پزشکی

لوپوس و بارداری

لوپوس و مراجعه مداوم به پزشکپزشکان به زنان مبتلا به لوپوس توصیه کنند که با توجه به خطرات بالقوه برای مادر و نوزاد باردار نشوند. اما در حالی که بارداری در زنان مبتلا به لوپوس هنوز هم مجموعه از خطرات را دارد ولی بسیاری از زنان مبتلا به لوپوس می تواند با خیال راحت باردار شده و کودکان سالمی داشته باشند. اگر شما لوپوس دارید و به فکر باردار شدن هستید، این مقاله را بخوانید.


تشخیص افتراقی علائم لوپوس بارداری با علائم حاملگی نرمال
آمادگی برای بارداری با لوپوس
مصرف داروها در لوپوس و بارداری
مدیریت مشکلات بارداری در حاملگی با لوپوس
برخی مشکلات زنان باردار مبتلا به بیماری لوپوس
کارهای که شما در حاملگی و لوپوس برای مراقبت از خود می تواند انجام دهد
مدیریت در زایمان و کودک جدید در مادران مبتلا به بیماری لوپوس
ارزیابی تشخیصی لوپوس و بارداری
درمان دارویی لوپوس در حاملگی

تشخیص افتراقی علائم لوپوس بارداری با علائم حاملگی نرمال

به طور کلی، بارداری علت شعله ور شدن و عود SLE نیست. هنگامی که شعله ور می شوند اغلب در سه ماهه اول یا دوم و یا در طول چند ماه اول بعد از زایمان رخ می دهد. شایعترین علائم این عود شامل ورم مفاصل، بثورات و خستگی و آنها اغلب به آسانی درمان می شود.
علائم و نشانه های حاملگی طبیعی باید از تشدید علائم SLE تسخیص داده شود
کلوآسما و در مقابل راش گونه
پروتئینوری ثانویه به پره اکلامپسی در مقابل پروتئین با توجه به نفریت لوپوس
پره اکلامپسی در مقابل بیماری کلیوی به دلیل تشدید بیماری لوپوس (ممکن است مشکل به تمایز)
ترومبوسیتوپنی در بارداری ( به عنوان مثال، همولیز، افزایش آنزیم های کبدی و سندرم شمارش پلاکت کم ) در مقابل ترومبوسیتوپنی از تشدید لوپوس ( به عنوان مثال، پورپورای ترومبوسیتوپنیک ترومبوتیک و یا پورپورای ترومبوسیتوپنیک ایدیوپاتیک )
ادم پدال و تجمع مایع در مفصل ( به خصوص زانو ) در مراحل پایانی حاملگی در مقابل آرتریت ناشی از SLE
لوپوس معمولا نمیتواند روی باروری تاثیر بگذارد مشکلات بارداری در افراد مبتلا به لوپوس، به ویژه در کسانی که مبتلا به ( سندرم هیوز ) هستند شایع تر است عوارضی که در دوران بارداری رخ می دهد عبارتند از:
پره اکلامپسی، سقط جنین، نوزاد مرده و زایمان زودرس می باشد درمان مانند آسپیرین و تزریق هپارین در دسترس هستند که شانس حاملگی موفق در بیماران مبتلا به سندرم هیوز را افزایش دهد.
همچنین یک خطر وجود دارد که زنان مبتلا به لوپوس شعله ور شدن علائم خود را در دوران بارداری تجربه کنند این علائم شامل ( ریزش مو، تورم پا و دست، قرمزی صورت، کم خونی، و درد عضلات، استخوان و مفاصل ) می باشد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

آمادگی برای بارداری با لوپوس

نخستین گامها به سوی یک بارداری سالم و بچه دار شدن از قبل بارداری شروع می شود اگر شما قصد بارداری دارید توجه به این نکته مهم است که شما اطمینان پیدا کنید که لوپوس شما تحت کنترل است سلامتی شما در وقتی که شما حامله هستید شانس بیشتری برای داشتن یک بارداری و بچه سالم است بارداری یک استرس اضافی برای کلیه ها است داشتن بیماری فعال کلیوی می تواند مشکلاتی در دوران بارداری ایجاد کند و حتی ممکن است به از دست دادن حاملگی منجر شود بنابر این در صورت امکان، از باردار شدن تا زمانی که لوپوس شما به مدت حداقل شش ماه تحت کنترل باشد خودداری کنید این به مخصوص بیماری های کلیوی در ارتباط با لوپوس است.

