پزشکی

بیماری تیروئید در حاملگی

بیماری تیروئید و حاملگیپرکاری تیروئید و کمکاری تیروئید در دوران بارداری نسبتا شایع و در درمان مهم می باشد. تیروئید یک عضو واقع در جلوی گردن که تنظیم هورمون های سوخت و ساز بدن ( در راه بدن شما انرژی استفاده می کند )، قلب و سیستم عصبی، وزن، درجه حرارت بدن و بسیاری از فرآیندهای دیگر را در بدن بعهده دارند. در طول دوران بارداری، اگر شما پرکاری تیروئید و یا کمکاری تیروئید دارید شما ممکن است به مراقبت های پزشکی بیشتری برای کنترل این شرایط در دوران بارداری، به ویژه در سه ماهه اول نیاز داشته باشید.

گاهی اوقات، بارداری ممکن است علائمی شبیه به پرکاری تیروئید در سه ماهه اول ایجاد کند. اگر شما تجربه تپش قلب، کاهش وزن و استفراغ مداوم دارید باید با پزشک خود تماس بگیرید.
بیماری های درمان نشده تیروئید در دوران بارداری ممکن است به تولد نوزاد نارس، پره اکلامپسی ( افزایش شدید فشار خون )، سقط جنین و وزن کم هنگام تولد در میان سایر مشکلات شود. اگر شما هر گونه سابقه کم کاری تیروئید یا پرکاری تیروئید دارید مهم  است که با دکتر خود صحبت کنید بنابراین پزشک می تواند از قبل و در دوران بارداری نظارت داشته باشد و درمان خود را در صورت لزوم تنظیم کند.
علائم پرکاری تیروئید و کمکاری تیروئید در بارداری
علل بیماری های تیروئید در بارداری
تشخیص بیماری تیروئید در بارداری
درمان بیماری های تیروئید در بارداری
عواقب کم کاری تیروئید در دوران بارداری چیست؟

علائم پرکاری تیروئید و کمکاری تیروئید در بارداری

پرکاری تیروئید - علائم پرکاری تیروئید مانند افزایش ضربان قلب، حساسیت به گرما و خستگی ممکن است در افراد با حاملگی طبیعی هم دیده شود. دیگر علائم پرکاری تیروئید به شرح زیر است:
ضربان قلب نامنظم
عصبانیت
تهوع و استفراغ شدید
لرزش خفیف
مشکلات خواب
از دست دادن وزن و یا کمی افزایش وزن برای یک حاملگی معمولی
کمکاری تیروئید - علایم کمکاری تیروئید، مانند خستگی بیش از حد و افزایش وزن، ممکن است به آسانی با نشانه های طبیعی از بارداری اشتباه گرفته شود. علایم دیگر عبارتند از:
یبوست
مشکل در تمرکز و یا مشکلات حافظه
حساسیت به هوای سرد
گرفتگی عضله

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علل بیماری های تیروئید در بارداری

شایع ترین علت پرکاری تیروئید مادر در دوران بارداری بیماری اختلال خود ایمنی گریوز است. در این اختلال، بدن آنتی بادی ( یک پروتئین تولید شده توسط بدن در زمانی که یک ویروس و یا باکتری ها حمله کند ) به نام ایمونوگلوبولین تحریک کننده تیروئید (TSI) تولید می کند که باعث می شود تیروئید هورمون تیروئید بیش از حد تولید کند.
شایع ترین علت کمکاری تیروئید اختلال خود ایمنی به نام تیروئیدیت هاشیموتو است. در این وضعیت، بدن به اشتباه به سلول های غده تیروئید حمله می کند رها کردن تیروئید بدون سلول ها و آنزیم ها کافی سبب ساخت هورمون تیروئید کافی می شود.

تشخیص بیماری تیروئید در بارداری

پرکاری و کم کاری تیروئید در دوران بارداری با علائم، معاینه فیزیکی و آزمایش خون تشخیص داده می شوند برای اندازه گیری سطح هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH) و هورمون های تیروئید T4 و برای پرکاری تیروئید نیز T3 انجام می شود

درمان بیماری های تیروئید در بارداری

برای زنانی که نیاز به درمان پرکاری تیروئید دارند داروهای ضد تیروئید که با تولید هورمون های تیروئید مداخله می کند استفاده می شود. این دارو معمولا پروپیل تیواوراسیل و یا PTU برای سه ماهه اول و در صورت لزوم، متی مازول را می توان همچنین، پس از سه ماهه اول استفاده کرد. در موارد نادر که زنان را به این داروها پاسخ نمی دهند و یا عوارض جانبی با روش های درمانی رخ می دهد جراحی برای برداشتن بخشی از غده تیروئید ممکن است لازم باشد. پرکاری تیروئید ممکن است در 3 ماه اول بعد از تولد وخیم تر شده و دکتر شما ممکن است دوز دارو افزایش دهد.
هیپوتیروئیدی با یک هورمون ترکیبی به نام لووتیروکسین ( شبیه به T4 هورمون ساخته شده غده تیروئید ) درمان می شود. دکتر شما دوز لووتیروکسین را در بارداری تشخیص و تنظیم می نماید و  درمان را ادامه خواهد داد برای نظارت بر عملکرد تیروئید در دوران بارداری هر 4-6 هفته  تست های عملکرد تیروئید را در خواست می نماید. اگر شما حامله هستید و کم کاری تیروئید دارید و لووتیروکسین مصرف می کنید این مهم است که به زودی به دکتر خود اطلاع دهید تا بر این اساس به جای افزایش در جایگزینی هورمون تیروئید، دوز لووتیروکسین را افزایش دهد زیرا آهن و کلسیم ویتامین های دوران بارداری هستند که ممکن است جذب هورمون تیروئید را در بدن شما مسدود کند باید ویتامین های دوران بارداری را تا 3 - 4 ساعت پس از مصرف لووتیروکسین مصرف نکنید. از بسیاری جهات، درمان کم کاری تیروئید در زنان باردار مشابه زنان غیر باردار است و به جای هورمون های از دست رفته فرم مصنوعی از T4 داده می شود.  دوز دارو به صورت منظم با هدف حفظ سطح خون مداوم هورمون تیروئید در محدوده طبیعی است بنابراین، به طور معمول نظارت بر سطح خونی هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH)  در دوران بارداری لازم است.

عواقب کم کاری تیروئید در دوران بارداری چیست؟

برای سالها، پزشکان ارتباط بین مادران با کم کاری تیروئید در دوران بارداری و تاخیر در رشد کودکان خود را پس از تولد شناخته اند این به خصوص در مادرانی که از مناطق دچار کمبود ید می آیند ( ید برای تولید هورمون تیروئید لازم است و در حال حاضر یک جزء مشترک از نمک در غذاهای ما است ) و همچنین در مادران با بیماریهای اتوایمیون تیروئید مانند تیروئیدیت هاشیموتو مشاهده می شود.
رابطه ای بین سطح تیروئید در مادر و توسعه مغز بچه اش وجود دارد یک مطالعه بزرگ در سال 1999 گزارش می دهد که کم کاری تیروئید تشخیص داده نشده و یا ناقص درمان شده در مادران، با تغییرات IQ در نوزادان این زنان همراه بود نمرات IQ  متوسط حدود 4 امتیاز در کودکان مادران مبتلا به کمکاری تیروئید از کودکان از مادران سالم کمتر بود کودکان مادران مبتلا به کمکاری تیروئید نیز به احتمال زیاد در مدرسه مشکل دارند.
این مطالعه نشان می دهد که کم کاری تیروئید کنترل نشده در زنان باردار می تواند اثرات طولانی مدت در کودکان این مادران داشته باشد همچنین، حتی اگر کم کاری تیروئید خفیف باشد و زن هیچ علائم چندانی نداشته باشد با این حال، با کم کاری تیروئید، بیشتر احتمال مشکلات رشدی وجود دارد.

