رژیم غذایی

چاقی - علل، درمان، رژیم غذایی و درمانهای خانگی

درمان های خانگی چاقی

امروزه افراد بیشتری نسبت به گذشته اضافه وزن دارند. در واقع، تقریبا 70 درصد آمریکایی های 20 ساله و بالاتر دارای اضافه وزن هستند.

و از این تعداد، حدود یک سوم چاق محسوب می شوند. متأسفانه، این مشکل در کودکان نیز بسیار شایع شده است. با کمال تعجب، 17 درصد کودکان 6 تا 19 ساله چاق هستند و 10 درصد کودکان 2-5 ساله.

آنچه که شما باید در مورد چاقی بدانید

طبقه بندی وزن
علل چاقی
اطلاعات بیشتر
چاقی به تجمع بیش از حد چربی در بدن اشاره دارد و یک موضوع سلامت جهانی است.
یکی از دلایل اصلی چاقی، شیوه زندگی غیرفعال است که در آن میزان کالری مصرفی بسیار بیشتر از تعداد کالری سوزانده شده است.
افراد مبتلا به چاقی مستعد ابتلا به دیابت نوع 2، نقص قلبی و حتی سرطان هستند.
موارد جزئی چاقی با ایجاد برخی تغییرات سالم در سبک زندگی قابل اصلاح است.
در موارد شدید که چاقی از آستانه های خطرناک برای سلامتی عبور می کند روش های بالینی و داروها تنها راه حل باقی مانده برای درمان است.
تلاش برای دستیابی و حفظ وزن و توده بدنی ایده آل بی پایان است. بسیاری از افراد گاه به گاه با مشکلات وزن دست و پنجه نرم می کنند برخی از افراد دچار اضافه وزن می شوند و برخی دیگر کم وزن هستند.
همه آرزو می کنند به اندازه و وزن ایده آل بدن خود برسند اما این مبارزه برای بعضی از دیگران دشوارتر است.
در چندین مورد، افزایش وزن عمدتا یک دغدغه زیبایی محسوب می شود و از طریق غذای سالم و تغییر شیوه زندگی می توان آن را مدیریت کرد.
با این حال، چاقی فراتر از چیزی است که معمولاً چاق محسوب می شود. این یک وضعیت بسیار پیچیده تر است و در دهه های اخیر به یک اختلال سلامت جهانی تبدیل شده است.
چاقی به دلیل رسوب بیش از حد چربی در بدن بوجود می آید که می تواند بر روی اندام تأثیر منفی بگذارد و راه را برای بیماری های مزمن ایجاد کند.
علت چاقی در بیشتر موارد، مصرف بیشتر کالری است که بدن شما قادر به خرج کردن آن نیست. هر فرد کالری مورد نیاز دیگری دارد که این امر به نوع بدن و کارهایی که یک شخص انجام می دهد بستگی دارد.
مصرف مکرر مواد غذایی پر انرژی می تواند کالری بیشتری را نسبت به سوزاندن کالری به همراه داشته باشد. در نتیجه بدن شما با گذشت زمان باعث جمع کردن این کالری ها و چربی های اضافی می شود و منجر به چاقی می شود. این مشکل با کمبود ورزش و حرکت، بیشتر تشدید می شود
می توانید شاخص توده بدنی (BMI) خود را محاسبه کنید تا بدانید چاق هستید یا نه.
BMI اندازه گیری چربی بدن با توجه به قد و وزن شما است. این راهی است برای تعیین اینکه آیا شما وزن سالم با توجه به قد خود دارید یا نه.
شما می توانید BMI خود را با این روش ها تشخیص دهید:
از این فرمول برای محاسبه شاخص توده بدنی (703× (قد در اینچ × قد در اینچ) / وزن در پوند = BMI استفاده کنید
یا
BMI = ( (قد در متر × قد در متر)/ وزن در کیلوگرم)
از حسابگر آنلاین BMI سایت رژیم سلامتی استفاده کنید.
(BMI (18.5-24.9 به طور کلی ایده آل است.( BMI (25.5-29.9 دارای اضافه وزن است و (بالای 30) چاق است.
BMI روشی ساده برای طبقه بندی وزن کم، طبیعی، اضافه وزن و چاقی است. چاقی می تواند تا حد زیادی تحت تأثیر ژنهای شما باشد. اگر چاقی در خانواده شما جاری باشد احتمال دارد که شما نیز ممکن است آن را در مقطعی از زندگی خود داشته باشید.
در موارد دیگر، عوامل بیرونی مانند مصرف زیاد قندهای فرآوری شده و مواد غذایی چرب با ورزش کم یا نداشتن فعالیت بدنی، می تواند باعث وزن ناسالم در شما شود.
چاقی در ایالات متحده بسیار گسترده است جایی که نزدیک به 40٪ از جمعیت را مبتلا می کند. جدا از چاقی بزرگسالان، در 50 سال گذشته موارد چاقی در کودکان نیز به طرز چشمگیری افزایش یافته است.
گزارش های مطالعات 2015-2016 حاکی از آن است که تقریباً یک پنجم از جمعیت بالغ جوان بین 6 تا 19 سال را می توان چاق دانست.
این رشد سریع چاقی در بین نسل های جوان باید افراد را به سمت جدی تر شدن مسئله برانگیزد.
اگرچه چاقی یک وضعیت پزشکی جدی است اما نکته خوب این است که می توان آن را درمان کرد. غذای سالم و یک تمرین روزمره برای تناسب اندام می تواند به شما در از دست دادن چربی اضافی بدن به تدریج کمک کند و می تواند فعالیت متابولیکی اندام های مختلف را بهبود بخشد.
یک تحقیق در سال 2016 نشان داد که حتی 5٪ کاهش وزن بدن می تواند خطر ابتلا به اختلالات قلبی عروقی، دیابت، سرطان، فشار خون بالا و غیره را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.(۱)

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

طبقه بندی وزن

معمولاً پنج دسته وزن وجود دارد.

