پزشکی

خطرات سلامتی مرتبط با حوادث سیلاب

خطرات سیلاب

سیل، بزرگ یا کوچک، می تواند اثرات ویران کننده ای بر روی خانه و خانواده شما داشته باشد. شما می توانید اقداماتی را جهت کاهش آسیب ناشی از سیل انجام دهید.

یاد بگیرید چگونه برای رسیدن سیل آماده شوید در حین سیل ایمن بمانید و هنگامی که پس از سیل به خانه برمی گردی، سلامت خود را حفظ کنید. با این حال، در طی سیل و پیامدهای آن نیز تهدیدات سلامت و ایمنی افراد وجود دارد. سیلابها معمولاً توسط آلاینده های مختلف مانند فاضلاب، مدفوع انسان و حیوانات، آفت کش ها و حشره کش ها، کود، روغن، آزبست، مواد زائد و غیره آلوده می شوند.در واقع، بیماری های عفونی که در طول و پس از سیل ایجاد می شود بسیاری از جانوران را مورد آزار و اذیت قرار دادند. در زیر خطرات بهداشتی مرتبط با سیل است.

1. آب آلوده

پس از سیلاب، آب آلوده سمی می تواند برای چندین ماه بعد نیز خطرناک باشد. سیلآب پر از نشت مواد شیمیایی، بیوتوکسین ها، گونه های مهاجم، زباله، فاضلاب و آشغال است.
با توجه به آلاینده ها، احتمال بیماری در آب و بیماری های عفونی تهدید کننده حیات وجود دارد. اگر سیستم تخلیه بهداشتی یا فاضلاب یا تصفیه خانه های فاضلاب بیش از حد پر شود می تواند باعث عفونت شود.
آبهای زیرزمینی با دفع مدفوع انسان و حیوانات آلوده می شوند. به عنوان یک نتیجه، می تواند یک شیوع بالانتیدیازیس، پروتوزای روده ای باشد.
اگر یک فرد آب غیر تمیز بنوشد یا مصرف کند ممکن است منجر موارد زیر شود
اپیدمی بیماری کلرا
تیفوئید
دیسانتری
اسهال
همچنین عفونت چشم، پوست، گوش و بینی ممکن است رخ دهد.
به احتمال زیاد تغییرات محیطی جمعیت حامل (جوندگان) را افزایش می یابد که انتقال را تسهیل می کند. وقتی آب آلوده بیاشامید خطرات سلامتی بالا است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

2. غذای ناسالم

حامل سیلاب هر چیزی را روی زمین و بالادست رودخانه دور می کند غذای بسته بندی شده، غذا در یخچال یا ذخیره شده تحت تاثیر شرایط سیلاب قرار می گیرد. دلیل برش قدرت برای یک دوره طولانی است.
شانس آلودگی قارچی برای محصولات نانوایی، مواد غذایی بسته بندی شده کاغذ بسیار بالا است. جعبه شیرخشک بچه / شیر / آب میوه و غذاهای کنسرو شده در خانه هنگامی که در تماس با آب سیلاب قرار می گیرند فساد بالایی دارند.
شیوع ناشی از مواد غذایی ناایمن شامل E.coli، Cyclospora، Giardia، Campylobacter و Hepatitis A می باشد این ممکن است عوارض طولانی مدت داشته باشد و یا ممکن است فاجعه آمیز باشد.
آلودگی، مواد غذایی برای خوردن را ناسالم می سازد و خطرات سلامتی مرگبار را ایجاد می کنند.

3. بقایای حیوانات

همچنین پیشنهاد شده است که از تماس با حیوانات وحشی، موش ها و جوندگان که احتمالاً ویروس ها و بیماری ها را حمل می کنند جلوگیری شود و حیوانات مرده را از بین ببرند. برخی از پاتوژن هایی که ممکن است از حیوانات مزرعه منتقل شوند شامل، سالمونلا و E. coli است.
تماس با حیات وحش همچنین ممکن است پتانسیل هاری را افزایش دهد. حیوانات آلوده به آنتراکس خطرناک هستند اگر در تماس باشند. اسپورهای باکتری دارای طول عمر طولانی هستند و شناخته شده است که در اطراف محل دفن حیوانات مرده در طول چندین دهه باقی مانده است.
Tularemia یکی دیگر از بیماری های باکتری است که می تواند از طریق حیوانات مرده گسترش یابد. برخی از افراد با این باکتری تحت تاثیر قرار نمی گیرند در حالی که دیگران بسیار بیمار می شوند و یا می میرند. ممکن است تب بالا، چشم صورتی، سردرد، درد معده، درد روده، درد قفسه سینه، سرفه، گلودرد و غدد تورم داشته باشید.
گسترش خطر ابتلا به بیماری های دیگر مانند بیماری لایم، تیفوس، چاقی، شپش و لپتوسپیروز ممکن است.

