پزشکی

روده های بیش فعال - علل و درمان

روده های بیش فعال

دستگاه گوارش سیستم فاضلاب بدن است که مواد زائد بدن از متابولیسم را پردازش می کند. خروجی آن، مدفوعی است که از طریق حرکات روده در فواصل منظم تخلیه می شود.

اختلال در عملکرد یکی از اینها باعث می شود تا روی قسمتهای دیگر اثر کند. یكی از شایعترین اختلالات دستگاه گوارش، روده بیش فعال است. عادت روده در افراد متفاوت است. برای برخی افراد، طبیعی است که دو بار در روز مدفوع داشته باشند. در حقیقت، اگر حتی یک حرکت روده را از دست بدهد ممکن است فرد احساس ناراحتی و نفخ کند. برای افراد دیگر، یک عادت روده معمولی ممکن است به معنای عبور مدفوع هر روز باشد. تا زمانی که فرد بین سه بار در روز تا سه بار در هفته مدفوع داشته باشد عادت روده طبیعی تلقی می شود.

روده های بیش فعال در مقابل اسهال

نکته ای وجود دارد که روده ها را می توان براساس تعداد دفعات مدفوع در یک روز یا هفته، بیش فعال یا غیرفعال دانست. اصطلاح اسهال که حاکی از عبور بیش از 200 گرم یا 200 میلی لیتر از مدفوع است که معمولاً در بیش از سه حرکت روده در طی 24 ساعت انجام می شود هیچ تغییری در عادت روده ندارد. بعضی اوقات ممکن است برای مدت کوتاهی حرکات مکرر روده وجود داشته باشد اما اسهال نیست.
همراه با اسهال، مدفوع به صورت آبکی یا دارای قوام سست است و اغلب در موارد شدید همراه با علائم دیگری مانند فوریت برای دفع مدفوع، گرفتگی شکم، نفخ بیش از حد، نفخ شکم و بی اختیاری روده همراه است. در بعضی مواقع ممکن است فرد حرکات مکرر روده را تجربه کند جایی که مدفوع از قوام طبیعی برخوردار است. در این حالت، آن را در دسته اسهال قرار نمی دهد اما نمی توان نادیده گرفت که بیشتر از حد معمول است.
حرکات مکرر روده که شل و آبکی نیستند و ناگهان بوجود نمی آیند ممکن است اسهال نباشد. به طور واضح از نظر بالینی نمی توان تعریف کرد و در عوض از آن به عنوان روده بیش فعال یاد می شود. این در شرایطی مانند سندرم روده تحریک پذیر (IBS) مشاهده می شود. یک روده بیش پاتولوژیکال نیست و در صورت تداوم طولانی مدت، عوارضی مانند کم آبی بدن را به همراه نخواهد داشت. با این وجود، هرگونه اختلال در عادت روده باید با دقت ارزیابی و کنترل شود. بعضی اوقات ممکن است با شرایط جدی مانند سرطان روده بزرگ بروز کند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علل روده های بیش فعال

فعالیت روده به دلیل عوامل مختلفی است. عضلات ریز در دیواره های روده منقبض می شوند و به شیوه ای ریتمیک معروف به پریستالسیس منقبض می شوند. این مواد غذایی را هدر می دهد و از طریق روده به هدر می رود. فعالیت عضلات توسط اعصاب کنترل می شود و همچنین می تواند تحت تأثیر مواد شیمیایی مختلفی از جمله داروها، سموم و هورمون ها قرار بگیرد. حتی مقدار آب و بخش عمده مدفوع می تواند بر تحرک روده تأثیر بگذارد.
هرگونه تحریک و یا صدمه به روده همچنین می تواند فعالیت آن را افزایش داده و حرکت را از طریق روده سرعت ببخشد. این می تواند بر توانایی روده در جذب مجدد آب از مدفوع تأثیر بگذارد. این حرکت که به عنوان تحرک روده شناخته می شود مسئولیت دفع مدفوع را نیز بر عهده دارد. مدفوع را به سمت راست روده که سپس به محیط بیرون رانده می شود فشار می دهد. هنگامی که تحرک روده سریعتر از حد نرمال باشد ممکن است مدفوع برای مدت زمان کافی برای جذب مجدد آب در روده ها باقی نماند. این بیشتر به مدفوع آبکی که در بیماری های اسهالی دیده می شود کمک می کند.

