رژیم غذایی

درمان های خانگی برای درمان زخم معده

کلم برای زخم معده مناسب استزخم هایی هستند که می توانند در قسمت های مختلف بدن ایجاد شوند زخم گاستریک، یا زخم معده، در پوشش معده ایجاد می شود آنها بسیار رایج هستند که بین 2.4 تا 6.1 درصد از جمعیت را تحت تاثیر قرار می دهند.


عوامل مختلفی که مانع از تعادل محیط معده شما می شوند می تواند باعث ایجاد آنها شود شایعترین عفونت ناشی از باکتری هلیکوباکتر پیلوری است.
سایر علل رایج عبارتند از استرس، سیگار کشیدن، مصرف بیش از حد الکل و بیش از حد داروهای ضد التهابی مانند آسپیرین و ایبوپروفن.
درمان معمول ضد زخم به طور معمول متکی به داروهایی است که می توانند عوارض جانبی منفی مانند سردرد و اسهال را ایجاد کنند.
به همین علت، علاقه به داروهای جایگزین به طور پیوسته افزایش یافته است و توسط متخصصان پزشکی و افراد مبتلا به زخم به طور یکسان افزایش یافته است.
این مقاله شامل لیستی از 9 داروی زخم معده طبیعی است.

1. آب کلم

کلم یک درمان طبیعی خانگی برای زخم معده است. پزشکان گزارش کردند که قبل از آنتی بیوتیکها برای کمک به بهبود زخم معده، در چندین دهه استفاده می شد.
این غنی از ویتامین C است که یک آنتی اکسیدان است که برای پیشگیری و درمان عفونت های H.pylori کمک می کند. این عفونت شایع ترین علت زخم معده است.
در واقع، مطالعات حیوانی نشان می دهد که آب کلم در درمان و جلوگیری از طیف وسیعی از زخم های گوارشی، از جمله آنهایی که تحت تاثیر معده هستند موثر است.
در انسان، مطالعات اولیه نشان داد مصرف روزانه آب کلم تازه برای کمک به بهبود زخم معده موثرتر از درمان متعارف مورد استفاده در آن زمان است.
در یک مطالعه، 13 نفر از بیماران مبتلا به زخم معده و دستگاه گوارش فوقانی در طول یک روز حدود یک چهارم (946 میلی لیتر) آب کلم تازه داده شد.
به طور متوسط، زخم های این شرکت کنندگان پس از 7 - 10 روز درمان بهبود یافت. این به میزان 3.5 تا 6 برابر سریعتر از میانگین زمان بهبودی گزارش شده در مطالعات قبلی در کسانی است که دنبال درمان معمولی بودند.
در یکی دیگر از مطالعات، همان مقدار آب کلم تازه به 100 نفر مبتلا به زخم معده داده شد که بیشتر آنها قبلا درمان متعارف را بدون موفقیت انجام داده بودند. 81٪ در عرض یک هفته بدون علائم بودند.
با این حال، هیچ یک از این مطالعات اولیه دارای دارونما مناسب نبودند که به سختی می توانست بدانند که آب کلم چه تاثیری را ایجاد می کند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

2. شیرین بیان

شیرین بیان ادویه ای است که بومی آسیا و منطقه مدیترانه است.
از ریشه خشک گیاه Glycyrrhiza glabra می آید و یک طب سنتی گیاهی است که برای درمان بسیاری از بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرد.
برخی مطالعات نشان می دهند که ریشه شیرین بیان ممکن است دارای خواص پیشگیری از زخم معده باشد.
به عنوان مثال، شیرین بیان ممکن است معده و روده را به تولید موکوس بیشتر تحریک کند که به حفاظت از پوشش معده کمک می کند. مخاط اضافی نیز ممکن است به سرعت بخشیدن به روند بهبود و کمک به کاهش درد زخم کمک کند.
محققان همچنان گزارش می دهند که ترکیبات خاصی که در شیرین بیان یافت می شوند ممکن است از رشد H. pylori جلوگیری کنند. با این حال، مطالعات به طور کلی بر اساس استفاده از این ترکیبات در فرم مکمل است.
بنابراین، مشخص نیست که چقدر ریشه شیرین بیان نیاز به مصرف دارد تا اثرات مشابهی داشته باشد.
ریشه شیرین بیان خشک شده نباید با شیرینی یا آب نبات با طعم شیرین بیان یکسان در نظر گرفته شود. آب نبات شیرین بیان بعید است که اثرات مشابهی داشته باشد و عموماً دارای شکر بسیار زیاد است.
علاوه بر این، برخی مطالعات هیچ تاثیری بیان نکردند بنابراین استفاده از شیرینی بیان به عنوان درمان زخم، ممکن است در همه موارد کار نکند.
شیرین بیان ممکن است در برخی داروها دخالت کند و باعث عوارض جانبی مانند درد عضلانی یا بیحسی در اندامها شود. قبل از افزایش محتوای شیرین بیان در رژیم غذایی، با پزشک متخصص خود تماس بگیرید.

