رژیم غذایی

چاقی چگونه درمان می شود؟

درمان چاقی

برای تشخیص چاقی، پزشک به طور معمول معاینه جسمی را انجام داده و برخی از آزمایشات را توصیه می کند.

این امتحانات و آزمون ها به طور کلی شامل موارد زیر است:
در نظر گرفتن تاریخچه سلامتی. پزشک ممکن است تاریخچه شما، کاهش وزن، فعالیتهای بدنی و ورزش، الگوهای غذایی و کنترل اشتها، سایر شرایط شما، داروها، سطح استرس و سایر مواردی را که در مورد سلامتی شما وجود دارد بررسی کند. پزشک شما ممکن است تاریخچه سلامتی خانواده شما را نیز بررسی کند تا ببیند شما مستعد شرایط خاصی هستید یا نه.
یک معاینه فیزیکی عمومی. این شامل اندازه گیری قد شما است. بررسی علائم حیاتی مانند ضربان قلب، فشار خون و درجه حرارت؛ گوش دادن به قلب و ریه های شما و معاینه شکم شما است.
محاسبه BMI شما. پزشک شما شاخص توده بدنی شما (BMI) را بررسی می کند. BMI = 30 یا بالاتر چاقی محسوب می شود. تعداد بالاتر از 30 خطرات سلامتی شما را حتی بیشتر می کند. BMI شما باید حداقل یک بار در سال بررسی شود زیرا این امر می تواند به تعیین خطرات کلی سلامتی شما و اینکه چه روشهای درمانی مناسب است کمک کند.
اندازه گیری دور کمر. چربی های دور کمر که بعضاً چربی احشایی یا چربی شکمی نامیده می شوند ممکن است خطر ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت را بیشتر کند. زنان با اندازه گیری دور کمر بیش از 35 اینچ (89 سانتی متر) و آقایان با اندازه گیری کمر بیش از 40 اینچ (102 سانتی متر) ممکن است خطرات سلامتی بیشتری نسبت به افراد با اندازه دور کمر کمتر داشته باشند. مانند اندازه گیری BMI باید دور کمر شما حداقل یک بار در سال بررسی شود.
بررسی سایر مشکلات سلامتی. اگر مشکلات سلامتی را شناخته باشید پزشک آنها را ارزیابی خواهد کرد. پزشک معالج سایر مشکلات سلامتی احتمالی مانند فشار خون بالا و دیابت را نیز بررسی می کند. پزشک ممکن است آزمایشات قلبی خاصی مانند الکتروکاردیوگرام را نیز توصیه کند.
آزمایش خون و آزمایشاتی که به سلامت شما، عوامل خطر و هر علایمی که ممکن است داشته باشید بستگی دارد. آزمایش خون ممکن است شامل یک تست کلسترول، آزمایش عملکرد کبد، گلوکز ناشتا، آزمایش تیروئید و موارد دیگر باشد.
جمع آوری تمام این اطلاعات به شما و پزشکتان کمک می کند تا تعیین کنید که چه مقدار وزن باید از دست بدهید و چه شرایط سلامتی یا خطری را از قبل دارید. و این ها تصمیمات درمانی را راهنمایی می کند.