1. کم وزن

افرادی که دارای BMI کمتر از 18.5 هستند کم وزن محسوب می شوند. برای افراد کم وزن ضروری است که برای مشاوره در مورد افزایش وزن با پزشکان خود مشورت کنند زیرا کمبود وزن می تواند تأثیرات منفی بر سلامتی آنها بگذارد.

2. وزن طبیعی یا سالم

محدوده وزن سالم یا طبیعی با BMI بین 18.5 تا 24.9 نشان داده می شود. با این حال، این محدوده مرجع برای زنان باردار یا شیرده مناسب نیست.

3. اضافه وزن

اضافه وزن BMI (25.0-29.9) است. سنگین شدن می تواند فعالیت های روزمره را سخت تر از قبل کند.
وزن اضافی که حمل می کنید می تواند به سرعت شما را خسته کند کارایی شما را کاهش داده و شما را در معرض عوارض مختلف سلامتی قرار دهد.
با گذشت زمان، اضافه وزن ممکن است به چاقی کامل منجر شود. اگر در حال حاضر از مشکلات سلامتی مزمن مانند دیابت نوع 2 یا بیماری های قلبی رنج می برید توصیه می شود به دنبال کمک های پزشکی و اکتشاف گزینه های مدیریت وزن باشید.

4- چاقی

چاقی با استفاده از BMI (30.0-39.9) تعیین می شود.
چاقی نه تنها مشکلات پزشکی موجود شما را بدتر می کند بلکه می تواند راه را برای مشکلات جدید و جدی تر در آینده هموار کند. در مورد گزینه های درمانی با پزشک خود مشورت کنید.

5- چاقی شدید

چاقی شدید یا روانی با BMI 40.0 یا بالاتر مشخص می شود. افرادی که به لحاظ چربی از لحاظ سلامتی چاق هستند می توانند از وزن طبیعی بدن خود تا 100 پوند فراتر روند.
در صورت عدم درمان صحیح این شرایط می تواند کشنده باشد و نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.

علل چاقی چیست؟

چاقی نوعی اختلال جدی در سلامت است که می تواند ناشی از انواع مختلفی از عوامل مؤثر باشد.

1. تاریخچه خانواده

چاقی می تواند نوعی بیماری ارثی باشد که به نسل ها منتقل می شود. اگر والدین یا برخی نزدیکانشان چاق هستند احتمال ایجاد آن نیز زیاد است.
به عبارت دیگر، فردی که از نظر ژنتیکی مستعد چاقی است بیشتر از کسی که چنین سابقه خانوادگی نداشته باشد بیشتر تحت تأثیر آن قرار می گیرد.

2. محیط و سبک زندگی

غذاهای ناسالم و عادات سبک زندگی وقتی برای مدت طولانی پایدار باشند می توانند جمعی خود را به عنوان چاقی و علائم مرتبط با آن نشان دهند.
به دلیل عوامل سبک زندگی زیر ممکن است دچار چاقی شوید:
یک برنامه کاری شگرف و زندگی شخصی که جایی برای ورزش نمی گذارد.
زنجیره های غذایی مکرر که به غذاهای آشغال و فرآوری شده با کالری بالا سرو می شود.
به طور منظم ناهار خوری وعده های غذایی رستوران همه چیز در مورد جوانه های طعم هیجان انگیز است و از ارزش غذایی کمی برخوردار هستند. آنها با کالری پر شده اند و مصرف مکرر آنها باعث می شود کربوهیدرات بیشتری در بدن شما استفاده شود.

3. افسردگی

تحقیقات نشان می دهد که افسردگی و چاقی هم می توانند دلایل ژنتیکی اساسی داشته باشند. از این رو قابل درک است که افراد دارای سابقه خانوادگی افسردگی یا چاقی یا هر دو از نظر ژنتیکی مستعد ابتلا به یک یا هر دو شرایط در مقطع زندگی خود هستند.
با افسردگی ممکن است فرد از توجه به انتخابهای غذایی خود جلوگیری کند در نتیجه الگوهای غذایی ناسالم که منجر به افزایش وزن می شود. این امر با بی حوصلگی مشخصه و عدم انگیزه که فرد افسرده را به یک زندگی بی تحرک محدود می کند بدتر می شود.
عدم تحرک عمومی همراه با انتخاب های رژیم غذایی کنترل نشده می تواند راه چاقی را هموار کند. در بعضی مواقع، داروهای تجویز شده برای افسردگی نیز می توانند منجر به چاقی به عنوان یک اثر جانبی شوند.

