پزشکی

وجود گلبول سفید خون در ادرار

گلبول های سفید خونبه وجود گلبولهای سفید خون در ادرار پیوری گفته می شود هرگز سلول های سفید خون در ادرار وجود نخواهد داشت زیرا کلیه اجازه نمی دهد سلول های خونی به داخل ادرار حرکت کند و خون با ادرار تماس ندارد بنابر این، سلول های سفید خون طبیعی در ادرار سالم وجود ندارد برخی بیماری ها و اختلالات مانند عفونت کلیه و مثانه یا سنگ کلیه ممکن است باعث شود سلول های سفید خون وارد ادرار شود درمان به علت خاص بستگی دارد و بهتر است که با دستور پزشک پیگیری شود.

 

علل سلول های سفید خون در ادرار

هنگام انجام یک آزمایش برای سلول های سفید خون در ادرار، اولین چیزی که ارائه دهنده مراقبت های سلامت انجام خواهد داد آزمایش نمونه ادرار برای سلول های سفید خون ( گلبولهای سفید ) است اگر این سلول ها در ادرار یافت شوند ارائه دهنده ممکن است یک نمونه برای آزمایشگاه برای آزمایش بیشتر ارسال کند  در اثر بسیاری از دلایل مختلف ممکن است سلول های سفید خون در ادرار یافت شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

1. عفونت مثانه

در زنان بالغ شایع است التهاب مثانه یک نوع عفونت مثانه است که سلول های سفید خون در ادرار می تواند یافت شود باکتری از طریق مجرای ادرار وارد بدن و در نهایت مثانه آلوده می شود هنگامی که شما التهاب مثانه پیدا می کنید ممکن است احساس نیاز به رفتن به حمام را داشته باشید اغلب بیماری به عنوان تکرر ادرار شناخته شده است  شما ممکن است متوجه کدورت و بوی قوی از ادرار خود شوید سوزش و درد در هنگام ادرار کردن نیز از علایم مشخصه التهاب مثانه هستند.
درمان خانگی برای التهاب مثانه به مصرف داروهای ضد درد بدون نسخه مانند تیلنول و موترین، نوشیدن حدود 64 اونس آب در هر روز، پرهیز از الکل و اجتناب از رابطه جنسی تا زمان بهبودی می باشد برخی از افراد با نوشیدن آب آلبالو موفق به جلوگیری از التهاب مثانه می شوند اگر شما نمی توانید از شر علائم با استفاده از داروهای خانگی خلاص شوید شما باید پزشک خود را برای گرفتن یک نسخه برای آنتی بیوتیک ها پیدا کنید همانطور که در تمام آنتی بیوتیک، گرفتن دوره کامل لازم است حتی زمانی که علائم در عرض 24 ساعت بهبود یابد. داروی بدون نسخه پیریدیوم را می توانید برای درمان اسپاسم مثانه مصرف نمایید.

2. سیستیت بینابینی

یکی دیگر از علل سلول های سفید در ادرار سیستیت بینابینی است این بیماری، در زنان نسبت به مردان شایع تر است که توسط یک التهاب در جدار مثانه ایجاد می شود به طور معمول، هیچ باکتری درگیر در این فرآیند وجود ندارد نشانه های مرتبط با این بیماری ممکن است تکرر ادرار و درد در قسمت تحتانی شکم ناشی از اسپاسم مثانه باشد.
درمان.  درمان سیستیت بینابینی ممکن است شامل درمان های پزشکی و خانگی باشد درمان های خانگی شامل اجتناب از کافئین، کربنات، مرکبات و مواد غذایی سرشار از ویتامین C است از رفتن منظم به حمام مطمئن شوید استرس را در زندگی خود را با استفاده از یوگا یا مدیتیشن کاهش دهید ارائه دهنده مراقبت های سلامت، ورزش را برای تقویت کف لگن پیشنهادات می دهند سیگار نکشید درمان های پزشکی ممکن است شامل داروها، تحریک عصب از راه پوست، اتساع مثانه و القای دارو به داخل مثانه باشد در موارد بسیار نادر، ممکن است جراحی لازم باشد.