کاهش وزن، ورزش و سایر روشهای درمان چاقی

هدف کلی از درمان موفقیت آمیز چاقی این است که فرد به یک وزن سالم برسد و در درازمدت در آن بماند. به نظر ساده است اما درمان چاقی پیچیده و متغیر است.
قبل از تهیه یک برنامه درمانی موثر چاقی، باید چندین منطقه مورد بررسی قرار گیرد از جمله:
تغییرات رژیم غذایی (چه و یا چه مقدار خورده شود)
ورزش (از جمله برنامه های فعالیت و روال تمرین است)
اصلاح رفتار (مانند کار بر روی اراده و پرداختن به خوردن احساسی)
در بعضی موارد، درمان چاقی همچنین شامل داروهای تجویزی با هدف کاهش اشتها و یا جراحی های چاقی مانند بای پس معده است.
هیچ درمان چاقی تنها برای همه کار نمی کند اما کاهش وزن و ثابت نگه داشتن آن اساساً با دو مؤلفه مهم کاهش می یابد: یک رژیم غذایی با کالری کاهش یافته و یک روال آمادگی جسمی.
تیم های کاهش وزن چند رشته ای
تحقیقات نشان داده اند که موفقیت آمیزترین رویکرد بلند مدت برای مدیریت چاقی یک طرح درمانی چند جانبه است. این شامل کار با بیش از یک متخصص مراقبت های سلامتی از تخصص های مختلف ("یک تیم چند رشته ای") است.
یک برنامه کاهش وزن کاملاً باید توسط تیمی از متخصصان اعم از مشاور یا مربی، پزشکان، متخصصان رژیم غذایی و دیگران هدایت و نظارت شود.
نمونه هایی از متخصصان مراقبت های سلامتی که می توانند در کاهش وزن کمک کنند عبارتند از:
متخصصان رژیم غذایی برای آموزش در مورد تغذیه و کمک به برنامه ریزی غذا
مشاوران رفتاری برای رسیدگی به مسائل عاطفی مرتبط با پرخوری
مربیان زندگی برای حمایت از تنظیم و رسیدن به اهداف کاهش وزن
مربیان تناسب اندام برای طراحی یک برنامه تمرینی ایمن و موثر
متخصصان چاقی: پزشکان، کارشناسان تغذیه و سایر ارائه دهندگان مراقبت های سلامتی که آموزش های ویژه ای در زمینه درمان چاقی دریافت کرده اند و عضو انجمن پزشکی چاقی (OMA) هستند.
یک برنامه کاهش وزن به طور معمول دارای یک مرحله کاهش وزن اولیه است که به دنبال آن یک مرحله نگهداری برای حمایت از کاهش وزن در طولانی مدت انجام می شود.
مرحله اول معمولاً حداقل شش ماه طول می کشد. پس از کاهش وزن اولیه، مرحله نگهداری برای 12 ماه یا بیشتر انجام می شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

رژیم، فعالیت و سبک زندگی

درمان موفقیت آمیز چاقی و کاهش وزن بدون ایجاد رژیم و تغییر در شیوه زندگی رخ نمی دهد. هر کس با تشخیص چاقی می تواند انتظار داشته باشد در عادات غذایی خود تغییراتی ایجاد کند و سطح فعالیت بدنی خود را افزایش دهد.
برنامه غذایی دقیق و برنامه فعالیتی که شخص انجام می دهد بسته به عوامل مختلفی متفاوت است از جمله:
نیازهای غذایی فعلی فرد.
مقدار وزنی که فرد باید از دست بدهد.
وضعیت کلی سلامت فرد و سایر شرایط پزشکی.
چقدر فرد حاضر است در این برنامه متعهد به مشاركت باشد.
لاغری آرام و پایدار در طی مدت زمان طولانی، ایمن ترین و موثرترین راه کاهش وزن و دفع آن محسوب می شود.
قبل از اینکه وزن زیادی را از دست داده باشید فرد مبتلا به چاقی ممکن است شروع به پیشرفت در سلامتی خود کند. طبق اعلام مؤسسه ملی سلامت، کاهش وزن متوسط 3 تا 5٪ از وزن کل فرد می تواند برای ایجاد تغییرات مثبت در سلامتی مانند کاهش فشار خون و قند خون کافی باشد.
به عنوان مثال، فردی با وزن 250 پوند ممکن است بعد از کاهش 12 پوند متوجه بهبود سلامتی شود.

