پزشکی

ندول تیروئید هیپواکو: این به چه معنی است و آیا خطر ابتلا به سرطان دارد؟

ندول تیروئید

منظور از ندول یا گره هیپواکوئیک چیست؟ گره های تیروئید، توده یا برآمدگی کوچک در غده تیروئید شما هستند که در قاعده گردن قرار دارند. آنها کوچک هستند و معمولاً فقط در طول معاینه نشان داده می شوند. نودول ها از یک تیروئید بزرگ شده، که گواتر نیز نامیده می شود متفاوت است اما گاهی اوقات دو حالت در موارد ندول گواتر وجود دارد.

اصطلاح "Hypoechoic" به شیوه ای است که یک گره در یک سونوگرافی به نظر می رسد. ماشین های سونوگرافی موجب ایجاد امواج صوتی می شوند که به بدن شما از بافت ها، استخوان ها، عضلات و سایر مواد دیگر نفوذ می کند
راه هایی که این صداها را به تصویر می کشند اکوژنیک شناخته می شوند. چیزی که با اکوژنیک کم، در تصویر تاریک به نظر می رسد hypoechoic نامیده می شود در حالی که چیزی با اکوژنیک بالا شفاف به نظر می رسد و hyperechoic نامیده می شود.
گره هیپواکوئیک، گاهی اوقات ضایعه هیپواکوئیک نامیده می شود در تیروئید توده ای است که در سونوگرافی تیره تر از بافت اطراف آن ظاهر می شود. این اغلب نشان می دهد که یک توده جامدتر از پر شدن از مایع است. ندول تیروئید توده هایی هستند که می توانند بر روی غده تیروئید رشد کنند. این گره ها نسبتاً شایع هستند و معمولاً بی ضرر هستند اما خطر ابتلا به سرطان تیروئید بسیار کم است.
تیروئید غده کوچک در بخش گردن است که هورمون ها را برای تنظیم متابولیسم بدن ایجاد می کند. ندول می تواند بر روی این غده در طول رشد بافت تیروئید و کیست توسعه پیدا کند.
در این مقاله، ما بررسی می کنیم که کدام غده هیپواکوئیک و خطر ابتلا به سرطان وجود دارد. ما همچنین درباره علل بحث می کنیم و پس از اینکه یک پزشک یک گره هیپواکوئیک را تشخیص داد اتفاق می افتد.

گره هیپواکوئیک چیست؟

یک پزشک ممکن است یک گره هیپواکوئیک تیروئید را در هنگام چک کردن گردن فرد پیدا کند.
اگر یک گره تیروئید به اندازه کافی بزرگ باشد می تواند باعث ایجاد یک توده یا تورم در گردن شود که ممکن است فرد احساس کند. یک پزشک همچنین ممکن است ندولهای تیروئید را در معاینه معمول یا آزمون سر و گردن فرد کشف کند.
پزشکان معمولاً با استفاده از یک آزمایش اولتراسوند یا سونوگرافی، ندول های تیروئید را بررسی می کنند.
گره های تیروئید دارای ویژگی های خاصی هستند که به پزشک اجازه می دهد تا خطر بالقوه سرطان تیروئید را ارزیابی کند. به عنوان مثال، گره های تیروئید پر شده از کیست و یا مایع، اغلب خوش خیم هستند به این معنی که آنها غیرسرطانی هستند.
اکوژنیک به درخشندگی کمتر یک گره تیروئید نسبت به بقیه بافت تیروئید اشاره دارد. گره های هیپواکوئیک نسبت به بافت اطراف تیروئید تیره تر است که نشان می دهد که گره ها جامدتر از پر شدن با مایع هستند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

