پزشکی

پریود نشدن دختر مجرد، آزمایشات تشخیص و درمان

تفسیر تست های آمنورهدر اغلب موارد، متغیرهای بالینی به تنهایی برای تعریف مکانیسم پاتوفیزیولوژیک اخلال در چرخه قاعدگی کافی است پزشک باید در رابطه با بیماری های بالقوه و اختلالات مربوط به بسیاری از سیستم های بدن آگاه باشد با این حال، تاریخ و یافته های فیزیکی در انتخاب آزمون کمک کند.


اندازه گیری هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH)، B-HCG، پرولاکتین، هورمون محرک فولیکول (FSH) و هورمون جسم زرد (LH) همیشه در خط اول از آزمایشات است اگر هیرسوتیسم پس از معاینه غالب است شامل آزمایش آندروژن: اندازه گیری تستوسترون، سولفات دی هیدرواپی آندرستندیون (DHEAS) dehydroepiandrosterone آندروستندیون و 17- هیدروکسی پروژسترون برای تعیین علت ارگان ها ( به عنوان مثال، تخمدان - غده آدرنال) انجام می شود.
اگر تاریخچه و یا یافته های فیزیکی روند بیماری مزمن را نشان می دهد ممکن است آزمایشات سرعت رسوب گلبول قرمز شامل (ESR)،  تست های عملکرد کبدی، تعییین نیتروژن اوره خون (BUN)، تعییین کراتینین و آزمایش ادرار درخواست شود.
اگر تاریخچه و یافته های فیزیکی تاخیر در بلوغ را نشان می دهد ارزیابی FSH و LH و تعیین سن استخوانی در افتراق تاخیر بلوغ به عنوان یک علت مهم است.
آزمایشات برای آمنوره ثانویه
مطالعات هورمونی در آمنوره ثانویه
سونوگرافی
تصویربرداری رزونانس مغناطیسی
پرسشنامه ها برای تشخیص علت آمنوره
تست چالش پروژسترون
الگوریتم برای بررسی آمنوره
آمنوره با بلوغ طبیعی با حضور رحم
آمنوره با اختلالات دستگاه تناسلی
درمان و مدیریت آمنوره

آزمایشات برای آمنوره ثانویه

بارداری شایع ترین علت آمنوره ثانویه است یک تست حاملگی (اندازه گیری گنادوتروپین جفتی انسان در سرم یا ادرار) به عنوان اولین گام در ارزیابی یک آمنوره ثانویه توصیه می شود.
بعد از تست بارداری، تمام زنان با 3 ماه آمنوره ثانویه در حال حاضر باید یک ارزیابی تشخیصی انجام شود همانطور که Speroff و همکاران اظهار داشتند که مشکلاتی چند در غدد زنان به عنوان چالش برای پزشک در آمنوره می باشد. پزشک باید با آرایه هایی از بیماری های بالقوه و اختلالات مربوط آشنا باشد برخی از بیماریها حتی عواقب مرگبار برای بیمار دارد.
شمارش سلول های کامل خون، آزمایش ادرار و شیمی سرم برای کمک به رد بیماری های سیستمیک باید مورد ارزیابی قرار گیرد پرولاکتین سرم، FSH، سطح سرمی استروژن و هورمون محرک تیروئید را نیز باید به طور معمول در ارزیابی اولیه آمنوره اندازه گیری کرد اگر یک بار از بارداری محروم شده است در آینده، تعیین سطوح هورمون ضد مولرین anti-mullerian ممکن است به آزمون اولیه ارجح برای تشخیص PCOS تبدیل شود.
سونوگرافی لگنی ممکن است اختلالات مادرزادی رحم، گردن رحم و مهبل (واژن)، یا عدم وجود این اندامها را تشخیص می دهد تصویربرداری رزونانس مغناطیسی می تواند ضایعات هیپوتالاموس / هیپوفیز را تشخیص دهد هیستروسالپنگوگرافی و هیستروسکوپی سندرم آشرمن را ممکن نشان دهد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

مطالعات هورمونی در آمنوره ثانویه

مطالعات هورمونی ممکن است شامل سنجش پرولاکتین، FSH ،LH، استروژن، هورمون های تیروئید و یا آندروژن باشد.

