رژیم غذایی

آیا روغن نارگیل می تواند به کاهش وزن کمک کند؟

نقش روغن نارگیل در کاهش وزن

از داشتن پوست نرم و لطیف تا پایین آوردن قند خون، روغن نارگیل با ادعاهای سلامتی متعددی همراه است. روغن نارگیل برای کاهش وزن به طور گسترده ترویج می شود. در حالی که وعده های فواید روغن نارگیل بسیار عالی به نظر می رسد تحقیقات کمتری وجود دارد.

چند مطالعه به فواید روغن نارگیل در کاهش وزن پرداخته اند و نتایج با هم مخلوط شده اند. در حالی که برخی مطالعات کاهش شاخص توده بدنی (BMI) و اندازه دور کمر را نشان داده اند در برخی دیگر چنین نیست.
همه مطالعات کوتاه مدت بوده است. و توجه به این نکته مهم است که مطالعات بهتر طراحی شده روغن نارگیل را به عنوان بخشی از رژیم غذایی کم کالری و برنامه ورزشی ارزیابی کرده است. هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد روغن نارگیل را اگر به سادگی به رژیم غذایی خود اضافه کنید تأثیر مفیدی در کاهش وزن خواهد داشت.
روغن نارگیل از میوه خشک شده نخل نارگیل است. اگرچه آن را روغن می نامند اما در اصل در دمای اتاق جامد است روغن نارگیل تقریباً 100 درصد چربی است و 82 تا 92 درصد چربی اشباع شده است. یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل حاوی 11 گرم چربی اشباع شده است.
کاهش وزن نیز در لیست مزایای مرتبط با مصرف روغن نارگیل است. به همین ترتیب، بسیاری از افراد به دنبال کاهش وزن، این روغن گرمسیری را به وعده های غذایی، میان وعده ها و نوشیدنی های خود، از جمله نوشیدنی های قهوه و اسموتی ها اضافه می کنند.
با این حال، مانند اکثر مواد تشکیل دهنده به عنوان یک معجزه گر برای کاهش وزن تبلیغ می شود روغن نارگیل ممکن است راه حلی برای کاهش وزن آسان نباشد.
این مقاله بررسی می کند که آیا روغن نارگیل می تواند به شما در کاهش وزن کمک کند.

چرا روغن نارگیل محبوب کاهش وزن محسوب می شود؟

اگرچه شکی نیست که روغن نارگیل یک چربی سالم است اما هنوز مشخص نیست که این محصول محبوب به همان اندازه که بسیاری ادعا می کنند برای کاهش وزن موثر است یا خیر.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

روغن نارگیل در مقابل روغن MCT

اعتقاد به اینكه این روغن برای كاهش وزن مفید است اساساً بر این ادعا است كه می تواند گرسنگی را كاهش دهد همچنین این واقعیت است كه محصولات نارگیل حاوی چربی های خاصی به نام تری گلیسیریدهای زنجیره متوسط (MCTs) هستند.
MCT ها متفاوت از تری گلیسیریدهای زنجیره بلند (LCTs) متابولیزه می شوند که در غذاهایی مانند روغن زیتون و کره گردو یافت می شوند. MCT ها شامل capric ،caprylic ،caproic و اسید لوریک است - اگرچه بحث و گفتگو در مورد اسید لوریک در این گروه وجود دارد.
بر خلاف LCT ها، 95٪ از MCT ها به سرعت و به طور مستقیم در جریان خون جذب می شوند - به خصوص رگ پورتال کبد - و برای سوخت فوری استفاده می شوند.(1)

MCT ها همچنین کمتر از LCT ها به عنوان چربی ذخیره می شوند.

اگرچه MCT ها به طور طبیعی حدود 50٪ از چربی های موجود در روغن نارگیل را تشکیل می دهند اما می توانند جدا شوند و به یک محصول مستقل تبدیل شوند به این معنی که روغن نارگیل و روغن MCT چیزهای مشابهی نیستند.
روغن نارگیل از 47/5 درصد اسید لوریک و کمتر از 8 درصد اسیدهای capric ،caprylic و caproic تشکیل شده است. در حالی که اکثر متخصصان اسید لوریک را به عنوان یک MCT طبقه بندی می کنند و در مدت جذب و متابولیسم مانند LCT رفتار می کند.
به طور خاص، فقط 25 تا 30٪ اسید لوریک از طریق ورید پورتال جذب می شود در مقایسه با 95٪ سایر MCT ها، بنابراین اثرات یکسانی بر سلامتی ندارد. به همین دلیل است که طبقه بندی آن به عنوان MCT بحث برانگیز است.
همچنین، در حالی که برخی از تحقیقات نشان داده اند که روغن MCT باعث افزایش احساس سیری و افزایش کاهش وزن می شود بنابر این از روغن هایی با اسید کاپریلیک و کاپریلیک بالا و اسید لوریک کم استفاده می کنند که برخلاف ترکیب روغن نارگیل است.(2)
به همین دلایل، متخصصان استدلال می کنند که روغن نارگیل نباید با همان اثرات روغن MCT ترویج شود و نتایج حاصل از مطالعات MCT مربوط به کاهش وزن را نمی توان در روغن نارگیل استخراج کرد.

