رژیم غذایی

بهترین غذاها برای خوردن در هنگام بیماری

سوپ مرغ در سرماخوردگی مفید استبقراط معروف گفت: "اجازه دهید غذا داروی شما و دارو همان غذا شما باشد." این درست است که مواد غذایی می تواند بسیار انرژی بیشتر ارائه دهد و هنگامی که شما بیمار هستید خوردن مواد غذایی مناسب مهم تر از همیشه است. غذاهای خاص دارای خواص قدرتمند است که می تواند از بدن شما که در حال مبارزه با یک بیماری است پشتیبانی کند.

آنها ممکن است برخی علائم این بیماری را از بین ببرند و حتی به شفای سریع تر شما کمک کنند. در این مقاله 15 تا از بهترین مواد غذایی برای خوردن در هنگام بیماری آورده شده است.

1. سوپ مرغ

سوپ مرغ در درمان سرماخوردگی برای صدها سال است که توصیه می شود.
این یک منبع آسان برای خوردن ویتامین، مواد معدنی، کالری و پروتئین که از مواد مغذی هستند که بدن شما در حال بیماری در مقادیر بیشتر نیاز دارد.
سوپ مرغ همچنین منبع بسیار خوبی از مایعات و الکترولیت ها است که هر دو برای هیدراتاسیون لازم است.
همچنین اگر شما تب دارید بدن شما به مایعات بیشتری نیاز دارد.
همچنین یک مطالعه بر روی سوپ مرغ پیدا کرد که در تمیز کردن ترشحات بینی از هر مایع دیگر مورد مطالعه موثرتر است. این به این معنی است که آن یک ضد احتقان طبیعی است شاید بخشی از آن به دلیل بخار داغ آن باشد.
یکی دیگر از دلایل این اثر این است که مرغ شامل اسید آمینه سیستئین است. N استیل سیستئین، یک شکل از سیستئین، که موکوس را می شکند و اثرات ضد ویروسی، ضد التهابی و آنتی اکسیدانی دارد.
سوپ مرغ نیز عمل نوتروفیل، که سلول های سفید خون هستند و ممکن است علائمی مانند سرفه و گرفتگی بینی ایجاد کنند را مهار می کند.
توانایی سوپ مرغ در مهار این سلول ها تا حدی می تواند توضیح دهد که چرا پس از مصرف آن روی برخی از علائم سرماخوردگی و آنفلوآنزا موثر است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

2. آبگوشت ها

مشابه به سوپ مرغ، آبگوشت ها منابع بسیار خوبی از آب هستند در حال بیماری برای شما خوب هستید.
آنها پر از عطر و طعم و حاوی کالری، ویتامین ها و مواد معدنی مانند منیزیم، کلسیم، فولات و فسفر هستند.
اگر شما آنها را در حالی که گرم هستند بنوشید نفع فوق العاده ای به عنوان یک ضد احتقان طبیعی به دلیل بخار داغ دارند.
نوشیدن آبگوشت یک راه خوب برای هیدراته ماندن است و طعم غنی آن می تواند به احساس رضایت شما کمک کند. این به خصوص اگر معده شما بی قراری است و نمی تواند غذاهای جامد را نگه دارد مفید است.
اگر شما حساس به شوری هستید هنگام خرید آبگوشت از فروشگاه، انواع کم سدیم را بخرید بیشتر آنها نمک بسیار بالا دارند.
اگر شما آبگوشت را خودتان تهیه نمایید میزان کالری، پروتئین و مواد مغذی بالاتری دارد و حتی فواید بیشتری نیز دارد.
بسیاری مردم در مورد مزایای آبگوشت استخوان صحبت می کنند و ادعا می کنند که خواص درمانی بسیاری دارد اگر چه در حال حاضر هیچ مطالعه در مورد منافع آن وجود ندارد.