پرولاکتین

سطح پرولاکتین بیش از 200 نانوگرم / میلی لیتر مشاهده نمی شود مگر در مورد آدنوم هیپوفیز ترشح کننده پرولاکتین (پرولاکتینوما) و یا ضد افسردگی مانند ریسپریدون. به طور کلی، سطح پرولاکتین سرم با اندازه تومور ارتباط دارد.
داروهای روان گردان، کم کاری تیروئید، استرس و وعده های غذایی نیز می تواند سطح پرولاکتین را بالا ببرد تکرار سطح پرولاکتین در حالت ناشتا بدون تحریک نوک پستان یا مقاربت جنسی اخیر به منظور بررسی یک ارزیابی مداوم است ارزیابی مداوم اگر علت به آسانی آشکار نیست نیاز به ارزیابی بیشتر دارد.

FSH، LH و استرادیول

سطح FSH حدود 40 MIU / ML نشان دهنده نارسایی تخمدان است با این حال، این وابسته به سنجش است و برخی از بیماران دارای سطح پایین تری از یائسگی FSH را دارند دامنه مرجع آزمایشگاه برای آزمون را بررسی کنید اگر این مقدار در 1 ماه بعد تکرار شود و آمنوره هنوز ادامه دارد پس از آن تشخیص نارسایی زودرس تخمدان / نارسایی اولیه تخمدان تایید شده است.
سطح LH در موارد کمبود 17، 20 لیاز، کمبود 17 هیدروکسیلاز و در نارسایی زودرس تخمدان افزایش می یابد.
سطح سرمی استرادیول در طول چرخه قاعدگی طبیعی تحت نوسانات گسترده است در طی فاز فولیکولر اولیه چرخه قاعدگی، سطح سرمی استرادیول ممکن است کمتر از  50 pg / ml  باشد در طول افزایش استرادیول پیش از تخمک گذاری، سطح در محدوده 400 pg / ml  غیر معمول نیست در زنان یائسه سالم، سطح استرادیول به طور معمول کمتر از 20 pg / ml است.

هورمون های تیروئید

اختلالات غده تیروئید ممکن است سبب بی نظمی های قاعدگی شود با این حال، حضور آمنوره اولیه غیر معمول است اگر علائم کم کاری یا پرکاری تیروئید وجود دارند تیروتروپین و تیروکسین آزاد (T4) اندازه گیری کنید.

آندروژن

چک کردن سطح تستوسترون و سولفات dehydroepiandrosterone در شناسایی حالت افزایش اندروژن خون و علت آمنوره کمک می کند برای جزئیات بیشتر، سندرم تخمدان پلی کیستیک نگاه کنید.

سونوگرافی

سونوگرافی لگنی ممکن است اختلالات مادرزادی رحم، گردن رحم و مهبل (واژن)، یا عدم وجود این اندامها را تشخیص دهد با این حال، گزارش عدم وجود رحم در سونوگرافی همیشه به این معنی نیست که بیمار رحم ندارد در آمنوره اولیه در ارتباط با حالت کمبود استروژن، رحم با جایگزینی استروژن مناسب، ممکن است به اندازه نرمال برسد.
سونوگرافی لگن ممکن است در تعیین مورفولوژی تخمدان همچنین مفید باشد با این حال، در بسیاری از موارد آمنوره بدون دسترسی آندروژن، اطلاعات به دست آمده با سونوگرافی مدیریت بالینی تخمدان را تغییر نمی دهد.

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی

MRI هیپوفیز و هیپوتالاموس اغلب در ارزیابی آمنوره انجام می شود. تصویربرداری از منطقه هیپوتالاموس یا هیپوفیز به طور خاص، به جای یک مطالعه از کل مغز است. این امر برای دستیابی به وضوح بالاتر است. MRI در شرایط زیر انجام می شود.
سردرد و یا کاهش میدان بینایی.
کمبود استروژن عمیق با آمنوره در غیر این صورت غیر قابل توضیح.
هیپرپرولاکتینمی.
گنادوتروپین بالا در زمینه سطح سرمی استرادیول بالا و علامت دار.

پرسشنامه ها برای تشخیص علت آمنوره

چندین ابزار معتبر برای اندازه گیری مصرف رژیم غذایی، اختلال خلقی و اختلالات خوردن در دسترس هستند این ابزارها شامل موارد زیر است:
مینه سوتا سیستم های ارزیابی تغذیه داده ها - برای ارزیابی رژیم غذایی
پرسشنامه افسردگی بک - برای ارزیابی خلق و خوی
پرسشنامه فعالیت اصلاح - برای ارزیابی سطح بیمار از فعالیت بدنی
پرسشنامه فعالیت بدنی Paffenbarger
پرسشنامه چند بعدی اختلال در غذا خوردن - برای بی اشتهایی و پرخوری
آزمون تجدید نظر پرخوری (BULIT-R)

تست چالش پروژسترون

قبل از توسعه اندازه گیری سطح سرمی استرادیول، از یک آزمایش چالش پروژسترون به عنوان یک روش سنجش اثر استروژن در سطح آندومتر استفاده شود نشان داده شده است با قطع پروژسترون، خونریزی القاء می شود اگر سطح سرمی استرادیول در گردش حداقل 50pg / mL باشد با این حال، آزمون چالش پروژسترون می تواند باعث اطلاعات نامناسب اطمینان بخش شود که ممکن است علت تاخیر در نارسایی تخمدان را ارائه کند.
آزمون چالش پروژسترون هیچ جایگزینی برای ارزیابی سلامت تخمدان نیست نشان دادن حضور عملکرد تخمدان به طور معمول نیاز به اندازه گیری همزمان استرادیول سرم و FSH دارد.