تغذیه و سبک زندگی

برخی از عوامل رژیم غذایی و شیوه زندگی (عوامل فیزیولوژیکی) ممکن است بر ترکیب مدفوع و تحرک روده تأثیر داشته باشد که منجر به حرکات بیش از حد روده می شود.
غذا - غذاهای خاص، به خصوص غذاهای پرادویه، پرخوری، خوردن مکرر.
مایعات - مصرف بیش از حد مایعات ممکن است حرکات طبیعی روده را تنظیم یا بازیابی کند.
دریافت فیبر بالا ممکن است حرکات طبیعی روده را تنظیم کند اما می تواند به گاز یا اسهال بیش از حد نیز کمک کند.
استرس - اضطراب.
محرک - نیکوتین، کافئین.
ورزش - فعالیت بدنی متوسط عادت روده را تنظیم می کند در حالی که فعالیت بیش از حد شدید ممکن است باعث اسهال شود.
اختلالات عملکردی
سندرم روده تحریک پذیر (IBS) احتمالاً شناخته شده ترین اختلال عملکردی روده است. این بدان معناست که هیچ ناهنجاری قابل تشخیص وجود ندارد که بتواند به تغییر در عادات روده و همچنین علائم دیگری که اغلب مانند گرفتگی شکم، نفخ شکم و اتساع شکم وجود دارد نسبت دهند. استرس، محرک ها و غذاهای خاص برای تشدید شرایط شناخته شده است. علت دقیق IBS ناشناخته است اما با اختلال در تحرک دستگاه گوارش همراه است.
IBS ممکن است اسهال غالب یا یبوست غالب باشد. غالباً ممکن است بین این دو حالت یک تغییر وجود داشته باشد. از نظر نوع اسهال غالب، فرد در طول دوره بیماری اسهال را تجربه نخواهد کرد. در عوض، قسمتهای مکرر اسهال وجود دارد اما اکثر بیماران روده های بیش فعال دارند یعنی حرکات روده 3 تا 5 بار در روز (گاهی اوقات بیشتر) که از قوام طبیعی برخوردار است. اکثر بیماران بعد از خوردن غذا، حتی در صورت عدم استرس، این غذاهای شناخته شده یا استفاده از محرک را تجربه می کنند.

علائم روده بیش فعال چیست؟

علائم شایع روده بیش فعال:
دردهایی که به ویژه بعد از خوردن غذاهای چرب یا تند ایجاد می شود و می رود.
نفخ شکم.
اسپاسم روده که همراه با پریستالسیس پر سرعت است اغلب در سمت چپ شکم (گرفتگی شکم) احساس می شود.
آروغ زدن.
احساس نفخ.
ناراحتی شکم.
بی اختیاری مدفوع (اسهال یا یبوست)
ریفلاکس اسید (رگورژیتاسیون)
هر یک از بیماریهای فوق الذکر دستگاه گوارش باعث علائم فوق می شود از این رو تشخیص دقیق ممکن است دشوار باشد. دریافت مشاوره حرفه ای از یک ارائه دهنده مراقبت های سلامت معتبر (GP یا یک متخصص گوارش) و ارزیابی دقیق علائم برای تعیین علت قبل از توصیه درمانی مناسب مهم است.

داروها و بیماریها

علل پاتولوژیک روده بیش فعال می تواند به حاد یا مزمن تقسیم شود و بیشتر آنها در نهایت منجر به اسهال می شود. برخی از این دلایل عبارتند از:
داروها
- ملین
- آنتی بیوتیک ها (اسهال مرتبط با آنتی بیوتیک)
- آنتی اسیدها (حاوی منیزیم)
- آنالوگ پروستاگلاندین (داروی اسید معده)
- شیمی درمانی
عفونت ها - ویروسی، باکتریایی، انگلی
- گاستروانتریت
- آنفلوآنزای معده
- عفونت معده
- انگل های روده انسان
عدم تحمل غذا و سندرم سوء جذب
- عدم تحمل لاکتوز
- عدم تحمل گلوتن
- سوء جذب فروکتوز
- کمبود آنزیم لوزالمعده (نارسایی اگزوکرین)
اختلالات غدد درون ریز
- پرکاری تیروئید
- تومورهای غدد درون ریز
بیماری های روده و جراحی روده
- بیماری التهابی روده (IBD) - کولیت اولسراتیو، بیماری کرون
- جراحی بای پس معده
- برداشتن روده (سندرم روده کوتاه)
- عمل جراحی ویپل
سرطان
- روده بزرگ یا کولورکتال
- روده کوچک

چگونه می توان حرکات روده را آهسته کرد

هر بیماری زمینه ای که باعث اسهال یا حرکات بیش از حد روده می شود و ممکن است در طبیعت اسهال نباشد باید درمان شود. با این حال، برخی از تغییرات رژیم غذایی و شیوه زندگی ممکن است مفید باشد. برای مشاوره در مورد رژیم های غذایی و شیوه زندگی خاص برای حرکات بیش از حد روده همیشه با یک متخصص پزشکی مشورت کنید.
تمام مواد محرک از جمله نوشیدنی های کافئین دار مانند قهوه را به حداقل رسانده یا متوقف کنید. محصولات جایگزین نیکوتین همچنین مصرف دخانیات (سیگار کشیدن یا جویدن تنباکو) باید قطع شود.
در هر زمان یک غذا را حذف کنید. این به شناسایی غذاهای محرکه که ممکن است دلیل تحرک غیرطبیعی روده باشد کمک می کند. عدم تحمل لاکتوز یکی از شایع ترین شرایط رژیم غذایی است و باید از شیر و لبنیات کاسته یا از مصرف آن خودداری کرد.
فیبر برای عادت منظم روده و سلامت کلی روده از اهمیت زیادی برخوردار است. در حالت ایده آل فیبر در غذاها تهیه می شود اما ممکن است از مکمل ها نیز استفاده شود. با این حال، فیبر رژیم غذایی بیش از حد همچنین ممکن است به ناهنجاری های عادت روده کمک کند.
روده ها را منظم کنید تا تعداد دفعات حرکت روده ها محدود شود. هیچگاه توصیه نمی شود هنگام بروز حرکت روده آن را مهار کنید. اما اگر حرکات روده به صورت مزمن بیش از حد مکرر باشد ممکن است نوعی آموزش روده کمک کند.

در ادامه بخوانید: صدای های عجیب و غریب در شکم

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search