رژیم غذایی

10 چای گیاهی سالم که می توانید مصرف نمایید

چای سبزچای های گیاهی برای قرن ها بوده است. با این حال، به رغم نام آنها، چای گیاهی چای واقعی نیست. چای واقعی، از جمله چای سبز، چای سیاه و چای اولانگ، از برگ های گیاه Camellia sinensis تهیه می شود. از سوی دیگر، چای گیاهی از میوه های خشک، گل ها، ادویه ها و گیاهان ساخته شده است.

این به این معنی است که چای های گیاهی می توانند طیف وسیعی از سلیقه ها و طعم ها را ایجاد کنند و جایگزین وسوسه انگیز برای نوشیدنی های شیرین یا آب شوند.
بعلاوه خوشمزه بودن، برخی از چای های گیاهی دارای خواص سلامتی هستند. در واقع، چای گیاهی به عنوان درمان های طبیعی برای انواع بیماری ها برای صدها سال استفاده شده است.
جالب توجه است، علم مدرن شروع به یافتن شواهدی از بعضی از کاربردهای سنتی از چای های گیاهی و همچنین برخی از آن ها کرده است.
در اینجا یک لیست از 10 چای گیاهی سالم آورده می شود که شما می توانید امتحان نمایید.

1. چای بابونه

چای بابونه اغلب به خاطر اثرات آرامش آن شناخته شده است و به عنوان یک کمک خواب شناخته می شود.
دو مطالعه اثرات چای بابونه و عصاره آن را بر مشکلات خواب در انسان مورد بررسی قرار داده است.
در یک بررسی از 80 خانم بعد از زایمان که در معرض مشکلات خواب بودند مصرف چای بابونه به مدت دو هفته منجر به بهبود کیفیت خواب و نشانه های کمتر افسردگی شد.
مطالعه دیگری در 34 بیمار مبتلا به بی خوابی، پس از مصرف عصاره بابونه دو بار در روز، بهبودی ناگهانی در بیدار شدن از خواب در طول شب، زمان رفتن به خواب و عملکرد روزانه را نشان داد.
به علاوه، بابونه فقط به عنوان یک کمک خواب مفید نخواهد بود. همچنین اعتقاد بر این است که اثر ضد باکتری، ضد التهابی و محافظت از کبد دارد.
مطالعات در موش و موش صحرایی نشان می دهد که بابونه ممکن است به مبارزه با اسهال و زخم معده کمک کند.
یک مطالعه همچنین نشان داد که چای بابونه علائم سندرم پیش از قاعدگی را کاهش می دهد در حالی که مطالعه دیگری در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 شاهد بهبود قند خون، انسولین و میزان چربی خون بود.
در حالی که برای تأیید این اثرات تحقیقات بیشتری لازم است شواهد اولیه نشان می دهد که چای بابونه ممکن است طیف وسیعی از منافع سلامتی را ارائه دهد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

2. چای نعناع بیابانی

چای نعناع یکی از رایجترین عطرهای گیاهی در جهان است.
در حالی که از محبوبیت آن برای حفظ سلامت دستگاه گوارش استفاده شده است همچنین دارای خواص آنتی اکسیدان، ضد سرطان، ضد باکتری و ضد ویروسی است.
اکثر این اثرات در انسان مورد مطالعه قرار نگرفته است بنابراین نمی توان دانست که آیا ممکن است منجر به منافع سلامتی شود. با این حال، مطالعات متعدد تأثیرات مفید نعناع بر دستگاه گوارش را تأیید کرده است.
مطالعات متعدد نشان داده است که روغن نعناع، به کاهش سوء هاضمه، حالت تهوع و درد معده کمک می کند.
شواهد نشان می دهد که روغن نخود فرنگی در رفع اسپاسم در روده ها، مری و کولون موثر است.
در نهایت، مطالعات بارها و بارها نشان داده اند که روغن نعناع در کاهش نشانه های سندرم روده تحریک پذیر موثر است.
بنابراین، وقتی ناراحتی گوارشی را تجربه می کنید نمی دانید که چطور از گرفتگی، حالت تهوع و یا سوء هاضمه جلوگیری کنید چای نعناع یک درمان طبیعی عالی است.

