خانه داری

گیاهان دارویی با رشد آسان برای کاشت در خانه در شرایط کرونایی

گیاهان دارویی با رشد آسان برای کاشت در خانه

به دلیل شیوع اخیر COVID-19 در بسیاری از جهان به نوعی باعث شده است تا بسیاری از آنها وقت زیادی را در پناهگاه در خانه بگذرانند. اگر مثل من باشید ممکن است احساس کمی عصبانیت کنید.

خبر جالب این است که سرانجام سپری کردن وقت در خانه، زمان به اتمام رسیدن پروژه هایی را که کنار گذاشته اید به شما می دهد. برای من، این یعنی آماده شدن برای کاشت گیاهانی که قصد استفاده از آنها را در طول تابستان دارید. بسیاری گیاهان بسیار عالی با خواص مفید وجود دارند که می توانید برای ایجاد باغ گیاهان دارویی خود استفاده کنید.
باغبانی سرگرمی آرامش بخش است که بسته به موقعیت مکانی شما، بسیاری از آنها می توانند در طول سال از آن لذت ببرند. باغبانی در خارج با کاهش استرس همراه بوده است.
یک مطالعه از سال 2011 نشان داد که افرادی که در معرض یک موقعیت استرس زا قرار گرفته اند و پس از آن 30 دقیقه کار در باغبانی در فضای باز اختصاص داده اند روحیه کاملاً بهبود یافته را تجربه کرده اند.
یک مطالعه جدید در سال 2018 نیز نشان داد که باغبانی استرس را کاهش می دهد اما به طور کلی صرف وقت در خارج از منزل نیز می شود. نویسندگان این مطالعه دریافتند که تنفس در هوای تازه در خارج، ترجیحاً در مکانی با شاخ و برگهای زیادی مانند پارک، چمن، یا باغچه، می تواند اثر تصفیه کننده بر روی تمام بدن شما داشته باشد که ممکن است سبب بهبود ضربان قلب، فشار خون و جنبه های دیگر خوشبختی شما باشد.
این گشت و گذار ساده می تواند بسیار آرامش بخش باشد و می تواند به کاهش استرس کمک کند که در نهایت تأثیر مثبتی بر سلامت کلی شما خواهد گذاشت.
البته شما باید فاصله اجتماعی را با حداقل 6 پا از دیگران به دلیل بیماری همه گیر COVID-19 رعایت کنید بهتر است در باغچه در محل زندگی شخصی خود در حیاط خلوت، حیاط جلو یا بالکن خود باغبانی کنید.
در حالی که همه انواع باغبانی می تواند پاداش دهنده باشد باغبانی گیاهان یک نوع سرگرم کننده و بی نظیر از باغبانی است که ممکن است هنوز به آن عمل نکرده باشید.
گیاهان دارویی معمولاً برای پخت و پز و ساخت وسایل آرایشی مورد استفاده قرار می گیرند اما می توان از آنها برای مقاصد دارویی نیز استفاده کرد.
گیاهان دارویی سالهاست که مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از اولین استفاده های مستند از گیاهان دارویی به 5000 سال می رسد.
تخته سنگی از تمدن سومری به بیش از 250 گیاه که برای تهیه داروهای مورد استفاده قرار گرفته بودند اشاره کرد. قبل از داروهای پزشکی، گیاهان دارویی نسخه داروهای مدرن در نظر گرفته می شدند.
Biljana Bauer Petrovska، نویسنده بررسی تاریخی استفاده از گیاهان دارویی، خاطرنشان می کند که گیاهان دارویی توسط نسل های مختلف مورد استفاده قرار گرفته اند. از آغاز تمدن، هر نسل خواص درمانی گیاهان دارویی مختلف را کشف و مستند ساخته است. این دانش پس از آن به جانشینان آنها منتقل شده است.
بنابراین ، آخرین شواهد در مورد خواص درمانی گیاهان مختلف، حاصل تجمع قرنها تحقیق است که در آن خواص قدیمی که به هر گیاه نسبت داده می شود به روز شده و موارد جدیدی برای دستیابی به آنچه امروزه شناخته شده است اضافه شده اند.

