پزشکی

مروری بر طوفان تیروئید: علائم و درمان

سونوگرافی تیروئید

بیماری گریوز یک بیماری خود ایمنی است که به طور معمول باعث پرکاری تیروئید می شود و در آن غده تیروئید بیش از حد هورمون تیروئید تولید می کند و بیش فعال می شود.

در 1 تا 2 درصد موارد، تیروئید مقدار زیادی از هورمونهای اصلی درگیر در عملکرد تیروئید - تریودوتیرونین (T3) و تیروکسین (T4) را تولید می کند. این می تواند باعث شود ضربان قلب، فشار خون و دمای بدن به طور غیرقابل کنترل زیاد بالا رود - چیزی که به عنوان یک طوفان تیروئید شناخته می شود. این خطرناک و بالقوه تهدید کننده زندگی است.
در پرکاری تیروئید در اثر هورمونهای تیروئید بیش از حد، طوفان تیروئید می تواند اتفاق بیفتد و از جمله دیگر مشکلات جدی منجر به افزایش بالقوه تهدید کننده زندگی در ضربان قلب و دمای بدن شود.
تیروئید برای بدن شما کارهای زیادی انجام می دهد. غده کوچک که در قسمت جلوی گردن شما قرار دارد هورمون تیروئید تولید می کند که برای کنترل متابولیسم بدن شما بسیار مهم است - همه چیز از سرعت ضربان قلب شما تا اینکه چقدر سریع کالری می سوزانید توسط یک عضو کوچک مشخص می شود. این بدان معناست که وقتی دقیقاً همانطور که باید عمل نمی کند همه چیز از همگام شدن خارج می شود.
تیروئید شما می تواند دچار کم کاری (کم کاری تیروئید) یا بیش فعال (پرکاری تیروئید) شود اما دومی شایع تر است مریلین تان، دکتر مدیر کلینیک غدد درون ریز استانفورد در کالیفرنیا می گوید: علت اصلی پرکاری تیروئید بیماری گریوز است یک بیماری خود ایمنی است که به غده تیروئید آسیب می رساند و بیشتر مردان را درگیر می کند.
پرکاری تیروئید با دارو قابل کنترل است اما اگر مدت طولانی کنترل نشود می تواند منجر به اورژانس پزشکی شود که به عنوان طوفان تیروئید شناخته می شود.

بیشتر بخوانید:

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

طوفان تیروئید چیست؟

طوفان تیروئید شرایطی است که وقتی تیروئید آنقدر بیش فعال است که سطح هورمون تیروئید در خون سمی شود ایجاد می شود. این یک وضعیت تهدید کننده زندگی است که نیاز به درمان فوری پزشکی دارد.
"خوشبختانه، این بسیار نادر است" دکتر آنه کاپولا استاد پزشکی در زمینه دیابت، غدد درون ریز و متابولیسم و عضو تیم درمان تیروئید در مرکز پزشکی پن در فیلادلفیا می گوید:. این مورد به خوبی مطالعه نشده است اما دکتر کاپولا نشان می دهد که تقریباً از هر 100000 بیمار بستری در هر سال، حدود 5 مورد طوفان تیروئید دارند.
این چیزی نیست که شما فقط یک شبه بدون آنکه تیروئید بیش فعال داشته باشید ایجاد کنید. در اکثر اوقات، افرادی که دچار طوفان تیروئید می شوند مدت مدیدی دچار پرکاری تیروئید شده اند. دکتر کاپولا می گوید: بیشتر افراد به دلیل پرکاری تیروئید طبیعی که به دنبال مراقبت پزشکی هستند قبل از اینکه به سطح خطرناک تیروئید تبدیل شود به اندازه کافی بیمار هستند.

علل و عوامل خطر

عامل خطر اصلی طوفان تیروئید، بیماری Graves درمان نشده و یا پرکاری تیروئید است.
حتی هنگامی که بیماری گریوز شناسایی و تحت درمان قرار می گیرد عوامل دیگری وجود دارد که خطر توفان تیروئید را افزایش می دهد:
عفونت، به ویژه عفونت های ریه، عفونت های گلو یا ذات الریه.
تغییرات قند خون، از جمله کتواسیدوز دیابتی و هیپوگلیسمی ناشی از انسولین.
جراحی اخیر در غده تیروئید یا ضربه به تیروئید.
حذف ناگهانی داروهای ضد تیروئید.
ید رادیو اکتیو (RAI) تیروئید.
لمس بیش از حد (دست زدن یا دستکاری) غده تیروئید.
قرار گرفتن در معرض مقدار زیادی ید (مانند ماده حاجب حاوی ید یا داروی قلب آمیودارون).
استرس عاطفی شدید.
مصرف بیش از حد داروهای هورمون تیروئید.
توکسمی بارداری و زایمان.

بزرگترین عامل خطر

اگر پرکاری تیروئید خیلی طولانی کنترل نشود طوفان تیروئید می تواند رخ دهد. دکتر کاپولا می گوید: "اکثر اوقات، بیماران مبتلا به بیماری تیروئید شناخته شده و مصرف داروها را متوقف کرده اند." وی گفت: "تا زمانی که به نوعی داروی ضد تیروئید استفاده کنید شما را از دردسر دور می کند. بنابراین به طور کلی، شما داروی تیروئید را متوقف می کنید و در پایان توفان تیروئید ایجاد می شود. "
دکتر تان می افزاید: عدم دسترسی به مراقبت های سلامتی خوب، بدون بیمه بودن یا کم بیمه بودن یا مشغله داشتن چیزهای دیگر که در زندگی برای مراقبت از خود اتفاق می افتد همگی می توانند عواملی باشند که افراد را به سمت عدم درمان صحیح پرکاری تیروئید خود سوق می دهد. وی می افزاید: "طوفان تیروئید در بیمارانی که مراقبت های پزشکی اخیر زیادی انجام نداده اند بیشتر در افرادی که بیمه نشده اند رخ می دهد.

