رژیم غذایی

بررسی 12 قرص و مکمل محبوب کاهش وزن

قرص و مکمل محبوب کاهش وزن

وقتی صحبت از کاهش وزن می شود، هیچ کمبودی در قرص ها، نوشیدنی ها و مکمل هایی وجود ندارد که ادعا می کنند به کاهش وزن کمک می کنند. اما آیا قرص های کاهش وزن کمک کننده هستند و آیا آنها بی خطر هستند؟

بهترین قرص های کاهش وزن ممکن است حاوی یک یا چند ماده فعال باشد که برای افزایش چربی سوزی، کاهش اشتها یا کاهش جذب چربی طراحی شده است.
همه قرص ها و مکمل های کاهش وزن یکسان ساخته نمی شوند. برخی از قرص ها ممکن است عوارض جانبی ناخوشایندی ایجاد کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است منجر به کاهش وزن شوند.
راه حل های کاهش وزن زیادی وجود دارد. برخی از گزینه ها بیشتر از سایرین محبوب هستند، از جمله قرص های خاص، داروها و مکمل های طبیعی. اینها ادعا می کنند که به کاهش وزن کمک می کنند، یا حداقل وقتی آنها را با روش های دیگر ترکیب می کنید، کاهش وزن را آسان تر می کنند.
آنها تمایل دارند از طریق یک یا چند مکانیسم زیر کار کنند:
کاهش اشتها، باعث می شود شما احساس سیری بیشتری کنید تا کالری کمتری بخورید
کاهش جذب مواد مغذی مانند چربی، باعث می شود کالری کمتری دریافت کنید
افزایش چربی سوزی باعث می شود کالری بیشتری بسوزانید
توجه به این نکته مهم است که تعداد کمی از این درمان ها پایه علمی دارند و برخی می توانند عواقب جدی برای سلامتی داشته باشند. شما همیشه باید هر گونه تغییر رژیم غذایی یا مکمل را با یک پزشک یا متخصص تغذیه در میان بگذارید.
برای جدا کردن افسانه ها از حقایق، در اینجا 12 محبوب ترین قرص و مکمل کاهش وزن که توسط علم بررسی شده است، آورده شده است.

در ادامه بخوانید: قرص های لاغری: آیا آنها در حقیقت موثرند؟

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

قرص ها و مکمل های کاهش وزن

1. عصاره گارسینیا کامبوجیا

گارسینیا کامبوجیا پس از نمایش در "نمایش دکتر اوز" در سال 2012 در سراسر جهان محبوب شد.
این میوه سبز رنگ و کوچک به شکل کدو تنبل است. پوست میوه حاوی هیدروکسی سیتریک اسید، ماده فعال عصاره گارسینیا کامبوجیا است که به عنوان یک قرص لاغری به بازار عرضه می شود.
چگونه کار می کند: مطالعات حیوانی نشان می دهد که می تواند مانع از آنزیم تولید کننده چربی در بدن شود و سطح سروتونین را افزایش دهد و به طور بالقوه به کاهش میل به غذا کمک کند.
اثربخشی: در یک متاآنالیز، محققان چهار پایگاه داده تحقیقاتی الکترونیکی را برای بررسی اثربخشی داروهای گیاهی، از جمله گارسینیا کامبوجیا، بررسی کردند.
در مجموع 54 کارآزمایی تصادفی‌ سازی و کنترل‌ شده در بزرگسالان سالم با اضافه وزن یا چاقی، نویسندگان هیچ تفاوتی در وزن یا درصد چربی بدن بین گروه گارسینیا کامبوجیا و گروه دارونما پیدا نکردند.
یک بررسی در سال 2020 که هشت کارآزمایی روی گارسینیا کامبوجیا را مورد بررسی قرار داد، نشان داد که به طور متوسط باعث کاهش وزن حدود 3 پوند (1.34 کیلوگرم) شد.
عوارض جانبی: در حالی که به طور گسترده توافق شده است که مصرف گارسینیا کامبوجیا در مقادیر توصیه شده بی خطر است، مطالعات در چند سال اخیر به برخی از عوارض جانبی جدی اشاره کرده اند.
یک مطالعه در سال 2018، چهار مورد از زنانی را که پس از مصرف مکمل‌های کاهش وزن حاوی گارسینیا کامبوجیا، نارسایی حاد کبدی را تجربه کردند، ثبت کرد.
علاوه بر این، سمیت کبدی، یا اختلال کبدی، و برخی از دوره های شیدایی نیز در ارتباط با مصرف گارسینیا کامبوجیا گزارش شده است.
خلاصه
حتی اگر گارسینیا کامبوجیا ممکن است به کاهش وزن کمک کند، اثرات آن بسیار کم است و ممکن است قابل توجه نباشد.

