رژیم غذایی

12 تا از بهترین مواد غذایی برای ناراحتی معده

تقریباً هر کس یک بار ناراحت معده پیدا کرده است. نشانه های رایج عبارت از تهوع، سوء هاضمه، استفراغ، التهاب، اسهال یا یبوست می باشد. دلایل بالقوه زیادی برای تخریب معده وجود دارد و درمان ها بسته به علت اصلی متفاوت است. خوشبختانه انواع غذاها می توانند به شما کمک کنند تا سریعتر احساس بهتری پیدا کنید.

در اینجا 12 تا از بهترین غذاها برای معده ناراحت آورده می شوند.

1. زنجبیل می تواند تهوع و استفراغ را کاهش دهد

تهوع و استفراغ علائم شایع ناراحتی معده است.
زنجبیل، یک ریشه غذایی خوراکی معطر با گوشت زرد روشن است و به عنوان یک درمان طبیعی برای هر یک از این علائم استفاده می شود.
زنجبیل را می توان خام، پخته، خیسانده در آب گرم و یا به عنوان یک مکمل از آن لذت برد و در همه اشکال مؤثر است.
اغلب زنان مبتلا به بیماری صبحگاهی ( نوعی تهوع و استفراغ که می توانند در طول بارداری رخ دهند) آن را مصرف می کنند.
در بررسی 6 مطالعه شامل بیش از 500 زن باردار دریافتند که مصرف 1 گرم زنجبیل روزانه با 5 بار از تهوع و استفراغ کمتر در دوران بارداری ارتباط داشت.
زنجبیل برای افرادی که تحت شیمی درمانی یا جراحی قرار می گیرند نیز مفید است زیرا این درمان ها می تواند حالت تهوع و استفراغ را برطرف کند.
مصرف 1 گرم زنجبیل روزانه قبل از انجام شیمی درمانی و یا جراحی می تواند به میزان قابل توجهی شدت این علائم را کاهش دهد.
زنجبیل حتی می تواند به عنوان یک درمان طبیعی برای بیماری حرکت استفاده شود. هنگامی که قبل از آن مصرف می شود می تواند به کاهش شدت علائم تهوع و سرعت بهبودی کمک کند.
چگونگی این کارها کاملاً درک نشده است اما فرض بر این است که زنجبیل سیگنال سیستم عصبی را در معده تنظیم می کند و سرعت آن را کاهش می دهد که موجب کاهش تهوع و استفراغ می شود.
زنجبیل به طور كلی ایمن در نظر گرفته شده است اما ممكن است سوزش سردل، درد معده و اسهال در دوزهای بالاتر از 5 گرم در روز رخ دهد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

بیشتر بخوانید: جوشانده ریشه زنجبیل در درمان رفلکس اسید معده موثر است؟

2. بابونه می تواند باعث کاهش استفراغ و ناراحتی روده شود

بابونه، گیاهی با گل های سفید کوچک، درمان سنتی برای ناراحتی معده است.
بابونه می تواند خشک شود و داخل چای دم شود یا به صورت مکمل خوراکی مصرف شود.
از لحاظ تاریخی، بابونه برای انواع مشکلات روده، از جمله گاز، سوء هاضمه، اسهال، تهوع و استفراغ مورد استفاده قرار گرفته است.
با این حال، با وجود استفاده گسترده از آن، تنها تعداد محدودی از مطالعات، اثربخشی آن را در مورد ناراحتی گوارشی دارند.
یک مطالعه کوچک نشان داد که مکمل های بابونه شدت استفراغ را پس از درمان های شیمیایی کاهش می دهد اما معلوم نیست که آیا اثر مشابهی بر سایر انواع استفراغ دارد.
یک مطالعه حیوانی نشان داد که عصاره بابونه باعث کاهش اسهال در موش ها می شود و باعث کاهش اسپاسم روده و کاهش میزان ترشح آب در مدفوع می شود اما تحقیقات بیشتر برای بررسی این موضوع در مورد انسان ها ضروری است.
بابونه نیز معمولاً در مکمل های گیاهی استفاده می شود که باعث اختلال در متابولیسم، گاز، التهاب و اسهال و همچنین کولیک در نوزادان می شود.
با این حال، از آنجا که بابونه با بسیاری از گیاهان دیگر در این فرمول ها ترکیب شده است معلوم نیست که آیا اثرات مفید بابونه است یا ترکیبی از گیاهان دیگر است.
اگر چه اثرات تسکین دهنده روده ای بابونه به طور گسترده به رسمیت شناخته شده است تحقیقات تاکنون نشان نداده است که چگونه آن به تسکین ناراحتی معده کمک می کند.

