رژیم غذایی

پاکسازی روده بزرگ به روش طبیعی در خانه

پاکسازی کولون

برخی ادعا می کنند که ریشه اصلی همه بیماری ها در سیستم گوارش است. با این حال، تحقیق اثبات اثربخشی پاکسازی کم کیفیت است. با این حال، برخی از جنبه های پاکسازی روده بزرگ ممکن است سودمند باشد.

این ممکن است به مسائلی مانند یبوست یا حرکات نامنظم روده کمک کند و شواهدی وجود دارد که می تواند خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را نیز کاهش دهد. سیستم گوارش ما با مواد غذایی ناخواسته، سموم، چربی اشباع شده و مواد شیمیایی بیش از حد پر می شود. برای جلوگیری از بیماری های قلبی، سنگ های صفراوی، آسم، آلرژی های پوستی، بیماری های کبدی، یبوست و بسیاری از مشکلات مرتبط لازم است که سیستم را به طور مرتب تمیز کنید. اگر فرد مبتلا به سردرد، آلرژی پوستی، سطوح انرژی پایین، دچار التهاب مضر و طعم بد در دهان باشد این علائم یک سیستم گوارشی ناسالم است. برای تمیز کردن سیستم، به ویژه کولون، درمان های زیادی وجود دارد. با این حال این ممکن است گران و پیچیده باشد. درمان های طبیعی و ساده تر می توانند در خانه انجام شوند.پاکسازی کولون توصیف گسترده ای برای استفاده از روش هایی برای از بین بردن زباله های اضافی و سموم از کولون شما است. خوردن غذاهای دارای فیبر بالا، غذاهای پروبیوتیک و غذاهایی که هضم سالم را ترویج می کنند بعضی از روش های طبیعی برای پاک کردن کولون در خانه می باشد. همچنین آب، اسموتی های سالم و برخی از چای های گیاهی دستگاه گوارش شما را برای ترویج پاک کردن کولون تحریک می کنند.
ادعاهای زیادی در اینترنت وجود دارد که پاک کردن کولون به بهبود سلامت عمومی شما کمک می کند. در میان برخی از مزایای ادعا شده از پاک کردن کولون، افزایش سطح انرژی، سردرد کمتر و حتی کاهش وزن می باشد. بسیاری از مزایای پاکسازی کولون در ادبیات علمی هرگز ثابت نشده است.
با این حال، بسیاری از جنبه های پاک کردن کولون طبیعی است که با سلامت جسمی خوب مرتبط هستند. این بدان معنی است که شما مجبور نیستید از داروهای آبرسانی کولون یا داروهای ضد انعقادی استفاده کنید تا سموم را از کولون خود بردارید.
در این مقاله، شما در مورد راه های ایمن برای کارکرد هضم خود به طور مناسب برای جلوگیری از جمع آوری مواد زائد را یاد می گیرید.

بیشتر بخوانید: آنچه شما برای پاک کردن روده بزرگ باید بدانید

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

کولون چیست و چه کاری انجام می دهد

کولون شما بخشی جدایی ناپذیر از سیستم گوارش شما است و همچنین روده بزرگ نامیده می شود.
پزشکان جامعه جراحان کولون و جراحی آمریکایی گزارش می دهند که غذای هضم شده از دست رفته وارد کولون می شوند. در روده بزرگ، باکتری مواد زائد را می شکند و آب، نمک و بعضی مواد مغذی را حذف می کند. عضلات به آرامی زباله ها را از طریق روده بزرگ حرکت می دهند که مدفوع تشکیل می شود.
برای کولون شما برای عملکرد مناسب، نیاز به تعادل سالم باکتری مناسب است. اگر بین تعداد باکتری های "خوب" یا میزان کولون شما ناکارآمد باشد می توانید مشکلات گوارشی را تجربه کنید.
کولون سالم به طور موثری بدن شما را از زباله پاک می کند و شما را سالم نگه می دارد و احساس خوبی دارید.

