رژیم غذایی

نشانه های حساسیت به گلوتن (NCGS) که شما نمی دانید

حساسیت گلوتن غیر سلیاک

حساسیت گلوتن، همچنین به عنوان حساسیت گلوتن غیر سلیاک و گاهی اوقات عدم تحمل گلوتن شناخته شده است اخیرا به عنوان یک وضعیت مستقل توسط جامعه پزشکی به رسمیت شناخته شده است و هنوز هم بحث و اختلاف زیادی در مورد آن وجود دارد. تمام پزشکان موافق آن نیستند و تحقیقات کمی درباره علل، علائم و اثرات آن انجام شده است.

 حساسیت به گلوتن یک مسئله جدی در سلامت مدرن است. افرادی که از آن رنج می برند در هضم گلوتن مشکل دارند و از مواد مغذی ضروری محروم می شوند. این مسئله با میزان زیادی از بیماری ها و مسائل مربوط به سلامت از جمله مشکلات پوستی تا زوال عقل و بیماری سلیاک ارتباط دارد. بیماری سلیاک (CD) معمولاً تنها نگرانی پزشکی مربوط به حساسیت به گلوتن است. این ناشی از پاسخ اتوایمیون به گلوتن است و اگر درمان نشده باقی بماند می تواند در سوء تغذیه، بیماری روحی، سرطان و رشد بدن کوچک همکاری کند.
مشکل این است که پزشکان آزمایشات محدودی برای بیماری سلیاک فقط و حساسیت گلوتن یا حساسیت گلوتن غیر سلیاک (NCGS) دارند. با این حال ناسازگاری با گلوتن لازم نیست که با بیماری سلیاک مرتبط باشد بنابراین تشخیص آن به شدت محدود است.
به عبارت دیگر، حساسیت گلوتن به درجه های مختلفی وجود دارد اما برای بسیاری از پزشکان شما یا بیماری سلیاک دارید یا چیزی ندارید. امروزه آگاهی بیشتری نسبت به حساسیت گلوتن غیر سلیاک (NCGS) وجود دارد و این یک وضعیت بالینی متمایز است.
(NCGS) حساسیت گلوتن غیر سلیاک - یک وضعیت بالینی متفاوت
(NCGS) حساسیت گلوتن غیر سلیاک یا حساسیت گلوتن یک عدم تحمل گلوتن است که با بیماری سلیاک ارتباط ندارد.
مشروعیت این وضعیت در میان پزشکان سلامت بسیار بحث برانگیز است.
برخی برآوردها می گویند که حدود 1 در هر 20 آمریکایی نوع NCGS دارد.
کارشناسان پزشکی که در مورد این مسئله کنجکاو شده بودند یک استاندارد طلایی کنترل شده با کنترل دارونما و آزمایشات دو سوکور، کنترل شده با کنترل دارونما را در مورد مصرف گلوتن انجام دادند. در نهایت آنها قادر به تایید وضعیت حساسیت گلوتن به جز بیماری فقط سلیاک بودند.

حساسیت گلوتن (حساسیت گلوتن غیر سلیاک) چیست؟

گلوتن ترکیبی از پروتئین است که در اطراف ما دانه ها، محصولات مو یافت می شود.
هنگامی که بدن شما دارای حساسیت به گلوتن است اثرات نامطلوب بر روی هر اینچ از بافت سالم در بدن شما دارد. متخصصین پزشکی در حال حاضر شوکه شده اند که این حساسیت ممکن است خیلی بیشتر از تصورات قبلی باشد.
برآوردها نشان می دهد که حساسیت گلوتن ناشناخته است و باعث ایجاد مشکل در 99 درصد افراد دارای حساسیت گلوتن می شود. بسیاری از مردم سریع موضوع هضم گلوتن را به عنوان یک شوخی حذف می کنند اما بیش از 90 میلیون نفر در ایالات متحده از نوع حساسیت نسبت به آن رنج می برند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علائم عدم تحمل گلوتن یا NCGS (حساسیت گلوتن غیر سلیاک)