3. عسل

عسل یک غذای غنی از آنتی اکسیدان است که به مزایای سلامتی مختلف منجر شده است. اینها شامل بهبود سلامت چشم و کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی، سکته مغزی و حتی انواع خاصی از سرطان است
به نظر می رسد عسل به جلوگیری از تشکیل و بهبود زخم های بسیاری از جمله اولسر کمک می کند.
علاوه بر این، دانشمندان بر این باورند که خواص ضد باکتری عسل می تواند به مبارزه با H. pylori، یکی از شایع ترین علل زخم معده کمک کند.
مطالعات متعدد حیوانی، حمایت از توانایی عسل را برای کاهش خطر ابتلا به زخم ها و همچنین زمان بهبودی، فراهم می کند. با این حال، مطالعات انسانی مورد نیاز است.

4. سیر

سیر یکی دیگر از مواد غذایی با خواص ضد میکروبی و ضد باکتری است.
مطالعات حیوانی نشان می دهد که عصاره های سیر ممکن است سرعت بهبود زخم را افزایش دهند و حتی احتمال ابتلا به آنها را در ابتدا کاهش می دهد.
علاوه بر این، مطالعات آزمایشگاهی، حیوانی و انسان همه گزارش می دهند که عصاره های سیر ممکن است به جلوگیری از رشد H. pylori کمک کند (یکی از شایع ترین علت اولسر).
در یک مطالعه اخیر، خوردن دو میخک سیر خام در روز به مدت سه روز باعث کاهش قابل ملاحظه فعالیت باکتریایی در پوشش معده بیماران مبتلا به عفونت H. pylori شد.
با این حال، همه مطالعات قادر به تایید این نتایج نیستند و قبل از نتیجه گیری قوی مطالعات بیشتر مورد نیاز باشد.

5. زردچوبه

زردچوبه یک ادویه جنوبی آسیا است که در بسیاری از غذاهای هند استفاده می شود. این به راحتی با رنگ زرد قابل تشخیص است.
کورکومین، ماده فعال زردچوبه، به خواص دارویی نسبت داده شده است.
این ها سبب بهبود عملکرد رگ های خونی تا کاهش التهاب و بیماری های قلبی می شوند.
علاوه بر این، کورکومین پتانسیل ضد زخم را داردو اخیراً در حیوانات مورد مطالعه قرار گرفته است.
به نظر می رسد که دارای توان بالقوه بسیار بالایی است به خصوص در جلوگیری از آسیب های ناشی از عفونت های H. pylori دارد همچنین ممکن است ترشح موکوس را افزایش دهد به طور موثر از معده در مقابل عوامل تحریک کننده محافظت می کند.
مطالعات محدود در انسان انجام شده است. یک مطالعه به 25 شرکت کننده 600 میلی گرم زردچوبه پنج بار در روز داده شد.
چهار هفته بعد زخم ها در 48٪ از بیماران بهبود یافتند. پس از دوازده هفته، 76٪ از بیماران بدون زخم بودند.
در یکی دیگر از افراد مبتلا به H. pylori مثبت 500 میلی گرم زردچوبه چهار بار در روز دریافت کردند.
پس از چهار هفته درمان، 63٪ از بیماران بدون زخم بودند. پس از هشت هفته، این مقدار به 87٪ افزایش یافت.
به این ترتیب، هیچکدام از این مطالعات از پلاسبو در درمان استفاده نکردند زیرا دشوار است بدانید که کدام زردچوبه باعث ایجاد بهبودی در زخمهای شرکت کنندگان می شود. بنابراین، تحقیقات بیشتری لازم است.

