پزشکی

چرا کمبود خواب باعث مرگ زودرس، سرطان، سکته مغزی می شود

خطرات نداشتن خواب کافی

تحقیقات جدید نشان می دهد که هر دو خواب کافی و بیش از حد ممکن است خطر ابتلا به بیماری های قلبی-عروقی و مرگ زودرس را افزایش دهند. تحقیقات جدید نشان می دهد که خواب بیش از حد می تواند خطر ابتلا به مرگ زودرس و مشکلات قلبی عروقی را افزایش دهد.

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری (CDC) گزارش می دهد که یک سوم جمعیت ایالات متحده خواب کافی ندارند. CDC نیز هشدار می دهد که محرومیت از خواب باعث افزایش خطر بیماری های مزمن مانند دیابت، بیماری قلبی عروقی، چاقی و افسردگی می شود. اثرات محرومیت از خواب می تواند عواقب جدی در سلامت شما داشته باشد. کمبود خواب می تواند باعث افزایش وزن، فشار خون بالا، بیماری های قلبی و تغییرات خلقی شود. یکی از خطرات محرومیت از خواب این است که کمبود خواب می تواند شما را بیمار کند. نداشتن خواب کافی می تواند حتی خطر ابتلا به بیماری هایی مانند سرطان را افزایش دهد و می تواند منجر به مرگ زودرس شود.
اکثر مردم به 7 تا 8 ساعت خواب شبانه نیاز دارند. مشکل خواب رفتن، بیدار شدن از خواب در طول شب و یا برخی داروها می تواند الگوهای خواب شما را مختل کند. اثرات محرومیت طولانی مدت خواب می تواند موجب احساس سستی دائمی، تحریک پذیر و خلق بد شود.
اگر به طور مرتب خواب کافی نداشته باشید چه اتفاقی برای سلامتی شما می افتد؟ در این مقاله، شما متوجه خواهید شد که محرومیت از خواب برای بدن شما چیست. شما همچنین خواهید آموخت که چگونه کیفیت خواب خود را بهبود بخشید تا از عوارض جانبی محرومیت از خواب جلوگیری شود.

محرومیت از خواب چیست؟

محرومیت از خواب زمانی اتفاق می افتد که شما به اندازه کافی برای بدن عملکرد مناسب بدن، خواب نداشته اید.
متاسفانه، واقعیت های مربوط به شیوع محرومیت از خواب نشان می دهد که بسیاری از ما در معرض خطر ابتلا به خواب ناکافی هستیم. پزشکان NHS می گویند که حدود 1 در 3 بزرگسالان از عواقب محرومیت از خواب رنج می برند.
مجله PLoS One می گوید که شما هر شب باید 7 تا 8 ساعت خواب خوب داشته باشید. به طور منظم خواب کمتر از 6 ساعت در شب می تواند شما را در معرض خطرات محرومیت از خواب مانند دیابت، بیماری قلبی یا سکته مغزی قرار دهد. (1)
با توجه به موسسه ملی قلب، ریه و خون، داشتن خواب کافی برای سلامتی ضروری است. خواب نیاز اساسی بدن است و اثرات محرومیت از خواب می تواند به اندازه خوردن یا تنفس جدی باشد. خواب به اندازه کافی بر سلامت جسمی و روحی شما تأثیر می گذارد و می تواند منجر به از دست رفتن بهره وری و آسیب جدی شود.
اثرات خواب ضعیف نیز می تواند در طول زمان ایجاد شود. اگر چه شیردهی می تواند به کاهش برخی از اثرات خواب کم کمک کند اما آن برای بدست آوردن خواب شب خوب منظم مناسب نیست.
همچنین مراحل مختلفی برای خواب شما وجود دارد: خواب حرکت سریع چشم (REM) و خواب حرکت غیر سریع چشم. خواب REM به طور کلی زمانی است که مغز شما در طول خواب فعال است و رویای شماست. خواب Non-REM یک خواب عمیق تر است زمانی که بدن و ذهن شما خودشان را تعمیر می کنند.
یک مطالعه نشان داد که محرومیت از خواب در طی مراحل مختلف خواب باعث اختلال در ذهن شما می شود. به عنوان مثال، از دست دادن خواب در مرحله REM می تواند توانایی یادگیری را تحت تاثیر قرار دهد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علل محرومیت از خواب

