پزشکی

بیماری واسکولیت

بیماری واسکولیت از بیماری های نادر است که از ویژگی های آن التهاب عروق خونی است. هر سال 10 - 15 مورد در هر یک میلیون نفر گرفتار می شوند و بیشتر در افراد بالای 50 سال دیده می شود ولی کودکان و جوانان را نیز می تواند درگیر کند. می تواند هر یک از رگ های خونی بدن را تحت تاثیر قرار دهد و باعث انواع علائم و عوارض بالقوه شود التهاب باعث تورم دیواره رگ های خونی، کاهش و یا حتی مسدود کردن جریان خون به بافت ها و اندام می شود.

واسکولیت را می توان با بیوپسی از بافت های درگیر و یا با آنژیوگرافی تشخیص داد. درمان با هدف کاهش التهاب عروق خونی و بهبود عملکرد موثر اندام های بدن است. میزان آسیب واسکولیت بستگی دارد که چه بخشی از بدن را تحت تاثیر قرار دهد دیواره های رگ های خونی آسیب دیده می تواند سبب تورم و برآمدگی ( آنوریسم ) شود و حتی ممکن است پاره شود و ایجاد خونریزی در داخل بدن نماید علاوه بر آسیب به عروق خونی می تواند به بافت ها یا اندام های بدن که توسط رگ های خونی تغذیه می شوند آسیب برساند.

التهاب است؟

التهاب یک فرایندی است که بدن برای محافظت در برابر و یا از بین بردن اجسام خارجی، باکتری ها یا ویروس ها استفاده می کند. علائم معمول التهاب عبارتند از سرخی پوست، تورم، احساس گرمی یا درد در مناطق آسیب دیده است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علت واسکولیت چیست؟

اصطلاح واسکولیت شامل طیف وسیعی از بیماری های مختلف و کاملا متفاوت است واسکولیت به معنای واقعی کلمه التهاب در رگ های خونی است و ممکن است همه چیز از یک واکنش نوع آلرژی خفیف تا شاید قرار گرفتن در معرض ( دارو، یک ماده شیمیایی و یا عاملی در طبیعت مانند گزیدگی حشرات تا یک بیماری خود ایمنی چند ارگانی سیستمیک جدی ) که می تواند تهدید کننده زندگی باشد به همین دلیل، تمام انواع واسکولیت باید بسیار جدی در نظر گرفته شود زیرا یک بیماری بالقوه کشنده است تا زمانی که خلاف آن ثابت شود.
اگر چه واسکولیت سیستمیک در حال حاضر غیر قابل درمان است، ولی قابل کنترل می باشد و می توان آن را با داروهای مدرن کنترل کرد. اگر در مراحل اولیه به درستی تشخیص داده شود و پس از آن به درستی و به طور موثر درمان شود بیشتر بیماران بخوبی بهبود، و با مراقبت مناسب مستمر، همچنان به یک زندگی خوب و عادی ادامه می دهند. واسکولیت اگر به موقع تشخیص داده نشود و مورد درمان قرار نگیرد می تواند منجر به عوارض غیر قابل برگشت و کشنده شود. و پزشکان باید از آخرین نتایج درمان با خبر شوند و وب سایت www.vasculitis.org.uk به همین منظور فعالیت دارد.

انواع واسکولیت

واسکولیت می تواند اولیه ( به خودی خود ) یا ثانویه رخ می دهد.  
علت واقعی بیماری واسکولیت معمولا شناخته شده نیست با این حال، اختلال سیستم ایمنی و التهاب عروق خونی ویژگی های مشترک هستند.  
انواع مختلف واسکولیت چیست؟
واسکولیت می تواند عروق کوچک، متوسط و یا بزرگ را تحت تاثیر قرار دهد بیماری های اصلی عبارتند از:
واسکولیت های سرخرگ های بزرگ ( آرتریت سلول ژانت یا آرتریت تمپورال، پلی میالژیای روماتیسمی، تاکایاسو و آرتریت )
واسکولیت های شریان های متوسط ( پلی آرتریت ندوزا، بیماری کاوازاکی )
واسکولیت های عروق کوچک: ( ائوزینوفیلیک، گرانولوماتوز با پلی آنژئیت ( چرگ )، سندرم اشتراوس، پلی آنژاتیس میکروسکوپی، گرانولوماتوز با پلی آنژئیت ( گرانولوم وگنر )، پورپورای هنوخ شوئن لاین
واسکولیت های با شیوع کمتر ( بیماری بهجت، بیماری بورگر، واسکولیت سیستم عصبی مرکزی، سندرم کوگانز، واسکولیت کرایوگلوبولینمی و کرایوگلوبولینمیک )
واسکولیت می توانید در اثر عفونت مانند ( هپاتیت B )، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی ( مانند آمفتامین و کوکائین )، داروها، سرطان مانند ( لنفوم و میلوم مولتیپل ) و بیماری های روماتیسمی مانند ( آرتریت روماتوئید و لوپوس اریتماتوی سیستمیک ) رخ دهد.