گام اول در تصدیق هرگونه نگرانی سلامت گلوتن، آموزش دادن به خودتان است.
از آنجایی که تعداد کمی از مطالعات پزشکی درباره حساسیت گلوتن NCGS وجود دارد بیماران مجبور شده اند مسائل را به دست خود بگیرند و علائم را دنبال کنند.
بعضی از نشانه های شایع عدم تحمل گلوتن (حساسیت گلوتن غیر سلیاک) عبارتند از:
واضح ترین نشانه عدم تحمل گلوتن مسائل گوارشی است. این شامل نفخ، گاز، درد شکمی، مدفوع چرب و سندرم روده تحریک پذیر است.
سلامت عاطفی نامنظم مانند افسردگی، اضطراب و تغییرات شدید ناگهانی در حالت روحی.
به دنبال اثرات بر روی مغز مانند سرگیجه، کمی تمرکز، مشکل در تعادل و احساس سوزن سوزن شدن.
میگرن های مکرر و سردرد می تواند نشانه ای از حساسیت گلوتن غیر سلیاک باشد. بررسی علمی مطالعات پزشکی "یک ارتباط بالینی بین میگرن و علائم گوارشی" پیدا کردند.
خستگی غیرطبیعی در طول روز، حتی اگر خستگی فیزیکی و ذهنی زیادی نداشته باشید.
انواع مختلفی از بثورات مانند اگزما و پسوریازیس ممکن است بر روی پوست شما ظاهر شود. به دنبال آن مناطقی که خشک هستند و علائم قرمز یا سفید دارند که موجب خارش می شوند. یک تحقیق علمی دریافت که "عدم تحمل گلوتن موجب بروز انواع تظاهرات پوستی می شود".
فیبرومیالژی (درد و ضعف اسکلتی) در واقع می تواند نشانه عدم تحمل گلوتن باشد. التهاب و درد می تواند تقریباً در هر جایی از بدن رخ دهد. یک مطالعه پزشکی نشان داد که حساسیت گلوتن غیر سلیاک ممکن است علت اصلی سندرم فیبرومیالژی باشد. در یکی دیگر از مطالعات پزشکی "دریافتند که بیماری سلیاک (CD) و حساسیت گلوتن غیر سلیاک (NCGS) دارای شیوع بالا در بیماران مبتلا به فیبرومیالژیا (FM) است."
مسائل مربوط به تعادل هورمونی که باعث علائم PMS بدتر می شود می تواند توسط NCGS ایجاد شود. موارد ناباروری غیرقابل توضیح همچنین ممکن است نشانه ای از سختی گلوتن را هضم کنند. اطمینان حاصل کنید که این نشانه های عدم تعادل هورمونی را ندارید.
Keratosis pilaris همچنین ممکن است بر روی پوست در اثر عدم تحمل گلوتن ایجاد شود. این با ریزش های رنگی و پوست سخت در اطراف ران ها، بازوها و گونه ها مشخص می شود که معمولاً هنگامی اتفاق می افتد که گلوتن باعث صدمه به معده شود.
درد مفصل و التهاب می تواند ناشی از عدم تحمل گلوتن باشد.
فقدان هضم با حساسیت گلوتن ارتباط دارد. بسیاری از پزشکان علائم را پیدا می کنند اما با حساسیت گلوتن ارتباطی ندارند.
در مورد نگرانی های خود با پزشک صحبت کنید.
چگونگی تست تحمل گلوتن یا حساسیت گلوتن غیر سلیاک (NCGS) همانطور که قبلا ذکر شد تمرکز پزشکی بر عدم تحمل گلوتن (NCGS) ناامید کننده است. به همین دلیل در حال حاضر روش های زیادی برای آزمایش وجود ندارد. تنها دو روش ارزشمند است: آزمایش خون و رژیم حذف.
آزمایش خون نسبتاً ساده است اما بسیاری از افراد به سادگی و سهولت از رژیم های حذفی استفاده کرده اند. اگر شما در معرض علائم حساسیت گلوتن قرار بگیرید می تواند برای شما مفید باشد.
شما باید با پزشک خود در مورد آزمایشات خون که حساسیت گلوتن را تشخیص می دهند مانند:
ایمونوگلوبولین کل آ (IgA)
آنتی بادی ترانس گلوتامیناز بافتی IgA (مخفف tTG)
در مورد رژیم غذایی حذفی، اولین گام یافتن همه چیز دارای گلوتن در رژیم غذایی روزانه است. اجتناب از خوردن این غذاها یا هر چیز دیگری که ممکن است مشکلات گوارشی را به شما بدهد. بعد از حدود 3 هفته علائم را یادداشت کنید. اگر آنها بهتر شده اند بدن شما نمی تواند گلوتن را تحمل کند.
بخش مهمی از این رژیم تعهد است. شما نمی توانید حتی کوچکترین مقدار گلوتن را در طول دوره خود مصرف کنید. اگر این کار را بکنید می تواند کل فرایند را منحرف کند و نتایج اشتباهی را به شما منتقل کند.

درمان احتمالی حساسیت گلوتن

تنها یک راه مطمئن برای رفع خطرات حساسیت گلوتن حذف گلوتن از زندگی شما وجود دارد. نتایج واقعی فقط از کاهش 100٪ گلوتن جلوگیری می کند. این ممکن است برای برخی از افرادی که به رژیم غذایی گلوتن عادت کرده اند دشوار باشد اما راهنمایی های مفید برای نگه داشتن آنها در مسیر وجود دارد:
سهم غذای جایگزین بدون گلوتن خرید کنید. یک عالمه از گزینه های مانند ماکارونی و نان وجود دارد بنابراین شما لازم نیست تمام غذاهای مورد علاقه خود را قطع کنید.
هر دانه ای که از گندم، چاودار یا جو باشد باید کاملاً اجتناب شود.
به دقت برچسب های مواد غذایی خود را بخوانید و به اصطلاحات برچسب گلوتن مانند پروتئین، آرد، سویا، سبزیجات هام و طعم مالت نگاه کنید.

مطالب مرتبط:

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search