رژیم غذایی

نکاتی در مورد رژیم غذایی و کاهش وزن برای بیماران تیروئید

رژیم غذایی کاهش وزن در کم کاری تیروئید

آیا با کم کاری تیروئید زندگی می کنید؟ فقط در هند حدود 42 میلیون نفر با اختلال تیروئید زندگی می کنند. برای کاهش وزن رژیم متعادل، کنترل سهم غذا و یک تمرین خوب می تواند شگفتی هایی برای افراد ایجاد کند.

اما هنگامی که دچار کم کاری تیروئید هستید غده تیروئید تحت فعال نقش عمده ای دارد. وقتی دچار کم کاری تیروئید می شوید متابولیسم بدن شما کند می شود. کالری شما شروع به چسبیدن می کند و شروع به افزایش وزن می کنید. مردم از ناتوانی در کاهش وزن رنج می برند.
کاهش وزن می تواند برای بسیاری از افراد مبتلا به تیروئید تحت حاد، روند ناامید کننده باشد. این که آیا شما کم کاری تیروئید دارید یا نه، تیروئید بعد از عمل یا درمان با ید رادیواکتیو (ید)، هیچ سوالی برای بسیاری از افراد نیست که تیروئید بر متابولیسم تأثیر می گذارد و می تواند کاهش وزن را به نبرد سرسختی تبدیل کند.
در اینجا نکاتی تعجب آور وجود دارد که می تواند به شما کمک کند سرانجام با سرخوردگی های کاهش وزن خود مقابله کرده و در مسیر خود قرار بگیرید همچنین چندین راز رژیم غذایی و کاهش وزن برای کمک به شما در پیروزی در نبرد با وزن اضافی وجود دارد.

در اسرع وقت تشخیصی کم کاری تیروئید را دریافت کنید

اگر تیروئید شما تحت فعال است عدم درمان یا عدم درمان کافی، ممکن است با وجود رژیم غذایی و ورزش، کاهش وزن را تقریباً غیرممکن کند. و هرچه تشخیص بیماری بیشتر طول بکشد افزایش وزن بیشتری نیز کسب خواهید کرد.
در حالی که دچار کم کاری تیروئید می شوید حتی قبل از افزایش TSH به اندازه کافی برای تضمین درمان، متابولیسم شما به میزان قابل توجهی کاهش می یابد و باعث می شود هر روز کالری کمتری بسوزانید. کم کاری تیروئید همچنین می تواند شما را خسته، کم تحرک و کم فعالیت کند و باعث کاهش بیشتر متابولیسم شود. و هنگامی که خسته شدید ممکن است غذاهای شیرین و کربوهیدرات بیشتری را برای انرژی بخورید.
اگر علائم بیماری تیروئید دارید سریعاً به پزشک مراجعه کنید و در مورد روند تشخیص و روند درمان مطلع شوید.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

به درمان بهینه نگاه کنید

کاهش وزن، تسکین علائم و سلامت خوب کلی، برای بسیاری از بیماران تیروئید برای پزشک کافی نیست که کمکاری تیروئید را تشخیص دهد و نسخه تجویز کند. برای اطمینان از اینکه سلولهای شما اکسیژن و انرژی مورد نیاز خود را دریافت می کنند بیش از درمان استاندارد، نیاز به درمان بهینه دارد تا متابولیسم شما بتواند کار خود را انجام دهد.
آیا می دانید غده تیروئید چگونه کار می کند؟
غده تیروئید، که بخشی از سیستم غدد درون ریز است تنها غده ای است که ید را از مواد غذایی جذب کرده و از آن برای ساختن دو هورمون T3 و T4 استفاده می کند.
عملکرد مهم T3 (Triiodothyronine) و) تیروکسین) T4تجزیه کالری، تولید انرژی و تقویت سوخت و ساز هنگام آزاد شدن در جریان خون است.
مهم است که این دو مورد فوق نباید خیلی پایین یا خیلی زیاد باشد. از همه مهمتر، دو غده در مغز ما - هیپوتالاموس و هیپوفیز نقش اصلی در حفظ تعادل T3 و T4 دارند.

تیروئید و وزن!

