زیبایی

تفاوت بوتاکس و پرکننده های پوستی

تفاوت بوتاکس و پرکننده های پوستی

گزینه های درمان چین و چروک به طور فزاینده ای فراوان است. محصولات بی نسخه زیادی وجود دارد و مردم همچنین برای ارائه گزینه های با دوام بیشتر به ارائه دهندگان خدمات بهداشتی خود مراجعه می کنند.

سم بوتولینوم نوع A (بوتاکس) و پرکننده های پوستی هر دو درمان طولانی مدت هستند. از هر روش می توان برای چین و چروک استفاده کرد اما تفاوت های زیادی بین این دو وجود دارد که باید در نظر گرفت.
بوتاکس و پرکننده های پوستی درمان های زیبایی هستند که از طریق تزریق معمولاً در مطب پزشک انجام می شوند. آنها حداقل تهاجمی هستند به این معنی که شامل جراحی نمی شوند. اگرچه شباهت های آنها به همین جا ختم می شود.
طبق گفته انجمن جراحان پلاستیک آمریکا (ASPS)، درمان های بوتاکس و پرکننده پوست محبوب هستند و بیش از 9 میلیون روش در سال 2015 را تشکیل می دهند.
بوتاکس حاوی باکتری های تصفیه شده است که عضلات را یخ می زند. با انجام این کار، بوتاکس می تواند ظاهر خطوط و چین و چروک های ناشی از حالات صورت را به حداقل برساند.
پرکننده های پوستی حاوی موادی هستند که به مناطقی که به دلیل افزایش سن نازک شده اند پری می دهند. این نازک شدن در گونه ها، لب ها و اطراف دهان شایع است.
مردم باید از هزینه ها و خطرات درمان آگاه باشند و انتظارات واقع بینانه از آنچه می توانند انجام دهند داشته باشند.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس نوعی تصفیه شده از سم بوتولینوم است که از باکتری ها بدست می آید. اگرچه مقدار آن کشنده است اما مقدار کمی تنظیم شده از بوتاکس که برای اصلاح چین و چروک صورت می گیرد برای دهه ها با خیال راحت استفاده می شود.
بوتاکس با مسدود کردن سیگنال های عصبی در عضلات محل تزریق عمل می کند. وقتی این سیگنال های عصبی قطع می شوند عضله آسیب دیده به طور موقت فلج شده یا منجمد می شود. بدون حرکت این عضلات انتخاب شده در صورت، ممکن است چین و چروک های خاصی نرم، کاهش یافته یا حتی برطرف شود.
بوتاکس و سایر روشهای درمانی ساخته شده با سم بوتولینوم گاهی اوقات نورولاسیون یا نوروتوکسین نامیده می شوند.
روش های درمانی ساخته شده با سم بوتولینوم با نام تجاری Botox Cosmetic ، Dysport و Xeomin به فروش می رسند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

چه چیزی می تواند بوتاکس را اصلاح کند؟

بوتاکس فقط روی چین و چروکهایی که در اثر حرکت عضلات ایجاد می شوند کار می کند. این چروک ها به عنوان چین و چروک پویا شناخته می شوند و اغلب "خطوط بیان" نامیده می شوند.
چین و چروک های شایع پوستی که بوتاکس می تواند درمان کند خطوطی در قسمت فوقانی صورت است مانند بین ابروها، خطوط افقی پیشانی و کلاغی دور چشم. این خطوط ناشی از لبخند زدن، اخم کردن، لرزیدن و سایر حالات صورت است.
بوتاکس روی خطوط ریز و چین و چروک های ناشی از افتادگی یا از بین رفتن حالت چرکی صورت کار نخواهد کرد. این موارد به چین و چروک های استاتیک معروف هستند. چین و چروک های استاتیک شامل خطوطی در گونه ها، گردن و نواحی غبغب هستند.
بوتاکس یک درمان دائمی نیست. برای ادامه اثرات کاهش چین و چروک، درمان های مکرر لازم است. بیشتر افراد دریافتند که اثر شل کنندگی عضلات بوتاکس 3 تا 4 ماه طول می کشد.