4- کمبود خواب

خواب کافی در تنظیم مشخصات وزن شما بسیار مهم است. افرادی که به طور منظم خواب کافی ندارند نسبت به افرادی که روال خواب سالم دارند به احتمال زیاد دچار چاقی می شوند.
کمبود خواب می تواند باعث افزایش وزن به روش های زیر شود:
نداشتن خواب کافی می تواند شما را برای ورزش و سوزاندن کالری اضافی خسته کند. بدن محروم از خواب نمی تواند فشار ورزش منظم را تحمل کند. با گذشت زمان، این عدم ورزش بدنی، حفظ وزن سالم را برای شما دشوار می کند.
افرادی که نمی توانند به درستی بخوابند غالباً در میان وعده های بی فکر به عنوان راهی برای کشتن زمان، افراط می کنند. اگر شبانه نخوابید به سادگی موارد بیشتری از خوردن غذا خواهید داشت. ساعتهای طولانی بیدار ماندن منجر به ضعفهای گرسنگی مکرر می شوند. خوردن از بی حوصلگی و گرسنگی به مشکلات مربوط به وزن از جمله چاقی کمک خواهد کرد.
عدم تعادل خواب می تواند ترشح طبیعی و اثرات هورمون های اشتها، یعنی گرلین و لپتین را مهار کند. این عدم تعادل هورمونی می تواند اشتهای شما را افزایش دهد و شما در نهایت به خوردن مقدار بیشتری از آنچه لازم است می رسید.(۲)

5- دارو

برخی از افراد ممکن است به عنوان یک عارضه جانبی برخی از داروهای تجویز شده توسط پزشک را مصرف کنند و چاقی ناشی از دارو را ایجاد کنند.
افزایش زودرس وزن ناشی از داروها اغلب نادیده گرفته می شود و جزء قسمت های طبیعی روند بهبودی محسوب می شود. با گذشت زمان، این می تواند به چاقی بالینی تبدیل شود.
داروهای تجویز شده برای فشار خون، میگرن، تشنج و داروهای روانگردان مانند داروهایی که برای اختلالات خلقی توصیه می شوند می توانند در اشتها و متابولیسم شما اختلال ایجاد کنند. آنها همچنین می توانند باعث احتباس آب شده و باعث نفخ شما شوند.

6. آلودگی

عجیب است که آلاینده های میکروسکوپی و سموم موجود در هوا می توانند در افزایش وزن غیرمجاز نقش داشته باشند.
طبق آخرین تحقیقات، آلودگی هوا یکی از دلایل عمده افزایش چاقی در کودکان و نوجوانان است.
افزایش آلودگی هوا ممکن است منجر به التهاب داخلی و اختلال در متابولیسم طبیعی شود که می تواند چاقی را دعوت کند.

7. عوامل اقتصادی و اجتماعی

چاقی در زنان و مردان می تواند مستقیماً تحت تأثیر شرایط اقتصادی از جمله کیفیت آموزش، حرفه و گروه درآمدی باشد. تأثیر منفی این عوامل ممکن است بهم پیوسته یا فردی باشد.
افرادی که به خوبی از نظر اجتماعی فعالیت می کنند در مقایسه با همتایان فقیر خود، ممکن است در معرض خطر کمبود چاقی قرار بگیرند.
همچنین مشاهده می شود که چاقی در جمعیت زنان با میزان درآمد بسیار تأثیر می گذارد در حالی که درآمد تأثیر کمی بر چاقی مردان دارد. علاوه بر این، به طور کلی خطر چاقی با افزایش سن در مردان و زنان افزایش می یابد.(۳)

8- اختلالات خوردن

اختلالات خوردن تأثیر مستقیمی بر وزن بدن دارد و از علل عمده چاقی به ویژه در افرادی سنگین وزن است.
افراد مبتلا به اختلالات خوردن وابستگی روانشناختی یا عاطفی به مواد غذایی دارند که باعث می شود مقادیر زیادی مواد غذایی در یک نشستن مصرف کنند.
چاقی هم علت و هم نتیجه عدم خوردن بی مصرف یا پرخوری شناخته شده است. از میان مسائل مختلف چاقی شناخته شده، اختلال پرخوری در غذا خوردن (BID) به خوبی نشان داده شده است.

9- سایر عوامل خطر

الکل و عدم تعادل هورمونی همچنین می تواند شما را به طور فزاینده ای در معرض چاقی قرار دهد.

علائم چاقی

افراد مبتلا به چاقی در معرض خطر بیشتری برای ایجاد سایر شرایط پزشکی هستند که همراه با علائم و عوارض خاص خود هستند.
چاقی به تنهایی توسعه نمی یابد بلکه با بسیاری از ناراحتی ها همراه است که شامل موارد زیر است:
تنگی نفس
خروپف
تعریق بیش از حد
کمبود خواب
خستگی
دشواری در انجام هرگونه فعالیت بدنی غیرمترقبه
درد بدن مانند کمردرد و مفاصل دردناک
شکم بیرون زده

تشخیص چاقی

محاسبه BMI با استفاده از فرمول BMI برای سن، مهمترین روش تشخیصی برای تعیین چاقی در کودکان و بزرگسالان است.
سطح چربی در بدن می تواند نشانه چاقی باشد. و با هر یک از روشهای زیر قابل محاسبه است:
محاسبه دور کمر
محاسبه دور کمر تا دور باسن
اندازه گیری چین های پوستی برای ارزیابی میزان چربی زیر جلدی
تعیین غلظت چربی بدن از طریق سونوگرافی
چاقی می تواند به عنوان یک عامل خطر برای چندین وضعیت سلامتی نگران کننده بدل شود. بنابراین، پزشک شما ممکن است امتحانات تشخیصی دیگری را برای آزمایش اختلالات سلامتی همزمان مانند دیابت و تعیین غلظت تری گلیسیریدها و کلسترول LDL در خون پیشنهاد کند.