دلایل متعددی وجود دارد که چرا شما نمی توانید هر شب 7 یا 8 ساعت خواب داشته باشید.
پزشکان دولت ایالت ویکتوریا می گویند که انتخاب شیوه زندگی اغلب به خواب کافی نمی انجامد. ماندن تا دیر هنگام در اجتماع، تماشای تلویزیون و یا کار می توانید شروع به تاثیر منفی بر سلامتی خود کنید.
علائم فیزیکی محرومیت از خواب را می توان احساس کرد اگر بیماری دارید یا دارو مصرف می کنید که سبب بی خوابی می شود. همچنین مصرف داروهای محرک مانند الکل، نوشابه های کافئین دار یا سیگار کشیدن قبل از خواب ممکن است باعث کمبود خواب شود.
دلایل دیگر برای محرومیت از خواب عبارتند از داشتن فرزندان کوچک، اضطرا و یا رنج از اختلال خواب.

علائم و نشانه های رهایی از خواب

علائم فوری به اندازه کافی نخوابیدن می تواند سبب خستگی، تحریک پذیری، تمرکز ضعیف و خواب آلودگی در طول روز باشد.
اگر چند روز خواب ناکافی و یا الگوهای خواب نامنظم داشته باشید علائم محرومیت از خواب می تواند جدی تر باشد. پزشکان می گویند که با گذشت زمان، محرومیت از خواب باعث کمبود هوشیاری، حافظه ضعیف، افزایش اضطراب و هماهنگی ضعیف می شود.

تأثیر محرومیت از خواب

بیایید به جزئیات بیشتر در مورد اثرات محرومیت از خواب نگاه کنیم و آنچه شما می توانید برای مبارزه با آنها انجام دهید.

عدم خواب می تواند باعث افزایش وزن شود.

داشتن وزن اضافی یکی از عوارض فیزیکی محرومیت از خواب است.
یکی از دلایلی که کمبود مزمن خواب باعث می شود شما اضافه وزن داشته باشید این است که بر هورمون های شما تأثیر می گذارد. مطالعات نشان می دهد که وقتی شما محروم می شوید گرلین هورمون گرسنگی افزایش می یابد. در عین حال، فقدان خواب لپتین را مهار می کند - هورمون ای که باعث می شود شما احساس سیری کنید. عدم تعادل هورمونی می تواند منجر اضافه خوردن و چاقی شود.
یک مطالعه همگروه شامل بیش از 1000 بزرگسال نشان داد که خواب کوتاه با افزایش خطر ابتلا به افزایش وزن همراه است. خواب 5 ساعت یا کمتر باعث افزایش گرلین و کاهش هورمون لپتین شده که به افزایش شیوع چاقی مرتبط است.
محرومیت از خواب می تواند وزن شما را تحت تأثیر قرار دهد زیرا بر تحمل گلوکز و حساسیت به انسولین تأثیر می گذارد. این کمبود خواب باعث ایجاد تجمع چربی و افزایش خطر ابتلا به عوارض چاقی می شود.
مطالعات در مورد اثرات منفی از دست دادن خواب می گویند که اگر چه خواب یک فعالیت مودبانه است لذت بردن از خواب زیاد می تواند شما را از داشتن اضافه وزن محافظت کند.
هر شب خواب کافی را انتخاب کنید که یک شیوه ساده زندگی است که سبب کاهش وزن می شود. همچنین یاد بگیرید که میزان کاهش وزن خود را با قدم زدن افزایش دهید.

