رژیم غذایی

میوه سالم برای بیماران دیابتی

میوه سالم برای بیماران دیابتی

میوه ممنوعه؟ نه اگر انتخاب های درستی داشته باشید. این موارد مورد علاقه کم کربوهیدرات هستند شاخص گلیسمی کمی دارند و برای برنامه رژیم دیابت مفید هستند

باور کنید یا نه، این تصور که وقتی شما نیاز به تماشای A1C خود دارید میوه ایمن نیست یک افسانه معروف دیابت است که بارها و بارها برطرف شده است. در واقع، طبق انجمن دیابت آمریکا (ADA)، بسیاری از انواع میوه ها دارای ویتامین ها و مواد معدنی مفید برای شما و همچنین فیبر هستند - یک ماده مغذی قدرتمند که می تواند به تنظیم سطح قند خون کمک کند و خطر ابتلا به دیابت نوع 2 شما را کاهش دهد.
تحقیقات نشان می دهد که فیبر - که در برخی از بهترین سبزیجات برای دیابت و غلات کامل نیز یافت می شود - با ارتقاء احساس سیری و جلوگیری از ولع مصرف و پرخوری می تواند برای سلامتی شما بیشتر مفید باشد. حفظ وزن سالم می تواند حساسیت به انسولین را افزایش داده و به شما در مدیریت دیابت کمک کند.
بنابراین، چگونه بهترین میوه ها را برای دیابت انتخاب می کنید؟ در حالی که برخی از انواع میوه ها مانند آب میوه می تواند برای دیابت مضر باشد میوه های کامل مانند توت، مرکبات، زردآلو و بله، حتی سیب می تواند برای A1C و سلامت کلی شما، مقابله با التهاب، عادی سازی فشار خون و موارد دیگر مفید باشد.
اما مانند هر ماده غذایی دیگر در رژیم دیابت، باید درمورد شمارش کربوهیدرات ها و ردیابی آنچه می خورید هوشمند باشید. اندازه سهم اصلی است.
میوه را به شکل کامل و طبیعی خود مصرف کنید و از شربت یا هر نوع میوه فرآوری شده با قند اضافه شده که تمایل به افزایش قند خون شما دارند خودداری کنید. اگر از شاخص گلیسمی (GI) یا بار گلیسمی استفاده می کنید - معیارهایی در مورد چگونگی تأثیر غذاها بر سطح قند خون شما - برای تصمیم گیری در مورد رژیم غذایی، اکثر میوه های کامل انتخاب خوبی هستند زیرا در این رتبه بندی ها پایین هستند.
هنگامی که دیابت دارید این مراحل به شما کمک می کند که قند خون خود را در یک حد سالم نگه دارید در نتیجه خطر برخی از عوارض دیابت، از جمله نوروپاتی (آسیب عصبی)، بیماری کلیوی، مشکلات بینایی مانند گلوکوم، آب مروارید یا رتینوپاتی دیابتی و بیماری های تهدید کننده زندگی مانند بیماری های قلبی و سکته مغزی کاهش می یابد.
بسیاری از افراد کلمه "قند" را با نتایج سلامتی منفی مرتبط می دانند اما در واقع سلول ها از قند به عنوان انرژی و سوخت برای عملکرد مناسب بدن استفاده می کنند.
شکر به سادگی یک کلمه است که به راحتی استفاده می شود و می تواند طیف گسترده ای از غذاها را توصیف کند مانند شکر سفید که برای پخت غذای مورد علاقه خود استفاده می کنید شربت ذرت در یک آب نبات خوشمزه، شکر در نان و گلوکز در خون شما. قند نیز به طور طبیعی در میوه ها به شکل فروکتوز یافت می شود.
انواع مختلفی از ترکیبات قندی وجود دارد از جمله فروکتوز، ساکارز، گلوکز و مالتوز. به طور خلاصه، قند می تواند به انواع مختلفی از ترکیبات اشاره داشته باشد و قند همیشه برای شما مضر نیست. در واقع، عالی است!
اگرچه فواید سلامتی همراه با کاهش میزان کربوهیدرات در رژیم غذایی شما وجود دارد اما لازم به یادآوری است که بدن برای عملکرد به کربوهیدرات نیاز دارد.
علاوه بر این، قطع تمام کربوهیدرات ها (از جمله میوه ها و سبزیجات) با کاهش فیبر دریافتی، سلامتی دستگاه گوارش را به خطر می اندازد. همچنین، همه "قندها" برابر نیستند.