علائم واسکولیت

بعضی از علایم عمومی عبارتند از ( خستگی، ضعف، از دست دادن اشتها، از دست دادن وزن و تب ) است.
ریه - ( تنگی نفس، خس خس ، سرفه خشک و یا سرفه خونی )
پوست - ( جوش و تاول، راش، زخم و نکروز ( مرگ بافت )
آرترالژی - ( درد در مفاصل ، تورم مفصل )
سیستم عصبی-  ( از دست دادن حس، ضعف، علائم دردناک غیر معمول در دستها و پاها )
دستگاه گوارش - ( خونریزی و درد شکم )
مشکلات شنوایی - ( ناشنوایی و یا سر و صدا در گوش )
بینی - پوسته پوسته شدن داخل بینی و خون دماغ
چشم - برخی از انواع واسکولیت به طور ناگهانی می تواند روی دید شما تاثیر بگذارد یا باعث چشم قرمز، دردناک، خشک و یا ریگ دار شود.
عضلات - التهاب باعث درد عضلانی و در نهایت می تواند سبب ضعیف شدن ماهیچه ها شود.
اعصاب - سوزن سوزن شدن و یا ضعف در بازوها و پاها
کلیه ها - مشکلات دفع ادرار یا خون در ادرار، گاهی اوقات ممکن است در ادرار خون ( به رنگ قرمز یا قهوه ای ) دیده شود و یا مقدار ادرار ممکن است به طور ناگهانی کاهش یا متوقف شود.
انگشتان دست و پا می تواند سفید یا آبی شود و احساس سوزش زمانیکه در معرض شرایط سرد قرار گیرد.
علائم سردرد، درد در فک و مشکلات با چشم ( مانند دوبینی یا تاری ) علائم ممکن است از یک نوع التهاب عروق به نام آرتریت سلول ژانت ( GCA ) باشند.

تشخیص واسکولیت

روش تشخیص واسکولیت بسته به بیماری متفاوت باشد اغلب ترکیبی از آزمایش خون ( ANA, CRP, RF, PTC, CBC, ULA, ESR )، اشعه ایکس ( یا اسکن های دیگری مانند MRI و PET ) و اغلب گرفتن یک بیوپسی ( یک قطعه کوچک بافت ) از یک منطقه آسیب دیده می باشد.

درمان واسکولیت

واسکولیت ممکن است قسمت های ( پوست، مفاصل، کلیه و ریه ها ) را درگیر کند. پیش آگهی کلی بسته به بافت مبتلا و شدت بیماری متفاوت است و درمان بسته به شدت بیماری واسکولیت و ارگان های درگیر متفاوت است لذا درمان بر اساس شدت بیماری و ارگان های درگیر و اشکال مختلف واسکولیت می باشد درمان ها عموماً به سمت متوقف کردن التهاب و سرکوب سیستم ایمنی بدن است به طور معمول، داروهای کورتیزونی مانند پردنیزولون استفاده می شود. علاوه بر این، سایر داروهای مهار سیستم ایمنی مانند سیکلوفسفامید ( Cytoxan ) در نظر گرفته شده است علاوه بر این، ممکن است نیاز به درمان های خاص پزشکی در موارد ابتلای اندام های بدن ( مانند قلب و ریه ها ) در  زمان فعال بودن بیماری باشد.

مطالب مرتبط

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (46)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای

 1. ابوذر

کسی که بیماری واسکولیت چرچ اشتراوس داره چه غذاهایی نباید بخوره.لطفا اگه کسی میدونه راهنمایی کنه.09380587292

  پیوست ها
 

 1. م. ن

سلام آقای دکتر
من یه سوال داشتم ازتون
من ۲۸ سالم هست و ازحدود ۱۰ سال پیش مشکل تنفسی و سینوس داشتم که حدود ۳ سال هست که با دارو های کم کنترل شده بود. اسپری بینی و اسپری تنفسی و روزی یک عدد قرص مونته لوکاست داروهای من به مدت ۳ سال بود که مشکلم رو...

سلام آقای دکتر
من یه سوال داشتم ازتون
من ۲۸ سالم هست و ازحدود ۱۰ سال پیش مشکل تنفسی و سینوس داشتم که حدود ۳ سال هست که با دارو های کم کنترل شده بود. اسپری بینی و اسپری تنفسی و روزی یک عدد قرص مونته لوکاست داروهای من به مدت ۳ سال بود که مشکلم رو کنترل کرده بود.البته حدود ۳ و ۴ سال هم بویایی نداشتم.
از یک سال پیش درد مفاصل کوچک و انگشتان رو داشتم که در آزمایشاتم فاکتوesr و crp در محدوده طبیعی و کم بودند . اما در تست anca c مثبت و ۳۵ بود .
بدلیل درد مفاصلم یکی از پزشکان به من پردنیزولون ۵۰ روزی ۱ عدد تجویز کرد و تستها رو تکرار کرد و abca ۳ شد.
اما در این مرحله که من پردنیزولون هم میخوردم دچار حالتهای گرفتگی و کشیدگی و سوزش در رگهای پا شدم.. دکتر توضیحی براش نداشت.
به دکتر دیگه ای مراجعه کردم و گفت که این علائم با وجود زمینه آلرژی که دارم به علت عفونتهای مختلف بدن نمایان شدن و شروع به تجویز قرصهای مختلف از جمله بیسموت، دی پریدامول، پنی سیلین، آسپرین، سولفاسالازین، شیاف و قرص ایندومتاسین، مولتی ویتامین و داروهای دیگه ای برای عفونت ادراری و .. کردند. در عین حال درد چشم داشتم و بینایی من در عرض دو سه روز افت کرده بود و زمانیکه درد و گرفتگی عروق را دارم درد چشمم تشدید میشه.
با وجود اینکه سه هفته تحت درمان با روش این دکتر هستم و پردنیزولون هم همچنان مصرف میکنم گرفتگی عروقم بیشتر شده ومن راه چاره دیگه ای هم پیش رو نمیبینم و مجبورم به روش ایشون پیش برم. و بسیار نگران هستم.ایشون تشخیص دادند که عروق سیاهرگی من ملتهب و دچار گرفتگی میشن.
خواهش میکنم اگر پیشنهادی برای من داریدراهنماییم کنید. آیا احتمال درمان هست و مدت طی درمان معمولا چقدر طول میکشه

