رژیم غذایی

دلایل شگفت آور افزایش وزن

علل چاقی

اقتصاد چه ارتباطی با سلامتی دارد؟ در اکثر دانشگاه ها حتی در یک ساختمان نیستند! اما بر اساس مطالعه ای که توسط جان هاپکینز انجام شد معلوم شد که افت اقتصاد می تواند منجر به افزایش وزن ما شود.

محققان دریافتند که از سال 2008 تا 2012 - دوره ای که به عنوان رکود بزرگ شناخته می شود - افزایش وزن به شدت با افزایش بیکاری ارتباط دارد و خطر چاقی را 21 درصد افزایش می دهد. این منطقی است که به عنوان یکی از اولین مواردی که بودجه ما تنگ می شود تجملاتی مانند غذاهای بهداشتی و عضویت در سالن های بدنسازی است بدون اشاره به از دست دادن بیمه درمانی که اغلب همراه با از دست دادن شغل است. با این حال، ممکن است به یاد داشته باشید که بسیاری از روش های کم هزینه یا رایگان برای محافظت از سلامتی شما وجود دارد - و سرمایه گذاری در شما بهترین راهی است که می توانید انجام دهید. افزایش وزن هنگامی اتفاق می افتد که وزن شما افزایش یابد بدون اینکه میزان مصرف غذا افزایش یابد دلایل زیادی دارد. در اینجا نگاهی به برخی از دلایل اصلی افزایش وزن می اندازیم:
دلایل واضح افزایش وزن، دریافت کالری بیشتر از حد معمول یا کاهش میزان فعالیت بدنی در زندگی است. با این حال، به نظر می رسد بعضی از افراد حتی در هنگام غذا خوردن و ورزش مثل همیشه وزن اضافه می کنند. بیایید به دلایل احتمالی افزایش وزن بیشتر نگاه کنیم.

بیشتر بدانید: چاقی چگونه درمان می شود؟

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

خواب ناکافی

اگر خواب نیستید بیشتر فرصت دارید از میان وعده های آخر شب لذت ببرید. این واضح است. با این حال، دلیل دیگری وجود دارد که کمبود خواب اضافه کردن پوند است: تغییرات بیوشیمیایی در بدن شما ناشی از کمبود خواب می تواند شما را گرسنه تر کند و بعد از غذا خوردن احساس سیری کمتری کنید.

بیشتر بدانید: چرا خواب کافی و خوب مهم است؟

استرس

کورتیزول، به اصطلاح "هورمون استرس"، در هنگام استرس در بدن ما افزایش می یابد. این هورمون به نوبه خود اشتهای ما را افزایش می دهد. به این موارد تمایل به دستیابی به غذاهای راحت را در زمان استرس اضافه می کنید و شما یک فرصت مناسب برای افزایش وزن دارید.

بیشتر بدانید: علل و علائم سطح کورتیزول بالا

داروهای ضد افسردگی

عارضه جانبی بسیاری از داروهای ضد افسردگی، افزایش وزن است. در حالی که هرگز نباید خود به خود از مصرف هرگونه دارویی صرف نظر کنید اما اگر افزایش وزن شما را آزار دهد می توانید با پزشک خود در مورد تغییر برنامه درمانی خود صحبت کنید. برخی از افراد ممکن است بعد از درمان دارویی افزایش وزن را تجربه کنند زیرا ممکن است احساس بهتری داشته باشند و اشتهای بهتری داشته باشند. افسردگی به خودی خود می تواند باعث تغییر وزن نیز شود.

استروئیدها

داروهای استروئیدی مانند پردنیزون دلیل شناخته شده افزایش وزن به دلیل احتباس مایعات و افزایش اشتها است. میزان افزایش وزن هم به دوز دارو و هم به مدت زمان مصرف آن بستگی دارد. استروئیدها همچنین می توانند باعث تغییر موقتی توزیع چربی بدن، با افزایش چربی در صورت، پشت گردن یا شکم شوند.

داروهایی که ممکن است باعث افزایش وزن شوند

سایر داروهای تجویزی که مصرف می کنید نیز می توانند باعث افزایش وزن شوند. به عنوان مثال می توان به داروهای ضد روان پریشی که برای درمان اختلالات مانند اسکیزوفرنی یا اختلال دوقطبی استفاده می شود و همچنین داروهایی که برای مدیریت تشنج، میگرن، دیابت و فشار خون بالا استفاده می شوند اشاره کرد. می توانید در مورد انتخاب گزینه های دارویی که عوارض جانبی کمتری دارند با پزشک خود صحبت کنید.