الگوریتم برای بررسی آمنوره

مطالعات عملکرد تیروئید (هورمون تحریک کننده تیروئید [TSH] و تیروکسین [T4) و سن استخوانی انجام شود اگر سطح TSH بالا هستند و T4 پایین است، علت کم کاری تیروئید است اگر سن استخوان به تاخیر افتد علت تاخیر مشروط است.
اگر سن استخوان طبیعی است سطح پرولاکتین LH، FSH به دست آورید اگر سطح LH و FSH بالا هستند یک کاریوتایپ به دست آورید.
اگر کاریوتایپ 45 X، علت اختلالات غدد جنسی (به عنوان مثال، سندرم ترنر) است آمنوره همچنین می توانید رخ دهد وقتی 1 از 2 X کروموزوم غیر طبیعی است مانند یک کروموزوم حلقوی و یا اگر بخشی از P یا Q بازوی کروموزوم X از دست رفته است اگر کاریوتایپ 46 XX باشد علت اصلی نارسایی تخمدان از اختلالات غدد جنسی خالص است.
بررسی های خود ایمنی انجام شود. علت تخمدان های خود ایمنی، اثرات پرتودرمانی یا شیمی درمانی، کمبود 17 آلفا هیدروکسیلاز یا سندرم تخمدان مقاوم است.  کاهش حسی عصبی را بررسی کنید.
اگر کاریوتایپ 46 XY باشدعلت سندرم Swyer است بیمار رگه غدد جنسی دارد و هورمون تستوسترون و ضد مولرین تولید نمی شود در نتیجه، بیمار یک فنوتیپ زن خارجی دارد اما اندامهای تناسلی داخلی زن ندارد و به بلوغ وارد نمی شود غدد جنسی یک افزایش بروز در تغییرات بدخیمی دارند و باید برداشته شوند.
اگر سطح LH و FSH پایین یا در محدوده طبیعی هستند و سن استخوانی طبیعی است یک MRI از سر انجام شود اگر یافته های MRI سر غیر طبیعی است عامل تومور هیپوفیز، تخریب هیپوفیز، هیپوتالاموس یا بیماری است.
اگر سطح پرولاکتین بالا باشد یک MRI سر انجام شود اگر یافته های MRI از سر غیر طبیعی باشد عامل تومور هیپوفیز و یا یک ضایعه مغزی که ساقه هیپوفیز مختل کرده است اگر یافته های MRI طبیعی است علت ممکن است استفاده از ماری جوانا یا دارویی روانپزشکی، به طور خاص داروهای دوپامین آنتاگونیست، که منجر به کاهش در فاکتور مهار کننده پرولاکتین و بدنبال آن افزایش در میزان پرولاکتین است.
اگر یافته های MRI از سر نرمال باشد و با شرح حال و معاینه فیزیکی یافته ها طبیعی باشند علت ممکن است استفاده از مواد دارویی، اختلال در غذا خوردن، ورزشی و یا استرس روانی باشد.
اگر یافته های MRI سر طبیعی هستند و ارزیابی و یافته مطالعه غربالگری بالینی غیر طبیعی هستند بیماری مزمن حذف می شوند.