درمان چاقی

بر چاقی می توان از طریق وزن پزشکی و تغییر سبک زندگی غلبه کرد.
مدیریت وزن پزشکی

1. داروها

داروهای ضد چربی گزینه های درمانی غیر تهاجمی هستند که چربی اضافی بدن را با تخفیف فشار روی استخوان ها کاهش می دهند. هدف از درمان چاقی بالینی، بهبود سلامت متابولیک است و داروهای کاهش وزن می توانند به روش های زیر این کار را انجام دهند:
تمایل خود را به خوردن غذا کاهش دهید و مصرف مواد غذایی را کاهش دهید.
جذب چربی توسط سلول های بدن را محدود کرده و تجمع چربی را مهار می کند.
این داروها ممکن است به عنوان قرص های بدون نسخه در داروخانه محلی شما موجود باشد یا توسط پزشک برای شما تجویز شود. با این حال، در نظر داشته باشید که این داروها به تنهایی نمی توانند نتایج قابل توجهی را تضمین کنند. دارو درمانی جایگزینی برای ورزش و تغذیه سالم نیست بلکه یک کمک مکمل است.
بنابراین، داروهای کاهش وزن تنها در صورت همراهی با یک رژیم غذایی سالم و شیوه زندگی کلی، مفید هستند. هنگام استفاده از داروهای کاهش وزن احتیاط کنید زیرا می توانند با عوارض جانبی همراه باشند. به دنبال مشاوره پزشکی باشید تا بدانید که آیا واقعاً به این داروها احتیاج دارید یا نه.
از خود درمانی خودداری کنید و همیشه برای دوز مناسب به پزشک خود مراجعه کنید. اگر باردار هستید ممکن است برای شما محدود باشد.

2. جراحی چاقی / باریاتریک

جراحی باریاتریک برای بیمارانی که دارای چاقی مرضی هستند و از طریق ورزش و تغییر رژیم غذایی قادر به کاهش وزن نیستند توصیه می شود.
جراحی چاقی برای ایجاد تغییرات ساختاری در معده و دستگاه گوارش انجام می شود. این روشهای جراحی اندازه معده را کاهش داده و ظرفیت نگه داشتن مواد غذایی آن را پایین می آورد و این مانع از جذب بیشتر می شود. نتایج، سیری زودرس و تأخیر در میزان گرسنگی بعد از عمل است.
روشهای کنترل وزن تهاجمی همچنین می توانند شرایط که عامل چاقی شدید شده اند را کاهش دهند. کاهش چربی و توده بدن باعث کاهش فشار در اندام های بدن شده و عملکرد مناسب آنها را ممکن می سازد.
جراحی باریاتریک یک گزینه درمانی مطمئن ، موثر و به خوبی آزمایش شده برای چاقی محسوب می شود. با این وجود ، همه انواع چاقی را نمی توان از طریق این امر درمان کرد.
جراحی باریاتریک معمولاً برای افرادی که BMI = 40 یا بالاتر دارند همراه با سایر شرایط جدی مانند دیابت نوع 2، فشار خون بالا و غیره توصیه می شود.

3. دستگاه های کاهش وزن

استفاده از دستگاههای کاهش وزن اخیراً به عنوان یکی از روشهای درمانی چاقی درج شده است. این یک روش درمانی غیر جراحی و موقتی است که در آن از وسایل خاصی برای کاهش وزن استفاده می شود.
همه افراد قادر به دستیابی به کاهش وزن سالم از طریق اقدامات ساده نیستند. حتی کمتر موارد چاقی را می توان از طریق جراحی چاقی درمان کرد. برای این افراد دستگاه های کاهش وزن توصیه می شود تا به آنها در مدیریت وزن خود کمک کنند.
برخی از وسایل کاهش وزن معمولی عبارتند از:
سیستم تحریک الکتریکی: این وسیله می تواند سیگنال های عصبی را به مغز تغییر داده و باعث احساس سیری سریع تر شود.
سیستم بادکنک معده: این دستگاه وسیله ای به شکل بادکنک است که با محلول سالین پر شده و در داخل معده قرار می گیرد. گرسنگی شما را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.
سیستم تخلیه معده: این دستگاه محتویات معده در اثنی عشر را هل می دهد.
توجه: دستگاههای کاهش وزن به دلیل ایمنی و کارآیی آنها به طور گسترده آزمایش نشده است. قبل از استفاده از آنها با پزشک خود مشورت کنید.
سبک زندگی تغییر می کند
چاقی یک شبه رخ نمی دهد و نمی تواند به راحتی از بین برود. این قابل درمان است اما برای مدیریت نیاز به تعهد و فداکاری دارد.
همچنین وزن سالم بدن باید از اولویت های طولانی مدت باشد. اگر به سبک زندگی ناسالم اصلی خود رجوع کنید در پایان وزن خود را که برای از دست دادن آن بسیار سخت کار کرده اید به دست می آورید.
داروها، جراحی یا دستگاه های کاهش وزن می توانند چاقی شما را درمان کنند اما شما باید از طریق یک رژیم غذایی سالم و یک روال منظم تناسب اندام، مزایا را حفظ کنید.

