پزشکی

درد ساق پا: علل، تشخیص و درمان

درد در ساق چادرد ساق پا از علائم عمومی با طیف گسترده ای از علل می باشد که بسیاری از آنها، مانند آسیب ها، ممکن است آشکار باشد با این حال، تنها برخی از این علل از نظر پزشکی جدی هستند ناراحتی های جزئی اغلب در مدت زمان کوتاه ناپدید می شوند و یا با درمان های خانگی برطرف می شود.


درد ساق پا چیست؟
چه چیزی باعث درد ساق پا می شود؟
علائم و نشانه ها درد ساق پا چیست؟
تشخیص درد ساق پا چگونه است؟
درمان و پیشگیری درد پا چیست؟

درد ساق پا چیست؟

درد در پاها، مچ پا، زانو و لگن به طور معمول به طور جداگانه از درد پا رخ می دهد و در هر صورت، درد ساق پا در هر نقطه بین کشاله ران و مچ پا، به استثنای مفصل هیپ و پا رخ می دهد.
درد را می توان در تعدادی از راه های مختلف تجربه کرد درد در ساق پا، همانند سایر نقاط بدن، می تواند تیز، مبهم، بیحس کننده، سوزن سوزن شدن، سوزش، دردناک و غیره توصیف شود.
درد می تواند حاد (کوتاه مدت) یا مزمن (طولانی مدت) باشد و در مقیاس شدت از خفیف تا شدید، و اغلب در مقیاس عددی امتیاز بندی می شود.
نورونهای حسی ( اعصاب ) مسئول تجربه ما از درد هستند و این ها توسط محرک هایی مانند سطوح بالایی از فشار، درجه حرارت بالا و یا پایین و مواد شیمیایی که می تواند منجر به آسیب های بافتی شود.
حقایق سریع بر درد پا
در اینجا برخی از نکات کلیدی در مورد درد پا بیان می شود.
درد ساق پا به هر نوع درد که بین پاشنه و لگن رخ می دهد اشاره دارد.
بسیاری از علل درد ساق پا آشکار هستند (مانند آسیب پس از حادثه).
درد ساق پا می تواند علل کمتر آشکار، مانند بیماری عروق محیطی داشته باشد.
ورزش بیش از حد، تکراری به خصوص در فرم دویدن می تواند منجر به تروما و درد ساق پا شود.
درد ساق پا با علت زمینه ای طبی ممکن است مربوط به عصب، عضلانی یا عروقی باشد.
برخی از انواع درد ساق پا با مراقبت از خود حل و فصل می شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

چه چیزی باعث درد ساق پا می شود؟

علل بارز درد ساق پا، آسیب هایی هستند که شاید در طول بازی های ورزشی پایدار و یا به دلیل یک تصادف رخ می دهد که پزشکان به آن تروما می گویند.
از آنجا که علل درد بر اثر تروما واضح است و بر این اساس درمان اعمال می شود این مقاله به درد ساق پا که با آسیب تروماتیک همراه نیست می پردازد.
ورزش نیز می تواند از راه کمتر فوری باعث جراحت شود آتل ساق پا، به عنوان مثال، از ورزش بیش حد ناشی می شود.
دویدن در مسافت طولانی با شیوع بالاتر سبب درد ساق پا با انواع متعددی مانند استخوان، عضلانی - تاندونی و عروقی می شود حدود نیمی از مردم در حال دویدن بیش از سه کیلومتر، به طور پیوسته و منظم هستند که این دویدن با آسیب ارتباط دارد.
علل مغز و اعصاب ( اعصاب ) شامل:
نوروپاتی
سندروم پاهای بی قرار
عصب به دام افتاده
درد عصب سیاتیک
علل عضلانی درد پا عبارتند از:
آرتروز، که روی مفاصل ران، زانو، مچ پا تاثیر می گذارد.
کشیدگی تاندون یا لیگامنت - به عنوان مثال، در اثر آسیب های ورزشی.
گرفتگی در شب.
سندرم کمپارتمان مزمن یا فشار.
سندرم استرس داخلی استخوان درشت نی.
شکستگی استرس.
علل عروقی ( مربوط به عروق خونی )، شامل:
لنگش متناوب به علت بیماری عروق محیطی ( PVD ) یا بیماری شریان محیطی ( PAD )
ترومبوز ورید عمقی ( لخته خون ).

علائم و نشانه های درد ساق پا چیست؟

گرفتگی عضلات پا
گرفتگی عضلات پا حادثه ی گذرا از درد می باشد و معمولاً برای چند دقیقه، عضلات واقع در پشت ساق پا دچار یک اسپاسم می شود که نمی تواند کنترل شود. گرفتگی عضلانی سبب درد ناگهانی، سخت، شدید در پایین پا می شود که گاهی اوقات "اسب چارلی" نامیده می شود و اغلب با خستگی عضلانی، گرما، کم آبی و برخی از داروها مانند داروهای مدر و استاتین ایجاد می شود گرفتگی عضلانی در افراد مسن، ورزشکاران استقامتی و یا ورزشکارانی که به خوبی تهویه نمی شوند شایع تر است
درد ساق پا
فراتر از یک جراحت آشکار، درد ساق پا ممکن است یک علت عصبی، عضلانی یا رگ خونی داشته باشد.
یک احساس سفتی در طول گرفتگی وجود دارد که در شب و در افراد مسن (افراد بالای 60 سال سن) شایع تر است.
لنگش
درد ساق پا ناشی از آترواسکلروز دارای ویژگی های متمایز است و به عنوان لنگش و یا لنگش متناوب شناخته شده است کلمه لنگش از کلمه لاتین به معنی limp است.
نامهای دیگر این بیماری آترواسکلروتیک عبارتند از: بیماری شریانی محیطی، بیماری انسداد شرائین محیطی و یا بیماری عروق محیطی است. که سبب محدود شدن رسیدن خون به عضله می شود
لنگش درد ساق پا تولید می کند که در موارد کلاسیک، شامل:
درد عضلانی مانند گرفتگی در طی ورزش یا فعالیت
گرفتگی به طور مداوم پس از مسافتی راه رفتن اتفاق می افتد.
درد، معمولاً در ماهیچه ساق پا، با استراحت برطرف شده و پس از 10 دقیقه رها شوند.
بسیاری از موارد لنگش، کلاسیک نیستند بسیاری موارد هیچ نشانه ای ندارند و یا دردی تولید می کنند که معمولی نیست و شاید در ران یا کپل باشد.
آسیب های ورزشی
صدمات اسکلتی عضلانی پایدار با فعالیت های ورزشی در چهار گروه گسترده قرار می گیرند و این امر سبب جراحات پا می شود.
صدمات بیش از حد در اثر ورزش بیش از حد.
ترومای بلانت.
شکستگی و دررفتگی.
رگ به رگ شدن و کشیدگی حاد بافت نرم.
آسیب های ورزشی به پا در یک لیست طولانی از این گروه گسترده است بنابر این ما با علل درد پا سروکار خواهیم داشت که عبارتند از:

