پزشکی

سندرم تنبلی روده - علل و درمان حرکات روده تنبل

سندرم روده تنبل

سندرم روده تنبل، که به آن روده تنبل و روده آهسته نیز گفته می شود یک بیماری با علائم یبوست و حرکات دردناک روده است. برخی از افراد از "سندرم روده تنبل" به خصوص برای توصیف نحوه رفتارروده پس از استفاده مکرر از ملین ها استفاده می کنند.

هنگامی که شما این بیماری را دارید روده بزرگ شما برای انتقال ضایعات از طریق دستگاه گوارش بدن کند می شود. سندرم روده تنبل می تواند مزمن باشد با علائمی که مرتباً شعله ور می شوند و پس از آن از بین می روند. اما تغییرات در شیوه زندگی و تغییر در رژیم غذایی ممکن است علائم را معکوس کند.
مواردی از سندرم روده تنبل وجود دارد که نیاز به نظارت و تشخیص پزشک دارد.
حرکات روده طبیعی از نظر فرکانس از شخص به شخص دیگر متفاوت است - پذیرفته می شود که عبور مدفوع در هر نقطه 2 بار در روز تا 3 بار در هفته یک قانون است. اصطلاحات "روده تنبل" یا "روده کند" معمولاً به یبوست نسبت داده می شود. این شرایط ممکن است گمراه کننده باشد زیرا همه موارد یبوست به دلیل کندی دستگاه گوارش نیست. انسداد یا گرفتگی در روده ها و عوامل مختلف (فیزیولوژیکی، آسیب شناختی و روانی) که ممکن است رفلکس های دفع را مختل کند همچنین با تأثیر تحرک دستگاه گوارش در یبوست نقش دارد.
یبوست را می توان با سه عامل تعریف کرد:
حرکات روده نادر با عبور مدفوع کمتر از سه بار در هفته.
حرکت روده با دشواری و زورزدن زیاد همراه است.
عبور مدفوع خشک و سخت.

سندرم تنبلی روده چیست؟

سندرم تنبلی روده اصطلاحی است که برای توصیف یبوست به دنبال استفاده طولانی مدت و یا استفاده بیش از حد از ملین، ایجاد شده است. این یک اثر برگشتی (اقدام ثانویه) استفاده از این داروها است اما ممکن است فقط تشدید یک مشکل از قبل موجود باشد. سندرم روده تنبل معمولاً در افرادی که دارای انواع خاصی از اختلالات خوردن هستند بخصوص بی اشتهایی عصبی و بولیمیا، جایی که مصرف ملین به عنوان وسیله ای برای پاکسازی مصرف می شود حتی اگر فرد مبتلا از یبوست رنج نبرد از مسهل استفاده می شود.
حین استفاده از ملین ممکن است حرکات روده منظم و حتی زیاد باشد. اما، پس از متوقف کردن مسهل، ممکن است یبوست ثانویه بوجود آید. ممکن است روزها تا هفته ها و حتی در بعضی موارد حتی بیشتر طول بکشد. برخی از افراد به دلیل یبوست مزمن برای مدت طولانی از ملین استفاده می کنند. بنابراین ممکن است یبوست پس از متوقف کردن مسهل ها برگردد. با این حال، ممکن است یبوست از قبل از شروع مصرف ملین بدتر باشد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علل روده های تنبل