3. سیر

سیر می تواند تمام انواع خواص درمانی را ارائه کند.
به عنوان یک گیاه دارویی برای قرن ها استفاده شده است و اثرات ضد باکتری، ضد ویروسی و ضد قارچی دارد.
همچنین می تواند سیستم ایمنی بدن را تحریک می کند.
چند مطالعات انسانی با کیفیت بالا اثرات رایج سیر در آنفلوآنزا یا سرماخوردگی را بررسی کرده است اما برخی نتایج امیدوار کننده پیدا کرده اند.
یک مطالعه نشان داد که افرادی که سیر می خورند کمتر بیمار می شوند به طور کلی، گروهی که سیر را روزانه مصرف کردند در حدود 70٪ کمتر از گروه دارونما بیمار شدند.
در مطالعه دیگری، مردم با مصرف سیر نه تنها کمتر مریض شدند و آنها به طور متوسط 3.5 روز سریع تر از گروه پلاسبو بهبودی پیدا کردند.
علاوه بر این، چندین مطالعه نشان داد که مکمل عصاره سیر کهنه می تواند عملکرد سیستم ایمنی بدن را افزایش و شدت سرماخوردگی و آنفولانزا کاهش دهد.
اضافه کردن سیر به سوپ مرغ یا آبگوشت می تواند طعم آنها را اضافه و حتی در مبارزه با سرماخوردگی و آنفلوآنزا موثرتر است.

4. آب نارگیل

خوب هیدراته ماندن یکی از مهم ترین چیزهایی است که شما می توانید در هنگام بیماری انجام دهید.
هیدراتاسیون در هنگام تب، عرق زیادی و یا استفراغ یا اسهال به ویژه مهم است زیرا می تواند باعث از دست رفتن مقدار زیادی از آب و الکترولیت ها شود.
نوشیدن آب نارگیل در زمانی که شما بیمار هستید مناسب است.
علاوه بر شیرین و طعم دار بودن، آن حاوی گلوکز و الکترولیت های مورد نیاز برای جذب مجدد آب می باشد.
مطالعات نشان می دهد که آب نارگیل بویژه پس از ورزش و موارد اسهال خفیف به هیدراته شدن شما کمک می کند. آن همچنین از نوشیدنی های مشابه باعث ناراحتی کمتر معده می شود.
علاوه بر این، مطالعات متعددی در حیوانات نشان داده است که آب نارگیل حاوی آنتی اکسیدان است که می تواند با آسیب اکسیداتیو مبارزه و همچنین ممکن است کنترل قند خون را بهبود بخشد.
با این حال، یک مطالعه نشان داده است که آن باعث نفخ بیشتر از دیگر نوشیدنی های دارای الکترولیت می شود. این ممکن است یک ایده خوب باشد که اگر شما هرگز از آن نخورده اید به آرامی خوردن آن را شروع کنید.

5. چای داغ

چای یک درمان مورد علاقه برای بسیاری از نشانه های مرتبط با سرماخوردگی و آنفلوآنزا است.
درست مثل سوپ مرغ، چای گرم به عنوان یک ضد احتقان طبیعی عمل می کند و باعث شفاف شدن مخاط سینوس می شود. توجه داشته باشید که چای گرم نیز به عنوان یک ضد احتقان عمل می کنند اما آن نباید چنان داغ باشد که سبب تحریک بیشتر گلوی شما شود.
شما لازم نیست که در مورد دهیدراته ماندن با چای نگران باشید. اگر چه برخی از انواع چای حاوی کافئین است مقدار بسیار کمی از آن نیز سبب افزایش کاهش وزن می شود.
این به این معنی است که جرعه جرعه نوشیدن چای در طول روز یک راه بسیار خوبی برای کمک به هیدراته ماندن شما و از بین بردن احتقان در همان زمان می شود.
چای همچنین حاوی پلی فنول مواد طبیعی موجود در گیاهان است که ممکن است تعداد زیادی خواص درمانی داشته باشد این محدوده از عمل آنتی اکسیدانی و ضد التهابی اثرات ضد سرطان دارد.
تانن یک نوع پلی فنل موجود در چای است. علاوه خواص آنتی اکسیدانی، تانن همچنین خواص ضد ویروسی، ضد باکتری و ضد قارچی دارد.
یک مطالعه در موش نشان داد که اسید تانیک موجود در چای سیاه می تواند مقدار یک نوع رایج از باکتری هایی که در گلو رشد می کند را کاهش دهد.
در مطالعه دیگری، چای هیبیکوس رشد آنفلوانزای مرغی در یک لوله آزمایش کاهش داده است. چای اکیناسه نیز طول علائم سرماخوردگی و آنفلوآنزا کوتاه می کند.
علاوه بر این، در مطالعات بالینی نشان داده شد که انواع مختلفی از چای به طور خاص برای از بین بردن سرفه و گلو درد موثر است.
همه این اثرات باعث می شود که چای بخش مهمی از رژیم غذایی شما در هنگام بیماری باشد.