در حال حاضر مشخص است که تیروئید برای تنظیم سوخت و ساز بدن، هورمون هایی را در خون می فرستد. اما هنگامی که شما به اندازه کافی از این هورمون ها استفاده نمی کنید کند می شود و ترمزها را روی عملکرد بدن قرار می دهد. به همین دلیل می توانید احساس
سرما، خستگی، نفخ، افسردگی و ممکن است چند کیلو اضافه وزن پیدا کنید.
لازم نیست در صورت افزایش وزن، حتماً دچار کم کاری تیروئید باشید. اگرچه درست است که افرادی که از کم کاری تیروئید رنج می برند قبل از اطلاع از این موضوع وزن زیادی کسب می کنند. اما همیشه تنها دلیل این نیست! احساس خستگی باعث می شود انرژی لازم برای غذا خوردن مناسب و ورزش صحیح وجود نداشته باشد.
نکات زیر به شما در درک چگونگی کاهش یا مدیریت وزن با کم کاری تیروئید کمک می کند.

اعداد نرمال برای تیروئید

به طور معمول، هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH) شما کمتر از 2.0 است.
T3 آزاد شما در نیمی از محدوده مرجع قرار دارد.
T4 آزاد شما در نیمی از محدوده مرجع قرار دارد (مگر اینکه شما داروی T4 / T3 مصرف کنید که در این صورت بعضی اوقات می تواند پایین تر باشد)
فقط به این دلیل که عدد شما در محدوده نرمال قرار دارند به این معنی نیستند که آنها شخصاً برای شما بهینه هستند. همه افراد منحصر به فرد هستند و ممکن است شما یک سطح متفاوت از شخص دیگری داشته باشید.
اگر هنوز علائم را تجربه می کنید وقت آن است که در مورد درمان بهینه کم کاری تیروئید با پزشک خود گفتگو کنید. و اگر پزشک شما فقط علاقه دارد که شما را به دامنه "طبیعی" برساند پس وقت آن است که پزشک جدیدی اختیار کنید.

بیشتر بدانید: تفسیر نتایج آزمایش تیروئید

سطح هورمون خود را آزمایش کنید

تحقیقات نشان می دهد که مشکلات مقاومت به هورمون - از جمله مقاومت لپتین و مقاومت به انسولین - به مشکلاتی که بسیاری از بیماران تیروئید در کاهش وزن با آن روبرو هستند کمک می کند. و از آنجا که پرکاری تیروئید و کم کاری تیروئید در مطالعات متعدد برای ایجاد مقاومت به انسولین نشان داده شده اند این بدان معنی است که باید سطح گلوکز و لپتین ناشتا را آزمایش کرده، ارزیابی و درمان کنید.
سطح گلوکز ناشتا بالای 90 ممکن است نشانه مقاومت به انسولین و پیش دیابت باشد که می تواند کاهش وزن را دشوارتر کند.
برای مقادیر بسیار زیاد، پزشک ممکن است داروی دیابت نوع 2 مانند گلوکوفاژ (متفورمین) تجویز کند. برای سطح مرزی، کاهش قند و کربوهیدرات در رژیم غذایی شما و پیروی از یک رژیم لاغری سالم با کنترل کربوهیدرات می تواند قند خون شما را کاهش داده و به کاهش وزن کمک کند.

گزینه های درمانی پرکاری تیروئید را نیز با دقت مطالعه کنید

شما باید در مورد RAI در مقابل سایر درمان های پرکاری تیروئید و بیماری های گریوز فکر کنید. افزایش وزن بعد از RAI رایج است. در یک مطالعه روی بیمارانی که تیروئیدکتومی داشتند مشخص شد افرادی که عمل جراحی را به عنوان اولین خط درمان خود انجام داده اند نسبت به افرادی که در مرحله اول تحت عمل جراحی RAI قرار گرفته اند دچار اضافه وزن یا چاقی کمتر شدند.
به خاطر داشته باشید که بیشتر بیمارانی که عمل جراحی تیروئید را انجام داده اند به نام تیروئیدکتومی یا درمان با ید رادیواکتیو (RA) به کم کاری تیروئید مبتلا می شوند. می تواند تاخیر بین درمان شما و شروع داروی جایگزینی هورمون تیروئید ایجاد کند و شما را برای مدت طولانی هیپوتیروئید باشید.
برای آزمایش منظم تیروئید بعد از عمل جراحی یا RAI با پزشک خود برنامه ریزی کنید تا به محض اینکه شواهدی وجود داشته باشد که شما کم کاری تیروئید دارید درمان شما را شروع شود.