"گیاهان دارویی" دقیقاً چیست؟

گیاهان دارویی و گیاه شناسی به عنوان گیاهان دارویی هستند که به دلیل حمایت از بیماری ها و علائم خاص رشد می کنند. یک نمونه رایج که ممکن است شما آشنا باشید استفاده از ریشه زنجبیل برای کاهش ناراحتی در هضم است.
پرورش و تهیه گیاهان دارویی می تواند یک کار دشوار باشد که شامل تهیه قسمت های خاصی از گیاهان و استخراج آنها به نوعی و حتی اضافه کردن آنها به یک پایه الکلی قوی است.
با این حال، گیاهان زیادی وجود دارند که می توانید بدون اینکه یک دانشمند متخصص گیاهی باشید (بله، آنها یک چیز واقعی هستند) خود پرورش داده و از آنها استفاده کنید.
گیاهان دارویی که می توانید به راحتی در خانه پرورش دهید
در اینجا چند گیاه دارویی با رشد آسان برای باغبان برای اولین بار ارائه شده است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

1. اسطوخودوس

اسطوخودوس گیاهی است که می تواند در بسیاری از موارد مورد استفاده قرار گیرد اما بیشتر برای اضطراب و استرس است. این گیاه نه تنها دارای مزایای تقویت خلق و خو است بلکه دارای عطر گرم کننده قلب و نمایش زیبایی از رنگ بنفش عمیق است.
به طور سنتی از اسطوخودوس برای آرامش و درمان عفونت ها، سوختگی و گزش استفاده شده است. با این حال، شواهد فعلی نشان داده اند که روغن اسطوخودوس دارای خاصیت تثبیت کننده خلق، آرام بخش و محافظت کننده عصبی است.
چند نوع مختلف اسطوخودوس از جمله اسطوخودوس انگلیسی، اسطوخودوس پرتغالی، اسطوخودوس اسپانیایی و اسطوخودوس فرانسوی وجود دارد.
در هنگام پرورش اسطوخودوس چند نکته عالی وجود دارد:
بهار برای کاشت اسطوخودوس ایده آل است اگرچه در صورت استفاده از گیاهان بزرگتر می توانید در فصل پاییز کاشت کنید.
طبق گفته های الماناک کشاورز، باید اسطوخودوس را 2-3 پا جدا از هم و با کود گیاهی کاشت کنید و آن را از مناطق مرطوب و رطوبت دور نگه دارید.
در حالی که گیاهان جدید در حال شکل گیری هستند آن را یک تا دو بار در هفته آب دهید و سپس تا زمان تشکیل جوانه ها هر دو تا سه هفته افزایش دهید. پس از آن، می توانید هفته ای یک یا دو بار به آب دادن ادامه دهید.
اگر تصمیم دارید که اسطوخودوس خود را در داخل خانه پرورش دهید اسطوخودوس جدید خود را توسط پنجره ها نگه دارید که باعث ایجاد نور مناسب می شوند.
هنگامی که اسطوخودوس شما حدود 50٪ جوانه های گل خود را باز کرد زمان آن رسیده است که ساقه ها را برش دهید. Almanac کشاورز پیشنهاد می کند که ساقه ها در صبح قطع شود این در حالی است که روغن اسطوخودوس بیشترین غلظت را دارد.
اکنون که اسطوخودوس تازه خود را دارید می توانید جوانه های تازه یا خشک شده را برای نیازهای دارویی خود که مربوط به استرس و خلق و خوی است استفاده کنید:
برای یک تجربه آرامش بخش معطر، می توانید جوانه های تازه را به یک حمام گرم اضافه کنید یا ساقه های اسطوخودوس خود را بپیچید و بسته های تازه را در اطراف خانه قرار دهید.
همچنین می توانید بسته های تازه اسطوخودوس را به صورت وارونه آویزان کرده و آنها را خشک کنید تا چای آن تهیه شود.
از بسته های اسطوخودوس خشک (یا حتی تازه) می توان در خانه و اتاق خواب استفاده کرد.
برای بهبود خواب، کیسه اسطوخودوس خانگی خود را در بالش یا تخت خود قرار دهید.
همچنین می توانید جوانه های اسطوخودوس خشک را خیسانده و یک چای برگ سست و آرامشبخش بدن درست کنید.