شین اسپیلینت: Shin splints درد و حساسیت در نزدیک استخوان بزرگ پا ( درشت نی ) دراثر آسیب ناشی از استفاده بیش از حد است و درد ساق پا را نمی توان توسط یک علت مشخص مانند یک شکستگی توضیح داد.
فعالیت هایی مانند پیاده روی، دویدن و آهسته دویدن روی عضلات و تاندونها نیروهای فشاری بیش از حد وارد می کنید Shin splints سبب تولید حساسیت شدید موضعی در عضلات و گاهی اوقات درد استخوان می شود.
شکستگی استرس: شکستگی استرس در اثر ورزش پایدار و تکراری و به طور معمول زمانی که شدت آن تغییر کرده باشد رخ می دهد به عنوان مثال، درد پای دوندگان وقتی شدت و یا زمان تمرینات خود را تغییر، و بیش از حد سریع انجام دهند بوجود می اید.
التهاب تاندون پوپلیته: آسیب استفاده بیش از حد دیگری است که در طول حرکت در سراشیبی تولید درد زانو می کند و به علت التهاب تاندون پوپلیته می باشد که برای ثبات زانو مهم است.
فشار به عضلات عقب ران: عضلات همسترینگ ( شامل 3 ﻋﻀﻠﻪ ﺑﻪ ﻧﺎﻡ ﻫﺎی ﻋﻀﻠﻪ ﺩﻭﺳﺮ ﺭﺍﻧﯽ، ﻋﻀﻠﻪ ﻧﻴﻢ ﺗﺎﻧﺪﻭﻧﯽ ﻭ ﻋﻀﻠﻪ ﻧﻴﻢ ﻏﺸﺎﯾﯽ ) است که شامل آسیب استفاده بیش از حد دیگری است که اغلب با دویدن در ارتباط است این افزایش سبب درد شدید در منطقه عقب عضلات ران، به دلیل پارگی نسبی رخ می دهد این معمولاً به این دلیل آموزش ناکافی انعطاف پذیری، ﺳﺎﺑﻘﻪ ﺁﺳﻴﺐ ﻗﺒﻠﯽ در ﺍﯾﻦ ﻧﺎﺣﻴﻪ، ﺗﮑﻨﻴﮑﻬﺎی اشتباه ﺩﻭﯾﺪﻥ ﻣﺜﻞ ﺑﺎﺯﮐﺮﺩﻥ ﺯﯾﺎﺩ ﭘﺎﻫﺎ ﺍﺯ ﻫﻢ ﺩﺭﻫﻨﮕﺎﻡ ﺩﻭﯾﺪﻥ و یا تمرینات ضعیف گرم کردن و کششی قبل از فعالیت می باشد.
سندرم کمپارتمان: جراحات وارده به پا، معمولاً در پشت ساق پا که در شکستگی و یا کبودی های شدید می تواند به سندرم کمپارتمان منجر شود که در آن معمولاً درد نامتناسب با آسیب است.
سندرم کمپارتمان توسط یک تورم که در اثر آسیب ایجاد می شود اما در حجم محدود، در یک محفظه بسته، و در فضای کوچک گسترش و سبب افزایش فشار می شود.
این ادم می تواند بطور جدی ادامه یافته و سبب قطع جریان خون به بافت ( ایسکمی  ) شود در این موارد، درد در ابتدا ممکن است در اثر پارستزی، فلج، رنگ پریدگی و فقدان نبض در منطقه آسیب دیده باشد.

تشخیص درد ساق پا چگونه است؟

آکادمی پزشکان خانواده آمریکا (AAFP) نمودار تریاژ برای مشکلات پا را تولید کرده اند و تعدادی از سوالات که برای محدود کردن تشخیص بالقوه و ارائه به موقع مراقبت های پزشکی پرسیده می شود.
الگوریتم های AAFP با کشش متداول و استخوان شکسته و افتراق این دو قبل از برخورد با انواع دیگر آسیب و در نهایت اذیت کردن مشکلات بالقوه پزشکی آغاز می شود.
پزشکان در یک روش مشابه، در طول فرایند تشخیص کار ممکن است یک تشخیص افتراقی پس از یک سری پرسش و پاسخ برای رد کردن مشکلات آشکار برسند.
دکتر ساق پا و مکان درد را بررسی می کنند.
آسیب های خاص، ناشی از آسیب های ورزشی، ممکن است با استفاده از تصویربرداری اولتراسوند، اشعه ایکس، سی تی اسکن، MRI و اسکن استخوان مورد بررسی قرار گیرد.
در موارد لنگش، درد ساق پا ناشی از بیماری شریان محیطی است و روند تشخیصی ممکن است شامل:
فشار خون بازویی مچ پا: اندازه گیری فشار خون در بازو و مچ پا در حالت استراحت و بعد از راه رفتن.
سونوگرافی: تست اسکن برای ویژگی های گردش خون در پا.

