پزشکی

پنج نشانه اختلال عملکرد تیروئید

آیا من مشکل تیروئید دارم

اگر شما یک زن بیش از 60 سال هستید احتمال دارد که کم کاری تیروئید داشته باشید. اما دانستن علائم این وضعیت متابولیک و نحوه تشخیص آن کلیدی است چرا که هر فرد از نوزادان تا مردان را می تواند تحت تأثیر قرار دهد.


علائم تیروئید ضعیف ممکن است علایمی از سایر شرایط سلامتی را تقلید کنند اما آگاهی از آنها مهم است زیرا هیپوتیروئیدی می تواند جدی باشد در صورتی که درمان نشده باشد.
علل کم کاری تیروئید عبارتند از: داشتن عمل جراحی تیروئید، التهاب در تیروئید از بیماری های خود ایمنی (افزایش احتمال داشتن سابقه خانوادگی بیماری) و یا مصرف انواع خاصی از داروها.
مردان، نوجوانان و حتی نوزادان می توانند کم کاری تیروئید ایجاد کنند اما اگر شما یک زن بیش از 60 سال هستید بیشتر در معرض خطر ابتلا به کمبود تیروئید هستید. در واقع، زنان تا ده برابر احتمال ابتلا به بیماری تیروئید را افزایش می دهند.
مطالعات همچنین نشان می دهد که قومیت ممکن است بر روی شانس شما در ایجاد هیپوتیروئیدی تاثیر گذارد. به عنوان مثال، تحقیقات نشان می دهد که افراد سفید پوست بیشتر احتمال دارد این نوع بیماری تیروئید را توسعه دهند.
غده تیروئید یکی از غدد مهم بدن انسان است. در گردن شما قرار دارد این غده ی پروانه ای عمدتاً متابولیسم بدن را کنترل می کند. غده تیروئید از طریق عملکردهای دو هورمون می تواند متابولیسم شما را تسریع کند یا آن را کند. این به این معنی است که سلولهای شما انرژی بیشتر یا کمتر تولید خواهد کرد. همچنین بر میزان رشد بدن شما تأثیر می گذارد و دارای اثرات دیگری بر روی بدن است. با تغییرات جزئی در فعالیت تیروئید که در طول روز اتفاق می افتد هیچ وقت به فکر غده تیروئید نمی افتیم. با مشکلات جزئی، ممکن است علائم کمی وجود داشته باشد. اما هنگامی که فعالیت تیروئید به طور قابل توجهی تحت تاثیر قرار می گیرد علائم واضح می شود و باعث ناراحتی قابل توجهی می شود و می تواند عواقب شدیدی داشته باشد.
همانند هر وضعیت پزشکی، بهتر است برای درمان مشکلات تیروئید در اسرع وقت که ممکن است به طور کامل جلوگیری شود. اما اکثر مردم برای تست تیروئید معمولی به پزشک نمی روند آنها برای فشار خونشان یا میزان گلوکز خونشان به پزشک مراجعه می کنند. در عوض علائم و نشانه های یک مشکل تیروئید است که ممکن است شخصی را به دنبال مراقبت پزشکی راهنمایی کند. سپس آزمایش های بیشتری انجام خواهد شد تا اطمینان حاصل شود که آیا تیروئید ناکارآمد است یا خیر. انواع بیماری های مختلفی وجود دارد که می توانند بر غده تیروئید تأثیر بگذارند. بیشتر بر عملکرد غده تیروئید تأثیر می گذارد یا باعث ایجاد تیروئید بیش از حد فعال و یا تیروئید ضعیف می شود. برخی از شرایط ممکن است بر عملکرد تیروئید تأثیری نداشته باشد اما ممکن است تغییرات فیزیکی غدد مانند افزایش یا گره وجود داشته باشد.

تغییرات وزن بدن

چاقی
اکثر ما می دانیم که مشکلات تیروئید موجب تغییر در وزن بدن می شوند. با غده تیرویید کم کار، افزایش وزن وجود دارد زیرا متابولیسم کندتر از حد طبیعی است. از سوی دیگر، کاهش وزن با غده تیروئید بیش از حد فعال است. به طور معمول افزایش وزن یا کاهش وزن ناشناخته است به این معنی که شما هنوز هم همان مقدار مصرف می کنید که معمولاً مصرف می کردید و شما هنوز هم به همان میزان فعال هستید اما همچنان افزایش وزن دارید. علاوه بر این، تلاش برای از دست دادن وزن مانند رفتن به یک رژیم غذایی با محدودیت کالری یا تمرین اغلب به کاهش وزن کمک نمی کند. در اغلب موارد با اختلال عملکرد تیروئید، افزایش وزن یا از دست دادن وزن متوسط است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

خستگی ناشناخته

خستگی یکی از اولین علائم اختلال عملکرد تیروئید است. همه ما بعد از یک روز طولانی در محل کار و بعضی اوقات فقط کمی احساس تنبلی می کنیم. اما خستگی طولانی مدت نشانه ای از مشکلات تیروئید است. حتی یک خواب خوب شب خستگی را برطرف نمی کند. در ابتدا ممکن است فقط یک مسئله خسته شدن در طی روز باشد اما در نهایت خستگی می تواند از زمان بیدار شدن در صبح باشد. بر خلاف باور عمومی، خستگی نه تنها نشانه ای از کم کاری تیروئید است (تیروئید ضعیف). همچنین در هیپرتیروئیدیسم اتفاق می افتد اگرچه فعالیت بیش از حد غده تیروئید منجر به افزایش میزان متابولیسم می شود.