بیشتر بدانید: 11 راه برای کاهش چین و چروک صورت

عوارض و ملاحظات جانبی بوتاکس

ASPS بوتاکس را ایمن می داند و 6.7 میلیون عمل در سال 2015 انجام شده است. با از بین رفتن بوتاکس، بیشتر عوارض آن فقط موقتی است.
عوارض جانبی احتمالی بوتاکس عبارتند از:
در صورت تزریق در نزدیکی چشم، افتادگی پلک یا ابرو
ضعف یا فلج عضلات نزدیک
کهیر، بثورات یا خارش
درد، خونریزی، کبودی، تورم، بی حسی یا قرمزی
سردرد
دهان خشک
علائم شبیه آنفولانزا
حالت تهوع
مشکل در بلع، گفتار یا تنفس
مشکلات کیسه صفرا

تاری دید یا مشکلات بینایی

درمان نیز ممکن است به دلیل آنتی بادی هایی که با سم مبارزه می کنند نتیجه ندهد. این در کمتر از 1 درصد از افراد معتبر که با درمان مکرر بوتاکس تکرار شده اند اتفاق می افتد.
ASPS به افراد توصیه می کند بعد از انجام بوتاکس، ناحیه تزریق را مالش یا ماساژ ندهند. این می تواند سم را به پوست اطراف منتقل کرده و باعث افتادگی عضلات و سایر مشکلات شود.

بیشتر بدانید: رژیم غذایی برای کاهش چین و چروک صورت

پرکننده های پوستی چیست؟

پرکننده های پوستی، که بعضاً پرکننده های بافت نرم نیز نامیده می شوند موادی هستند که برای تزریق در زیر سطح پوست طراحی می شوند تا حجم و پری را ایجاد کنند.
مواد مورد استفاده در پرکننده های پوستی عبارتند از:
هیدروکسیل اپاتیت کلسیم که یک ترکیب معدنی مانند است که در استخوان ها یافت می شود.
اسید هیالورونیک، که در برخی مایعات و بافت های بدن وجود دارد که باعث جمع شدن پوست می شود.
پلی آلکیلیمید، ژل شفاف و سازگار با بدن.
اسید پلی لاکتیک، که باعث تحریک پوست برای تولید کلاژن بیشتر می شود.
میکروسفرهای پلی متیل - متاکریلات (PMMA)، یک پرکننده نیمه دائمی
هر یک از اینها برای درمان علائم مختلف پیری یا سایر موارد آرایشی طراحی شده است.
مدت زمان انجام کار و همچنین مدت دوام آنها نیز متفاوت است. بعضی از مواد پرکننده 6 ماه دوام می آورند در حالی که بعضی دیگر 2 سال یا بیشتر دوام می آورند.
افراد باید نیازها و انتظارات فردی خود را با پزشک خود در میان بگذارند تا مشخص شود کدام ماده پرکننده بهترین انتخاب برای آنها است.

بیشتر بدانید: جراحی زیبایی: قبل و بعد از عمل

پرکننده های پوستی چه چیزی را می توانند اصلاح کنند؟

انواع مختلفی از پرکننده های پوستی برای درمان علائم مختلف پیری طراحی شده اند. بسته به پرکننده انتخاب شده، ممکن است:
لب های لاغر و چاق و چله
مناطق کم عمق صورت را تقویت یا پر می کند
سایه یا چروک زیر چشم ناشی از پلک پایین را کاهش داده یا از بین می برد
جای زخم های فرو رفته را پر یا نرم می کند.
چین و چروک های ساکن را به خصوص در قسمت پایین صورت پر یا نرم می کند
چین و چروک های استاتیک شامل مواردی در اطراف دهان و در امتداد گونه ها است. این چین و چروک ها معمولاً در نتیجه از دست رفتن کلاژن و قابلیت ارتجاعی پوست هستند.