محرومیت طولانی مدت خواب می تواند منجر به سرطان شود

خواب ناکافی می تواند یکی از عواملی باشد که خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد.
مجله سرطان گزارش می دهد که محرومیت از خواب مزمن با بروز سرطان ارتباط دارد. به عنوان مثال، بی خوابی یا آپنه خواب می تواند خطر ابتلای فرد به سرطان سینه، سرطان دهان و یا سرطان پروستات را افزایش دهد.(2
با این حال، برخی مطالعات پیوند قطعی بین اثرات درازمدت محرومیت از خواب و سرطان پیدا نکرده اند. جالب توجه است که به طور منظم خواب بیش از 8 ساعت شبانه می تواند خطر ابتلا به سرطان کولورکتال را افزایش دهد.
به طور منظم یک خواب خوب شب، سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می کند و به بدن شما در جنگ با بیماری ها کمک می کند.

کمبود خواب می تواند خطر مرگ را افزایش دهد

اگرچه شواهدی وجود ندارد که شما بتوانید به طور مستقیم از فقدان خواب بمیرید محرومیت از خواب باعث مرگ زودرس می شود.
یک گزارش منتشر شده در سال 2010 نشان داد که افرادی که میانگین 7 ساعت خواب هر شب را دارند کمترین خطر مرگ و میر را دارند. خوابیدن کمتر از 7 ساعت یا خواب طولانی تر با افزایش خطر ابتلا به دیابت همراه است. محققان دریافتند که اثرات نداشتن خواب کافی باعث ایجاد شرایط جدی سلامتی می شود که عمر شما را کوتاه می کند.
خواب ضعیف باعث بیماریهای قلبی عروقی، چاقی، دیابت و استرس می شود. یک یا چند مورد از این شرایط می تواند امید به زندگی شما را کاهش دهد.

خواب کم باعث التهاب مزمن می شود

از آنجا که از دست دادن خواب اجازه نمی دهد تا بدن شما به تعمیر و شارژ خود بپردازد و خستگی خواب می تواند باعث التهاب مزمن شود.
التهاب در کوتاه مدت برای کمک به بدن شما در مبارزه با بیماری ضروری است. با این حال، التهاب درازمدت می تواند شما را در معرض خطر بیماری های مزمن مانند سرطان، دیابت و بیماری های قلبی قرار دهد.
به عنوان مثال، کتاب StatPearls گزارش می دهد که التهاب مزمن یک عارضه جانبی از اختلالات خواب مزمن است. عدم وجود خواب و استرس (که اغلب باعث بیخوابی شبها می شود) سبب می شود که بدن آنزیم های التهابی را آزاد کند. یکی از راه های مبارزه با التهاب مزمن، شبانه 7 تا 8 ساعت خواب است.
تحقیقات درمورد اثرات درازمدت محرومیت از خواب نشان می دهد که این توانایی باعث آسیب اندام های ملایم و متوسط می شود. هر خواب شب می تواند به بهبود سلامت دستگاه گوارش و قلب و عروق کمک کند.

کمبود خواب شما را بیمار می کند

یکی از خطرات محرومیت از خواب این است که بدن شما بیشتر در معرض ابتلا به عفونت قرار می گیرد و بیشتر به بیماری مبتلا می شوید.
مجله Sleep توضیح می دهد که چرا خواب ناکافی شما را بیمار می کند هنگامی که شما تحت تأثیر محرومیت مضمن خواب قرار می گیرید واکنش های ایمنی بدن تغییر می کند و نشانگرهای التهاب را افزایش می دهد.
نتایج مطالعه سال 2017 نشان داد که بیماری های عفونی یکی از ریسک های محرومیت از خواب است. این مطالعه نشان داد که کمبود خواب مداوم، سیتوکین های التهابی را افزایش می دهد که منجر به بروز ضعف در سیستم ایمنی بدن می شود. خواب مناسب بر ایمنی فرد اثر دارد.
اطمینان از عدم محرومیت از خواب، یکی از راه های تقویت ایمنی شما است.