رژیم غذایی

هیچ برنامه رژیم لاغری وجود ندارد که برای همه افرادی که سعی در کاهش وزن و بهبود سلامتی خود دارند موثر باشد. نیازها و ترجیحات رژیم غذایی افراد متفاوت است.
چگونه می توان قوانین خود را برای کاهش وزن تنظیم کرد
با این حال، توصیه اصلی برای اکثر برنامه های درمان چاقی کاهش میزان مصرف مواد غذایی برای کاهش مقدار کالری در روز است.
طبق یک مطالعه سال 2017 که در آزمایشات بالینی معاصر منتشر شده است چقدر کالری که فرد در روز می خورد ممکن است تأثیر بیشتری در کاهش وزن بر اساس نوع رژیم غذایی داشته باشد.
این مطالعه شامل دو گروه است: یکی خوردن رژیم غذایی کم چربی و دیگری رژیم غذایی کم کربوهیدرات. هر دو گروه در هر روز 500 کالری، از کالری مصرفی خود را محدود کردند. حتی اگر آنها روی کاهش انواع مختلف مواد غذایی متمرکز بودند هر دو گروه دقیقاً همان وزن را از دست دادند.
طبق اعلام موسسه ملی سلامت، یک رژیم کاهش وزن معمولی برای چاقی در حدود 1200 تا 1500 کالری برای خانمها و 1500 تا 1800 برای آقایان تشکیل شده است.
با این وجود، تعداد دقیق کالری که فرد باید روزانه بخورد توسط یک ارائه دهنده خدمات سلامتی که سلامت کلی، سطح فعالیت و سوخت و ساز بدن را در نظر گرفته است تعیین می شود.
هیچ رژیم غذایی قطعی که بهترین رژیم برای درمان چاقی تلقی شود وجود ندارد اما برخی از دستورالعمل های کلی برای کاهش وزن سالم وجود دارد از جمله:
میوه و سبزیجات. غذاهایی را که دارای چگالی انرژی زیاد هستند اما از نظر ارزش غذایی کم (مانند دونات، شیرینی و غذای سریع یا فرآوری شده) را با غذایی با کالری کمتر و ارزش غذایی بیشتر (مانند سبزیجات و میوه ها) جایگزین کنید.
فیبر. غذاهای کم چرب و پر فیبر مانند جو دوسر، quinoa، لوبیا و حبوبات سیر کننده هستند. این غذاها برای هضم مدت زمان زیادی طول می کشد بنابراین مانع گرسنگی می شوند و به شما کمک می کنند از خوردن میان وعده های اضافی یا وعده های غذایی جلوگیری کنید.
غلات کامل کربوهیدراتهای ساده (مانند نان سفید و ماکارونی، کیک و کلوچه و سایر محصولات قندی) را در رژیم غذایی خود کاهش دهید. آنها را با غلات کامل مانند گندم سبوس دار و نان چند دانه، ماکارونی گندم سبوس دار، کوئینوا و جو جایگزین کنید.
غذاهای گیاهی. مصرف غذاهای گیاهی مانند سبزیجات و میوه های تازه را بیشتر کنید و غذاهای کمتری با چربی اشباع (مانند محصولات حیوانی) مصرف کنید.
کنترل سهم. سهم های کوچکتر بخورید. به جای سه وعده غذایی بزرگ روزانه چند وعده غذایی کوچک و میان وعده میل کنید.
قطع نوشیدنی های حاوی شکر. از نوشیدنی های حاوی شکر مانند نوشابه و نوشیدنی های انرژی زا خودداری کنید. حتماً برچسب ها را بررسی کنید زیرا بسیاری از نوشیدنی های تجاری از نظر شکر مخفی بارگیری می شوند.
چربی های سالم. از چربی های اشباع و ترانس که عمدتاً در غذاهای فرآوری شده، بسته بندی شده و سریع وجود دارند خودداری کنید. در عوض، روی چربی های سالم قلب از منابع گیاهی مانند آووکادو، روغن زیتون و آجیل تمرکز کنید.
مهمترین نکته انتخاب برنامه غذایی است که می تواند برای طولانی مدت استفاده شود.
در مورد هر رژیم غذایی که ادعا می کند کاهش وزن سریع یا آسان است مشکوک باشید. از دست دادن وزن با خیال راحت (و ثابت نگه داشتن آن) به زمان نیاز دارد. رژیم های خنک و رژیم های غذایی دیگر، ممکن است منجر به کاهش سریع وزن در کوتاه مدت شود اما از این نظر پایدار، مؤثر یا بی خطر نیستند و به عنوان یک برنامه درمانی طولانی مدت استفاده می شوند.