مصرف داروها در لوپوس و بارداری

نقد و بررسی داروها با دکتر معالج شما است برخی از داروها در دوران بارداری ایمن هستند و می توانید مصرف کنید برخی از داروها به کودک شما آسیب می رساند ممکن است نیاز باشد تا دکتر شما برخی داروهای مصرفی قبل از بارداری را متوقف و یا تغییر دهد. داروهایی مانند ( متوترکسات، سیکلوفسفامید، موفتیل، مایکوفنولات، لفلونامید و وارفارین ) در دوران بارداری نباید مصرف شود برخی از داروها نیاز است تا ماهها قبل از اینکه شما سعی برای باردار شدن داشته باشید متوقف شود.
شما باید یک متخصص زنان برای بارداری های پر خطر ( از جمله فشار خون بالا و تولد زودرس ناشی از حاملگی ) را انتخاب کنید از آنجا که لوپوس ممکن است خطرات خاص خود را داشته باشد شما به یک متخصص زنان و زایمان که تجربه با حاملگی پر خطر را دارد و در یک بیمارستان مخصوص زایمان های پر خطر کار می کند نیاز دارید در صورت امکان، شما باید پزشک متخصص زایمان را قبل از بارداری تعیین کنید. و پوشش های بیمه ای خود را کامل کنید.

مدیریت مشکلات بارداری در حاملگی با لوپوس

معاینات منظم در وران بارداری برای تمام زنان مهم است اما به ویژه برای زنان مبتلا به لوپوس مهم تر است دلیلش این است که اگر زود تشخیص داده شود از بسیاری مشکلات بالقوه می توان جلوگیری کرد و درمان بهتری را انتخاب کرد. در اینجا برخی از مشکلاتی که می تواند در دوران بارداری رخ دهد و شما باید از آنها آگاه باشید بیان می شود.

برخی مشکلات زنان باردار مبتلا به بیماری لوپوس

شعله ور شدن بیماری - برخی از زنان علائمی از لوپوس در دوران بارداری را گزارش می کنند اما عود بیماری در دوران بارداری در بیش از 30٪ از زنان رخ می دهد دوره های افزایش فعالیت بیماری در اغلب موارد در چند ماه اول بعد از زایمان رخ می دهد تحقیقات نشان می دهد که انتظار برای باردار شدن برای حداقل به مدت شش ماه با کنترل بیماری می تواند خطر شعله ور شدن بیماری را در دوران بارداری کاهش دهد بیشتر عود زمانی که رخ می دهد خفیف می باشد و دکتر شما اغلب می تواند آنها را با دوزهای کم کورتیکواستروئیدها درمان کند.
عوارض فشار خون بالا - فشار خون بالا می تواند تا 20 درصد از زنان باردار دارای لوپوس را تحت تاثیر قرار دهد. فشار خون بالا نیز می تواند خطر ابتلا به پره اکلامپسی را افزایش دهد. پره اکلامپسی یک بیماری جدی است که در آن یک افزایش ناگهانی در فشار خون یا پروتئین در ادرار و یا هر دو وجود دارد. در هر پنج بارداری با لوپوس حدود یک نفر مبتلا می شود پره اکلامپسی نیاز به درمان فوری و اغلب انجام زایمان می باشد. این مشکل در زنان مبتلا به بیماری کلیوی یا فشار خون بالا و زنان سیگاری شایع تر است.
خطر سقط جنین - سقط جنین در حدود یک نفر از هر پنج بارداری با لوپوس رخ می دهد سقط جنین به احتمال زیاد در زنان مبتلا به فشار خون بالا، لوپوس فعال و بیماری فعال کلیوی رخ می دهد سقط جنین نیز می تواند در نتیجه آنتی بادی های فسفولیپید باشد این یک نوع آنتی بادی است که تمایل به تشکیل لخته شدن خون در رگ ها و شریان ها را افزایش می دهد این شامل افراد دارای پلاسنتا می شود و به همین دلیل، غربالگری برای آنتی بادی و مخصوصاً برای زنانی که قبلاً سقط داشتند مهم است اگر پادتن تشخیص داده شود دکتر شما ممکن است یک رقیق کننده خون تجویز کند که از تشکیل لخته جلوگیری خواهد کرد با استفاده از این داروها، در حدود 80٪ از زنان سقط خود به خودی نخواهند داشت.
زایمان زودرس - در حدود یک نفر از هر سه زن مبتلا به لوپوس زایمان زودرس رخ می دهد. این بدان معناست که زایمان قبل از اتمام 37 هفته بارداری رخ می دهد. این به احتمال زیاد در زنان مبتلا به پره اکلامپسی، دارای آنتی بادی های فسفولیپید و لوپوس فعال است. این مهم است که علائم زایمان زودرس را بدانید که ممکن است شامل:
کمر درد
فشار لگنی
نشت خون و یا مایع روشن از واژن
گرفتگی عضلات شکم
انقباضات هر 10 دقیقه یا بیشتر رخ دهد
اگر شما تجربه هر یک از این علائم را دارید با دکتر خود در میان بگذارید. زنان مبتلا به لوپوس ممکن است در معرض خطر بیشتری از عوارض بارداری باشند. آنها شانس بیشتری از داشتن یک کودک با یک نقص مادرزادی یا عقب ماندگی ذهنی در مقایسه با زنان بدون لوپوس ندارند.
مراقبت از خود در دوران بارداری
برای مراقبت از خود باید به طور منظم به دکتر خود مراجعه نمایید و دارای برنامه درمانی باشد، بسیاری از کارهای که شما می توانید برای مراقبت از خود و کودکتان انجام دهید وجود دارد.