1. رژیم غذایی

رژیم غذایی روزانه شما نقش مهمی در ایجاد و همچنین درمان چاقی دارد. غذاها و نوشیدنی هایی که چربی و کالری بالایی دارند از جمله الکل در درجه اول مسئول افزایش وزن ناسالم هستند.
برای فردی که با وزن بیش از حد و یا چاقی مرحله کامل دست و پنجه نرم می کند ضروری است که مصرف چنین غذاهایی را به حداقل برسد.
از کالاهای غذایی سالم و مغذی استفاده کنید بدون آنکه کالری شما را به سمت اشتباه ببرد همچنین، در برنامه روزانه خود مکانی برای ورزش منظم قرار دهید که بتواند وزن شما را تحت کنترل داشته باشد.
چند برنامه رژیم غذایی که می توانید دنبال کنید شامل رژیم های محدود کننده کالری و روزه داری متناوب است

آ. رژیم های غذایی کم کالری

میزان کالری مورد نیاز از فردی به فرد دیگر متفاوت است و براساس عملکرد عمومی و میزان فعالیت بدنی منظم شما کنترل می شود. رژیم های محدود کننده کالری برای کاهش کالری و جلوگیری از افزایش بیشتر وزن در افراد دارای چاقی توصیه می شود
همانطور که از نام آنها پیداست رژیم های غذایی کم کالری شامل مواد غذایی کم کالری اما از نظر مواد مغذی کافی هستند که بدون ایجاد فشار بر متابولیسم باعث تعادل انرژی منفی می شوند.
پزشک ممکن است میزان کالری ایده آل شما را بر اساس میزان اضافه وزن شما پیشنهاد کند. رژیم های غذایی کم کالری روزانه 1200-1500 کالری در اختیار خانم ها و 1500 تا 1800 کالری در روز برای آقایان قرار می دهند.(۴)

ب روزه متناوب

روزه داری متناوب یا محدودیت انرژی متناوب، گروهی از تکنیک های خوردن مبتنی بر زمان است که قرار است هزینه کالری را افزایش دهند.
یکی از آنها روزه داری متناوب، یک برنامه رژیم غذایی چرخه ای است که میزان مصرف کالری برای "روزهای تغذیه" محفوظ است و هنگام کاهش کالری به صفر یا فقط 25٪ از مقدار اصلی آن، با "روزهای روزه" متعادل می شود.
این برنامه رژیم غذایی مبتنی بر این اصل است که دوره های طولانی روزه داری باعث ایجاد کسری کالری می شوند که باعث می شود بدن برای رفع نیازهای انرژی خود، از ذخایر چربی موجود خود استفاده کند. با تحریک اکسیداسیون چربی برای تولید انرژی، بدن شما در نهایت باعث کاهش محتوای چربی آن می شود و منجر به کاهش تدریجی وزن می شود.
در حالی که این توضیحات گسترده در مورد چگونگی روزه داری متناوب باعث کاهش وزن می شود برای درک ایمنی و مکانیسم آن نیاز به تجزیه و تحلیل بیشتر و ارزیابی ریسک وجود دارد.

2. فعالیت بدنی

برای یک رژیم لاغری سالم برای به دست آوردن نتایج مطلوب، آن را با ورزش منظم همراه کنید. فعال بودن به متابولیسم شما کمک می کند تا به پتانسیل کامل خود برسد. ورزش مکرر به ایجاد تعادل انرژی منفی کمک می کند و تلاش های کاهش وزن شما را تکمیل می کند
شما می توانید با استفاده از برنامه های سلامتی و یا به دنبال کمک مربیان سلامت در سالن های بدنسازی و مراکز تناسب اندام، به راحتی تمرین خود را تنظیم کنید. جلسات تمرین باید به طور مترقی و با گرم کردن مناسب مانند پیاده روی یا آهسته دویدن برنامه ریزی و امتحان شود.
ورزش در مورد زندگی سالم است و آسیب زدن به خود نیست. اگر برای اولین بار برای مقابله با چاقی سعی می کنید ورزش کنید این کار را با راهنمایی مناسب انجام دهید.
طبیعی است که در روزهای اولیه تمرین بدنی، مقداری از درد بدن و جراحت را تجربه کنید اما در صورت بروز هرگونه مشکل جدی و طولانی بدن، با ارائه دهنده خدمات سلامت خود مشورت کنید.

درمانهای خانگی برای چاقی و کاهش وزن

درمان پزشکی برای چاقی می تواند با برخی از درمانهای خانگی که می تواند در سفر کاهش وزن به شما کمک کند ترکیب شود.

1. نوشیدنی های طبیعی که ممکن است به تقویت سوخت و ساز بدن شما کمک کند.

آ. لیمو

اسیدیته موجود در لیمو از اسید سیتریک حاصل می شود که در دوزهای اندک می تواند به بدن شما کمک کند چربی اضافی بدن را ذوب کند. همچنین، یکی از اجزای اصلی لیمو، ویتامین C یا اسید اسکوربیک یک آنتی اکسیدان قدرتمند است که این میوه مرکبات را به یک ماده سم زدایی عالی تبدیل می کند.
از آب لیمو می توان برای اصلاح یک متابولیسم لاغری استفاده کرد که عامل اصلی چاقی است. همچنین می تواند به بدن در پاکسازی رادیکال های آزاد مضر از سیستم و تقویت هضم کمک کند. هر چه هضم شما بهتر باشد کالری بیشتری نیز خواهید سوزاند.
لیمو همچنین منبع خوبی از مواد مغذی حیاتی مانند فیبر، ویتامین B و مواد معدنی از جمله کلسیم، روی، پتاسیم و منیزیم است. بنابراین، همراه داشتن لیمو در رژیم غذایی شما می تواند در ضمن حمایت از مدیریت چاقی به بهبود مصرف کلی مواد مغذی شما کمک کند.
توجه: دانه های لیمو اگر به مقدار زیادی مصرف شوند می توانند سمی باشند و می توانند اثرات جانبی را به دنبال داشته باشند. بنابراین، حتما هنگام استخراج آب لیمو، دانه ها را حذف کنید.