درمان و پیشگیری درد پا چیست؟

برای گرفتگی عضلانی به خود کمک کنید.
یک دونده به دونده دیگر به گرفتگی عضلات پا، با حرکات کششی ساق پا کمک می کند.
برای گرفتگی ساق پا، صاف کردن پا و کشیدن پا به سمت جلو ( به کمک فرد دیگر ) ممکن است به شما کمک کند.
گرفتگی عضلات پا، اغلب در ایالات متحده اسب چارلی نامیده می شود.
حرکات کششی و ماساژ عضله ممکن است کمک کند اما مسکن نمی خواهد زیرا آنها اثر ماساژ را بیش از حد آهسته می کند با این حال، اگر حساسیت پس از گرفتگی همچنان ادامه دارد مسکن ممکن است مفید باشد. درمان گرفتگی ساده پا بدون دارو توصیه می شود.
برای گرفتگی ماهیچه ساق پا، علاوه بر ماساژ، موارد زیر می تواند کمک کند.
نگه داشتن پا به سمت جلو در حال صاف کردن پا.
قدم زدن در اطراف پاشنه پا تا گرفتگی برطرف شود.
اسب چارلی را می توان از طریق این اقدامات پیشگیری کرد
کشش قبل از ورزش
اجتناب از دهیدراتاسیون با نوشیدن 8 - 12 لیوان آب در روز
حرکات کششی و ماساژ پاها.
درمان لنگش
درمان برای مردمی که تجربه درد ساق پا و لنگش را دارند و از آنجایی که آنها در معرض خطر بالاتری از سکته یا حمله قلبی هستند مهم می باشد.
بیماری شریان محیطی اغلب با دیگر شرایط آترواسکلروز، مانند بیماری عروق کرونر و بیماری عروق مغزی که می تواند منجر به سکته مغزی شود همراه است.
یک برنامه درمانی برای لنگش شامل مقابله با عوامل خطر قلبی عروقی است که عبارتند:
ترک سیگار
درمان ضد پلاکتی ( anticlotting )  
پیاده روی و برنامه های ورزشی.
توسعه های اخیر در درمان لنگش
رامیپریل راه رفتن برای افراد مبتلا به بیماری عروق محیطی را بهبود می بخشد در این مقاله، که در ماه فوریه سال 2013 در مجله انجمن پزشکی آمریکا منتشر شده است به این نتیجه رسیدند، که 24 هفته درمان با رامیپریل منجر به افزایش قابل توجهی در حداکثر راه رفتن بدون درد بر روی تردمیل در مقایسه با دارونما شده است.
درمان آسیب های ورزشی
RICE یک مخفف آسان که برای درمان آسیب های ورزشی جزئی در قالب رگ به رگ شدن و کشیدگی پا استفاده می شود و عبارتند از:
استراحت -  برای جلوگیری از آسیب بیشتر و دادن فرصت برای بهبود زخم و کاهش تورم.
یخ - یخ یا بسته های سرد تجاری در دسترس برای کاهش تورم، التهاب و درد.
فشرده سازی - از باند های کشی الاستیک برای کاهش تورم و درد استفاده کنید.
ارتفاع - بلند کردن پا بالاتر از سطح قلب به تخلیه، کاهش تورم و درد کمک می کند.
یخ نباید به طور مستقیم روی پوست اعمال شود لذا باید در پلاستیک و یا یک حوله پیچیده شده و برای مدت 20 دقیقه در محل گذاشته شود. باند الاستیک نباید بیش از حد محکم پیچیده شود تا تورم بیشتر نشود.
درد را می توان با داروهایی از قبیل استامینوفن یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) درمان کرد اگر استفاده از آنها برای آسیب های ظاهراً جزئی فراتر از 72 ساعت مورد نیاز باشد توصیه های پزشکی ویژه این است که به دنبال بررسی آسیب باشید.
مطالب مرتبط

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (55)

رتبه 4 از 5 بر مبنای 4 رای

 1. شمس

سلام آقای دکتر،خانم ۶۴ ساله بیماری اسم الرژیک مزمن،هرروز یک پاف اسپری سالبوتامل مصرف میکنم،سابقه پرکاری تیرویید درمان شده دارم.معمولا روزی نیم ساعت یا کمی بیشتر پیادروی سطح صاف دارم.مدتی است هنگام استراحت درد ساق پا ناراحتم میکند.سپاسگزارم...

سلام آقای دکتر،خانم ۶۴ ساله بیماری اسم الرژیک مزمن،هرروز یک پاف اسپری سالبوتامل مصرف میکنم،سابقه پرکاری تیرویید درمان شده دارم.معمولا روزی نیم ساعت یا کمی بیشتر پیادروی سطح صاف دارم.مدتی است هنگام استراحت درد ساق پا ناراحتم میکند.سپاسگزارم راهنمایی فرمایید.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    شمس
 1. 4.5 / 5

سلام این درمان برای آسم آلرژیک مناسب نیست نزد پزشک بروید تا داروی مناسب برایتان نسخه شود

  پیوست ها
 

 1. میلانی

سلام
تشکر میکنم از سایت مفیدتان
سنم 47 و مذکرهستم شبها هنگم شروع به خوابیدن ناحیه عضلات ساق پایم شروع به درد میکنند و مانع خوابم میشود و در طول روز هیچ دردی ندارم لطفا مرا راهنمایی فرمایید. با سپاس]

  پیوست ها
 

 1. حمید رضا

سلام آقای دکتر من در اواخر و بعد از ورزش طناب زدن پشت ساق پا و استخوان ساق پاهام درد میگیره. و بعد از دو یا سه ساعت بعد خوب میشه .
آیا این مشکل جدی است؟
نیاز به درمان داره؟
و چه کار باید کنم که هنگام و بعد از ورزش درد نگیرد؟

