رژیم غذایی

خواص سلامتی گشنیز

خواص گشنیز

برای هزاران سال، مردم در سراسر جهان از عطر و طعم خالص از یکی از قدیمی ترین و محبوب ترین گیاهان جهان، گشنیز لذت می برد.

که همچنین به عنوان Coriandrum sativum شناخته می شود گشنیز مورد علاقه بسیاری از افراد در جهان آشپزی است و دارای تاریخ غنی از همراهی با مواد غذایی است. اما آیا می دانستید که گشنیز در ادبیات علمی به خوبی دارای ویژگی های دارویی است؟
گشنیز cilantro یک گیاه خوراکی خوشمزه است که دارای مزایای سلامتی است. برگهای سیلانترا می توانند به کاهش التهاب، کاهش فشار خون بالا، بهبود سلامت دستگاه گوارش کمک کنند و برای پوست شما مفید باشند. خواص دارویی cilantro همچنین دارای خواص سم زدایی قوی است که می تواند به رهایی از فلزات سنگین کمک کند.
سیلانترا در بسیاری از کشورها نیز به عنوان گشنیز یا جعفری چینی شناخته شده است. برگ سیلانترا برای طعم بسیاری از غذاهای آسیایی و مکزیکی استفاده می شود. دانه های گشنیز نیز خشک شده و برای اهداف آشپزی یا درمانی مورد استفاده قرار می گیرند. روغن گشنیز همچنین می تواند از دانه ها استخراج شود و شناخته شده است که دارای خواص ضد باکتری قوی است.
در این مقاله شما در مورد بسیاری از مزایای سلامت گشنیز، دانه گشنیز و روغن گشنیز یاد خواهید گرفت. شما در مورد تحقیقات علمی در مورد استفاده بالقوه گشنیز در بسیاری از داروهای خانگی مطلع خواهید شد.

گشنیز چیست؟

Cilantro (Coriandrum sativum) یک گیاه علفی با تاریخ طولانی در طب سنتی است. گشنیز در اصل از منطقه مدیترانه است اما در بسیاری از کشورها در سراسر جهان رشد می کند.
مجله مکمل Alternatives and Therapeutics می گوید که گشنیز نام مشترک در ایالات متحده برای برگ گیاه است. گشنیز به طور کلی برای اشاره به کل گیاه، ساقه ها یا دانه ها استفاده می شود. با این حال، در بسیاری از کشورها، گشنیز نیز نام برگ است.
بر طبق بررسی خواص درمانی آن، گیاه گشنیز دارای خواص ضد التهاب، ضد درد، ضد میکروبی و فعالیت آنتی اکسیدانی است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

حقیقت غذایی گشنیز

همچنین داشتن تعدادی از خواص دارویی، برگ و ساقه های سیلانترو ارزش تغذیه ای خوبی دارند.
گشنیز حاوی ویتامین C، A، E و K است. همچنین مقدار کمی از کلسیم، آهن، فسفر و پتاسیم وجود دارد. Cilantro همچنین حاوی تعداد ناچیز کالری و کربوهیدرات است. (1)
برگ گشنیز حاوی تعدادی از آنتی اکسیدان هایی است که دارای مزایای سلامتی زیادی هستند. تحقیقات نشان داده است که گشنیز حاوی سینول، اسید لینولئیک و تانن است. بسیاری از این ترکیبات مفید گشنیز ضد التهابی هستند و دارای اثر آرام بخش هستند از قلب محافظت می کنند و بسیاری از پاتوژن های عفونی را از بین می برند.
مزایای بهداشتی گشنیز
بیایید به جزئیات بیشتر در مورد مزایای بالقوه سلامتی گشنیز بپردازیم تا ببینیم که چگونه می توانید از تمام قسمت های این گیاه برای افزایش سلامت خود استفاده کنید.