ممکن است احساس سیری را تقویت کند

روغن نارگیل ممکن است احساس سیری را افزایش داده و تنظیم اشتها را افزایش دهد.
تحقیقات نشان داده است که اضافه کردن غذاهای پرچرب مانند روغن نارگیل به وعده های غذایی ممکن است باعث افزایش حجم معده شود و باعث ایجاد احساس سیری نسبت به وعده های غذایی کم چرب شود.
برخی تحقیقات همچنین نشان داده اند که خوردن غذاهای سرشار از چربی های اشباع ممکن است باعث سیری بیشتر از خوردن غذاهای سرشار از چربی های اشباع نشده شود. با این حال، مطالعات دیگر نتیجه گرفته اند كه احساس سیری تحت تأثیر میزان اشباع اسیدهای چرب نیست.
بنابراین، معلوم نیست که انتخاب روغن نارگیل بر روی سایر چربی ها برای ایجاد احساس سیری مفید باشد.
سرانجام، شرکت های مواد غذایی و رسانه ها به طور مرتب از مطالعات روغن MCT استفاده می کنند تا ادعاهایی راجع به خصوصیات تکمیل کننده روغن نارگیل تأیید کنند. با این حال، همانطور که گفته شد این دو محصول یکسان نیستند.

پژوهش ها چه می گویند؟

تحقیقات نشان داده است که خوردن روغن نارگیل ممکن است التهاب را کاهش دهد سطح کلسترول HDL محافظ قلب را بالا ببرد و حساسیت به انسولین را ارتقا می بخشد.(3)
با این حال، در حالی که بسیاری از مطالعات روغن MCT را به کاهش وزن پیوند می دهند تحقیقات در مورد تأثیر روغن نارگیل بر کاهش وزن وجود ندارد.
مطالعات بیشماری در مورد انسان ها نشان داده اند که مصرف روغن MCT ممکن است احساس سیری را تقویت کند و جایگزینی LCT ها با MCT ممکن است به کاهش زن متوسط منجر شود.
اما به یاد داشته باشید نتایج حاصل از مطالعات روغن MCT نباید روی روغن نارگیل اعمال شود.(4 و 5)
در واقع، فقط چند مطالعه بررسی کرده اند که آیا روغن نارگیل می تواند اشتها را مهار کند یا کاهش وزن را افزایش دهد نتایج آنها امیدوار کننده نیستند.

تأثیرات بر سیری

مطالعات این ادعا را تأیید نمی کنند که روغن نارگیل به طور قابل توجهی می تواند گرسنگی را کاهش داده و سطح سیری را افزایش دهد.
به عنوان مثال، یک مطالعه در 15 زن با وزن اضافی نشان داد که خوردن صبحانه با 25 میلی لیتر روغن نارگیل، 4 ساعت بعد از غذا در کاهش اشتها، در مقایسه با خوردن همان مقدار روغن زیتون موثرتر است.
یک مطالعه دیگر در 15 کودک مبتلا به چاقی نشان داد که وعده غذایی حاوی 20 گرم روغن نارگیل باعث احساس سیری بیشتر از مصرف همان مقدار روغن ذرت نمی شود.(6)
علاوه بر این، در یک مطالعه در 42 بزرگسال، مشخص شد که روغن نارگیل نسبت به روغن MCT (که از مقادیر زیادی اسیدهای کاپریلیک و کاپریک تشکیل شده) به طور فوق العاده کمتر سبب احساس سیری می شود اما کمی بیشتر از روغن گیاهی پر شده است.(7)
محققان نتیجه گرفته اند که نتایج حاصل از مطالعات MCT نباید روی روغن نارگیل اعمال شود و شواهد کمی برای حمایت از استفاده از آن برای ترویج احساس سیری وجود دارد.

تأثیرات در کاهش وزن

در حالی که بسیاری از افراد معتقدند که مصرف روغن نارگیل روشی سالم و مؤثر برای ریختن چربی اضافی بدن است اما شواهد کمی در مورد این تئوری وجود دارد.
معدود مطالعاتی که پتانسیل این روغن را برای تقویت کاهش وزن مورد بررسی قرار داده است نتایج امیدوارکننده ای نشان نداده است.
به عنوان مثال، یک مطالعه 4 هفته ای در 91 بزرگسال، تفاوت معنی داری در وزن بدن بین گروههایی که 1.8 اونس (50 گرم) از روغن نارگیل، کره یا روغن زیتون را در روز مصرف کردند پیدا نکردند.(8)
با این حال، برخی تحقیقات نشان می دهد که روغن نارگیل ممکن است باعث کاهش چربی شکم شود. یک مطالعه 4 هفته ای در 20 بزرگسال مبتلا به چاقی مشاهده کرد که مصرف 2 قاشق غذاخوری (30 میلی لیتر) از این روغن روزانه به طور قابل توجهی دور کمر را در شرکت کنندگان مرد کاهش می دهد.(9)
به طور مشابه، برخی از تحقیقات در مورد جوندگان نشان داده اند که روغن نارگیل ممکن است به کاهش چربی شکم کمک کند. با این حال، تحقیقات در این زمینه هنوز محدود است.(10)
یک مطالعه 8 هفته دیگر در 32 بزرگسال نشان داد که مصرف 2 قاشق غذاخوری (30 میلی لیتر) روغن نارگیل در کاهش وزن یا افزایش وزن تأثیری ندارد نشان می دهد که این روغن ممکن است در بهترین حالت، تأثیر خنثی بر وزن شما داشته باشد.(11)

در ادامه بخوانید: نکاتی مهم برای کاهش وزن

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search