بیشتر بدانید: 5 مورد از مزایای سلامتی چای بابونه

3. نعناع می تواند علائم سندرم روده تحریک پذیر را کاهش دهد

برای برخی افراد، ناراحتی معده از طریق سندرم روده تحریک پذیر یا IBS ایجاد می شود IBS یک بیماری مزمن روده است که می تواند درد معده، نفخ، یبوست و اسهال را ایجاد کند.
در حالی که مدیریت IBS می تواند مشکل باشد مطالعات نشان می دهد که نعناع ممکن است به کاهش علائم ناراحت کننده کمک کند.
مصرف کپسول های روغن نعناع در روز حداقل دو هفته می تواند موجب کاهش درد معده، گاز و اسهال در بزرگسالان مبتلا به IBS شود.
محققان بر این باورند که روغن نعناع با آرامش بخشیدن به ماهیچه های دستگاه گوارش، سبب کاهش شدت اسپاسم روده ای (عامل درد و اسهال) می شود.
در حالی که پژوهش ها امیدوار کننده هستند مطالعات بیشتری برای تعیین اثرات مشابه برگ چای نعناع یا چای نعناع نیاز است.
نعناع برای اکثر افراد ایمن است اما با احتیاط برای کسانی که دارای ریفلاکس های شدید، فتق های هیتال، سنگ کلیه یا اختلالات کبد و کیسه صفرا هستند توصیه می شود زیرا ممکن است این شرایط بدتر کند.

4. شیرین بیان سوء هاضمه را کاهش می دهد و ممکن است به پیشگیری از زخم معده کمک کند.

شیرین بیان درمان محبوب برای سوء هاضمه است و همچنین از زخم معده دردناک جلوگیری می کند.
به طور سنتی، ریشه شیرین بیان بطور کامل مصرف می شد. امروز، اغلب آن به عنوان مکمل مصرف می شود که deglycyrrhizinated licorice (DGL) نام گرفته است.
DGL نسبت به ریشه شیرین بیان ترجیح داده می شود چون دیگر حاوی گلیسیریزین نیست که یک ماده شیمیایی طبیعی در ریشه شیرین است که می تواند باعث عدم تعادل مایع، فشار خون بالا و سطوح پتاسیم پایین در هنگام مصرف در مقادیر زیاد شود.
مطالعات حیوانی و ازمایشگاهی نشان می دهد که DGL درد معده و ناراحتی را کاهش می دهد و با کاهش التهاب معده و افزایش تولید موکوس از بافت معده در برابر اسید معده محافظت می کند.
این ممکن است مخصوصاً برای افراد مبتلا به ناراحتی معده ناشی از اسید معده یا ریفلاکس اسید مفید باشد.
مکمل های DGL همچنین ممکن است به کاهش درد معده و سوء هاضمه از زخم معده ناشی از رشد بیش از حد باکتری های شناخته شده به عنوان H. pylori کمک کنند.
مطالعات متعدد نشان داده است که مکمل های DGL می توانند رشد بیش از حد H. pylori را کاهش دهند علائم را کاهش می دهند و حتی بهبود زخم معده را افزایش می دهند.
به طور کلی، شیرین بیان یک گیاه تسکین دهنده برای دستگاه روده است و می تواند به کاهش التهاب و عفونت ها که ممکن است موجب ناراحتی معده شود کمک کند.