آمنوره با بلوغ طبیعی با حضور رحم

یک تست حاملگی انجام شود. اگر نتیجه تست حاملگی مثبت باشد به متخصص مراجعه کنید اگر نتیجه تست حاملگی منفی است سطوح TSH، پرولاکتین، FSH، LH را به دست آورید.
اگر سطح TSH بالا باشد کم کاری تیروئید تشخیص داده می شود اگر سطح پرولاکتین بالا رفته است تشخیص هیپرپرولاکتینمی است علل هیپرپرولاکتینمی شامل پرولاکتینوما، تومورهای سیستم عصبی مرکزی و داروها است MRI مشخص کننده است.
اگر سطح FSH پایین باشد یک MRI از مغز انجام شود اگر یافته های MRI غیر طبیعی هستند بیماری هیپوتالاموس، بیماری هیپوفیز یا تومور غده هیپوفیز در نظر است اگر یافته های MRI طبیعی است ارزیابی بالینی برای حذف بیماری های مزمن، بی اشتهایی عصبی، استفاده از ماری جوانا و کوکائین و تنش های اجتماعی یا روانی انجام شود.
اگر FSH بالا باشد تشخیص نارسایی زودرس تخمدان است یک کاریوتایپ به دست آورید اگر کاریوتایپ غیر طبیعی است، سندرم ترنر موزاییک ممکن است وجود داشته باشد اگر کاریوتایپ طبیعی است (46 XX)، علت نارسایی زودرس تخمدان است ارتباط با سندرم X شکننده ممکن است مشاهده شود. اگر سندرم X شکننده وجود داشته باشد برای اعضای خانواده باید آزمایش ژنتیک انجام شود.
نارسایی زودرس تخمدان را با توجه به موارد زیر در نظر بگیرید:
تخمدان های خود ایمنی.
قرار گرفتن در معرض تابش یا شیمی درمانی.
سندرم تخمدان مقاوم.
اختلال کاریوتایپ (سندرم ترنر).
نئوپلاسم های غدد درون ریز متعدد سندرم (MEN).
اگر سطح  TSH، پرولاکتین و FSH در محدوده مرجع باشد یک تست چالش پروژسترون انجام شود اگر با قطع دارو خونریزی رخ دهد عدم تخمک گذاری ثانویه به سندرم PCO را در نظر بگیرید اگر خروج هیچ خونریزی رخ ندهد با ادامه استرادیول (E2) به دنبال چالش پروژسترون باشید.
اگر با این درگیری پروژسترون قاعدگی رخ ندهد سندرم آشرمن، انسداد خروجی، یا نازک شدن ثانویه آندومتر به آندروژن بالا ( سندرم  PCO  ) و یا آمنوره هایپوتالامیک با کاهش تولید استروژن را در نظربگیرید.
اگر این درگیری پروژسترون باعث قاعدگی شود اختلال عملکرد هیپوتالاموس با گردش کم استرادیول E2 موجود است اگر علت هیپوتالاموس آمنوره پس از بلوغ به دست آید تشخیص خروج است سطوح FSH و LH ممکن است کم و یا ممکن است در زیر سطح مرجع باشد علل عبارتند از اختلالات غذا خوردن، محدودیت کالری، ورزش، استرس و داروها می باشد.
اگر هیرسوتیسم و یا آکنه وجود داشته باشد تستوسترون، سولفات dehydroepiandrosterone (DHEAS) و سطح 17 هیدروکسی (-OH 17) پروژسترون را بررسی کنید اگر سطح تستوسترون و DHEAS در محدوده مرجع هستند و یا نسبتاً بالا، یک تست چالش پروژسترون انجام شود اگر قطع خونریزی رخ دهد تشخیص PCOS است اگر سطح 17 هیدروکسی (-OH 17) پروژسترون بالا، تشخیص شروع هیپرپلازی آدرنال بزرگسالان است.
اگر سطح تستوسترون یا DHEAS دو بار یا بیشتر بالاتر از دامنه مرجع باشد PCOS، hyperthecosis و یا یک تومور مترشحه آندروژن غده تخمدان یا غده آدرنال را در نظر بگیرید.

آمنوره با اختلالات دستگاه تناسلی

یک سونوگرافی لگن انجام شود اگر رحم وجود ندارد و مهبل (واژن) به هم فشرده است یک کاریوتایپ به دست آورید اگر کاریوتایپ 46 XY است سطح تستوسترون را به دست آورید.
اگر سطح تستوسترون در محدوده نرمال و یا بالا (محدوده مردان) هستند علت عدم حساسیت به آندروژن و یا کمبود 5 - آلفا ردوکتاز است جراحی حذف گناد در بیماران مبتلا به عدم حساسیت به آندروژن توصیه می شود اگر سطح تستوسترون در محدوده و یا کم (محدوده زنان) است علت رگرسیون بیضه یا کمبود آنزیم غدد جنسی است جراحی حذف گناد توصیه می شود.
اگر کاریوتایپ 46 XX است علت آژنزی مولرین (به عنوان مثال، راکی تانسکی- سندرم -Kuster هاوزر) است.

