پزشکی

درد مقعد: علت، علائم و نشانه ها

علت درد مقعد

درد رکتوم درد یا ناراحتی در قسمت پایین دستگاه گوارش است. این اصطلاح اغلب به صورت درد مقعد استفاده می شود. این یک مشکل نسبتاً شایع است و می تواند از شرایطی مانند هموروئید یا شکاف های مقعد ناشی شود.

درد رکتوم می تواند همراه با علائمی مانند پرولاپس، فشار یا خونریزی باشد. درد رکتوم یا مقعد همچنین می تواند با بیماری های التهابی روده، عفونت های موضعی یا آسیب های جزئی در این منطقه رخ دهد. بعضی از علل درد رکتوم، مانند هموروئید یا شکافهای مقعدی، می توانند با علائمی همچون خون در مدفوع یا خونریزی همراه شوند. اسهال یا یبوست ممکن است وجود داشته باشد. سرطان یک علت نادر درد رکتوم است. سندروم Levator، همچنین به عنوان سندرم levator ani شناخته شده است اسپاسم عضله levator ani است که موجب درد زودگذر شدن در رکتوم می شود. Proctalgia fugax اصطلاح دیگری است که به درد رکتوم مربوط به اسپاسم عضلانی اشاره دارد.
خون در مدفوع می تواند قرمز روشن، خرمایی رنگ، سیاه و قیری، یا مخفی (برای چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیست) باشد علل خون در مدفوع از شرایط بی ضرر و آزار دهنده دستگاه دستگاه گوارش مانند هموروئید و فیشر مقعدی (شکاف های مقعدی) از انسداد در برابر مدفوع سخت با یبوست تا شرایط جدی مانند سرطان است. خون در مدفوع باید توسط یک متخصص مراقبت های سلامتی ارزیابی شود.
خونریزی رکتال (در پزشکی به عنوان هماتوشیزیا شناخته شده) به انتقال خون قرمز روشن از مقعد، اغلب با مخلوط مدفوع و یا لخته خون می باشد. اکثر خونریزی های رکتال از کولون، رکتوم یا مقعد می آید و می توانند با اسهال همراه باشند. رنگ خون در خونریزیهای رکتال اغلب به محل خونریزی در دستگاه گوارش بستگی دارد. به طور کلی، اگر محل خونریزی نزدیک به مقعد باشد خون قرمز روشن تر است. بنابراین خونریزی از مقعد، رکتوم و کولون سیگموئید تمایل به رنگ قرمز روشن است در حالی که خونریزی از کولون عرضی و کولون راست چندین فوت از مقعد دورتر هستند و به رنگ قرمز تیره یا خرمایی رنگ می باشد.
در بعضی از بیماران خونریزی ممکن است سیاه و قیر مانند (چسبنده) و بد بو باشد. مدفوع قیری، ملنا ناميده مي شود. Melena زمانی اتفاق می افتد که خون در کولون به اندازه کافی طول بکشد برای باکتری های کولون، برای تجزیه آن به مواد شیمیایی (هماتین) که سیاه هستند. بنابراین ملنا معمولاً خونریزی را از دستگاه گوارش فوقانی را نشان می دهد (مثلاً خونریزی از زخم ها در معده یا دوازدهه یا روده کوچک) زیرا خون معمولاً در دستگاه گوارش به مدت طولانی تر قبل از خروج در بدن وجود دارد گاهی اوقات melena با خونریزی از کولون راست رخ دهد. از سوی دیگر، خون از کولون سیگموئید و رکتوم معمولا در کولون به اندازه کافی نمی ماند تا باکتری آن را سیاه کند. به ندرت، خونریزی گسترده ای از راست روده، از روده کوچک یا از زخم معده یا دوازدهه می تواند باعث انتقال سریع خون از طریق دستگاه گوارش شود و منجر به خونریزی قرمز روشن از رکتوم شود. در این حالت، خون از طریق کولون به سرعت در حال حرکت است که زمان کافی برای ایجاد باکتری نیست که خون را سیاه کند.
گاهی خونریزی از دستگاه گوارش می تواند خیلی کند باشد تا خونریزی مجدد رکتال یا melena ایجاد شود. در این بیماران خونریزی مخفی (که برای چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیست) می باشد. خون تنها با آزمایش خون در مدفوع (آزمایش occult blood از مدفوع) در آزمایشگاه یافت می شود. خونریزی غیرمعمول باعث ایجاد خونریزی مجدد رکتوم می شود و ممکن است علائم مشابه خونریزی رکتوم را ایجاد کند. این اغلب با کم خونی همراه است که به علت از دست دادن آهن همراه با خون (کم خونی فقر آهن) است.
علل خونریزی رکتال عبارتند از: هموروئید، فیشر مقعد، پروکتیتیس، بیماری کرون، دیورتیکولوز، کولیت اولسراتیو، زخم رکتوم، پرولاپس رکتوم، کولیت ایسکمی، آنژیوژیستالوزی، ضایعه رکتال، سرطان مقعد، سرطان روده بزرگ، پروستیتیس از پرتودرمانی و غیره است.