Cilantro می تواند به سم زدایی فلزات سنگین کمک کند

عصاره گشنیز می تواند به حذف فلزات سنگین مانند آرسنیک، سرب و جیوه از بدن شما کمک کند.
بسیاری از مطالعات به این واقعیت اشاره می کنند که آنتی اکسیدان ها در گشنیز ممکن است باعث خلاص شدن کبد از ایجاد سموم شوند. بررسی سال 2013 در مورد مزایای گشنیز می گوید که این پتانسیل سم زدایی دارد.
عصاره گشنیز ممکن است به حذف فلزات سنگین از بدن کمک کند. این شامل استفاده از ترکیبات خاصی است که به فلزات سنگین و مواد معدنی متصل می شوند تا آنها را از بدن خارج کنند.
آیا شواهد علمی وجود دارد که گشنیز برای سم زدایی فلزات سنگین مؤثر است؟ تحقیقات علمی در مورد اثرات ضد عفونی عصاره گشنیز روی حیوانات و انسان ها نتایج دلگرم کننده ای را نشان داده است.
به عنوان مثال، یک مطالعه در 2017 نشان داد که عصاره های قارچ خوراکی به حفظ سلامت کبد در موش صحرایی کمک می کند. مصرف گشنیز باعث کاهش غلظت سرب در کبد موش ها می شود.
یک مطالعه در مورد اثر شلاتیون گشنیز می گوید که در پیشگیری از ایجاد سرب در موش هایی که آب آلوده سرب را مصرف می کنند مفید بود. (2)
یک مطالعه 2017 نشان داد که عصاره های گشنیز به جلوگیری از مسمومیت آهن و محافظت از کبد از آسیب کمک می کند. در واقع، عصاره های گشنیز به همان اندازه دفروکسامین موثر است که یک داروی شیمیایی است که باعث می شود آهن بیش از حد از بدن خارج شود.
برخی مطالعات نشان داده اند که اثر آنتی اکسیدانی عصاره برگ گشنیز برای سلامتی کبد به طور کلی مناسب است. عصاره گیاه گشنیز از آسیب DNA محافظت می کند رادیکال های آزاد را از بین می برد و قدرت شلاته کردن فلز را دارند.
محققان با بررسی اثر محافظتی بر روی کبد، عصاره برگ گیاه گشنیز به جلوگیری از آسیب های سمی به کبد کمک می کند. دانشمندان ترکیبات گشنیز را شناسایی کردند که می تواند به درمان بیماری های مختلف کبد کمک کند.
یک مطالعه نشان داد که 100 میلی گرم مکمل گوشت گاو مصرف شده 4 بار در روز می تواند به حذف جیوه کمک کند دانشمندان متوجه شدند که پودر گشنیز دارای اثر شلاتیون است که در ترکیب با سایر درمان ها برای حذف فلزات سنگین مضر استفاده می شود.
با این حال، تحقیق در مورد اثر شلاتیون گشنیز بر روی انسان ها نتایج متفاوتی نشان داده است. به عنوان مثال، یک مطالعه نشان داد که عصاره گشنیز در کاهش سطح سرب در کودکان به اندازه پلاسبو نیز موثر است.

برگهای گشنیز به پایین آوردن التهاب کمک می کند

یکی از مزایای سلامت گشنیز، آن است که دارای اثر ضد التهابی در بدن است.
التهاب مزمن با بیماری های جدی مانند بیماری های قلبی، آرتریت، دیابت و سرطان مرتبط است. بسیاری از پزشکان می گویند کاهش التهاب می تواند در مقابل پیشرفت بیماری های مزمن محافظت کند.
تحقیقات کشف کرده اند که عصاره برگ و ساقه گشنیز برای از بین بردن التهاب مفید است. ترکیبات گشنیز کمک می کند تا به طور موثر آنزیم های التهابی را مهار کنند.
یک مطالعه درمورد اثرات ضد التهابی گشنیز، نشان داد که ممکن است به مدیریت آرتریت روماتوئید کمک کند. محققان دریافته اند که ترکیبات گشنیز می توانند تورم و درد مفصلی را کاهش دهند. این مطالعه به این نتیجه رسید که گشنیز دارای مزایای بالقوه برای سلامتی به عنوان درمان درد در شرایط آرتریت است.
همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می دهد روغن گشنیز دارای مزایای بالقوه برای درمان التهاب است. یک مطالعه نشان داد که مصرف روغن گشنیز باعث افزایش اثر ضد التهابی اسیدهای چرب امگا 3 شد.
همچنین روغن گشنیز در میان برخی از بهترین روغن های سرد فشرده است که دارای فعالیت ضد التهابی می باشد.