آیا به پاک کردن کولون نیاز دارید؟

تعدادی از دلایل مهم برای اطمینان از اینکه مدفوع سیستم گوارش شما را به طور منظم دفع می کند وجود دارد.
پزشکان کلینیک Mayo می گویند که یک رژیم کم فیبر و با چربی زیاد، خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می دهد. دانشمندان معتقدند که بین رژیم غذایی ضعیف و تغییرات در میکروب هایی که در روده بزرگ زندگی می کنند ارتباطی وجود دارد که منجر به التهاب و افزایش خطر ابتلا به سرطان می شود.
به عنوان مثال، فیبر یکی از بهترین غذاها برای پاک کردن کولون شماست. محققان می گویند که فیبر رژیمی موجود در غذاهای جامد، میوه ها، سبزیجات و آجیل به کاهش خطر ابتلا به بیماری های خاص کمک می کند. فیبر دارای ارزش تغذیه ای بالا و کمک هضم سالم است.
پاک نگه داشتن کولون بدون جمع آوری بیش از حد مواد زائد برای سلامتی شما ضروری است.
چه چیزی دقیقاً کولون و سموم را از بدن شما پاک می کند؟

پاک کردن روده بزرگ چیست؟

هنگامی که اکثر مردم اصطلاح تمیز کردن کولون را می شنوند احتمالاً به هیدروتراپی کولون فکر می کنند. این نوع تمیز کردن روده بزرگ از لوله ها برای آبیاری کولون استفاده می کند تا تمامی مدفوع را حذف کند.
مجله بیمارستان عمومی لنکستر گزارش می دهد که طرفداران پاک کردن کولون ادعا می کنند که این روش به جلوگیری از سموم و جذب مجدد مواد هضم نشده کمک می کند.
برخی از روش های دیگر پاکسازی کولون شامل رژیم های خوراکی است که شامل ترکیبی از ملین ها، مکمل ها و گیاهان برای پاک کردن روده بزرگ است.
پزشکان می گویند که شما واقعاً می توانید برای بهبود سلامت روده خود بدون استفاده از استعمال دخانیات اقدام کنید. در بسیاری از موارد پاک کردن طبیعی کولون شامل بهره گیری از یک رژیم غذایی متعادل با مقدار زیادی فیبر است.
افزایش مصرف غذاهای سالم و کاهش تولید سموم در روده شما کمک می کند تا سلامت گوارشی خود را بهبود بخشید.
مجله جهانی گاستروانترولوژی در سال 2015 گزارش داد که یک میکرو فلور روده سالم برای سلامت انسان ضروری است. رژیم غذایی غنی از میوه ها، سبزیجات و فیبر یکی از بهترین راه های بهبود میکروبیوتاسیون روده و جلوگیری از عفونت های روده بزرگ است.
سایر مطالعات نشان داده اند که غذاهای طبیعی حاوی پربیوتیک ها و پروبیوتیک ها سلامت دستگاه گوارش را بهبود می بخشد و به طور طبیعی به حذف سموم کمک می کند. یک میکروبیوتای روده سالم به حذف موجودات مضر کمک می کند. این در سلامت و مبارزه با بیماری همکاری دارد.

نحوه پاک کردن کولون به روش طبیعی در خانه

راه های مختلفی وجود دارد که می توانید از رژیم غذایی خود استفاده کنید تا به طور طبیعی کولون خود را در خانه پاک کنید و بدن خود را از سموم اضافی خلاص کنید.
تحقیقات منتشر شده در سال 2018 نشان داد که رژیم غذایی نقش مهمی در بهبود سلامت میکروبیوتا روده دارد. رژیم غذایی حاوی تعادل مناسب کربوهیدرات ها، پروتئین و چربی است و به بهبود سلامت روده و سیستم ایمنی بدن، به ویژه در افراد سالمند کمک می کند.