نخوابیدن به اندازه کافی تاثیر منفی روی عملکرد مغز شما دارد.

کمبود خواب به طور مستقیم بر توانایی های ذهنی شما تاثیر می گذارد و اثرات منفی روی مغز شما دارد.
اکثر ما می دانیم که نداشتن خواب کافی سبب احساس خستگی، ناامیدی، فراموشکاری و دشواری تمرکز در روز می شود. با این حال، اثرات دراز مدت خواب کم می تواند حتی بیشتر نگران کننده باشد.
فقدان خواب در مدت زمان طولانی می تواند باعث ایجاد کسری خواب شود که توانایی شناختی شما را مختل می کند. تحقیقات نشان داده است که محرومیت از خواب باعث می شود که حافظه از بین برود و گستردگی توجه را خراب کند. کمبود مزمن خواب نیز می تواند مشکل شما را برای حل مشکلات و مقابله با وظایف پیچیده تر کند.
تحقیقات روی حیوانات نشان داد که خوابیدن به مدت 5 ساعت یا کمتر به طور قابل توجهی بر عملکرد مغز تاثیر می گذارد. حتی دوره های کوتاه مدت محرومیت از خواب نیز می تواند تاثیر منفی بر عملکرد حافظه داشته باشد. هنگامی که یک فرد " خواب از دست رفته" را به دست می آورد عملکرد مغز باید بازگردانده شود.
محرومیت مزمن خواب می تواند منجر به افسردگی و تغییرات خلق شود

یکی از اثرات روانی محرومیت از خواب، افسردگی است

محققان دریافته اند که خطرات ناشی از کمبود خواب طولانی مدت افسردگی و اختلالات خلقی است. خواب محدود باعث کاهش سطح هورمون در مغز می شود که می تواند منجر به افسردگی و تغییرات رفتاری شود. سروتونین در طول خواب REM آزاد می شود و کمبود سروتونین اغلب به افسردگی مرتبط است.
زمانی که یک فرد از خواب محروم شده است اثرات منفی نخوابیدن روی مغز نیز مشخص است. مجله Frontiers in Psychiatry در سال 2018 گزارش داد که محرومیت از خواب می تواند باعث توهم و قسمت های روان پریشی شود. معمولاً، داشتن خواب کافی می تواند به جلوگیری از توهمات ناشی از کمبود خواب کمک کند.
جالب توجه است برخی از درمانگران از تکنیک های محرومیت از خواب برای درمان افسردگی استفاده می کنند. این را می توان به عنوان یک درمان کوتاه مدت برای افسردگی تحت هدایت حرفه ای آموزش دیده پزشکی استفاده کرد.
این ممکن است توضیح دهد که چرا برخی افراد با خواب کمتری احساس می کنند. با این حال، همانطور که این مقاله اشاره می کند بسیاری از خطرات ناشی از کمبود مزمن خواب وجود دارد.

از دست دادن خواب می تواند به دیابت نوع 2 منجر شود

اگر به اندازه کافی نخوابید خود را در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع 2 قرار می دهید.
عواقب محرومیت از خواب باعث ایجاد تعدادی از شرایط متابولیک در بدن می شود که می تواند باعث ایجاد دیابت شود. مطالعات نشان داده اند که خواب کم بر تنظیم قند در شب تاثیر می گذارد. همچنین اختلالات خواب می تواند باعث چاقی شود که خطر ابتلا به دیابت را افزایش می دهد.
این مطالعه نتیجه گرفت که از دست دادن مزمن خواب فرد را به دیابت مبتلا می کند.
بررسی بررسی تاثیر خواب بر دیابت طی یک دوره 10 ساله نشان می دهد که خواب کمتر از 5 ساعت شبانه یا طولانی تر از 9 ساعت در شب خطر ابتلا به دیابت را افزایش می دهد.
با اجتناب از کمبود خواب مزمن، می توانید خطر ابتلا به دیابت را کاهش دهید.

