رژیم غذایی

ویتامین ها برای کودکان - آیا آنها نیاز دارند (کدام ویتامین ها)؟

بهترین ویتامین ها برای کودکان

همانطور که کودکان رشد می کنند تقاضای بدن برای تغذیه نیز شروع به افزایش می کند و برای آنها مهم است که ویتامین ها و مواد معدنی کافی برای اطمینان از سلامت مطلوب به دست آورند.

اکثر بچه ها مقدار کافی مواد مغذی را از یک رژیم متعادل دریافت می کنند اما در شرایط خاص، کودکان ممکن است نیاز به مکمل ویتامین ها یا مواد معدنی داشته باشند. این مقاله همه چیز درباره ویتامین ها برای بچه ها و اینکه آیا ممکن است فرزند شما به آنها نیاز داشته باشد اطلاع می دهد.

کودک شما نیاز به ویتامین ها دارد؟

به اکثر نوزادان، شیر مادر یا شیر خشک در سال های اولیه داده می شود. برای نوزادان بزرگتر، برخی مواد غذایی جامد ممکن است به تدریج معرفی شوند. اما با وجود این، برخی از نوزادان ممکن است مکمل های ویتامین مورد نیاز باشد. اینها معمولا کسانی هستند که از شرایط سلامتی رنج می برند و یا با آنها متولد می شوند جایی که بدن نمی تواند عناصر خاصی را به خوبی ترکیب کند. نوزادان نارس معمولا با این مسائل مواجه هستند. همچنین، رژیم غذایی مادر نقش مهمی در اطمینان از تغذیه نوزاد دارد. بنابراین اگر مادر به شدت گیاهخوار باشد یا رژیم غذایی خاصی داشته باشد ممکن است کودک او به طور جداگانه نیاز ویتامین داشته باشد. مکمل ها به طور کلی برای کودک نو پا زیان آور نیستند تا زمانی که در دوز توصیه مصرف شوند. هیچ مکملی نباید بدون توصیه دکتر شما شروع شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

اگر نوزاد شما شیر مادر می خورد چه ویتامین هایی مورد نیاز است؟

شیر مادر معمولاً بهترین مواد غذایی برای نوزادان، مخصوصاً برای یک نوزاد تازه متولد شده است. همانطور که بسیاری از مواد مغذی و آنتی بادی ها را ممکن است داشته باشد شیر مادر معمولاً حاوی ویتامین D و آهن در مقادیر مورد نیاز نیست. که برای رشد استخوان سالم بسیار مورد نیاز است در حالی که یکی دیگر از عنصر اصلی در تولید خون و مغز است. در چنین مواردی، مکمل های اضافی برای ویتامین D و آهن معمولاً توسط پزشکان برای کودک توصیه می شود. حتی اگر شما ممکن است به خوردن مواد غذایی که غنی از آهن هستند تغییر پیدا کنید مکمل هنوز هم لازم است زیرا تقاضا برای آهن در نوزادان بسیار زیاد است.
این ویتامین ها نیز در قالب یک شربت موجود است که به طرز شگفت انگیزی به خاطر طعم های کودک مورد توجه قرار می گیرد. شما می توانید به طور مستقیم به نوزاد بدهید و یا آنها را با شیر مادر ترکیب و با بطری به نوزاد بدهید. ویتامین D از طریق نور خورشید معمولاً سنتز می شود و اشعه های خورشید ممکن نیست همیشه بهترین گزینه برای نوزاد شما باشد.

اگر شما نوزاد شما شیر خشک می خورد چه ویتامین هایی مورد نیاز است؟

اگر کودک در معرض سوء تغذیه با شیر مادر است و از شیر خشک استفاده می کند اکثر شیر خشک های موجود در بازار با مکمل های ویتامین D و آهن همراه با تعدادی از عناصر ضروری برای رشد سالم هستند تمام اینها به خوبی در بدن جذب می شوند تا زمانی که مقادیر روزانه این شیر خشک داده شود. همانطور که فرزند شما رشد می کند و شروع به استفاده از مواد غذایی جامد همراه شیر خشک می کند و سهمیه روزانه کاهش می یابد. در چنین مواردی لازم است بررسی شود که محتوای ویتامین در سطح مطلوب باشد یا خیر. پزشک شما ممکن است به شما توصیه کند برای کودک خود مکمل ها را شروع کنید در حالی که نسبت خوبی از مواد غذایی جامد همراه با شیر خشک وجود دارد.
تغذیه مورد نیازبرای بچه ها
نیازهای تغذیه ای برای بچه ها بستگی به سن، جنس، اندازه، رشد و سطح فعالیت دارد.
طبق گفته کارشناسان سلامت، بسته به عوامل خاصی نظیر سطح فعالیت، بچه های کوچک کودکان بین 2 تا 8 ساله روزانه 1000 - 1،400 کالری نیاز دارند. و کودکان در سن 9 - 13 سالگی روزانه نیاز به 1400 - 2600 کالری دارند.
علاوه بر خوردن کالری کافی، رژیم غذایی کودک باید با رژیم غذایی (DRI) مطابقت داشته باشد:

تغذیه

مقدار توصیه شده

(DRI) برای 1 -3 سال

------------------------

مقدار توصیه شده

(DRI) برای 4 – 8 سال

----------------------------

کلسیم

700 میلی گرم

1000 میلی گرم

آهن

7 میلی گرم

10 میلی گرم

ویتامین A

300 میکروگرم

400 میکروگرم

ویتامین B12

0.9 میکروگرم

1.2 میکروگرم

ویتامین C

15 میلی گرم

25 میلی گرم

ویتامین D

600 واحد (15 میکروگرم)

600 واحد (15 میکروگرم)

در حالی که مواد مغذی بالا برخی از رایج ترین ها هستند آنها تنها یک نیاز بچه ها نیستند.
بچه ها نیاز به مقداری از هر ویتامین و مواد معدنی برای رشد و سلامت مناسب دارند اما مقادیر دقیق از نظر سن متفاوت است. کودکان سالخورده و نوجوانان به مقادیر مختلف مواد مغذی نیاز دارند تا از کودکان جوانتر برای حمایت از سلامت مطلوب استفاده کنند.

آیا بچه ها نیازهای غذایی مختلفی را نسبت به بزرگسالان دارند؟

بچه ها نیاز به مواد مغذی مشابه با بزرگسالان دارند اما معمولاً نیاز به مقدار کمتری دارند.
همانطور که کودکان رشد می کنند برای آنها مقدار کافی مواد مغذی مفید است که به ایجاد استخوان های قوی مانند کلسیم و ویتامین D کمک می کند.(1)
علاوه بر این، آهن، روی، ید، کولین و ویتامین A، B6 (فولات)، B12 و D برای رشد مغز در اوایل زندگی بسیار مهم هستند.(2)
بنابراین، اگرچه ممکن است بچه ها در مقایسه با بزرگسالان مقدار کمی از ویتامین ها و مواد معدنی را به مقدار لازم نیاز داشته باشند اما همچنان نیاز به مقدار کافی از این مواد مغذی برای رشد و توسعه مناسب دارند.

بچه ها به مکمل های ویتامین نیاز دارند؟

به طور کلی، بچه هایی که یک رژیم غذایی سالم می خورند نیازی به مکمل های ویتامین ندارند.
با این حال، نوزادان نیازمند مواد مغذی مختلف نسبت به کودکان دارند و ممکن است نیاز به مکمل های خاصی مانند ویتامین D برای نوزادان شیرخوار باشد.
هر دو آكادمی كودكان آمریكا و دستورالعمل های كالاهای كشاورزی آمریكا برای آمریكایی ها، مکمل های بیش از حد مجاز توصیه شده برای كودكان سالم بیش از یك سال را توصیه نمی کند و یك رژیم غذایی متعادل را مصرف می كنند.
این سازمان ها نشان می دهند که بچه ها انواع مختلف میوه ها، سبزیجات، دانه ها، لبنیات و پروتئین را برای دریافت تغذیه مناسب می خورند.
این غذاها حاوی تمام مواد مغذی ضروری برای رشد مناسب و رشد در کودکان است.
به طور کلی، بچه هایی که یک رژیم متعادل که شامل تمام گروه های غذایی هستند را مصرف می کنند معمولاً نیازی به مکمل های ویتامین یا مواد معدنی ندارند. با این حال، بخش بعدی، برخی موارد استثنایی را پوشش می دهد.
بعضی از بچه ها نیاز به مواد مغذی اضافی دارند
حتی اگر بیشتر بچه هایی که یک رژیم غذایی سالم می خورند نیازی به ویتامین ندارند در شرایط خاص ممکن است نیاز به مکمل داشته باشد.
بعضی مکمل های ویتامین و مواد معدنی ممکن است برای بچه هایی که در معرض خطر کمبود هستند نیاز باشد.

پیروی از رژیم گیاهخواری یا وگان.