رژیم خود را تغییر دهید

بهترین رژیم غذایی تیروئید وجود ندارد اما برای تغییر وزن با موفقیت در هنگام داشتن وضعیت تیروئید، تغییر اساسی در نحوه خوردن معمولاً ضروری است. با این وجود، چه نوع رژیم غذایی را باید رعایت کنید از جمله عوامل دیگر فیزیولوژی شما، حساسیت های غذایی، توانایی جذب مواد مغذی و اینکه بدن شما در متابولیسم، ذخیره و سوزاندن کربوهیدرات ها چقدر مؤثر است بستگی دارد. نکته اصلی این است که روش های مختلفی را برای کاهش وزن امتحان کنید و وقتی چیزی را پیدا کردید که کار کند با آن همراه باشید.
برخی از رویکردهای مورد بررسی عبارتند از:
کاهش کالری کلی: از یک برنامه محاسبه کالری در تلفن یا رایانه خود استفاده کنید تا بفهمید چه مقدار غذا بخورید و همه چیزهایی که می خورید و می نوشید.
افزایش مصرف فیبر: دریافت مقدار مناسب فیبر یکی از تاکتیک های اساسی است که در صورت کاهش وزن می توانید به عنوان بیمار تیروئیدی از آن استفاده کنید. این می تواند از غذاهای پر فیبر، مکمل یا هر دو باشد.
مراقب غذاهایی باشید که باعث کاهش تولید تیروئید می شوند: از مصرف بیش از حد غذاهای خام و آهسته حاوی تیروئید و سبزیجات مانند کلم، اسفناج و کلم بروکلی خودداری کنید. به ویژه به رژیم های آب خام توجه کنید.
محدود کردن کربوهیدرات های ساده و قند: رژیم غذایی کم گلیسمی را دنبال کنید.
یک رژیم ضد التهاب: پروتکل خود ایمنی / رژیم ضد التهابی / AIP ممکن است گزینه خوبی برای مد نظر باشد.
رژیم غذایی سرخپوشان: یک رژیم غذایی بدون کم قند، فراوری نشده، کامل می تواند التهاب را کاهش دهد. فقط مطمئن شوید که به اندازه کافی ید دریافت می کنید.
رژیم کم کربوهیدرات یا رژیم بسیار کم کربوهیدرات: نمونه هایی از جمله رژیم کتوژنیک و رژیم اتکینز است.
تغییر زمان وعده های غذایی: رژیم ناشتای متناوب را امتحان کنید. رویکرد دیگری که ممکن است مؤثر باشد رویکرد "مینی غذا" است. بعد از ساعت 8 بعد از ظهر غذا خوردن خود را به دو یا سه وعده غذایی در روز بدون میان وعده و بدون غذا محدود کنید. ممکن است به تحریک چربی سوزی کمک کند و به تنظیم هورمونهای گرسنگی کمک کند.
آزمایش آلرژن های غذایی: آلرژن های رایج شامل لبنیات، گندم، سویا، میوه ها و آجیل خاص هستند. اگر فهمیدید که به هر یک از این موارد حساسیت دارید برای از بین بردن آنها از رژیم غذایی خود تلاش کنید.
رژیم بدون گلوتن: بین حساسیت گلوتن و بیماری سلیاک و ایجاد شرایط خود ایمنی از جمله تیروئیدیت هاشیموتو ارتباط وجود دارد. برخی از بیماران هنگام جابجایی به رژیم بدون گلوتن، کاهش وزن قابل توجهی گزارش کرده اند.
به مدت سه ماه غذای بدون گلوتن میل کنید. اگر متوجه نفخ کمتر، انرژی بیشتری می شوید و مقداری وزن از دست می دهید این نشانه خوبی است که از بین بردن گلوتن یک روش کاهش وزن مفید برای شما است.