آبمیوه ها و اسموتی ها برای پاک کردن کولون شما

یکی از راه های کمک به سم زدایی کولون و بهبود سلامت روده شما اضافه کردن اسموتی ها و آبمیوه های طبیعی به رژیم غذایی است.
مجله Scientific Reports در سال 2017 گزارش داد که یک رژیم غذایی بر پایه آب میوه و سبزیجات می تواند میکروبیوتا روده شما را بهبود بخشد. 20 بزرگسال سالانه یک رژیم غذایی از آب میوه و سبزیجات را برای 3 روز مصرف کردند. دانشمندان متوجه بهبود قابل توجه در سلامت روده خود شدند و شرکت کنندگان نیز وزن خود را از دست دادند.
یکی از دلایلی که چرا میوه ها و سبزیجات برای پاک کردن کولون شما از سموم مفید هستند این است که آنها حاوی آنتی اکسیدان ها هستند. دانشمندان گزارش می دهند که مواد غذایی گیاهی در پلی فنل های رژیمی بالا هستند که دارای بسیاری از اثرات مفید سلامت هستند. پلی فنول ها به تقویت باکتری های "خوب" کمک می کنند و از سموم در کولون جلوگیری می کنند.
تحقیقات بر روی انسان همچنین نشان می دهد که آب میوه و خمیر میوه می توانند با محصولات لبنی تخمیر شده (مانند کفیر و ماست یوگارت) به عنوان راه عالی برای بهبود سلامت روده شما متصل شوند.
فقط به یاد داشته باشید که هنگام نوشیدن آب میوه محتوای فیبر را از دست ندهید.

سیب برای کمک به پاک کردن سموم از روده بزرگ

تحقیقات نشان داده است مصرف یک یا دو سیب در روز می تواند به کاهش خطر ابتلا به سرطان کولورکتال کمک کند. دانشمندان خاطر نشان کردند که پوست سیب حاوی آنتی اکسیدان بیشتر از گوشت سیب است.
مطالعات دیگر نشان داده اند که آب سیب و توت دارای خواص پیشگیری شیمیایی است که به بهبود میکروارگانیسم کولون کمک می کند. این انواع آب میوه ممکن است به جلوگیری از سرطان روده بزرگ کمک کند.

بیشتر بدانید: فواید سیب چیست | نقش سیب در سلامت بدن | منافع و خطرات سیب که شما نمی دانید | ارتباط سیب با سلامتی

آب کرانبری برای بهبود سلامت کولون شما

برخی از مطالعات علمی نشان می دهد که کرانبری ها دارای اثر ضد التهابی در دستگاه گوارش هستند. مصرف محصولات غنی از کرانبری نیز به بهبود میکروبیوتاسیون روده و افزایش تعداد باکتری های خوب در روده کمک می کند.

آب سبزیجات چلیپایی برای پاکسازی کولون

اضافه کردن سبزیجات برگ سبز به آبمیوه گیری یا مخلوط کن شما یک راه برای کمک به پاک کردن روده بزرگ شما است.
مجله تغذیه گزارش داد که سبزیجات چلیپایی از جمله بروکلی، کلم پیچ و کلم حاوی ترکیباتی است که باعث بهبودی باکتری های روده می شود.

بیشتر بدانید: بهترین سبزیجات با کربوهیدرات پایین را بشناسید

مزایای کفیر برای پاک کردن کولون

برای ساختن یک اسموتی با خواص پاک کننده کولون، می توانید کفیر تخمیر شده شیر را به عنوان پایه استفاده کنید.
مطالعات مختلف نشان می دهد که کفیر برای سلامتی گوارشی شما مناسب است. به عنوان مثال، تحقیقات نشان داده است که کفیر می تواند به جلوگیری از سموم و میکروب های مضر در روده بزرگ شما کمک کند.
کفیر همچنین یک نوشیدنی شیر بدون لاکتوز است که می تواند عبور از طریق دستگاه گوارش شما را آسانتر کند در نتیجه سبب کاهش زمان ماندن غذا در روده شما می شود.