2. هیدروکسی کات

Hydroxycut بیش از یک دهه است که وجود دارد و یکی از محبوب ترین مکمل های کاهش وزن در جهان است.
این برند چندین محصول تولید می کند، اما رایج ترین آنها به سادگی "Hydroxycut" نامیده می شود.
چگونه کار می کند: حاوی چندین ماده است که ادعا می کنند به کاهش وزن کمک می کنند، از جمله کافئین و چند عصاره گیاهی مانند عصاره قهوه سبز، که بعداً در مورد آنها بیشتر صحبت خواهیم کرد.
اثربخشی: یک متاآنالیز در سال 2011 از پنج کارآزمایی بالینی نشان داد که مکمل با C. canephora robusta یا عصاره قهوه سبز، یکی از اجزای اصلی هیدروکسی کات، منجر به کاهش وزن حدود 5.5 پوند (2.47 کیلوگرم) در مقایسه با دارونما شد.
عوارض جانبی: اگر به کافئین حساس هستید، ممکن است دچار اضطراب، بی قراری، لرزش، حالت تهوع، اسهال و تحریک پذیری شوید.
محصولات Hydroxycut به دلیل خطرات قلبی عروقی در سال 2004 و سمیت کبدی در سال 2009 از قفسه ها حذف شدند.
آسیب حاد کبدی نیز با استفاده از مکمل های هیدروکسی کات مرتبط است.
خلاصه
مطالعات کمی در مقیاس بزرگ در مورد این مکمل وجود دارد و هیچ داده ای در مورد اثربخشی طولانی مدت آن وجود ندارد. تحقیقات بیشتری برای تعیین نگرانی های اثربخشی و ایمنی مورد نیاز است.

3. عصاره دانه قهوه سبز

دانه های قهوه سبز به سادگی دانه های قهوه ای هستند که بو داده نشده اند.
آنها حاوی دو ماده کافئین و اسید کلروژنیک هستند که به کاهش وزن کمک می کنند.
چگونه کار می کند: کافئین می تواند چربی سوزی را افزایش دهد و اسید کلروژنیک می تواند تجزیه کربوهیدرات ها را در روده کند کند.
اثربخشی: چندین مطالعه انسانی نشان داده اند که عصاره دانه قهوه سبز می تواند به کاهش وزن افراد کمک کند.
یک متاآنالیز تمام کارآزمایی‌های کنترل تصادفی‌سازی شده فعلی بر روی تأثیر عصاره دانه قهوه سبز بر چاقی نشان داد که این مکمل تأثیر قابل‌توجهی بر به حداقل رساندن شاخص توده بدنی دارد.
سایر فواید: عصاره دانه قهوه سبز ممکن است به کاهش سطح قند خون و کاهش فشار خون کمک کند. همچنین دارای آنتی اکسیدان بالایی است.
عوارض جانبی: می تواند عوارضی مشابه کافئین ایجاد کند. اسید کلروژنیک موجود در آن نیز ممکن است باعث اسهال شود و برخی از افراد ممکن است به دانه های قهوه سبز حساسیت داشته باشند.
خلاصه
عصاره دانه قهوه سبز ممکن است باعث کاهش وزن شود، اما به خاطر داشته باشید که بسیاری از مطالعاتی که این موضوع را نشان داده اند توسط صنعت حمایت شده اند.

