پزشکی

انواع کوفتگی، علائم و درمان

کوفتگی پاکوفتگی می تواند کاملا دردناک باشد اما درمان کوفتگی معمولاً به نوع کبودی شما و شدت آن بستگی دارد بدانید چه نوع کوفتگی است و چگونه می تواند به بهبودی آن کمک کرد. مهم نیست که چه نوع ورزشی بازی می کنید همیشه شانس گرفتن یک کبودی یا کوفتگی عضلانی وجود دارد کوفتگی ثانویه به آسیب های ورزشی که شایع ترین گونه پس از کشیدگی ها می باشد

نکته خوب این است که کوفتگی در بسیاری از موارد بهبود می یابد اما گاهی اوقات، کوفتگی شدید در آسیب های بافتی عمیق ممکن است سبب دور کردن شما از بازی شود اما بسیاری از مردم هنوز هم سوالاتی در مورد آنها می پرسند. مانند اینکه کوفتگی چیست؟ چه مدت طول خواهد کشید تا بهبود یابد؟ گزینه های درمان رایج چیست؟

کوفتگی چیست؟

به عبارت ساده، کوفتگی تنها نام دیگری برای یک کبودی است که معمولاً توسط رگ های خونی آسیب دیده ایجاد می شود .آسیب به عروق خونی ممکن است نتیجه یک ضربه به پوست باشد گاهی اوقات، عروق خونی مجروح شروع به نشت داخل بافت می کند کوفتگی یک اکیموز نامیده می شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

انواع کوفتگی، علائم و درمان

شما ممکن است در حال حاضر تعریف مقدماتی از کوفتگی داشته باشید مهم این است به کوفتگی می تواند دارای انواع باشد و ممکن است در نتیجه انواع مختلفی از صدمات ایجاد شود بسته به علت، شما ممکن است علائم مختلف، یک درمان کوفتگی را تجربه کنید.

1. کوفتگی عضلانی

کوفتگی ناشی از ضربه مستقیم از یک شی غیر نافذ به پوست شما رخ می دهد کوفتگی ماهیچه ای اغلب در اثر له شدن فیبرهای عضلانی و بافت در اثر ضربه رخ می دهد ضربه ای که معمولاً و به اندازه کافی برای شکستن پوست سخت نیست.
علائم کوفتگی عضلانی: تورم و درد از علائم شایع کوفتگی عضلانی است اما شما همچنین ممکن است متوجه تغییر رنگ مایل به آبی پوست به دلیل رگهای خونی پاره شده باشید. اگر خون در بافت های آسیب دیده جمع شود شما ممکن است متوجه برآمدگی بر روی آسیب شوید.
درمان کوفتگی عضلانی :استراحت و بالا نگه داشتن منطقه آسیب دیده مهم است استفاده از کیسه های یخ سبب کاهش تورم و درد خواهد شد در صورتی که یک توده پس از چند روز برطرف نشد ممکن است شما برای جراحی تخلیه به دکتر مراجعه نمایید.

2. کوفتگی سر

ضربه به سر که معمولاً شایع ترین دلیل کانتوژن پشت سر و یا مغز است. ممکن است در نتیجه یک افتادن، تصادف و یا هر حادثه ناشی از ورزش باشد.
علائم کوفتگی سر: کوفتگی کوچک ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد. اگر کوفتگی شدید و پایدار است شما ممکن است احساس خستگی، گیجی، بی قراری و هیجان داشته باشید. دیگر علائم شایع کوفتگی مغز شامل از دست دادن حافظه، بی حسی، اختلالات عاطفی، مشکل در هماهنگی حرکتی و سردرگمی می باشد.
درمان: درمان عمدتاً به شدت آسیب بستگی دارد. کوفتگی جزئی معمولاً با هر گونه مداخله پزشکی شفا می یابد اما این مهم است که در کوفتگی شدید با دکتر خود مشورت کنید زیرا می تواند سبب کما شود. درمان اولیه شامل اقدامات برای جلوگیری از درد و تورم است این همچنین شامل اقدامات برای جلوگیری از هیپوناترمی، افت فشارخون و هیپرکاپنی خواهد شد.