بیشتر بخوانید: درمان های خانگی برای درمان زخم معده

5. روغن کتان باعث کاهش یبوست و درد معده می شود

دانه کتان همچنین به نام linseed شناخته می شود یک بذر کوچک و فیبری است که می تواند به تنظیم حرکات روده و رفع یبوست و درد شکمی کمک کند.
یبوست مزمن به صورت کمتر از 3 حرکت روده در هر هفته تعریف می شود و اغلب با درد و ناراحتی شکمی همراه است.
مصرف بذر کتان علائم ناراحتی یبوست را از بین می برد.
بزرگسالانی دارای یبوست که در حدود یک اونس (4 میلی لیتر) روغن دانه کتان در روز را برای دو هفته مصرف کردند حرکات روده ای بیشتری داشته و دفع مدفوع بهتری داشتند.
مطالعه دیگری نشان داد که افرادی که مافین دانه کتان را در هر روز می خورند 30 درصد حرکات روده بیشتری در هفته بیشتر از کسانیکه مافین دانه کتان مصرف نکردند داشتند.
مطالعات حیوانی مزایای بیشتری از دانه کتان را پیدا کرد از جمله جلوگیری از زخم معده و کاهش اسپاسم روده، اما این اثرات هنوز در انسان ثابت نشده است.

6. پاپایا می تواند گوارش را بهبود بخشد و برای زخم ها و انگل ها مفید باشد

پاپایا، همچنین به نام Pawpaw شناخته می شود یک میوه گرمسیری شیرین و گوشت نارنجی است که گاهی اوقات به عنوان یک درمان طبیعی برای سوء هاضمه استفاده می شود.
پاپایا حاوی پاپائین، یک آنزیم قدرتمندی است که پروتئین ها را در مواد غذایی که می خورید تجزیه می کند و آنها را برای هضم و جذب آسان تر می کند.
بعضی از مردم آنزیم های طبیعی کافی برای هضم به طور کامل غذای خود تولید نمی کنند بنابراین مصرف آنزیم های اضافی، مانند پاپائین، ممکن است به کاهش علائم سوء هاضمه کمک کند.
تحقیقات زیادی در مورد مزایای پاپائین انجام نشده است اما حداقل یک مطالعه نشان داد که به طور مرتب مصرف کنسانتره پاپایا در بزرگسالان باعث کاهش یبوست و نفخ می شود.
پاپایا نیز در برخی از کشورهای غربی آفریقا به عنوان یک درمان سنتی برای زخم معده استفاده می شود. تعداد محدودی از مطالعات حیوانی این ادعاها را پشتیبانی می کنند اما تحقیقات انسانی بیشتر مورد نیاز است.
در نهایت، دانه های پاپایا نیز از طریق دهان به منظور از بین بردن انگل های روده ای که می توانند در روده زندگی کنند و باعث ناراحتی شدید شکم و سوء تغذیه شوند مصرف شده است.
مطالعات متعدد نشان داده اند که دانه ها واقعاً خواص ضد انگل دارند و می توانند عبور تعداد انگل هایی را در مدفوع کودکان افزایش دهند.