4. پشه ها و مالاریا

سیلاب ها ممکن است در ابتدا پرورش پشه ها را از بین ببرند اما زمانی که آب از بین می رود دوباره برمی گردد. زمان وقوع معمولاً حدود 6-8 هفته قبل از شروع بیماری همه گیر مالاریا است.
یک مطالعه نشان داده است که سیل های شدید ممکن است سبب 30 درصد افزایش خطر تشخیص مالاریا مثبت بعد از سیلاب ها باشد. بیماری دنگ Dengue یکی از خطرناک ترین بیماری ها است که ممکن است انسان را تحت تاثیر قرار دهد.

5. نشت مواد سمی و گاز

یک مشکل بسیار معمول در مزارع در بلایای طبیعی، دفع مواد خطرناک است. ذخیره مواد خطرناک در ساختمان های قفل شده در ظروف محکم ایمن باید مانع از ورود آنها به محیط زیست و تامین آب شود.
در صورت قطع برق پس از سیل، قربانیان سیلاب، تمایل به استفاده از منابع جایگزین سوخت یا برق برای گرم کردن، خنک کردن یا پخت و پز در داخل خانه ها، گاراژها یا ساختمان های محصور شده یا در معرض آن، بدون سطح مناسب تهویه هوا می باشند. این ممکن است مسمومیت کربن را منجر شود.

6. قرار گرفتن در معرض قارچ

قارچ ها ممکن است خطرات سلامتی درازمدت را پس از سیل ایجاد کنند. نوزادان، کودکان، بیماران مبتلا به نقص ایمنی، زنان باردار، افراد دارای شرایط تنفسی موجود (آلرژی، حساسیت شیمیایی چندگانه و آسم) و افراد سالخورده در معرض خطر بالاتری برای اثرات نامطلوب سلامتی از قارچ قرار دارند.
علائم شامل سوزش بینی و گلو، خس خس سینه، سرفه، حملات آسم در افراد مبتلا به آسم و عفونت های پایین دستگاه تنفسی (در کودکان) است.

7. سایر خطرات سلامتی

جریان الکتریکی خطرناک است
اشیاء تیز که با آب سیلاب حمل می شوند ممکن است باعث برش جدی شوند.
غرق شدن یا آسیب رساندن از تروما.
هیپوترمی در کودکان اگر در معرض طولانی مدت باشد.

8. استرس و خستگی روانی

مردم می توانند طیف گسترده ای از احساسات قبل و بعد از یک فاجعه یا رویداد آسیب دیده را تجربه کنند. سیلاب می تواند مشکلات اجتماعی و روحی روانی را به وجود آورد که ممکن است در طی مدت زمان طولانی ادامه یابد.
این بر سلامت، روابط و رفاه مردم تاثیر می گذارد. و افسردگی، اضطراب و اختلال روانی در میان قربانیان، افزایش قابل توجهی دارد.
از این رو بسیار ضروری است که راه های سلامتی برای مقابله با سیل مانند بلایای طبیعی پیدا شود.

خطرات سیلآب می تواند شامل موارد زیر باشد:

خطوط برق قطع شده
زباله های انسانی و دام
زباله های خانگی، پزشکی و صنعتی خطرناک (شیمیایی، بیولوژیکی و رادیولوژی)
زباله های خاکستر زغال سنگ که می توانند شامل ترکیبات سرطان زایی مانند آرسنیک، کروم و جیوه باشند
سایر آلاینده ها می توانند به بیماری منجر شوند
اشیاء فیزیکی مانند چوب، وسایل نقلیه
حیوانات وحشی یا ولگرد مانند جوندگان و مارها
قرار گرفتن در معرض سیلاب آلوده می تواند سبب:
عفونت زخم
بثورات پوستی
بیماری های دستگاه گوارش
تتانوس
لپتوسپیروز (شایع نیست)
مهم است که بدون توجه به منبع آلودگی خود را از تماس با سیلآب محافظت کنید. بهترین راه محافظت از خودتان این است که از آب خارج شوید.
اگر شما با سیلآب تماس دارید:
در اسرع وقت محل را با صابون و آب شستشو دهید. اگر صابون یا آب نداشته باشید از دستمال مرطوب یا ضدعفونی کننده الکل استفاده کنید.
مراقب زخم ها باشید و در صورت لزوم به پزشک مراجعه کنید.
لباس های آلوده به سیل و یا فاضلاب را در آب گرم و مواد شوینده قبل از استفاده مجدد آنها شستشو دهید.
اگر شما باید به سیلآب وارد شوید چکمه های لاستیکی، دستکش های لاستیکی و عینک بپوشید.