3. چای زنجبیل

چای زنجبیل یک نوشیدنی تند و طعم دار است که حاوی آنتی اکسیدان های سالم، برای مبارزه با بیماری است.
این همچنین به مبارزه با التهاب کمک می کند و سیستم ایمنی را تحریک می کند اما به عنوان یک درمان موثر برای تهوع شناخته شده است.
مطالعات به طور مداوم نشان می دهد که زنجبیل در کاهش تهوع، به ویژه در بارداری های اولیه موثر است هرچند ممکن است تهوع ناشی از درمان سرطان و بیماری حرکت را نیز رفع کند.
شواهد همچنین نشان می دهد که زنجبیل ممکن است به جلوگیری از زخم معده کمک کند و جراحت یا یبوست را کاهش دهد.
زنجبیل همچنین ممکن است به کاهش دیسمنوره یا درد دوره کمک کند. تعدادی از مطالعات نشان داده اند که کپسول های زنجبیل درد ناشی از قاعدگی را کاهش می دهد.
در واقع، در دو مطالعه، زنجبیل به عنوان داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن در کاهش درد دوره ای یافت شد.
در نهایت، برخی مطالعات نشان می دهد که زنجبیل ممکن است برای افراد مبتلا به دیابت مزایای سلامتی داشته باشد گرچه شواهد ثابت نشده است. این مطالعات نشان داده است که مکمل های زنجبیل به کنترل قند خون و میزان چربی خون کمک می کنند.

4. چای Hibiscus

چای Hibiscus از گل های رنگارنگ گیاه Hibiscus ساخته شده است. این دارای عطر و طعم ترش و صورتی رنگ قرمز است. می توان آن را داغ یا یخ زده لذت ببرید.
چای هبیسکوس علاوه بر رنگ پریده و طعم منحصر به فرد آن، خواص سلامتی دارد.
به عنوان مثال، چای هبیسکوس دارای خواص ضد ویروسی است و مطالعات لوله آزمایش نشان داد که عصاره آن در برابر گونه های آنفولانزا پرنده بسیار موثر است. با این حال، هیچ شواهدی نشان نداده است که نوشیدن چای هیبیسك بتواند به شما در مبارزه با ویروس هایی مثل آنفلوانزا كمك كند.
تعدادی از مطالعات تاثیر چای هبیسکوس بر سطح لیپید خون بالا را بررسی کرده اند. مطالعات اندکی نشان داده اند که این کار موثر است هرچند یک بررسی بزرگ نشان داده است که اثر آن بر میزان چربی خون تاثیری ندارد.
با این وجود، چای هبیسکوس اثر مثبتی بر فشار خون بالا دارد.
در واقع، بسیاری از مطالعات نشان داده اند که چای هبیسکوس فشار خون بالا را کاهش می دهد، گرچه اغلب مطالعات باکیفیت وجود ندارد.
علاوه بر این، مطالعه دیگری نیز نشان داد که استفاده از عصاره چای هبیسکوس برای شش هفته به طور قابل توجهی استرس اکسیداتیو در بازیکنان فوتبال مردانه را کاهش داد.
در صورت مصرف هیدروکلروتیازید، یک داروی دیورتیک، به دو مورد ممکن است با یکدیگر همکاری کنند حتماً از نوشیدن چای هبیسکوس اجتناب کنید. چای Hibiscus همچنین ممکن است اثرات آسپیرین را کوتاه کند بنابراین بهتر است که آنها 3-4 ساعت از هم جدا شوند.

5. چای اکیناسه

چای اکیناسه یک درمان بسیار محبوب است که گفته شده است برای جلوگیری و کوتاه کردن سرماخوردگی موثر است.
شواهد نشان داده است که اکیناسه ممکن است به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کند که بدن قادر به مبارزه با ویروس ها و یا عفونت ها باشد.
بسیاری از مطالعات نشان داده اند که اکیناسه می تواند طول مدت سرماخوردگی را کوتاه کند شدت علائم آن را کاهش داده و یا حتی از آن جلوگیری کند.
بنابراین، قطعاً نمی توان گفت که مصرف اکیناسه به سرماخوردگی کمک می کند.
در نهایت، این نوشیدنی گیاهی گرم ممکن است به تسکین گلودرد شما کمک کند.

