پزشکی

10 روش آسان برای بازیابی سلامت ریه

راههای بازیابی سلامت ریه ها

ریه ها لحظه به لحظه اکسیژن حیاتی را برای بدن فراهم می کنند در حالی که زباله های دی اکسید کربن را در طول مسیر دفع می کنند.

با توجه به ضروری بودن این کارها، تعجب آور نیست که در صورت بروز مشکلات مزمن ریه، سلامت بدن به طور کلی آسیب می بیند. تمرینات ریه روش هایی را برای کمک به ریه های شما برای کنترل کارآیی جریان هوا و سطح اکسیژن فراهم می کند. ریه ها و راه های هوایی به سیستم دفاعی طبیعی مجهز هستند که از سموم محیطی، آلودگی ها، مواد آلرژی زا و میکروب های ایجاد کننده عفونت محافظت می کند.
با این حال، چیزهایی وجود دارد که می توانید برای سالم نگه داشتن ریه ها و کمک به بهبود ریه های بیمار انجام دهید.

1. ترک سیگار

سیگار کشیدن برای سلامتی ریه بسیار مضر است. سموم موجود در دود سیگار به مجاری تنفسی، ریه ها و حتی رگ های خونی تغذیه کننده ریه آسیب می رسانند.
سیگار کشیدن همچنین حساسیت به عفونت هایی مانند سرماخوردگی، آنفلوانزا، سل و ذات الریه را افزایش می دهد.
این مهمترین علت بیماری انسدادی مزمن ریوی (COPD) و سرطان ریه و انواع دیگر سرطان است.(1) متأسفانه، آسیب های ناشی از سیگار کشیدن دائمی است.
با این حال، ترک سیگار می تواند آسیب بافتی ناشی از سیگار را کاهش دهد. همچنین می تواند منجر به ترمیم درجه خوبی از عملکرد ریه و بازگشت به میزان طبیعی کاهش عملکرد ریه شود.
ترک سیگار بهترین و آسان ترین راه برای حفظ سلامت ریه در افراد سیگاری است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

2. اجتناب از قرار گرفتن در معرض آلاینده های داخل و خارج

قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی و گرد و غبار در خانه و محل کار می تواند باعث ایجاد یا بدتر شدن وضعیت ریه شود.
به همین ترتیب، آلودگی هوا در فضای باز اثرات مخربی بر ریه ها دارد. کیفیت هوا در بیرون اثرات قابل توجهی در رفاه بافت های ریه دارد.
فرشها و موکتها را با جاروبرقی تمیز کرده و فیلترهای هوا را مرتباً تعویض کنید تا کیفیت هوای مناسب داخلی حفظ شود. آزمایش خانه برای یافتن قارچ و نصب ردیاب عملکرد مونوکسیدکربن می تواند به کنترل آلودگی محیط داخلی کمک کند.

3. تغذیه

یک رژیم غذایی سالم برای سلامت کلی شما مهم است اما برای محافظت از ریه ها بسیار مهم است.
آنتی اکسیدان های موجود در میوه ها و سبزیجات به مقابله با اثرات مخرب استرس اکسیداتیو در مجاری تنفسی کمک می کنند که این یک ویژگی اساسی در بیماری های تنفسی است. (2)
استرس اکسیداتیو به دلیل قرار گرفتن در معرض مختلف از جمله آلودگی هوا و مواد تحریک کننده در هوا و پاسخ سلولهای التهابی معمول در راه هوایی، توسط اکسیژن فعال یا رادیکالهای آزاد در ریه ها ایجاد می شود. افزایش سطح این گونه های اکسیژن واکنش دهنده باعث التهاب بیشتر در مجاری تنفسی می شود.
یک رژیم غذایی غنی از آنتی اکسیدان با کاهش عملکرد ریه، به ویژه در میان افراد سیگاری طولانی مدت، همراه است.