بیشتر بدانید: خواص سلامتی کفیر - طرز تهیه کفیر | خواص کفیر؛ (شیر، ماست، نوشیدنی) | 19 تا از بهترین غذا برای بهبود هضم

پاک کردن طبیعی کولون با استفاده از مواد غذایی با فیبر بالا

غذاهایی که دارای فیبر زیاد هستند کمک می کند تا از مدفوع و زباله های بدن خلاص شوید و به پاک کردن کولون کمک کنید.
به گفته محققان دانشکده بهداشت عمومی هاروارد، اکثر مردم روزانه به 20 تا 30 گرم فیبر توصیه می شوند. فیبر یکی از بهترین راههای رفع یبوست و سایر بیماریهای گوارشی است.
فیبر همچنین به عنوان یک روش پاکسازی کولون کار می کند. گاهی اوقات مکمل های فیبر - گندم گرانوله قبل از کولونوگرافی به عنوان پاک کننده کولون توصیه می شود.
مجله تغذیه همچنین گزارش می دهد که فیبر منبع خوبی از پربیوتیک است که به بهبود میکروارگانیسم در روده کمک می کند. افزایش میزان مصرف غذاهای غنی از فیبر، تعداد باکتری های "خوب" کولون را افزایش می دهد و سلامت گوارشی شما را بهبود می بخشد.
گزارش های متناقضی در ارتباط بین افزایش فیبر و میزان پایین سرطان کولورکتال وجود دارد. با این حال، اکثر پزشکان معتقدند فیبر کافی غذایی به درمان یبوست، جلوگیری از هموروئید کمک می کند و علائم سندرم روده تحریک پذیر را مدیریت می کند.

بیشتر بدانید: فواید فیبرهای غذایی در بیماریهای قلبی عروقی | چرا فیبر برای شما خوب است؟ | فیبر: دوست یا دشمن؟

دانه های چیا را به رژیم خود اضافه کنید تا پاک کننده های طبیعی کولون باشد

یک قاشق غذاخوری از دانه های چیا 5 گرم فیبر را به رژیم غذایی شما خود اضافه می کند که حدود 20 درصد از نیازهای روزانه فیبر است.
دانه های چیا همچنین منبع غنی از اسیدهای چرب امگا 3 هستند که، همانطور که بعدا در مقاله نیز می بینیم، همچنین به پاک کردن روده کمک می کند.

پاکسازی کولون با دانه کدو تنبل

میان وعده دانه کدو تنبل، اضافه کردن آنها به سالاد خود، و یا قرار دادن آنها در کوکی ها کمک خواهد کرد که روده شما را سالم نگه دارد.
1 اونس. مصرف (28 گرم) تخم کدو به شما 5 گرم فیبر و نیز منبع غنی از امگا 3 می دهد.
اضافه کردن دانه های کدو تنبل به رژیم غذایی در هر روز همچنین ممکن است به کشتن انگل روده ای از دستگاه گوارش شما کمک کند.

بیشتر بدانید: خواص کدو تنبل، انواع و طرز آماده سازی آن

کلم بروکلی به خلاص شدن روده های شما از سموم کمک می کند

یک راه برای کمک به پاک کردن سموم از کولون و جلوگیری از افزایش مواد مدفوع مصرف به طور منظم بروکلی است.
یک فنجان مصرف کلم بروکلی به شما (90 گرم) حدود 2.5 گرم فیبر می دهد که حدود 10٪ از نیازهای روزانه فیبر است.
کلم بروکلی همچنین سلامت روده شما را بهبود می بخشد زیرا حاوی ترکیباتی است که به نام سولفورافان به حساب می آید که تعادل میکروفلورا را در روده شما حفظ می کند.
آیا می دانید که کلم بروکلی نیز برای مدیریت آرتریت مفید است قلب شما را سالم نگه می دارد و سلامت چشم شما را حفظ می کند؟

کلم غذای طبیعی برای بهبود سلامت گوارشی است

کلم یک گیاه چلیپایی و یکی از سوپرفود ها برای سلامت روده است.
به جز محتوای فیبر خوب آن، کلم حاوی مواد شیمیایی به نام پربیوتیک است که به افزایش باکتری های سالم روده کمک می کند. این به جلوگیری از ایجاد سموم مضر در روده شما کمک می کند عبور مدفوع شما را راحتتر می کند.

