پزشکی

محدوده فشار خون طبیعی بر اساس سن برای مردان و زنان چیست؟

محدوده فشار خون طبیعی

فشار خون متوسط بر حسب جنسیت متفاوت است و با افزایش سن تمایل به افزایش دارد. این همان دستورالعمل های فشار خون "طبیعی" نیست که برای تشخیص فشار خون بالا (هیپرتنشن) استفاده می شود. برای قرار دادن فشار خون متوسط بر اساس سن، مهم است که بدانید چگونه بر سلامتی شما تأثیر می گذارد و چگونه اندازه گیری می شود.


درک فشار خون - چیست؟

خواندن فشار خون شما اندازه گیری فشاری است که خون شما در دیواره شریان وارد می کند. فشار خون شما در طول روز کمی تغییر می کند. هنگامی که آرام می شوید فشار خون شما پایین می آید و هنگامی که به اطراف حرکت می کنید یا احساس استرس می کنید فشار خون شما افزایش می یابد. اما فشار خون بالا در طولانی مدت با خطرات جدی سلامتی از جمله آسیب های قلبی، مغزی و چشم همراه است. به همین ترتیب، فشار خون پایین مزمن گاهی با خطرات سلامتی همراه است. خوشبختانه روش های مفیدی برای کنترل فشار خون بالا و پایین وجود دارد.

اعداد فشار خون یعنی چه؟

میزان فشار خون شما با دو عدد همراه است. اولین شماره به فشار خون سیستولیک شما مربوط می شود. عدد دوم به فشار خون دیاستولیک شما مربوط می شود.
"سیستولیک" در لاتین به "انقباض" اشاره دارد. فشار خون سیستولیک شما بالاترین فشارخونی است که هنگام ضربان قلب شما ایجاد می شود (منقبض می شود) و رگ های خونی را تحت فشار قرار می دهد. "دیاستولیک" مربوط به کلمه لاتین "گشاد کردن" است. فشار خون دیاستولیک شما کمترین فشار خونی است که به رگهای خونی وارد می شود هنگامی که قلب گشاد می شود (منبسط می شود) بین ضربان ها در حالت استراحت است. فشار خون سیستولیک و دیاستولیک معمولاً با اندازه گیری های انجام شده با کاف فشار خون به راحتی قابل ثبت است. اندازه گیری فشار خون به صورت فشار سیستولیک یا فشار دیاستولیک در میلی متر جیوه ثبت می شود. به عنوان مثال 120/80 میلی متر جیوه.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

نمودار: فشار خون طبیعی برای مردان چه محدوده ای دارد؟

دامنه متوسط BP مردان براساس گروه سنی متفاوت است. گروه سنی با کمترین میزان فشار خون طبیعی مردان 31-35 ساله هستند (114.5 / 75.5). گروه سنی با بیشترین میزان فشار خون طبیعی مردان سنین 61-65 سال است (143.5 / 76.5).

نمودار: محدوده فشار خون طبیعی بر اساس سن برای زنان چیست؟

مانند مردان، میانگین دامنه BP نیز در گروه سنی متفاوت است. گروه سنی با کمترین میزان فشار خون طبیعی بین قرائت سیستولیک و دیاستولیک متفاوت است. زنان 21-25 ساله دارای کمترین میزان خوانش دیاستولیک (115/5 - 70/5) هستند در حالی که زنان در سن 31 تا 35 سال کمترین میزان خوانش سیستولیک طبیعی (110/5 - 72/5) را دارند. گروه سنی با بیشترین میزان فشار خون طبیعی زنان سنین 56-60 سال (132/5 - 78/5) هستند.

دسته های فشار خون بالا

طبق دستورالعمل های کالج قلب و عروق آمریکا می توانید فشار خون بالا را به پنج دسته تقسیم کنید:
طبیعی: فشار خون طبیعی در بزرگسالان هر فشار خون زیر 120/80 است.
افزایش یافته: در بزرگسالان، فشار خون بالا قرائت سیستولیک 120-129 و قرائت دیاستولیک زیر 80 است.
مرحله فشار خون بالا: این مرحله شامل محدوده فشار خون 130-139 (سیستولیک) یا 80-89 (دیاستولیک) است.
مرحله فشار خون بالا II: این مرحله شامل فشار خون بیش از 140 (سیستولیک) یا بالاتر از 90 (دیاستولیک) است.
بحران فشار خون بالا: فشار خون به شدت بالا بیش از 180 و / یا 120 تعریف شده و با آسیب جدید یا بدتر شدن عضو همراه است.