گزینه های میوه سالم برای بیماران دیابتی

استفاده از غذاها در دیابت در ابتدا گیج کننده است اما هنگامی که می فهمید چگونه انواع خاصی از مواد غذایی بر میزان گلوکز خون شما تأثیر می گذارد مدیریت آن آسان است.
همانطور که در بهداشت هاروارد منتشر شده است "افراد مبتلا به دیابت نوع 1 نمی توانند مقدار کافی انسولین تولید کنند و کسانی که دیابت نوع 2 دارند نسبت به انسولین مقاوم هستند. با هر دو نوع دیابت، ترشح سریعتر گلوکز از غذاهای با GI بالا منجر به افزایش سطح قند خون می شود. انتشار آهسته و مداوم گلوکز در غذاهای با گلایسمیک ایندکس پایین به کنترل خوب گلوکز کمک می کند. "
برخی از میوه های با طعم شیرین دارای رتبه بالایی در شاخص گلیسمی مانند هندوانه، خرما، آناناس و موز و همچنین اکثر آب میوه ها هستند که برای کنترل دیابت چندان مناسب نیستند.
با این وجود، بسیاری از میوه های کم قند خون وجود دارد که می توانید بدون افزایش شدید سطح گلوکز خون، از آنها لذت ببرید. در اینجا چند نکته وجود دارد که باید بخاطر بسپارید:
هنگام انتخاب میوه ها، به دنبال انهایی باشید که دارای رتبه بندی شاخص گلیسمی پایین هستند. اگر ترجیح می دهید از میوه ای با گلیسمی بالا لذت ببرید همراه کردن آن با غذاهای کم گلیسمی مانند مرغ یا بوقلمون می تواند به شما کمک کند.
همچنین مهم است که اندازه های مصرف را در نظر بگیرید. خوردن 5 سیب باعث افزایش سریع قند خون می شود تا اینکه فقط از یک عدد لذت ببرید.
توجه به این نکته مهم است که انتخاب میوه شما همیشه باید تازه باشد. میوه های کنسروی و آب میوه ها حاوی قند بیشتری نسبت به میوه های کامل هستند.
در اینجا میوه های کم گلیسمی وجود دارد که می توانید با هر وعده غذایی یا میان وعده از آنها لذت ببرید.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

1. گوجه فرنگی

یک گوجه فرنگی متوسط حاوی 22 کالری، 3 گرم شکر و 1.5 گرم فیبر است. در مقیاس شاخص گلیسمی، گوجه فرنگی رتبه 15 از 100 را دارد.

بیشتر بخوانید: خواص گوجه فرنگی

2. گیلاس

یک فنجان گیلاس حاوی 77 کالری، 13 گرم شکر و 2.5 گرم فیبر است. در مقیاس شاخص گلیسمی، گیلاس 22 از 100 است.

بیشتر بخوانید: مزایای سلامتی گیلاس سیاه

3. توت سیاه

یک فنجان شاه توت حاوی 60 کالری، 7 گرم قند و مقدار زیاد 8 گرم فیبر است. در مقیاس شاخص گلیسمی، توت سیاه 25 از 100 قرار دارد.

بیشتر بدانید: انواع توت ها و مزایای سلامتی آنها

4. گریپ فروت

نیمی از گریپ فروت حاوی 52 کالری، 8 گرم شکر و 2 گرم فیبر است. در مقیاس شاخص گلیسمی، گریپ فروت 25 از 100 است.

بیشتر بدانید: خواص گریپ فروت

5. زردآلو

یک زردآلو حاوی 17 کالری، 3 گرم قند و حدود 1 گرم فیبر است. در مقیاس شاخص گلیسمی، زردآلو 34 از 100 رتبه دارد.

بیشتر بدانید: مزایای سلامتی زردالو

6. سیب

یک سیب متوسط حاوی 95 کالری، 19 گرم قند و 4.4 گرم فیبر است. در مقیاس شاخص گلیسمی، سیب 38 از 100 قرار دارد.