بیشتر بدانید: 6 رژیم غذایی که باعث التهاب می شود | رژیم غذایی ضد التهابی - مبارزه با تورم به طور طبیعی

گشنیز برای پوست شما مناسب است

برگ ها و روغن گشنیز نیز برای کمک به تسکین پوست ملتهب و کمک به تعدادی از بیماری های پوستی مفید هستند.
نتایج تحقیقات منتشر شده در مجله غذایی دارویی نشان داد که عصاره برگ گشنیز می تواند برای درمان درماتیت تماسی کمک کند. استفاده از درمان عصاره گشنیز به پوست می تواند به کاهش خارش، قرمزی و پوست خشک کمک کند.
یکی دیگر از مزایای روغن گشنیز برای پوست شما این است که به جلوگیری از عفونت های پوستی کمک می کند. دانشمندان دریافته اند که روغن گشنیز یک عامل ضد باکتری موثر در برابر استرپتوکوک ها و استافیلوکوک های خاص است. اعمال گشنیز به پوست می تواند به عنوان یک آنتی سپتیک موضعی عمل کند و بسیاری از انواع عفونت های پوست را درمان می کند.
اضافه کردن روغن گشنیز به لوسیون پوست همچنین می تواند باعث تسکین سوزش، قرمزی و درد پس از سوختن شود.

بیشتر بدانید: مواد غذایی ضروری برای داشتن پوستی زیبا

عصاره گشنیز می تواند قلب شما را سالم نگه دارد

برگ های گشنیز تازه و برگ و عصاره گشنیز دارای مزایای بالقوه برای بهبود سلامت قلب و عروق شما هستند.
بر اساس تحقیقات منتشر شده در مجله Frontiers in Pharmacology، عصاره برگ گشنیز دارای آنتی اکسیدان هایی است که برای قلب مفید هستند.
مطالعات دیگر نشان داده اند که عصاره دانه گشنیز و عصاره برگ به جلوگیری از تجمع لخته های خون کمک می کند. محققان دریافته اند که ترکیبات گشنیز سبب توقف لخته شدن گلبول های قرمز خون می شوند و می توانند باعث جلوگیری از مسدود شدن شریان ها شوند.

بیشتر بدانید: رژیم غذایی برای داشتن قلب سالم

دانه های گشنیز به کاهش کلسترول کمک می کند

یکی از مزایای گشنیز برای سلامت قلب و عروق شما کمک به مدیریت مسائل کلسترول بالا است.
به منظور کمک به کاهش کلسترول، به نظر می رسد دانه های گشنیز بهترین بخش گیاه می باشد. یک مطالعه نشان داد که موش هایی که از رژیم غذایی حاوی روغن دانه گشنیز استفاده می کردند میزان کلسترول LDL را کاهش دادند.
برخی مطالعات نشان می دهد که فقط با خوردن دانه های گشنیز بیشتر می توانید کلسترول را کاهش دهید. به عنوان مثال، ترکیب دانه های گشنیز در رژیم غذایی می تواند اثر ضد کلسترولمیک داشته باشد.
اگر شما به دنبال راه های بیشتری برای کاهش کلسترول به طور طبیعی هستید باید درباره بهترین رژیم غذایی و انتخاب شیوه زندگی را یاد بگیرید.

بیشتر بدانید: غذاهای دارای کلسترول فوق العاده سالم

گشنیز می تواند فشار خون را کاهش دهد

یکی از دلایلی که باعث می شود گشنیز برای قلب شما مفید باشد این است که به فشار خون بالا کمک می کند.
تحقیقات در مورد حیوانات با فشار خون بالا نشان داد که روغن دانه گشنیز خشک شده باعث کاهش فشار خون می شود. دانه های گشنیز به شل شدن رگ ها و شریان ها کمک می کنند که تاثیر مثبتی بر سیستم عروقی دارند.(3)
مصرف روغن گشنیز در داخل نیز دارای اثر دیورتیک است که یکی دیگر از راه های کنترل فشار خون بالا به طور طبیعی است.
یک مطالعه 2018 نشان داد که مصرف 2 گرم پودر بذر سیر و گشنیز به کاهش فشار خون کمک می کند. دانشمندان همچنین دریافتند که مکمل بذر گشنیز باعث بهبود شاخص های چربی خون می شود.