3. پیلونفریت

پیلونفریت عفونتی کلیه ناشی از باکتری در کلیه است درد، تب و لرز همراه با پیلونفریت بیشتر و شدیدتر از التهاب مثانه است اما یک فرد با پیلونفریت نیز ممکن است التهاب مثانه و نشانه های مرتبط با این بیماری را داشته باشد باز هم، زنان نسبت به مردان بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند.
درمان. درمان پیلونفریت معمولا نیاز به استفاده از آنتی بیوتیک است اگر چه با داروهای خانگی نیز می توان تلاش کرد آنها به ندرت برای درمان عفونت های کلیوی موثر می باشند برای بسیاری از موارد، آنتی بیوتیک های خوراکی برای درمان کافی است با این حال، در موارد بسیار شدید، آنتی بیوتیک داخل وریدی در بیمارستان ممکن است لازم باشد.

4. سنگ کلیه

در مردان نسبت به زنان بیشتر شایع است سنگ کلیه می تواند عامل سلول های سفید خون در ادرار باشد زیرا باعث انسداد ادرار از طریق پیشابراه و خارج از بدن می شود همانطور که ادرار در مثانه می نشیند سنگ موجب تحریک و خراش دیواره مجرای ادرار می شود سلول های سفید خون برای مقابله با التهاب و عفونت ناشی از خراش در بدن تولید می شوند درد سنگ کلیه می تواند بسیار شدید و ادرار شما ممکن است در مقادیر بسیار کم باشد اسپاسم مثانه با سنگ کلیه بسیار شایع است.
درمان.  درمان سنگ کلیه بسته به اندازه سنگ متفاوت خواهد بود برای سنگ های کوچک، شما ممکن است از داروهای خانگی مانند داروهای ضد درد و مقدار زیادی آب برای کمک به شستن سنگ های کوچک و خارج کردن آنها از دستگاه ادراری استفاده نمایید برای سنگ های بزرگتر، ارائه دهنده مراقبت های سلامت شما ممکن است سنگ شکنی ( با استفاده از امواج صوتی برای شکستن سنگ ) و یا جراحی را به منظور برداشتن سنگ توصیه کند اگر شما همچنین یک عفونت داشته باشید پزشک شما معمولاً آنتی بیوتیک تجویز می کند.

5. عفونت ادراری

شایع ترین علت سلول های سفید خون در ادرار، عفونت ادراری (UTI) است که اغلب شامل عفونت در پیشابراه و یا حالب می باشد اگر شما یک UTI دارید شما غالباً درد و سوزش هنگام ادرارکردن نیز دارید علاوه بر این، شما ممکن است خون در ادرار ( هماچوری ) داشته باشید.
درمان.  عفونتهای دستگاه ادراری معمولاً با آنتی بیوتیک ها و داروهای خانگی درمان می شوند درمان خانگی شامل نوشیدن مقدار زیادی آب در هر روز و دفع مکرر ادرار است برای مراقبت بیشتر مثانه خود را به طور کامل خالی کنید معمولاً، این عفونت ها را می توان در منزل درمان و به ندرت نیاز به بستری شدن در بیمارستان می باشد با این حال، در صورتی که عفونت به سمت کلیه حرکت کند ممکن است درمان در بیمارستان لازم باشد.

6. انسداد سیستم ادراری

چیزی که باعث انسداد دستگاه ادراری می شود ممکن است عامل سلول های سفید خون در ادرار باشد سنگ کلیه یکی از این نمونه ها است اما دیگر موانع ممکن است از ترومای لگن، بزرگ شدن پروستات، تومورها و یا در اثر دیگر اجسام خارجی در دستگاه ادراری ایجاد شود علائم رایج با انسداد دستگاه ادراری ممکن است شامل درد شدید، اشکال در نگهداشتن ادرار و هماچوری باشد.
درمان.  انسداد سیستم ادراری را می تواند با استفاده از یک درمان موقت مانند یک کاتتر یا استنت درمان کرد این درمان ها برای درمان درد ناشی از انسداد تا زمانی که استفاده از درمان قطعی انجام شود استفاده می شود جراحی اغلب برای درمان انسداد لازم است جراحی لاپاروسکوپی ممکن است با استفاده از لاپاراسکوپ قابل انعطاف که از طریق آن وسایل جراحی می تواند وارد شود انجام می شود این نوع عمل جراحی با حداقل تهاجم است و اجازه می دهد تا درد کمتر و زمان بهبودی کوتاه تر شود هنگامی که درمان لاپاروسکوپیک ممکن نیست جراحی از طریق یک برش ممکن است لازم باشد.