کارهای که شما در حاملگی و لوپوس برای مراقبت از خود می تواند انجام دهد

زیاد استراحت کنید - برنامه ریزی برای خواب خوب شبانه و استراحت در طول روز داشته باشید
سالم مصرف کنید - از افزایش وزن اجتناب کنید تحت نظر یک متخصص تغذیه باشید.
از سیگار کشیدن و نوشیدن الکل اجتناب کنید.
اگر شما هر گونه علائم غیر معمول دارید بلافاصله با دکتر خود صحبت می کنند.

مدیریت در زایمان و کودک جدید در مادران مبتلا به بیماری لوپوس

تصمیم برای روش انجام زایمان -  دکتر شما در نحوه ارائه زایمان تصمیم خواهد گرفت او این کار را با توجه به سلامت شما و سلامت نوزاد شما انجام می دهد بسیاری از زنان مبتلا به لوپوس می تواند زایمان واژینال داشته باشند اما اگر مادر و یا نوزاد تحت استرس باشند سزارین ممکن است ایمن ترین و سریع ترین راه برای زایمان باشد اگر شما در دوران بارداری استروئید دریافت می کردید دکتر شما دوز دارو را در طول زایمان افزایش می دهد تا به بدن شما در کنار آمدن با استرس اضافی زایمان کمک کند.
لوپوس ممکن است اغلب پس از زایمان عود کند و مشکلات دیگری از جمله موارد زیر، می تواند رخ دهد.
مشکلات تغذیه با شیر مادر - نوزادان متولد شده قبل از موعد ممکن است به اندازه کافی قوی نباشند و نتواند پستان مادر را مک زده و شیر مادر بخورند. مادرانی که زایمان قبل از موعد دارند و یا دارویی می خورند که برای تولید شیر مادر مشکل ایجاد می کنند همچنین، برخی از مادران که نیاز به مصرف داروهایی دارند که از شیر مادر عبور می کند توصیه به شیردهی نمی شوند. بسیاری از این مسائل را می توان با مطرح کردن نزد پزشک خود حل و فصل کنید.
لوپوس نوزادان - لوپوس نوزادان هماننند لوپوس در مادر نیست. حدود 3٪ از نوزادان متولد شده از مادران مبتلا به لوپوس دارای این حالت هستند. که در اکثر موارد آن گذرا است. این وضعیت شامل راش و تعداد سلولهای خونی غیر طبیعی است. و وقتی کودک 6 یا 8 ماهه شود معمولا از بین می رود و هرگز باز نمی گردد. در موارد نادر، نوزادان مبتلا به لوپوس نوزادان یک ریتم قلب غیر طبیعی دارند که دائمی و ممکن است یک ضربان ساز نیاز داشته باشد.
نکته: پس از زایمان، مهم است که به طور منظم برای نظارت بر تغییرات در بدن خود توسط پزشک معاینه شوید.