2. نعناع

نعناع گیاهی با طراوت است که می تواند برای تمیز کردن، تقویت بدن و دفع اشکالات مورد استفاده قرار گیرد. از نعنا نیز برای کاهش ناراحتی معده و گاز، آرام کردن ذهن و تقویت خواب استفاده شده است.
گیاه نعنا آسان است و می تواند گیاهی سفت و سخت باشد که عطر آن شما را از خواب بیدار می کند. این گیاه سبز روشن همچنین خوشمزه است و می توان از آن در دسرها، سالادها و رول های سبزیجات استفاده کرد.
انواع بسیاری نعناع از جمله نعناع بیابانی، Spearmint , cornmint وجود دارد نعناع به طور خاص دوست دارد که حضور خود را در باغ مشخص کند و به راحتی گسترش یابد.
برای موفقیت در رشد نعناع این نکات را دنبال کنید:
نعنا از دانه به راحتی رشد نمی کند بنابراین بهتر است گیاه نعناع استارت را خریداری کنید.
اگر هر زمان از سال نعناع را در خارج از خانه می کارید فقط حتماً از گیاه خود در آب و هوای سرد محافظت کنید.
نعنا در خاک که دارای زهکشی خوبی است و تا حدودی مرطوب است بهتر رشد می کند.
حتما گیاهان آغازین خود را به فاصله 2 فوت از یکدیگر کاشته و در فضای محدود خود کاشت آنها را در نظر بگیرید.
نعنا نسبتاً قد بلند خواهد شد بنابراین مراقب باشید خیلی مبتدی خریداری نکنید مگر اینکه تصمیم بگیرید از نعناع زیادی استفاده کنید.
وقتی برگهای نعناع شما رشد کرد چند مورد را از آن جدا کرده و آنها را به خوبی تمیز کنید.
در اینجا چند کاربرد نعنا آورده شده است:
بعد از تمرین سخت می توانید از برگ نعنا برای حمام احیا کننده استفاده کنید.
اگر دچار ناراحتی گوارشی هستید برگهای نعناع یا جوانه های آن را در آب جوشانده و یک چای از آنها تهیه کنید.
برای تهیه آنتی اکسیدان های اضافه شده یا یک تجربه انرژی زا خفیف می توانید به چای سبز برگ سفت خود نعنا را اضافه کنید.
مطالعات نشان می دهد نعناع می تواند ناراحتی معده را کاهش دهد بنابراین به آرامی چای نعنا یا آب آلوده نعناع را بعد از وعده غذایی برای پشتیبانی هضم بنوشید.
حتی بهتر، اگر چای نعناع مانده دارید آن را در یخچال ذخیره کنید و از آن برای تسکین آفتاب سوختگی تابستانی استفاده کنید.

3. رزماری

رزماری یکی دیگر از گزینه های ایمن برای گیاهان دارویی جدید و با تجربه است. این عطر و طعم و بوی منحصر به فردی دارد که تقریباً همزمان شیرین و خوشبو است.
رزماری یکی از محبوب ترین گیاهان آشپزی در سراسر جهان است اما از این دارو به دلیل داروهای ضد باکتریایی، ضد دیابتی، ضد التهابی و ضد میکروبی نیز از آن استفاده شده است. در حقیقت، رزماری حتی به عنوان یک آنتی اکسیدان نگهدارنده مواد غذایی در اروپا استفاده می شود.
با این حال، رزماری بیشتر بخاطر تأثیر مثبت آن بر مغز مورد ستایش است. نشان داده شده است که رزماری باعث بهبود حافظه، کاهش اضطراب و بهبود خواب هنگام مصرف خوراکی می شود.
هنگام استنشاق، رزماری همچنین باعث تقویت حافظه می شود.
دانه های گیاه رزماری یا استارتر را در آفتاب در خاک با زهکشی خوب بکارید. از اشباع آب اجتناب کنید و آن را رشد دهید.
اگر این نکات را رعایت کنید رزماری به راحتی رشد می کند:
رزماری می تواند بلند و پهن رشد کند بنابراین گیاه رزماری را در اتاق فراوان تهیه کنید.
رزماری را به آرامی و به طور مساوی آب دهید و غالباً هرس کنید.
اگر می خواهید رزماری را در زمستان پرورش دهید آن را کاشته و آن را در منزل در نزدیکی منبع نور مناسب نگه دارید.
هنگامی که آماده برداشت هستید ساقه ها را بریده و بلافاصله از آنها استفاده کنید یا آنها را به صورت وارونه آویزان کنید تا خشک شوند.
از رزماری به روش های زیر استفاده کنید:
جوانه های رزماری را به گلدان آب اضافه کرده و برای یک چای خوش طعم بجوشانید. چای رزماری یک راه عالی برای مصرف رزماری به دلیل فواید آن به صورت خوراکی است. با شروع روز خود از 1 فنجان چای رزماری لذت ببرید.
همچنین می توانید با قرار دادن بسته های تازه در اطراف خانه رزماری را استنشاق کنید.
کلمه پایانی
اگر آماده هستید که گیاهان دارویی را در باغ خود پرورش دهید از کوچک شروع کنید و ادامه دهید! از آنجا که هوا در حال تغییر به دمای گرمتر است و خورشید طولانی تر از آن خارج می شود اکنون زمان مناسبی برای شروع مجموعه گیاهان دارویی است.

در ادامه بخوانید: زیباترین گلهای جهان (با نام و تصویر) | رشد و مراقبت از گل ارکیده دمپایی بانو | پافیوپیدیلوم

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search