فعالیت بدنی

یک ورزش منظم یک بخش اساسی در درمان چاقی است اما کاهش وزن و بدن قوی تر تنها فواید آن نیست.
طبق یک مطالعه سال 2014 که در ژورنال Progress in بیماری های قلبی عروقی منتشر شده است ورزش برای افرادی که در معرض خطر عوارض مشترک چاقی مانند دیابت و بیماری های قلبی عروقی هستند بسیار مفید است.
یک رژیم ورزشی مؤثر به کندی شروع می شود و به تدریج با گذشت زمان شدیدتر می شود و به تدریج قدرت و استقامت فرد را افزایش می دهد.
افراد دارای چاقی باید توصیه های پزشک خود را برای میزان تمرینی که باید برای هر هفته انجام دهند دنبال کنند. در حالی که هدف بیشتر افراد انجام فعالیت بدنی تا حد امکان تحمل است عوامل خاص تعیین خواهد کرد که چه مقدار و چه نوع ورزش توصیه شود.
به عنوان مثال، یک ارائه دهنده مراقبت های سلامتی در هنگام ارائه توصیه هایی برای ورزش، در نظر دارد که آیا فرد دارای شرایط سلامتی یا محدودیت های جسمی است.
در ابتدا ممکن است یک روال ساده مانند پیاده روی روزانه کافی باشد. قاعده کلی تامپ حداقل 150 دقیقه فعالیت بدنی با شدت متوسط در هفته است.
برخی افراد ورزش هوازی مانند پیاده روی، قدم زدن سریع در هر روز را ترجیح می دهند در حالی که برخی دیگر دوست دارند وزنه برداری کنند. حتی می توانید هر دو را برای تمرین کامل بدن ترکیب کنید. اگر شکلی از ورزش را که دوست دارید انتخاب کنید و می توانید آن را انجام دهید احتمالاً از اهداف طولانی مدت کاهش وزن شما پشتیبانی می کند.

بیشتر بدانید: آیا ورزش به کاهش وزن شما کمک می کند؟ حقیقت شگفت انگیز | ورزش و کاهش وزن

رفتار

برای بسیاری از افراد مبتلا به چاقی، کاهش وزن به راحتی پیروی از یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم نیست. برای موفقیت در درمان باید به جنبه های عاطفی و رفتاری چاقی نیز توجه شود.
به عنوان مثال، دلایل زیادی برای پرخوری افراد وجود دارد اما بعضی اوقات ممکن است شخص حتی از آنچه آنها را وادار به انجام چنین کاری می کند آگاه نیست.
برنامه های اصلاح رفتار به رهبری مشاوران حرفه ای می توانند به افراد مبتلا به چاقی در شناسایی عوامل استرس زا و سایر عواملی که عادتهای پرخوری آنها را تحریک می کند و یادگیری مقابله با آنها، کمک می کند.
پرداختن به رفتارها به عنوان بخشی از درمان چاقی نیز می تواند شامل موارد زیر باشد:
درمان رفتاری شناختی و یا فردی یک به یک
جلسات مربیگری برای شناسایی چالش ها و تعیین اهداف
گروه های پشتیبانی مانند Overeaters ناشناس یا WW (کسانی که در کاهش وزن خود موفق بوده اند)

داروهای لاغری

اگر روشهای درمانی مانند تغییر رژیم و شیوه زندگی موفق نباشند ارائه دهندگان مراقبت های سلامتی ممکن است داروهای کاهش وزن را تجویز کنند.
نمونه هایی از داروهای کاهش وزن که معمولاً تجویز می شوند عبارتند از:
Xenical) orlistat) حدود 30٪ از چربی های رژیمی را جذب نمی کند. یک فرمول بدون نسخه با دوز پایینتر از همان دارو با نام تجاری Alli فروخته می شود.
فنترمین Phentermine یک مهارکننده اشتها است. این یک جزء از داروهای ترکیبی قدیمی به نام فنفلورامین و یا دگسفن فلورامین ("fen-phen ") بود که در سال 1997 از بازار خارج شد. مهم است بدانید که فرم جدا شده فنترمین با عوارض جانبی شدید فن فن (مانند مشکلات دریچه قلب) ارتباط ندارد.
Saxenda (liraglutide) یک داروی تزریقی است که همراه با رژیم و ورزش، به منظور کمک به مدیریت وزن تأیید می شود.
فرد مبتلا به چاقی باید معیارهای خاصی را رعایت کند تا کاندیدای داروهای کاهش وزن در نظر گرفته شود و هنگام مصرف آنها باید از نزدیک توسط یک متخصص مراقبت های سلامتی کنترل شود.
پزشکان هنگام تعیین اینکه آیا کسی واجد شرایط برای مصرف داروهای کاهش وزن است از جمله فاکتورهای مختلف را در نظر می گیرد مانند:
موارد منع مصرف (مانند بارداری یا سابقه اختلالات خوردن)
عوارض جانبی و خطرات احتمالی دارو در مقایسه با فواید آن
هر داروی دیگری که مصرف می کنید با داروهای کاهش وزن تعامل برقرار کند (مانند داروهای ضد افسردگی یا داروهای میگرنی)
تاریخچه سلامتی (از آنجا که برخی از داروها را نمی توان به افرادی که شرایط سلامتی خاصی مانند فشار خون بالا و گلوکوم کنترل نشده دارند) داد.
شاخص توده بدنی (BMI). به طور کلی، فرد باید دارای BMI بالای 30 باشد یا BMI بالای 27 با عوارض چاقی (مانند دیابت نوع 2 یا فشار خون بالا) داشته باشد تا داروهای کاهش وزن تجویز شود.