علل درد رکتوم

درد رکتوم به این دلیل رخ می دهد که اعصاب در بخش رکتال، لگن یا مقعد سیگنال های درد را به مغز انتقال می دهند. اعصاب که این سیگنال های درد را دریافت می کنند اطلاعات حساسی را از عضلات، استخوان ها و لایه های پوست در این منطقه دریافت می کنند بنابراین تعدادی از علل ممکن برای علائم درد رکتوم وجود دارد. در حالی که علل مختلف ممکن برای درد رکتوم وجود دارد می توان آنها را به روش زیر طبقه بندی کرد:

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علل بیماری سیستمیک

درد رکتوم ممکن است به علت بیماری سیستمیک، مانند موارد زیر باشد.
آتروفی رکتوم: به عنوان بخشی از روند پیری، بافت های پوستی و عضلانی که رکتوم را تشکیل می دهند، ضعیف تر می شوند که می تواند منجر به مشکلات متعددی از قبیل هموروئید و پرولاپس مقعد شود. در مورد هموروئید، رگ های خونی که از ورید هایی که خون را به راست روده حمل می کنند شروع به نشت خون می کنند. از سوی دیگر، پرولاپس رکتال زمانی اتفاق می افتد که عضلات که رکتوم را در محل قرار می دهند ضعیف تر می شوند و باعث می شود رکتوم پایین تر از موقعیت طبیعی خود و گاهی فراتر از مقعد قرار گیرد.
اختلالات گوارشی: تعدادی از مشکلات گوارشی مختلفی وجود دارد که می تواند باعث درد رکتوم شود. در نهایت، هر شرایطی که موجب حرکات بیش از حد روده یا یبوست می شود علائم درد رکتوم را می تواند منجر شود.
درد ارجاع شده اسکلتی عضلانی: در هر زمان مشکلی به علت ایجاد التهاب در ساختارهای نزدیک مجاری رکتوم وجود دارد اما ممکن است تجربه درد ارجاعی در رکتوم باشد حتی اگر مشکل رکتوم وجود نداشته باشد. علل رایج این نوع درد عبارتند از عفونت لگن یا پروستات و حساسیت ساکرال است. علاوه بر این، برخی از شرایط اسکلتی عضلانی می تواند باعث درد رکتوم به دلیل حساسیت بیش از حد یا اسپاسم عضلانی، مانند پروکتالژیا فوگاکس و سندرم درد لگن میوفیشیال شود.
تومور: تعدادی از توده های خوش خیم و سرطانی می تواند منجر به درد رکتوم شود که اغلب با خونریزی مجدد رکتوم همراه است. شایعترین نمونه های این دسته شامل سرطان کولورکتال، سرطان مقعد و پولیپ رکتال هستند.