ب. آلوئه ورا

تحقیقات حاضر به خواص کاهش وزن آلوئه ورا اشاره دارد. برای هضم، آلوئه ورا کالری بیشتری نسبت به آن فراهم می کند و این باعث ایجاد تعادل انرژی منفی به نفع کاهش وزن می شود.
مصرف منظم آلوئه ورا می تواند از ذخیره کالری به صورت عمده جلوگیری کند و همچنین می تواند تجزیه چربی ها برای تولید انرژی را تقویت کند بنابراین متابولیسم شما را افزایش می دهد.
طرز استفاده: آب آلوئه ورا را به عنوان یک مکمل کاهش وزن هر روز به مدت یک ماه امتحان کنید تا نتایج مطلوب را ببینید.

ج. چای سبز

چای سبز یا چای چینی نوعی نوشیدنی محبوب برای کاهش وزن است که دارای سابقه طولانی در استفاده در طب سنتی چینی برای همین است. محبوبیت آن بسیار زیاد و گسترده بوده است و به عنوان یک مکمل رژیم غذایی مشروع برای مدیریت وزن در مناطق مختلف جهان شناخته می شود.
عصاره چای سبز حاوی کاتچین و کافئین است که آن را به یک آنتی اکسیدان شگفت انگیز تبدیل کرده و می تواند سلامتی متابولیک شما را بهبود بخشد و در هنگام مصرف در مقادیر زیاد روند کاهش وزن را سرعت بخشد.
کافئین موجود در قهوه و انواع چای نیز می تواند به کاهش چربی اضافی بدن و کاهش BMI در بیماران چاق کمک کند.
علاوه بر این، مصرف چای سبز می تواند در مدیریت عوارض چاقی از جمله فشار خون بالا و قند خون و کلسترول خون مؤثر باشد.

د. عسل و دارچین

عسل طبیعی دارای خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی قابل توجهی است که می تواند به کاهش وزن سالم کمک کند. این شهد با طعم شیرین می تواند به تحریک متابولیسم شما کمک کند و باعث کاهش وزن هنگام استفاده به عنوان یک کمک مکمل برای سایر اقدامات ضد چاقی می شود
دارچین ارزش دارویی خود را از دارچین سینامالدهید و اسید گالیک مشتق می کند که آن را به یک ضد عفونی کننده، ضد التهابی و سم زدایی مؤثر تبدیل می کند.
دارچین با محدود کردن اشتهای کلی، ترویج هضم بهتر و پرداختن به سندرم متابولیک ممکن است به محدود کردن میزان مصرف غذای شما کمک کند.
عسل و دارچین انبارهای انفرادی طبیعی هستند که می توانند به طور جداگانه یا با هم برای نبرد چاقی استفاده شوند.

2. برای کمک به کاهش وزن، این ادویه ها را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

آ. فلفل هندی

Cayenne یک فلفل قرمز نسبتاً گرم است که به دلیل اثر ترموژنیک آن بر دستگاه گوارش مشهور است.
طعم تند آن را از ترکیبات کپسایسین و کپسیات بدست می آورد که گفته می شود چربی بدن ذخیره شده را اکسیده می کنند و تعادل انرژی منفی را تقویت می کنند. بنابراین، کاین نه تنها باعث اضافه کردن میل اضافی به غذای شما می شود بلکه یک ماده بی نظیر برای کاهش وزن است.

ب. رازیانه

رازیانه گیاهی با طعم دهنده به راحتی در دسترس است که به طور مرتب در تعدادی از داروهای خانگی از جمله مواردی که برای کاهش وزن در نظر گرفته می شود استفاده می شود.
اعتقاد بر این است که رازیانه با افزایش بازده ادرار، احتباس آب در بدن را کاهش می دهد. علاوه بر این از خاصیت ادرار آور گفته شده، ممکن است به سوخت و ساز بدن نیز کمک کند.
از ارزشهای سلامتی رازیانه می تواند به روغنهای اساسی، اسیدهای چرب، فنیل پروپانوئیدها، کومارین، تانن ها، فلاونوئیدها، مونوترپنوئیدها و سسکوترپن های موجود در آن پی برد.

ج. دانه کتان

بذر کتان حاوی مقدار زیادی فیبر غذایی در پوست خارجی است که باعث هضم سالم و جذب مواد مغذی می شود. علاوه بر این، بذر کتان می تواند به مبارزه با التهاب در بدن کمک کند و خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را کاهش می دهد.