ارزیابی تشخیصی لوپوس و بارداری

مطالعات آزمایشگاهی زیر با اولین بازدید و یا زمانی که بارداری تایید شد توصیه می شود
تست های عملکرد کلیه، از جمله تعیین میزان فیلتراسیون گلومرولی ( GFR ) شامل آزمایش ادرار و نسبت پروتئین به کراتینین (P/C) در ادرار
شمارش کامل خون
تست برای تشخیص آنتی بادی anti-Ro/SSA و anti-La/SSB
مطالعات ضد انعقادی لوپوس و آنتی بادی کاردیولیپین
تست ضد DNA دو رشته ای ( Anti-dsDNA )
انجام آزمایش ( C3، C4، CH50 )
در طول 2 سه ماهه اول، تعداد پلاکت ماهانه یا CBC  توصیه می شود.  علاوه بر این، مطالعات زیر در پایان هر سه ماهه بارداری توصیه می شود
تعیین GFR و اندازه گیری  P/C ادرار
اندازه گیری آنتی بادی کاردیولیپین
مطالعات مکمل ( C3، C4، CH50 )
آزمایش Anti-dsDNA
بیوپسی کلیه در زنان باردار با بیماری کلیوی، باید انجام شود تا تفاوت پره اکلامپسی از نفریت لوپوس فعال هنگامی که تمایز در زمینه های بالینی امکان پذیر نیست داده شود.
مطالعات تصویربرداری
سونوگرافی:  در اولین ویزیت برای تخمین سن حاملگی انجام شود
اکوکاردیوگرافی جنینی سریال:  برای تشخیص بلوک قلب جنین در مراحل اولیه
مدیریت بیماری
به طور کلی، یک تیم یک پارچه متشکل از یک متخصص روماتولوژی، متخصص زنان دارای تجربه مراقبت های بارداری های پرخطر و نفرولوژیست ( اگر بیماری کلیوی وجود داشته باشد ) برای مدیریت مراقبت از بیمار باردار با SLE لازم است.
قبل از شروع درمان، انجام مشاوره قبل و حین حاملگی، از جمله مباحث مربوط به تراتوژن و عوارض جانبی اثرات داروهای SLE انجام شود.
برای کاهش خطرات ناشی از عوارض در دوران بارداری توصیه می شود تا وقتی که نشان های بیماری به مدت شش ماه از بین برود و عملکرد کلیه ها طبیعی یا نزدیک به طبیعی شود بارداری خود را بتاخیر بیندازید.

درمان  دارویی لوپوس در حاملگی

هیچ کدام از داروهای مورد استفاده در درمان SLE کاملا در دوران بارداری بی خطر نیستند بنابراین، برای استفاده از داروها باید بعد از ارزیابی دقیق از خطرات و فواید در مشاوره با بیمار تصمیم گرفت در طول سه ماهه اول بارداری، اغلب از مصرف داروها باید اجتناب شود. در حالی که هیچ دارو تضمین شده ای در دوران بارداری برای استفاده ایمن نیست. ایمن ترین داروهای شناخته شده عبارتند از:
هیدروکسی کلروکین - داروهای ضد مالاریا
آزاتیوپرین - یک سرکوب کننده ایمنی
پردنیزولون - کورتیکواستروئید ها
تشخیص برخی از علائم مانند ( کم خونی، قرمزی صورت و تورم ) و ارتباط آن با بارداری ممکن است مشکل باشد که معمولا می توان با استفاده از داروهای ضد مالاریا و داروهای سرکوب کننده ایمنی مناسب مانند آزاتیوپرین کاهش یابند. اگر لازم باشد، کورتیکواستروئیدها همچنین داده می شود.

مطالب مرتبط

 

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.




سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (20)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 1 رای

 1. یلدا
 1. 5 / 5

سلام ،وقت به خیر و خسته نباشید، می خواستم سوال کنم من یک ماه ونیم باردار هستم، مدت ده سالی هست که مبتلا به لوپوس هستم و تحت کنترل و خاموش، در حال حاضر در دوران بارداری هیدروکسی کلروکین و أسپرین روزی یک عدد مصرف می کنم و تحت نظر روماتولوژیست و...

سلام ،وقت به خیر و خسته نباشید، می خواستم سوال کنم من یک ماه ونیم باردار هستم، مدت ده سالی هست که مبتلا به لوپوس هستم و تحت کنترل و خاموش، در حال حاضر در دوران بارداری هیدروکسی کلروکین و أسپرین روزی یک عدد مصرف می کنم و تحت نظر روماتولوژیست و متخصص زنان هستم ، و متاسفانه رحمم دوشاخ و دوقلو باردارم ،می
خواستم بدونم تا چه اندازه شانس بارداری موفقیت أمیز رو دارم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. شیلر    یلدا

با سلام. چند بار آزمایش دادم و در همه آزمایش هام فقط تست SSA بالا هست و باقی آیتم های تست لوپوس و شوگرن نرمال هستند. به دو‌ روماتولژیست مراجعه کردم. هر دو نظر یکسانی مبنی بر عدم این بیماری دارند و میگن که ژنشو دارم ولی هنوز مبتلا نشدم. ولی الان...