مطالب مرتبط

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (82)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 6 رای

 1. حدیث

سلام من ۲۹ هفتمه تیروییدمکم کاره الان جواب ازمایشم 5.2 هستش یعنی خیلی خطر ناکه

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    حدیث
 1. 4.5 / 5

سلام نزد پزشک بروید تا دارو برایتان نسخه شود

  پیوست ها
 

 1. سحر

سلام آقای دکتر من چندین سال هست که کم کاری تیرویید دارم و تحت نظر دکتر دارو استفاده می کنم. الان بارداری دومم هست و قبل بارداری تیروییدم نرمال بود و دیگه برای بارداری پیش دکتر نرفتم در هفته 8 بارداری TSH شده 5.2 و من خیلی نگرانم که روی جنین اثر...

سلام آقای دکتر من چندین سال هست که کم کاری تیرویید دارم و تحت نظر دکتر دارو استفاده می کنم. الان بارداری دومم هست و قبل بارداری تیروییدم نرمال بود و دیگه برای بارداری پیش دکتر نرفتم در هفته 8 بارداری TSH شده 5.2 و من خیلی نگرانم که روی جنین اثر منفی گذاشته باشه. من هر روز جز جمعه ها یک قرص کامل مصرف می کردم و الان که TSH بالا بود دکتر زنان گفتن جمعه ها رو هم کامل بخورم. و سر 12 هفتگی با غربال گری آزمایش تیرویید بدم. به نظرتون تا الان خطری برای جنین پیش اومده؟؟؟؟ و این دز کافیه یا دکتر غدد هم برم؟؟؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    سحر
 1. 4.5 / 5

سلام برای تنظیم دارو نزد پزشک غدد هم بروید

  پیوست ها
 

 1. سلیمی
 1. 5 / 5

سلام . من در هفته ۱۹ ام بارداری هستم. مقدار tsh بنده قبل از بارداری ۰/۷ بود. حالا که برای من پزشکم چک tsh گذاشتن آزمایش یکبار دادم ۰/۰۵ بود مجدد در آزمایشگاه معتبر تر چک کردم ۰/۰۰۲ بود. T4= ۱۰/۴ و free T4=۱۳/۲ و T3=۱/۹ و Anti TPO=۳/۶ بود . از...

سلام . من در هفته ۱۹ ام بارداری هستم. مقدار tsh بنده قبل از بارداری ۰/۷ بود. حالا که برای من پزشکم چک tsh گذاشتن آزمایش یکبار دادم ۰/۰۵ بود مجدد در آزمایشگاه معتبر تر چک کردم ۰/۰۰۲ بود. T4= ۱۰/۴ و free T4=۱۳/۲ و T3=۱/۹ و Anti TPO=۳/۶ بود . از هفته ۱۳ بارداری هم از آسپرین ۸۰ استفاده میکنم. الان بسیار نگرانم که نکنه دیر متوجه شده باشم و مشکلی برای جنینم ایجاد بشه. خیلی نگرانم لطفا راهنمایی بفرمایید.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    سلیمی
 1. 4.5 / 5

درمان زنان باردار مبتلا به پرکاری تیروئید با زنان غیر باردار موازی است اما مشکلات بی نظیری را به وجود می آورد. چندین مسئله مهم وجود دارد که هنگام پرکاری تیروئید در دوران بارداری باید مورد توجه قرار گیرد. این موارد شامل درک علائم برای درمان، گزینه...

درمان زنان باردار مبتلا به پرکاری تیروئید با زنان غیر باردار موازی است اما مشکلات بی نظیری را به وجود می آورد. چندین مسئله مهم وجود دارد که هنگام پرکاری تیروئید در دوران بارداری باید مورد توجه قرار گیرد. این موارد شامل درک علائم برای درمان، گزینه های درمانی برای زنان باردار و اهداف داروی ضد تیروئید (ATD) است.
انجمن غدد درون ریز و انجمن تیروئید آمریکا (ATA) دستورالعملهای بالینی را برای مدیریت اختلال عملکرد تیروئید در دوران بارداری منتشر کرده اند که مشابه رویکردی است که در اینجا بیان شده است توصیه های درمانی عمدتاً بر اساس مطالعات مشاهده ای و تجربه بالینی استوار است.
نتیجه خوب جنین و مادر بستگی به کنترل پرکاری تیروئید مادر دارد. تغییراتی در فیزیولوژی تیروئید در دوران بارداری طبیعی وجود دارد که در آزمایشات عملکرد تیروئید تغییر یافته منعکس می شود. بنابراین، تست های عملکرد تیروئید باید با درک دامنه های مرجع اختصاصی در سه ماهه برای آزمایش های فردی تفسیر شوند. هدف از درمان، حفظ پرکاری تیروئید پایدار اما خفیف در مادر در تلاش برای جلوگیری از کم کاری تیروئید جنین است زیرا تیروئید جنین نسبت به عملکرد داروهای آنتی تیروئید حساس تر است. درمان بیش از حد پرکاری تیروئید مادر با داروهای ضد تیروئید تیونامید (ATD) می تواند باعث گواتر جنین و کم کاری تیروئید اولیه شود. از طرف دیگر، ممکن است کم کاری تیروئید مرکزی گذرا در کودکانی مشاهده شود که مادران در دوران بارداری کنترل ضعیف پرکاری تیرویید دارند (احتمالاً به دلیل سرکوب محور هیپوفیز - تیروئید جنین)

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. امید موسوی

سلام خسته نباشید . همسرم تیروئیدش ۳.۵ هست آیا مشکلی واسه جنین پیش میاد ؟ هشت هفته ۶ روز هستش

  پیوست ها
 

 1. فاطمه

باعرض سلام خسته نباشی خدمت دکتر محترم آقای فتحی گرامی ببخشید من یه خانم 39 ساله هستم که از بچگی زیر نظر دکتر بودم وهستم که تیروئیدم کنترل بشه تا الان هم دارم قرص مصرف میکنم اسم قرصم لوتیروکسین سدیم است والان ازشنبه تاسه شنبه روزی 1دونه قرص میخورم...

