رژیم غذایی

مزایای قاصدک: ریشه، چای و برگ

خواص قاصدک

قاصدک از خانواده گیاهان گلدار است که در بسیاری از نقاط جهان رشد می کند. آنها همچنین به عنوان Taraxacum spp شناخته می شوند هر چند Taraxacum officinale شایع ترین گونه ها است.

در طب سنتی از گیاه دارویی قاصدک برای مجموعه گسترده ای از خواص درمانی استفاده می شود. برای قرن ها، آنها برای درمان بسیاری از بیماری های جسمی، از جمله سرطان، آکنه، بیماری های کبدی و اختلالات گوارشی مورد استفاده قرار گرفته اند.
قاصدک (Taraxacum officinale) یک گیاه خوراکی است هر بخشی از گیاه قاصدک دارای مزایای سلامتی است. ریشه قاصدک، سبزی قاصدک و گل قاصدک می تواند مورد استفاده قرار گیرد چای قاصدک تقویت کننده سلامت است. شما می توانید چای ریشه قاصدک را برای کاهش فشار خون بالا، درمان دیابت، انتقال ادرار بیشتر، بهبود عملکرد کبد و به عنوان یک مقوی خون استفاده کنید.
انواع مختلف نوشیدنی های قاصدک که دارای مزایای سلامتی هستند وجود دارد. ریشه قاصدک برشته شده به یک جایگزین قهوه بدون کافئین خوشمزه تبدیل شده است و می تواند برای ساخت چای قاصدک مورد استفاده قرار گیرد. همچنین می توانید از برگ های قاصدک برای ایجاد چای قاصدک برای بهبود سلامت گوارشی، کاهش کلسترول و حتی از دست دادن وزن استفاده کنید.
همچنین می توانید از برگ های قاصدک در سالاد های خوشمزه استفاده کنید.
در این مقاله، شما در مورد دلایل بسیاری برای استفاده از ریشه و برگ قاصدک یاد می گیرید. شما همچنین می توانید برخی از دستورالعمل های بزرگ برای ایجاد چای قاصدک را برای تقویت سلامت خود در خانه دریافت کنید.

ریشه قاصدک چیست؟

قاصدک (Taraxacum officinale) یک گیاه چند ساله است که در اکثر مناطق جهان رشد می کند. گیاه قاصدک شامل یک ریشه طولانی فیبری، ساقه، گل و برگ است. تمام قسمتهای قاصدک خوراکی هستند و دارای مزایای سلامتی زیادی هستند.
تحقیقات علمی بسیاری استفاده های دارویی سنتی را برای ریشه قاصدک پشتیبانی می کند. به عنوان مثال، ریشه های قاصدک حاوی مقدار زیادی اینولین است که سلامت گوارشی خوبی را تامین می کند و به جلوگیری از چاقی کمک می کند. ریشه قاصدک برای پوکی استخوان خوب است و همچنین دارای خواص ضد سرطانی است.
ریشه قاصدک برشته شده را به یک پودر تبدیل کنید و "قهوه قاصدک" بسازید جایگزین خوب قهوه بدون هیچ گونه عوارض جانبی است.
مطالعات همچنین نشان داده است که بسیاری از مزایای سلامت ریشه قاصدک از میزان بالای آنتی اکسیدان ها می آید. عصاره گیاهان از هر کدام از برگ های قاصدک و ریشه، فعالیت پاک کننده رادیکال آزاد (عامل آسیب سلول های DNA) را دارد.(1)

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

مزایای ریشه قاصدک

بیایید به جزئیات بیشتر در بسیاری از مزایای ریشه قاصدک نگاه کنید.
ریشه قاصدک فعالیت های ضد عفونی کننده دارند.
ریشه های قاصدک حاوی تعدادی ترکیبات با فعالیت آنتی اکسیدانی است.
بر اساس یک تحقیق علمی، آنتی اکسیدان هایی که از ریشه های قاصدک استخراج می شوند دارای مزایای سلامتی بالقوه فراوانی هستند. آنتی اکسیدان ها در ریشه قاصدک ممکن است به بهبود سلامت کبد، کاهش خطر بیماری قلبی، کاهش کلسترول و کمک به پیشگیری از سکته کمک کنند. این تحقیق نتیجه گیری کرد که آنتی اکسیدان ها در عصاره ریشه قاصدک به کاهش عوامل خطر مرتبط با بیماری قلبی عروقی کمک می کند.