درمان و مدیریت آمنوره

درمان با علت آمنوره و خواسته های بیمار تعیین می شود در حالت ایده آل، درمان باید اصلاح پاتولوژی زمینه ای باشد در مورد اختلالات مجرای خروجی (به عنوان مثال، پرده بکارت بدون سوراخ)، جراحی ممکن است انجام شود در موارد دیگر، با اصلاح پاتولوژی زمینه ای باید عملکرد غدد درون ریز تخمدان بازگردانده شود و از توسعه پوکی استخوان جلوگیری شود.
آگونیستهای دوپامین در درمان هیپرپرولاکتینمی موثر است در اغلب موارد، این درمان بازیابی عملکرد طبیعی غدد درون ریز تخمدان و تخمک گذاری است.
برای رسیدن به اوج تراکم استخوان در بیمارانی که پاتولوژی زمینه ای را نمی توان معکوس کرد درمان جایگزینی هورمون مورد نیاز است برای بازگرداندن عملکرد غدد درون ریز طبیعی است در شرایط که منجر به کمبود استروژن می شود درمان جایگزین هورمونی برای حفظ تراکم استخوان لازم است.
زنان با شواهد هیپرآندروژن و اختلال قاعدگی بسیاری از مسائل پزشکی دیگر را دارند ( به عنوان مثال، سندرم تخمدان پلی کیستیک مرتبط با دیابت و فشار خون).
برای القاء تخمک گذاری در بیماران مبتلا به ناباروری که پاتولوژی زمینه ای را در آنها نمی توان معکوس کرد. گنادوتروپین درمانی و یا استفاده از  درمان با هورمون آزاد کننده گنادوتروپین GnRH ممکن است لازم باشد.
به غیر از بارداری، تاخیر مشروط، عدم تخمک گذاری، بیماری مزمن و اختلالات دیگر که باعث آمنوره می شود ممکن است ارجاع به یک فوق تخصص برای درمان نیاز باشد بسیاری از روش های درمان نیاز به عمل جراحی و یا درمان های خاص دارد برای نوجوانان با تاخیر مشروط و عدم تخمک گذاری، هدف باید بازسازی دوره های تخمک گذاری باشد اگر دوره های تخمک گذاری خود به خود ترمیم نشود درمان با استروژن و پروژسترون انجام شود.

پیشگیری از پوکی استخوان

شواهد در از دست دادن نظم قاعدگی، به خصوص اگر مربوط به هیپوگنادیسم هایپوگونادوتروپیک باشد یک عامل خطر برای توسعه پوکی استخوان و شکستگی مفصل ران است بیماران و پزشکان لازم است تا تخمدان به عنوان یک ارگان غدد درون ریز مهم است که برای حفظ سلامت استخوان ها در نظر بگیرند تاخیر بیش از حد در ارزیابی و درمان قاعدگی نامنظم می توانید به پوکی استخوان کمک کند.
بسیاری از بیماران دچار کمبود ویتامین D در ذخیره بدن هستند و این توسط 25 هیدروکسی ویتامین D سرم که کمتر از 30 nmol لیتر است مشخص می شود اگر این مورد باشد بیماران باید برای 8 - 12 هفته با دوز بالای ویتامین د 50000 واحد در هفته درمان شوند برای درمان تکمیلی هنگامی که سطح 25-OH-D بیشتر از 30 nmol / l باشد 1000 واحد روزانه از ویتامین D شروع می شود.

نگرانی سلامت عاطفی

آمنوره اولیه و بطور بالقوه اختلال باروری سلامت عاطفی نوجوانان و خانواده آنها را تحت تاثیر قرار می دهد نوجوانی شامل طیف گسترده ای از بلوغ عاطفی است که باید در ارزیابی و درمان در نظر گرفته شود.
خانواده یک واحد عاطفی و رویکرد سیستم خانواده برای مقابله با مسائل مربوط به سلامت مناسب است پدر و مادر باید در ابتدا با احساسات خود در مورد مقابله با وضعیت قبل از آنها می تواند به فرزند خود کمک کند آنها همچنین باید ساخت یک ابزار مکالمه مداوم با فرزند خود را فراهم کنند. پزشکان باید حساسیت های فرهنگی چون در برخی از فرهنگ ها هویت یک زن در بزرگسالی به عنوان یک مادر می تواند نقش بسیار مهمی در زندگی او بازی کند هدف این است که به دختر نوجوان کمک کنند تا اعتماد به نفس مثبت و تصویر بدن، با وجود اختلال باروری فرموله شود.