6. عسل

عسل دارای اثرات ضد باکتری قوی است به احتمال زیاد به دلیل محتوای بالای ترکیبات ضد میکروبی آن است.
در واقع، به علت اثرات ضد باکتری قوی آن است که در پانسمان زخم توسط مصریان باستان مورد استفاده قرار گرفته است و هنوز هم برای این منظور استفاده می شود.
برخی شواهد نشان می دهد که عسل همچنین می تواند سیستم ایمنی بدن را تحریک کند.
این ویژگی ها به تنهایی باعث می شود که عسل یک مواد غذایی بسیار عالی برای خوردن در هنگام بیماری باشد به خصوص اگر شما یک گلو درد ناشی از یک عفونت باکتریایی داشته باشید.
بسیاری از مطالعات نشان می دهد که عسل مانع از سرفه در کودکان می شود با این حال، به یاد داشته باشید که عسل باید به کودکان زیر 12 سال داده نشود.
حدود یک و نیم قاشق چای خوری (2.5 میلی لیتر) از عسل را با یک لیوان گرم از شیر، آب یا یک فنجان چای مخلوط کنید این مرطوب کننده، تسکین دهنده سرفه و یک نوشیدنی ضد باکتری است.

7. زنجبیل

نشان داده شده است که زنجبیل احتمالاً بهترین اثرات ضد تهوع را دارد.
همچنین نشان داده شده که به طور موثر سبب رفع تهوع ناشی از بارداری و تهوع ناشی از درمان سرطان می شود.
زنجبیل همچنین همانند داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی عمل می کند. همچنین اثر آنتی اکسیدان، ضد میکروبی و ضد سرطان را نشان می دهد.
بنابراین اگر شما احساس تهوع و یا پرتاب کردن به بالا دارید زنجبیل بهترین مواد غذایی موجود برای از بین بردن این علائم است. حتی اگر شما حالت تهوع نداشته باشید بسیاری از اثرات مفید دیگر زنجبیل باعث می شود که آن از غذاهای مهم برای خوردن در هنگام بیماری است.
از زنجبیل تازه در پخت و پز استفاده کنید مقداری از چای زنجبیل را دم کنید و استفاده نمایید زنجبیل را از فروشگاه برای داشتن مزایای آن بخرید. فقط مطمئن شوید که زنجبیل واقعی یا عصاره زنجبیل باشد و فقط عطر و طعم زنجبیل نباشد.

8. غذاهای تند

غذاهای تند مانند فلفل تند حاوی کپسایسین است که باعث گرمی، احساس سوزش در هنگام لمس می شود.
هنگامی که کپسایسین به اندازه کافی در غلظت بالا می توانید یک اثر بیحس کننده داشته باشد که اغلب در ژل ضد درد و پچ ها استفاده می شود.
بسیاری از مردم گزارش که خوردن غذاهای تند باعث آبریزش بینی، شکستن مخاط و پاکسازی معابر سینوس می شود.
در حالی که مطالعات چند این اثر را مورد آزمایش قرار داده است و نشان داده است که کپسایسین به نظر می رسد مخاط را رقیق کرده و آن را برای اخراج آسان تر می کند. اسپری های بینی کپسایسین با نتایج خوب برای رفع احتقان و خارش استفاده شده است.
با این حال، کپسایسین همچنین باعث تحریک تولید مخاط می شود بنابراین شما ممکن است تا پایان فقط یک آبریزش بینی به جای یک پری داشته باشید.
تسکین سرفه ممکن است یکی دیگر از مزایای کپسایسین باشد. یک مطالعه نشان داد مصرف کپسول کپسایسین علائم را در افراد مبتلا به سرفه مزمن با ساخت حساسیت کمتری نسبت به التهاب بهبود داده است.
با این حال، برای رسیدن به این نتایج، شما احتمالاً نیاز به خوردن مواد غذایی تند روزانه برای چند هفته دارید.
علاوه بر این، اگر شما در حال حاضر ناراحتی معده دارید هیچ چیز تند را امتحان نکنید. مواد غذایی تند می توانید سبب نفخ، درد و تهوع در برخی افراد شود.

