رژیم غذایی

تغذیه برای نوزادان، کودکان نوپا و کودکان قبل از مدرسه

تغذیه کودکان نوپااکثر نوزادان بعد از شش ماه نیاز به مواد غذایی اضافی علاوه بر شیر مادر برای رشد و توسعه دارند چگونگی معرفی مواد جامد، تا حدی نیاز به برنامه ریزی دارد با افزایش سن کودک مادران در برنامه غذایی کودک خود با مشکلاتی روبرو می شود در این مقاله سعی شده است تا به تعدادی از سوالات مادران پاسخ داده شود.

 

مصرف  مواد جامد

سوال1. چرا کودک من به مواد غذایی جامد نیاز دارد
پاسخ - برای 4 - 6 ماه اول زندگی، کودک شما از آهن ذخیره بدن خود از زمانی که در رحم مادر بود استفاده می کند او همچنین آهن را از شیر مادر خود و یا شیر خشک بدست می آورد.
با رشد کودک ذخایر آهن بدن او کم می شود این به این معنی است که او نیاز به آهن و سایر مواد مغذی از غذاهای جامد و همچنین از تغذیه با شیر مادر و یا شیر خشک دارد.
معرفی مواد جامد نیز به کودک کمک می کند تا غذا خوردن را یاد بگیرد با غذاهای جامد دندان و فک کودک توسعه می یابد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

میان وعده های سالم

میان وعده های سالمسوال 2. بهترین گزینه سالم میان وعده های غذایی چیست؟
پاسخ - تعداد گزینه ها زیادی برای میان وعده های سالم وجود دارد و بهترین توصیه این است که تنوع را رعایت کنید این به این معنی است که استفاده ار همه انواع شانس بیشتری را برای دریافت ویتامین ها و مواد معدنی اضافی فراهم می کند. میوه همیشه یک میان وعده خوب است اما دیگر مواد غذایی مانند ( ماست یوگارت، میان وعده سبزیجات، ساندویچ کوچک، کیک برنج، کلوچه ای از آرد جو دوسر با چند تکه از پنیر ) نیز مناسب هستند.

وزن ایده آل

سوال 3. پسر من چهار ساله است و وزن او 14 کیلوگرم است او بسیار فعال و تمام وقت در حال پریدن بالا و پایین است او هیچ غذا خوردن منظمی ندارد هر غذایی که من طبخ کنم او می خورد اما او می تواند گوشت را قورت بدهد گوشت را می جود اما آن را در دهان خود نگه می دارد به همین دلیل من حدس می زنم نیازهای پروتئین او تامین نمی شود من می خواهم از شما بپرسیم وزن ایده آل برای پسر چهار ساله کدام است و راهنمایی برای خوردن توسط خود او چگونه است؟
پاسخ - گوشت منبع خوبی از پروتئین است اما آن را به آسانی می توان آنرا از منابع غیر گوشتی ( مانند غذاهای لبنی، تخم مرغ، لوبیا و ماهی ) تامین کرد بنابر این شما می توانید از این غذاها به عنوان یک جایگزین برای گوشت استفاده نمایید برخی از گوشت ها سخت پخته می شود راه آن است که گوشت را تکه کرده و در خورش به آرامی بپزید به طوری که خوب پخته شود سپس ریز نماید تا بتواند بخورد. وزن ایده ال برای پسر 14 ساله بستگی به قد او دارد و از روی منحنی رشد محاسبه می شود
غذا خوردن با داد و بیداد
سوال 4. کودک من با داد و بیداد غذا می خورد. او میوه و سبزی مصرف می کند و اساساً کشمش، غلات، نخود فرنگی و ذرت مصرف می کند و هیچ گوشت قرمز یا مرغ مصرف نمی کند من به کمک شما نیاز دارم.
پاسخ - برخورد با کودکانی که به نظر می رسد با داد و بیداد کردن غذا می خورند یک مشکل است اما اطمینان داشته باشید که برای اغلب موارد این حالت گذرا است و در عین حال، سعی کنید بیش از حد نگران نباشید. بسیاری از استراتژی ها برای تلاش وجود دارد سعی کنید که دقیقاً یک یادداشت از همان چیزی که او می خورد ( در طول یک هفته کامل ) بردارید گاهی اوقات برای به دست آوردن یک ایده کامل می تواند واقعاً مفید باشد.
یک راه که در بسیاری موارد به افراد کمک می کند این است که کودکان خود را در برنامه ریزی غذایی، خرید، پخت و پز درگیر کنید. البته خوردن با هم به عنوان یک خانواده همیشه کمک می کند. گوشت قرمز و مرغ ضروری نیست اما غذاهای پروتئینی دیگر ماهی، تخم مرغ، لوبیا، نخود فرنگی و غذاهای لبنی شامل آنها هستند.

بیش از اندازه غذا خوردن

سوال 5. دختر من غذا خوردن را متوقف نمی کند. و 3 سال سن دارد. او میان وعده ها را دوست ( هر چند او تمام وعده های غذایی خود را می خورد ) دارد و من فرمان او را اجرا می کنم و ایده من این است غذاهایی را به او بدهم که قند پایینی داشته باشد و فقط شکم او را سیر نماید او دارای یک رژیم غذایی بسیار سالم است و من همه ناهار او را در خانه طبخ می کنم اما او فقط می گوید در تمام طول روز گرسنه است و دیوانه وار به طرف غذا حرکت می کند.
پاسخ - دختر شما در حال رشد است و به نظر می رسد در حال حاضر بسیاری از کارهای شما درست باشد مواد غذایی پخته شده در خانه یک راه عالی است زیرا دختر شما در حال خوردن است و هیچ غذای آشغال اضافه نمی خورد شاید او برای برخی از وعده های غذایی کمی بیشتر نیاز دارد بنابر این اضافه کردن یک قاشق مربا خوری اضافی سبزی و یک قاشق مربا خوری اضافی از سیب زمینی، برنج یا ماکارونی و اضافه کردن بیش از حد پودینگ مغذی - پودینگ شیری مانند پودینگ برنج با برخی از پوره میوه جات که مقداری از برش میوه می تواند به او در سیری کمک کند و سطح تغذیه او را بیش از حد بالا می برد.
آگاه باشید که او ممکن است چند روز بخواهید به همان اندازه بخورد شما اصرار نکنید که او همه وعده غذا را تمام کند. همانطور که برای میان وعده ها میوه عالی است اما سعی کنید از نان فانتزی یا مقداری پنیر و کراکر یا ساندویچ کوچک نیز استفاده کنید.