علل التهابی یا عفونی

درد رکتوم ممکن است در نتیجه التهاب یا عفونت ها باشد مانند موارد زیر.
بیماری اتوایمیون: افراد مبتلا به بیماری های خود ایمنی که بر دستگاه گوارش اثر می گذارند مانند بیماری کرون یا کولیت اولسراتیو می توانند قسمت های التهابی دردناکی که باعث درد رکتوم می شوند تجربه کنند. سندرم زخم رکتوم یکی دیگر از علل رایج التهاب مجاری رکتوم است که ممکن است به علت سیستم ایمنی بدن که بافت رکتال را هدف قرار می دهد باشد.
عفونت: تعدادی از عفونت های ویروسی، باکتری و انگلی می تواند به درد رکتوم منجر شود افرادی که بیشترین حساسیت به چنین عفونت هایی را دارند شامل کسانی هستند که در رابطه جنسی مقعدی فعالیت می کنند افرادی که به مکان هایی دارای عفونت های انگلی اندمیک مسافرت می کنند یا افرادی که هر گونه برش در منطقه مقعد یا رکتوم پیدا کنند پاتوژن می تواند وارد شود.

علل محیطی

علل محیطی درد رکتوم ممکن است به عادت یا حوادث مشخص مربوط باشد.
تحریک مکانیکی: هر گونه انقباض مکانیکی در ناحیه انورکتال می تواند منجر به درد رکتوم شود. در بعضی موارد، پارگی لایه داخلی آنوس یا رکتوم ممکن است به علت تحریک در ارتباط با یبوست، اسهال، یا نفوذ به مقعد با یک جسم خارجی رخ دهد.
انسداد. انسداد ناحیه کولورکتال به قطع جریان نرمال محتوای روده اشاره می کند. این می تواند به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد مانند تنگی شکم که دیواره روده را محدود می کند یا رشد تومور کولورکتال است که پس از آن عبور از لومن روده را مسدود می کند. در حالی که اغلب موارد انسداد روده در ابتدا درد شکمی را ایجاد می کنند ممکن است برای یکی نیز درد رکتوم در چنین مواردی تجربه شود.

علل احتمالی درد رکتوم

لیست زیر نتایج استفاده از مسابقه توسط کاربران بوئینگ که درد رکتوم را تجربه کرده اند را نشان می دهد. این لیست مشاوره پزشکی نیست و ممکن است دقیقاً همان چیز را نشان ندهد.

هموروئید

هموروئید، همچنین به عنوان توده شناخته می شود رگ های متورم در مقعد شما و پایین تر رکتوم است که می تواند باعث درد، خارش و خونریزی مقعد شود. هموروئید ممکن است در خارج از مقعد (خارجی) دیده شود یا احساس شود یا ممکن است در داخل رکتوم مشاهده شود.

 

هموروئید مزمن یا عود کننده

هموروئید مزمن و یا عود کننده، رگ های متورم در رکتوم و مقعد است که واقعاً درمان نمی شود و ممکن است به طور مداوم باشند.
هموروئید توسط هر چیزی که فشار بر روی مقعد از درون ایجاد کند مانند فشاری که در طی حرکات روده ایجاد می شود. یبوست؛ بارداری یا مقاربت است.
بیشترین حساسیت در زنان باردار و افراد مسن هستند هرچند که هرکسی می تواند تحت تأثیر قرار گیرد.
علائم شامل مقدار کمی خونریزی در طول یا پس از یک حرکت روده و همچنین ناراحتی، خارش یا تورم در اطراف مقعد است.
ارائه دهنده خدمات پزشکی می تواند درمان را برای تسکین علائم هموروئید مزمن و نیز تشخیص دقیق از دیگر شرایط، شرایط جدی تر می تواند علائم شبیه به هموروئیدها باشد.
تشخیص از طریق تاریخچه بیمار و معاینه فیزیکی انجام می شود.
درمان اغلب شامل تغییر سبک زندگی ساده مانند نوشیدن آب بیشتر؛ اضافه کردن غذاهای غنی از فیبر به رژیم غذایی؛ استفاده از مکمل های فیبر و نرم کننده مدفوع؛ به تأخیر نیانداختن دفع، و زور نزدن برای تسریع حرکت روده؛ استفاده از داروهای موضعی می باشد. روش های جراحی برای حذف هموروئید در بعضی موارد می تواند مورد استفاده قرار گیرد.
علائم: خونریزی مجدد رکتوم، درد رکتوم، درد هنگام عبور مدفوع، خارش مقعد، خونریزی رکتال بدون درد
علائمی که هرگز با هموروئید مزمن یا مکرر اتفاق نمی افتد: کاهش وزن ناخواسته