با سلام. چند بار آزمایش دادم و در همه آزمایش هام فقط تست SSA بالا هست و باقی آیتم های تست لوپوس و شوگرن نرمال هستند. به دو‌ روماتولژیست مراجعه کردم. هر دو نظر یکسانی مبنی بر عدم این بیماری دارند و میگن که ژنشو دارم ولی هنوز مبتلا نشدم. ولی الان که میخوام باردار بشم، یکی از اونها، گفتن که دو ماه قبل از بارداری قرص هیروکسی کلرکین شروع کنم و طول دوران بارداری اکو قلب انجام بدم و دکتر دیگر گفتن که نیازی به مصرف قرص نیست و فقط سه بار اکو در هفته ۱۸ تا ۲۴ انجام بدم.
من تا الان سقطی نداشتم. خواستم نظر شما رو بدونم که چیکار کنم.
اگر قرص نخورم، ممکنه تاثیری روی قلب بچه بزاره؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. ن

با سلام اینجانب از سال 90 به لوپوس مبتلا شدم در سال 93 مشکوک به نفریت لوپوسی با کلاس 4 و 5 شدم و الان در حین درمان با داروی ضد سیستم ایمنی mycophenilate sodium بودم که ناخواسته باردار شدم با توجه به سطح پروتیین 3850 میلیگرم در ادرار 24 ساعته و...

با سلام اینجانب از سال 90 به لوپوس مبتلا شدم در سال 93 مشکوک به نفریت لوپوسی با کلاس 4 و 5 شدم و الان در حین درمان با داروی ضد سیستم ایمنی mycophenilate sodium بودم که ناخواسته باردار شدم با توجه به سطح پروتیین 3850 میلیگرم در ادرار 24 ساعته و فعال بودن لوپوس نظر شما در مورد ادامه یا قطع بارداری چه میباشد؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    ن

با سلام
در این زمینه با پزشک متخصص زنان و روماتولوژی مشورت نمایید

  پیوست ها
 

 1. سونیا

سلام،من چارساله لوپ.س دارم بچه اولم یکسالشه و الان دوباره باردارم ،میترسم تو بارداری دوم جنین دوار مشکل بشه لطفا راهنمایی کنید

  پیوست ها
 

 1. ناهید

سلام بیماری هستم 40 ساله ک لیپوس دارم و ب طور ناخواسته حامله شدم باید چ کنم ؟ممنون

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    ناهید

با سلام باید تحت مراقبت تیم معالج خود باشید

  پیوست ها
 

 1. الناز پ

سلام من لوپوس دارم وقتی 15 سالم بود متوجه شدم الان 23 سال دارم 3بار، باردار شدم 2 بارش تو26 ؛28 هفته بارداری پرسپولیسی شدم جنینم رشدش متوقف شده بود، فشار خونم بالا رفته بود ،خام بارداری دادن یکباره هم تو 8 هفته جنین مرده بود . قصد بارداری دارم...

سلام من لوپوس دارم وقتی 15 سالم بود متوجه شدم الان 23 سال دارم 3بار، باردار شدم 2 بارش تو26 ؛28 هفته بارداری پرسپولیسی شدم جنینم رشدش متوقف شده بود، فشار خونم بالا رفته بود ،خام بارداری دادن یکباره هم تو 8 هفته جنین مرده بود . قصد بارداری دارم ولی میترسم لطفا راهنمایی کنید.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    الناز پ

با سلام
در این زمینه با متخصص روماتولوژی مشورت نمایید

  پیوست ها
 

 1. فاطمه

سلام خواهر زاده من پنج سالشه مبتلا به لوپوس شده کلیه هشت هم درگیر شد و دفع پروتئین داره میخواستم بدونم درمان میشه خیلی نگرانیم

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    فاطمه

با سلام
تحت نظر متخصص نورولوژی درمان را ادامه دهید بهبودی پیدا می کند ولی توجه داشته باشید که این بیماری دارای عود های مکرر است و باید مرتب تجت نظر پزشک باشند