در ادامه بخوانید: آیا دانه قهوه سبز واقعاً در کاهش وزن موثر است؟

4. کافئین

کافئین رایج ترین ماده روانگردان مصرفی در جهان است.
به طور طبیعی در قهوه، چای سبز و شکلات تلخ یافت می شود و به بسیاری از غذاها و نوشیدنی های فرآوری شده اضافه می شود.
از آنجایی که تصور می شود کافئین یک تقویت کننده متابولیسم است، شرکت ها معمولاً آن را به مکمل های تجاری کاهش وزن اضافه می کنند.
چگونه کار می کند: یک مطالعه تأثیر کافئین بر تنظیم وزن بدن را با افزایش مصرف انرژی مورد بحث قرار داد - اساساً به این معنی است که شما کالری بیشتری را از طریق افزایش تجزیه چربی و همچنین از طریق فرآیند تولید گرمای بدن به نام ترموژنز می سوزانید.
اثربخشی: برخی از مطالعات نشان می‌دهند که کافئین می‌تواند باعث کاهش وزن متوسط در انسان شود.
عوارض جانبی: در برخی افراد، مقادیر زیاد کافئین می تواند باعث اضطراب، بی خوابی، بی قراری، تحریک پذیری، حالت تهوع، اسهال و سایر علائم شود. کافئین همچنین اعتیادآور است و می تواند کیفیت خواب شما را کاهش دهد.
نیازی به مصرف مکمل یا قرص حاوی کافئین نیست. بهترین منابع قهوه و چای سبز با کیفیت هستند که دارای آنتی اکسیدان و سایر فواید سلامتی هستند.
خلاصه
کافئین می تواند در کوتاه مدت به افزایش متابولیسم و افزایش چربی سوزی کمک کند. با این حال، تحمل به اثرات آن ممکن است به سرعت ایجاد شود.

5. اورلیستات (Alli)

Orlistat یک دارویی است که بدون نسخه با نام Alli و با نسخه Xenical به فروش می رسد.
چگونه کار می کند: این قرص کاهش وزن با مهار تجزیه چربی در روده شما کار می کند، به این معنی که کالری کمتری از چربی دریافت می کنید.
اثربخشی: یک متاآنالیز مطالعات در سال 2003 نشان داد که افرادی که به مدت 12 ماه اورلیستات را همراه با تغییرات سبک زندگی مصرف می کردند، 2.9٪ کاهش وزن بیشتری نسبت به گروه دارونما داشتند.
سایر فواید: نشان داده شده است که اورلیستات فشار خون را اندکی کاهش می دهد و ممکن است خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را در صورت استفاده در کنار تغییرات سبک زندگی کاهش دهد.
عوارض جانبی: این دارو عوارض گوارشی زیادی دارد، از جمله مدفوع شل و چرب. نفخ شکم و حرکات مکرر روده که کنترل آن سخت است. همچنین ممکن است به کمبود ویتامین های محلول در چربی مانند ویتامین های A، D، E و K کمک کند.
پیروی از رژیم غذایی کم چرب در حین مصرف اورلیستات اغلب برای به حداقل رساندن عوارض جانبی توصیه می شود. جالب توجه است که رژیم کم کربوهیدرات (بدون دارو) به اندازه اورلیستات و رژیم کم چربی ترکیبی موثر در نظر گرفته شده است.
هر دو رژیم غذایی به همان اندازه برای کاهش وزن موثر بودند اما تفاوت معنی داری در سطح قند خون و چربی خون نشان ندادند. با این حال، اورلیستات همراه با رژیم غذایی کم چرب در کاهش فشار خون موثرتر بود.
خلاصه
Orlistat که با نام های Alli یا Xenical نیز شناخته می شود، می تواند میزان چربی جذب شده از غذا را کاهش دهد و به کاهش وزن کمک کند. عوارض جانبی زیادی دارد که برخی از آنها بسیار ناخوشایند هستند.