شرایطی مانند بیماری سلیاک، سرطان، فیبروز کیستیک یا بیماری التهابی روده (IBD) که بر جذب یا افزایش نیاز به مواد مغذی تاثیر می گذارد.
جراحی که روده یا معده را تحت تاثیر قرار می دهد.
به طور خاص، بچه هایی که رژیم های غذایی گیاهی را مصرف می کنند ممکن است در معرض خطر کمبود کلسیم، آهن، روی و ویتامین B12 و D قرار بگیرند (به ویژه اگر آنها محصولات کم یا بدون محصولات حیوانی را بخورند).
رژیم های غذایی وگان ممکن است برای کودکان خطرناک باشد اگر مواد مغذی خاص مانند ویتامین B12 که به طور طبیعی در غذاهای حیوانی یافت می شوند از مکمل ها یا با غذاهای غنی شده جایگزین نشود.
عدم جایگزینی این مواد مغذی در رژیم های غذایی کودکان می تواند منجر به عواقب جدی مانند رشد غیرطبیعی و تاخیر در رشد شود.
با این حال، کودکان مبتلا به رژیم های گیاهی ممکن است تنها از رژیم غذایی تغذیه مناسب داشته باشند اگر والدین آنها غذاهای گیاهی کافی را که به طور طبیعی با ویتامین ها و مواد معدنی خاص تقویت می شوند در اختیار داشته باشند.
کودکان مبتلا به بیماری های سلیاک و التهابی روده ممکن است مشکل جذب چندین ویتامین و مواد معدنی، به ویژه آهن، روی و ویتامین D را داشته باشند. به این دلیل که این بیماری ها باعث آسیب به ناحیه های از روده می شود که مواد مغذی را جذب می کنند.
از سوی دیگر، کودکان مبتلا به فیبروز کیستیک مشکل جذب چربی را دارند و بنابراین ممکن است ویتامین محلول در چربی A، D، E و K را جذب نکنند.(3)
علاوه بر این، کودکان مبتلا به سرطان و سایر بیماری هایی که باعث افزایش نیاز به مواد مغذی می شوند ممکن است نیاز به مکمل های خاصی برای جلوگیری از سوء تغذیه مرتبط با بیماری باشد.
در نهایت، برخی مطالعات، خوردن غذای شگفت انگیز در دوران کودکی را به کم مصرف کردن مواد مغذی مرتبط می کنند.

انتخاب ویتامین و دوز

اگر کودک شما رژیم محدودی را دنبال کند و نتواند مواد مغذی را به اندازه کافی جذب کند ممکن است از مصرف ویتامین ها سود ببرند.
قبل از دادن مکمل ها به فرزندتان، همیشه با یک ارائه دهنده مراقبت های سلامت صحبت کنید.
هنگام انتخاب یک مکمل، نگاهی به مارک های با کیفیت که توسط یک گروه ثالث مانند NSF International، ایالات متحده آمریکا Pharmacopeia (USP)، ConsumerLab.com، Informed-Choice یا گروه کنترل مواد ممنوعه (BSCG) مورد آزمایش قرار گرفته اند داشته باشید.
لازم به ذکر است، ویتامین هایی که مخصوص بچه ها ساخته شده اند را انتخاب کنید و اطمینان حاصل کنید که آنها حاوی مگادوز نیستند که بیش از نیاز روزانه مواد غذایی برای کودکان باشد.

اقدامات پیشگیرانه ویتامین و مواد معدنی برای کودکان

ویتامین یا مکمل های مواد معدنی می تواند در هنگام مصرف بیش از حد، برای کودکان سمی باشد. این امر به ویژه در مورد ویتامین های محلول در چربی A، D، E و K که در چربی بدن ذخیره می شوند صادق است.
یک مطالعه موردی سمیت با ویتامین D را در یک کودک که بیش از حد مکمل مصرف کرده بود گزارش کرد.(4)
بهتر است که ویتامین ها را از دسترس کودکان دور نگه دارید و در مورد مصرف ویتامین مناسب با بچه های بزرگتر برای پیشگیری از بروز حادثه مکمل ها بحث کنید.
اگر شما معتقدید که کودک شما بیش از حد مکمل یک ویتامین یا مواد معدنی مصرف کرده است بلافاصله با یک ارائه دهنده خدمات سلامت تماس بگیرید.

چگونه اطمینان حاصل شود که فرزند شما مواد مغذی کافی دریافت می کند

برای اطمینان از اینکه کودکان مقدار کافی مواد مغذی را دریافت می کنند تا مکمل ها را لازم نداشته باشند مطمئن شوید که رژیم غذایی آنها حاوی انواع غذاهای مغذی است.
ترکیب کردن میوه ها، سبزیجات، غلات کامل، پروتئین های بدون چربی، چربی های سالم و محصولات لبنی (در صورت تحمل) به وعده های غذایی و تنقلات احتمالاً برای کودک شما ویتامین ها و مواد معدنی کافی را تامین می کند.
یک رژیم سالم برای بچه ها همچنین باید قند اضافه شده و غذاهای بسیار فرآوری شده را محدود کند و روی میوه های کامل بیشتر از آب میوه تمرکز کند.
با این حال، اگر احساس می کنید که فرزند شما در رژیم غذایی تغذیه مناسب ندارد مکمل ها می توانند یک روش مطمئن و موثر برای تحویل مواد مغذی مورد نیاز کودکان باشند.
اگر از جذب تغذیه ای کودک خود نگران هستید با متخصص اطفال فرزندتان مشورت کنید.

در ادامه بخوانید: مکمل های ویتامین و آهن در کودکان

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search