  پیوست ها
 

 1. فاطمه

باسلام خانم ۳۹ساله هستم سه ماهی است كه از درد پشت ران وساق جفت پا رنج می برم..نگرانم لطفا جهت درملن راهنمایی فرمایید۲نشانه چه بیماریست

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    فاطمه
 1. 5 / 5

سلام نیاز به اقدامات پاراکیلینک می باشد باید سی تی اسکن یا ام آر ای برای نداشتن دیسک کمر انجام شود

  پیوست ها
 

 1. مهدی

سلام دکتر جان علت درد ماهیچه نعلی داخلی ساق هنگام دویدن چیه؟

  پیوست ها
 

 1. مهدی

خشک کردن مچ پاباعث ناتوانی درحرکت نمیشه؟ بعدازاین عمل توراه رفتنم مشکل بوجودنمیاد؟

  پیوست ها
 

 1. النامحمدی

سلام اقای دکترمن خانم ۲۵ساله ای هستم بچه هم دارم پاهام چندسال خیلی دردمیکنن امسال شروع به کبودشدن کردن یعنی هروقت دردپاهام شروع میشه پاهام هم کبودوورم میکنن میخوام ببینم تشخیص شماچیه؟

  پیوست ها
 

 1. Hadi

سلام خسته نباشید من جوانی ۲۶ سالمه هستم رو پام که وامیستم ماهیچه پشت ساق پام سفت میشه باماهیچه پشت ران درد ندارم سفت میشه انگار حرکت ورزشی سنگین زدی تا چنددقه وامیستم شروع میشه موقع خواب نشستن اصلا مشکل ندارم لطفا جواب مرهمت کنید

  پیوست ها
 

 1. رمضانی

سلام . اکثرا ماهیچه های ساق پاهام انگار زالو خون بمکه درد میکنه و انگار بدنم بی حس شده باشه .باید چیکار کنم ؟

  پیوست ها
 

 1. مرتضی
 1. 1 / 5

سلام و عرض ادب
دختر خانمی 16 ساله از کودکی دردهای شدید اندام تحتانی دارند که هیچ تشخیص و درمانی برای او انجام نشده . از نظر مواد معدنی و ویتامین های مربوطه به استناد آزمایشات انجام شده مشکلی ندارند و از نظر تغذیه ای هم خوب هستند.تاکنون هیچ تشخیص...

سلام و عرض ادب
دختر خانمی 16 ساله از کودکی دردهای شدید اندام تحتانی دارند که هیچ تشخیص و درمانی برای او انجام نشده . از نظر مواد معدنی و ویتامین های مربوطه به استناد آزمایشات انجام شده مشکلی ندارند و از نظر تغذیه ای هم خوب هستند.تاکنون هیچ تشخیص یا درمان خاصی به نتیجه ختم نشده . هنگام بروز درد که ناحیه قدامی ران و تمام ساق پا(بیشترین درد در ساق پا و مخصوصاً ناحیه قدامی و استخوان درشت نی حس میشود) تا حدودی کف پا را درگیر می‌کند عذاب آور، دردناک و بسیار مبهم بوده و بیمار از درد به شدت گریه میکند و تحمل آن بسیار سخت است. خواهش ميكنم برای تشخیص و درمان بیماری راهنمایی بفرمایید. سپاسگزارم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. فوادی

سلام آقای دکتر مدتی هست که من با درد ماهیچه های ساقه های پام درگیر هستم که این درد بیشتر شب ها هست این درد2 سال هست که هنوز با وجود مراجه به متخصصین داخلی و غدد چون کم کاری تیروید دارم و همچنین روماتیسم و ارتوپد و مغز و اعصاب و گرفتن نوار عضله و...

سلام آقای دکتر مدتی هست که من با درد ماهیچه های ساقه های پام درگیر هستم که این درد بیشتر شب ها هست این درد2 سال هست که هنوز با وجود مراجه به متخصصین داخلی و غدد چون کم کاری تیروید دارم و همچنین روماتیسم و ارتوپد و مغز و اعصاب و گرفتن نوار عضله و حتی دکتر روانپزشک باز هم نتیجه نگرفتم خواهشن راهنمایی کنید که این بیماری در حیطه کدام دکتر هست و به کجا باید مراجه کنیم باز هم از مطالب شما کمال تشکر را دارم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. سبزه ای

سلام.مدتی هست که پشت مچ پام درد میکنه و گاهی هم سوزش داره.علتش چی میتونه باشه..

  پیوست ها
 

 1. sahar

سلام آقای دکتر خسته نباشید تقریبا چندروزه که جلوی ساق پام یعنی پایین زانو درد میکرد یک منطقه کوچیک ولی حدودا یه روزه خیلی خیلی شدید شده و واقعا طاقت فرساست میشه نظرتونو بگید

  پیوست ها
 

 1. فائزه

سلام آقای دکتر خسته نباشید
من ۲۶سالمه و حدود ده دوازده ساله که از ناحیه عضله پشت ساق پای چپم رنج میکشم احساس بی قراری شدید در این ناحیه دارم و خواب و ازم گرفته شبا از شدت درد نمیتونم بخوابم هر چقدر هم دکتر رفتم ازمایش دادم و...راه به جایی نبردم...

سلام آقای دکتر خسته نباشید
من ۲۶سالمه و حدود ده دوازده ساله که از ناحیه عضله پشت ساق پای چپم رنج میکشم احساس بی قراری شدید در این ناحیه دارم و خواب و ازم گرفته شبا از شدت درد نمیتونم بخوابم هر چقدر هم دکتر رفتم ازمایش دادم و...راه به جایی نبردم توروخدا کمکم کنید دیگه خسته شدم?