دلایل فشار خون بالا چیست؟

افزایش فشار خون با افزایش سن احتمال ابتلا به فشار خون بالا را افزایش می دهد. برداشتن گام هایی برای کنترل فشار خون به کاهش این خطر کمک می کند.
برخی از شرایط سلامتی نیز وجود دارد که خطرات فشار خون مزمن را از جمله چاقی و دیابت در شما افزایش می دهد. دلایل دیگر عبارتند از:
ژنتیک یا سابقه خانوادگی
رژیم های حاوی سدیم بالا و کم پتاسیم
عدم ورزش
سوء مصرف الکل یا دخانیات
با افزایش سن، احتمال فشار خون بالا در آنها افزایش می یابد به طوری که 90٪ از آمریکایی ها پیش بینی می کنند در طول زندگی فشار خون بالا داشته باشند. افراد سیاه پوست در مقایسه با سفیدپوستان بیشتر و زودتر در طول زندگی به فشار خون بالا مبتلا می شوند. اسپانیایی زبان ها، آسیایی ها، سرخپوستان آمریکایی و جزایر اقیانوس آرام نیز در مقایسه با سایر اقوام در معرض خطر افزایش فشار خون هستند.

علائم فشار خون بالا چیست؟

تنها راهی که می توانید با اطمینان از فشار خون بالا مطلع شوید اندازه گیری آن توسط پرستار یا پزشک است. کنترل فشار خون در خانه همچنین به کنترل فشار خون کمک می کند. مطابق CDC، فشار خون بالا اغلب "خاموش" است به این معنی که علائم دیگری برای هشدار به شما نشان نمی دهد.

بحران فشار خون چیست؟

وقتی فشار خون ناگهان از 180 سیستولیک و یا 120 دیاستولیک بالا می رود بحران فشار خون بالا اتفاق می افتد. این فوریت فشار خون بالا یا اورژانس فشار خون بالا را نشان می دهد.
یک فوریت فشار خون حدود 75٪ از بحران های فشار خون را تشکیل می دهد. در این موارد، فرد دارای فشار خون بالا است اما بدون علائم جدی همراه است. یک اورژانس فشار خون بالا نیاز به مراقبت پزشکی فوری دارد زیرا BP بالا با یک یا چند علائم جدی همراه است از جمله:
سکته مغزی ایسکمیک
انسفالوپاتی
ادم حاد ریوی (نارسایی بطن چپ)

بهترین روش درمان فشار خون بالا چیست؟

بسته به فشار خون بالا، تغییر سبک زندگی و یا داروها ممکن است در حفظ فشار خون سالم و طبیعی مفید باشد. برخی از توصیه های معمول سبک زندگی عبارتند از:
غذاهای سالم برای قلب، به ویژه غذاهای کم سدیم بخورید.
از مصرف الکل خودداری کنید یا مصرف خود را محدود کنید.
فعال بمانید.
وزن خود را زیر نظر داشته باشید.
سیگار کشیدن را ترک کنید.
آرامش را تمرین کنید و از داروهای ضد استرس سالم مانند ورزش و مدیتیشن استفاده کنید.
خواب با کیفیت را در اولویت قرار دهید و روی بهداشت خواب تمرکز کنید.

دلایل فشار خون پایین (Hypotension) چیست؟

فشار خون پایین (افت فشار خون) به طور کلی 90/60 میلی متر جیوه (یا پایین تر) تعریف می شود و لزوماً ناسالم نیست. بعضی از افراد همیشه فشار خون پایین دارند بنابراین به شخص بستگی دارد. با این حال، افت ناگهانی فشار خون ممکن است نشانه ای جدی برای مشکلات جدی تر سلامتی باشد. به عنوان مثال، بیماری پارکینسون می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در سیگنال های "جنگ یا گریز" بدن شود که منجر به فشار خون پایین شود. سایر دلایل فشار خون پایین عبارتند از:
داروها
خون ریزی
سالخورده
کمبود آب بدن
بارداری
دیابت
مشکلات قلبی

علائم فشار خون پایین چیست؟

فشار خون پایین ممکن است علائمی نداشته باشد. اما افراد ممکن است برخی از این علائم را تجربه کنند:
سرگیجه
غش کردن
در حال سقوط
سبکی سر
گیجی
خستگی
ضعف
تاری دید
سردرد
گردن یا کمر درد
حالت تهوع
تپش قلب
برخی از این علائم در بزرگسالان مسن بیشتر دیده می شود. با این حال، اگر فردی به طور ناگهانی در فشار خون معمول خود سقوط کند به ویژه با علائم، ممکن است یک وضعیت پزشکی جدی را نشان دهد.

بهترین روش درمان فشار خون پایین چیست؟

برای اکثر افراد مبتلا به فشار خون پایین، هیچ درمانی لازم نیست. با این حال، در برخی موارد پزشک ممکن است شما را تشویق کند:
مایعات بیشتری بنوشید
از داروهای افزایش دهنده فشار خون استفاده کنید
تغییر عادت های ایستادن یا نشستن

بیشتر بدانید: چگونه فشار خون بالا را سریعاً بدون دارو کاهش دهیم؟ | فشار خون بالای ناگهانی: علت، علائم و نکات پیشگیری

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search