بیشتر بدانید: چگونه با درمان های طبیعی و کلینیکی پوست خود را صاف کنیم؟

خطرات و ملاحظات پرکننده پوستی

پرکننده های پوستی ایمن در نظر گرفته می شوند اما ممکن است عوارض جانبی ایجاد شود. رایج ترین مشکلات عبارتند از:
بثورات پوستی، خارش یا فوران های جوش مانند
قرمزی، کبودی، خونریزی یا تورم
ظاهر نامطلوب، مانند عدم تقارن، توده ها، یا اصلاح بیش از حد چین و چروک ها
آسیب پوستی که باعث زخم، عفونت یا اسکار می شود
توانایی احساس ماده پرکننده در زیر پوست
نابینایی یا سایر مشکلات بینایی
مرگ سلولهای پوستی به دلیل از دست دادن جریان خون در منطقه
هزینه درمان های پرکننده پوستی متفاوت است و به ارائه دهنده آن، منطقه تحت درمان و نوع پرکننده انتخاب شده بستگی دارد. آمار ASPS 2016 هزینه زیر را برای هر سرنگ ذکر کرده است:
هیدروکسیل اپاتیت کلسیم مانند Radiesse : 687 دلار
اسید هیالورونیک مانند Juvederm ،Restylane یا Belotero : 644 دلار
اسید پلی لاکتیک مانند Sculptra : 773 دلار
میکروسفرهای پلی متیل-متاکریلات مانند بلافیل: 859 دلار
این هزینه ها بسته به میزان پرکننده ممکن است بیشتر یا کمتر شود. استفاده کمتر از سرنگ پر از فیلر ممکن است ارزانتر از استفاده از سرنگ پر یا بیشتر از یک سرنگ باشد.
ارائه دهنده همچنین ممکن است هزینه های اضافی را برای خدمات حرفه ای خود، مراجعه به دفتر یا سایر هزینه های خود دریافت کند.

بیشتر بدانید: لیفت گردن: جراحی بالا کشیدن پوست گردن

تفاوت های کلیدی

به طور خلاصه، تفاوت بین بوتاکس و مواد پرکننده عبارتند از:

بوتاکس: با این کار عضلات منجمد می شوند تا چین و چروک ناشی از حالات صورت را متوقف کنند. این موارد به طور معمول در قسمت بالایی صورت مانند پیشانی و اطراف چشم دیده می شوند.
پرکننده های پوستی: در این از مواد اسید هیالورونیک مواد پر کننده استفاده می شود و نواحی چاق که حجم و صافی را از دست داده اند. این شامل چین و چروک های اطراف دهان، لبهای نازک و گونه هایی که پری را از دست داده اند. همچنین ممکن است در چین و چروک های پیشانی، جای زخم و سایر قسمت هایی که برای داشتن جلوه صاف تر به حجم اضافی نیاز دارند استفاده شود.
نتایج بوتاکس 3 تا 4 ماه طول می کشد. نتایج بسته بندی پوستی بسته به نوع استفاده از پرکننده متفاوت است.
از آنجا که بوتاکس و پرکننده ها مواد مختلفی هستند که برای استفاده های مختلف طراحی شده اند گاهی اوقات می توان آنها را در یک درمان ترکیب کرد. به عنوان مثال، کسی ممکن است از بوتاکس برای اصلاح خطوط بین چشم و یک ماده پر کننده برای اصلاح خطوط لبخند در اطراف دهان استفاده کند.
خلاصه:
سالانه میلیون ها روش بوتاکس و پرکننده انجام می شود و آنها از نظر ایمنی سابقه خوبی دارند.
یک منبع معتبر در JAMA Dermatology نشان داد که روش های بوتاکس و پرکننده در صورت انجام توسط متخصصین پوست باتجربه دارای مجوز از بورد بسیار ایمن هستند. عوارض جانبی در کمتر از 1 درصد از گیرندگان رخ داده است و بیشتر آنها جزئی بوده اند.
اگرچه بوتاکس و مواد پرکننده حداقل تهاجمی هستند اما آنها هنوز هم خطرات زیادی را به همراه دارند. فرد باید قبل از انجام این روش های درمانی از تمام خطرات و مزایای احتمالی آگاه باشد.
بوتاکس و مواد پرکننده برای زنان باردار یا شیرده توصیه نمی شود. افرادی که بیماری خاصی دارند یا هر دارویی مصرف می کنند باید در مورد بی خطر بودن بوتاکس یا مواد پرکننده در مورد آنها صحبت کنند.
مردم همچنین باید درمورد آنچه بوتاکس و مواد پرکننده به طور واقعی می توانند برای ظاهر خود انجام دهند بحث کنند. اگرچه می توانند ظاهر جوانی تری را تقویت کنند اما نتایج معمولاً به اندازه انجام یک عمل جراحی مانند لیفت صورت قدرتمند نیستند.
استفاده از یک ارائه دهنده پزشکی واجد شرایط، مانند متخصص پوست، جراح پلاستیک یا جراح زیبایی که دارای تابلوی مجاز است به شما اطمینان می دهد که این روش با خیال راحت و به درستی انجام می شود. قبل از تصمیم گیری، افراد باید در مورد تجربه و آموزش ارائه دهنده در مورد پرکننده های پوستی و بوتاکس صحبت کنند.

در ادامه بخوانید: مراقبت بعد از بوتاکس: کارهایی که پس از درمان بوتاکس نباید انجام دهید

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search