درمان علل شایع

به طور کلی در مدیریت زنان مبتلا به آمنوره، به خاطر سپردن علل احتمالی زیاد است که ممکن است در حال حاضر برای درمان سرپایی مفید باشد. اطلاعات زیر یک راهنمایی برای مدیریت شایع ترین علل است.
اگر چه تشخیص افتراقی برای آمنوره گسترده است بسیاری از بیماران به صورت سرپایی با آمنوره اولیه یا ثانویه در حال حاضر یکی از 5 مشکل شایع پزشکی ( PCOS، آمنوره هیپوتالاموس، هیپرپرولاکتینمی، نارسایی تخمدان، یا اختلال عملکرد تیروئید) دارند.
برای زنان مبتلا به آمنوره اولیه شدید، اختلالات مولرین دومین نارسایی زودرس تخمدان است که اغلب تشخیص داده می شود. عوامل غیر معمول و غیر معمول آمنوره، مانند سارکوئیدوز، نیاز به ارجاع و ارزیابی توسط یک متخصص دارد.

سندرم تخمدان پلی کیستیک

PCOSبا آمنوره یا الیگوآمنوره تشخیص داده می شود یک هورمون آندروژن اضافی (شناسایی بالینی و یا بیوشیمیایی) و پلی کیستیک با ظاهر تخمدان در سونوگرافی مشخص می شود یک شاخص توده بدن بالا (BMI) و مقاومت به انسولین نیز نقش مهمی در پاتوژنز سندرم PCO بازی می کند زنان مبتلا به سندرم PCO خطرات افزایش مادام العمر و توسعه شروع دیابت، فشار خون بالا، اختلالات چربی، کم کاری تیروئید و سرطان آندومتر در بزرگسالان دارند.
اگر حاملگی مطلوب نیست خونریزی خروج ماهانه باید القا شود هر دو پروژسترون حلقوی (10-12 روز در هر ماه) و قرص های ضد بارداری می تواند باعث خروج خونریزی ماهانه شود با این حال، استفاده از قرص های ضد بارداری با مکانیزم های مختلف جنبه های دیگری از PCOS کنترل می کند قرص های ضد بارداری باعث کاهش ترشح LH، منجر به کاهش تولید آندروژن و بهبود آکنه و هیرسوتیسم می شود قرص های ضد بارداری سبب آتروفی مخاط آندومتر و خطر ابتلا به هیپرپلازی آندومتر و سرطان آندومتر کاهش می دهند.
متفورمین در حال حاضر به منظور بهبود تخمک گذاری ارائه شده است شواهدی وجود ندارد که متفورمین تولد زنده را بهبود می بخشد اگر چه برخی مطالعات نشان داده اند آن را با بهبود حاملگی ارتباط دارد تحقیقات بیشتر نیاز است تا تعیین شود که آیا متفورمین برای پیشگیری از توسعه بلند مدت شروع دیابت، بیماری های قلبی عروقی و لیپید در بزرگسالان مفید است بیماران باید به شدت برای حفظ یک نسبت وزن به قد در محدوده نرمال تشویق و به طور منظم ورزش کنند زیرا هر دو درمان خط اول مورد استفاده برای کنترل سندرم PCO هستند.

آمنوره هایپوتالامیک

آمنوره هایپوتالامیک اغلب در بیماران با ورزش بیش از حد و یا اختلالات خوردن، محدودیت کالری و استرس روانی شایع است. در آمنوره هایپوتالامیک بهترین درمان استفاده از اصلاح رفتار و رویکرد تیمی چند رشته ای است.
یک رویکرد تیم چند رشته ای است که شامل متخصصان تغذیه، پزشکان، مشاوران و اعضای خانواده مؤثرتر است. پس از اصلاح رفتار منجر به آمنوره هایپوتالامیک، در بسیاری از زنان ترشح ضربانی طبیعی GnRH شروع شده و پس از آن سیکل قاعدگی طبیعی از سر گرفته می شود.
در زنان مبتلا به بی اشتهایی شدید ممکن است سیکل قاعدگی طبیعی پس از افزایش وزن از سر گرفته شود BMI کمتر از 15 kg / m2 و نیاز به مداخله فوری توسط متخصص اختلال در غذا خوردن دارد. بستری شدن در بیمارستان ممکن است لازم باشد این گروه از زنان ممکن است جایگزینی هورمون و نظارت بر تراکم استخوان نیاز داشته باشند. افزایش وزن ممکن است مهم ترین عامل در بهبود استخوان باشد. درمان با گنادوتروپین ممکن است مورد نیاز باشد.
بیماران مبتلا به آمنوره هایپوتالامیک ناشی از ورزش بیش از حد ممکن است برای اصلاح و یا تغییر رفتار خود خودداری کنند. این امر به ویژه برای ورزشکاران حرفه ای، کالج رقابتی یا شرکت کنندگان برگزیده در ورزش "لاغری" درست است. اگرچه بحث برانگیز است باید در سطح استرادیول (E2) پایین قرص های ضد بارداری داده شود. بسیاری از ورزشکاران ممکن است درخواست استفاده از قرص های ضد بارداری به طور مداوم برای محدود کردن و یا جلوگیری از قاعدگی داشته باشند.
آمنوره هایپوتالامیک کاربردی به دلیل استرس یک تشخیص دفع است. اختلال در غذا خوردن نهفته و محدودیت کالری باید به عنوان یک عامل ترکیب باشد. اصلاح رفتار خط اول درمان است. اگرچه بحث برانگیز است باید در E2 پایین قرص های ضد بارداری تجویز شود. اگر درمان با قرص های خوراکی ضد بارداری آغاز شد می توان آن را به طور متناوب برای تعیین اینکه آیا پمپ GnRH عملکرد ضربانی دارد متوقف کرد. افزایش در BMI با بهترین بهبودی طولانی مدت همراه است.