بیشتر بخوانید: داروهای لاغری | قرص های لاغری: آیا آنها در حقیقت موثرند؟ | قرص لاغری زیره

جراحی و دستگاه ها

جراحی کاهش وزن (که به آن جراحی باریاتریک نیز گفته می شود) یکی دیگر از گزینه های درمانی چاقی است. با این حال، این رویه ها معمولاً برای افرادی که به تغییر رژیم غذایی، فعالیت بدنی، رفتارها و شیوه زندگی پاسخ نداده اند اختصاص دارد.
همانند داروهای تجویزی، فرد باید معیارهای خاصی را که باید برای جراحی کاهش وزن در نظر گرفته شود رعایت کند. انجمن آمریکایی برای جراحی های متابولیک و باریاتریک (ASMBS) اظهار می دارد که باید معیارهای زیر رعایت شود تا کاندید عمل جراحی چاقی باشید:
چاقی مرضی (BMI = 40 یا بالاتر) یا BMI = 35 یا بالاتر با یک اختلال پزشکی جدی مربوط به وزن (بیماری دیگر همزمان با مشکل چاقی) مانند دیابت نوع 2 یا فشار خون بالا.
با استفاده از روش های دیگر، از جمله رژیم و تغییر شیوه زندگی، دارو و اصلاح رفتار، نتوانید وزن کم کنید.
همچنین مهم است که فردی که به دنبال جراحی باریاتریک است متعهد شود تا در دراز مدت در رژیم و شیوه زندگی خود تغییراتی ایجاد کند تا نتایج این عمل جراحی موفقیت آمیز باشد.
چندین روش جراحی وجود دارد که می تواند به کاهش وزن کمک کند اما بیشتر آنها برای محدود کردن جسمی در فضای معده و کاهش اشتها طراحی شده اند.

جراحی بای پس معده

در حین جراحی بای پس معده، یک کیسه کوچک ساخته می شود که قسمت بالای معده به روده کوچک متصل شود . با باز شدن به غذا و مایع اجازه می دهد تا از کیسه به روده، بدون تماس با قسمت اعظم معده (قسمت بای پاس شده) سفر کند.
پس از انجام عمل، مصرف مواد غذایی به طور همزمان فقط به مقادیر کمی محدود می شود. مسیریابی مجدد روده ها می تواند به عوارض جانبی شایع عمل جراحی بای پس معده مانند کمبودهای غذایی کمک کند.

بیشتر بخوانید: درمان چاقی با جراحی

باند معده قابل تنظیم با لاپاروسکوپی (LAGB)

باندهای معده قابل تنظیم با لاپاروسکوپی (LAGB) از یک باند قابل تنظیم استفاده می کند که محکم کشیده می شود تا دو کیسه جداگانه در معده ایجاد شود . این روش قبل از احساس سیری مقدار غذایی که فرد می تواند بخورد محدود می کند و باعث می شود مدت طولانی تر از معده تخلیه شود.