7. موز سبز به کاهش اسهال کمک می کند

یک معده ناراحت ناشی از عفونت یا مسمومیت غذایی اغلب همراه با اسهال است.
جالب توجه است مطالعات متعدد نشان داده است که دادن موزهای سبز و پخته شده به کودکان مبتلا به اسهال می تواند به کاهش میزان، شدت و طول مدت دوره کمک کند.
در واقع، یک مطالعه نشان داد که اضافه کردن موز سبز پخته شده تقریباً چهار برابر موثرتر در حذف اسهال از یک رژیم غذایی بر پایه برنج است.
اثرات ضد اسهال موز سبز به علت نوع خاصی از فیبر موجود در آن است که به عنوان نشاسته مقاوم شناخته می شود.
نشاسته مقاوم توسط انسان نمی تواند هضم شود بنابراین آن از طریق دستگاه گوارش به روده بزرگ بخش نهایی روده انتقال می یابد.
هنگامی که به روده بزرگ رسید به آرامی توسط باکتری روده شما تخمیر می شود و اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه تولید می کند که باعث تحریک روده ها برای جذب آب بیشتر و سفت شدن مدفوع می شود.
در حالی که این نتایج قابل توجه است مطالعات بیشتری لازم است تا ببینیم که موزهای سبز در بزرگسالان اثرات ضد عفونی مشابهی دارند.
علاوه بر این، از آنجایی که نشاسته های مقاوم در موز رسیده به شکر تبدیل می شود معلوم نیست که که آیا موزهای رسیده حاوی نشاسته مقاوم به اندازه کافی برای اثرات مشابه باشند.

بیشتر بخوانید: موز سبز: خوب یا بد؟

8. مکمل های پکتین می توانند از اسهال و دیس بیوسیس Dysbiosis جلوگیری کنند

هنگامی که یک اشکال معده یا بیماری منتقله از غذا باعث اسهال می شود مکمل های پکتین می توانند به سرعت بهبود کمک کنند.
پکتین یک نوع فیبر گیاهی است که در مقادیر زیاد در سیب و مرکبات یافت می شود. این اغلب از این میوه ها جدا شده و به عنوان مواد غذایی یا مکمل های غذایی فروخته می شود.
پکتین توسط انسان هضم نمی شود بنابراین در داخل روده باقی می ماند و در سفتی مدفوع و جلوگیری از اسهال بسیار موثر است.
در واقع یک مطالعه نشان داد که 82 درصد کودکان مبتلا اسهال با خوردن مکمل پکتین روزانه در طی 4 روز از اسهال خود بهبودی پیدا کردند در مقایسه با 23 درصد کودکانی که مکمل های پکتین مصرف نکردند.
پکتین همچنین با ترویج رشد باکتری های خوب در دستگاه گوارش، ناراحتی معده را از بین می برد.
بعضی اوقات، افراد نشانه های ناراحت کننده ای از گاز، التهاب یا درد شکمی را به علت عدم تعادل باکتری ها در روده خود دارند.
این می تواند به دلایل مختلف اتفاق بیفتد اما به ویژه پس از عفونت های روده، پس از مصرف آنتی بیوتیک ها و یا در طول دوره های استرس بالا اتفاق می افتد.
مکمل های پکتین می توانند به بهبود تعادل روده با افزایش رشد باکتری های خوب و کاهش رشد باکتریهای مضر کمک کنند
در حالی که مکمل های پکتین در کاهش اسهال و ترویج تعادل سالم باکتری های روده موثر هستند مشخص نیست که آیا غذاهای طبیعی حاوی پکتین دارای مزایای مشابه هستند. تحقیقات بیشتری لازم است.

9. غذاهای کم FODMAP ممکن است گاز، نفخ و اسهال را کاهش دهد

بعضی از مردم در هضم کربوهیدرات هایی با نام فودمپ (oligosaccharides, disaccharides, monosaccharides and polyols) مشکل دارند. هنگامی که FODMAP هضم نشده وارد کولون می شود آنها به سرعت توسط باکتری های روده تخمیر می شود که باعث ایجاد گاز بیش از حد و نفخ می شود. آنها همچنین آب را جذب می کنند که باعث اسهال می شود.
بسیاری از افراد مبتلا به مشکلات گوارشی، به خصوص افرادی که مبتلا به IBS هستند دریافتند که اجتناب از غذاهایی با سطوح بالای FODMAP، می تواند به کاهش گاز، نفخ و اسهال کمک کند.
بررسی 10 مطالعات کنترل شده تصادفی نشان داد که رژیم های کم FODMAP این علائم را در 50-80٪ افراد مبتلا به IBS کاهش می دهند.
در حالی که همه افراد مبتلا به مشکلات گوارشی مشکل هضم FODMAP را ندارند کار با متخصص تغذیه ممکن است به شما در تعیین اینکه آیا یکی از آنها باعث مشکل می شود کمک می کند.