بیشتر بدانید: نقش سیب در سلامت بدن

7. آلو

یک آلو حاوی 30 کالری، 7 گرم شکر و 1 گرم فیبر است. در مقیاس شاخص گلیسمی، آلو 40 از 100 قرار دارد.

بیشتر بدانید: فواید سلامتی آلو

8. نارنگی

یک نارنگی متوسط حاوی 47 کالری، 9 گرم قند و 1.6 گرم فیبر است. در مقیاس شاخص گلیسمی، نارنگی 40 از 100 است.

9. هلو

یک هلو متوسط حاوی 60 کالری، 13 گرم قند و 2.3 گرم فیبر است. در مقیاس شاخص گلیسمی، هلو دارای رتبه 42 از 100 است.

بیشتر بدانید: فواید هلو چیست

10. بلوبری

یک فنجان بلوبری حاوی 80 کالری، 15 گرم قند و 3.6 گرم فیبر است. در مقیاس شاخص گلیسمی، بلوبری 53 از 100 رتبه دارد.

بیشتر بدانید: 10 تا از خواص اثبات شده بلوبری

چرا برخی از کربوهیدرات ها بیشتر از بقیه مفید هستند؟

بدن انواع مختلف قند را به طور متفاوت پردازش می کند.
به عنوان مثال، لذت بردن از یک کروسان پر از مربا برای صبحانه، برخلاف یک ظرف میوه با آرد جو دوسر، معمولاً منجر به سقوط قند در اواسط بعد از ظهر می شود. هر دو نمونه صبحانه وعده های غذایی سنگین با کربوهیدرات هستند اما هر دو به طور کاملاً مخالف بر قند خون شما تأثیر می گذارند.
شاخص گلیسمی برای درک بهتر اینکه چرا بدن می تواند از برخی گروه های غذایی بهره مند شود و از برخی دیگر رنج ببرد ایجاد شد.
در مقاله ای که توسط هاروارد هلث منتشر شده است "شاخص گلیسمی مقداری است كه به غذاها اختصاص می یابد براساس اینكه این مواد غذایی به چه آهستگی یا به سرعت باعث افزایش سطح گلوكز خون می شوند. غذاهای کم مقیاس شاخص گلیسمی (GI) تمایل دارند گلوکز را به آرامی و به طور ثابت آزاد کنند. غذاهای شاخص گلیسمی بالا به سرعت گلوکز را آزاد می کنند. غذاهای با GI پایین باعث کاهش وزن می شوند در حالی که غذاهای با مقیاس GI به بازیابی انرژی پس از ورزش یا جبران قند خون هیپو (یا ناکافی) کمک می کنند. " (1)
شاخص گلیسمیک، همه غذاها را در مقیاس 0 تا 100 درجه بندی می کند. غذاهایی که رتبه آنها پایین تر از 55 باشد غذاهایی محسوب می شوند که به آرامی هضم می شوند و احتمال افزایش سریع گلوکز خون در آنها کمتر است.

مصرف بیش از حد قند چقدر می تواند خطرناک باشد.

تقریباً هر کس در یک مرحله مقادیر بالای گلوکز خون را تجربه خواهد کرد. سطح گلوکز خون شما هر بار که یک وعده غذایی مصرف می کنید بالا می رود و به خصوص بعد از اینکه از یک غذای با قند خون بالا مانند نان شیرینی یا یک تکه کیک لذت می برید افزایش می یابد.
غیرواقعی است اگر تصور کنید که هرگز بارها و بارها افراط نخواهید کرد. درمان های گاه به گاه قندی کاملاً قابل قبول است اما به طور مزمن بالا بودن قند خون در صورت عدم درمان باعث آسیب به بدن می شود.

عوارض مرتبط با گلوکز خون بالای مزمن شامل موارد زیر است:

عفونت های پوستی
گلوکوم
آب مروارید
آسیب عصبی
بی حسی پا
کتواسیدوز
بیماری کلیوی
فشار خون بالا
سکته
کلام آخر
برای حمایت از تنظیم سالم قند خون، سعی کنید مصرف میوه خود را به 2 وعده در روز محدود کنید. علاوه بر این، محدود کردن سایر غذاهای گلایسمیک بالا راهی خوب برای حمایت از سلامتی شما به طور کلی است به ویژه اگر به دیابت مبتلا هستید.

همچنین بدانید: 11 تا از بهترین میوه های با قند پایین

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search