3. کوفتگی استخوان

به علت تاثیر قوی در اثر حوادث، ورزش و یا یک ضربه مستقیم، کبودی استخوان می تواند کاملاً دردناک باشد و ممکن است سبب یک کوفتگی یا هماتوم شود.
علائم کوفتگی استخوان: از نشانه های شایع درد و تورم است.
درمان کوفتگی استخوان: شما باید مقدار زیادی استراحت کنید و از کیسه های یخ برای کاهش تورم و درد استفاده کنید. همچنین شما می توانید داروهای ضد التهاب ( دیکلوفناک یا ایبوپروفن ) را برای کاهش التهاب مصرف نمایید. برای رد کردن یک شکستگی نزد پزشک خود بروید.

4. کوفتگی پا

هر چیزی از کفش بد تا نیروی صدمات غیر نافذ می تواند سبب کوفتگی پا شود.
علائم کوفتگی پا: آسیب به عروق خونی سبب درد و تورم خواهد شود. کوفتگی ممکن است ابتدا سبب قرمزی و سپس سیاه شدن آن شود در نهایت زرد مایل به سبز شده و بدن شما خون به دام افتاده را جذب می کند.
درمان کوفتگی پا: مقدار زیادی استراحت کنید از کیسه های یخ استفاده کنید و منطقه ی آسیب دیده را بالا نگه دارید. شما حتی ممکن است مجبور به استفاده از داروهای غیر استروئیدی برای کاهش تورم و درد شوید.

5. کوفتگی لگن

شما متوجه کوفتگی لگن بعد از یک مصدومیت ران در اثر سقوط می شوید.
علائم کوفتگی لگن: درد شما با راه رفتن بدتر خواهد شد. همچنین ممکن است یک توده با تورم در محل کبودی ایجاد شود.
درمان کوفتگی لگن: درمان کوفتگی شامل NSAID ها برای کاهش تورم، استراحت و استفاده از کیسه های یخ می باشد سعی کنید پا و لگن خود را بالا نگه دارید.

6. کوفتگی ریوی

کوفتگی ریوی اشاره به خونریزی و کبودی بافت ریه دارد که ممکن است سبب مشکل در تنفس شود. این حالت معمولاً پس از یک آسیب مستقیم به قفسه سینه شما اتفاق افتد.
علائم کوفتگی ریوی: علائم شایع عبارتند از تنفس مشکل، درد قفسه سینه، خس خس سینه و سرفه شدید است که سبب تولید خلط آبکی و یا خون می شود.
درمان کوفتگی ریوی: شدت آسیب، بهترین درمان کوفتگی را برای شما تعیین می کند. با این حال شما داروهای ضد درد برای کاهش درد را مصرف خواهید کرد. تنفس عمیق و سرفه سخت برای پاک کردن راههای هوایی داشته باشید. شما ممکن است اکسیژن اضافی از طریق یک کانول بینی یا یک ماسک دریافت نمایید. ساکشن یکی دیگر از گزینه هایی هست که برای خارج کردن مخاط یا بلوک های خون از راه های هوایی استفاده می شود. لوله سینه نیز ممکن است برای از بین بردن هر خون، هوا یا مایع انباشته شده در اطراف ریه های شما لازم باشد. سایر گزینه های درمانی شامل تهویه با فشار مثبت غیرتهاجمی و تهویه مکانیکی نیز استفاده می شود.

7. کوفتگی زانو

کوفتگی زانو نتیجه زانوی آسیب دیده است که باعث تورم، کبودی، یا حساسیت به لمس در زیر زانو می شود.
علائم کوفتگی زانو: کوفتگی خفیف سبب درد و تورم خواهد شد اما درد شدید معمولاً نشانه ای از یک کوفتگی شدید استخوان است و شما متوجه یک کبودی به رنگ آبی تیره خواهید شد.
درمان کوفتگی زانو: کوفتگی جزئی بدون هر گونه مداخله پزشکی بهبود می یابد. با این حال شما می توانید داروهای ضد التهابی OTC را برای کاهش درد و تورم استفاده نمایید. استراحت زیاد و اجتناب از فعالیت شدید فیزیکی موثر است. اگر یک آسیب جدی زانو وجود دارد بی حرکت نگه داشتن پا مهم است.

مطالب مرتبط

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (23)

رتبه 4.5 از 5 بر مبنای 11 رای

 1. سولاله

سلام آقای دکتر خسته نباشید .....چندروز پیش یه ضربه به لگن من خورد و ازلگنم عکس برداری کردن و دکتر گفت که سالمه وگفت احتمال کوفتگی لگن الان یه هفته اس که دردارم وولی نسبت به روزای اول یه خورده بهترم زیاد نمیتونم راه برم تاکی این درادامه...