بیشتر بدانید: روش های طبیعی برای کاهش فشار خون

گشنیز به درمان مسائل گوارش کمک می کند

خواص ضد التهابی و ضد باکتری عصاره گشنیز کمک می کند تا سلامت گوارشی خوبی داشته باشند. چای ساخته شده از دانه گشنیز یکی از بهترین چای ها برای هضم تا تسکین گاز، نفخ و ناراحتی معده است.
مطالعات انجام شده در مورد گیاهان دارویی مانند گشنیز نشان می دهد که آنها در زمینه مدیریت مشکلات گوارشی تعدادی از مزایای را دارند. برای مثال، گشنیز برای درمان اضطراب و سوزش سر دل استفاده می شود. همچنین فعالیت آنتی اکسیدانی می تواند به کاهش اثر عفونت هلیکوباکتر پیلوری در روده کمک کند.
درمان عفونت های هلیکوباکتر پیلوری یکی از راه های جلوگیری از ایجاد زخم معده و سرطان است.
یک مطالعه گزارش داد که ترکیبی از گشنیز و نخود فرنگی می تواند موجب کاهش التهاب در افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر شود.

بیشتر بدانید: 12 تا از بهترین راه های طبیعی برای بهبود هضم

برگهای Cilantro می توانند به درمان اسهال کمک کنند

از آنجا که گشنیز دارای خواص ضد میکروبی است و برای هضم آن بسیار مفید است، می توانید از گشنیز برای اسهال استفاده کنید.
تحقیقات در مورد مزایای سلامت گشنیز کشف کرده است که در برابر تعدادی از بیماری ها که می تواند باعث اسهال شود موثر است. گشنیز کمک می کند تا عفونت های E. coli و Salmonella را از بین ببرد. مصرف عصاره گشنیز می تواند به شما در بهبود سریع اسهال عفونی کمک کند.
Cilantro حاوی ترکیبات لینالول است که اثر بادشکن دارد. به همین دلیل، گشنیز نیز به طور سنتی برای درمان استفراغ، اسهال، و سوء هاضمه تجویز شده است.
به غیر از خوردن گشنیز خام برای اسهال، می توانید در مورد دیگر راه های طبیعی برای آرام کردن روده ها و درمان نشانه های اسهال یاد بگیرید.
گشنیز می تواند به درمان عفونت های قارچی کمک کند
گشنیز یک گیاه سالم است که همچنین دارای فعالیت ضد میکروبی علیه عفونت های مخمر و قارچی است.
بر اساس تحقیقات منتشر شده در مجله PLoS One، اسانس گشنیز می تواند عفونت های کاندیدا را از بین ببرد. عصاره برگ گشنیز دارای خواص ضد قارچی است که در درمان کاندیدیازیس دهان مفید هستند.
چند قطره اسانس گشنیز در لیوان آب می تواند یک دهانشویه ضد میکروبی برای کمک به بهبود سلامتی دهان و دندان ایجاد کند.(4)

بیشتر بدانید: تغذیه در اسهال

برگ گشنیز می تواند به درمان علائم دیابت کمک کند

اگر شما دچار دیابت هستید و نیاز به کنترل انسولین و قند خون دارید عوارض زیادی برای مصرف عصاره های گشنیز دارید.
مطالعات علمی در مورد اثر ضد دیابتی گشنیز می گویند که آنها به افزایش ترشح انسولین کمک می کند. این تاثیر مثبتی بر میزان گلوکز دارد زیرا مانع از خوردن غذا می شود.
یک مطالعه شامل موش های صحرایی دیابتی نشان داد که پودر بذر گشنیز سبب کاهش قابل توجهی در میزان قند خون می شود. این تحقیق همچنین نشان داد که مصرف مکمل های گشنیز اثر محافظتی بر روی کبد افراد دیابتی دارد.
مطالعات دیگر تایید کرده است که ترکیبات گشنیز مانند فنول ها، فلاونوئیدها و تانن ها به مدیریت علائم دیابت کمک می کنند.
همچنین می توانید از برگ های و دانه های گشنیز برای دیابت استفاده کنید.