6. ماستیک

ماستیک یک رزین است که از درخت پنتیاسه lentiscus به دست می آید که معمولاً به عنوان درخت ماستیک شناخته می شود.
سایر نامهای رایج شامل صمغ عربی، صمغ یمنی و اشک های چیوس است.
درخت ماستیک به طور کلی در منطقه مدیترانه رشد می کند و شیره آن می تواند به قطعات رزین شکننده خشک شود.
هنگامی که جویده می شود این رزین به یک آدامس مات رنگ سفید با عطر کاج مانند می بخشد.
Mastic در پزشکی باستانی برای درمان اختلالات مختلف روده، از جمله زخم معده و بیماری کرون استفاده شده است.
اخیرا مطالعات حیوانی نشان می دهد که ممکن است به عنوان یک درمان زخم طبیعی عمل کند.
علاوه بر این، تحقیقات در 38 شرکت کننده در معرض زخم ها نشان می دهد که مصرف روزانه 1 گرم ماستیک باعث کاهش 30 درصدی علائم زخم نسبت به دارونما می شود.
در پایان دوره مطالعه دو هفته، زخمها در 70٪ از شرکت کنندگان در گروه ماستیک بهبود یافت و تنها 22٪ از آنها در گروه دارونما بهبود یافتند.
به نظر می رسد ماستیک دارای فعالیت ضد باکتری علیه H. pylori نیز باشد.
در یک مطالعه اخیر، مصرف 350 میلی گرم صمغ ماستیک سه بار در روز به مدت 14 روز، عفونت هلیکوباکتر پیلوری را 7 تا 15 درصد بیشتر از درمان معمولی ریشه کن کرد.
اگر چه این یافته در تمام مطالعات جهانی مشاهده نشده است مصرف پودر درازمدت به طور کلی ایمن است. بنابراین، ممکن است ارزش آن را برای خودتان آزمایش کنید.
ماستیک در اکثر فروشگاههای مواد غذایی سلامت، به صورت مکمل پودر یا آدامس وجود دارد.

7. فلفل های چیلی

یک مفهوم عمومی در میان افرادی که مبتلا به زخم هستند وجود دارد که مصرف فلفل های چیلی اغلب یا در مقادیر زیاد ممکن است باعث زخم معده شود.
در واقع افرادی که مبتلا به زخم هستند اغلب توصیه می شود که مصرف فلفل چیلی را محدود کنند یا به طور کامل از آنها اجتناب کنند.
با این حال، تحقیقات اخیر نشان می دهد که این فلفل بعید به نظر می رسد سبب زخم شود و در واقع می تواند به خلاص شدن از آنها کمک کند.
این به این دلیل است که فلفل قرمز حاوی کپسایسین، یک ماده فعال است که به نظر می رسد تولید اسید معده را کاهش می دهد و جریان خون را به داخل معده متصل می کند. هر دو این عوامل برای جلوگیری یا بهبود زخم کمک می کنند.
کپسایسین موجود در فلفل چیلی همچنین ممکن است باعث افزایش تولید موکوس شود که می تواند پوشش معده را پوشانده و از آسیب آن محافظت کند.
بیشتر مطالعات حیوانی، نه همه، اثرات مثبت را نشان می دهند. با این حال، تعداد کمی از مطالعات انسانی اثرات را نشان نداند.
همچنین توجه داشته باشید که مطالعات حیوانی بیشتر از مکمل های کپسایسین به جای فلفل های قرمز استفاده می شود. در حداقل یک مطالعه، این مکمل ها موجب درد شدید معده در افراد خاص شد.
بنابراین، بهتر است که به تمام مواد غذایی بچسبید و مصرف خود را براساس تحمل شخصی خود تنظیم کنید.