7. سایر علل سلول های سفید خون در ادرار

اگر چه کمتر دیگر مشکلات شیوع کمتری دارد چندین علل دیگر برای وجود سلول های سفید خون در ادرار وجود دارد
سرطان. سرطانهای کلیه، مثانه و یا پروستات ممکن است سبب وارد شدن سلول های سفید خون در ادرار به علت التهاب یا انسداد شود گزینه های درمان متفاوت است اما ممکن است شامل جراحی، شیمی درمانی یا پرتو درمانی باشد.
اختلالات خونی. برخی از بیماری های لخته شدن خون و کم خونی داسی شکل ممکن است سبب سلول های سفید خون در ادرار شود اگر شما این بیماری را دارید لازم است تا پزشک شما اطلاع پیدا کند.
داروها. برخی از داروها از جمله رقیق کننده های خون و داروهای ضد درد می توانند باعث ایجاد سلول های سفید خون در ادرار شود حتی برخی از آنتی بیوتیک ها با این اختلال ارتباط دارد  قرص Zydol که برای آرتریت خود مصرف می کنید ممکن است مقصر باشد و به عنوان یک عارضه جانبی قادر به ایجاد احتباس ادرار، واکنش های آلرژیک و اختلالات خونی شود
ورزش بیش از حد. سلول های سفید خون در ادرار حتی می توانید توسط فعالیت های شدید جسمی ایجاد می شود لذا ملاقات با یک پزشک خود برای ایجاد یک طرح درمانی مناسب لازم است.
نکته: پیوری بدون باكتری در ادرار باید از نظر سل، سنگهای سیستم ادراری و یا بدخیمی ها ارزیابی انجام شود.

مطالب مرتبط

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (11)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 3 رای

 1. الهام

سلام خانمی۳۱ ساله هستم .تو ازمایش کشت ادرار میزان گلبول سفید رو نوشته زیاد .اما عفونت ندارم .میتونم سنگ سکن کلیه انجام بدم؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    الهام
 1. 5 / 5

گلبول زیاد در ادرار می تواند نشانه عفونت ادراری باشد

  پیوست ها
 

 1. من

سلام آزمایش ادرار در پریودی میتونه تعداد لنفوسیت در ادرار رو تحت تاثیر قرار بده؟

  پیوست ها
 

 1. خانم

سلام و خسته نباشید. من دختری 8 ساله دارم که آزمایش ادرار داده و در آزمایش او مقدار کمی خون و گلبول سفید مشاهده شده. سایر فاکتورها منفی بوده و جواب کشت ادرار هم پس از 48 ساعت هم منفی بوده. دکتر براش سونوگرافی از کلیه و مثانه نوشته اما من دلم خیلی...

سلام و خسته نباشید. من دختری 8 ساله دارم که آزمایش ادرار داده و در آزمایش او مقدار کمی خون و گلبول سفید مشاهده شده. سایر فاکتورها منفی بوده و جواب کشت ادرار هم پس از 48 ساعت هم منفی بوده. دکتر براش سونوگرافی از کلیه و مثانه نوشته اما من دلم خیلی شور می زنه، ممکنه چیز خطرناکی باشه؟ تب و علایم دیگه ای نداره اما گاهی دل درد میگیره. در بچگی چندبار دچار عفونت ادرار شده است. ممنون از راهنماییتون.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    خانم
 1. 5 / 5

سلام
سونوگرافی برای او انجام دهید و آزمایش کشت و ادرار او را تکرار کنید ممکن است عفونت ادرار داشته باشد.

  پیوست ها
 

 1. زارع

ایا بدخیمی ها بطور صد در صد موجب پیوری میشوند؟

  پیوست ها
 

 1. زهره زارع

ممنون جناب دکتر از اطلاعات ارزندتون
یه سوال
کشت ادرار گفته میشه تقریبا ۴۸ ساعت زمان میخواد
اما در یک بیمارستان بعد از دو ساعت گفتن کشت منفیه.
علت تفاوت زمانی در گزارش چیست

  پیوست ها
 

 1. مليحه پانژلد

در ازمايش ادرارW.B.C اگر ١٠-٥باشه و R.B.C ٢-١ باشه خوبه يا نه

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    مليحه پانژلد
 1. 4.5 / 5

با سلام باید از نظر عفونت با کشت ادرار بررسی شود

  پیوست ها
 

 1. فائزه

ممنونم

  پیوست ها
 

 1. هوشمند

از اطلاعات ارزنده ای که ارائه فرموده اید سپاسگزارم.

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search