اجتناب از میوه

سوال 6. کودک 4 ساله من هرگز گوشت یا ماهی را دوست ندارد بنابر این من پروتئین را از راه های دیگر به او می دهم. او میوه و سبزی نمی خورد من می توانم سبزی را در سس های پاستا و سوپ پنهان کنم اما چگونه می توانم میوه را پنهان کنم و به او بدهم؟
پاسخ - اسموتی یک راه خوب برای معرفی میوه در رژیم غذایی است اما اجازه دهید او به شما در تهیه آن کمک کند بنابر این او می بیند که میوه داخل آن است شما همچنین می توانید پوره میوه را به ماست طبیعی اضافه کنید پنهان کردن میوه و سبزی در کوتاه مدت مفید است اما سعی کنید برای معرفی مجدد کل سبزی و میوه در اسرع وقت اقدام کنید شما می توانید با او برای خریدن میوه و سبزی بروید و در آوردن آن به شما کمک کند و اجازه دهید در انتخاب چیزها برای خرید به شما کمک کند میوه و سبزی با رنگ روشن می تواند اغلب جلب توجه نماید و پس از آن به شما کمک کند تا آنها را برای خوردن آماده کنید.
یک مثال خوب از خودتان این است که همیشه به او نشان دهید که شما از خوردن میوه و سبزی بیش از حد لذت می برید سعی کنید از میوه ها نیز استفاده کنید.

عدم تحمل گلوتن

مواد غذایی دارای گلوتنسوال 7. چه دلیل تغذیه ای وجود دارد که چرا کودکان نوپا در رژیم غذایی خود به گلوتن نیاز دارند؟ من مشکوک به عدم تحمل به گلوتن شدم و گلوتن را از غذای کودکم قطع کردم با انجام این کار، ما یک افزایش کوچک در رشد او دیدیم ( او کوتاهی قد شدید نسبت به سن و سال خودش دارد ) اما به نظر می رسد پزشکان در مورد انتخاب من تردید دارند.
پاسخ - گلوتن یک نوع پروتئین است که به طور طبیعی در گندم، چاودار و سایر غلات و حبوبات موجود است. این در رژیم غذایی به عنوان پروتئین ضروری نیست و می تواند از منابع دیگر تامین شود مشکل این است که اجتناب از گلوتن به معنای اجتناب از بسیاری از غذاهایی که به طور معمول تعادل خوبی از مواد مغذی ارائه می کنند به عنوان مثال، نان تهیه شده از گندم حاوی گلوتن است و ما بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی را نیز از نان بدست می آوریم به طوری که اگر ما خوردن آن را متوقف کنیم این دسته از ویتامین ها و مواد معدنی که نیاز داریم باید از منبع دیگری تامین شود.
بسیاری از مردم سعی به جدا شدن از گلوتن دارند اما در واقع کاملا نادر و با یک عدم تحمل به گلوتن ثابت شده باشد اگر شما نگران آن حذف گلوتن برای کودک خود هستید برای آزمایش بیشتر می توانید به پزشک مراجعه کنید به سادگی حذف کردن گروه های غذایی از رژیم غذایی بدون مشاوره مناسب می تواند خطرناک باشد بنابر این با یک متخصص تغذیه مشورت نمایید.

عدم تحمل لاکتوز

شیر دارای لاکتوز استسئوال 8. چگونه می توان کودک نو پای دارای عدم تحمل به لاکتوز را تشخیص داد؟
پاسخ - عدم تحمل به لاکتوز در کودکان نادر است اما اگر فرزند شما مشکوک به عدم تحمل به لاکتوز است پزشک او می تواند با انجام برخی از تست های ساده و بررسی علائم بیماری شامل ( نفخ شدید و اسهال ) تشخیص دهد لاکتوز یک نوع قند است که به طور طبیعی در شیر و محصولات لبنی یافت می شود و در عدم تحمل به لاکتوز، این محصولات نمی تواند به درستی هضم شوند.
با این حال، حتی مردم که عدم تحمل لاکتوز دارند نیز اغلب می تواند برخی از محصولات لبنی، به خصوص ماست و پنیر را مصرف کنند. اجتناب از مواد لبنی، اگر مشاوره مناسب در رژیم غذایی وجود نداشته باشد می تواند پیامدهای تغذیه ای جدی برای کودکان نو پا داشته باشد.

ذرت بر روی چوب بلال

خواص ذرتسوال 9. آیا ذرت بر روی چوب بلال دارای ارزش غذایی است؟
پاسخ - بله، قسمت داخلی هسته ذرت است که در واقع هضم می شود و فقط پوست بیرونی آن که به طور عمده از سلولز می باشد قابل هضم نیست. در داخل ذرت عمدتاً نشاسته است که در بدن شکسته شده و توسط بدن استفاده می شود. پوست به عنوان یک منبع فیبر است که در روده برای حرکت و پیشگیری از یبوست مفید است.

مطالب مرتبط

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search