پزشکی

استئوآرتریت: تشخیص و درمان پزشکی

استئوآرتریت

استئوآرتریت شایع ترین نوع آرتروز است با گذشت زمان به تدریج ایجاد می شود و باعث سفت شدن و دردناک شدن مفاصل می شود. این می تواند بر روی هر مفصلی تأثیر بگذارد استئوآرتریت (OA) در اثر تخریب تدریجی مفاصل ایجاد می شود.

این یک اختلال پیشرونده است به این معنی که شدت آن با افزایش سن بدتر می شود. استئوآرتریت معمولاً در افراد بالای 50 سال ایجاد می شود و این شیوع در بزرگسالان و در زنان بیشتر از مردان است. معمولاً تصور می شود که آرتروز بخشی اجتناب ناپذیر در افزایش سن است اما این درست نیست. افراد جوانتر نیز می توانند تحت تأثیر آرتروز قرار بگیرند که اغلب به دلیل آسیب دیدگی یا وضعیت مفصلی است.
OA می تواند در هر مفصلی اتفاق بیفتد اما اهداف اصلی شامل دست ها، انگشتان و گردن و همچنین مفاصل تحمل کننده وزن مانند مفصل های کمر، باسن، زانوها و پاها است.
آسیب به مفصل می تواند باعث تخریب بیشتر بافت اسکلتی شود. خرابی تدریجی بافت مفصلی و استخوان ها می تواند در حرکت مفصل و انجام کارهای روزمره مشکل ایجاد کند.

همچنین بخوانید: درمان های طبیعی برای آرتروز

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

درمان استئوآرتریت

OA هیچ درمان پزشکی ندارد. بنابراین، به طور معمول نیاز به مدیریت طولانی مدت درد و التهاب مفصل، در درجه اول از طریق روش های غیر جراحی است. در صورت عدم موفقیت در اقدامات اولیه، می توان جراحی را در نظر گرفت.
درمان های غیر جراحی، داروها، تزریق ها
درمان اصلی برای OA شامل مداخلات غیر جراحی زیر است:
آموزش بیماری و درمان
کاهش وزن برای بیماران دارای اضافه وزن
برنامه های ورزشی هوازی با تأثیر کم مانند پیاده روی، دوچرخه سواری و شنا یا سایر تمرینات آبی برای افرادی که می توانند ورزش کنند.
تمریناتی برای تقویت عضلات چهار سر ران، منجر به کاهش درد و بهبود عملکرد، برای OA اندام تحتانی
فیزیوتراپی برای دامنه حرکتی بهتر مفاصل، تقویت عضلات، کشش عضلات و بسیج بافت نرم
بریس ها و ارتزها برای کسانی که دچار بی ثباتی مفصل و عدم تطابق مفصل هستند
کفش حمایتی مناسب برای OA اندام تحتانی
داروها برای مدیریت درد معمولاً به صورت موضعی، خوراکی و فرمولاسیون تزریقی تهیه می شوند.
استامینوفن (تایلنول) و داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) بیشتر با نسخه پزشک در دسترس هستند اما مسکن های موضعی مانند کرم کپسایسین را می توان بدون نسخه خریداری کرد.
توجه: لطفاً قبل از شروع هر دارویی برای دوز مناسب با پزشک خود مشورت کنید تا بعداً از عوارض جانبی ناخواسته جلوگیری کنید. مسکن های مخدر، مانند ترکیبات حاوی هیدروکدون یا اکسی کدون، دیگر برای کنترل درد مزمن آرتروز توصیه نمی شوند.
گفته می شود مکمل هایی مانند گلوکوزامین و کندرویتین باعث کند شدن روند تخریب غضروف می شوند در حالی که بازسازی بافت جدید مفصل را تسریع می کنند. این ممکن است به کاهش شدت درد ناشی از OA و بهبود تحرک مفصل آسیب دیده کمک کند.
احتیاط: همیشه قبل از شروع این روش های درمانی را با پزشک خود در میان بگذارید تا مطمئن شوید که برای شما مناسب هستند.