حساسیت به درجه حرارت

در حالی که همه ما با تغییر دمای محیط و زمان فعالیت احساس گرمی و یا سردی می کنیم در اختلال عملکرد تیروئید حساسیت متمایز به درجه حرارت است که برای دیگران مشکل ایجاد نمی کند. با یک تیروئید کمکار، حساسیت به سرما وجود دارد. میزان متابولیسم کم بدان معنی است که بدن برای تولید ثبات در دمای بدن تولید انرژی را افزایش نمی دهد و حرارت مرکزی تثبیت می شود با یک تیروئید بیش از حد فعال حساسیت به گرما وجود دارد به علت نرخ متابولیسم بالا است و در داخل حرارت تولید می شود. حساسیت دما، درونی است. اما اگر شما باید لباس کمتر یا لباس بیشتری نسبت به دیگران بپوشید تا گرم یا سرد باشد ممکن است دچار اختلال عملکرد تیروئید باشید.

مشکلات خواب و افسردگی

مشکلات خواب یکی دیگر از نشانه های اختلال عملکرد تیروئید در موارد ابتلا به هیپوتیروئیدی یا کم کاری تیروئید است. اکثر مردم این موضوع را در ابتدا به یک مشکل تیروئیدی وابسته نمی دانند زیرا اختلالات خواب در زندگی مدرن شایع است. بنابراین برای مدت زمان طولانی تشخیص داده نمی شود و ممکن است در واقع یکی از اولین علائم باشد که بوجود می آید. طیف وسیعی از شرایط سلامت روان نیز در معرض ابتلا به اضطراب و افسردگی قرار دارند. همانند اختلالات خواب، این شرایط سلامت روانی بلافاصله با اختلال عملکرد تیروئید همراه نیست مگر آنکه در رابطه با سایر علائم مانند تغییرات وزن، خستگی و حساسیت به درجه حرارت ارزیابی شود.

ریزش مو و خشکی پوست

آلوپسی
ریزش مو یکی دیگر از نشانه های مهم اختلال عملکرد تیروئید است. اگر چه ممکن است مشکلات مو از قبل وجود داشته باشد و یا تعدادی از دلایل دیگری برای مشکلات مو وجود داشته باشد نازک شدن مو همراه با علائم دیگر باید سوء ظن اختلال عملکرد تیروئید را افزایش دهد. در حالی که پرکاری تیروئید و کم کاری تیروئید باعث ایجاد طاسی کامل نمی شوند موهای باقی مانده ممکن است نازک و شکننده باشند. تغییرات در بافت پوست، رطوبت و ضخامت نیز وجود دارد. در یک تیروئید ضعیف، پوست تمایل دارد بسیار خشک شود. با غده تیروئید بیش از حد فعال، پوست نازک می شود اما ممکن است از طریق عرق کردن بیش از حد پوشیده باشد.

سایر علائم تیروئید

از آنجایی که اختلال عملکرد تیروئید بر روی هر سلولی در بدن تأثیر می گذارد ممکن است نشانه های دیگری نیز دیده شود. این شامل:
اختلالات در عادت روده - یبوست (کم کاری تیروئید) یا حرکات مکرر روده (پرکاری تیروئید).
تغییرات در ضربان قلب - ضربان قلب آهسته (کم کاری تیروئید) یا ضربان قلب سریع (هیپرتیروئیدی).
تغییرات اشتها - کاهش اشتها (کم کاری تیروئید) و افزایش اشتها (پرکاری تیروئید).
سطح کلسترول خون در هیپوتیروئیدیسم بالاتر از حد نرمال است و در بیماری هیپرتیروئیدی کمتر از نرمال است.
اختلالات در چرخه قاعدگی و میزان خون قاعدگی در زنان.
اختلال نعوظ در مردان.

بیشتر بخوانید: تفسیر نتایج آزمایش تیروئید

آزمایش تیروئید

نشانه ها و علائمی که ممکن است رخ دهد مختص اختلال عملکرد تیروئید نیستند. طیف وسیعی از شرایط دیگر ممکن است با نشانه های مشابه وجود داشته باشد. بنابراین آزمایش تیروئید ضروری است تا تشخیص مشکلات تیروئید را تأیید یا حذف نماید. حتی یک افزایش قابل توجه تیروئید (گواتر) و احساس ندول تیروئید باید بیشتر با تحقیقات تشخیصی ارزیابی شود. این آزمایشها عبارتند از:
تست های خون - هورمون های تیروئید، هورمون تستوسترون (TSH) و آنتی بادی های تیروئید.
تست جذب ید رادیواکتیو برای اندازه گیری مقدار ید که در غده تیروئید تجمع می یابد.
اسکن تیروئید برای نمایش غده تیروئید در صفحه کامپیوتر.
اگر مشکوک به یک مشکل تیروئید هستید همیشه با پزشک مشورت کنید. این به پزشک اجازه می دهد تا این آزمایشات را در اسرع وقت انجام دهد. تشخیص زود هنگام بیماری تیروئید منجر به درمان سریع می شود. به این ترتیب می توان برخی از عوارض جدی اختلال عملکرد تیروئید را از بین برد.

در ادامه بخوانید: چگونه نتایج آزمایش تیروئید را بخوانیم؟

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search