سلام آقای دکتر خسته نباشید .....چندروز پیش یه ضربه به لگن من خورد و ازلگنم عکس برداری کردن و دکتر گفت که سالمه وگفت احتمال کوفتگی لگن الان یه هفته اس که دردارم وولی نسبت به روزای اول یه خورده بهترم زیاد نمیتونم راه برم تاکی این درادامه داره؟؟؟وباید چیکارکنم ؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    سولاله
 1. 4.5 / 5

سلام اگر محدودیت حرکت ندارید موضع را گرم نگه دارید مشکل برطرف می شود

  پیوست ها
 

 1. رحیم

سلام اقای دکتر من انگشت کف دستم زیر انگشت کوچیک شکسته بود اونموقع بزورحرتش میدادم پین گذاری کردم بعد خوب شد داشتم تمرین بکس میکردم یذره مجکم زدم حس کردم درد گرفتم یذره کوچیک کوفتگی ویذرم درد داره ولی میتونم انگشتامو بازوبسته کنم بنظرتون مشکل چیه...

سلام اقای دکتر من انگشت کف دستم زیر انگشت کوچیک شکسته بود اونموقع بزورحرتش میدادم پین گذاری کردم بعد خوب شد داشتم تمرین بکس میکردم یذره مجکم زدم حس کردم درد گرفتم یذره کوچیک کوفتگی ویذرم درد داره ولی میتونم انگشتامو بازوبسته کنم بنظرتون مشکل چیه تورمه یاشکستگی چون حس میکنم شکستگی بود اصلا نمیتونستم تکون بدم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. علی۱۱۱

سلام من حین فوتبال بازی پام خورد به پای دوستم الان انگشت پام انگشت کنار انگشت کوچکم یه زره ورم داره و وقتی راه میرم درد میگیره.... مشکل چیه باید چیکار کنم؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    علی۱۱۱
 1. 4.5 / 5

سلام نیاز به گرفتن عکس می باشد ممکن است ترک جزعی استخوان باشد به پزشک مراجعه نمایید

  پیوست ها
 

 1. پژمان
 1. 5 / 5

سلام
من بعد یه مدت زیاد که تو خونه بودم رفتم داخل یه تیم فوتبال
تمرینات تیم هم چون وسط مسابقاته خیلی فشرده و سنگین هس
الان استخوان پاشنه هردو پام خیلی درد داره اصلا نمی تونم راه برم
به نظرتون مشکل چیه؟باید چه کنم؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    پژمان
 1. 5 / 5

کف پار خود را با لوسیون منتول روزی دو بار ماساژ دهید

  پیوست ها
 

 1. مرتضی

سلام، من چن وقت پیش تو فوتسال مچ پام ضربه دید، الان بعد سه روز هنوز باد داره و درد میکنه، چا اقداماتی انجام بدم تا سریع خوب بشه؟ ممنون

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    مرتضی
 1. 4.5 / 5

سلام اول باید توسط یک پزشک معاینه شوید اگر شکستگی یا پارگی تاندون نداشته باشید با گرم نگه داشتن محل بهبودی حاصل می شود

  پیوست ها
 

 1. ح
 1. 4.5 / 5

سلام آقای دکتر من داشتم تو حیاط با توپ ورزش میکردم
وقتی خواستم به توپ ضربه بزنم انگشت کوچیک و بغلی آن به لبه پله برخورد کرد خیلی درد داشت حتی نمیتونستم پا مو زمین بذارم
با عکسی که تو بیمارستان گرفتم مشخص شد که شکستگی نیست و دکتر گفت تا انگشتمو...

سلام آقای دکتر من داشتم تو حیاط با توپ ورزش میکردم
وقتی خواستم به توپ ضربه بزنم انگشت کوچیک و بغلی آن به لبه پله برخورد کرد خیلی درد داشت حتی نمیتونستم پا مو زمین بذارم
با عکسی که تو بیمارستان گرفتم مشخص شد که شکستگی نیست و دکتر گفت تا انگشتمو بانداژ کنم بعد چند روز که بانداژ رو باز کردم انگشتم همونجور باد کرده و مونده به خاطر باد کردن انگشتم نگرانم اگه توصیه ای دارید ممنون میشم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    ح
 1. 4.5 / 5