باعرض سلام خسته نباشی خدمت دکتر محترم آقای فتحی گرامی ببخشید من یه خانم 39 ساله هستم که از بچگی زیر نظر دکتر بودم وهستم که تیروئیدم کنترل بشه تا الان هم دارم قرص مصرف میکنم اسم قرصم لوتیروکسین سدیم است والان ازشنبه تاسه شنبه روزی 1دونه قرص میخورم وروزهای چهارشنبه تاجمعه هم روزی دوتا قرص میخورم از همسرم هم بچه دارنشدم یعنی ممنکه از کم کاری تیروئیدم باشه آخه من 7برج 3 از شوهرم جداشدم نمیدونم مشکل ازمن بودیااز همسرم اگه ازدواج مجددداشته باشم میتونم ازهمسرم بچه داربشم البته بامشورت وکنترل پزشک مانعی نداره

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    فاطمه
 1. 5 / 5

با سلام یکی از علل می تواند کم کاری تیروئید باشد لازم است نزد پزشک زنان بروید تا مشکل شما بررسی و علل نازایی مشخص شود

  پیوست ها
 

 1. سعیده

با عرض سلام وخسته نباشید.
من قبل بارداری در آزمایشات تیروئید مشکلی نداشتم و tsh :2/5 داشتم.اما در هفته ۲۸ بارداری tsh:4/5 داشتم،و از آن زمان به دستور پزشک زنان ۱/۲ قرص لووتیروکسین مصرف میکنم.میخواستم بدونم اینقد دیر متوجه شدم که کم کاری تیروئید...

با عرض سلام وخسته نباشید.
من قبل بارداری در آزمایشات تیروئید مشکلی نداشتم و tsh :2/5 داشتم.اما در هفته ۲۸ بارداری tsh:4/5 داشتم،و از آن زمان به دستور پزشک زنان ۱/۲ قرص لووتیروکسین مصرف میکنم.میخواستم بدونم اینقد دیر متوجه شدم که کم کاری تیروئید دارم،برای جنین مشکلی پیش نمیاد؟یا اینکه خطای آزمایشگاهی بوده باشه؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    سعیده
 1. 5 / 5

با سلام داروی خود را منظم مصرف نمایید و تست های تیروئید را تکرار کنید اگر تست های شما کنترل باشند مشکلی پیدا نخواهید کرد

  پیوست ها
 

 1. فاطمه ه

سلام اقای دکتر...من 21 سالمه و هفته ششم بارداری هستم و Tshمن 7.444 است و T4 8 هستش ...ایا برای جنینم مشکل داره؟تا چه حد قابل درمانه؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    فاطمه ه

با سلام هر چه سریعتر نزد پزشک غدد بروید تا درمان را شروع نماید تا مشکلی برای جنین شما پیدا نشود

  پیوست ها
 

 1. محیا

سلام خسته نباشید من هفته نهم بارداری هستم قبل ازبارداری تیروئید من ۱.۷بوتوهفته هشتم ازمایش دادم تیروئیدمن ۲.۴۵میباشد وتاالان دکترم دارویی برام تجویزنکرده ایابرای جنین مشکلی داره یامشکلی داشته ممنون میشم چون خیلی استرس گرفتم

  پیوست ها
 

 1. مریم

سلام آقای دکتر tsh من ۴/۱ بوده با مصرف نصف لووتیروکسین تو دوران بارداری شده 2/5 مصرف قرص رو ادامه بدم یا قطع کنم در حال حاضر به پزشکم دسترسی ندارم

  پیوست ها
 

 1. حسام

سلام.همسرم الان ۹ هفتس که باردارن.در ازمایش کلی دکترشون تشخیص دادن که تیرویید داره ولی واسه خاطرجمع بودنم دویاره ازمایش تیرویید داد.در جواب ازمایش ( TSH );5.17 .که میدونم بالاست.خواستم راهنمایی کنید واسه خودش و جنین خطر داره یا نه.؟ممنون میشم.

  پیوست ها
 

 1. زینب

سلام
بسیار نگران هستم در ماه دوم بارداری هستم و متوجه شدم قرص لووتیر وکسین رو کم مصرف کردم و فعلا باید یک ماه دیگر با مصرف مقدار مشخص شده توسط دکترم یک ماه دیگر ازمایش بدهم
تا تیروئیدم کنترل شود
تا حالا چه خطراتی برای جنینم به همراه داشته...

سلام
بسیار نگران هستم در ماه دوم بارداری هستم و متوجه شدم قرص لووتیر وکسین رو کم مصرف کردم و فعلا باید یک ماه دیگر با مصرف مقدار مشخص شده توسط دکترم یک ماه دیگر ازمایش بدهم
تا تیروئیدم کنترل شود
تا حالا چه خطراتی برای جنینم به همراه داشته امکان ناقص بودن ان وجود دارد
در ضمن احتیاج به سرکلاز دارم با این وضعیت میتونم سرکلاج ذاشته باشم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. رویا

سلام من 24سالمه وسه هفته است باردارم وقرصهای متی مازول رامصرف کردم میخاستم بدونم برای جنین مشکلی ایجادکرده یانه تیروییدپرکار

  پیوست ها
 

 1. زینب

سلام .من هفته 28 بارداری هستم ازمایش در هفته دوازدهمم TSH=3/6 نشان داده و ازمایش خونی که در هفته 27 بارداریم انجام دادم TSH=2/9 نشان داده. و دکترم برایم یک چهارم قرص لووتیروکسین را در ناشتا تجویز کرده است؟ اولا میخواستم بدانم من دچار کم کاری یا...

سلام .من هفته 28 بارداری هستم ازمایش در هفته دوازدهمم TSH=3/6 نشان داده و ازمایش خونی که در هفته 27 بارداریم انجام دادم TSH=2/9 نشان داده. و دکترم برایم یک چهارم قرص لووتیروکسین را در ناشتا تجویز کرده است؟ اولا میخواستم بدانم من دچار کم کاری یا پرکاری تیروئید هستم؟ و تا به حال برای جنین خطری نداشته است؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. azadeh

سلام.زن برادر من ٣ماهه بارداره و تازه متوجه شده تیروئیدش پرکاره و دکتر دارویی برای ایشون تجویز نکرده .ایا مصرف دارو برای جنین مشکل سازه؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    azadeh

درمان باید با نظر پزشک غدد انجام شود هدف از درمان باید حفظ سطح FT4 مادر در محدوده بالای طبیعی باشد به منظور جلوگیری از زیادی درمان و هیپوتیروئیدی نوزادان کمترین میزان ممکن دارو باید استفاده شود و T4 آزاد مادر و T3 آزاد در حد بالایی از محدوده...

درمان باید با نظر پزشک غدد انجام شود هدف از درمان باید حفظ سطح FT4 مادر در محدوده بالای طبیعی باشد به منظور جلوگیری از زیادی درمان و هیپوتیروئیدی نوزادان کمترین میزان ممکن دارو باید استفاده شود و T4 آزاد مادر و T3 آزاد در حد بالایی از محدوده طبیعی حفظ شود. داروهایی تیوآمید (ie, ATDs) خط اول درمان در دوران بارداری هستند.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. مریم

سلام من تیروئیدکم کاردارم وباردارم.دکترم روزی نصف قرص لووتیروکسین سدیم تجویزکردومن اشتباهادوروزه که یک عددمیخوردم.آیابرای جنین مشکلی ایجادمیکنه؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    مریم

با سلام
همان نصف قرص را بخورید و مجددا تست تیروئید را چک نمایید و با نظر پزشک غدد داروی خود را تنظیم نمایید

  پیوست ها
 

 1. علی

سلام آقای دکتر
همسر من در آزمایش ماه سوم بارداری دارای TSH=2.92 بوده و در ماه ششم دارای TSH=4.2
میزان T4 در هر دو آزمایش 9.8 بوده. و تا اواسط ماه ششم (هم اکنون) قرصی رو مصرف نکرده اند و جدیداً دکترشون گفتن باید قرص مصرف کنن.
می خواستم اثرات...