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. ناشناس

سلام من دختری 18 ساله هستم 4 ساله واسکولیت تاکایاسو دارم کورتن و سلسپت مصرف کردم وعروق دوطرف گردنم 80 درصد تنگ شده بود الان یکطرف گردنم 10 درصد و طرف دیگ 50 درصد تنگی داره ولی طرفی که ده درصد تنگی داره بعضی وقتا خیلی درد میگیره به طوری که اصلن...

سلام من دختری 18 ساله هستم 4 ساله واسکولیت تاکایاسو دارم کورتن و سلسپت مصرف کردم وعروق دوطرف گردنم 80 درصد تنگ شده بود الان یکطرف گردنم 10 درصد و طرف دیگ 50 درصد تنگی داره ولی طرفی که ده درصد تنگی داره بعضی وقتا خیلی درد میگیره به طوری که اصلن نمیتونم بخابم به نظر شما علت این درد چیه? و همراه با درد گردن سردرد هم میگیرم که هر چی درد گردنم بیشتر باشه سردرد م شدیدترهه و این منو خیلی اذیت میکنه. اگ استنت بزارم میتونه موثر باشه و این درد ها کمتر بشه?

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. علیرضا

سلام.
اینجانب به دلیل وزن خیلی پایین (56 کیلو) با 31 سال سن دو سالی است که ورزش بدنسازی انجام می دهم. تا کنون 2 دوره 100 عددی دیانابول 10 به همراه پروتئین و کراتین مصرف کرده ام (که سبب 10 کیلو افزایش وزن شد). اخیراً 4 آمپول 250 سوستانون طی 2 هفته...

سلام.
اینجانب به دلیل وزن خیلی پایین (56 کیلو) با 31 سال سن دو سالی است که ورزش بدنسازی انجام می دهم. تا کنون 2 دوره 100 عددی دیانابول 10 به همراه پروتئین و کراتین مصرف کرده ام (که سبب 10 کیلو افزایش وزن شد). اخیراً 4 آمپول 250 سوستانون طی 2 هفته به همراه دیانابول 10 را شروع کردم که در هفته دوم با توجه به افزایش بی سابقه در حجم تمرینات دچار تب و خستگی شدم و حدود 2 روز بعد پوست و چشمم زرد شد. بعد از مراجعه به دکتر وانجام آزمایشات متعدد از قبیل انواع هپاتیت و آنزیم کبدی و سونوگرافی متوجه وجود سنگریزه زیاد صفرا و تشخیص بیماری ژیلبرت کبد شدم (تمامی آنزیم های کبدی نرمال بود).
سوال : آیا می توانم به ورزش بدنسازی ادامه دهم؟
مکمل ها را کاملا قطع کنم؟
امکان وجود بیماری نهفته دیگری در من می باشد؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    علیرضا

با سلام بیماری ژیل برت یک بیمار ارثی است و درمان خاصی هم نیاز ندارد ولی توصیه می شود داروهای مصرفی را قطع نمایید چون عوارض کبدی دارند ولی به ورزش می توانید ادامه دهید و سپس بعد از چند روز مجددا تست های کبدی را انجام دهید و نرمال بودند مشکل خاصی...

با سلام بیماری ژیل برت یک بیمار ارثی است و درمان خاصی هم نیاز ندارد ولی توصیه می شود داروهای مصرفی را قطع نمایید چون عوارض کبدی دارند ولی به ورزش می توانید ادامه دهید و سپس بعد از چند روز مجددا تست های کبدی را انجام دهید و نرمال بودند مشکل خاصی ندارید.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. Atoosa

سلام من دختره ۱۷ سالع هستم ک چن ماهه متوجه شدم واسکولیت دارم گرانولوماتوز وگنر دارم ی اولش تو سینوسام بود بعدش بهم پردنیزولون و آزارام دادن بعد چند وقت بیماریم حالت خاموش رفت بعد ی استرس بزرگ بهم وارد شد بعد درد دماغم شرو شد و چرک خونی میداد بعد...