6. چای Roiibos

چای روی بوس گیاهی است که از آفریقای جنوبی می آید. این از برگ های گیاه Rooibos یا بوته قرمز ساخته شده است.
آفریقای جنوبی از لحاظ تاریخی آن را برای اهداف دارویی مورد استفاده قرار داده است اما تحقیقات علمی زیادی در مورد این موضوع وجود دارد.
با این وجود، چند مطالعات حیوانی و انسان انجام شده است. تاکنون، مطالعات نشان داده اند که برای آلرژی و سنگ کلیه موثر است.
با این حال، یک مطالعه نشان داده است که چای rooibos ممکن است به سلامت استخوان کمک کند. یک مطالعه لوله آزمایش نشان می دهد که چای روی بوس، همراه با چای سبز و سیاه، ممکن است سلول های درگیر در رشد و تراکم استخوان را تحریک کند.
همان مطالعه نشان داد که چای همچنین نشانگرهای التهاب و سمیت سلولی را کاهش می دهد. محققان پیشنهاد کردند که این ممکن است به همین دلیل باشد که نوشیدن چای با تراکم استخوانی بالاتر همراه است.
علاوه بر این، شواهد اولیه نشان می دهد که چای rooibos ممکن است به جلوگیری از بیماری های قلبی کمک کند.
یک مطالعه نشان داد که چای rooibos آنزیمی را مهار می کند که باعث می شود عروق خونی به هم متصل شود به همان شیوه ای که یک داروی معمولی برای فشار خون ایجاد می کند.
همچنین یک مطالعه دیگر نشان داد که مصرف شش فنجان چای روی بوس روزانه به مدت شش هفته باعث کاهش کلسترول LDL و چربی "بد" و افزایش کلسترول خوب HDL "" می شود.
تحقیقات زیادی برای تایید این اثرات و یافتن مزایای بیشتر لازم است. با این حال، شواهد اولیه وعده هایی را نشان می دهد.

7. چای مریم گلی

چای مریم گلی برای خواص دارویی خود شناخته شده است و تحقیقات علمی، بسیاری از مزایای سلامتی خود را به ویژه برای سلامت مغز آغاز کرده است.
تعدادی از مطالعات آزمایشی، مطالعات حیوانی و انسانی نشان داده است که مریم گلی برای عملکرد شناختی مفید است و همچنین به طور بالقوه در برابر اثرات پلاک هایی که درگیر بیماری آلزایمر هستند موثر است.
در حقیقت، دو مطالعه در مورد قطره مریم گلی خوراکی یا روغن مریم گلی، نشان دادند که پیشرفت عملکرد شناختی افراد مبتلا به بیماری آلزایمر را بهبود می بخشد هرچند این مطالعات محدودیت ها داشتند.
علاوه بر این، به نظر می رسد مریم گلی، مزایای شناختی برای بزرگسالان سالم را نیز داشته باشد.
تعدادی از مطالعات بهبود حالت خلقی، عملکرد ذهنی و حافظه در بزرگسالان سالم را پس از گرفتن چندین نوع از عصاره مریم گلی نشان داده اند.
علاوه بر این، یک مطالعه کوچک انسانی نشان داد که چای مریم گلی سطح چربی خون را بهبود می بخشد در حالی که مطالعه دیگری در موش های صحرایی نشان می دهد که چای مریم گلی بر ضد توسعه سرطان روده بزرگ محافظت می کند.
چای مریم گلی به نظر می رسد یک انتخاب سالم است که منجر به سلامت شناختی و سلامت قلب و کولون می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این اثرات، مطالعات بیشتری لازم است.