سلام آقای دکتر
همسر من در آزمایش ماه سوم بارداری دارای TSH=2.92 بوده و در ماه ششم دارای TSH=4.2
میزان T4 در هر دو آزمایش 9.8 بوده. و تا اواسط ماه ششم (هم اکنون) قرصی رو مصرف نکرده اند و جدیداً دکترشون گفتن باید قرص مصرف کنن.
می خواستم اثرات میزان تیروئید ایشون رو بر روی جنین بدونم. آیا احتمال اثرات منفی با شرایط فوق وجود داره و اینکه درمانی که تازه شروع شده اثر بخش هست یا دیره؟
ممنون

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    علی

سلام
هر چه زودتر داروی لازم را زیر نظر پزشک شروع نمایید

  پیوست ها
 

 1. مهدی فلاحت

با عرض سلام و خسته نباشید. همسر بنده دوقلو بارداره و مشکل کمکاری تیروئید دارن. الان هم تو ماه پنجم بارداری هستن. تازه متوجه شدیم و دارن دارو مصرف میکنن. سوال بنده آینه ک در آینده مشکلی برای خودش یا جنینا نداره. چون واقعا دچار استرس شده از اینکه...

با عرض سلام و خسته نباشید. همسر بنده دوقلو بارداره و مشکل کمکاری تیروئید دارن. الان هم تو ماه پنجم بارداری هستن. تازه متوجه شدیم و دارن دارو مصرف میکنن. سوال بنده آینه ک در آینده مشکلی برای خودش یا جنینا نداره. چون واقعا دچار استرس شده از اینکه کمکاری تیروئید دارن. سپاسگزارم اگه راهنمایی بفرمایید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    مهدی فلاحت

با سلام
تحت نظر پزشک غدد دارو مصرف کنید و مرتب تست های تیروئید را انحام دهید تا نرمال شود با نظارت دقیق به احتمال زیاد مشکلی پیدا نخواهد کرد

  پیوست ها
 

 1. هانیه

سلام خسته نباشید من در هفته 7 بارداری هستم و تازه متوجه شدم که TSH 6.8دارم. ایا درمان دیر شده آیا برای جنینم خطر داره؟ممنون میشم سریع جواب بدین خیلی نگرانم

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    هانیه

با سلام
هر چه زودتر درمان را تحت نظر متخصص غدد شروع نمایید امکان مشکلات برای جنین پایین است و در این زمینه با متخصص زنان خود صحبت کنید

  پیوست ها
 

 1. نرگس مهمان

سلام . ۵ساله کم کاری تیرویید دارم و تحت نظر دکتر غدد دارو مصرف میکنم چند ماه پیش دوز دارو م زیاد شد و بعد از سه ماه ازمایش دادم کفتن با دارو پر کار شده و مثل قبل مصرف کنم . الان حاملگیم مثبت شده. چکار کنم خیلی نگرانم .ضمنا ۳۶ سال سن دارم و...

سلام . ۵ساله کم کاری تیرویید دارم و تحت نظر دکتر غدد دارو مصرف میکنم چند ماه پیش دوز دارو م زیاد شد و بعد از سه ماه ازمایش دادم کفتن با دارو پر کار شده و مثل قبل مصرف کنم . الان حاملگیم مثبت شده. چکار کنم خیلی نگرانم .ضمنا ۳۶ سال سن دارم و حاملگی سوم است . ممنونم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    نرگس مهمان

با سلام
مرتب تحت نظر متخصص غدد داروی خود را تنظیم نمایید تا مشکلی برای شما و فرزندتان ایجاد نشود

  پیوست ها
 

 1. بانو

با سلام.خانمی۲۹ساله هستم هفته۹ بارداری آزمایش اولیهtsh=۳.۴۵بود در تکرار آزمایش۲.۶شد ولی tpo170 ،احتمال بیماری هاشیموتو توسط پزشک زنان داده شده ولی به خاطر تعطیلات متاسفانه هیچ پزشک متخصص غدد پیدا نکردم جهت مراجعه،میشه راهنمایی کنید آیا تاثیر...

با سلام.خانمی۲۹ساله هستم هفته۹ بارداری آزمایش اولیهtsh=۳.۴۵بود در تکرار آزمایش۲.۶شد ولی tpo170 ،احتمال بیماری هاشیموتو توسط پزشک زنان داده شده ولی به خاطر تعطیلات متاسفانه هیچ پزشک متخصص غدد پیدا نکردم جهت مراجعه،میشه راهنمایی کنید آیا تاثیر منفی روی جنین داره یا نه مثل مشکل رشد جسمی و عقلی و لب شکری.ممنون

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی

با سلام
به یک پزشک غدد مراجعه نمایید و درمان را زودتر شروع نمایید این پاسخ را بخوانید

  پیوست ها
 

 1. زهرا معصومی

با سلام و خسته نباشید خدمت شما!من خانم21ساله هستم و الان مدت6 ماهه باردارم و به تازگی متوجه شدم که دارای TSH 5.2هستم و تاریخ 1396/1/20نوبت پزشک دارم،خواستم بدونم که ایا برا بچه ام درمان این نتیجه ازمایش خیلی دیرشده؟ و ایا تاثیرات منفی روش صورت...

با سلام و خسته نباشید خدمت شما!من خانم21ساله هستم و الان مدت6 ماهه باردارم و به تازگی متوجه شدم که دارای TSH 5.2هستم و تاریخ 1396/1/20نوبت پزشک دارم،خواستم بدونم که ایا برا بچه ام درمان این نتیجه ازمایش خیلی دیرشده؟ و ایا تاثیرات منفی روش صورت گرفته ؟ لطفا راهنمایی کنین من خیلی میترسم و ازاین بیماری هیچ اطلاعاتی ندارم! و تا نوبت پزشک ام ۱۹روز باقی مونده و من روز به روز روحیه ام رو دارم از دست میدم! اگه داروی کمکی یا توصیه ای در اختیارم بزارین لطف بزرگی بهمون کردین
سپاسگزارمو از خدا نیخوان سال خوبی داشته باشین

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. پریا

من بیست ویک سالمه tsh۹۵کلا برای بارداری میترسم از۱۳سالگی کم کاری تروئیدداشتم یه مدت داروروترک کرده بودم تازه شروع کردم

  پیوست ها
 

 1. noshin

باسلام خانم22ساله ای هستم که دوماه پی فهمیدم تیروییدکم کاردارم والن ناخواسته هفته پنجم بارداری هستم ایادرمان من طبق گذشته روزی نصف قرص ادامه داشته باشد؟وایاض
رورت داردکه قرص هرروزحتماسرساعت خورده شود؟تی اس اچ من10بودحدتیروییدمن بسیارکم...