سلام من دختره ۱۷ سالع هستم ک چن ماهه متوجه شدم واسکولیت دارم گرانولوماتوز وگنر دارم ی اولش تو سینوسام بود بعدش بهم پردنیزولون و آزارام دادن بعد چند وقت بیماریم حالت خاموش رفت بعد ی استرس بزرگ بهم وارد شد بعد درد دماغم شرو شد و چرک خونی میداد بعد سی تی ریه گرفتم دکترم گفت ی کم درگیر شده الان میخان برام تزریق کنن ب نظرتون میتونه به خاطر اون استرس باشه که بیماریم برگشته؟ بعد رژیم خاصی دارع؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. طیبی

سلام. خام گیاهخواری روشی برای درمان خیلی از بیماریهای خاص است. لطفا در موردش تحقیق کنید. حتما این روشو جدی بگیرید. افراد زیاد با بیماریهای خاص درمان شدند.

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    طیبی

سلام
مقالات بعدی ما را دنبال کنید در این مورد مقالات بر پایه علم آورده خواهد شد

  پیوست ها
 

 1. مریم کهزادی

باسلام خدمت شما و تشکر از مطالب مفیدتان.جناب دکتر دو هفتهای هست پزشکان تشخیص داده اند مادرم بیماری واسکولیت با کنکا مثبت داره .درحال حاضر هنوز در بیمارستان بستری میباشد.خواستم از حضورتان بپرسم رزیم غذایی که برای ایشان باید رعایت کنم شامل چه...

باسلام خدمت شما و تشکر از مطالب مفیدتان.جناب دکتر دو هفتهای هست پزشکان تشخیص داده اند مادرم بیماری واسکولیت با کنکا مثبت داره .درحال حاضر هنوز در بیمارستان بستری میباشد.خواستم از حضورتان بپرسم رزیم غذایی که برای ایشان باید رعایت کنم شامل چه چیزهایی میشود.با تشکر فراوان

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    مریم کهزادی

یک رژیم غذایی سالم برای بیمار واسکولیت مهم است.
برخی از بیماران واسکولیت یک رژیم غذایی خاصی نیاز دارند و این از طریق متخصص تغذیه ارائه در بیمارستان یا مطب می شود و پایبندی به این رژیم مهم است.
اگر شما یک رژیم غذایی خاصی نیاز ندارید هدف شما باید...

یک رژیم غذایی سالم برای بیمار واسکولیت مهم است.
برخی از بیماران واسکولیت یک رژیم غذایی خاصی نیاز دارند و این از طریق متخصص تغذیه ارائه در بیمارستان یا مطب می شود و پایبندی به این رژیم مهم است.
اگر شما یک رژیم غذایی خاصی نیاز ندارید هدف شما باید کاهش نشاسته مواد غذایی مانند ( نان، سیب زمینی، برنج و پاستا ) و جایگزین آن با میوه و سبزیجات تازه باشد شما همچنین باید از مواد غذایی فرآوری شده اجتناب کنند چربی امگا 3 در ماهی های چرب مانند ماهی آزاد، ماهی خال مخالی، ماهی قزل آلا و ساردین در بیماری های خود ایمنی مفید است. همچنین امگا 3 در بذر کتان، گردو و سبزیجات برگ سبز یافت می شود.
مکمل های روغن امگا 3 ماهی حاوی EPA و DHA می تواند مفید باشد با این حال، باید توجه داشته باشید که مکمل ها با برخی از داروها واکنش نشان می دهند.
یک رژیم غذایی ویژه منطقی برای آن دسته از بیمارانی که استروئید مصرف می کنند برای کنترل افزایش وزن کمک خواهد کرد رژیم لاغری برای بیمار واسکولیت توصیه نمی شود همچنین، هنگامی که استروئید مصرف می شود افزایش خطر ابتلا به پوکی استخوان وجود دارد افزایش کلسیم در رژیم غذایی می تواند به جلوگیری از ابتلا به پوکی استخوان کمک کند خوردن کلم بروکلی، ماست، شیر خامه گرفته، کنسرو و ساردین توصیه می شود.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. وحسد

با سلام و عرض ادب من دارای مدرک phd و سی ساله هستم اخیرابه دکتر مراجعه کردم دکترا تشخيص دادن که بیماری واسکولیت لکوسیتوکلاستیک دارم خواهش میکنم راهنمایی کنید ایا این بیماری خطرناکه

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    وحسد

با سلام
واسکولیت لکوسیتوکلاسیک
(Vasculitis leukocytoclasis (LCV به معنی واسکولیت عروق کوچک است از نظر بافت شناسی، LCV اشاره به آسیب های ناشی از باقی مانده های سیکهسته ای از نفوذ نوتروفیل به عروق است. LCV کلاسیک همانند پورپورا قابل لمس می باشد....