اسلیو معده

در مقایسه با بای پس معده، یک اسلیو معده یک عمل جراحی ساده تر برای از بین بردن بخشی از معده است. با ایجاد مخزن کوچکتر در معده، مقدار غذایی که فرد می تواند قبل از احساس سیری بخورد به طرز چشمگیری کاهش می یابد.
روشهای اسلیو معده شامل مسیر مجدد روده نمی شود و به طور کلی از سایر جراحی ها ایمن تر به حساب می آید. با این وجود، عوارض کوتاه مدت و طولانی مدت جراحی اسلیو معده وجود دارد.

انسداد عصب واگال

محاصره عصب واگال (یا vBloc) در سال 2014 توسط FDA تأیید شد. این دستگاه در زیر پوست شکم کاشته می شود و با "پیام" تحریکات الکتریکی به مغز می فرستد.
برای واجد شرایط بودن در درمان بلوک عصب واگ، فرد باید حداقل BMI بین 35 - 45 و حداقل یک مورد مرتبط با چاقی داشته باشد و در 5 سال گذشته با سایر برنامه های نظارت بر کاهش وزن موفق نشده باشد.

دستگاه AspireAssist

AspireAssist در سال 2016 توسط FDA تأیید شد. این دستگاه یک لوله معده از نظر جراحی است که به فرد اجازه می دهد بعد از غذا بخشی از محتوای معده را درون دستشویی تخلیه کند.
مانند سایر روش های جراحی، دستگاه AspireAssist فقط برای افرادی که دارای BMI بین 35 تا 55 داشته و قادر به از دست دادن وزن نیستند با استفاده از وسایل غیر جراحی توصیه می شود.

جلوگیری از بازیابی وزن بعد از درمان چاقی

متأسفانه، بازیابی وزن بدون توجه به روشهای درمان چاقی، امری متداول است. اگر داروهای لاغری مصرف می کنید احتمالاً هنگام متوقف کردن مصرف آنها، دوباره وزن خواهید گرفت. در صورت ادامه پرخوری یا اضافه وزن در غذاهای پر کالری یا نوشیدنی های پر کالری، حتی می توانید دوباره بعد از جراحی کاهش وزن دوباره وزن خود را به دست بیاورید.
یکی از بهترین راه های جلوگیری از به دست آوردن وزنی که از دست داده اید انجام فعالیت های بدنی منظم است. برای 45 تا 60 دقیقه در روز هدف گذاری کنید.
اگر به شما کمک می کند انگیزه داشته باشید و به طور مرتب باشید فعالیت بدنی خود را پیگیری کنید. با کاهش وزن و سلامتی بهتر، با پزشک خود در مورد فعالیتهای اضافی که ممکن است بتوانید انجام دهید صحبت کنید و در صورت لزوم نحوه فعالیت خود و تقویت ورزش را نیز انجام دهید.
همیشه ممکن است در مورد وزن خود هوشیار باشید. ترکیب رژیم غذایی سالمتر و فعالیت بیشتر به صورت عملی و پایدار بهترین روش برای حفظ وزن شما برای طولانی مدت است.
کاهش وزن و حفظ وزن خود را یک روز و در یک زمان انجام دهید و خود را با منابع حمایتی احاطه کنید تا به موفقیت خود اطمینان پیدا کنید. روشی سالم تر برای زندگی پیدا کنید که بتوانید در درازمدت با آن کنار بیایید.
در پایان
برای افرادی که به چاقی مبتلا هستند گزینه های درمانی معمولاً با تغییر رژیم غذایی و شیوه زندگی شروع می شوند سپس به سمت اصلاح رفتار و تجویز داروهای کاهش وزن پیش می روند. اگر این اقدامات موفقیت آمیز نباشند در صورت رعایت معیارهای خاص، ممکن است جراحی باریاتریک یا دستگاه ها در نظر گرفته شوند.
جوانب مثبت و منفی برای هر رویکرد وجود دارد. آنچه برای یک شخص مفید است ممکن است برای شخص دیگری کار نکند. قبل از تصمیم گیری در مورد اینکه کدام روش بهترین راه حل برای دستیابی به کاهش وزن طولانی مدت است. هر فرد مبتلا به چاقی نیاز به مطرح کردن نیازهای غذایی، جسمی و عاطفی خود با تیم مراقبت های سلامت و همچنین ارزیابی خطرات و مزایای هر نوع درمان را دارد. 

در ادامه بخوانید: اصلاح شیوه زندگی تنها راه درمان چاقی است

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search