باسلام خانم22ساله ای هستم که دوماه پی فهمیدم تیروییدکم کاردارم والن ناخواسته هفته پنجم بارداری هستم ایادرمان من طبق گذشته روزی نصف قرص ادامه داشته باشد؟وایاض
رورت داردکه قرص هرروزحتماسرساعت خورده شود؟تی اس اچ من10بودحدتیروییدمن بسیارکم کاراست؟سپاسگذارم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    noshin

با سلام
نزد پزشک غدد بروید تا داروی شما تنظیم شود و کم کاری تیرودیید در محدوده نرمال قرار گیرد اگر tsh شما بالای 10 است یعنی داروی شما کافی نیست و حتماً برای جلوگیری از عوارض به پزشک مراجعه نمایید

  پیوست ها
 

 1. بهار

سلام من 2 سال پیش زایمان زودرس داشتم الان 27 سالم تروئید کم کار دارم دارو خوردم کنترول شده ولی دارو مصرف میکنم الان میخوام باردار بشم خیلی نگران هستم لطفا راهنمایی کنید ممنون

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    بهار

با سلام
اگر تیروئید شما با دارو کنترل است مشکلی برای بارداری نیست با پزشک زنان در مورد بارداری مشورت نمایید

  پیوست ها
 

 1. نغمه

باسلام
من شش هفته بارداری آزمایش دادم tsh۴.۲ بود نمیدونستم نرمال نیست و به دکتر مراجعه نکردم الان شانزده هفته هستم آیا برای درمان دیره؟ از نظر ذهنی جنین رشد کرده؟خیلی نگرانم. باتشکر

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    نغمه

با سلام
هر چه زودتر درمان را تحت نظر پزشک متخصص شروع نمایید
با تشکر

  پیوست ها
 

 1. افسانه

سلام من تو دوران بارداریم. Tsh ام 2.5 بود دکترم گفت رو مرزه ولی هیچ دارویی بهم نداد الان دخترم دنیا اومده واسه غربالگری بردمش سه روزش بوذ ازمایش انجام دادن بعد الان 9روزشه گفتن بیاید یبار دگ ازمایش انجام بدین مشکوکه و tsh اش 8.6 هست امروز ازمایش...

سلام من تو دوران بارداریم. Tsh ام 2.5 بود دکترم گفت رو مرزه ولی هیچ دارویی بهم نداد الان دخترم دنیا اومده واسه غربالگری بردمش سه روزش بوذ ازمایش انجام دادن بعد الان 9روزشه گفتن بیاید یبار دگ ازمایش انجام بدین مشکوکه و tsh اش 8.6 هست امروز ازمایش انجام دادن گفتن جوابشو اطلاع میدیم خیلی میترسم حالم خیلی بده چیکارکنم ؟؟؟؟دکترم نباید بهم دارو میداد؟؟؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. مژگان

باسلام من قبل بارداری آزمایش تیروئید دادم ۴/۱بود الان باردارم میشه الان تیروئید داشته باشم؟چگونه از راه رژیم غذایی میتونم این مقدار رو بیارم پایین؟باتشکر از شما

  پیوست ها
 

 1. فاطمه

سلام خدمت اقای دکتر
اقای دکتر من 23سالمه و 1ساله ازدواج کردم ماه گذشته ازمایش خون دادم و تی اس اچم روی هشت و نیم بود دکتر گفت کم کاری تیروئید دارم الانم تحت درمانم و روزی نصف قرص میخورم فقط الانم نگرانم میخوام بدونم خیلی جدیه بیماریم و تا اخر...

سلام خدمت اقای دکتر
اقای دکتر من 23سالمه و 1ساله ازدواج کردم ماه گذشته ازمایش خون دادم و تی اس اچم روی هشت و نیم بود دکتر گفت کم کاری تیروئید دارم الانم تحت درمانم و روزی نصف قرص میخورم فقط الانم نگرانم میخوام بدونم خیلی جدیه بیماریم و تا اخر عمرم اینجور میمونم یا اینکه خیلی جدی نیست و درمان میشه؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    فاطمه

با سلام
خیلی از افراد کم کاری تیروئید دارند و درمان می کنند برخی نیز باید تا آخر درمان را ادامه دهند بستگی به نوع کم کاری دارد

  پیوست ها
 

 1. زهرا

باسلام،من28سالمه وباردارم آزمایش تيروئيدم 2.6بوده ولی بهم گفتن کم کاری دارم، چرا؟مگه زنش بین0.5 تا5.0 نباید باشه؟قرص بهم دادن الان1.2 شده،لطفا راهنمایی کنید نگرانم

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    زهرا

با سلام
تست tsh در سه ماهه اول بارداری باید کمتر 2.5 باشد اگر بیشتر بود نیاز به بررسی دارد

  پیوست ها
 

 1. یاس

سلام مطالب خوب بود سپاسگزارم

  پیوست ها
 

 1. sanama

سلام آقای دکتر! وقتتون بخیر...من تصمیم به بارداری دارم ۲۷ سالمه و ۳/۵ ساله ازدواج کردم!۷ ماه قبل آزمایش tsh دادم که ۶ بود و کتر زنان بهم گفت در حالت عادی نرماله ولی هر وقت تصمیم به بارداری داشتی تحت نظر متخصص غدد درمانش کن!حالا که تصمیم به...

سلام آقای دکتر! وقتتون بخیر...من تصمیم به بارداری دارم ۲۷ سالمه و ۳/۵ ساله ازدواج کردم!۷ ماه قبل آزمایش tsh دادم که ۶ بود و کتر زنان بهم گفت در حالت عادی نرماله ولی هر وقت تصمیم به بارداری داشتی تحت نظر متخصص غدد درمانش کن!حالا که تصمیم به بارداری دارم و آزمایش دادم مشخص شده که tsh من 0/04 شده!!!!!!چطور ممکنه تو مدت ۷ ماه یهو از کم کاری به پرکاری تبدیل بشه!و آیاخطرناکه ومن کی درمان میشم که بتونم باردار شم؟؟؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    sanama

با سلام
برای اطمینان در یک آزمایشگاه دیگر ازمایشات را تکرار نمایید یک از ازمایشات شما اشتباه است اگر شما درمان کم کاری انجام داده بودید ممکن بود که تیروئید شما پرکار شده باشد ولی چون درمان نکردید خطای آزمایشگاهی است

  پیوست ها
 

 1. فتاحي از تهران

سلام هفته دهم بارداری هستم tsh کمتر از.0/1 و t4 14/79است آیا خطر جدی است

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    فتاحي از تهران

با سلام
احتمال پرکاری تیروئید وجود دارد به متخصص غدد مراجغه نمایید

  پیوست ها
 

 1. سما

ببخشید TSH من 0.37 هست در ماه سوم بارداری هستم . مشکل من چیه؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    سما

با سلام
tsh پایین می تواند در اثر مشکل پر کاری تیروئید باشد به پزشک متخصص غدد مراجعه نمایید

  پیوست ها
 

 1. ماديار

سلام خدمت آقاى دكتر
آزمايش هفته 14 باردارى من tsh:0.8. و t4:14.6. و t3: 2 هست آيا مشكل جدى وجود دارد
با تشكر

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    ماديار

با سلام
در سه ماهه دوم نرمال FT3 (3.2 - 6.2 ) ،FT4 ( 9 - 16) و TSH (1.3 - 3.3) می باشد. چون tsh شما پایین است یکبار دیگر ازمایشات را تکرار نمایید و به پزشک متخصص غدد نشان دهید احتمال پر کاری وجود دارد.