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    فائزه
 1. 5 / 5

با سلام شما احتمالاً دارای سندرم پای بی قرار هستید این مقاله را بخوانید

  پیوست ها
 


سلام اقای دکتر من پشت ساق پام شاید یه منطقه ی کوچیک شاید چهار ساله درد داره گاهی اصلا دردی نیست گاهی پشت سرهم داغ میشه میسوزه پاهام تا کف پام و انگشتام میسوزه چه قرص یا دارویی استفاده کنم چون به علت مالی نمیتونم دکتر و ازمایش برم

  پیوست ها
 

 1. شیرین

سلام , آقای دکتر من توی سالن موقع دویدن با شدت با زانو زمین خوردم ,جدای از کبودی و کمی تورم قسمت زانو الان دو هفته هستش ک گرفتگی و درد در قسمت ماهیچه های ساق تا مچ پا دارم ب طوری ک واسه نشستن اذیت میشم دلیلش چی هست و.چیکار کنم ک دردم آروم بشه و...

سلام , آقای دکتر من توی سالن موقع دویدن با شدت با زانو زمین خوردم ,جدای از کبودی و کمی تورم قسمت زانو الان دو هفته هستش ک گرفتگی و درد در قسمت ماهیچه های ساق تا مچ پا دارم ب طوری ک واسه نشستن اذیت میشم دلیلش چی هست و.چیکار کنم ک دردم آروم بشه و ازبین بره؟؟؟؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    شیرین

با سلام برای پاسخ نیاز به معاینه می باشد ولی اسیب عضلانی و خونریزی در زیر پوست می تواند عامل باشد محیط را گرم نگه دارید و در صورت عدم پاسخ نزد پزشک بروید

  پیوست ها
 

 1. افسانه

سلام خسته نباشید خواستم از شما بپرسم که در سکته مغزی درد پا اونم از ران تا زانو رو چکار کنیم که زود رفع بشه اخه خیلی درد ناکه.اگه برای تعادل پا که بهتر بتونه راه بره درمانی دارید بفرمایید
بازم ممنون

  پیوست ها
 

 1. rahmat

سلام اقای دکتر خسته نباشید
من 18 سالمه و استخونای ساق هر دوتا پام درد میکنه
بعضی وقتام ک سریع از پله ها بالا پایین میکنم یا فوتبال بازی میکنم دردش شدید میشه
به نظر شما علتش چ چیزی میتونه باشه؟

  پیوست ها
 

 1. سالارصدیق

با سلام دکتر من ۲۵ سال سن دارم شب هنگام خواب پشت ساق پام به شدت درد میکنه تا صبح بعد از بیدار شدن و صبحانه خورد قطع مبشه درد به شدت زیاده و خواب واسم نمیزاره ۲ساله که به همین روال هست متشکر می شم اگه جواب بدین تشکر

  پیوست ها
 

 1. مرجان طاهری

با سلام وخسته نباشید .همسرم نزدیک به یکسال است که در ناحیه ساق پا احساس درد میکند ومدام ماساژ میدهم ولی شدیدا بیقرار است وآرامش ندارد .لطفا راهنمایی کنید سپازگزارم

  پیوست ها
 

 1. آ

عالی بود ممنون

  پیوست ها
 

 1. shm

سلام و وقت بخیر
عرض به حضور شما دکتر عزیز، بنده حین پیاده روی نسبتا زیاد، عضلات جلو ساق پام حسابی خشک میشه و درد میگیره به نحوی که دیگه راه رفتن برام سخت میشه و حتما باید چند دقیقه ای استراحت کنم تا آزاد کنه، چکار کنم که این مشکل برام پیش...

سلام و وقت بخیر
عرض به حضور شما دکتر عزیز، بنده حین پیاده روی نسبتا زیاد، عضلات جلو ساق پام حسابی خشک میشه و درد میگیره به نحوی که دیگه راه رفتن برام سخت میشه و حتما باید چند دقیقه ای استراحت کنم تا آزاد کنه، چکار کنم که این مشکل برام پیش نیاد.(مرد و ۳۰ سالمه)

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. مهرناز

سلام دکتر خسته نباشید
دکتر من یه ترک خوردگی های زیادی پشت ساق پاهام درومده ک رنگشون قرمز هستش و بسیار درد دارن
و مواقعی ک درد میگیرن رنگشون تیره تر میشه و علاوه بر پشت زانوم روی ران هامم درومده و مو روی قرمزی ها درومده
پزشک داخلی رفتم آزمایش دادم...

سلام دکتر خسته نباشید
دکتر من یه ترک خوردگی های زیادی پشت ساق پاهام درومده ک رنگشون قرمز هستش و بسیار درد دارن
و مواقعی ک درد میگیرن رنگشون تیره تر میشه و علاوه بر پشت زانوم روی ران هامم درومده و مو روی قرمزی ها درومده
پزشک داخلی رفتم آزمایش دادم گفتش ک آزمایشم نرماله و مشکلی نیس و فرستادم پیش ی پزشک داخلی دیگه
ینی گف نمیدونم بگم چیه مشکلت
دکتر میشه راهنمایی کنید لطفا

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    مهرناز

سلام
نیاز به معاینه می باشد به پزشک متخصص پوست مراجعه نمایید

  پیوست ها
 

 1. رها

سلام، خانمی ۳۰ ساله ام که در ساق پای چپم احساس داغ به مدت ۲۰ ثانیه، بیشتر شبها، در کمرم هم سمت چپ احساس درد در یک نقطه،الان حدود یکماهه،سنگ کلیه هم ندارم، اما عفونت رو مطمئن نیستم، ممنون از راهنماییتون

  پیوست ها
 

 1. Zahed

باعرض سلام وخسته نباشید
نزدیک دوساله پشت ساق پام درد میکنه که درد شبها وقت خواب بیشتر میشه،چندماه اخر درد ساق پام کمتر شده یعنی تو ماه شاید چند روزش دچار
درد پشت ساق پا بشم،چند ماهه که شب وروز کف پاهام داغ میشه یعنی شبها کلا خواب ندارم،ازمایش...