8. چای Lemon Balm

چای بادرنجبویه دارای عطر و طعم لیمو و سبک است و به نظر می رسد دارای خواص سلامتی است.
در یک مطالعه کوچک در 28 نفر که چای جو یا چای خوشبوی لیمو را برای شش هفته نوشیدند گروه چای خوشبوی لیمو الاستیسیته شریان ها را بهبود می بخشد. سفتی شریان ها یک عامل خطر برای بیماری های قلبی، سکته مغزی و کاهش ذهنی می باشد.
در همان مطالعه، کسانی که چای بادرنجبویه را نیز نوشیدند همچنین افزایش الاستیک پوستی که معمولاً با سن کاهش می یابد افزایش می یابد. با این حال، مطالعه کیفیت پایین بود.
یک مطالعه کوچک دیگر در کارگران رادیولوژی نشان داد که مصرف چای بادرنجبویه دو بار در روز برای یک ماه، آنزیم های آنتی اکسیدانی طبیعی بدن را افزایش داد که در محافظت از بدن از آسیب اکسیداتیو به سلول ها و DNA کمک می کند.
در نتیجه، شرکت کنندگان همچنین نشانگرهای بهبود دهنده آسیب لیپیدها و DNA را نشان دادند.
شواهد اولیه نشان داده است که ممکن است سطح لیپید بالای خون را بهبود بخشد.
علاوه بر این، تعدادی از مطالعات نشان داده اند که بادرنجبویه باعث بهبود خلق و خوی ذهنی می شود.
دو مطالعه از جمله 20 شرکت کننده، اثرات دوزهای مختلف عصاره بادرنجبویه را بررسی کردند. آنها بهبود در آرامش و حافظه را پیدا کردند.
یکی دیگر از مطالعات کوچک نشان داد که عصاره بادرنجبویه باعث کاهش استرس و بهبود مهارت های پردازش ریاضی می شود.
در نهایت، یک مطالعه کوچک دیگر نشان داد که چای بادرنجبویه موجب کاهش ضربان قلب و اضطراب قلبی شد.
چای بادرنجبویه ممکن است تعدادی از مزایای بالقوه سلامتی را ارائه دهد و علاوه بر این به هر نوعی از چای گیاهی نیز کمک کند.

9. چای Rose Hip

چای گل رز از میوه گیاه گل رز سرخ ساخته شده است.
این ویتامین C و ترکیبات گیاهی مفید است. این ترکیبات گیاهی علاوه بر برخی از چربی های موجود در گل رز، باعث ایجاد خواص ضد التهابی می شود.
مطالعات متعددی به توانایی پودر ریشه گل رز در کاهش التهاب در افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید و استئوآرتریت پرداخته اند.
بسیاری از این مطالعات در کاهش التهاب و علائم مربوط به آن، از جمله درد موثرند.
به عنوان یک مطالعه 12 هفته ای در 32 افراد دارای اضافه وزن، گل های رز ممکن است برای کنترل وزن نیز سودمند باشند. یافته ها نشان داد که استفاده از عصاره ی ریشه ی گل رز باعث کاهش BMI و چربی شکم می شود.
اثرات ضد التهابی و آنتی اکسیدانی گل رز نیز ممکن است به مبارزه با پیری پوست کمک کند.
یک مطالعه مقدماتی نشان داد که استفاده از پودر گل رز در هشت هفته سبب کاهش عمق چروکهای اطراف چشم و بهبود رطوبت و الاستیک پوست صورت می شود.
این خواص ممکن است به دیگر مزایای سلامتی منجر شود اگرچه مطالعات بیشتری برای تأیید این اثرات و بررسی هر گونه اقدام جدید لازم است.

10. چای گل ساعتی

برگ ها، ساقه ها و گل های گیاه گل ساعتی برای ساخت چای گل ساعتی استفاده می شود.
چای گل ساعتی به طور سنتی برای از بین بردن اضطراب و بهبود خواب استفاده می شود و مطالعات برای حمایت از این استفاده ها آغاز شده است.
به عنوان مثال، یک مطالعه نشان داد که نوشیدن چای گل ساعتی به مدت یک هفته به طور قابل توجهی نمره کیفیت خواب را بهبود می بخشد.
علاوه بر این، دو مطالعه انسانی نشان دادند که گل ساعتی در کاهش اضطراب موثر بود. در واقع، یکی از این مطالعات نشان می دهد که گل ساعتی( passionflower ) به عنوان یک داروی تسکین دهنده اضطراب موثر است.
با این وجود، مطالعه دیگری نشان داد که گل ساعتی باعث کاهش علائم روانی از ترک اعتیاد، مانند اضطراب، تحریک پذیری و تحریک، در هنگام مصرف علاوه بر کلونیدین، داروهایی که معمولا برای درمان سم زدایی مواد مخدر استفاده می شود.
چای طعم دار به نظر می رسد انتخاب خوبی برای کاهش اضطراب و ترویج آرامش باشد

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (1)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای

  1. رضا

بله مفید واقع شد

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search