  پیوست ها
 

 1. طاهره

باسلام. من در هفته پنجم حاملگی هستم. آزمایش خون دادم t. s. h شده :6/05. خیلی استرس دارم چون فک کنم کم کاری تیروئد دارم ممنون میشم بهم بگید....

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    طاهره

با سلام
به پزشک غدد مراجعه نمایید احتمال کم کاری وجود دارد

  پیوست ها
 

 1. زهرا.ص

سلام خدمت آقای دکتر. من آزمایشاتی قبل از بارداری داده بودم که وقتی متوجه شدم هیچ مشکلی ندارم،اقدام به بارداری کردم و الان هفته سیزدهم بارداری هستم و طبق نظر دکتر مجددا آزمایش خون دادم و مشخص شده که پرکاری تیروئید دارم.با وجود اینکه یک بار سابقه...

سلام خدمت آقای دکتر. من آزمایشاتی قبل از بارداری داده بودم که وقتی متوجه شدم هیچ مشکلی ندارم،اقدام به بارداری کردم و الان هفته سیزدهم بارداری هستم و طبق نظر دکتر مجددا آزمایش خون دادم و مشخص شده که پرکاری تیروئید دارم.با وجود اینکه یک بار سابقه سقط داشتم (به علت پاره شدن کیسه آب).
خیلی استرس دارم و نگرانم که دوباره بارداری موفقی رو نداشته نباشم .خواهش میکنم توضیح بدید که چطور دچار پرکاری تیروئید شدم. ممکنه فقط به خاطر اینکه باردار هستم ،این مشکل رو پیدا کرده باشم یا دلیل دیگه ای داره؟ممنون

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    زهرا.ص

با سلام
در دوران بارداری هورمون HCG از جفت ترشح می‌کند که به علت شباهت مولکولی به هورمون محرکه‌ تیروئید به گیرنده‌های تیروئید چسبیده و باعث پرکاری موقتی تیروئید در سه ماه اول بارداری می‌ شود. هورمون اچ سی جی مربوط به بافت جفت انسان است. این...

با سلام
در دوران بارداری هورمون HCG از جفت ترشح می‌کند که به علت شباهت مولکولی به هورمون محرکه‌ تیروئید به گیرنده‌های تیروئید چسبیده و باعث پرکاری موقتی تیروئید در سه ماه اول بارداری می‌ شود. هورمون اچ سی جی مربوط به بافت جفت انسان است. این هورمون در مقادیر زیادی از جفت ترشح می‌ شود و اگر میزان این هورمون خیلی بالا باشد در برخی افراد سبب ایجاد تهوع شدید در دوران بارداری می‌ شود. نزد پزشک متخصص غدد بروید تا دارو برایتان نسخه کند.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. گندم

با سلام خدمت اقای دکتر من در هفته بیست وهشتم بارداری هستم و نتیجه ازمایش تیروئید سه ماه اول بارداری من در دفعه اول 3.74 بود و دوباره این ازمایش را تکرار کردم و نتیجه آن 2.37 بود میخواستم بدانم ایا دچار کم کاری یا پرکاری تیروئید هستم و باید دارویی...

با سلام خدمت اقای دکتر من در هفته بیست وهشتم بارداری هستم و نتیجه ازمایش تیروئید سه ماه اول بارداری من در دفعه اول 3.74 بود و دوباره این ازمایش را تکرار کردم و نتیجه آن 2.37 بود میخواستم بدانم ایا دچار کم کاری یا پرکاری تیروئید هستم و باید دارویی مصرف کنم در این مورد نگرانم لطفا پاسخ دهید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    گندم

با سلام
در یک آزمایشگاه معتبر tsh/ t4 را مجدداً اندازه گیری نمایید اگر tsh بالای 2.5 بود باید برسی شود

  پیوست ها
 

 1. لیلا

سلام به دکتر خوب و مهربان
من قبل از بارداری چکاپ دادم و مشکل تیروئید نداشتم
در هفته 23 بارداری چکاپ به این شرح بود
tsh=3.9
t4=11
می خواستم بدونم آیا مشکل تیروئید دارم
و چه قرصی باید مصرف کنم و اینکه تا حالا نمیدونستم برای جنین مشکلی نداره؟
راستی...

سلام به دکتر خوب و مهربان
من قبل از بارداری چکاپ دادم و مشکل تیروئید نداشتم
در هفته 23 بارداری چکاپ به این شرح بود
tsh=3.9
t4=11
می خواستم بدونم آیا مشکل تیروئید دارم
و چه قرصی باید مصرف کنم و اینکه تا حالا نمیدونستم برای جنین مشکلی نداره؟
راستی فشار روحی و استرس شدید به روی نتیجه آزمایش تاثیر داره؟
با تشکر از شما خدا یارتان.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    لیلا

با سلام
tsh بالای 2.5 در حاملگی باید بررسی شود ولی چون تست t4 شما در محدوده نرمال است باید یک تست Anti_tpo انجام دهید اگر این تست مثبت بود باید درمان شروع شود در این زمینه با یک متخصص غدد مشورت نمایید

  پیوست ها
 

 1. Ghasedak

سلام
آقای دکترمن ماه هفتم بارداری هستمTsh:3/38بعدازتکرارآزمایشTsh:2/08شده آیانیازه من دارواستفاده کنم؟؟؟این وضعیتم مشکلی برای جنین نداره؟؟
سابقه تیروئیدندارم فقط طی بارداری تغییرات زیادی درTsh داشتم طوری که سه ماهه اول بارداری لب مرزپرکاری بودم...

سلام
آقای دکترمن ماه هفتم بارداری هستمTsh:3/38بعدازتکرارآزمایشTsh:2/08شده آیانیازه من دارواستفاده کنم؟؟؟این وضعیتم مشکلی برای جنین نداره؟؟
سابقه تیروئیدندارم فقط طی بارداری تغییرات زیادی درTsh داشتم طوری که سه ماهه اول بارداری لب مرزپرکاری بودم والان هم کم کاری.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    Ghasedak

توصیه های جدید برای سطوح TSH در دوران بارداری عبارتند از:
سه ماهه اول بارداری: کمتر از 2.5 با محدوده 0.1 - 2.5
سه ماهه دوم: 0.2 - 3
سه ماهه سوم: 0.3 - 3
اگر TSH در هر زمان در دوران بارداری بالاتر از 2.5 باشد سطح T4 باید برای تعیین اینکه آیا کم...