کمبود خواب ممکن است باعث بیماری قلبی شود

اثرات فیزیکی خوابیدن 7 یا 8 ساعت در شب هرگز نمی تواند بر سیستم قلبی عروقی شما اثر بگذارد.
یک مطالعه 2016 نشان داد که بسیاری از عوامل سبک زندگی سبب خواب کمتر در افراد می شوند. این کمبود خواب بر سلامت قلب تاثیر می گذارد. در افرادی که خواب کمتری دارند یا الگوهای خواب را مختل می کنند بیماری های قلبی بیشتر است. همچنین، ایجاد یک کسری بزرگ خواب می تواند میزان مرگ و میر را از مشکلات قلبی عروقی افزایش دهد.(3)
یک مطالعه نشان داد که خوابیدن 4 ساعت یا کمتر به طور منظم می تواند خطر ابتلای به بیماری قلب را تا 2.8 برابر در مقایسه با مردان دارای 7 ساعت خواب در شب افزایش دهد.
به همین ترتیب، در زنانی که کمتر از 6 ساعت خواب شبانه داشتند مرگ و میر ناشی از بیماری قلبی نسبت به زنان با 7 تا 8 ساعت خواب شب بیشتر بود.
مهم است که به طور مرتب به خواب کافی بپردازید و اگر بخواهید قلب خود را سالم نگه دارید از کاهش خواب اجتناب کنید.
شما همچنین می توانید سلامت قلب و عروق خود را با بهره گیری از رژیم غذایی قلبی افزایش دهید.

بیشتر بدانید: فواید فیبرهای غذایی در بیماریهای قلبی عروقی

کیفیت خواب ضعیف می تواند فشار خون را افزایش دهد

اگر هر شب خواب کافی نداشته باشید خود را در معرض فشار خون بالا و اثرات فشار خون بالا قرار می دهید.
یک مطالعه در مورد اثرات فشار خون در خواب به مدت 24 ساعت انجام شد. دانشمندان خاطر نشان کردند که ضربان قلب در طول ساعات شبانه، زمانی که فرد باید خواب باشد افزایش می یابد. صبح روز بعد، هر دو فشار خون و ضربان قلب بالا بود. این مطالعه تأیید کرد که عوارض جانبی خواب ناکافی می تواند فشار خون را بالا و خطر بیماری قلبی عروقی را افزایش دهد.
مطالعات دیگر تایید می کنند که اثرات محرومیت از خواب باعث می شود که فشار خون بالا و سبب حوادث قلبی عروقی، به ویژه در سالمندان شود.

بیشتر بدانید: روش های طبیعی برای کاهش فشار خون

محرومیت شدید خواب باعث افزایش خطر سکته مغزی می شود

اگر شما در حال حاضر در معرض خطر سکته مغزی هستید عواقب عدم خواب به اندازه کافی می تواند بسیار جدی باشد
البته، فشار خون بالا، دیابت، چاقی و ضربان قلب نامنظم، عوامل خطر جدی برای سکته مغزی هستند. با این حال، مجله Frontiers in Neurology گزارش داد که داشتن خواب کافی می تواند راهی برای جلوگیری از سکته مغزی باشد.

بیشتر بخوانید: سکته مغزی چه احساسی دارد؟ در طول، پس از سکته و حملات ایسکمیک گذرا

نخوابیدن به اندازه کافی می تواند بر سطح هورمون اثر کند

الگوهای اختلال خواب، دیر رفتن به رختخواب و زود بیدار شدن از خواب، یا کیفیت خواب ضعیف، می تواند بر تولید هورمون تاثیر بگذارد.
بر طبق مجله بین المللی غدد درون ریز، تعادل هورمونی شما به میزان زیادی بر کیفیت خواب بستگی دارد. خواب (یا عدم آن) روی هورمون هایی نظیر هورمون های تیروئید، ملاتونین، کورتیزول، هورمون رشد و هورمون های گرسنگی تاثیر می گذارد.
محرومیت از خواب باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری های مرتبط با هورمون مانند چاقی، دیابت و مسائل مربوط به تیروئید می شود.
خوابیدن به اندازه کافی یک راه برای کمک به نشانه های عدم تعادل هورمونی است.