د. زنجبیل

زنجبیل یک ترموژنیک شناخته شده است و ظرافت آن از اجزای اصلی آن gingerol و 6 شوگائول مشتق می شود.
مصرف زنجبیل در بدن گرما ایجاد می کند که می تواند به کاهش چربی های انباشته شده و افزایش هزینه های انرژی کمک کند.
علاوه بر این، محققان پیشنهاد می کنند که زنجبیل می تواند جذب چربی در جریان خون را محدود کند می تواند تشکیل لیپیدها را کاهش داده و اشتها را کاهش دهد.
نتیجه:
در حالی که این داروهای خانگی دارای پشتوانه علمی و حمایت از حکایات قابل توجهی هستند نیاز به مطالعات در مقیاس بزرگتر است تا به طور قطعی مکانیسم ها و کارآیی دقیق آنها برای کاهش وزن برقرار شود.
نکات اضافی
در اینجا برخی از عادات خوب شیوه زندگی به شما کمک می کند تا بر چاقی پیروز شوید:
کمبود آب بدن می تواند دلیل اصلی افزایش وزن ناسالم باشد. بنابراین، مصرف مقادیر کافی آب در روز بسیار مهم است که می تواند پرخوری را محدود کرده و بدن شما را سم زدایی کند. نوشیدن نیمی از وزن بدن در آب می تواند به کاهش احتمال چاق شدن شما کمک کند.
کیفیت ضعیف و پایین خواب شما را در معرض خطر چاقی قرار می دهد. تحقیقات قابل توجهی وجود دارد که نشان می دهد کمبود خواب می تواند به طور جدی متابولیسم شما و سایر عملکردهای طبیعی بدن را تحت تأثیر قرار دهد. سعی کنید حداقل 8 تا 8/5 ساعت استراحت خواب را هر شب به دست آورید تا بدن شما به طور روان کار کند. همچنین، اگر خروپف می کنید یا دچار آپنه خواب هستید تحت درمان قرار بگیرید.
یک دلیل وجود دارد که صبحانه به عنوان مهمترین وعده غذایی روز به ویژه برای کسانی که با چاقی مقابله می کنند مهم تلقی شود. شروع روز شما با یک وعده غذایی پر پروتئین و فیبر می تواند شما را برای مدت زمان طولانی تری حفظ کند و از این طریق مصرف کلی غذای شما را در طول روز کاهش دهد. غذاهای ایده آل صبحانه باید دارای انرژی کافی باشند و انرژی زیادی را برای شما فراهم کنند بدون اینکه بیش از حد کالری خود را زیاد کنید.
گیاهخواران در برابر چاقی بهتر محافظت می شوند زیرا فیتوشیمیایی ها، مانند فلاونوئیدها، پلی فنول ها و کاروتنوئید ها، موجود در میوه ها و سبزیجات آنتی اکسیدان هایی هستند که با رادیکال های آزاد مبارزه می کنند و آسیب سلول های اکسیداتیو را کاهش می دهند. به همین دلیل، اضافه کردن هویج، انگور، هلو، انجیر و ... غلات سبوس دار و سبزیجات برگدار را به رژیم غذایی خود اختصاص دهید.
كاهش سطح استرس، انتخاب آگاهانه رژيم غذايي و ورزش منظم مزاياي طولاني مدت براي بيماران چاق دارد. سعی کنید این تغییرات را در برنامه روزمره خود قرار دهید.

برخی سوالات عمومی

چه عواملی حساسیت به چاقی را افزایش می دهد؟

چاقی نوعی اختلال سلامتی مزمن و گسترده است که در چند دهه اخیر برجسته شده است. تقریبا 35٪ آمریکایی ها به عنوان چاق طبقه بندی می شوند.
اگرچه چاقی برای هر کسی ممکن است رخ دهد می تواند با وجود مشکلات بهداشتی پیش رو، انتخاب های غذایی ناسالم و یک سبک زندگی تا حد زیادی بی تحرک تشدید شود.

آیا فرد مبتلا به چاقی هنوز می تواند بارداری سالم داشته باشد؟

معمولاً به زنان چاق توصیه می شود قبل از بارداری وزن خود را کاهش دهند. به این دلیل است که چربی اضافی بدن و BMI = 30 یا بالاتر می توانند منجر به ایجاد عوارض سلامتی برای مادر و نوزاد شوند.
با این حال، با عادی سازی توده بدن، خوردن با ذهن آگاهانه و ورزش مناسب در دوران بارداری می توان مشکلات حاملگی مربوط به چاقی را تا حدودی کاهش داد.
همچنین، انتظار می رود مادران در دوره بارداری به معاینات منظم سلامتی بروند و در مورد هرگونه نیاز بالینی خاص برای زایمان با پزشک متخصص زنان مشورت کنند.

سندرم هیپرونتیله چاقی چیست؟

رسوبات چربی زیاد در بافتهای چربی می تواند بار سنگین روی دیافراگم و عبور تنفسی باشد که می تواند منجر به اختلال انسداد تنفسی شود. این بیماری به عنوان سندرم هیپرونتیلاسیون چاقی (OHS) شناخته شده است.
OHS باعث تنفس شدید، اکسیژن خون ناکافی و افزایش غلظت دی اکسید کربن در خون، همچنین به عنوان هیپرکاپنیا شناخته می شود.
OHS می تواند اثر هورمون لپتین را کاهش دهد که به منظور تقویت تنفس شناخته می شود. استرس زیاد در تنفس نیز می تواند مراکز تنفسی در مغز را تحت تأثیر قرار دهد.
OHS به دلیل چاقی بوجود می آید با این وجود، این یک وضعیت بالقوه کشنده است و به کمک فوری پزشکی احتیاج دارد.

ارتباط بین چاقی و سندرم متابولیک چیست؟

چاقی احشایی یک عامل خطر اصلی برای سندرم متابولیک است که نزدیک به 20٪ -25٪ از جمعیت بالغ آمریکایی را تحت تأثیر قرار می دهد.
سندرم متابولیک یک اصطلاح چتر برای انواع مختلف بیماریهای مزمن سلامتی، از جمله دیس لیپیدمی (افزایش کلسترول خون و تری گلیسیرید)، مقاومت به انسولین، قند خون بالا، التهاب داخلی است که با بالا رفتن سطح CRP و اختلالات قلبی عروقی ایجاد می شود.
افراد دارای اضافه وزن در سن بالاتر در معرض خطر بیشتری از سندرم متابولیک قرار دارند جایی که این بیماری نزدیک به 50٪ از جمعیت را مبتلا می کند.