9. موز

موز یک مواد غذایی عالی برای خوردن در هنگام بیماری است.
آنها بسیار آسان برای جویدن و شیرین و مطلوب در عطر و طعم است اما همچنین مقدار مناسبی از کالری و مواد مغذی را ارائه می دهد.
به این دلایل، آنها قسمتی از رژیم غذایی BRAT (موز، برنج، سیب، نان تست) می باشد که اغلب برای تهوع توصیه می شود.
یکی دیگر از مزایای بزرگ موز فیبر محلول آن است. اگر شما اسهال دارید موز یکی از بهترین غذاهایی است که شما به علت فیبر آن می توانید در خلاص شدن از اسهال بخورید.
در واقع، برخی از بیمارستان ها از دانه های موز برای درمان بیماران مبتلا به اسهال استفاده می کنند.

10. بلغور جو دوسر

مثل موز، بلغور جو دوسر شیرین و مطلوب و برای خوردن آسان است در حالی که کالری، ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز شما را در زمان بیماری ارائه می دهد.
همچنین شامل مقداری پروتئین در حدود 5 گرم در یک 1/2 فنجان است.
بلغور جو دوسر دارای برخی از مزایای سلامتی قدرتمند از جمله تحریک سیستم ایمنی و بهبود کنترل قند خون است.
یک مطالعه روی موش ها بتاگلوکاندر آن را نشان داده است یک نوع فیبر موجود در جو، که به کاهش التهاب در روده کمک می کند این می تواند سبب تسکین علائم مانند کرامپ های روده، نفخ و اسهال کمک کند.
با این حال، از خرید بلغور جو دوسر مصنوعی طعم دار با قند اضافی جلوگیری کنید. در عوض، اضافه کردن مقدار کمی از عسل یا میوه به آن مزایای حتی بیشتری را ارائه می دهد.

11. ماست

ماست یک غذای بسیار عالی برای خوردن در زمان بیماری است.
این 150 کالری و 8 گرم پروتئین در هر فنجان فراهم می کند. آن سرد است و می تواند گلو شما را نرم کند.
ماست غنی از کلسیم و پر از دیگر ویتامین ها و مواد معدنی است.
برخی ماست ها همچنین حاوی پروبیوتیک مفید هستند.
شواهد نشان می دهد که پروبیوتیک ها می تواند به کودکان و بزرگسالان در سرماخوردگی کمتر، التیام سریع تر در زمان بیماری و مصرف آنتی بیوتیک کمتر کمک کند.
یک مطالعه نشان داد که کودکان با مصرف پروبیوتیک دارای احساس بهتر و به طور متوسط دو روز بهبودی سریع تر و نشانه های آنها در حدود 55 درصد کمتر شدید می شود.
برخی از افراد گزارش کرده اند که مصرف لبنیات سبب ضخیم شدن مخاط می شود با این حال، مطالعات مختلف نشان می دهد که مصرف لبنیات باعث هیچ تغییری در سرفه، احتقان یا تولید خلط، حتی در میان افراد بیمار نمی شود.
با این حال، اگر شما احساس می کنید که محصولات لبنیاتی حال شما را بدتر می کند سعی کنید از دیگر غذاهای تخمیری حاوی پروبیوتیک یا مکمل های پروبیوتیک به جای آن استفاده کنید.