8. آلوئه ورا

آلوئه ورا گیاهی است که به طور گسترده ای در صنایع آرایشی، دارویی و مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد. این به طور گسترده ای برای خواص ضد باکتری و شفای پوست شناخته شده است.
جالب توجه است آلوئه ورا نیز ممکن است یک درمان موثر در برابر زخم معده باشد.
در یک مطالعه، مصرف آلوئه ورا به طور قابل توجهی میزان اسید معده تولید شده در موشهای مبتلا به اولسر را کاهش داد.
در مطالعه دیگری در موش، اثرات شفای زخم معده آلوئه ورا را با امپرازول، یک داروی ضد زخم معده مقایسه کرد.
با این حال، مطالعات کمی در انسان انجام شده است. در یک مورد، یک نوشیدنی آلوئه ورا متمرکز شده برای موفقیت درمان 12 زخم معده مورد استفاده قرار گرفت.
در مطالعه دیگری، مصرف آنتی بیوتیک با 1.4 میلی گرم / پوند (3 میلی گرم / کیلوگرم) آلوئه ورا در روز به مدت شش هفته بود به عنوان یک درمان مرسوم موثر در درمان زخم و کاهش سطح هلیکوباکتر پیلوری مصرف شد.
مصرف آلوئه ورا به طور کلی ایمن محسوب می شود و مطالعات فوق برخی نتایج مثبتی را نشان می دهد. با این حال، مطالعات بیشتری در انسان مورد نیاز است.

9. پروبیوتیک ها

پروبیوتیک ها میکروارگانیسم های زنده ای هستند که مجموعه ای از اثرات بهداشتی را ارائه می دهند.
مزایای آنها عبارتند از بهبود سلامت ذهن شما با سلامت روده شما، از جمله توانایی آن در پیشگیری و مبارزه با زخم معده است.
گرچه روش کار هنوز مورد بررسی قرار نگرفته است به نظر می رسد که پروبیوتیک ها تولید موکوس را تحریک می کنند که با پوشش دیواره معده از آن محافظت می کنند.
آنها همچنین ممکن است تشکیل عروق خونی جدید را ترویج کنند که ترکیبات بهبودی را به محل زخم حمل کرده و روند بهبود را سرعت می بخشد.
جالب توجه است که پروبیوتیکها میتوانند نقش مستقیم در جلوگیری از عفونتهای H. pylori داشته باشند.
علاوه بر این، این باکتری مفید، به نظر می رسد به افزایش بهره وری درمان معمولی حدود 150٪، در حالی که کاهش اسهال و سایر عوارض جانبی آنتی بیوتیک تا 47٪ است.
دوز مورد نیاز برای اثرات حداکثر مزایا هنوز مورد تحقیق قرار گرفته است. به گفته بسیاری از مطالعات فوق، پس از مصرف 200 تا 2 میلیارد واحد تشکیل واحد کلنی (CFU) برای 2 تا 16 هفته مزایا گزارش شده است.
غذاهای غنی از پروبیوتیک به طور متوسط کمتر از کل مکمل های تشکیل دهنده کلنی تشکیل شده از مکمل ها را دارند اما با این وجود ارزش آنها به رژیم غذایی شما بستگی دارد.
منابع خوب شامل سبزیجات ترشی، تمپه، میسو، کفیر، کیمچی، کلم ترش و کوموچا می باشد.

غذاهایی که باید اجتناب شوند

درست مثل بعضی غذاها می تواند به جلوگیری از تشکیل زخم ها کمک کند یا آنها را سریعتر درمان کند برخی از آنها اثر متفاوتی دارند.
کسانی که تلاش می کنند زخم های معده خود را درمان کنند یا از پیشرفت آنها جلوگیری کنند باید به مصرف مواد غذایی زیر توجه کنند:
شیر: اگر چه یک بار توصیه می شود ولی برای کمک به کاهش اسیدیته معده و کاهش درد، تحقیقات جدید نشان می دهد شیر ترشح اسید معده را افزایش می دهد و باید توسط افراد مبتلا به زخم اجتناب شود.
الکل: مصرف الکل می تواند به معده و دستگاه گوارش آسیب برساند و احتمال ابتلا به زخم را افزایش می دهد.
قهوه و نوشیدنی های ملایم: قهوه و نوشیدنی های ملایم، حتی اگر آنها دارای کافئین نباشند می توانند تولید اسید معده را افزایش دهند که می تواند موجب تخریب معده شود.
غذاهای تند و چرب: غذاهای فوق العاده تند و یا چرب در بعضی افراد ممکن است احساس تحریک کنند. فلفل چیلی یک استثناء بر اساس تحمل شخصی است.
علاوه بر اجتناب از مواد غذایی بالا، مصرف غذاهای کوچک در زمانهای معمول، خوردن میان وعده در طول روز، خوردن آهسته و جویدن غذاها به خوبی می تواند به کاهش درد و بهبود زخم کمک کند.
علاوه بر این، اجتناب از مصرف سیگار و کاهش استرس، دو راهکار اضافی ضد زخم است.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search