بیشتر بخوانید:

هموروئید یا بواسیر- تشخیص و درمان

هموروئید: علل، درمان ها و پیشگیری

درمان هموروئید به طور طبیعی با آلوئه ورا

درمان های خانگی هموروئید - بواسیر

بواسیر خارجی: علل، علائم، تشخیص و درمان

چگونه از هموروئید خارجی ترومبوزه سریع ترخلاص شویم

سندرم Piriformis

دو عضله پریفورمیس، چپ و راست، هر کدام از پایه لگن تا بالای استخوان ران حرکت می کنند. دو اعصاب اساسی، چپ و راست، هر دو به ستون فقرات متصل می شوند و بین استخوان لگن و عضله پری فورمیس به پشت هر پایه می روند.
اگر عضله پيری فورمیس از طريق ترومای ناگهانی يا از طريق استفاده بيش از حد در ورزش صدمه ديده باشد التهاب ناشی از آن يا اسپاسم عضله می تواند عصب سياتيک، بين استخوان لگن و عضله به دام اندازد.
سندرم Piriformis اغلب در زنان بیش از 30 ساله یافت می شود.
علائم شامل درد بالای یک یا هر دو طرف پایین پشت و درد تیراندازی (سیاتیک) پایین یک یا هر دو پا است.
تشخیص از طریق معاینه فیزیکی و گاهی تصویربرداری از قبیل سی تی اسکن یا MRI انجام می شود.
درمان شامل استراحت است داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی بدون نسخه؛ درمان فیزیوتراپی؛ تزریق درمانی و به ندرت جراحی است.
بهترین پیشگیری یک برنامه خوب برای کشش قبل از ورزش است تا از آسیب زدن به پیریفورمیس جلوگیری شود.
علائم: درد لگن، درد هنگام عبور مدفوع، بی حسی پا، درد کمر
علائمی که هرگز با سندرم پری فریمیس اتفاق نمی افتد: دفع اجباری، نشت ادرار

فیشر آنال مزمن

شکاف های مقعدی پارگی در قسمت خارج از بدن نزدیک مقعد است. آنها بسیار رایج هستند و به طور معمول بر جوانان و میانسال و هر دو جنس تاثیر می گذارند. 11٪ از مردم در طول عمر خود یک پارگی مقعدی خواهند داشت.
علائم تاپ: درد رکتوم، درد هنگام عبور مدفوع، خونریزی دردناک رکتوم، مدفوع سخت، خونریزی خفیف رکتال
علائمی که هرگز با فیشر مزمن مقعد اتفاق نمی افتد: کاهش وزن ناخواسته

کوکسی دینیا

استخوان دنبالچه که کوکسیکس نامیده می شود پایین ترین قسمت ستون فقرات است. کوکسی دینیا درد در اطراف ناحیه استخوان دنبالچه است که به علت فشار روی استخوان دنبالچه مانند هنگام نشستن روی صندلی سخت باعث می شود. علائم با ایستادن یا راه رفتن بهتر می شوند. پزشکان کاملاً مطمئن نیستند که علت این درد چیست.
علائم: درد پشت، کمر درد، مقاربت دردناک، درد پشتی که به باسن می کشد، درد پایدار ثابت
علائم که همیشه با coccydynia رخ می دهد: درد مداوم ثابت
علائمی که هرگز با کوکسی دینیا اتفاق نمی افتد: تورم گرم و قرمز استخوان دنبالچه

پروستاتیت مزمن

پروستاتیت مزمن التهاب غده پروستات است که بین مثانه و آلت تناسلی قرار دارد که مایع را تولید می کند که از اسپرم محافظت می کند.

