توانبخشی

نحوه گذاشتن و خارج کردن لنز

روش گذاشتن لنزهای تماسی

یادگیری نحوه صحیح قرار دادن و حذف لنزهای تماسی نرم می تواند به جلوگیری از آسیب دراز مدت در چشم شما کمک کند. اگر لنزهای تماسی می پوشید گذاشتن و خارج کردن آن ممکن است عملی باشد که روزانه انجام می دهید. اما آیا شما از پروتکل مناسب برای این کار پیروی می کنید؟

لنزهای تماسی می توانند گزینه مناسبی برای پوشیدن عینک چشم باشند.
چندین نوع مختلف از لنزهای تماسی وجود دارد. بیشتر افراد از لنزهای یکبار مصرف نرم استفاده می کنند اما انواع دیگری نیز وجود دارد که اپتومتریست ها ممکن است به دلایل مختلف از قبیل سخت نفوذپذیر به گاز، هیبریدی و لنزهای اسکلرال تجویز کند. در مورد بهترین لنزهای تماسی برای شما با اپتومتریست صحبت کنید.
آیا می خواهید لنزهای تماسی خود را وارد کنید دستان خود را بشویید و این دستورالعمل های مفید را گام به گام دنبال کنید.

نحوه قرار دادن لنزهای تماسی

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

مرحله 1: دستان خود را بشویید
قبل از قرار دادن لنزهای تماسی، مهم است که دستان خود را با صابون ملایم، بدون لوسیون یا رایحه بشویید. و اجازه دهید تا خشک شود.
مرحله 2: لنزهای تماسی را بازرسی کنید
فویل بسته لنز تماسی را جدا کنید یا یک لنز تماسی را باز کنید و محتویات آن را به آرامی در کف دست خود قرار دهید. حتماً سطح زیر را با یک حوله کاغذ تمیز محافظت کنید تا لنز را در صورت رها شدن از دست ندهید.
لنز را بررسی کنید و جهت آن را بررسی کنید. لنز را روی نوک انگشت خود قرار دهید و آن را در سطح چشم نگه دارید. لنز باید مثل شکل یک کاسه رو به رو باشد. اگر شکل صحیح نباشد اغلب شبیه یک بشقاب است که در آن لبه ها به سمت بیرونی قرار دارد. لنزها را با دقت بررسی کنید تا مطمئن شوید که هیچ عیب و نقص، آشغال، شکاف و پارگی نداشته باشند.
مرحله 3: لنز تماسی را وارد کنید
برای دیدن نحوه درج لنز تماسی نرم یا دنبال کردن این دستورالعمل ها، این بخش ویدیو را تماشا کنید:
لنزهای تماسی را روی انگشت نشانه دست خود قرار دهید که تمام لبه های آن به سمت بالا باشد.
از انگشت میانی دست غالب خود برای پایین آوردن پلک خود استفاده کنید.
انگشت وسط دست مخالف خود را برای بالا بردن پلک خود استفاده کنید.
انگشت سبابه خود را که در حال تعادل لنز است تا قسمت جلوی چشم خود بیاورید.
در حالی که مستقیم به آینه نگاه می کنید و سرتان کمی به طرف خود چرخیده است لنز را روی قسمت سفیدی چشم خود قرار دهید. برای چشم راست، سر خود را کمی به سمت راست بچرخانید و بالعکس برای چشم چپ خود.
انگشت خود را دور کنید. به لنزهای تماسی نگاه کنید تا مجدداً آن را روی قرنیه (جایی که قرار است در آن بنشیند) متمرکز کنید و پلک های خود را آزاد کنید تا لنزها به آرامی در جای خود قرار گیرند. به طور طبیعی چشمک بزنید و به آینه نگاه کنید. اگر همه چیز خوب به نظر می رسد و احساس راحتی می کنید خوب است.
نکته: هر بار لنزهای خود را با همان چشم وارد کنید. اگر نسخه برای چشم چپ و راست شما متفاوت باشد لنزهای تماسی شما برای اصلاح نیازهای هر چشم طراحی می شوند. به طور تصادفی لنزهای خود را عوض نکنید باعث تاری دید و ناراحتی می شود. برای جلوگیری از هرگونه اشتباه کردن، همیشه هر بار لنزهای مشابه را وارد کنید.

نحوه حذف لنزهای تماسی

1. با نگاه کردن به یک آینه روشن، پلک تحتانی خود را با انگشت شاخص دست غالب خود به سمت پایین بکشید.
2. به آرامی لنز را به سمت قسمت سفیدی چشم خود بکشید.
3. با استفاده از نرمی انگشت شست و سبابه خود، لنزها را به آرامی فشرده و آن را از چشم خود دور کنید. در حین برداشتن لنز از ناخن های انگشت خود استفاده نکنید.
لنز را در محلول شستشوی لنز قرار دهید اگر لنز تاریخ گذشته است لنز را دور بیندازید.
مراحل فوق را برای چشم مقابل تکرار کنید تا لنز از چشم مقابل نیز خارج شود.
شما انجام داده اید! خارج کردن لنزهای تماسی بسیار ساده است.