در سرزنش قرص سریع عمل نکنید

بسیاری از زنان معتقدند مصرف داروهای ضد بارداری خوراکی (قرص های جلوگیری از بارداری) باعث افزایش وزن می شود. با این حال، هیچ مدرک علمی وجود ندارد که این مورد باشد. بعضی از خانمها ممکن است هنگام مصرف قرص احتباس مایعات کمی داشته باشند اما این معمولاً موقتی است .

کم کاری تیروئید

علائم عملکرد غده تیروئید کمکار شامل خستگی، احساس سرما و افزایش وزن است. داشتن مقادیر بسیار کم هورمون تیروئید (کم کاری تیروئید) متابولیسم را کند کرده و احتمال افزایش وزن را افزایش می دهد. کم کاری تیروئید با داروها قابل درمان است.

یائسگی

به دلایل زیادی بیشتر زنان در دوران یائسگی وزن خود را افزایش می دهند. افزایش سن متابولیسم را کند می کند بنابراین اگر عادات غذایی شما ثابت بماند افزایش وزن احتمال دارد. تغییر در سبک زندگی، مانند ورزش کمتر، نیز می تواند نقش داشته باشد. یائسگی همچنین می تواند بر محل رسوبات چربی در بدن تأثیر بگذارد و احتمال تجمع چربی در اطراف کمر را افزایش دهد.

سندرم کوشینگ

سندرم کوشینگ نوعی بیماری است که با افزایش سطح هورمون کورتیزول مشخص می شود. اگر بدن شما بیش از حد کورتیزول تولید کند یا از داروهای استروئیدی برای آسم، لوپوس یا آرتروز استفاده کنید ممکن است رخ دهد. کورتیزول اضافی می تواند باعث افزایش وزن و افزایش چربی در اطراف صورت، گردن، کمر و قسمت فوقانی کمر شود.

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

سندرم تخمدان پلی کیستیک یا PCOS نوعی بیماری هورمونی است که زنان در سنین باروری را تحت تأثیر قرار می دهد. زنان مبتلا به PCOS معمولاً کیست های کوچک زیادی در تخمدان دارند. PCOS باعث عدم تعادل هورمونی می شود که می تواند منجر به موی زائد بدن، آکنه و مقاومت به انسولین شود که می تواند باعث افزایش وزن شود. در PCOS، افزایش وزن در ناحیه شکم اتفاق می افتد و خطر بیماری قلبی را افزایش می دهد.

ترک سیگار

افرادی که سیگار را ترک می کنند ممکن است مقدار کمی وزن پیدا کنند. بیشتر افرادی که سیگار را ترک می کنند 10 پوند و یا کمتر اضافه می کنند. دلایل آن متنوع است. بدون نیکوتین:
ممکن است احساس گرسنگی کنید گرچه بعد از چند هفته این اثر از بین می رود.
ممکن است متابولیسم شما کاهش یابد.
ممکن است از غذا بیشتر لذت ببرید یا طعم آن را بهتر حس کنید که می تواند منجر به استفاده بیش از حد شود.
ممکن است بیشتر میان وعده های پرچرب یا شیرین بخورید یا الکل بیشتری بنوشید.

قانون 1: اگر وزن اضافه می کنید ...

در صورت افزایش وزن، هرگز مصرف داروها را بدون صحبت با پزشک قطع نکنید. این داروها ممکن است برای سلامتی شما ضروری باشد.

قانون 2: اگر وزن اضافه می کنید ...

اگر با مصرف دارو وزن خود را افزایش داده اید خود را با دیگران که همان دارو را مصرف می کنند مقایسه نکنید. عوارض جانبی برای افراد مختلف متفاوت است. اگر احساس می کنید به عنوان یک عارضه جانبی دارو افزایش وزن را تجربه کرده اید با پزشک خود صحبت کنید.

قانون 3: اگر وزن اضافه می کنید ...

اگر به دلیل احتباس آب به عنوان یک عارضه جانبی باعث افزایش وزن می شوید وحشت نکنید. این عارضه جانبی ممکن است با گذشت زمان یا زمانی که پزشک به شما می گوید دارو را قطع کنید کاهش یابد. در ضمن می توانید با رعایت رژیم غذایی کم سدیم از احتباس مایعات جلوگیری کنید.

قانون 4: اگر وزن اضافه می کنید ...

اگر از افزایش وزن ناراحت هستید پزشک ممکن است بتواند شما را به داروی دیگری با عوارض جانبی کمتری سوق دهد.

قانون 5: اگر وزن اضافه می کنید ...

اگر افزایش وزن شما در نتیجه کاهش متابولیسم بدن است متابولیسم خود را تقویت کنید. شروع به حرکت و افزایش فعالیت بدنی کنید. اگر بیماری پزشکی مزمن دارید برنامه های خود را با پزشک خود در میان بگذارید.

همچنین بخوانید: چاقی - علل، درمان، رژیم غذایی و درمانهای خانگی

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search