بیشتر بخوانید: درمان پروستات - درمان خانگی پروستات

سلولیتیس

سلولیت عفونت باکتریایی لایه های عمیق پوست است. این می تواند در هر جایی از بدن ظاهر شود اما رایج ترین آن در کف پاها، پایین پاها و چهره است.
اگر باکتری های استافیلوکوک داخل شکاف پوست از طریق برش، خراشیدگی و یا عفونت پوستی موجود مانند ادم و یا اگزما، وارد شود می تواند رشد کند.
افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف، مانند کورتیکواستروئیدها و یا شیمی درمانی و یا اختلال در گردش خون در اثر دیابت و یا بیماری های عروقی بیشتر حساس هستند.
نشانه ها تا حدودی به تدریج بوجود می آیند و حاوی درد، پوست قرمز می باشند.
اگر درمان نشود عفونت می تواند شدید باشد شکاف ایجاد کند و بافت اطراف آن نابود شود. در موارد نادر، عفونت می تواند مسمومیت خون یا مننژیت را ایجاد کند.
علائم درد شدید، تب، عرق سرد و ضربان قلب سریع باید بلافاصله توسط یک ارائه دهنده پزشکی دیده شود.
تشخیص از طریق معاینه فیزیکی انجام می شود.
درمان شامل آنتی بیوتیک ها، حفظ تمیزی زخم و گاهی جراحی برای برداشتن هر بافت مرده است. سلولیت اغلب رخ می دهد بنابراین مهم است که درمان برای هر شرایط اساسی و بهبود سیستم ایمنی با استراحت و تغذیه خوب انجام شود.
علائم: تب، لرز، قرمز شدن صورت، صورت متورم، درد صورت
علائم که همیشه با سلولیت رخ می دهد: قرمزی صورت، سطح قرمزی پوست

نئوپلاسم کولون

نئوپلاسم کولون به معنای "بافت جدید" است که در روده بزرگ رشد می کند. این نئوپلاسم ممکن است خوش خیم (سرطانی نیست) یا بدخیم (سرطان) باشد.
علت دقیق هر سرطانی ناشناخته است. عوامل خطر که به نظر می رسد عبارتند از:
سن بیش از پنجاه سال
سابقه خانوادگی بیماری.
یک رژیم غذایی با چربی بالا و فیبر کم در جهان مدرن
بیماری های التهابی مزمن کولون مانند بیماری کرون.
سیگار کشیدن و استفاده از الکل
دیابت، چاقی و عدم فعالیت.
اولین علائم معمولاً پولیپ، رشد کوچک در داخل روده است که می تواند در کولونوسکوپی تشخیص داده شود و قبل از اینکه بتواند سرطانی شود برداشته شود. علائم بعدی ممکن است خستگی ناخواسته باشد تغییر در عادات روده؛ ناراحتی مداوم شکم مانند گاز یا گرفتگی عضلانی؛ خون در مدفوع؛ یا خونریزی مجدد رکتوم
تشخیص از طریق کولونوسکوپی و گاهی آزمایش خون انجام می شود.
درمان توسط جراحی انجام می شود که ممکن است جزئی یا گسترده باشد و از طریق شیمی درمانی با پرتودرمانی، معمولاً قبل و بعد از جراحی انجام می شود. مراقبت های حمایتی برای حفظ راحتی بیمار همچنین بخش مهمی از درمان است.
علائم تاپ: خستگی، التهاب معده، تغییرات مدفوع، اسهال، یبوست