با سلام
واسکولیت لکوسیتوکلاسیک
(Vasculitis leukocytoclasis (LCV به معنی واسکولیت عروق کوچک است از نظر بافت شناسی، LCV اشاره به آسیب های ناشی از باقی مانده های سیکهسته ای از نفوذ نوتروفیل به عروق است. LCV کلاسیک همانند پورپورا قابل لمس می باشد. یافته های بالینی کمتر شایع عبارت از پلاک کهیری، وزیکول، تاول و پوسچول می باشد. LCV ممکن است ثانویه به داروها، تشخیص عفونت، اختلالات کلاژن عروقی، یا بدخیمی باشد با این حال، حدود نیمی از موارد ایدیوپاتیک است. LCV ممکن است به پوست محدود باشد و یا ممکن است با دخالت سیستمیک همراه باشد بیماری داخلی اغلب در مفاصل، دستگاه گوارش (GI) و کلیه ها آشکار می شود. در صورت عدم وجود مشارکت داخلی، پیش آگهی عالی است در اکثر موارد در هفته ها و ماه ها حل و فصل می شود و تقریباً 10٪ از بیماران مبتلا به بیماری مزمن یا راجعه می شوند.
LCV ممکن است حاد یا مزمن باشد. بیماران مبتلا به بیماری مزمن ممکن است ضایعات مزمن یا عود متناوب را تجربه کنند. مواردی که در درجه اول بر پوست است باید با روش های غیر سمی در هر زمان ممکن درمان شود از عوامل سرکوب کننده سیستم ایمنی و کورتیکواستروییدهای سیستمیک اجتناب شود. پورپورا هنوخ شوئن، یک زیر گروه خاص از LCV است.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. Roya

با عرض سلام وخسته نباشيد خدمت شما من إز كودكي رماتيسم داشتم و در ان زمان هميشه درد وتورم پاهام بود و با پنادور درمان ميشد با أين بيماري بودم تا بزركترشدم وارد زندكي شدم مريضم خاموش بود تا اينكه دوباره أين واسكوليت ها روي پاهام نمايان شد ولي أين...

با عرض سلام وخسته نباشيد خدمت شما من إز كودكي رماتيسم داشتم و در ان زمان هميشه درد وتورم پاهام بود و با پنادور درمان ميشد با أين بيماري بودم تا بزركترشدم وارد زندكي شدم مريضم خاموش بود تا اينكه دوباره أين واسكوليت ها روي پاهام نمايان شد ولي أين بار با شدت زياد دقيقا به اندازه يك گردو روي پاهام نمايان شد با افت شديد در دهان حدود ٢٠ روز در بيمارستان بودم بدون دارو أين اتشفشان به مرور زمان خود به خود خاموش شد دوباره به زندگي برگشتم إز إنجايي كه تو زندگي خوشبخت وراضي نبودم سخت توي زندگي جنگيدم اما چيزي كه عِوَض نشد بلكه با وجود استرس ناراحتي فشارهاي زندكي بيماري رو وسعت داد تا أين كه به رگهاي عروقي اسيب زِد شد تاكاياسو واسكوليت الان مدت ٣ سال هست دارو مصرف مي كنم بهتر كه نشودم حال زياد خوبي هم ندارم به قدر كافي در مورد أين بيماري مطالعه كردم واگاهي دارم اما خيلي دوست دارم شما هم منو راهنمايي كنيد در مورد بيماري و تغذيه بيشتر بدانم أكه دكتر يا طب سنتي كه شما ميشناسيد معرفي كنيد بسيار سپاسگزارم ميشه إز لطفتون متشكرمممممممممممم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    Roya

با سلام
برای درمان این بیماری از پزشک متخصص روماتولوژی کمک بگیرید و غذاهای ضد التهاب به تسکین بیماری کمک می کند

  پیوست ها
 

 1. حسین

باسلام
بنده حدود 8 ماهه که متوجه شدم بیماری واسکولیت دارم
ابتدا روی ساعد دستم قرمز و ملتهب میشد و بعد ها از کف پا تا زانو دونه های قرمز زیر پوست ظاهر میشه همراه با درد یه مدت پردنیزولون و آزارم مصرف کردم بهتر شدم اما مصرف دارو ها رو نامنظم کردم...

باسلام
بنده حدود 8 ماهه که متوجه شدم بیماری واسکولیت دارم
ابتدا روی ساعد دستم قرمز و ملتهب میشد و بعد ها از کف پا تا زانو دونه های قرمز زیر پوست ظاهر میشه همراه با درد یه مدت پردنیزولون و آزارم مصرف کردم بهتر شدم اما مصرف دارو ها رو نامنظم کردم دوباره برگشت
الان سر پا که وامیستم یه مدت پام درد میگیره دکتر قرص ایمیتورال بهم داده البته کلیم دفع پروتیین داره 300
خواستم بدونم ایا این بیماری برا ازدواج مشکلی ایجاد نمیکنه؟
ایا کنترل پذیر هست؟
ایا جرو بیماری های خاصه؟
با تشکر

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    حسین

با سلام
این بیماری انواع خاصی دارد و برخی از ان با درمان بهبودی خاصل می شود و برخی با درمان کنترل می شود در مورد این بیماری و دیگر مشکلات با متخصص روماتولوژی مشورت نمایید

  پیوست ها
 

 1. فرزانه

سلام با سپاس از اطلاعات خوبی که گذاشته اید . من به مدت یک سال است که فقط در کف پا احساس ورم دارم آزمایشات کامل ادرار ، خون و تیرویید هم سلامت کامل مرا نشان می دهد اما همچنان مشکل باقی است . با این که هیچ درد یا تورمی در مفاصل ندارم دکتر داخلی به...