بیشتر بخوانید: شناخت قرص ها و مکمل های معروف کاهش وزن

6. کتون های تمشک

کتون تمشک ماده ای است که در تمشک یافت می شود و مسئول بوی متمایز آن است.
یک نسخه مصنوعی از کتون های تمشک به عنوان مکمل کاهش وزن فروخته می شود.
چگونه کار می کند: در سلول های چربی جدا شده از موش، کتون های تمشک تجزیه چربی را افزایش می دهند و سطح هورمونی به نام آدیپونکتین را افزایش می دهند، که اعتقاد بر این است که با کاهش وزن مرتبط است.
اثربخشی: مطالعات بسیار کمی در مورد کتون های تمشک در انسان وجود دارد، اگرچه یک مطالعه در سال 2013 کتون های تمشک را همراه با برخی مواد دیگر مورد بررسی قرار داد و نشان داد که در مقایسه با دارونما، کاهش وزن بالقوه 2 درصد در طی 8 هفته افزایش می یابد.
یک مطالعه روی موش با استفاده از دوزهای زیاد، تاخیری در افزایش وزن نشان داد.
با این حال، دوزهای بالای کتون تمشک نیز با سطوح بالاتر قند خون و سطوح بالاتر ALT، آنزیم کبدی مرتبط بود که نشان دهنده اختلال عملکرد کبد است.
ناشناخته است که آیا این اثرات به انسان نیز منتقل می شود یا خیر. تحقیقات بیشتری برای تعیین مزایا و خطرات لازم است.
عوارض جانبی: ممکن است باعث شود آروغ شما بوی تمشک بدهد.
خلاصه
هیچ مدرکی مبنی بر اینکه کتون‌های تمشک باعث کاهش وزن در انسان می ‌شوند وجود ندارد، و مطالعات موش‌ها که نشان می ‌دهند ممکن است کار کنند، از دوزهای زیادی استفاده کردند. تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

7. گلوکومانان

گلوکومانان نوعی فیبر است که در ریشه فیل یام یافت می شود که به آن کنجاک نیز می گویند.
چگونه کار می کند: گلوکومانان آب را جذب کرده و ژل مانند می شود. در روده شما می نشیند و احساس سیری را تقویت می کند و به شما کمک می کند کالری کمتری بخورید.
اثربخشی: یک کارآزمایی بالینی نشان داد که مصرف گلوکومانان به مدت 60 روز می تواند وزن بدن را در میان شرکت کنندگان دارای اضافه وزن کاهش دهد، اما تنها در صورتی که آنها به طور مداوم مکمل را مصرف کنند.
سایر فواید: گلوکومانان فیبری است که می تواند باکتری های دوست روده را تغذیه کند. همچنین می تواند قند خون، کلسترول خون و تری گلیسیرید را کاهش دهد و به طور موثر در برابر یبوست عمل می کند.
عوارض جانبی: ممکن است باعث نفخ و مدفوع نرم شود و در صورت مصرف همزمان با برخی از داروهای خوراکی تداخل ایجاد کند.
مهم است که گلوکومانان را نیم ساعت قبل از غذا همراه با یک لیوان آب مصرف کنید.
خلاصه
مطالعات نشان می دهد که فیبر گلوکومانان، زمانی که با یک رژیم غذایی سالم ترکیب شود، می تواند به کاهش وزن افراد کمک کند. همچنین منجر به بهبود نشانگرهای مختلف سلامت می شود.

8. مراتریم

Meratrim یک تازه وارد در بازار قرص های لاغری است.
این ترکیبی از دو عصاره گیاهی - Sphaeranthus indicus و Garcinia mangostana - است که ممکن است متابولیسم سلول‌های چربی را تغییر دهد.
چگونه کار می کند: ادعا می کند که تکثیر سلول های چربی را دشوارتر می کند، میزان چربی را که از جریان خون می گیرند را کاهش می دهد و به سوزاندن چربی های ذخیره شده کمک می کند.
اثربخشی: مطالعات بسیار کمی در مورد Meratrim وجود دارد. یک مطالعه شامل 60 فرد مبتلا به چاقی بود که تحت یک رژیم غذایی سخت 2000 کالری و افزایش فعالیت بدنی، با مراتریم یا دارونما قرار گرفتند.
پس از 8 هفته، گروه Meratrim 11 پوند (5.2 کیلوگرم) و 4.7 اینچ (11.9 سانتی متر) از دور کمر خود کم کردند.
مطالعه دیگری نشان داد که Meratrim اثرات طولانی مدت بر سرکوب اشتها دارد.
عوارض جانبی: عوارض جانبی گزارش نشده است.
خلاصه
یک مطالعه نشان داد که Meratrim باعث کاهش وزن می شود و تعدادی دیگر از فواید سلامتی دارد. با این حال، این مطالعه با حمایت صنعت انجام شد و تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