اگر شکستگی نباشد به تورم ان کاهش می بابد

  پیوست ها
 

 1. امیرحسین

سلام آقای دکتر من پام گیر کرد به لبه آشپز خونه پام کوفته شده درد میکنه زیر ناخن هم سیاه شده چگونه خوب میشه خیلی درد میکنه لطفا سریع کمکم کنید

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    امیرحسین
 1. 5 / 5

سلام نزد پزشک بروید تا سوراخی بر روی ناخن ایجاد نماید با برداشتن فشار از زیر ناخن درد هم برطرف می شود

  پیوست ها
 

 1. امیرحسین عطاری

سلام علیکم
خسته نباشید
من هنگام توپ زدن پام به فرش گیر میکنه و روی اسیب دیده و درد می کنه.رگ های پام هم خیلی بیرون زده
ایا شکسته؟

  پیوست ها
 

 1. محمد مجیدی
 1. 4.5 / 5

سلام جناب دکتر
خانومم آرنج دستش دچار ضربه شدید ناشی از تصادف شده
و بعد از عکسبرداری دکتر گفت که نه شکستی داره نه دررفتگی
ولی دچار تورم و کوفتی و کبودی شدید تا حتی انگشتای دستش شده
وقتی دست بیحرکت هستش دردی نداره
ولی وقتی دستش رو به سمت بیرون بدن...

سلام جناب دکتر
خانومم آرنج دستش دچار ضربه شدید ناشی از تصادف شده
و بعد از عکسبرداری دکتر گفت که نه شکستی داره نه دررفتگی
ولی دچار تورم و کوفتی و کبودی شدید تا حتی انگشتای دستش شده
وقتی دست بیحرکت هستش دردی نداره
ولی وقتی دستش رو به سمت بیرون بدن میچرخونه تق صدا میده و درد میگیره
امکان در رفتگری هست؟
در رفتگری تو شرایط عادی و بیحرک درد داره؟
ممنونم از راهنماییتون

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. مجید

سلام پدر من ۸۷ سالشه بیاری قلبی داره وارفارین مصرف میکنه بازوش دچار کوفتگی شده که باعث ورم وکبود شدن دست و سینش شده برا از بین بردن درد و کبودیش چیکار باید کرد

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    مجید
 1. 4.5 / 5

نیاز به معاینه می باشد ولی موضع را گرم نگه دارید کبودی به مرور زمان برطرف می شود

  پیوست ها
 

 1. بر

سلا علت خارش بعد از کوفتگی شدید چیست ?

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    بر
 1. 4.5 / 5

با سلام ترمیم بافت می تواند سبب خارش شود

  پیوست ها
 

 1. عباس

سلام
خسته نباشید
حدود دو ماه پیش ضربه ای به پام خورد و دو طرف مچ پام دچار کبودی شد و دو هفته هم پام تو آتل بود
بعد از این مدت هنوز نمیتونم بدوم و انگشت بزرگ پام هم دچار بی حسی شده اگه میشه راهنماییم کنید برای درمانش چکاری میتونم انجام بدم

  پیوست ها
 

 1. شيناكو

سلام خسته نباشى ضربه محكمى به صورتم در اثر كتك خورده گونه ام هنوز درد داره ٥روز مى شه كه گذشته چى كار كنم دو روز اول يخ گذاشتم

  پیوست ها
 

 1. کوروش جهانشاهی

دکتر جان . ممنون از اطلاعاتی که در سایت قرار داده اید.
من امروز برای کشیدگی آشیل پاشنه وکبودی پای راستم به دکتر
رفتم. نسخه ای برام نوشت که ۱۵۰۰۰۰ می شد . برام مبِلغش سنگین بود برگشتم پیشش تا داروی کم خرجتری بنویسه. اما امتنا کرد. وقتی توی اینترنت...

دکتر جان . ممنون از اطلاعاتی که در سایت قرار داده اید.
من امروز برای کشیدگی آشیل پاشنه وکبودی پای راستم به دکتر
رفتم. نسخه ای برام نوشت که ۱۵۰۰۰۰ می شد . برام مبِلغش سنگین بود برگشتم پیشش تا داروی کم خرجتری بنویسه. اما امتنا کرد. وقتی توی اینترنت چرخیدم ومطاب شما رو خوندم خوشحال شدم که میشه باتمرین و کمپرس به اندازه ای از این درد راحت شد.
ازشماسپاسگذارم .

ادامه مطلب
  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 8 سال قبل توسط دکتر فتحی ویرایش شد دکتر فتحی

 1. رها

ازشما به خاطر همچین مطلبی ممنونم

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search