سلام با سپاس از اطلاعات خوبی که گذاشته اید . من به مدت یک سال است که فقط در کف پا احساس ورم دارم آزمایشات کامل ادرار ، خون و تیرویید هم سلامت کامل مرا نشان می دهد اما همچنان مشکل باقی است . با این که هیچ درد یا تورمی در مفاصل ندارم دکتر داخلی به من گفت احتمالا رماتیسم داری . به نظر شما آیا ممکن است تشخیص ایشان درست باشد؟ خصوصا که هیچ نوع خشکی مفاصل ندارم فقط احساس خواب آلودگی ام پیش از شروع این مشکل است

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    فرزانه

با سلام
اگر مشکل قلبی یا کلیوی ندارید می توانید تست های تشخیصی روماتیسم را انجام دهید تا مشخص شود که ایا به این بیماری مبتلا هستید

  پیوست ها
 

 1. لیلا

سلام.آقای دکترمن مبتلابه بهجتم وتحت درمان متخصص روماتولوژی.خواستم بدونم پیش دکترطب سنتی برم یانه؟میشه راهنماییم کنید

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    لیلا

با سلام
در این مورد با پزشک متخصص روماتولوژی مشورت نمایید

  پیوست ها
 

 1. سارا

عالی بود.ممنون

  پیوست ها
 

 1. مینا

سلام..ممنون از اطلاعاتی که در اختیارمان گذاشتید...

  پیوست ها
 

 1. آستیاک

باتشکر، خیلی مفید وعالی

  پیوست ها
 

 1. عماد

عالى بود
ممنونم

  پیوست ها
 

 1. ﺑﺎﺑﻚ

ﺩﺭﻭﺩ ﺑﺮ ﺷﻤﺎ

  پیوست ها
 

 1. سعید

از این بیماری متنفرم چون جون بیت الله را گرفت..

  پیوست ها
 

 1. ياسين سيرتي

مرسي از اطلاع رسانيتون

  پیوست ها
 

 1. علی

خیلی خوب و حساب شده توضیح دادید.
ممنون از لطف شما

  پیوست ها
 

 1. مهری .ک

با سلام واحترام.
یک سال هست که به بیماری که نمیونم چیه مبتلا شدم وتا جای رسید که پلاسما فرز کردم وتست عضب وعظله شدم وخیلی ازمایشات زیاد که منجر به تشخیص بیماری واسکولیت شدم درت شکم وکلیه دست وپاهام تا سه شب فلج شدن ازون زمان تا امروز پنج ماهی...

با سلام واحترام.
یک سال هست که به بیماری که نمیونم چیه مبتلا شدم وتا جای رسید که پلاسما فرز کردم وتست عضب وعظله شدم وخیلی ازمایشات زیاد که منجر به تشخیص بیماری واسکولیت شدم درت شکم وکلیه دست وپاهام تا سه شب فلج شدن ازون زمان تا امروز پنج ماهی گذشت یه مرتبه تب لرز کردم در صورتی که هوا خیلی گرم بود که در طول دو سه ساعتی باز همون مشکل برام پیش اومد پا هام بی حس شدن و دوباره راهی بیمارستان شدم که از درت شکم خودم میخوردم .سوال . من اینه ایا استرس سرما خوردگی چرا باعث اوت واسکولیت میشه وراه پیشگیری از این نوع بیماری چی هستش که در عین سلامتی کامل یه دفع حمله ور میشه که سر درت وعرق پیش از حد مواجع میشی که کل بدن درگیر خودش میکنه..از شما دکتر عزیز خواهش میکنم که راهنمایی بفرمایید چه جوری بایستی پیشگیری کرد...ممنون مهری هستم از ایلام

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. م.س

سلام ممنون از توضیحات من خانم 35ساله ای هستم که از سال 89تا حالا درگیر بیماری چرچ اشتراوس (واسکولیت)هستم.با EF35.دوسال اندوکسان تزریق کردم.ولی بیماریم دوباره شعله ور شد.به اندازه دوسال دیگه اندوکسان خوراکی.ولی با شعله ور شدن مجدد بیماری و پایین...

سلام ممنون از توضیحات من خانم 35ساله ای هستم که از سال 89تا حالا درگیر بیماری چرچ اشتراوس (واسکولیت)هستم.با EF35.دوسال اندوکسان تزریق کردم.ولی بیماریم دوباره شعله ور شد.به اندازه دوسال دیگه اندوکسان خوراکی.ولی با شعله ور شدن مجدد بیماری و پایین اومدن EFقلب به 20رسید.به ناچار سه تزریق ریتوکسی ماپ انجام دادم دوتزریق به فاصله دوهفته ویک تزریق بعداز شش ماه.
الان تحت درمان با سل سپت500روزی پنج عدد هستم.سوالی که دارم اینه که:با آگاه بودن من به این مطلب که بیماری چرچ اشتراوس درمان قطعی ندارد،و قابل کنترل میباشد،آیا بیماری که در شرایط من که چندین بار بیماریش شعله و شده اگر دوباره شعله و شود ،داروی دیگه ای برای کنترل بیماری وجود دارد یا خیر؟و اینکه EFقلبم با کنترل بیماری به حد نورمال یعنی60میرسد،
ظاهرا طبق اطلاعات من ریتوکسی ماپ نیز تولید چند سال گذشته بوده...ممنون از لطف شما

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. کاظم

با سلام واحترام ..من به بیماری واسکولیت دچار شدم این چهار ماه که تهت درمانم ولی بازهم ضایعات پوستی و احساس خستگی مدام پاهام و دستهام میشم و راه رفتن برام مشکله .چکار کنم بهبودی دوباره به من برگرده بیست شش سال دارم. ممنون از زحمات شما.