نحوه تمیز کردن لنزهای تماسی

قبل از اینکه لنز را برگردانید باید هر لنز تماسی را که از چشم خود خارج می کنید تمیز و ضد عفونی کنید. انواع مختلفی از سیستم های پاک کننده وجود دارد. که به نوع لنزهایی که استفاده می کنید بستگی دارد. از چشم پزشک خود بپرسید که چه نوع محلول های تمیز کننده ای را باید استفاده کنید.
برای جلوگیری از عفونت های خطرناک چشم، مراقبت ویژه ای را برای تمیز کردن و ذخیره کردن لنزهای خود انجام دهید.
در اینجا کارهایی است که باید انجام دهید:
برنامه ای را که چشم پزشک برای پوشیدن و تعویض لنزها به شما می دهد دنبال کنید. هنگام خواب نباید از لنزهای روزانه استفاده کنید.
لنزهای تماسی را قبل از دوش گرفتن، استفاده از وان گرم، شنا یا انجام هر کاری که آب در چشمان شما وارد می شود بردارید.
قبل از تماس با لنزهای تماسی، دستان خود را با آب و صابون بشویید و آنها را با حوله ای بدون پرز خشک کنید.
هرگز لنزهای تماسی را در دهان خود قرار ندهید تا آنها را خیس کنند. بزاق (آب دهان) یک محلول استریل نیست.
لنزهای تماسی را در آب (آب شیر یا آب استریل) شستشو یا نگهداری نکنید. همچنین، هرگز از محلول نمکی خانگی استفاده نکنید.
برای ضد عفونی کردن لنزها از محلول نمکی یا قطره های بازتولید استفاده نکنید. آنها ضد عفونی کننده نیستند.
جهت تمیز کردن و ذخیره لنزهای خود، دستورالعمل های پزشک و سازنده محلول تمیز کردن لنز را دنبال کنید.
مهم نیست که چه نوع محلول تمیز کننده لنز را خریداری می کنید از روش تمیز کردن "مالش و آبکشی" استفاده کنید. لنزهای تماسی خود را با انگشتان تمیز مالش دهید سپس لنزها را قبل از خیساندن آنها با محلول بشویید. از این روش استفاده کنید حتی اگر محلول مورد استفاده شما از نوع "بدون مالش" باشد.
هر بار که لنزهای تماسی را تمیز و ضد عفونی می کنید از محلول جدید استفاده کنید. از محلول قدیمی هرگز از استفاده مجدد استفاده نکنید یا از آن استفاده نکنید. همچنین، محلول لنز تماسی را درون یک بطری دیگر نریزید. محلول طولانی مدت استریل نخواهد بود.
اطمینان حاصل کنید که نوک بطری محلول هیچ سطحی را لمس نمی کند. هنگامی که از آن استفاده نمی کنید بطری را محکم بسته نگه دارید.
جعبه لنزهای تماسی خود را با محلول لنز تماسی استریل (نه آب شیر) بشویید. سپس جعبه خالی را ترک کنید تا با هوا خشک شود.
لنز تماسی خود را در جعبه تمیز نگه دارید. حداقل هر 3 ماه یکبار یا در صورت ترک خوردگی یا آسیب دیدگی، جعبه را تعویض کنید.
اگر لنزهای خود را برای مدت طولانی در جعبه نگه می دارید دستورالعمل های لنز تماسی و یا محلول های لنز را بررسی کنید تا ببینید قبل از پوشیدن دوباره باید ضد عفونی کنید.
هیچگاه لنزهای تماسی خود را اگر 30 روز یا بیشتر استفاده نشده اند بدون ضد عفونی مجدد استفاده نکنید.
لنزهای تماسی می توانند به مرور زمان پیچ و تاب پیدا کنند و سبب تغییر شکل قرنیه شما شوند. برای اطمینان از اینکه لنزهای شما به درستی مناسب است و نسخه مناسب برای شماست مرتباً به چشم پزشک خود مراجعه کنید.

خطرات لنز تماسی

لنزهای تماسی که قدیمی هستند و یا مناسب نیستند می توانند چشم شما را خراش دهند. آنها همچنین می توانند باعث رشد رگ های خونی به قرنیه شما شوند وضعیت خطرناکی که بینش شما را تهدید می کند.
قطره های چشمی می توانند در لنزهای تماسی شما مشکل ایجاد کنند. بهتر است هنگام پوشیدن لنز تماسی از استفاده از هر نوع قطره چشم خودداری کنید. با این وجود می توانید از قطره های مرطوب کننده مطابق توصیه چشم پزشک خود استفاده کنید.
اگر چشمان شما بسیار قرمز، دردناک، آبکی یا حساس به نور است لنزهای تماسی خود را برداشته و بلافاصله با چشم پزشک خود تماس بگیرید. همین کار را انجام دهید اگر دید تار دارید یا متوجه ترشحات (تراوش یا چرک) از چشم خود هستید. اینها می توانند نشانه مشکلات جدی چشم باشند.

در ادامه بخوانید: درد چشم – علل و درمان | خارش چشم | 8 چیز که باید درباره آب مروارید بدانید | عوارض عمل جراحی آب مروارید (کاتاراکت)

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search