  پیوست ها
 

 1. فاطمه کشاورز

با سلام و سپاس از مطالب واقعا عالیتون
من 6سال پیش تو بارداری اولم لوپوس گرفتم و تا الان تحت نظر فوق تخصص روماتولوژی هستم. دخترم پنج سالشه و الان تصمیم به بارداری دارم ولی میترسم نوزادم هم لوپوس بگیره ....لطفا من را رهنمایی کنید

  پیوست ها
 

 1. مریم

با سلام من در حین درمان بیماری لوپوس بودم که باردارشدم از همون موقع که متوجه شدم دکتر به من امپول هپارین و قرص اسپرین و پروژسترون داد و من استفاده کردم تا هفته 5 که طی سونوگرافی مشخص شد فقط ساگ حاملگی تشکیل اما اثری از جنین نبود . متاسفانه من...

با سلام من در حین درمان بیماری لوپوس بودم که باردارشدم از همون موقع که متوجه شدم دکتر به من امپول هپارین و قرص اسپرین و پروژسترون داد و من استفاده کردم تا هفته 5 که طی سونوگرافی مشخص شد فقط ساگ حاملگی تشکیل اما اثری از جنین نبود . متاسفانه من در حین مصرف این داروها روی دستهام پشت و روی شکمم دانه های یکپارچه قرمز رنگ به صورت ملتهب با خارش درامد .
به نظر شما می تواند از این داروها باشد

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. هما

سلام من یک مبتلا به لوپوس و شو گرن هستم ولی ماه چهارم بارداری فهمیدم و از اون موقع زیر نظر دکتر فوق تخصص روماتولوژی هستم خودم هیچ علائمی نداشتم اما بچه بلوک قلبی داره الان روزی دو تا دگزا میخورم می خواستم ببینم روی بچه ام تاثیر نداره؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    هما

با سلام
تحت نظر پزشک متخصص روماتولوژی باشید و نگران نباشید

  پیوست ها
 

 1. آزاده

سلام.ممنون از راهنمایی های خوبتون. من ۳۰سالمه و ۸ساله که لوپوس دارم. قرصام هم روزی ۱عدد پردنیزولون ۵ و ۱روز در میون هیدروکسی کلروکین میخورم ۲سال پیش بیوبسی کلیه کردم الان الحمدالله دیگه مشکل کلیوی ندارم. میخوام باردار شم اما میترسم که این قرصا...

سلام.ممنون از راهنمایی های خوبتون. من ۳۰سالمه و ۸ساله که لوپوس دارم. قرصام هم روزی ۱عدد پردنیزولون ۵ و ۱روز در میون هیدروکسی کلروکین میخورم ۲سال پیش بیوبسی کلیه کردم الان الحمدالله دیگه مشکل کلیوی ندارم. میخوام باردار شم اما میترسم که این قرصا روی بچه تاثیر بزاره لطفا راهنماییم کنید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    آزاده

با سلام
در مورد بارداری و لوپوس در مقاله توضیح داده شد ولی در صورتی که قصد بارداری دارید باید با متخصص روماتولوژی مشورت نمایید

  پیوست ها
 

 1. مطهره

سلام ممنون از مطالبت مفید بودن.من روماتیسم و لوپوس دارم.میشه بگید لوپوس فعال دقیقا چجوریه؟؟؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    مطهره

با سلام
هنگامی که یک لوپوس شعله ور شود بسیاری علائم که قبلا تجربه آن را داشته اید بروز می کند با این حال، در برخی از افراد نیز ممکن است علائم جدیدی ایجاد می شود وقتی بیماری فعال است التهاب در یک ارگان یا اندام سیستمیک ایجاد می شود علائم رایج این...

با سلام
هنگامی که یک لوپوس شعله ور شود بسیاری علائم که قبلا تجربه آن را داشته اید بروز می کند با این حال، در برخی از افراد نیز ممکن است علائم جدیدی ایجاد می شود وقتی بیماری فعال است التهاب در یک ارگان یا اندام سیستمیک ایجاد می شود علائم رایج این بیماری است که نشان می دهد بیماری فعال است عبارتند از:
تب مداوم بدون عفونت
درد، تورم مفاصل
افزایش خستگی
بثورات
زخم ها و یا زخم در دهان و بینی
تورم به طور کلی در پاها
برخی از موارد شعله ور شدن بدون علامت اتفاق می افتد لذا مهم است که به طور منظم تحت نظارت دکتر لوپوس باشید.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. رها

ممنون ازاطلاعاتتون

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search