توصیه های جدید برای سطوح TSH در دوران بارداری عبارتند از:
سه ماهه اول بارداری: کمتر از 2.5 با محدوده 0.1 - 2.5
سه ماهه دوم: 0.2 - 3
سه ماهه سوم: 0.3 - 3
اگر TSH در هر زمان در دوران بارداری بالاتر از 2.5 باشد سطح T4 باید برای تعیین اینکه آیا کم کاری تیروئید تحت بالینی یا واضح است باید اندازه گیری شود
اگر T4 پایین است تشخیص کم کاری تیروئید واضح است که می تواند رشد عصبی نوزاد را مختل است همچنین خطر افزایش تولد زودرس، وزن کم هنگام تولد و سقط جنین وجود دارد کم کاری تیروئید آشکار باید درمان شود.
اگر TSHبالا است و T4 نرمال است تشخیص کم کاری تیروئید تحت بالینی است در این مورد، گام بعدی این است که آنتی بادی ضد تیروئید پراکسیداز را بررسی کنید زنانی که آنتی بادی مثبت دارند باید درمان شوند اثر کم کاری تیروئید تحت بالینی بر توسعه عصبی جنین مشخص نیست اما یک مطالعه بزرگ تست IQ پایین تر در فرزندان زنان درمان نشده را نشان داده است.
اگر TSH = 10 یا بیشتر باشد صرف نظر از سطح T4 درمان لازم است. علاوه بر این، TSH باید هر 4 هفته در طول 20 هفته اول بارداری چک شود سپس یک بار دیگر بین 26 و 32 هفته چک شود.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. نسیم

سلام و خسته نباشید.
من در هفته دهم بارداری هستم و دیروز متوجه شده ام که میزان هورمون TSH من 3.3 است که از حد نرمال در بارداری بالاتر است.ممکن است توضیح دهید که ایا ممکن است این حد از هورمون اختلالی در رشد جنین ایجاد کرده باشد و ایا جبران ان ممکن است؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    نسیم

با سلام
با درمان صحیح و پیگیری مشکلی پیدا نخواهید کرد نزد متخصص غدد رفته و داروی لازم را دریافت نمایید

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    نسیم

با سلام
با درمان صحیح و پیگیری مشکلی پیدا نخواهید کرد نزد متخصص غدد رفته و داروی لازم را دریافت نمایید

  پیوست ها
 

 1. محبوبه

با سلام من ٢٤هفته باردار هستم،از اول بارداري ام تيروئيد كم كار با شمار٥/٣ دارم و هر روز صبح ١/٥ قرص لووتركسين مصرف ميكنم ولي بازم دچار كم كاري تيروييد هستم، براي جنين چه مشكلاتي ميتونه داشته باشد،قبلا از راهنمايي شما كمال تشكر را دارم

  پیوست ها
 

 1. سمیه

سلام من باردارم 3هفته م هس بعد تیرویید دارم خیلی میترسم که بچمو از دست بدم تو رو خدا کمکم کنید دارم دیوونه میشم مرسی.

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    سمیه

با سلام
نگران نباشید اگر با نسخه متخصص غدد دارو مصرف نمایید و کم کاری تیروئید خود را درمان کنید مشکلی یرای فرزندتان پیدا نمی شود

  پیوست ها
 

 1. بهاره

با عرض سلام
آقای دکتر من در9هفتگی بارداری نتیجه آزمایش تیروئیدم به این شکل بود
T4/12.7
TSH/ L 0.26
و تکرار آزمایش تیروئید به دستور پزشک در 12 هفتگی به این شکل بود
TSH-CLIA / L 0.009
ممنون میشم اگر بهم بگین تیروئیدم در چه وضعیتی هست ... و اگر...

با عرض سلام
آقای دکتر من در9هفتگی بارداری نتیجه آزمایش تیروئیدم به این شکل بود
T4/12.7
TSH/ L 0.26
و تکرار آزمایش تیروئید به دستور پزشک در 12 هفتگی به این شکل بود
TSH-CLIA / L 0.009
ممنون میشم اگر بهم بگین تیروئیدم در چه وضعیتی هست ... و اگر مشکل پر کاری دارم و اینکه تا الان دارو برای درمان استفاده نکردم بر روی جنین تاثیری دارد یا خیر؟
و همینطور پیشنهاد دارویی چیست؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    بهاره

هورمون تحریک کننده تیروئید (TRH)
هورمون تحریک کننده تیروئید (TRH) آزمایش خون است که برای بررسی مشکلات تیروئید استفاده می شود TSH وقتی تولید می شود که هیپوتالاموس ماده ای به نام هورمون تیروتروپین (TRH) ترشح و آزاد کند. TRH سپس باعث می شود تا غده...