ریشه قاصدک یک دیورتیک طبیعی است

یکی از کاربردهای سنتی قاصدک (Taraxacum officinale) کمک به جلوگیری از احتباس آب و افزایش خستگی شما است.
یک مطالعه نشان داد که مصرف 8 میلی لیتر عصاره برگ قاصدک سه بار در روز می تواند به افزایش فرکانس ادرار کمک کند.
در حالی که برگ چای قاصدک به طور معمول به عنوان یک دیورتیک استفاده می شود ریشه قاصدک نیز ممکن است به افزایش تولید ادرار کمک کند. تحقیقات نشان داده است که هر دو ریشه و برگ قاصدک دارای مقادیر مشابه پتاسیم هستند. به طور کلی، سطح بالایی از پتاسیم محرک ادرار هستند.(2)

بیشتر بخوانید: 6 راه ساده برای کاهش احتباس آب در بدن

ریشه قاصدک می تواند پوست شما را از آسیب محافظت کند

اگر چه تحقیقات محدود است عصاره ریشه قاصدک ممکن است به محافظت پوست شما از آسیب ناشی از خسارت اشعه ماوراء بنفش کمک کند.
مطالعه ای در سال 2015 نشان می دهد که عصاره های قاصدک می توانند از فیبروبلاست های پوست انسان از آسیب محافظت کنند. در این مطالعه عصاره برگ و گل قاصدک، حفاظت پوستی بهتر از عصاره ریشه قاصدک ارائه می دهد. (3)
آزمایشات آزمایشگاهی نشان می دهد که عصاره های ریشه های قاصدک ممکن است در درمان سرطان پوست بدون آسیب رساندن به سلول های سالم سودمند باشد.
قبل از استفاده از انواع عصاره قاصدک بر روی پوست، مهم است که تست پوستی کوچک را انجام دهید زیرا قاصدک می تواند باعث ایجاد واکنش های پوستی در برخی افراد شود.
برای کمک به جوان و پر جنب و جوش نگه داشتن پوست خود، در مورد چگونگی استفاده از ویتامین E برای بهبود ظاهر پوست خود اطلاعات کسب کنید.

بیشتر بخوانید: مواد غذایی ضروری برای داشتن پوستی زیبا

ریشه قاصدک می تواند فشار خون را کاهش دهد

یکی از راه هایی که عصاره های قاصدک می تواند به سلامت قلب شما کمک کند کمک به مدیریت فشار خون بالا است.
دیورتیک ها بعضی اوقات در درمان فشار خون بالا استفاده می شود. درمانگاه Mayo می گوید که دیورتیک ها کمک می کنند تا سدیم و آب اضافی از بدن شما از بین ببرند. اثر دیورتیک ریشه قاصدک ممکن است تاثیر مثبت بر فشار خون شما داشته باشد.
مطالعات دیگر نشان داده اند که ریشه های قاصدک می تواند به کاهش سطح کلسترول کمک کند که می تواند در کاهش فشار خون بالا اثر مثبتی داشته باشد.(4
اگر از فشار خون بالا رنج می برید بدانید که داروهای طبیعی دیگر برای کنترل فشار خون بالا در دسترس هستند.