عوارض چاقی

چاقی فقط مربوط به اضافه وزن نیست. خطرات مرتبط با سلامتی، آن را به یک مسئله جدی بهداشت جهانی تبدیل کرده است زیرا می تواند منجر به موارد زیر شود:
فشار خون بالا، اختلالات قلبی عروقی، سکته مغزی و غیره.
سرطان ها از جمله سرطان روده بزرگ، سینه، مثانه و سرطان آندومتر
دیابت نوع 2
اختلالات ریوی از جمله آپنه خواب
آرتروز
اختلالات کبد و کیسه صفرا
سطح کلسترول بالا
اختلالات اسکلتی عضلانی
سندرم متابولیک
سنگ کلیه
مسائل روانشناختی

پیشگیری از چاقی

یکی از راه های اصلی جلوگیری از چاقی اجتناب از خوردن احساسی است. خوردن عاطفی به معنای پیدا کردن راحتی و تحقق در غذا است و می تواند دلیل چاقی باشد.
در اینجا چند روش برای جلوگیری از خوردن احساسی آورده شده است:
از مقیاس گرسنگی استفاده کنید: معمولاً فرد به دلیل احساساتی مانند غم، استرس، کسالت یا خوشبختی، اشتیاق به خوردن دارد. برای جلوگیری از گرسنگی روانی، می توان از مقیاس گرسنگی کمک گرفت. این امر به تمایز بین گرسنگی جسمی، گرسنگی واقعی و فکر گرسنگی کمک می کند. برای استفاده از مقیاس گرسنگی، شما باید میزان گرسنگی خود را در مقیاس 1 تا 10 تعیین کنید با 1 گرسنگی شدید، 5 اندیکاسیون طبیعی - علارقم گرسنگی نه سیری، 10 نماینده بسیار سیر است.
بنابراین، اگر در 2 یا 3 باشید می توانید خود را تغذیه کنید. با این حال، غذا خوردن با نمره بالاتر از 5 نشانگر خوردن غذا به دلایل عاطفی است. در حالی که ممکن است اختصاص دادن یک عدد به نیاز شما برای خوردن در ابتدا دشوار باشد استفاده از آن برای مدت طولانی به عددها معنی می دهد. این روش همچنین در کودکان قابل استفاده است.
مقیاس گرسنگی می تواند شما را به سمت گرسنگی واقعی و هوس های عاطفی برای غذاهایی که منجر به مصرف بیش از حد می شوند گره بزند. بنابراین، به شما کمک می کند تا با دقت غذا بخورید.
با یک دفتر خاطرات غذایی شروع کنید: ورود به سیستم اختصاص داده شده به عادت های غذایی شما می تواند در کنترل خوردن احساسی کمک کند. از طریق یک ژورنال، می توانید مواردی را که باعث می شود شما در کنار خوردن، غذا بخورید همراه با شرایط عاطفی و روانی می باشد. همچنین می تواند به عنوان ضبط کننده هوس ها و برنامه های غذایی شما خدمت کند.
تغییر حالت مقاومت شما: احساس استرس، اضطراب، غم و غیره می تواند منجر به وابستگی عاطفی به غذا شود. یکی از راه های شکستن این حلقه تجزیه و تحلیل دلایل خود برای پرخوری و برخورد با آنها به روش های جدید است. خودتان را کمی خسته کنید و به مکالمه بروید یا به مشکل و علت اصلی آن فکر کنید.

چه موقع باید یک دکتر را ببینید

مراحل اولیه چاقی ممکن است از طریق روال مناسب و سالم کنترل شود. با این حال، اگر مشکل شما بدتر شده و غیر قابل کنترل می شود باید از کمک حرفه ای کمک بگیرید.
پزشک شما می تواند:
وضعیت کلی سلامتی شما را در نظر بگیرد
هر دلیل پزشکی تشخیص داده نشده ای را در مورد چاقی شما شناسایی کند
عوامل علت چاقی شما را تعیین کند
برخی از روش های کاهش وزن را که مناسب شماست توصیه کند
آنچه ممکن است از پزشک خود بپرسید:
علیرغم تلاشهای مختلف، دلایل عدم توانایی من در کاهش وزن چیست؟
چه روش هایی برای جلوگیری از چاقی ژنتیکی وجود دارد؟
چگونه می توان از نسل بعدی به ویژه بچه ها در برابر چاقی محافظت کرد؟

جراحی چاقی چقدر ایمن است؟

چه عادات سبک زندگی را می توانم توسعه دهم که می تواند بر کاهش وزن تأثیر بگذارد و به حفظ آن کمک کند؟
آنچه پزشک ممکن است از شما بپرسد:
ترجیحات رژیم غذایی روزانه و میزان مصرف شما چیست؟
روزانه چه فعالیتهای بدنی انجام می دهید؟
چه موقع چاقی تنظیم شد؟
به نظر شما دلیل چاقی شما چیست؟
آیا شرایط سلامتی شایع دارید؟
آیا شما به اندازه کافی حاضرید برای خلاص شدن از چاقی گزینه های زندگی سالم را اتخاذ کنید؟
کلام آخر
کاهش وزن و تناسب اندام فرآیندهای تدریجی هستند که نیاز به تعهد دارند. اولین قدم ها برای شروع کاهش وزن تعیین هدف قابل دستیابی و تلاش در جهت رسیدن به آن است.
مهم نیست از چه نوع چاقی رنج می برید حتی 3 تا 5 درصد کاهش وزن با تلاش مداوم، یک بهبود مطلوب است که می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهد. همچنین، این مهم است که بدانیم نظارت بر وزن نباید فقط یک نگرانی موقتی باشد بلکه یک عادت مادام العمر است.
در مقیاس جهانی، با چاقی می توان از طریق برنامه های آگاهی سلامت عمومی مقابله کرد که می تواند مردم را در مورد شایستگی های غذایی خوب و انتخاب شیوه زندگی آموزش دهد.

در ادامه بخوانید: درمان چاقی برای همیشه

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search