هورمون تحریک کننده تیروئید (TRH)
هورمون تحریک کننده تیروئید (TRH) آزمایش خون است که برای بررسی مشکلات تیروئید استفاده می شود TSH وقتی تولید می شود که هیپوتالاموس ماده ای به نام هورمون تیروتروپین (TRH) ترشح و آزاد کند. TRH سپس باعث می شود تا غده هیپوفیز به انتشار TSHآزاد نماید
TSH باعث می شود تا غده تیروئید دو هورمون ترییدوتیرونین (T3) و تیروکسین (T4) را بسازد این دو هورمون به کنترل متابولیسم بدن شما کمک می کند.
تری یدوتیرونین (T3) و تیروکسین (T4) برای رشد طبیعی مغز به خصوص در طول 3 سال اول زندگی مورد نیازاست. یک کودک که غده تیروئید او به اندازه کافی هورمون تیروئید تولید نمی کند ( کم کاری مادرزادی تیروئید ) ممکن است در موارد شدید، باعث عقب مانده ذهنی کودک شود. کودکان بزرگتر نیز برای رشد و توسعه به طور معمول هورمون های تیروئید نیاز دارند.
علت انجام تست TSH
این آزمون برای هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH) انجام می شود.
همچنین برای پیدا کردن اینکه آیا غده تیروئید درست کار می کند انجام می شود.
غده تیروئید ( هیپوتیروئیدیسم ) می تواند علائمی مانند افزایش وزن، خستگی، خشکی پوست، یبوست، یک احساس بیش از حد سرد بودن و یا دوره های قاعدگی مکرر داشته باشد.
یک تیروئید پر کار یا بیش از حد فعال (هیپرتیروئیدی) می تواند علائمی مانند کاهش وزن، ضربان قلب سریع، عصبی بودن، اسهال، احساس بیش از حد گرم بودن یا دوره های قاعدگی نامنظم داشته باشد.
برای پیدا کردن علت کم کاری غده تیروئید (هیپوتیروئیدیسم). سطح TSH به تعیین اینکه آیا کم کاری تیروئید به دلیل غده تیروئید آسیب دیده است و یا برخی از علت های دیگر ( مانند یک مشکل با غده هیپوفیز یا هیپوتالاموس ) کمک می کند.
درمان با جایگزینی داروی هورمون تیروئید برای افراد با کم کاری تیروئید پیگیری می شود.
درمان پرکاری تیروئید با داروهای ضد تیروئید، جراحی یا اشعه درمانی باشد.
در بررسی مشکلات تیروئید این تست درخواست می شود مقادیر طبیعی ذکر شده در اینجا، مرجع نامیده می شود و این محدوده از آزمایشگاه به آزمایشگاه متفاوت است آزمایش باید در محدوده نرمال آزمایشگاه سنجیده شود. و همچنین، دکتر نتایج را بر اساس سلامتی و عوامل دیگر ارزیابی می کند. این به این معنی است که یک تست در خارج از مقادیر طبیعی ذکر شده هنوز هم ممکن است برای شما عادی باشد
نتایج هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH):
بزرگسالان: 0.4 - 4.2 میکرویونیت در میلی لیتر (MCU / mL) و یا 0.4 - 4.2 میکرویونیت در در هر لیتر (MU / L)
بچه ها: 0.7 - 6.4 میکرویونیت میلی لیتر (MCU / mL) و یا 6.4 - 0.7 میکرویونیت در هر لیتر (MU / L)
نوزادان (1 - 4 روز): 1 - 39 میکرویونیت میلی لیتر (MCU / mL) و یا 1 - 39 میکرویونیت در هر لیتر (MU / L)
مقدار TSH کمی بالا ممکن است به درمان نیاز نداشته باشد. پزشک هر گونه علائم شما ممکن است همراه با نتایج آزمون بررسی کرده و تعیین می کند که آیا شما نیاز به درمان دارید.
سطح TSH بالا ممکن است ایجاد شود به وسیله:
کم کاری غده تیروئید (هیپوتیروئیدیسم). تیروئیدیت هاشیموتو شایع ترین علت کم کاری تیروئید اولیه است.
تومور غده هیپوفیز که سبب ساخت TSH بیش از حد می شود این غیرشایع است.
مصرف به اندازه کافی داروی هورمون تیروئید برای درمان غده تیروئید کم کار.
سطوح پایین TSH ممکن است ایجاد شود به وسیله:
غدد تیروئید پر کار ( هیپرتیروئیدی ). علل پرکاری تیروئید عبارتند از بیماری گریوز، یک نوع گواتر (گواتر ندولر سمی) و یا یک تومور (خوش خیم) غیرسرطانی به نام ندول سمی است.
آسیب به غده هیپوفیز که مانع ساخت TSH می شود ( یک بیماری به نام هیپوتیروئیدی ثانویه ).
مصرف داروی تیروئید بیش از حد برای درمان غده تیروئید کم کار.
بارداری در سه ماهه اول.
دلایل شما قادر به انجام تست نیستید و یا اینکه نتایج ممکن است مفید نباشد عبارتند از:
مصرف دارو، مانند کورتیکواستروئیدها، لوودوپا، هپارین، دوپامین و یا لیتیوم (مانند Lithobid).
استفاده از اشعه X اخیر با ید رنگی و یا استفاده از آزمون مواد رادیواکتیو.
داشتن استرس شدید یا بیماری (مزمن) طولانی مدت.
آزمون هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH) بهترین تست غربالگری برای شرایط است که می تواند غده تیروئید را تحت تاثیر قرار است.
نتایج حاصل از آزمون TSH باید همراه با نتایج حاصل از تست هورمون های تیروئید، به خصوص تیروکسین نتایج (T4) نظر گرفته شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد T3 و T4 تست، نگاه کنید به موضوع تست هورمون تیروئید.
لذا شما باید نتیجه تست را با نتایج نرمال ازمایشگاه بسنجید و با پزشک خود در میان بگذارید.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. فاطمه

با سلام آقای دکتر من الان هفت هفته هست که باردارم و tshمن 4.4بود ولی با اینکه رنج نرمال آزمایشگاه بین 0.4تا 6 عنوان شده بود دکتر به من گفت تیرویید بارداری دچار شدی
چرا؟!؟منکه نتیجه آزمایشم تو رنج نرمال بوده؟!
با سپاس فراوان خواهشمندم پاسخ من رو بدید

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    فاطمه

با سلام
آزمایشگاه رنج نرمال را برای یک فرد معمولی ذکر می نماید و این رنج همانطوریکه قبلا نیز بیان شده در حاملگی متفاوت است و نظر پزشک مهم است

  پیوست ها
 

 1. شهره

سلام خوبید اقای دکتر؟شرمنده من الان تو ماه ششم هستم تیروییدم ر و مرز بود دکت. بهم لووتیروکسین داد که سه ر وز اول نصف و سه روز بعد کامل بود الان اازمایش دادم کنترل شده دکترم گفته با متخصص مشو رت کن الان چه جوری مصرف کنم

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    شهره

با سلام
شما باید تحت نظر متخصص غدد باشید و دستور مصرف دارو را از متخصص عدد دریافت نمایید

  پیوست ها
 

 1. فرشته

با سلام .من یک بارداری داشتم که در ماه سوم منجر به سقط شد در زمان بارداری تست tshعدد 2.82 رو نشان داد که دکتر بهم دارو داد .میخواستم ببینم ایا برای این مقدار نیاز به دارو هست یا نه و ایا میتونه علت سقط بوده باشه؟ و اینکه برای بارداری مجدد...

با سلام .من یک بارداری داشتم که در ماه سوم منجر به سقط شد در زمان بارداری تست tshعدد 2.82 رو نشان داد که دکتر بهم دارو داد .میخواستم ببینم ایا برای این مقدار نیاز به دارو هست یا نه و ایا میتونه علت سقط بوده باشه؟ و اینکه برای بارداری مجدد باید چکار کنم که دیگه با این مشکل روبرو نشم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    فرشته

با سلام
در سه ماهه سوم tsh بالای 2.5 می تواند کم کاری تیروئید باشد و یک علت سقط نیز می تواند کم کاری تیروئید باشد ولی باید علل دیگر منجر به سقط بررشی شود در بارداری بعدی باید تست های تیروئید چک شود و اگر بالا بود دارو مصرف نمایید ولی با مصرف دارو...

با سلام
در سه ماهه سوم tsh بالای 2.5 می تواند کم کاری تیروئید باشد و یک علت سقط نیز می تواند کم کاری تیروئید باشد ولی باید علل دیگر منجر به سقط بررشی شود در بارداری بعدی باید تست های تیروئید چک شود و اگر بالا بود دارو مصرف نمایید ولی با مصرف دارو باید تست های تیروئید نرمال شود .

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. صبا

سلام
میخواستم بدونم این بیماری به راحتی درمان میشه یا ممکن درمان نشه و به بچه صدمه بزنه ممنون

  پیوست ها
 

 1. سحر

با سلام و خسته نباشید
من حدود 7 ماه پیش ازمایش دادم در ازمایش من tsh من 7.8 بود و tpo من 104 بود
و روزی یک عدد قرص ناشتا مصرف میکنم
چند ماهه که قاعدگی نامنظمی دارم یا قطع شده یا ماهی دوبار
دوباره ازمایش دادم و خیلی نگرانم
اگر دارو مصرف کنم احتمال...

با سلام و خسته نباشید
من حدود 7 ماه پیش ازمایش دادم در ازمایش من tsh من 7.8 بود و tpo من 104 بود
و روزی یک عدد قرص ناشتا مصرف میکنم
چند ماهه که قاعدگی نامنظمی دارم یا قطع شده یا ماهی دوبار
دوباره ازمایش دادم و خیلی نگرانم
اگر دارو مصرف کنم احتمال سقط جنین یا عقب ماندگی بازم وجود داره ؟
البته هنوز اقدام به بارداری نکردم و میترسم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search