  پیوست ها
 

 1. عبدالرشید شیروانی

عالی بود ممنون از راهنمایتون.

  پیوست ها
 

 1. محمد

راجع ب بیماری وگنر هم اگه میشه توضیح بدید
من به کلیه و ریه ام اسایسیب رسونده
رژیم غذایی خاصی باید داشته باشم؟؟
کراتینین 3.83.8
اوره 78
امکانش هست کار به دیالیز نکشه و کلیه هام برگرده؟؟
مرسی

  پیوست ها
 

 1. نرگس

سلام مادرم مدتی بود که بدنش سرخ میشد اما هیچ دکتری تشخیص واسکوليت نداد تا الان که ریه هاش درگیر شده و در بخش ICY بستری شد و حد اکسيژنش به 75 رسیده اونم با دستگاه
درمانش چيه؟جای امیدواری هست؟ خوب ميشه

  پیوست ها
 

 1. مهدی باشتنی

با تشکر فراوان از مطالب مفیدتون

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی

با سلام
بستگی به عضو درگیر دارد از آنحاییکه واسکولیت درمان ندارد و لی می توان با داروهای مدرن از پیشرفت ان جلوگیری کرد و این بیماری خیلی سریع تشخیص داده نمی شود گاهی با بیوپسی تشخیص داده می شود لذا شما نگران چند روز تاخیر نباشید و دنبال درمان...

با سلام
بستگی به عضو درگیر دارد از آنحاییکه واسکولیت درمان ندارد و لی می توان با داروهای مدرن از پیشرفت ان جلوگیری کرد و این بیماری خیلی سریع تشخیص داده نمی شود گاهی با بیوپسی تشخیص داده می شود لذا شما نگران چند روز تاخیر نباشید و دنبال درمان باشید البته گاهی علت واسکولیت بیماری هنوخ است که درمان می شود بهبودی حاصل می شود.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. محمد

سلام مادرم ۲۰روزه که دچار این بیماری شده اما با اولین علایمی که داشت به چند دکتر مراجعه کردیم در شهرستان که دکترا متوجه بیماری نمیشدند هرکدوم داروی خاصی میدادند تا یکی از اونا متوجه شد کلیه ها کار افتاده و بازهم نتونست تشخیص بده چه بیماریه بعد...

سلام مادرم ۲۰روزه که دچار این بیماری شده اما با اولین علایمی که داشت به چند دکتر مراجعه کردیم در شهرستان که دکترا متوجه بیماری نمیشدند هرکدوم داروی خاصی میدادند تا یکی از اونا متوجه شد کلیه ها کار افتاده و بازهم نتونست تشخیص بده چه بیماریه بعد از چند روز,که داخل بیمارستان بستری بودن گفتن ببرید تهران وقتی اینجا رسیدیم اینجا متوجه شدن این چند روزیکه متوجه نشدن که مشکلی نیست وضعیتو که وخیم نمیکنه؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. آسمان

پس رژیم غذایی کوش؟!!!!! این که فقط توضیح خود بیماری بود!

  پیوست ها
 

 1. پریسا

با سلام و عرض خسته نباشید

من یکسال است که متوجه شدم مبتلا به لوپوس هستم ( یعنی از پارسال امهر ماه بیماری التهاب مغر و نخاعی داشتم و سمت چپ بدم حالت کرختی و خواب رفتگی داشت و بعد از ام آر آی و تشخیص( التهاب نخاعی) در بیمارستان بستری شدم و بعد...

با سلام و عرض خسته نباشید

من یکسال است که متوجه شدم مبتلا به لوپوس هستم ( یعنی از پارسال امهر ماه بیماری التهاب مغر و نخاعی داشتم و سمت چپ بدم حالت کرختی و خواب رفتگی داشت و بعد از ام آر آی و تشخیص( التهاب نخاعی) در بیمارستان بستری شدم و بعد از اینکه جواب یکسری آزمایشات تخصصی من مشخص شد ، دکتر مغز و اعصابم تشخیص داد که مبتلا به لوپوس هستم و مرا به دکتر روماتولوژی معرفی کرد ، یکسال داروهای مربوطه را مصرف می کنم( مشکلات عضلانی و پوستی دارم) ، خدود چهار ماه است گه علی رغم مصرف دارو ، زانوی سمت چپم ملتهب و دردناک است طوری که اخیرا دکترهای روماتولوژی آنرا غیر طبیعی دانسته و تچویز کشیدن آب زانو و فرستادن آن به آزمایشگاه + ام آر آی زانو داده اند ، امشب متوجه شدم که علاوه بر لوپوس ، مبتلا به سندرم واسکولیت هستم (که دکتر تأکید کرده که برای عدم لخته شدن خون حتما روزی یک عدد آسپرین مصرف کنم ، می دانم لوپوس درمان قطعی ندارد ولی آیا واسگولیت هم درمان قطعی دارد یا خیر؟ آیا التهاب چند ماهه زانوی چپم ( که اختلاف فاحشی با سایر مشکلات مغاصلی ام ( از جمله مچ دست و...) دارد می تواند ناشی از واسکولیت باشد ، برای کسانی که علاوه بر واسکولیت بیماری دیگری دارند مثل مورد من که احیانا لوپوس باعث بروز واسکولیت من شده است ، درمان به چه صورت شگل می گیرد؟ آیا خوردن روزانه یک آسپرین کفایت می کند ، رژیم غذایی ام باید چگونه باشد ، با توجه به سابقه ی داشتن التهاب نخاع ، آیا امکان دارد واسگولیت علاوه بر عروق به سیستم عصبی ام ، حمله ور شود؟
با سپاس فراوان از شما آقای دکتر گرامی ....