هیپرپرولاکتینمی

هیپرپرولاکتینمی با سطح TSH نرمال برای تعیین وجود تومور microadenomas یا ماکروآدنومها و سایر ضایعات آلی CNS نیاز به MRI دارد Microadenomas و پرولاکتینوما کمتر از 1 سانتی متر قطر در حال رشد آهسته و عمدتاً در جمعیت پیش از یائسگی پیدا می شود درمان باید به برگرداندن نشانه hypoestrogenemic، بهبود باروری و یا از بین بردن گالاکتوره پر دردسر در نظر گرفته شود.
هیپرپرولاکتینمی علامتی از یک اختلال هیپوفیز باید توسط آگونیست های دوپامین مانند بروموکریپتین (Parlodel) و کابرگولین (Dostinex) درمان شود.
ماکروآدنومها نیز ممکن است با آگونیست های دوپامین در ابتدا درمان شود. گاهی اوقات، ضایعات بزرگتر موفق به پاسخ به درمان و یا در حال حاضر با تغییرات حاد بینایی است. ارجاع با عمل جراحی پس از آن و یا تابش نشان داده شده است. میزان عود بعد از عمل جراحی می تواند بالای 50٪ باشد در بیماران مبتلا به هیپرپرولاکتینمی مرتبط با داروهایی (مانند داروهای ضد روان پریشی، متوکلوپرامید) باید دارو مسبب قطع یا تعویض شود
برخی از تومورهای هیپوفیز و هیپوتالاموس ممکن است نیاز به جراحی و در برخی موارد، پرتو درمانی داشته باشد.

هیپوگنادیسم

در بیماری که نتواند به بلوغ وارد شود هیپوگنادیسم هیپرگنادوتروپیک (شکست غدد جنسی) اغلب مرتبط با سندرم ترنر یا با سایر اختلالات اختلالات غدد جنسی، مانند سندرم Swyer همراه است. حذف کروموزوم X (سندرم ترنر)، تشکیل حلقه، حذف جزئی و یا انتقال شایع ترین علائم تشخیص است. و برای تشخیص هر گونه کروماتین حاوی Y کاریوتایپ مورد نیاز است.
بیمارانی با کروموزوم Y با احتمال 25٪ توسعه یک تومور غدد جنسی دارند. غدد جنسی باید فورا حذف شوند. این غدد جنسی غبرفعال هستند. بنابراین قد و توده استخوان بزرگسال تحت تاثیر قرار نمی گیرد. درمان جایگزینی هورمونی (HRT) باید تا اتمام دوران بلوغ در یک حالت کنترل، شبیه به همسالان خود ارائه شود و باید حداکثر توسعه تراکم استخوان را تسهیل کند سندرم ترنر، با گوش و بیماری کلیوی در ارتباط است. ارزیابی این سیستم های بدن انجام شود.
نارسایی زودرس تخمدان پس از بلوغ در 1٪ از زنان بزرگسال رخ می دهد. درمان باید به صورت فردی تصمیم گرفته شود. برخی از بیماران ممکن است استروژن درمانی جایگزین (ERT) برای گرگرفتگی و دیگر مسائل یائسگی لازم باشد. استفاده E2 بلند مدت باید فردی باشد.
نارسایی تخمدان که در بیماران جوان تر از 30 سال رخ می دهد نیاز به یک کاریوتایپ برای تشخیص هر گونه کروماتین Y و ارزیابی منطقه X شکننده از کروموزوم X است. سابقه خانوادگی قوی از نارسایی زودرس تخمدان ممکن است نیاز به ارجاع برای ارزیابی GALT و ژن نظارتی خود ایمنی (AIRE) جهش و سایر اختلالات اتوزومال باشد. اسناد یک منطقه X شکننده نیاز به دیگر اعضای خانواده برای دریافت مشاوره ژنتیک است. با کاریوتایپ طبیعی، ارزیابی سایر بیماری های خود ایمنی باید در نظر گرفته شود از جمله تیتر ضد تیروئید و آنتی بادی ضد درنال باید انجام شود تراکم استخوان باید باید بررسی شود و با استفاده از هورمون درمانی و یا غیرهورمونی درمان شوند.