باعرض سلام وخسته نباشید
نزدیک دوساله پشت ساق پام درد میکنه که درد شبها وقت خواب بیشتر میشه،چندماه اخر درد ساق پام کمتر شده یعنی تو ماه شاید چند روزش دچار
درد پشت ساق پا بشم،چند ماهه که شب وروز کف پاهام داغ میشه یعنی شبها کلا خواب ندارم،ازمایش دادم،نوار عضله گرفتم،ام ار ای انجام دادم مشکل انچنانی نداشتم که به این وضع دچار بشم،،واقعا ممنون میشم اگه کمکم کنین.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. ابوذر نعمتی

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت جناب دکتر عزیز و همکاران محترم و زحمت کش شما؛
همسر بنده که سنش 24 سالشه حدود 6ماه پیش تا الان،بعد از پیاده روی ( حتی در حد یک کیلومتر ) دچار پادرد میشه،قبلا دردش هم کم بود و هم کوتاه مدت بود و از کف پا تا زانو درد...

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت جناب دکتر عزیز و همکاران محترم و زحمت کش شما؛
همسر بنده که سنش 24 سالشه حدود 6ماه پیش تا الان،بعد از پیاده روی ( حتی در حد یک کیلومتر ) دچار پادرد میشه،قبلا دردش هم کم بود و هم کوتاه مدت بود و از کف پا تا زانو درد میگرفت ،اما الان حدود یه ماهه که دردش طولانی تره و تا چندساعت طول میکشه و از کف پا تا تقریبا کمرش درد میگیره و قدرت دردش هم بیشتر شده،لطف میکنید اگه بفرمایید علتش چی میتونه باشه و اینکه به چه متخصصی مراجعه کنیم؟بازم ممنون و یا علی....

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    ابوذر نعمتی

با سلام
این گونه دردها بیشتر به دیسک کمر مربوط می شود همسز شما باید به یک متخصص نورولوژی مراجعه نماید

  پیوست ها
 

 1. علی

سلام اقای دکتر عرض ارادت خواهشا کمکم کنید پدرم شغلشون به گونه ایی هسته که دائم باید سرپا باشند یا روی پا بنشیند حدودا یک ماه پیش اول کمرشون درد گرفت ولی مدتیه که درد تو پاشون اومده و وقتی می ایستند بعد از 30ثانیه عضله ساق پاشون بصورت وحشتناک درد...

سلام اقای دکتر عرض ارادت خواهشا کمکم کنید پدرم شغلشون به گونه ایی هسته که دائم باید سرپا باشند یا روی پا بنشیند حدودا یک ماه پیش اول کمرشون درد گرفت ولی مدتیه که درد تو پاشون اومده و وقتی می ایستند بعد از 30ثانیه عضله ساق پاشون بصورت وحشتناک درد میگیره وحتما باید بشینند تا حالا استخر هم رفتن تو اب راه رفتن و تقریبا همه کار کردیم ولی کاملا بی تاثیر بوده لطفا راهنمایی کنید.باتشکر

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    علی

این درد می تواند مربوط به دیسک کمر باشد یک mri از کمر انجام دهید تا مشکل شما مشخص شود

  پیوست ها
 

 1. ali

سلام جناب دکتر.
من در ساق یکی از پاهام بعضی وقتا احساس درد استخوانی شدید میکنم،بالاتر از مچ تا نزدیک زیر زانو.نمیدونم استخوانه یا ماهیچه پشت ساق،ولی درد داخلی هست.بر اثر فعالیت زیاد اینجوری نمیشه و تو سرما بیشتر پیش میاد،خیلی به ندرت ولی خیلی...

سلام جناب دکتر.
من در ساق یکی از پاهام بعضی وقتا احساس درد استخوانی شدید میکنم،بالاتر از مچ تا نزدیک زیر زانو.نمیدونم استخوانه یا ماهیچه پشت ساق،ولی درد داخلی هست.بر اثر فعالیت زیاد اینجوری نمیشه و تو سرما بیشتر پیش میاد،خیلی به ندرت ولی خیلی شدیده و فقط تو یک پا...
ممنون میشم راهنمایی کنید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. پرهام رنجبر

لطفا حرکات ورزشی آن را نیز بگیید ؟ ممنون

  پیوست ها
 

 1. مسعود

حدود یک ماه قبل هنگام ورزش دچار پارگی عضلات پشت ساق پا شدم چند روز هنگام راه رفتن کمی درد داشت وبعد خوب شد و فعلا هیچ درد ی ندارد ولی احساس میکنم عضله ان قسمت کمی سفت است پزشک گفت احتمالا زود شروع به ورزش کردی و خون لخته شد . درمانش چیست و چه...

حدود یک ماه قبل هنگام ورزش دچار پارگی عضلات پشت ساق پا شدم چند روز هنگام راه رفتن کمی درد داشت وبعد خوب شد و فعلا هیچ درد ی ندارد ولی احساس میکنم عضله ان قسمت کمی سفت است پزشک گفت احتمالا زود شروع به ورزش کردی و خون لخته شد . درمانش چیست و چه توصیه ای دارید . با تشکر

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    مسعود

با سلام
پاسخ نیاز به معاینه دارد ولی موضع را گرم نگه دارید اگر سفتی برطرف نشد به پزشک ارتوپدی مراجعه نمایید تا از نظر پارگی عضلات بررسی شود.

  پیوست ها
 

 1. زهرا میری

سلام جناب دکتر
من یکی دو سالی بود که اصلا ورزش نمیکردم کنکوری بودم . دیروز رفتم استخر ۳ساعت توو آب بودم و خیلی دست و پا زدم ...... بعد از اینکه اومدم بیرون از بالای رون پام شروع کرد به گرفتن . میشه بگید چیکار کنم نمیتونم درست راه برم .. هفته...

