبارتند از:
نارسایی قلبی: یکی از شایع ترین عوارض بیماری های قلبی، نارسایی قلبی هنگامی رخ می دهد که قلب شما آسیب دیده و ضعیف شود و این امر باعث می شود خون شما به همان روشی که باید پمپاژ نکند. نارسایی قلبی می تواند نتیجه بسیاری از انواع بیماری های قلبی مانند حمله قلبی، بیماری عروق کرونر، فشار خون بالا، نقایص مادرزادی قلب، اختلالات دریچه و عفونت های قلبی باشد.
حمله قلبی: انسداد در یک یا چند شریان کرونر شما می تواند باعث حمله قلبی شود. بیماری آترواسکلروتیک معمولاً مقصر این عارضه است.
سکته مغزی: همچنین معمولاً ناشی از بیماری آترواسکلروتیک، سکته مغزی رخ می دهد که شریان های مغز شما مسدود شده و اجازه گردش خون کافی را ندارند. این یک اورژانس است زیرا بافت مغز شما در عرض چند دقیقه از این اتفاق شروع به مردن می کند.
آنوریسم: برآمدگی در دیواره شریان آنوریسم نامیده می شود. این می تواند در هر نقطه از بدن شما رخ دهد و در صورت پارگی، می تواند یک وضعیت خطرناک برای زندگی باشد. یکی از دلایل آنوریسم ها آترواسکلروز، سخت شدن شریان ها است.
بیماری شریان محیطی: این نوع بیماری آترواسکلروتیک از نظر فنی عارضه آترواسکلروز است. هنگامی که شما به بیماری شریان محیطی مبتلا هستید جریان خون به اندام های شما، به خصوص پاهای شما ضعیف است به طور بالقوه باعث ایجاد درد، سوزش و عفونت می شود.
ایست قلبی ناگهانی: غالباً در اثر آریتمی قلبی (ضربان قلب غیرطبیعی) ایجاد می شود وقتی قلب شما از کار بیفتد ایست قلبی ناگهانی اتفاق می افتد و باعث می شود هوشیاری خود را از دست بدهید و نفس را متوقف کنید. در صورت عدم مداخله فوری، این منجر به مرگ خواهد شد.

بیشتر بدانید: رژیم غذایی قلبی: غذاهای سلامت قلب را در رژیم غذایی خود وارد کنید

چه موقع باید یک دکتر را ببینید

علائمی که معمولاً در اثر بیماری های قلبی ایجاد می شود می تواند با سایر شرایط پزشکی، از خیلی جدی تا کاملاً خوش خیم ایجاد شود. اگر هر یک از علائم فوق را تجربه کردید برای شناسایی علت، نیاز به ارزیابی توسط پزشک دارید. اینها علائمی هستند که هرگز نباید از آنها چشم پوشی کرد.
علاوه بر این، اگر در نعوظ مشکل دارید به خصوص اگر مشکل به تدریج بوده است این تقریباً همیشه یکی از اولین علائم بیماری قلبی یا دیابت در مردان است. حتماً به محض اینکه متوجه مشکلی در عملکرد نعوظ شدید پزشک خود را ببینید.
اگر سابقه خانوادگی از بیماری های قلبی دارید یا نگران خطر ابتلا به آن نیستید حتما با پزشک خود صحبت کنید. فعال ماندن در جایی که به سلامت قلب شما مربوط می شود می تواند به شما در تشخیص زود هنگام هرگونه مشکل کمک کند و نتیجه بالقوه بهتری به شما می دهد.
چه موقع به بیمارستان برویم
در صورت بروز هر یک از این علائم، باید به دنبال اورژانس باشید:

درد قفسه سینه

درد قفسه سینه همیشه باید به عنوان یک علامت جدی در نظر گرفته شود زیرا می تواند وضعیت اضطراری را نشان دهد. اگر درد قفسه سینه را تجربه کرده اید و هر یک از این عوامل برای شما کاربرد دارد باید به دنبال مراقبت های اضطراری باشید:
شما سابقه خانوادگی شدیدی از بیماری زودرس قلبی دارید.
شما 45 سال یا بالاتر دارید و هر یک از عوامل خطرزای بیماری عروق کرونر، از جمله چاقی، سیگار کشیدن، سابقه خانوادگی، دیابت، کلسترول بالا یا شیوه زندگی بی تحرک را دارید.
درد از هر درد دیگری که در قفسه سینه داشتید بدتر است.
احساس می کنید که این درد به گردن، شانه ها، بازوها، پشت یا فک گسترش می یابد.
درد خرد کننده، محکم، سنگین یا با احساس فشار است.
همچنین احساس تهوع، ضعف، تنگی نفس، سرگیجه، عرق یا احساس غش کرده اید.
احساس می کنید چیزی خیلی اشتباه است.
با گذشت دقایقی که درد بیشتر می شود.
درد برخلاف هر چیزی است که قبلاً تجربه کرده اید.

علائم حمله قلبی

اگر علائم حمله قلبی دارید حتماً به دنبال مراقبت های پزشکی فوری باشید. این علائم شامل موارد زیر است:
درد قفسه سینه یا بازو، فشار یا ناراحتی که ممکن است به گردن، پشت یا فک شما گسترش یابد

تنگی نفس

سوزش سر دل، سوء هاضمه، حالت تهوع یا درد در شکم
عرق سرد
خستگی
احساس سرگیجه یا سبکی سر می کنید

علائم سکته مغزی

اگر علائم سکته مغزی دارید باید به اورژانس پزشکی مراجعه کنید. این شامل:
مشکل در صحبت کردن یا درک مشکل از شخص دیگری هنگام صحبت کردن
گیجی
ضعف
تهوع یا فلج بازوها، صورت و پاها، معمولاً در یک طرف بدن
اختلالات بینایی مانند تار شدن، سیاه شدن یا دوبینی در یک یا هر دو چشم
سردرد شدید
سرگیجه و از بین رفتن هماهنگی
غش
تنفس دشوار
اگر با یک دوست عزیز هستید و گمان می کنید که دچار سکته مغزی شده است از این اقدامات برای کمک به خود در تعیین مشکل استفاده کنید:
از دوست خود بخواهید لبخند بزند. اگر یک طرف صورتش فرو رود این می تواند سکته مغزی را نشان دهد.
از دوست خود بخواهید که هر دو بازو را بالا ببرد. اگر یک بازو شروع به سقوط کند یا او نتواند بازوی خود را بالا ببرد این نشانه سکته است.
از دوست عزیز خود بخواهید یک جمله را دوباره برای شما تکرار کند. گفتار غیرمعمول یکی دیگر از علائم آن است.
در صورت بروز هر یک از علائم فوق سریعاً با شماره 115تماس بگیرید. با سکته مغزی، هر دقیقه حساب می شود. هرچه فرد طولانی تر بدون خون به مغز باشد آسیب بیشتری می تواند وارد شود.

ارست ناگهانی قلبی

ایست قلبی ناگهانی چشمگیر است سریع اتفاق می افتد و در صورت عدم درمان سریع می تواند منجر به مرگ شود. اگر شخصی این علائم را دارد با شماره 115 فوراً تماس بگیرید:
کلاپس ناگهانی
بدون نبض
بدون تنفس
عدم هوشیاری

د رادامه بخوانید: درد قفسه سینه در سمت چپ

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (2)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای

  1. مرضیه

سلام ببخشید من یک دختر ۱۵ ساله با وزن ۵۲ کیلو و قد ۱۶۲ هستم من از یک سال پیش تا حالا هر از مواقعی احساس سنگینی در قفسه سینه را دارم و جوری هست که حتمی نمیتونم تکون بخورم و خیلی ادیت میکنه گاهی هم احساس سبکی سر و سرگیجه و تاری دید دارم به طوری که...

سلام ببخشید من یک دختر ۱۵ ساله با وزن ۵۲ کیلو و قد ۱۶۲ هستم من از یک سال پیش تا حالا هر از مواقعی احساس سنگینی در قفسه سینه را دارم و جوری هست که حتمی نمیتونم تکون بخورم و خیلی ادیت میکنه گاهی هم احساس سبکی سر و سرگیجه و تاری دید دارم به طوری که کلا جلوی چشمام تار میشه
ممنون میشم که جواب من را بدید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    مرضیه

سلام نیاز به اقدامات پارا کلینیک می باشد به پزشک مراجعه نمایید

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search