حرکت از میان روده در حال انجام است. از زمان بلع، ماهیچه های کوچک در دیواره های روده منقبض شده و به صورت ریتمیک به آرامش می رسند تا در امتداد غذا و مواد زائد در روده استفاده شود. این حرکت ریتمیک به پریستالسیس معروف است. این کار تا انتهای دستگاه گوارش به روده بزرگ ادامه می یابد تا از تداوم حرکت مواد غذایی و ضایعات اطمینان حاصل شود. در پایین ترین قسمت های روده، انقباضات قوی پیرستالتیک، مدفوع را به خارج روده بیرون می برد.
با یک روده تنبل، رفلکس های دفع مدفوع و تحرک روده بزرگ مختل می شوند و منجر به یبوست می شوند. این بدان معنی است که کشش دیواره روده بزرگ مرتبط با اتساع، باعث ایجاد رفلکس های مسئول پیشران محتویات کولون یا شل شدن اسفنکتر مقعد داخلی نمی شود. رفلکس های دفع مدفوع مرتبط با مواد غذایی که وارد معده یا کیم در اثنی عشر می شوند نیز ممکن است در شرایط عادی تحرکات جمعی در روده بزرگ را تحریک نکنند.
سرانجام تجمع ماده مدفوع بیش از حد، دیواره روده بزرگ را افزایش می دهد. این درجه از تحریک رفلکسهای طبیعی را ترویج می دهد تا تحرک و دفع مدفوع را افزایش دهد. روده بزرگ (megacolon) توانایی ایجاد نیروی محرکه به اندازه کافی را برای عبور آسان مدفوع که منجر به کرنش می شود از دست می دهد. در این مرحله، مدت زمانی طولانی که مدفوع در روده بزرگ باقی مانده است منجر به جذب بیش از حد آب در روده بزرگ می شود. بنابراین در نهایت مدفوع خشک و سخت از روده بسختی تخلیه می شود.
به منظور عبور از مدفوع، فرد از ملین ها برای القاء حرکات روده که شبیه به مکانیسم اسهال اسمزی و ترشحی است استفاده می کند. وسایل دیگر شامل انما یا پاکسازی روده بزرگ است که ورود آب به راست روده و انتهای کولون به کشیدگی بیش از حد منجر می شود و متعاقباً باعث رفلکس های مربوطه و حرکات پیشرانشی می شود که با دفع مدفوع مشاهده می شود.
هر بار که غذا می خورید اعصاب شما سیگنالی را به دستگاه گوارش شما می فرستند تا دنباله ای از فعالیت ها را آغاز کند.
ماهیچه های دستگاه گوارش شما غذا را با حرکت در طول موج به نام "پریستالتیس" حرکت می کنند. اما این حرکت می تواند آهسته تر از آنچه باید باشد مسدود شود یا یک انقباض به اندازه کافی قوی برای حرکت غذا به جلو نباشد.
رفلکس های مربوط به روده به دلیل:
اتکا به ملین.
الگوهای غذایی محدود شده است.
اختلالات خوردن، مانند بی اشتهایی یا بولیمیا.
استفاده از مواد مخدر.
بیهوشی.
سندرم روده تحریک پذیر.
دلایل دیگری نیز برای عضلات ضعیف تر وجود دارد. گاهی اوقات علت آن به همین سادگی است که فاقد فیبر کافی در رژیم غذایی خود هستید.

رژیم غذایی و سبک زندگی

رژیم غذایی کم فیبر با مصرف کافی آب برخی از عوامل اصلی رژیم غذایی هستند که منجر به یبوست می شوند. برای راحت تر و سریعتر حرکت کردن، مدفوع در روده فاقد حجم و مایعات است. همچنین احتمال ابتلا به یبوست در افرادی که سبک زندگی کم تحرکی دارند به ویژه در افراد چاق مشاهده می شود.

اعصاب و عضلات

Peristalsis یک فرآیند هماهنگ است که نیاز به تحریک مناسب اعصاب برای تحریک عضله برای انقباض دارد. اگر مشکلات عصبی وجود داشته باشد روند حرکت از طریق روده نمی تواند به درستی هماهنگ شود. این ممکن است با آسیب نخاعی یا شرایطی مانند مولتیپل اسکلروزیس ( (MS و بیماری پارکینسون دیده شود. به همین ترتیب اگر در عضلات کوچک در دیواره روده مشکلی وجود داشته باشد حرکت در روده ها نیز تحت تأثیر قرار می گیرد.

انسداد

انسداد در هر جای روده مانع از حرکت مواد غذایی و دفع ضایعات خواهد شد. این می تواند به یبوست منجر شود. از تومورها گرفته تا باریک شدن روده، حرکت از طریق روده به درجات مختلفی متوقف می شود. یبوست ممکن است منجر به انقباض مدفوع شود که می تواند مشکل را بیشتر کند. مدفوع سخت و خشک می شود و انسداد روده باعث جلوگیری از بیرون آمدن مدفوع می شود. بعضی اوقات این انسدادها می توانند جدی باشند همانطور که ممکن است با تومورهای بدخیم مانند سرطان روده بزرگ دیده شود.

هورمون ها

روده های تنبل معمولاً با برخی شرایط هورمون مرتبط است. این ممکن است با غده تیروئید تحت فشار (کم کاری تیروئید) دیده شود. این بیماری همچنین می تواند به عنوان یک عارضه دیابت ایجاد شود اما این احتمال بیشتر به دلیل آسیب دیابت در اعصاب ناشی از دیابت است که هماهنگی را از طریق روده انجام می دهد (نوروپاتی دیابتی). یبوست همچنین ممکن است با تغییرات هورمونی که در دوران بارداری ایجاد می شود رخ دهد.