آیا خطر سرطان وجود دارد؟

بیشتر گره های تیروئید خوش خیم هستند به گفته انجمن تیروئید آمریکا (ATA)، حدود 5٪ از گره های تیروئید به سرطان تیروئید تبدیل می شوند.
ATA همچنین یادآور می شود که گره های هیپواکوئیک تیروئید جامد شانس بیشتری برای تبدیل شدن به سرطانی در مقایسه با ضایعات کیستیک و یا پر شده از مایع است. با این حال، ویژگی های دیگر، مانند اندازه، همچنین ممکن است خطر بالقوه توسعه گره در سرطان تیروئید را نشان دهد. پزشکان در صورت لزوم آزمایش های بیشتری را توصیه می کنند.
اگر یک پزشک متقاعد شود که یک گره سرطانی است ممکن است نمونه برداری fine-needle را برای برداشتن نمونه کوچکی از سلول ها برای تجزیه و تحلیل بیشتر انجام دهند.
علل
طبق گفته ATA، حدود 50 درصد افراد مبتلا به گره تیروئید تا سن 60 سالگی قابل تشخیص هستند. با این حال، بسیاری از مردم نمی دانند که آنها یک گره تیروئید دارند.
پزشکان دقیقاً مطمئن نیستند که علت بیشتر گره های تیروئید چیست. با این حال، شرایط خاص می تواند خطر ابتلا به گره های تیروئید را افزایش دهد از جمله:
تیروئیدیت هاشیموتو، که یک بیماری اتوایمیونی پایه و شایع ترین علت کم کاری تیروئید است (تیروئید تحت فعال).
کمبود ید، که همچنین می تواند منجر به افزایش غده تیروئید یا گواتر شود. با این حال، کمبود ید در کشورهای توسعه یافته مانند ایالات متحده بسیار غیر معمول است.

بعد چه اتفاقی می افتد؟

اگر یک پزشک در غربالگری، تیروئید Hypoechoic را در معاینه اولتراسوند تشخیص دهد ممکن است توصیه شود که فرد تحت آزمایش یا عمل جراحی قرار گیرد. ما این گزینه ها را در زیر بحث می کنیم.

آزمایش خون

پزشک می تواند آزمایش خون را برای بررسی اینکه آیا تیروئید به طور طبیعی عمل می کند سفارش می دهد. آزمایش خون می تواند سطح هورمون تحریک کننده تیروئید و تیروکسین را اندازه گیری کند که می تواند نشان دهنده آن باشد که یک فرد مبتلا به هیپوتیروئیدی یا هیپرتیروئیدی (تیروئید بیش از حد فعال) است.
اسکن تیروئید هسته ای
کمتر شایع است پزشک ممکن است یک اسکن تیروئید هسته ای را توصیه کند. این آزمایش می تواند به ارزیابی گره هایی که سبب پرکاری تیروئید می شود کمک کند.

بیوپسی fine needle

بیوپسی fine needle یک روش سریع است که پزشکان اغلب می توانند در دفتر یا کلینیک خود انجام دهند این یک روش ساده است که فقط 20 دقیقه طول می کشد. این شامل قرار دادن یکfine needle از طریق پوست گردن فرد به گره برای گرفتن یک نمونه کوچک از بافت است. دکتر می تواند از اسکن اولتراسوند برای کمک به هدایت سوزن استفاده کند.
یک دانشمند سپس نمونه بافت را زیر میکروسکوپ بررسی می کند تا حضور سلول های سرطانی را بررسی کند.

عمل جراحی

پزشک ممکن است عمل جراحی را برای حذف گره های بالقوه سرطانی تیروئید توصیه کند.
اگر یک پزشک متقاعد شود که یک گره تیروئید سرطانی است معمولاً یک تیروئیدکتومی را توصیه می کنند که یک روش جراحی برای حذف بخش یا تمام غده تیروئید است. در پی تریروئیدکتومی کلی، مردم باید قرص های جایگزین هورمون را برای بقیه عمر خود برای جلوگیری از نشانه های هیپوتیروئیدی مصرف کنند.
اگر سرطان تیروئید کوچک باشد و به غده تیروئید محدود شود جراحی ممکن است به اندازه کافی برای درمان سرطان بدون درمان بیشتر باشد. با این حال، اگر سرطان به گره های لنفاوی یا سایر قسمت های بدن گسترش یابد، ممکن است فرد نیاز به درمان های بیشتر داشته باشد.