جلوگیری از صدمات

سیلآب ممکن است دارای اشیاء تیز مانند قطعات شیشه ای یا فلزی باشد که می تواند باعث آسیب و منجر به عفونت شود. کمک های اولیه فوری می تواند به بهبود زخم های کوچک و جلوگیری از عفونت کمک کند.
اگر یک زخم نفوذی یا یک زخم آلوده به مدفوع، خاک یا بزاق دارید یک متخصص سلامت و درمان تعیین می کند که یک فرد نیاز به دوز تتانوس دارد.

جلوگیری از عفونت زخم ها و بثورات باز

زخم ها و بثورات در معرض سیلاب ها می توانند آلوده شوند. برای مثال، Vibrios به طور طبیعی باکتری هایی است که در آب های ساحلی خاص زندگی می کنند و هنگامی که یک زخم باز در معرض آنها قرار می گیرد می تواند باعث ایجاد عفونت های پوستی شود. این می تواند در طول سیل رخ دهد.

برای محافظت از خود و خانواده تان:

اگر یک زخم باز دارید از آلودگی به سیلآب جلوگیری کنید.
برای کاهش احتمال ابتلا به عفونت، روی زخم باز را با یک باند ضد آب بپوشانید.
با صابون و آب زخم های باز را تا حد ممکن پاک کنید.
اگر یک زخم قرمزی، تورم یا خارش ایجاد کند فوری به پزشک مراجعه کنید.
در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید اگر:
یک جسم خارجی (خاک، چوب، فلز، یا دیگر اشیاء) در زخم باشد.
زخم در معرض خطر خاصی از عفونت باشد (مانند نیش سگ و یا سوراخ کردن با یک شیء کثیف).
زخم های قدیمی نشانه هایی از آلوده شدن (افزایش درد و زخم، تورم، قرمزی، ترشح یا تب) ایجاد کنند.
از خود و عزیزانتان از بیماری اسهال محافظت کنید.
آگاه باشید که سیلابها ممکن است دارای فاضلاب باشند و خوردن یا نوشیدن چیزهایی که با سیلاب آلوده شده اند می تواند باعث بیماری اسهالی (مانند عفونت E. coli یا Salmonella) باشد.

برای محافظت از خود و خانواده تان:

دست ها را بعد از تماس با سیل آب بشویید. همچنین اطمینان حاصل کنید که دست های کودکان با صابون و آب اغلب و همیشه قبل از غذا خوردن بشویید.
اجازه ندهید که کودکان در مناطق سیلآب بازی کنند.
اجازه ندهید که بچه ها با اسباب بازی هایی که توسط سیلاب آلوده شده و ضد عفونی نشده بازی کنند.
در آب که ممکن است با فاضلاب یا مواد شیمیایی سمی آلوده شود حمام نکنید. این شامل رودخانه ها، نهرها، و یا دریاچه هایی است که توسط سیلآب آلوده شده اند.
بهداشت شخصی و شستن دست پس از یک فاجعه یا اورژانس
شستن دست، بهداشت و پوشک
تمیز کردن و پاکسازی با سفید کننده
حفاظت خود از نیش حیوانات و حشرات.
سیلاب می تواند حیوانات، حشرات و خزندگان جابجا کند. برای محافظت از خود و خانواده تان، هشدار باشید و از تماس اجتناب کنید.
از مواد شیمیایی احتمالی در سیل آب آگاه باشید.
سیلاب ها می توانند ظروف مواد شیمیایی را از نقاط ذخیره سازی طبیعی خود حرکت دهند.
تلاش نکنید مخازن پروپان را پیدا کنید که خطرناک هستند و می توانند باعث آتش سوزی یا انفجار شوند. اگر هرکسی پیدا کند بلافاصله با پلیس، اداره آتش نشانی تماس بگیرید.
هنگام برداشتن باتری های خودرو، بسیار مراقب باشید. حتی اگر آنها در سیل آب قرار بگیرند باتری های خودرو ممکن است هنوز شارژ الکتریکی داشته باشند. استفاده از دستکش های عایق بندی شده و اجتناب از تماس با هر گونه اسیدی که ممکن است از باتری آسیب دیده اتومبیل ریخته شود.
خودتان را از مواد شیمیایی که در طی یک فاجعه طبیعی آزاد شده اند محافظت کنید

اورژانس های شیمیایی

از خطرات برق در داخل یا خارج از خانه خود اجتناب کنید.
پس از طوفان، سیل و یا دیگر فاجعه طبیعی شما باید مراقب باشید تا از خطرات برق در خانه و جاهای دیگر اجتناب کنید.
برای جلوگیری از آتش سوزی، برق و یا انفجار، برق و گاز طبیعی یا مخازن پروپان در خانه خود را خاموش کنید.
هرگز خط برق افتاده را لمس نکنید. با شرکت برق خطوط برق افتاده را گزارش دهید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search