سلام جناب دکتر
من یکی دو سالی بود که اصلا ورزش نمیکردم کنکوری بودم . دیروز رفتم استخر ۳ساعت توو آب بودم و خیلی دست و پا زدم ...... بعد از اینکه اومدم بیرون از بالای رون پام شروع کرد به گرفتن . میشه بگید چیکار کنم نمیتونم درست راه برم .. هفته دیگه هم کنکور دارم قرصی هست بخورم که ضرر نداشته باشه

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    زهرا میری

با سلام
موضع را گرم نگه دارید و از یک شل کننده عضلانی با نسخه پزشک استفاده نمایید

  پیوست ها
 

 1. پیمآن

سلام وقت بخیر
من چند وقتیه که لگن و زانو ساق پام بد جور درد میکنه.دکترم رفتم ی چند تا قرص داد که ساعتی دردها رو رد کرد و باعث خواب الودگی میشد .ولی آگه قرصها رو مصرف نمیکردم باز همون جور میشدم همون درد و همون تیر کشیدنها .اینا روزاهم درد ساق پام...

سلام وقت بخیر
من چند وقتیه که لگن و زانو ساق پام بد جور درد میکنه.دکترم رفتم ی چند تا قرص داد که ساعتی دردها رو رد کرد و باعث خواب الودگی میشد .ولی آگه قرصها رو مصرف نمیکردم باز همون جور میشدم همون درد و همون تیر کشیدنها .اینا روزاهم درد ساق پام بیشتر شده .ممنون از شما

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. پیمان

سلام و وقت بخیر
من صبح ها که از خواب بیدار میشم درد عضلات دوقلوی پا رو دارم هرچه از طول روز میگذره این درد کمتر میشه.قطع نمیشه ولی کمتر میشه ولی صبح که دوباره بیدار میشم باز درد بیشتر. به نظرتون مشکل از کجاست؟
ممنون

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    پیمان

خشکی صبحگاهی علائم شایع فیبرومیالژیا است
مطالعات نشان می دهد که اکثر افراد مبتلا به فیبرومیالژیا احساس سفتی در صبح، هنگام بلندن شدن دارند. سختی گسترده است و بر عضلات و مفاصل پشت، بازوها و ساق پاها مؤثر است. این باعث می شود این افراد احساس نیاز به...

خشکی صبحگاهی علائم شایع فیبرومیالژیا است
مطالعات نشان می دهد که اکثر افراد مبتلا به فیبرومیالژیا احساس سفتی در صبح، هنگام بلندن شدن دارند. سختی گسترده است و بر عضلات و مفاصل پشت، بازوها و ساق پاها مؤثر است. این باعث می شود این افراد احساس نیاز به "شل کردن عضلات" پس از بیرون آمدن از رختخواب، قبل از شروع فعالیت های معمول دارند.
برخی از افراد مبتلا به فیبرومیالژیا گزارش می دهند که خشکی صبحگاهی ممکن است تنها چند دقیقه به طول انجامد اما به طور کلی، معمولاً بیش از 15 تا 20 دقیقه در هر روز طول می کشد. در برخی از موارد، به مدت چند ساعت و در برخی دیگر به نظر می رسد در تمام طول روز سختی وجود داشته باشد.
درمان فیبرومیالژیا
از داروها برای کاهش درد، خستگی و مشکلات خواب با درمان فیزیکی، روش های تمدد اعصاب و تمرینات به طور منظم استفاده شود.
داروهای فیبرومیالژیا برای درمان علائم، مانند درد عمیق عضلانی، مشکلات خواب، اضطراب و افسردگی استفاده می شود.
مسکن ها. مسکن هایی مانند استامینوفن (تیلنول، غیره)، ایبوپروفن (ادویل، موترین IB، غیره) و یا ناپروکسن سدیم (Aleve، غیره) ممکن است مفید باشد. دکتر شما ممکن است یک ضد درد نظیر ترامادول (Ultram، Conzip) را نسحه نماید مواد مخدر توصیه نمی شود زیرا آنها می تواند سبب وابستگی شود و حتی ممکن است درد در طول زمان بدتر شوند.
داروهای ضد افسردگی. دولوکستین (سیمبالتا) و میلناسیپران (Savella) ممکن است به کاهش درد و خستگی همراه با فیبرومیالژیا کمک کند. دکتر شما ممکن است آمی تریپتیلین یا فلوکستین (Prozac) را برای کمک به ترویج خواب تجویز نماید.
داروهای ضد تشنج. داروهای طراحی شده برای درمان صرع، اغلب در کاهش انواع دردها مفید هستند. داروی گاباپنتین (Neurontin، Gralise) گاهی اوقات در کاهش علائم فیبرومیالژیا مفید است در حالی که پرگابالین (Lyrica) اولین داروی تایید شده توسط سازمان غذا و داروی برای درمان فیبرومیالژیا بود.
صحبت کردن با یک مشاور می تواند به تقویت باور شما در توانایی های شما و آموزش استراتژی برای مقابله با موقعیت های استرس زا مفید باشد.
کاهش استرس. برنامه ای برای جلوگیری و یا محدود کردن بیش از حد استرس عاطفی داشته باشید. به خود هر روز برای استراحت فرصت بدهید.. سعی کنید تکنیک های مدیریت استرس، مانند تمرینات تنفس عمیق یا مدیتیشن را یاد بگیرید.
به اندازه کافی بخوابید. از آنجا که خستگی یکی از ویژگی های اصلی این بیماری است، خواب کافی، ضروری است. علاوه بر اختصاص وقت کافی برای خواب، تمرین عادات خواب خوب، مانند رفتن به رختخواب و بلند شدن در همان زمان هر روز و محدود کردن چرت زدن در طول روز مفید است.
به طور منظم تمرین کن. در ابتدا، ورزش ممکن است درد شما را افزایش دهد. اما انجام آن را به تدریج و به طور منظم اغلب باعث کاهش علائم می شود. تمرینات مناسب ممکن است شامل پیاده روی، شنا، دوچرخه سواری و ایروبیک در آب باشد. یک فیزیوتراپیست می تواند به شما کمک کند تا برنامه ورزش در خانه را توسعه دهید. کشش، استقرار و تمرین آرامش خوب نیز مفید می باشد.
یک شیوه زندگی سالم را حفظ کنید. غذاهای سالم بخورید. مصرف کافئین خود را محدود کنید.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. نسرین