9. عصاره چای سبز

عصاره چای سبز یک عنصر محبوب در بسیاری از مکمل های کاهش وزن است. این به این دلیل است که مطالعات متعدد نشان داده اند که آنتی اکسیدان اصلی موجود در آن، EGCG، ممکن است به چربی سوزی کمک کند.
چگونه کار می کند: اعتقاد بر این است که عصاره چای سبز مانع از آنزیم هایی مانند لیپاز پانکراس می شود، که وقتی با کاهش جذب چربی ترکیب می شود، می تواند راهی موثر برای درمان چاقی باشد.
اثربخشی: بسیاری از مطالعات انسانی نشان داده اند که عصاره چای سبز، زمانی که با ورزش همراه شود، می تواند چربی سوزی را افزایش دهد و باعث کاهش چربی، به ویژه در ناحیه شکم شود.
عوارض جانبی: عصاره چای سبز به طور کلی به خوبی تحمل می شود. حاوی مقداری کافئین است و ممکن است در افرادی که به کافئین حساس هستند علائمی ایجاد کند.
علاوه بر این، تمام مزایای سلامتی نوشیدن چای سبز ممکن است در مورد عصاره چای سبز نیز صدق کند.
خلاصه
چای سبز و عصاره چای سبز می توانند چربی سوزی را کمی افزایش دهند و ممکن است به کاهش چربی شکم کمک کنند.

10. اسید لینولئیک مزدوج (CLA)

CLA سالهاست که مکمل کاهش چربی محبوب بوده است.
این روغن به عنوان یکی از چربی‌های ترانس «سالم ‌تر» شناخته می ‌شود و به طور طبیعی در برخی از غذاهای چرب مشتق شده از حیوانات مانند پنیر و کره یافت می ‌شود.
چگونه کار می کند: CLA ممکن است اشتها را کاهش دهد، متابولیسم را تقویت کند و تجزیه چربی بدن را تحریک کند.
اثربخشی: در یک بررسی عمده از 13 مطالعه، محققان دریافتند که CLA باعث کاهش وزن حدود 1.1 پوند (0.52 کیلوگرم) در مقایسه با دارونما می شود. این عدد در افراد بالای 44 سال به 2.3 پوند (1.05 کیلوگرم) افزایش یافت.
طبق بررسی دیگری در سال 2012، CLA ممکن است باعث شود در مقایسه با دارونما حدود 1.5 پوند (0.7 کیلوگرم) وزن کم کنید. نویسندگان با زیر سوال بردن ارتباط بالینی اثر کوچک CLA بر وزن بدن نتیجه گیری می کنند.
عوارض جانبی: CLA می تواند عوارض جانبی گوارشی مختلفی ایجاد کند و ممکن است در طولانی مدت اثرات مضری داشته باشد و به طور بالقوه به کبد چرب، مقاومت به انسولین و افزایش التهاب کمک کند.
خلاصه
CLA می تواند یک مکمل کاهش وزن موثر باشد، اما ممکن است در طولانی مدت اثرات مضری داشته باشد. کاهش وزن کمی که ممکن است منجر به آن شود ارزش ریسک را ندارد.

11. فورسکولین

فورسکولین عصاره گیاهی از خانواده نعناع است که تصور می شود برای کاهش وزن موثر است.
چگونه کار می کند: ممکن است سطح ترکیبی به نام cAMP را در داخل سلول ها افزایش دهد که می تواند سوزاندن چربی را تحریک کند.
اثربخشی: یک مطالعه روی 30 مرد با اضافه وزن یا چاقی نشان داد که فورسکولین باعث کاهش چربی بدن و افزایش توده عضلانی می شود در حالی که تاثیری بر وزن بدن ندارد. مطالعه دیگری روی 23 زن با اضافه وزن هیچ تأثیری پیدا نکرد.
عوارض جانبی: حداقل اطلاعات در مورد ایمنی این مکمل یا خطر عوارض جانبی وجود دارد.
خلاصه
دو مطالعه کوچک روی فورسکولین نتایج متناقضی را نشان داده است. بهتر است تا زمانی که تحقیقات بیشتری انجام نشده است از مصرف این مکمل خودداری کنید.