بیشتر بدانید: 10 مزایای سلامتی کلم قرمز | 10 فایده اثبات شده از کلم پیچ

پاک کردن کولون با غذاهای پروبیوتیک

خوردن غذاهای حاوی پروبیوتیک راه خوبی برای تمیز کردن روده و حفظ سلامتی گوارشی شما است.
تحقیقات در مورد مزایای پروبیوتیک ها نشان می دهد که آنها به بهبود سلامت روده شما کمک می کنند و همچنین سیستم ایمنی بدن را تحریک می کنند. پروبیوتیک ها در روده همچنین می توانند روده ها را از عفونت های میکروبی محافظت کنند.

کلم ترش یک تمیز کننده طبیعی است

برای کمک به کشیدن سریعتر سموم از کولون می توانید سعی کنید کلم ترش بیشتری مصرف کنید زیرا پر از پروبیوتیک است.
یک مطالعه نشان داد افرادی که 10 گرم کلم ترش مصرف می کنند روزانه سلامت دستگاه گوارش را بهتر می کنند. به طور منظم مصرف پروبیوتیک کلم ترش می تواند به جلوگیری از یبوست و بهبود هضم کمک کند.

ماست پروبیوتیک برای پاک کردن کولون در خانه

راه دیگری برای پاک کردن کولون و بهبود سلامت روده شما این است که ماست پروبیوتیک مصرف کنید.
ماست یکی از غذاها برای بهبود سلامت روده بزرگ است زیرا منبع باکتری ها و پروبیوتیک های سالم است. تحقیقات منتشر شده در سال 2017 نشان می دهد که ماست همراه با میوه ها می تواند کولون شما را با پروبیوتیک ها، پربیوتیک ها، ویتامین ها و مواد معدنی تغذیه کند.
کفیر مثل ماست است اما حتی برای سلامت روده شما بهتر است. برخی از انواع کفیر شامل حدود 60 سویه باکتری سالم و مخمر است. کفیر همچنین حاوی یک باکتری منحصر به فرد از باکتری هایی است که کولون شما را از اثرات مضر میکروب محافظت می کند. کفیر یکی از اجزاء در این 2 عنصر پاک کننده کولون است.
مزایای مواد غذایی پربیوتیک برای تمیز کردن کولون
اگر شما می خواهید روده خود را سم زدایی کنید؟ چگونه غذاهای پربیوتیک به عنوان یک پاک کننده روده طبیعی عمل می کنند.
دانشمندان می گویند که پربیوتیک به عنوان یک منبع غذایی برای پروبیوتیک ها عمل می کند. این به این معنی است که افزایش مصرف غذاهای prebiotic می تواند سلامت روده شما را بهبود بخشد زیرا آنها به تشکیل باکتری های سالم کمک می کنند.
بعضی از غذاها که به عنوان پربیوتیک شناخته می شوند شامل مارچوبه، سیر، پیاز، گندم و جو.

چای های گیاهی تمیز کننده کولون

برای کمک به پاک کردن کولون خود از سموم و بهبود هضم، باید چای هایی مانند زنجبیل، زردچوبه و چای سبز مصرف کنید.
تمیز کردن روده با استفاده از چای های گیاهی به خوبی کار می کند زیرا پاک کردن سموم به دلیل مصرف مایع افزایش می یابد و هضم از طریق گیاهان بهبود می یابد.
به عنوان مثال، برخی از گیاهان اثر ملین روی روده شما دارند برخی از خواص ضد میکروبی دارند و برخی ناراحتی گوارشی را تسکین می دهند.

بیشتر بدانید: 19 تا از بهترین چای ها برای از دست دادن وزن | 6 تا از بهترین چای ها برای از دست دادن وزن و چربی شکم

زنجبیل به عنوان یک پاک کننده کولون

محققان گزارش دادند که زنجبیل حاوی ترکیبات ضد میکروبی است که همچنین باعث کاهش التهاب می شود. قوی ترین ترکیب [6] -gingerol در دستگاه گوارش تجمع یافته و به بهبود سلامت کلون کمک می کند. زنجبیل با کاهش نمونه سرطان کولورکتال ارتباط دارد.