بیشتر بخوانید: روش های طبیعی برای کاهش فشار خون

عصاره ریشه قاصدک برای سلامت کبد خوب است

چای ریشه قاصدک یک نوشیدنی مناسب برای درمان است زیرا به حفظ سلامت کبد کمک می کند.
دلیل آن که ریشه قاصدک کبد شما را محافظت می کند این است که حاوی ترکیباتی است که به عملکرد کبد کمک می کند. یک مطالعه دربرگیرنده موش ها نشان می دهد که پلی ساکارید ها در ریشه قاصدک به پاک کردن و محافظت از کبد کمک می کنند. ریشه قاصدک به عنوان یک غذای کارآمد برای جلوگیری از آسیب کبدی بالقوه مفید است. (5)
آزمایش های دیگر نشان داده است که ترکیبات ریشه قاصدک باعث جلوگیری از زخم های کبدی می شوند و حتی ممکن است به بازسازی سلول های کبدی کمک کنند.

بیشتر بخوانید: رژیم غذایی مناسب برای کبد

ریشه قاصدک برای کنترل دیابت نوع 2 مفید است

تمام قسمتهای گیاه قاصدک برای کمک به کنترل علائم دیابت نوع 2 مفید هستند.
در واقع، قاصدک برای مدیریت دیابت بسیار مفید است که محققان آن را گیاه اصلی ضد دیابتی نامیده اند.
ریشه قاصدک یک درمان موثر برای علائم دیابت است؟ ریشه قاصدک حاوی خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدان ها است که بعضی از آنها قوی ترین داروهای ضد دیابت هستند. عصاره قاصدک نیز به بیماران دیابتی کمک می کند زیرا آنها به تنظیم قند خون، انسولین و کاهش کلسترول کمک می کنند.
در مورد بهترین غذاها در مورد یک رژیم غذایی مناسب برای دیابت مطالعه کنید تا از خوردن قند خون جلوگیری کنید.

ریشه قاصدک می تواند به بهبود نشانگرهای خون کمک کند

قاصدک به طور سنتی به عنوان یک مقوی خون برای کمک به بهبود سلامت خون مورد استفاده قرار می گیرد.
مجله Advances in Hematology گزارش داد که اعمال عصاره های قاصدک به موش کمک کرده است تا نشانگرهای خون را بهبود بخشد. محققان افزایش سلولهای قرمز، گلبول های سفید و هموگلوبین را گزارش دادند.

ریشه قاصدک برای هضم بهتر

نوشیدن چای ریشه قاصدک ممکن است به بهبود سلامت دستگاه گوارش کمک کند زیرا آن به عنوان یک پربیوتیک در روده عمل می کند.
مجله Fitoterapia گزارش داد که ریشه قاصدک مزایای هضم را دارد زیرا باعث رشد پروبیوتیک می شود. قندهای طبیعی در ریشه قاصدک به عنوان "غذا" برای بیفیدوباکتریوم مورد نیاز است و برای یک سیستم گوارشی، سالم عمل می کنند.(6)
پروبیوتیک ها می توانند هضم شما را تقویت کنند و همچنین به بازگرداندن تعادل مایکروویوی روده سالم کمک می کنند.

بیشتر بخوانید: نکاتی برای داشتن هضم خوب

ریشه قاصدک دارای خواص ضد انعقادی است

یکی از دلایل استفاده از ریشه قاصدک به عنوان یک گیاه دارویی، استفاده بالقوه آن در درمان سرطان است.
تحقیقات در مورد عصاره های ریشه قاصدک نشان می دهد که آنها حاوی ترکیباتی هستند که می توانند سلول های سرطانی را از بین ببرد. یک مطالعه نشان داد که عصاره ریشه قاصدک می تواند به جلوگیری از گسترش سلول های سرطانی، به ویژه در موارد سرطان کبد کمک کند.
یک مطالعه 2016 نشان داد که ترکیبات ریشه قاصدک دارای اثر ضدسرطانی بر روی سلول های سرطانی بدخیم هستند.
مطالعات آزمایشگاهی دیگر نشان داده اند که عصاره های قاصدک دارای فعالیت ضد التهابی در برخی سلول های سرطانی هستند.