بیشتر بدانید: رژیم غذایی کتوژنیک؛ فهرست کامل مواد غذایی و منو نمونه رژیم 7 روزه

هیدراته ماندن

آب به متابولیسم شما کمک می کند تا با کارآمدتری عمل کند. همچنین می تواند به کاهش اشتهای شما، از بین بردن احتباس آب و نفخ و همچنین بهبود دفع و هضم غذا کمک کند.
شاید در مورد توصیه معمول نوشیدن هشت لیوان 8 اونسی در روز بدانید اما برخی از متخصصان پیشنهاد می کنند برای هر 25 پوند وزن اضافی برای از دست دادن، 8 لیوان 8 اونسی دیگر بنوشید.
فیلیپ گوگلیا نویسنده Turn Up the Heat: برای گشودن توان سوختن چربی از سوخت و ساز بدن شما توصیه می کند که برای هر پوند از وزن مقیاس، یک اونس آب بنوشید. برای اکثر مردم، این نتیجه بیشتر از 64 اونس استاندارد در روز است. اگر در پلاتو هستید یا کاهش وزن شما بسیار کند است ارزش آن را دارد که امتحان کنید.

ورزش متابولیسم را تقویت کنید

برای بسیاری از بیماران تیروئید، محدودیت کالری یا حتی یک رژیم غذایی بیش از حد کافی برای کاهش وزن کافی نیست. کم کاری تیروئید می تواند متابولیسم شما را کاهش دهد به این معنی که به کالری کمتری نیاز دارید کاهش کالری کافی برای تولید کاهش وزن قابل توجه، کار را دشوارتر می کند.
یکی از مهمترین کارهایی که می توانید برای افزایش متابولیسم انجام دهید ورزش است. کار کردن برای سوزاندن کالری و چربی، کاهش قند خون و متعادل کردن هورمونهای تقویت کننده کاهش وزن مانند لپتین به سوخت و ساز بدن شما کمک می کند.
اگر می خواهید وزن کم کنید باید بیشتر از آنچه انتظار دارید ورزش کنید.
طبق مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، افراد سالم با وزن معمولی برای حفظ وزن و جلوگیری از افزایش بیش از حد حداقل 150 دقیقه فعالیت بدنی متوسط یا 75 دقیقه فعالیت شدید (یا ترکیبی از آن دو) در هر هفته لازم دارند.
اگر کم کاری تیروئید دارید و می خواهید وزن خود را کاهش دهید ممکن است بیشتر از یک ساعت در روز ورزش انجام دهید.
برخی از بیماران تیروئید یک برنامه تمرینی DVD و فعال سازی عضله سازی به نام T-Tapp را به شدت توصیه می کنند. سایر بیماران پیاده روی، پیلاتس، وزنه برداری و سایر اشکال ورزش را مؤثر دانستند.
اگر مجبور هستید که در اولویت بندی نوعی ورزش را انجام دهید باید تمرینات قدرتی و ورزشهایی را انجام دهید که عضلات را برای حداکثر فواید متابولیک بسازد.

خودتان را با داروهای خود آشنا کنید

برخی از داروهایی که پزشکان برای علائم مربوط به تیروئید یا سایر شرایطی که ممکن است برای شما تجویز کنند می توانند باعث افزایش وزن شوند. به عنوان مثال، داروهای زیر با افزایش وزن همراه هستند:
داروهای ضد تیروئیدی مانند تاپازول (متی مازول) و PTU) propylthiouracil)، برای درمان بیماری گریوز و پرکاری تیروئید
مسدود کننده های بتا مانندSectral (acebutolol) ،Tenormin (atenolol) و Corgard (nadolol) که اغلب برای درمان پرکاری تیروئید استفاده می شوند.

ضد التهاب استروئیدی مانند پردنیزون

استروژن و پروژسترون، به تنهایی یا با هم در کنترل هورمونی هنگام تولد یا در درمان جایگزینی هورمون
برخی از داروهای ضد افسردگی، به ویژه Prozac (fluoxetine) ، Paxil (paroxetine) و Zoloft (sertraline)
داروهای تثبیت کننده حالت و ضد تشنج مانند داروهایی که برای اختلال دو قطبی از جمله لیتیوم، دپاکوت (والپروات) وTegretol )کاربامازپین) مصرف می شوند.
اگر در حال مصرف هر یک از این داروها هستید و در حال افزایش وزن هستید در مورد نگرانی های خود با پزشک خود صحبت کنید. هرگز مصرف دارو را بدون در نظر گرفتن نظر پزشک قطع نکنید.

در ادامه بخوانید: چگونه نتایج آزمایش تیروئید را بخوانیم؟

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search