همچنین بخوانید: داروهای تسکین دهنده علائم آرتریت | تغذیه در ارتروز 

عمل جراحی برای آرتروز

جراحی آخرین چاره برای درمان OA است و فقط زمانی مورد توجه قرار می گیرد که شرایط فراتر از حد توان درمان فیزیکی و دارویی بهینه باشد.
علائم اولیه جراحی عبارتند از:
درد ناتوان کننده
محدودیت عمده عملکرد مانند پیاده روی و فعالیتهای روزمره
اختلال در خواب یا کار
تعدادی از مداخلات جراحی می تواند به ترمیم آسیب و تغییر شکل مفصل کمک کند یا در موارد شدید، مفصل را کاملاً جایگزین کند.
اگر انحطاط مفصل قابل برگشت باشد پزشک یک جراحی آرتروسکوپی با حداقل تهاجم را انتخاب می کند اگرچه این موضوع تا حدودی بحث برانگیز است.
این جراحی شامل قرار دادن یک لوله فیبر نوری با یک دوربین متصل به داخل مفصل از طریق برش های کوچک است. این دوربین به پزشک اجازه می دهد تا میزان آسیب را تجسم کرده و سپس آن را با جراحی اصلاح کند.
در یک آزمایش جراحی دارونما که به خوبی طراحی شده است بهبود علائم تا حد زیادی به اثر دارونما نسبت داده می شود.
با این حال، برای زیرگروهی از زانوها با بدن شل یا پارگی مینیسک یا غضروف که علائم مکانیکی ایجاد می کنند به خصوص گرفتگی یا قفل شدن مفصل، برداشتن این بافت های ناپایدار با آرتروسکوپی ممکن است باعث بهبود عملکرد مفصل و کاهش علائم مکانیکی شود.
برخی از روشهای جراحی معمول برای OA شامل موارد زیر است:
همجوشی (آرترودسیس): دو یا چند استخوان اغلب در مفصل ذوب می شوند تا درد و سفتی غیرقابل کنترل ناشی از OA تسکین یابد. درصورتی که سایر مداخلات معمولاً ناموفق باشند می توان مفاصل تغییر شکل یافته یا ناپایدار را با استفاده از این روش ثابت کرد.
استئوتومی: استخوانهایی که در داخل مفاصل به هم می رسند برش داده می شوند و برای اینکه به راحتی تراز شوند تغییر شکل می دهند. این عمل ممکن است برای کوتاه یا بلند کردن استخوان ها انجام شود تا حرکت بدون درد امکان پذیر باشد.
تعویض مفصل (آرتروپلاستی): نشانه های اصلی این جراحی درد شدید روزانه و اشعه ایکس در باریک شدن فضای مفصل است. در بیمار مناسب، در 95٪ موارد می توان نتایج خوب تا عالی را انتظار داشت.

مراقبت بعد از جراحی مفصل

مراقبت های بعد از عمل برای توان بخشی مفصل پس از جراحی بسیار مهم است. برای این منظور، پزشک شما اقدامات احتیاطی لازم را برای محافظت از مفصل شما در برابر هرگونه آسیب احتمالی توصیه می کند.
برای بازیابی عملکرد عضلانی و مفصلی در مفصل، ابتدا تحت نظارت متخصص فیزیوتراپیست و بعداً به صورت خودکار، باید یک برنامه تمرینی توانبخشی طراحی شده را دنبال کنید.
به شما اطلاع داده می شود که برای تسهیل بهبود سریعتر، کاهش درد و التهاب و جلوگیری از شعله ور شدن علائم OA در آینده، چه غذاهایی را بخورید و چه غذاهایی را از رژیم غذایی خود حذف کنید.

تشخیص آرتروز

از آنجا که انواع مختلف آرتروز درمان های مختلفی را تضمین می کنند بسیار مهم است که قبل از شروع مدیریت بیماری، یک تشخیص مناسب داشته باشید.
برای تشخیص OA، پزشک ابتدا علائم شما را جویا می شود و برای تعیین شدت بیماری معاینه فیزیکی می کند. علائم OA ممکن است شامل موارد زیر باشد:
تورم استخوانی در محل آسیب دیده
حساسیت روی مفصل
بی ثباتی مفصل
صداهای ترک خوردن، شکستن، یا سایش (کرپیتوس) که از مفاصل آرتروز می آیند
وجود مایع سینوویال اضافی
محدودیت در دامنه حرکت
ضعف مفصل
پزشک شما ممکن است چند آزمایش تشخیصی اضافی را برای درک میزان آسیب مفصل و رد سایر علل احتمالی درد مفصل شما تجویز کند. این آزمایشات شامل موارد زیر است:
با اشعه ایکس از مفصل برای تشخیص هرگونه تغییر استخوانی یا مشکلات دیگری که ممکن است مسئول درد شما باشد
آزمایش خون برای از بین بردن احتمال سایر موارد آرتروز
تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی (MRI) برای نشان دادن وضعیت غضروف و تاندون ها و حتی نشان دادن علائم احتباس مایعات (ادم) در استخوان زیر غضروف
حرف آخر
OA کمابیش یک بیماری مادام العمر است و هیچ درمان پزشکی شناخته شده ای ندارد اما مواردی وجود دارد که می توانید برای کاهش شدت علائم آن و به تعویق انداختن پیشرفت آن انجام دهید.
شما می توانید عملکرد مفصل را از طریق یک استراتژی جامع درمانی شامل دارو، فیزیوتراپی، تغییر سبک زندگی (ورزش و مدیریت وزن) و رژیم غذایی مناسب حفظ و یا بهبود بخشید.
در صورت عدم موفقیت در سایر مداخلات، جراحی به عنوان آخرین چاره عمل می کند اما میزان موفقیت در هر بیمار متفاوت است. وقتی مفصل شما فراتر از ترمیم آسیب می بیند چاره ای نیست جز اینکه آن را با یک اتصال مصنوعی جایگزین کنید.

همچنین بخوانید: چگونه از استئوآرتریت خلاص شویم؟ این 12 مکمل را امتحان کنید

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search