12. پرتقال تلخ یا سینفرین

نوعی پرتقال به نام پرتقال تلخ حاوی ترکیب سینفرین است.
سینفرین مربوط به افدرین است، که قبلاً یک عنصر محبوب در فرمولاسیون های مختلف قرص های کاهش وزن بود.
با این حال، FDA از آن زمان به دلیل عوارض جانبی جدی، افدرین را به عنوان یک ماده کاهش وزن ممنوع کرده است.
چگونه کار می کند: سینفرین مکانیسم هایی مشابه افدرین دارد، اما قدرت کمتری دارد. می تواند به کاهش اشتها و افزایش چربی سوزی کمک کند.
اثربخشی: مطالعات بسیار کمی بر روی سینفرین انجام شده است، اما بسیاری از مطالعات نشان داده اند که افدرین می تواند باعث کاهش وزن کوتاه مدت قابل توجهی شود.
عوارض جانبی: سینفرین نیز مانند افدرین ممکن است عوارض جانبی جدی مرتبط با قلب داشته باشد. همچنین ممکن است اعتیادآور باشد.
خلاصه
سینفرین یک محرک نسبتاً قوی است و به طور بالقوه برای کاهش وزن در کوتاه مدت مؤثر است. با این حال، عوارض جانبی می تواند جدی باشد، بنابراین باید فقط با احتیاط شدید و با نظارت پزشک استفاده شود.

داروهای تجویزی برای کاهش وزن

علاوه بر این، برخی از قرص های کاهش وزن نسخه ای تا حدودی موثر بوده اند.
رایج ترین آنها Contrave و Phentermine هستند.
طبق یک بررسی در سال 2014، حتی قرص‌های کاهش وزن نسخه‌ ای آن ‌طور که تصور می ‌کنید کارایی ندارند. به طور متوسط، آنها ممکن است به شما کمک کنند 3 تا 9 درصد از وزن بدن خود را در مقایسه با دارونما کاهش دهید.
به خاطر داشته باشید که این تنها زمانی است که این قرص ها با یک رژیم غذایی کاهش وزن سالم ترکیب شوند. آنها به خودی خود بی اثر هستند و به احتمال زیاد راه حل مفیدی در دراز مدت برای چاقی نیستند. آنها همچنین دارای عوارض جانبی زیادی هستند.
خط پایان
از 12 قرص کاهش وزن ذکر شده، قرص هایی که با قوی ترین شواهد پشتیبانی می شوند عبارتند از:
کاهش وزن: گلوکومانان، CLA و اورلیستات (Alli)
افزایش چربی سوزی: کافئین و عصاره چای سبز
با این حال، بسیاری از متخصصان سلامت توصیه می‌ کنند که از اورلیستات به دلیل عوارض جانبی ناخوشایند خودداری کنید و از CLA به دلیل اثرات مضر آن بر سلامت متابولیک خودداری کنید.
برگ های گلوکومانان، عصاره چای سبز و کافئین. این مکمل‌ها می ‌توانند مفید باشند، اما اثرات آن در بهترین حالت کم است. و شما می توانید هر سه را به طور طبیعی در غذاها و نوشیدنی ها بدون نیاز به استفاده از مکمل پیدا کنید.
در نهایت، هیچ مکمل یا قرصی برای کاهش وزن بسیار خوب عمل نمی کند. آنها ممکن است کمی متابولیسم شما را تحریک کنند و به شما کمک کنند چند پوند وزن کم کنید.
تعیین وزنی که برای شما سالم است، تمرکز بر غذا خوردن آگاهانه، استفاده از کاهش کالری ایمن، و افزایش فعالیت بدنی هنوز بهترین راه‌ها برای کاهش وزن هستند و این روش‌ها بهتر از همه قرص‌های لاغری ترکیبی عمل می ‌کنند.

در ادامه بخوانید: داروهای لاغری

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search