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    پریسا

با سلام
همانطوری که در مقاله واسکولیت آمده است لوپوس یکی از علل واسکولیت است و در صورت درمان صحیح و خاموش شدن لوپوس علائم واسکولیت هم خاموش می شود و لی توجه داشته باشید که هر دو این بیماری ها نقص ایمنی است و هنوز درمان قطعی برای آنها وجود ندارد و...

با سلام
همانطوری که در مقاله واسکولیت آمده است لوپوس یکی از علل واسکولیت است و در صورت درمان صحیح و خاموش شدن لوپوس علائم واسکولیت هم خاموش می شود و لی توجه داشته باشید که هر دو این بیماری ها نقص ایمنی است و هنوز درمان قطعی برای آنها وجود ندارد و درمان های موجود در جهت برطرف کردن التهاب ها و سرکوب کردن ایمنی است. توصیه می شود مرتب تحت نظر پزشک روماتولوژیست و پزشک متخصص پوست ویزیت شوید تا از پیشرفت بیماری جلوگیری و بیماری خاموش شود بعد از رفع بیماری ممکن است برای سالها بیماری، خاموش باشد و کاری به شما نداشته باشد و فقط باید تحت نظر پزشک باشید

ادامه مطلب
  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 9 سال قبل توسط دکتر فتحی ویرایش شد دکتر فتحی

 1. بهناز

سلام خسته نباشید ممنون از پستتون، فقط یک سوال داشتم اینکه پورپورایی که طاهر میشه آیا همیشگی هست یا اینکه بعد از چند روز بهبود پیدا میکنن؟ ممنون

  پیوست ها
 

 1. pouria

بسیار متشکرم از این مطالب آیا غش هایی که یک دفعه رخ می دهد نشانه ی این نوع بیماریست

  پیوست ها
 

 1. زهره

سلام اقای دکتر ممنون از مطالب مفیدتون
من 6 ماه هست دچار این مشکل شدم
یه بند انگشتم کبود شده و هیچ حسی نداره
این بند انگشت میفته ؟؟؟
خواهش میکنم جواب منو بدید
دکتر خودم چیزی نمیگه میخوام بدونم

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    زهره

با سلام
واسکولیت التهاب رگ های خونی است که باعث تب، درد، حساسیت به لمس در محل و دیگر علائم در اثر رگ های خونی مسدود شده است. هنگامی که یک رگ خونی ملتهب و تنگ شود، جریان خون به آن منطقه نمی رسد. انسداد کامل باعث می شود دیواره عروق متورم شده و ...

با سلام
واسکولیت التهاب رگ های خونی است که باعث تب، درد، حساسیت به لمس در محل و دیگر علائم در اثر رگ های خونی مسدود شده است. هنگامی که یک رگ خونی ملتهب و تنگ شود، جریان خون به آن منطقه نمی رسد. انسداد کامل باعث می شود دیواره عروق متورم شده و باعث تندرنس موضعی و درد می شود. اگر این انسداد در رگ های خونی نزدیک به پوست رخ دهد بثورات، برجستگی های زیر پوست، پتشی، پاپول های قرمز مایل به بنفش بزرگتر ( پورپورا )، و یا کبودی ( ecchymoses ) ممکن است ظاهر می شود. و مناطق پوست از جریان خون کاملا محروم می شود در نتیجه اکسیژن به آن نرسیده و پوست ممکن است بمیرد، و در نتیجه مناطقی از پوست سیاه و گانگرن می شود. که نیاز به مشاوره با پزشک معالج و متخصص جراحی دارد
لذا در بیماری واسکولیت، بسته به جایی که انسداد رخ می دهد علائم متفاوت است و تقریبا هر ارگانی در بدن را می تواند تحت تاثیر قرار دهد.
درمان بیماری واسکولیت با کورتیکواستروئیدها ( پردنیزولون ) و یا دیگر داروهای سرکوب کننده ایمنی است.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. فریبا امیدی

سلام.ممنون از مقاله جامع و خوبتون.اگه بخواهیم با شما مشاوره در مورد این ببماری کنبم.چطور می شه؟

  پیوست ها
 

 1. شمس

سلام ازخواب که بیدارشدم دربازوی خویش چندتاالتهب قرمزدیدم که روزبعدبیشترشد تشخیص اولیه دکتر واسکولیته راهنمایی کنید لطفا ۳۴سالمه

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search