10. غذاهای غنی از پروبیوتیک می توانند حرکات روده را تنظیم کنند

گاهی ناراحتی معده به علت دیس بیوسیس است که باعث ایجاد اختلال در نوع یا تعداد باکتری های روده می شود.
خوردن غذاهای غنی از پروبیوتیک ها، باکتری هایی که برای روده شما مناسب هستند ممکن است به اصلاح این اختلال و کاهش نشانه های گاز، نفخ و یا حرکات نامنظم روده کمک کند.
مواد غذایی حاوی پروبیوتیک که به سلامت روده کمک می کند عبارتند از:
ماست یوگارت: مطالعات متعددی نشان داده است که خوردن ماست یوگارت حاوی باکتری های زنده و فعال، می تواند هر دو یبوست و اسهال را از بین ببرد.
دوغ: دوغ می تواند به کاهش اسهال مرتبط با آنتی بیوتیک کمک کند و همچنین ممکن است به کاهش یبوست کمک کند.
کفیر: نوشیدن 2 فنجان (500 میلی لیتر) کفیر در روز برای یک ماه می تواند به افرادی که دارای یبوست مزمن هستند کمک کند تا به طور منظم حرکت روده را تجربه کنند.
سایر مواد غذایی حاوی پروبیوتیک شامل میسو، ناتو، تمپه، کلم ترش، کیمچی و کامبوچا هستند اما تحقیقات بیشتری لازم است تا تعیین کنند که چگونه روی سلامت روده تاثیر می گذارد.

11. کربوهیدرات های شیرین می توانند به راحتی تحمل شوند

کربوهیدراتهای شیرین مانند برنج، بلغور جو دوسر، کراکر و نان تست اغلب برای افراد مبتلا به ناراحتی معده توصیه می شوند.
در حالی که این توصیه رایج است شواهد کمی نشان می دهد که آنها در واقع به کاهش علائم کمک می کنند.
با این حال، بسیاری از مردم می گویند که این غذاها زمانی که احساس خوبی ندارید آسانتر حفظ می شوند.
در حالی که کربوهیدراتهای شیرین ممکن است در طی یک بیماری بیشتر دلپذیر باشند این مهم است که در اسرع وقت رژیم غذایی مناسب داشته باشید. محدود کردن رژیم غذایی بیش از حد ممکن است شما را از گرفتن مقدار کافی از ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن محروم کند.

12. مایعات شفاف با الکترولیت ها می تواند از کم آبی جلوگیری کند

هنگامی که یک معده ناراحت با استفراغ یا اسهال همراه است به آسانی دهیدره می شوید.
استفراغ و اسهال سبب می شود تا بدن شما الکترولیت ها، مواد معدنی را از دست بدهد این الکترولیت ها سبب درست عمل کردن سیستم عصبی می شوند.
دهیدره شدن خفیف و از دست دادن الکترولیت معمولاً با نوشیدن مایعات شفاف و خوردن غذاهایی که به طور طبیعی حاوی الکترولیت ها هستند مانند سدیم و پتاسیم می توانند از بین بروند.
آب، آب میوه، آب نارگیل، نوشیدنی های ورزشی، کراکرهای نمکی راه های عالی برای بازگرداندن ناپایداری مایعات و عدم تعادل الکترولیت ها در ارتباط با کم آبی بدن خفیف هستند.
اگر کم آبی شدید باشد نوشیدن یک محلول آبرسانی مجدد حاوی نسبت ایده آل آب، قندها و الکترولیتها ممکن است لازم باشد.

بیشتر بخوانید: کم شدن آب بدن

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search