اختلال عملکرد تیروئید

بیماران مبتلا به هیپوتیروئیدی و هیپرتیروئیدی باید یک درمان استاندارد را عمل نمایند. درمان در اغلب موارد سر راست است.

رژیم غذایی و فعالیت

زنان با یافته حاکی از اختلال در غذا خوردن باید توسط یک تیم چند رشته ای با تخصص ویژه در این اختلالات ارزیابی شوند مشاوره تغذیه تنها درمان کافی برای این زنان نیست.
در برخی موارد، کمبودهای تغذیه ای ناشی از رژیم غذایی و ورزش می تواند سبب آمنوره حتی در صورت عدم وجود یک اختلال روانی شود. محدودیت اکید چربی ، اغلب نقش ایفا می کند. غالبا، به سادگی با تعادل مصرف انرژی با انرژی دریافتی مشکل حل می شود. در این وضعیت، مشاوره تغذیه ممکن است مورد نیاز است.
بیش از 8 ساعت از ورزش شدید در یک هفته ممکن است سبب آمنوره شود. همانطور که در بالا اشاره شد در برخی موارد این با تنظیم مناسب رژیم غذایی حل می شود.

دارو درمانی بطور خلاصه

برای آمنوره اولیه، هورمون درمانی، شامل یک استروژن و پروژسترون است برای زنان مبتلا به کمبود استروژن توصیه می شود. دختران با آمنوره اولیه به طور معمول علائم کمبود استروژن ندارد. با این حال، با قرار گرفتن در معرض استروژن ناکافی در طول زمان، این بیماران در معرض خطر ابتلا به پوکی استخوان و احتمالا سایر مسائل مربوط به سلامت قرار می گیرند.
زنان جوانی که در آنها صفات ثانویه جنسی شکست خورده است باید به طور کامل در ابتدا با دوزهای بسیار پایین استروژن درمان شوند رژیم معمولی شامل استروژن با دوز معادل 25 میکروگرم / روز استرادیول ترانس درمال (حدود 0.3 میلی گرم استروژن اسب کونژوگه) بدون (هیچ پروژسترون) در روز به مدت 6 ماه و دوز در فواصل 6 ماه افزایش یافته تا دوز نگهدارنده مورد نیاز به دست آید.
درمان پروژسترون با چرخه ی 12 - 14 روز در هر ماه داده می شود باید یک بار خونریزی واژینال آغاز شود.
استروژن تزریقی (ترانس درمال یا واژینال) مسیر مورد نظر است زیرا از عبور اول متابولیسم کبدی، اجتناب می شود. علاوه بر این، آن به احتمال زیاد کمتر به افزایش هورمون جنسی متصل به گلوبولین (SHBG) منجر شده و اثر کم و یا هیچ بر روی چربی های در گردش، پارامترهای انعقادی و یا پروتئین واکنشی C دارد و با این حال، مطالعات دراز مدت مقایسه و کنترل اثربخشی و ایمنی از یک روش بر دیگری در دسترس است.
نقش جایگزینی با تستوسترون در این زمان هنوز نامشخص است و موضوع تحقیقات در حال انجام است.
برای آمنوره ثانویه، داروی آگونیست های دوپامین مصرف می شود در اغلب موارد، آگونیست های دوپامین به طور موثر هیپرپرولاکتینمی را کاهش می دهد.
پس از تشخیص ایجاد شده، برای برخی از زنان با آمنوره یا قطع قاعدگی که قصد باردار شدن ندارند قرص های ضد بارداری ممکن است یک انتخاب خوب برای بازگرداندن دوره قاعدگی و ارائه جایگزین استروژن باشد. فقدان بارداری باید قبل از آغاز درمان با داروی خوراکی ضد بارداری مستند شود.
در بیماران مبتلا به آمنوره یا الیگوآمنوره باید با یک تزریق پروژسترون و یا 10 - 5 میلی گرم مدروکسی پروژسترون به مدت 10 روز مصرف شود.
هورمون درمانی، شامل یک استروژن و پروژسترون، برای زنان دارای کمبود استروژن است زیرا عملکرد تخمدان نمی تواند ترمیم شود نقش جایگزینی با تستوسترون در این زمان هنوز نامشخص است و موضوع تحقیقات در حال انجام است.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search