12. برخی میوه ها

میوه ها می تواند در زمان بیماری مفید باشند.
آنها منابع غنی از ویتامین، مواد معدنی و فیبر هستند که از بدن و سیستم ایمنی بدن پشتیبانی می کند.
بعضی از میوه ها نیز حاوی ترکیبات مفید به نام آنتوسیانین ها، نوعی فلاونوئیدها عامل رنگ قرمز، آبی و بنفش در میوه هستند برخی از بهترین منابع شامل توت فرنگی، زغال اخته، بلوبری و تمشک می باشد.
آنتوسیانین ها در انواع توت ها، غذاهای بسیار عالی هستند و به دلیل اثرات ضد التهاب، ضد ویروسی و اثرات قوی تقویت ایمنی بدن برای خوردن در هنگام بیماری مناسب هستند.
مطالعات متعدد نشان داده است که عصاره میوه در آنتوسیانین بالا است و می تواند اتصال ویروس ها و باکتری های شایع به سلول را مهار کند. آنها همچنین پاسخ ایمنی بدن را تحریک می کنند.
به طور خاص، انار اثرات ضد باکتری و ویروسی قوی دارد که مانع از انتقال باکتری از غذا ها و ویروس ها، از جمله باکتری E coli و سالمونلا می شود.
در واقع، یکی بررسی نشان داد که مکمل های فلاونوئید می تواند تعداد روز افراد مبتلا به سرماخوردگی تا 40٪ کاهش دهد.
برخی از میوه ها را به یک کاسه بلغور جو یا ماست برای منافع بیشتر اضافه کنید اضافه کردن مخلوط میوه های یخ زده به یک اسموتی سرد سبب آرام کردن گلوی شما می شود.

13. آوکادو

آووکادو میوه خارق العاده است زیرا در کربوهیدرات پایین اما در چربی بالا است.
به طور خاص، آن سرشار از چربی های اشباع نشده و سالم است و از همان نوع چربی موجود در روغن زیتون است.
آووکادو منبع خوبی از فیبر، ویتامین ها و مواد معدنی می باشد.
آوکادو یک مواد غذایی بزرگ در زمان بیماری است زیرا آنها کالری، ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن شما فراهم می کند. آنها همچنین نرم، نسبتاً شیرین و آسان و مطلوب برای خوردن است.
از چربی های سالم آوکادو، اسید اولئیک خاص است که به کاهش التهاب و همچنین به ایفای نقش در عملکرد سیستم ایمنی بدن کمک می کند.

14. سبزیجات سبز برگ دار

این مهم است که همه از ویتامین و مواد معدنی مورد نیاز را در زمان بیماری بدست آورید اما تامین آن ها با یک "غذاهای بیمار" رژیم غذایی معمولی مشکل است.
سبزیجات برگ سبز مانند اسفناج، کاهو و کلم پیچ پر از ویتامین، مواد معدنی و فیبر هستند. آنها منابع خوب ویتامین A، ویتامین C، ویتامین K و فولات می باشد.
سبزیجات سبز تیره نیز با ترکیبات گیاهی مفیدی همراه هستند. این به عنوان آنتی اکسیدان برای محافظت از سلول ها از آسیب و به مبارزه با التهاب کمک می کند.
سبزی های برگ دار نیز برای خواص ضد باکتری خود استفاده می شود.
اسفناج را برای، وعده غذایی غنی از پروتئین به املت اضافه کنید شما همچنین می توانید مقداری کلم را با یک اسموتی میوه امتحان کنید.

15. ماهی قزل آلا

ماهی قزل آلا یکی از بهترین منابع پروتئین برای خوردن در هنگام بیماری است.
آن برای خوردن نرم، آسان و پر از پروتئین با کیفیت بالای مورد نیاز بدن شما است.
ماهی قزل آلا به ویژه در اسیدهای چرب امگا 3 غنی است و اثرات ضد التهابی قوی دارد.
ماهی قزل آلا نیز منبع خوبی از بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی از جمله ویتامین D هستند که بسیاری از مردم فاقد آن هستند و ویتامین D نقش مهمی در عملکرد سیستم ایمنی بدن ایفا می کند.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search