کمبود خواب میل جنسی را کاهش می دهد

خواب ناکافی می توانید روی کاهش میل جنسی شما اثر بگذارد.
یک مطالعه نشان داد افرادی که از اختلالات خواب رنج می برند و از کیفیت کافی خواب برخوردار نیستند باعث کاهش میل جنسی می شوند. کیفیت خواب ضعیف و از دست دادن خواب باعث اثر بر سطح تستوسترون می شود و بنابراین میل جنسی را تحت تاثیر قرار می دهد. (4)
کمبود خواب شدید می تواند باعث چاقی شود که همچنین می تواند بر میزان هورمون تستوسترون تأثیر بگذارد. این دلیل دیگری است که چرا نخوابیدن به اندازه کافی می تواند بر زندگی جنسی شما تأثیر بگذارد.

بیشتر بدانید: 7 غذای آفرودیزیاک که باعث افزایش میل جنسی شما می شود

خستگی خواب می تواند باعث اشتباهات کشنده شود

یکی از جدی ترین عواقب ناشی از کمبود خواب به علت کمبود خواب مرگ است.
اگرچه محرومیت از خواب عملاً غیرممکن است خستگی خواب می تواند اشتباهاتی را ایجاد کند که می تواند پیامدهای مهلک داشته باشد.
به عنوان مثال، رانندگی در حال خواب الودگی می تواند باعث تصادفات شدید خودرو شود. در واقع، برخی از مطالعات نشان می دهد که حدود 12 درصد از تمام حوادث ناخوشایند ناشی از خواب آلودگی است. دانشمندان می گویند که حتی کمبود خواب می تواند باعث کاهش زمان قضاوت و واکنش شود.
گزارش سال 2015 هشدار می دهد که متخصصان پزشکی که از محرومیت خواب رنج می برند مستعد اشتباه هستند و ایمنی بیمار را در معرض خطر قرار می دهند.
جالب توجه است یک مطالعه نشان داد که موش هایی که به طور کامل از خواب محروم بودند در نهایت از عدم خواب پس از 11 تا 32 روز درگذشتند.

نکاتی برای خواب بهتر

ایجاد تغییرات مثبت برای بهبود کیفیت خواب شما کمک خواهد کرد که از بسیاری از خطرات ناشی از محرومیت از خواب جلوگیری شود. خواب خوب شبانه سلامتی شما را بهبود می بخشد عملکرد مغز شما را افزایش می دهد و به جلوگیری از بیماری های مزمن کمک می کند.
چه کاری می توانید انجام دهید تا هر شب به اندازه کافی بخوابید؟ در اینجا چند راهنمایی ساده است که پزشکان برای داشتن خواب سالم توصیه می کنند:
هر روز، حتی در تعطیلات آخر هفته، زمان خواب و بیداری تنظیم شده باشد.
ساعت قبل از خوابیدن را به عنوان یک زمان آرام سپری کنید و از روشنایی های مصنوعی (مانند یک تلویزیون یا صفحه نمایش کامپیوتر) اجتناب کنید.
قبل از رفتن به رختخواب، نوشیدنی های سنگین کافئین دار یا الکلی ننوشید.
از لحاظ جسمی در طول روز فعالیت کنید اما قبل از رفتن به رختخواب، از فعالیت شدید خودداری کنید.
برای کمک به استراحت بهتر، برخی از تکنیک های آرام سازی با روغن های ضروری را امتحان کنید.

مطالب مرتبط:

  1. از دست دادن وزن در خواب
  2. حقایقی در مورد قرص های خواب آور
  3. داشتن خواب بهتر با نوشیدن بهترین چای ها قبل از خواب (بر اساس شواهد)
  4. چرا خواب کافی و خوب مهم است؟

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search