درمان یک روده تنبل یا کند

به دلایل واضح، استفاده از مسهل ها و انما برای تسهیل حرکات روده توصیه نمی شود زیرا این مشکل را بیشتر می کند. هدف این است که عادت طبیعی روده را برگردانیم و این حرکت روده تحریک نمی کند. این نیازی به دارو ندارد اما می توان با اقدامات حمایتی شامل تغییرات رژیم غذایی و شیوه زندگی انجام داد.
غذا. به جای اینکه به ندرت چند وعده غذایی بزرگ بخورید چندین وعده غذایی بطور منظم بخورید.
فیبر. با خوردن غذاهای پر فیبر، میزان مصرف فیبر کافی را تضمین کنید.
مایع. حداقل 1.5 لیتر آب در روز بنوشید به خصوص در هنگام یا بعد از خوردن وعده های غذایی.
ورزش. فعالیت بدنی منظم ممکن است به تنظیم فعالیت روده کمک کند. ورزش سبک می تواند خون شما را به گردش در شکم هدایت کند. برای برخی از افراد، این باعث می شود سیستم کار کند. ورزش مداوم ممکن است با نگه داشتن "پاک" و درگیر دستگاه گوارش، علائم روده تنبل شما را تحت تأثیر قرار دهد. برخی از نکات یوگا حتی می تواند به رفع یبوست کمک کند.
عادت. با استفاده منظم از توالت در ساعات مشخص در روز مانند صبح هنگام بیدار شدن یا بعد از خوردن صبحانه یک عادت روده خوب ایجاد کنید (رفلکس های دفع).

بیشتر بخوانید: چند درمان طبیعی برای رفع یبوست

تغییرات رژیم غذایی

تاخیر یا کندتر شدن حرکت روده می تواند ناشی از کمبود فیبر در رژیم غذایی شما باشد. رژیم غذایی که بر میوه و سبزیجات غیر فرآوری شده تأکید دارد باید هضم شما را شروع کرده و منظم تر کند. مثالها عبارتند از:
بادام و شیر بادام
آلو، انجیر، سیب و موز
سبزیجات صلیبی مانند کلم بروکلی، گل کلم، کلم بروکسل و بوک چوی
تخم کتان، دانه آفتابگردان و تخمه کدو تنبل
همچنین دو یا چهار لیوان آب اضافی را به کارهای روزمره خود اضافه کنید.
محدود کردن لبنیات، که هضم آن دشوار است و قطع کردن مصرف مواد سفید شده، فرآوری شده و بسیار پخته شده نیز می تواند کمک کند. بستنی، چیپس سیب زمینی و وعده های غذایی منجمد فیبر کمی دارند یا ندارند و باید از آنها اجتناب کرد.
قطع قهوه، که باعث دهیده کردن دستگاه گوارش می شود می تواند راهی برای متعادل کردن حرکات روده شما باشد.
علاوه بر این، اضافه کردن مکمل های بدون نسخه فیبر حاوی psyllium در مطالعات بالینی Trusted Source نشان داده شده است تا حرکات روده منظم تر شود.

ملین های طبیعی

ملین های مصنوعی می توانند علائم روده تنبل را بدتر کنند یا حتی باعث ایجاد این بیماری شوند. اما ملین های طبیعی وجود دارد که می تواند هضم شما برگردانند.افزودن سه تا چهار فنجان چای سبز به کارهای روزمره ممکن است برای بهبود هضم شما عمل کند.
استفاده از برگهای چوب آگار به عنوان یک ملین طبیعی و ملایم، احتمالاً کمتر از منبع معتبر استفاده شده است که باعث ایجاد عوارض جانبی برخی از ملین های شیمیایی می شود. در اینجا 20 ملین طبیعی دیگر وجود دارد که ممکن است بخواهید آنها را امتحان کنید.

حتما یخوانید: یبوست سفر - علل و درمان | رژیم لاغری با مسهل ها: آیا آنها کار می کنند و آیا آنها ایمن هستند؟

پروبیوتیک

مصرف مکمل های پروبیوتیکی برای بهبود زمان حمل و نقل و منظم حرکات روده نشان داده شده است. در حال حاضر، هنوز هم تحقیقات بیشتری لازم است تا مشخص شود بهترین نژاد پروبیوتیک ها برای درمان یبوست چیست.
خوردن غذاهای پروبیوتیک، مانند کیمچی، کلم ترش و ماست، یکی دیگر از راههای مصرف لایه های زنده باکتری های پروبیوتیک است.
رفتارهای حمام را تنظیم کنید
محصولاتی در بازار وجود دارد که ادعا می کنند تغییر وضعیت بدن در حین حرکت روده می تواند قوام و سهولت استفاده از حمام را بهبود بخشد. به طور غیرقانونی، به نظر می رسد برای برخی از افراد موثر است.

در ادامه بخوانید: پاکسازی روده بزرگ به روش طبیعی در خانه

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search