بیشتر بخوانید: جوشانده ریشه زنجبیل در درمان رفلکس اسید معده موثر است؟

زردچوبه برای پاک کردن کولون شما

زردچوبه ادویه ای با مرتبط زنجبیل است و غذای دیگری است که برای رژیم غذایی سالم کولون عالی است.
مجله AAPS گزارش داد که خواص ضد التهاب زردچوبه به کاهش التهاب دستگاه گوارش کمک می کند. زردچوبه همچنین حاوی ترکیبات ضد میکروبی و آنتی اکسیدانی قوی است که می تواند از سموم جلوگیری کند. زردچوبه نیز برای جلوگیری از سرطان کولون مرتبط شده است.

چای سبز برای سلامتی کولون

چای سبز به طور طبیعی کولون شما را پاک می کند زیرا حاوی مقادیر بالایی از آنتی اکسیدان ها است که به سم زدایی سموم کمک می کند.
مطالعات خواص دارویی چای سبز نشان می دهد که چای سبز برای محافظت از دستگاه گوارش کمک می کند. آنتی اکسیدان ها در چای سبز به نام کاتچین ها دارای اثر ضد التهابی و ضد سرطانی هستند. مصرف چای سبز به پیشگیری از سرطان کولون مرتبط است.
چای سبز می تواند به سلامت جسمی شما کمک کند و همچنین به کاهش وزن کمک کنید.

آب برای سم زدایی کولون

یکی از بهترین روش های سم زدایی از کولون شما این است که مقدار زیادی آب بنوشید.
دانشمندان دریافته اند که آب برای دستگاه گوارش برای کمک به هضم و جذب مواد مغذی از غذا ضروری است. نوشیدن آب کافی نیز برای محافظت از دستگاه روده از بیماری های مختلف روده کمک می کند.

بیشتر بدانید: عجایب آب برای سلامتی

روده را با آب نمک پاکسازی کنید

بعضی افراد نیز کولون خود را با یک آب نمکی پاک می کنند که باید به سرعت به دفع مدفوع کمک کند.
یک مطالعه نشان داد که نوشیدن یک محلول شور در کنار یوگا خاص کمک می کرد تا کولون را قبل از کولونوسکوپی پاک کنید.
درمان خانگی برای پاک کردن روده خود بسازید باید 2 قاشق چای خوری نمک دریای یونیزه نشده یا نمک هیمالیان را در یک لیتر آب گرم مخلوط کنید. با خوب مخلوط کردن نمک را حل کنید. با معده خالی سریعاً بیاشامید به تحریک حرکات روده کمک می کند.
برخی از خطرات تمیز کننده آب نمک شامل تهوع، استفراغ و ضعف در برخی افراد می باشد. در صورت داشتن مشکلات قلبی، مشکلات کلیوی، دیابت یا فشار خون بالا، از آب شور استفاده نکنید.

نکاتی برای سلامت کولون 

مراقبت از سلامت روده شما یکی از بهترین راه ها برای افزایش احساسات خوب بودن است. در اکثر موارد، پاک کردن کولون در خانه فقط به معنای خوردن غذاهای غنی از فیبر و نوشیدن مقدار زیادی آب و مایعات است.
پزشکان همچنین توصیه می کنند مصرف گوشت قرمز و غذاهای فرآوری شده خود را محدود کنید تا بتوانید سلامت روده خود را حفظ کنید.
شما همچنین باید اطمینان حاصل کنید که فیبر کافی در رژیم غذایی خود دریافت می کنید و شامل غذاهای پروبیوتیک برای سلامت روده شما می باشد. 

در ادامه بخوانید: مدفوع دردناك (سفت، بزرگ، خونريزی) علل و درمان | کولونوسکوپی: آماده سازی، روش و عوامل خطر | تیم درمانی سرطان روده بزرگ | برنامه رژیم غذایی قبل و بعد از درمان سرطان کولون | چند درمان طبیعی برای رفع یبوست | یبوست سفر - علل و درمان

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search