4. ورزش کنید

یک سبک زندگی سالم که شامل فعالیت بدنی منظم و رژیم غذایی سالم باشد بهترین پیشگیری و مداخله برای سلامت ریه و بیماری های ریوی است.
فعالیت بدنی به عملکرد بهتر ریه ها کمک می کند. در حین ورزش، دو ارگان مهم بدن وارد عمل می شوند: قلب و ریه ها
در طول ورزش تغییرات فیزیولوژیکی زیادی رخ می دهد که برای سلامتی مفید است:
عملکرد قلبی تنفسی بهبود یافته بقاء و کیفیت زندگی را در جمعیت های عمومی و پرخطر بهبود می بخشد.
پاسخ متابولیکی بدن به ورزش افزایش تولید دی اکسید کربن و افزایش مصرف اکسیژن است.
سرعت تهویه افزایش می یابد تا نیاز اکسیژن بدن را برآورده کند.
جریان خون و تهویه ریه ها افزایش می یابد.
ورزش در کاهش وزن مفید است و کاهش وزن در افراد چاق می تواند به کاهش کار تنفس کمک کند.
تغذیه بیش از حد در بیماری های تنفسی به دلیل اثرات مضر ناشی از ایمونومتابولیسم چربی با عوارض جانبی همراه است.
در حالت چاقی، مصرف چربی در رژیم غذایی منجر به افزایش اسیدهای چرب آزاد در گردش خون می شود که پاسخ های ایمنی را فعال کرده و در نتیجه التهاب سیستمیک و مجاری تنفسی را تحریک می کند.
به عنوان مثال، در بیماران مبتلا به آسم، افزایش BMI با تشدید مکرر و کنترل ضعیف بیماری همراه است.
افراد مبتلا به بیماری ریوی به دلیل محدودیت در فعالیت بدنی و اثرات سوء گلوکوکورتیکوئیدهای خوراکی که اغلب برای کنترل شعله ور شدن بیماری تنفسی تجویز می شوند در معرض چاقی هستند. (3)
به عنوان نتیجه گیری، ورزش به کاهش وزن کمک می کند و به طور غیر مستقیم در مدیریت انواع بیماری های ریوی مفید است.

5. آبرسانی مناسب

مصرف مقدار کافی مایعات در طول روز از طرق مختلف به بدن کمک می کند.
تا آنجا که به سیستم تنفسی مربوط می شود هیدراته شدن باعث می شود که پوشش مخاط در ریه ها نازک باشد. هرچه پوشش نازک تر باشد عملکرد ریه نیز بهتر است.
از طرف دیگر، مخاط ضخیم می تواند باعث انسداد مجاری تنفسی شود و خطر عفونت های تنفسی را افزایش دهد.

6. جلوگیری از عفونت

اقدامات ساده ای مانند شستشوی مکرر دست با آب و صابون کمک زیادی به شما می کند تا از عفونت های مختلف در امان باشید.
برای جلوگیری از آلوده شدن خود و یا در صورت ابتلا دیگران، از جمع شدن در فصل آنفولانزا خودداری کنید.
بهداشت دهان و دندان شما نیز نقش مهمی در سلامت ریه شما بازی می کند زیرا باکتری های موجود در دهان شما می توانند بلعیده شوند و در نهایت در سیستم تنفسی شما منجر به ایجاد عفونت شوند.
بنابراین، برای جلوگیری از تجمع پلاک و کاهش حساسیت به عفونت، مرتباً مسواک بزنید نخ دندان بکشید و بشویید.

7. واکسن زدن

با واکسیناسیون به راحتی می توان از عفونت های تنفسی مانند آنفلوانزا و ذات الریه جلوگیری کرد. عفونت های مكرر تنفسی می توانند باعث آسیب ریه ها و آسیب رساندن به مجاری تنفسی شوند.
دو نوع واکسن پنومونی وجود دارد: مرکز CDC هر دو واکسن PCV13 و PPSV23 را برای بزرگسالان 65 سال به بالا توصیه می کند.(4) ابتدا دوز PCV13 و به دنبال آن دوز PPSV23 یک سال بعد مصرف می شود.
واکسن آنفلوانزا سالانه مصرف می شود. (5) واکسیناسیون فصلی آنفلوانزا و واکسیناسیون پنوموکوک در بزرگسالان اقدامات پیشگیری آسان از این بیماری ها و عوارض آن است.