سلام اقای دکتر بنده شوهرم چن سال قرص اشتها اور مصرف میکرد بعد حدودا یکسالی میشه که ترک کرده بعداز چن وقت ساق پاهاش احساس درد میکنه طوری که پاهاشو به زمین میکوبه.میخواستم بودنم مشکلش چیه و چکار باید بکنم برای درمانش.ممنونم

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    نسرین

درد ساق پا می تواند در اثر ضربه، مشکل در استخوان، مفصل، تاندون یا عضله باشد فشار آوردن زیاد به ساق پا در ورزش می تواند سبب درد ساق شود کشیدگی عضلات ساق نیز می تواند سبب درد شود تنگ شدن عروق محیطی نیز می تواند سبب درد شود فشار در یکی از عضلات ساق...

درد ساق پا می تواند در اثر ضربه، مشکل در استخوان، مفصل، تاندون یا عضله باشد فشار آوردن زیاد به ساق پا در ورزش می تواند سبب درد ساق شود کشیدگی عضلات ساق نیز می تواند سبب درد شود تنگ شدن عروق محیطی نیز می تواند سبب درد شود فشار در یکی از عضلات ساق پا نیز می تواند سبب درد شود نروپاتی و سیاتیک نیز می تواند سبب این گونه دردها شود اگر به عللی میزان بعضی مواد بدن مانند میزان کلسیم، سدیم یا پتاسیم تغییر کند عضلات بدن بخصوص عضلات ساق ممکن است دچار انقباض دردناک شوند.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. فاطمه

عالی

  پیوست ها
 

 1. آرش

سلام جناب دکتر هفت ماه از ترک اعتیادم میگذره (مواد سیاه)ولی هنوز عضلات ساق پام درد میکنه دلیلش چی میتونه باشه باتشکر

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    آرش

با سلام در اکثر موارد تا 6 ماه پس از ترک، کلیه علائم بیمار از بین می رود ولی در برخی افراد که بیشتر از 10 سال تریاک مصرف می کرده اند این درد ها تا مدتها باقی است برای بهبود با كسانیكه شما را درك می کنند در مورد مشكلاتی كه از آن رنج می برید صحبت...

با سلام در اکثر موارد تا 6 ماه پس از ترک، کلیه علائم بیمار از بین می رود ولی در برخی افراد که بیشتر از 10 سال تریاک مصرف می کرده اند این درد ها تا مدتها باقی است برای بهبود با كسانیكه شما را درك می کنند در مورد مشكلاتی كه از آن رنج می برید صحبت کنید و همچنین مشاوره با روانشناسان با تجربه و استفاده از تكنیك های آرامسازی می تواند راه كار مؤثری برای كاهش این دردها باشد

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. فاطمه

سلام الان يك ماه درد وشوزش در ساق با دارم بعض وقتها سوزي تا ران بلا مي أيد وبعض وقتها باي من سرد وبعدا سوزش دارم و نمي توانم زياد باستم وضعف در ماهيجه با دارم من ٤٦ ساله ودوره ماهيانه الان ٧ ماه قطع شده من در كندا نزديك مي كنم لطفا مرا راهنماي كنيد

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    فاطمه

با سلام
این گونه درد ها می تواند مربوط به دیسک کمر باشد

  پیوست ها
 

 1. رضایت

سلام . من شبها وقتی به رخت خواب میرم ساق پای چپم درد میگیره و بعضی مواقع ساعد دست چپم هم درد میگیره تاوقتی نشسته ام یا راه میرم درد نداره . آزمایش دادم ویتامین دی بدنم کم بود الان با اینکه نزدیک دوماهه کپسول ویتامین دی و کلسیم میخورم بازهم درد...

سلام . من شبها وقتی به رخت خواب میرم ساق پای چپم درد میگیره و بعضی مواقع ساعد دست چپم هم درد میگیره تاوقتی نشسته ام یا راه میرم درد نداره . آزمایش دادم ویتامین دی بدنم کم بود الان با اینکه نزدیک دوماهه کپسول ویتامین دی و کلسیم میخورم بازهم درد قطع نشده لطفا راهنماییم کنید ممنون.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. فرهاد

سلام آقا دکتر. من ۲ ماه است دستها وپا هام درد میکند آزمایش کلی هم دادم فقط کلسترول خون دارم هر چقدر دکتر رفتم نتیجه نگرفتم.

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    فرهاد

با سلام
یک آزمایش برای کم خونی و کمبود ویتامین د انجام دهید و نتیجه با یک پزشک درمیان بگذارید

  پیوست ها
 

 1. ناشناس

سلا م آ قای دکتر چند روزساق پاهام درد می کنددکتر رفتم ولی خوب نشد زمان استراحت درد می کند راه رفتنی درد ندارم چکارکنم ممنون
اگه راهنمایی کنید

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    ناشناس

با سلام
یک آزمایش برای کمبود ویتامین د انجام دهید و نتیجه را ایمیل نمایید اگر در راه رفتن دجار لنگش هستید و یک پای شما سردتر از پای دیگر است باید حهت معاینه عروق اورژانسی به پزشک مراحعه نمایید

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search