فیشر مقعدی

یک فیشر آنال ناحیه غشای مخاطی مقعد است که پاره شده است. انوس شکافی در انتهای دستگاه گوارش است که در آن مدفوع بدن را ترک می کند. یک شکاف عمدتاً به وسیله یبوست ایجاد می شود که باعث می شود تا دفع مدفوع بزرگ به سختی صورت گیرد. شکاف مقعدی یک اشکال سطحی در پوست است که از دیستال پوست تا خط دندانه ای قرار دارد و علت مراجعه سریع به اتاق اورژانس است. در اغلب موارد، شکاف های مقعد ناشی از مدفوع سخت و یا یبوست و همچنین آسیب است. شکاف های مقعدی در بزرگسالان و کودکان و کسانی که سابقه ی یبوست دارند شایع است. شکاف های مقعدی می تواند حاد (کمتر از 6 هفته) یا مزمن (بیش از 6 هفته) باشد. اکثر شکاف های مقعدی اولیه یا معمولی در خط میانی خلفی دیده می شود. درصد کمی از این ممکن است در خط میانی قدامی رخ دهد. سایر نقاط (شکافهای غیر معمولی یا ثانویه) می تواند به علت سایر شرایط اساسی که نیاز به کار بیشتر داشته باشند ایجاد می شود. تشخیص فیشر مقعد عمدتا بالینی است. چند گزینه درمان از جمله مدیریت پزشکی و گزینه های جراحی وجود دارد.(1)

درمان و تسکین درد رکتوم

درد رکتال می تواند ناراحت کننده باشد اما همچنین می تواند به عنوان یک مسئله ناخوشایند با پزشک صحبت کند. با این حال، به عنوان درد رکتوم می تواند نشانه یک مسئله اساسی جدی باشد بسیار مهم است که به دنبال راهنمایی پزشکی مناسب باشید. وقتی تصمیم بگیرید که آیا قرار ملاقات پزشک را انتخاب کنید به بخش اورژانس بروید یا فقط برخی از تغییرات کوچک را در خانه انجام دهید موارد زیر را در نظر داشته باشید:
هنگامی که درد رکتوم اضطراری است
شما باید به اتاق اورژانس بروید اگر:
شما خونریزی شدید رکتوم را تجربه می کنید: به خصوص اگر خونریزی در غیاب دفع رخ دهد
شما خونریزی مقعدی دارید که با سرگیجه یا سبکی سر همراه است
درد شما همراه با تب بالا است:> 103 درجه فارنهایت
درد شما همراه با یبوست و عدم وجود کامل نفخ
چه زمانی برای دیدن یک دکتر برای درد رکتوم بروید
درد رکتوم به طور عمده در زمینه دفع باشد
شما متوجه خونریزی خفیف شده اید: یا قطرات خون در کاغذ توالت یا کاسه توالت پس از دفع.
شما حملات متناوب یا اسپاسم درد شدید رکتوم را که بیش از 5 دقیقه طول می کشد تجربه می کنید.
شما هر گونه رشد پوستی جدید را در ناحیه انورکتال می بینید.
توسعه هر زخم باز در ناحیه انورکتال.

درمان در خانه برای درد رکتوم

گاهی اوقات می توانید قبل از اینکه با علائم درد رکتوم مراجعه کنید چند مورد را در خانه امتحان کنید.
مصرف آب و فیبر خود را افزایش دهید: اگر مشکوک هستید که درد رکتوم شما با یبوست یا مشکل دفع مدفوع همراه است سعی کنید از مایعات بیشتر و اضافه کردن غذاهای غنی از فیبر (مانند میوه ها و سبزیجات تازه) به رژیم خود استفاده کنید.
برای مقابله با هموروئید یا تحریک: برای هموروئید درجه پایین، تعدادی از داروهای پماد ضد درد و کرم های کورتیکواستروئید می توانند برای تسکین موقتی خارش، خونریزی یا درد استفاده شوند. با این حال، این نباید بیش از 7 تا 10 روز استفاده شود زیرا استفاده طولانی مدت می تواند پوست را تحریک کند. در نهایت، بهتر است از مشاوره یک پزشک برای علت درد اصولی رکتوم و پیدا کردن یک راه حل دراز مدت استفاده کنید.

در ادامه بخوانید: اسپاسم روده - علائم و علل اسپاسم روده 

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search