8. استفاده مناسب از داروها

مداخلات دارویی اصلی ترین عامل در مدیریت بیماریهای مزمن تنفسی است.
بررسی نحوه کار داروهای مختلف و روشهای صحیح استفاده از استنشاقی ها و نبولایزرها برای نگهداری موثر بیماری، جلوگیری از تشدید و کند شدن یا توقف روند پیشرفت بیماری مفید است.

9. حفظ سلامت

افراد مبتلا به بیماری های ریوی مانند آسم، بیماری بافت بینابینی ریه، COPD و سرطان ریه باید در مورد بیماری خود آموزش ببینند و برای معاینه منظم با مدیریت سلامت برای مدیریت بیماری و راهکارهای کنترل علائم برنامه ریزی کنند.
این امر برای حفظ سلامت ریه، به ویژه در افراد مبتلا به بیماری های ریوی، بسیار مفید است زیرا نگهداری صحیح بیماری می تواند از آسیب بیشتر جلوگیری کرده و عوارض مرتبط با بیماری را بهبود بخشد.

10. توانبخشی ریوی

توانبخشی ریوی می تواند به بهبود سلامت ریه کمک کند
توانبخشی ریوی موثرترین مداخله در بهبود کیفیت زندگی افراد مبتلا به بیماری مزمن تنفسی پیشرفته با عوارض قابل توجه است.
به عنوان مثال، افراد مبتلا به COPD اغلب فعالیت بدنی خود را کاهش می دهند زیرا ورزش می تواند باعث تنگی نفس شود یا آن را بدتر کند.
شرطی سازی پیشرونده همراه با عدم تحرک، یک چرخه معیوب را ایجاد می کند با نفس نفس زدن حتی در فعالیت های بدنی کمتر نیز مشکل ساز می شود.
توانبخشی ریوی به شکستن چرخه و در نتیجه بهبود نتایج و کاهش عوارض با بهبود کیفیت زندگی کمک می کند.
جدا از تمریناتی که در طول توانبخشی ارائه می شود آموزش و پشتیبانی روانشناختی ارائه شده در مدیریت وضعیت بیماری مفید است.

بیشتر بخوانید: آمبولی ریوی - لخته خون در ریه
حرف آخر
به دلیل افزایش مداوم آلودگی محیط زیست، ریه های شما مجبورند برای پاکسازی هوایی که در آن تنفس می کنید سخت کار کنند. افزایش بار سمی ممکن است گاهی اوقات ریه های شما را تحت فشار قرار دهد و اکسیژن رسانی را در بدن کاهش دهد در نتیجه طیف وسیعی از مشکلات سلامتی را به شما دعوت می کند.
آلاینده های موجود در هوا، گرد و غبار و سایر سموم به صورت قطران در داخل ریه ها مستقر می شوند که در صورت عدم درمان به موقع می تواند بسیار خطرناک باشد.
وقتی ریه های شما نتوانند با تمام قدرت عمل کنند و قادر به پاکسازی نیستند مهم این است که تمام تلاش خود را برای کاهش بار آنها انجام دهید. در حالی که برای فرار از آلودگی هوا تنها کارهای زیادی می توانید انجام دهید اما نکات و مداخلات ذکر شده در بالا می تواند به عملکرد بهتر ریه ها کمک کند.
بیماری ریه می تواند نوعی تهدید کننده زندگی باشد زیرا بر ضروری ترین عملکرد تنفس تأثیر می گذارد. بنابراین، این معمولاً از حیطه اختیارات خود درمانی نیست. اگرچه این نکات مفید هستند اما نمی توانند همه و همه در درمان شما باشند.
برای تشخیص و درمان مناسب باید به محض مشاهده مشکلات تنفسی مداوم یا علائم تنفسی، با پزشک مشورت کنید. علاوه بر این، شما باید معاینه های مکرر انجام دهید تا ببینید ریه های شما چگونه به درمان پاسخ می دهند.

همچنین بخوانید: 5 نشانه از مشکلات ریه (بیماری های ریوی)

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search