بیشتر بخوانید: منظور از نتایج PT، PTT و INR چیست؟

چای قاصدک یا چای ریشه قاصدک چیست؟

چای قاصدک یک افوزیون گیاهی آب گرم با استفاده از ریشه قاصدک، برگ یا گل آن است. شما می توانید چای قاصدک را از برگ های خیسانده در آب گرم تهیه کنید.
بعضی از مردم همچنین با خرد کردن ریشه های قاصدک و ریختن آن ها در اب نیم جوش به مدت 20 دقیقه چای ریشه قاصدک را می سازند.
یکی دیگر از نوشیدنی قاصدک قهوه قاصدک است. این نوشیدنی سالم به وسیله خشک کردن، برشته کردن قاصدک و سپس پودر کردن آن بدست می آید. این نوع چای قاصدک طعم مشابهی با قهوه دارد اما حاوی کافئین نیست.

مزایای چای برگ قاصدک یا چای ریشه قاصدک

چای قاصدک خوب است؟ بیایید به طور خلاصه در مورد مزایای استفاده از چای ساخته شده از برگ ها یا ریشه های قاصدک مطالعه کنیم.
1. به کاهش کلسترول کمک می کند. چای قاصدک یک درمان خوب برای کاهش کلسترول است. هر دو برگ چای قاصدک و چای ریشه قاصدک باعث کاهش کلسترول و افزایش آنتی اکسیدان ها در بدن می شوند.
2. می تواند سلامت کبد شما را حفظ کند. همانطور که قبلا ذکر شد چای ریشه قاصدک برای قرن ها به عنوان مقوی کبد برای تقویت سلامت و عملکرد کبد مورد استفاده قرار گرفته است. ریشه قاصدک نیز برای جلوگیری از آسیب به کبد ناشی از الکل کمک می کند.
3. دارای نشانگرهای التهابی پایین است. چای قاصدک دارای اثر ضد التهابی است و می تواند در برابر برخی از بیماری های التهابی مزمن محافظت کند.
4. می تواند به کاهش وزن کمک کند. نوشیدن چای قاصدک ممکن است وقتی که رژیم غذایی دارید به شما در کاهش وزن اضافی کمک کند. یک مطالعه آزمایشگاهی نشان داد که ترکیبات قاصدک دارای اثر مشابهی با داروهای محبوب وزن هستند. خوردن قاصدک به حذف چربی کمک می کند.
5. مزایایی برای هضم دارد. خوردن روزانه یک فنجان چای ریشه قاصدک می تواند هضم شما را افزایش دهد زیرا رشد باکتری های سالم روده را تشویق می کند. مطالعات دیگر نشان داده است که چای قاصدک تاثیر مثبتی بر فرآیندهای گوارش شما دارد.
6. سبب تقویت سیستم ایمنی بدن می شود. مصرف منظم چای قاصدک ممکن است به تقویت ایمنی شما کمک کند زیرا قاصدک حاوی ویتامین A، C، D، E و B است. برخی از مطالعات نشان داده اند که عصاره های قاصدک دارای فعالیت ضد ویروسی هستند و ممکن است شدت عفونت آنفلوانزا را کاهش دهد.
7. سلامت قلب و عروق را ترویج می کند. چای قاصدک می تواند برای قلب شما مفید باشد زیرا حاوی آنتی اکسیدان هایی است و به کاهش کلسترول کمک می کند و می تواند به جلوگیری از چاقی کمک کند.
8. پوست شما را محافظت می کند. استفاده از چای قاصدک به عنوان یک مقوی پوست می تواند به بهبود سلامت پوست و جلوگیری از آسیب های اشعه های UV کمک کند.
9. چای ریشه قاصدک برای بیماران دیابتی نوع 2 مفید است. یک مطالعه پزشکی نشان داد که مصرف 5 گرم برگ قاصدک و پودر ریشه برای 9 روز به طور معنی داری باعث کاهش میزان قند خون ناشتا در بیماران دیابتی نوع دوم شد.
10. چای ریشه قاصدک یک جایگزین قهوه خوب است. یکی از دلایل اصلی نوشیدن چای ریشه قاصدک این است که آن یک جایگزین قهوه بدون کافئین است. بسیاری از مردم می گویند طعم چای ریشه قاصدک شبیه قهوه است.