سایر گزینه های درمان می تواند شامل موارد زیر باشد:

درمان ید رادیواکتیو
پرتو درمانی
شیمی درمانی
درمان های هدفمند
پزشکان همچنین ممکن است جراحی را برای افرادی که دارای گره های غیر تهاجمی تیروئید هستند و باعث ایجاد نشانه هایی مانند تغییرات صوتی و بلع یا مشکل تنفس می شوند توصیه می کنند.
خلاصه
ندول تیروئید در غده تیروئید توسعه می یابد. این گره ها گسترده هستند اما بیشتر آنها خوش خیم هستند.
پزشکان معمولاً با استفاده از اسکن اولتراسوند، ندول تیروئید را بررسی می کنند. گره های تیروئید Hypoechoic نسبت به بافت های اطراف آن تیره تر می شوند. این نوع گره معمولاً جامدتر از پر شدن با مایع است.
اگر یک پزشک متقاعد شود که گره تیروئید ممکن است سرطانی باشد آزمایش های بیشتری مانند آزمایش خون و بیوپسی توصیه می کند.
درمان اصلی برای گره های سرطانی جراحی حذف بخش یا تمام غده تیروئید است. یک پزشک همچنین می تواند از بین بردن گره های غیر سرطانی که باعث ایجاد مشکل می شوند را توصیه شود.

بیشتر بدانید: تفسیر نتایج سونوگرافی تیروئید | چگونه نتایج آزمایش تیروئید را بخوانیم؟

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (6)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 2 رای

  1. خدیجه

سلام من سونو دادم نوشته یه ندول هایپواکو در لوب چب به ابعاد ۱۰*۷ هست ایا خطر ناک هست من خیلی نگرانم

  پیوست ها
 

  1. دختر

سلام سونوگرافی من وجود یک ندول سالید هایپر اکو به اندازه ۵۱ میلی متر رو نشون میده ایا خطر سرطانی بودنش زیاده؟؟؟

  پیوست ها
 

  1. منصور

سلام
خسته نباشید
من جدیدا ازمایش دادم سطح TSH0/05بود سونو هم دادم نوشتهیک ندول هیپو اکوبه اندازه 6در 6ونیم در لوپ راست تیرویید مشاهده شد که حاوی یک کانون کاسیفیه کوچک داخلی میباشد
یعنی سرطان دارم

  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    منصور
  1. 5 / 5

بیشتر گره های تیروئید خوش خیم هستند به این معنی که سرطانی نیستند. حدود 2 یا 3 نفر از 20 نفر بدخیم یا سرطانی هستند. گره های بدخیم می توانند به بافت های اطراف و سایر قسمت های بدن سرایت کنند.
گره های جامد تیروئید به احتمال زیاد بدتر از ندول های پر...

بیشتر گره های تیروئید خوش خیم هستند به این معنی که سرطانی نیستند. حدود 2 یا 3 نفر از 20 نفر بدخیم یا سرطانی هستند. گره های بدخیم می توانند به بافت های اطراف و سایر قسمت های بدن سرایت کنند.
گره های جامد تیروئید به احتمال زیاد بدتر از ندول های پر از مایع هستند اما هنوز به ندرت سرطانی هستند.
بخاطر داشته باشید گرچه گره های هیپوکوئیک احتمال سرطانی دارند ولی اکوژنیسیته پیش بینی کننده قابل اعتمادی برای سرطان تیروئید نیست. این به سادگی نشانه ای است که دکتر شما ممکن است نیاز به انجام آزمایشات اضافی مانند نمونه برداری داشته باشد.
گره های تیروئید بسیار شایع هستند. برخی مطالعات نشان می دهد که بیش از 50 درصد مردم ممکن است دارای گره تیروئید باشند.
گره های تیروئید می توانند در اثر موارد مختلفی ایجاد شوند از جمله:
کمبود ید
رشد بیش از حد بافت تیروئید
کیست تیروئید
تیروئیدیت، تیروئیدیت هاشیموتو نیز نامیده می شود
گواتر

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. سالومه

سلام
سونوی تیرویید من دارای نودل هیپوکويک ۱۶.۸در طرف راست و ۱۰.۸در طرف چپ دیده شده ایا نیاز به بیوپسی دارم؟

  پیوست ها
 

  1. تیارا
  1. 5 / 5

با سلام
جواب سونوی من وجود یک ندول هیپواکو و وجود لنف نود ری اکتیو ب اندازه ۵میلی متر در زنجیره ژوگولار هست
میخاستم بدونم این موارد چقدر خطرناک هستند ؟

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search