بیشتر بدانید: رژیم غذایی برای دیابت

گشنیز به ترویج عملکرد مغز سالم کمک می کند

مکمل گشنیز می تواند به محافظت از توانایی های شناختی شما کمک کند و از کاهش عملکرد مغز جلوگیری شود.
بسیاری از مطالعات اثر مثبت گشنیز در مغز را نشان داده اند که. به عنوان مثال، یک مطالعه نشان داد که استنشاق اسانس گشنیز اثر مثبتی بر تشکیل حافظه فضایی دارد. این مطالعه همچنین نشان داد که مصرف عصاره برگ گشنیز باعث افزایش سطح آنزیم در مغز می شود. این می تواند تأثیر محافظتی برای افراد مبتلا به سکته مغزی داشته باشد.
برخی مطالعات نشان داده اند عصاره گشنیز برای محافظت در برابر اثرات نورولوژیکی دیابت مفید است.
دلایل دیگری نیز وجود دارد که چرا مصرف گیاه گشنیز برای مغز شما مناسب است. تحقیقات نشان داده است که مصرف عصاره های گشنیز به کاهش اثرات استرس بر مغز کمک می کند. این اثر ضد استرس گشنیز کمک می کند تا از از دست دادن حافظه ناشی از استرس جلوگیری شود.
از آنجا که آووکادو یک غذای مغذی عالی است اضافه کردن تعداد انگشت شماری از گشنیز تازه خرد شده برای نوشیدن آووکادو می تواند اثر guacamole تقویت مغز را ایجاد کند.

برگهای گشنیز دارای اثر ضد اضطرابی هستند

عصاره های گشنیز می تواند به درمان اضطراب و افسردگی نیز کمک کند.
مصرف مکمل گشنیز ممکن است خوب باشد اگر از افسردگی و اضطراب رنج می برید. یک مطالعه در مورد موش ها نشان داد که عصاره گشنیز در کاهش احساس اضطراب همانند دیازپام موثر است.
بعضی از مطالعات نشان می دهد که عصاره الکلی از دانه های گشنیز دارای اثر ضد افسردگی بهتر نسبت به آب گشنیز است. (5)
یکی از راه های بسیاری که گشنیز می تواند به سلامت روان شما کمک کند این است که می تواند کیفیت خواب شما را بهبود بخشد. خواب ضعیف، استرس و اضطراب اغلب به هم ارتباط دارند. برخی مطالعات نشان داده اند که مصرف عصاره های بذر گشنیز می تواند به شما در بهبود خواب کمک کند.

بیشتر بدانید: مواد غذایی برای رهایی از استرس

اثرات جانبی

برگ گشنیز یا ساقه های قطعه قطعه شده گشنیز می تواند علاوه بر خوشمزه بودن بسیاری از غذاهای آسیایی، هند یا مکزیکی باشد. اکثر مردم گشنیز را تحمل می کنند وقتی که به عنوان یک گیاه یا ادویه در آشپزی استفاده می شود.
بعضی از گزارشات مربوط به واکنش های آلرژیک به مصرف گشنیز در مقادیر دارویی وجود دارد. به عنوان مثال، پزشکان از WebMD گزارش می دهند که روغن گشنیز می تواند باعث خارش، قرمزی و سایر نشانه های واکنش های آلرژیک هنگام اعمال موضعی شود.
از آنجا که گشنیز به جلوگیری از اتصال گلبول قرمز به یکدیگر کمک می کند گشنیز ممکن است باعث افزایش خطر خونریزی شما در صورت اختلال خونریزی شود. همچنین باید 2 هفته قبل و بعد از عمل جراحی برنامه ریزی شده، مکمل های گشنیز را متوقف کنید.

چطور می توانید گشنیز را بخورید؟

از گیاهان و دانه های گشنیز در کاری، چاشنی ها، سس ها، سالاد ها و سوپ ها استفاده کنید.
شما می توانید یک چای گشنیز را در خانه تهیه کنید: یک قاشق چایخوری از دانه های گشنیز زمینی را در یک فنجان آب جوش ریخته و سرپوش آن را بگذارید 5 تا 10 دقیقه صبر کنید و 2-3 بار در روز بنوشید.

در ادامه بخوانید: فواید گشنیز چیست؟

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search