طرز تهیه چای قاصدک

چای قاصدک تقویت کننده سلامتی شما از برگ ها یا شکوفه های تازه یا خشک است.
در اینجا برخی از ایده ها درباره چگونگی تهیه چای قاصدک ارائه می شود:
چای برگ قاصدک تازه. 6 برگ تازه قاصدک را به تکه های کوچک تبدیل و آنها را به یک فنجان بریزید با آب جوش پر کنید درپوش ان را بگذارید و 10 دقیقه صبر کنید.
چای ریشه قاصدک یک قاشق غذا خوری ریشه قاصدک خرد شده را در یک فنجان آب جوش قرار دهید درپوش آن بگذارید تا 20 دقیقه بمانید. از چای ریشه قاصدک سالم لذت ببرید.
چای قاصدک از برگ های خشک شده. در یک تابه، 2 قاشق چای خوری از برگ های خشک شده قاصدک و 2 فنجان آب قرار دهید. برای جوش آوردن، درپوش آن را قرار دهید و سپس 10 دقیقه بجوشانید. اجازه دهید چای قاصدک آماده و خنک شود. آن را داخل یک فنجان فشار دهید و مصرف کنید.

دوز قاصدک

اگر از گیاه قاصدک برای مقاصد پزشکی استفاده می کنید چقدر روزانه باید مصرف کنید؟
طبق گفته فارماکوپه گیاهی انگلیس، دوز توصیه شده برای استفاده از قاصدک به روش های درمانی به شرح زیر است:
2 تا 8 گرم ریشه های تازه روزانه.
برگ های تازه یا خشک شده 4 تا 10 گرم روزانه.
قرص پودر قاصدک خشک 250 تا 1000 میلی گرم در روز
تنتور قاصدک 2 تا 5 میلی لیتر 3 بار در روز
عصاره مایع قاصدک 1 - 2 قاشق چای خوری هر روز
برگ های قاصدک

خوردن برگ های قاصدک

یک راه عالی برای به دست آوردن مزایای بیشتر ازTaraxacum officinale (قاصدک) است.
برگ قاصدک بسیار سالم است زیرا با ویتامین ها، مواد معدنی، مواد مغذی و فیبر همراه است.
وزارت کشاورزی ایالات متحده گزارش می دهد که یک فنجان سبزیجات قاصدک خرد شده (55 گرم) شامل تقریباً 2 گرم فیبری است که 8 درصد از مصرف روزانه توصیه شده (RDI) شما است. بنابراین، به غیر از مواردی که قبلاً ذکر شد برگ های قاصدک به هضم غذا کمک می کنند زیرا در فیبر بالا هستند.
مصرف برگ های قاصدک نیز به تقویت استخوان ها کمک می کند از عملکرد شناختی شما محافظت می کند و خون شما را سالم نگه می دارد. مصرف 55 گرم از برگ قاصدک حاوی 428 میکروگرم ویتامین K است که 535 درصد RDI شما است.
محتوای بالای ویتامین A نیز بدین معنی است که برگ های قاصدک برای بینایی و پوست شما مناسب است. در واقع، گرم برای گرم، برگ قاصدک دارای همان مقدار بتا کاروتن (پیش ماده ویتامین A) همانند هویج است.
آنتی اکسیدان ها مانند لوتئین و zeaxanthin که در برگهای قاصدک یافت می شوند به محافظت از بینایی شما از دژنراسیون ماکولا وابسته به سن کمک می کنند.
برگهای قاصدک برای تقویت سیستم ایمنی بدن مفید هستند زیرا آنها همچنین مقادیر خوب ویتامین های C، E و B را شامل می شوند. برگهای قاصدک دارای کلسیم، آهن، پتاسیم، منیزیم و منگنز هستند.

در ادامه بخوانید: 19 تا از بهترین چای ها برای از دست دادن وزن

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search