محرک های دیگر

دکتر کاپولا می گوید غالباً نوعی محرک وجود دارد که می تواند باعث شود کسی که سطح هورمون کنترل نشده تیروئید دارد دچار طوفان تیروئید شود. وی می گوید عفونت، جراحی یا تروما، حمله قلبی یا حتی زایمان باعث می شود که شما از پرکاری تیروئید به طور منظم به طوفان تیروئید بروید. دکتر کاپولا می گوید واقعاً مشخص نیست که چرا این وقایع می توانند مشکلاتی ایجاد کنند اما این امکان وجود دارد که برای کسی که مبتلا به پرکاری تیروئید درمان نشده است استرس اضافی که این چیزها بر بدن وارد می کنند اساساً آنها را به بالای لبه می اندازد.
در موارد نادر، طوفان تیروئید می تواند با استفاده از ید رادیواکتیو ایجاد شود درمانی که ممکن است برای پرکاری تیروئید ناشی از بیماری گریوز باشد.

علائم طوفان تیروئید

علائم طوفان تیروئید معمولاً بسیار شدید است و شامل موارد زیر است:
تب بسیار بالای 100 تا 106 درجه فارینهایت
ضربان قلب بسیار بالا، که می تواند تا 200 ضربان در دقیقه باشد (BPM)
تپش قلب، درد قفسه سینه و تنگی نفس
فشار خون بالا
سردرگمی، هذیان و حتی روانپریشی
ضعف شدید جسمی و عضلانی
خستگی شدید و فرسودگی شدید
بی قراری شدید، عصبی بودن و نوسانات روحی
رفلکس های بیش از حد واقع، به خصوص در نواحی زانو و مچ پا
تنفس دشوار
حالت تهوع، استفراغ و اسهال
تعریق زیاد یا کمبود آب بدن
گیجی یا کما
کاهش وزن چشمگیر اخیر
عوارض توفان تیروئید شامل سکته مغزی و حمله قلبی است که می تواند منجر به مرگ شود.
دکتر تان می گوید بیشتر این علائم طوفان تیروئید همچنین علائم پرکاری تیروئید و بسیاری دیگر از بیماری های غیر تیروئیدی است. بنابراین، در حالی که ممکن است شما چیزی را تجربه کنید که اورژانسی نیست آرام باشید (این احتمال بیشتر است)، اگر مبتلا به پرکاری تیروئید هستید و این علائم را تجربه کرده اید و یا از شدت زیاد علائم برخوردار هستید باید همیشه به پزشک مراجعه کنید تا از همه چیز اطمینان حاصل کند. "حتی اگر این فقط پزشک معالج اصلی یا مراقبت فوری شما باشد آنها می توانند آزمایش هایی را برای شما انجام دهند تا آنچه را که اتفاق می افتد را امتحان کنید."
دکتر تان می گوید شما همچنین باید مراقب علائم بیماری قلبی باشید که ممکن است در اثر طوفان تیروئید اتفاق بیفتد. این موارد شامل مشکل در تنفس، احتباس مایعات، تب و تغییر وضعیت روحی است. در بدن، هورمون اضافی تیروئید می تواند منجر به تپش قلب شود که قلب را مجبور به پمپ سریع تر و در نتیجه کار بیش از حد کند. بدون درمان، این می تواند به نارسایی احتقانی قلب منجر شود وقتی قلب دیگر نتواند مقدار خون مورد نیاز بدن را پمپ کند. ایجاد مایعات در ریه ها یا اندام ها نیز می تواند با نارسایی قلبی رخ دهد.
نکته: هر وقت مشکوک به طوفان تیروئید هستید باید سریعاً به اورژانس بروید. طوفان تیروئید نیاز به درمان فوری دارد زیرا تهدید کننده زندگی است و می تواند به سرعت توسعه یابد و بدتر شود.

تشخیص طوفان تیروئید

پزشکان یک سیستم امتیاز دهی را ایجاد کرده اند که به آنها کمک می کند تا علائم را به سرعت ارزیابی کرده و تشخیص احتمالی طوفان تیروئید را انجام دهند بنابراین آنها می توانند به سرعت درمان را شروع کنند. این سیستم شامل اندازه گیری دما، ضربان قلب، علائم دستگاه گوارش، علائم عصبی و توجه به اینکه آیا بیمار طوفان تیروئید قبلی داشته است.
بعضی اوقات، آزمایش خون برای جستجوی سطح بالای هورمونهای تیروئید انجام می شود. آزمایش TSH (هورمون تحریک کننده تیروئید) نیز ممکن است انجام شود. از آنجا که طوفان تیروئید یک اورژانس پزشکی است به هر حال به ندرت زمان لازم برای انتظار نتایج آزمایش وجود دارد و فوراً درمان آغاز می شود.

درمان طوفان تیروئید

هنگام درمان طوفان تیروئید، پزشکان اغلب از "پنج Block" استفاده می کنند:
سنتز هورمون تیروئید را با استفاده از داروهای ضد تیروئید مسدود می کنند این کار معمولاً بلافاصله با دوزهای بارگیری اولیه بیشتر و تجویز مکرر از دوزهای اضافی انجام می شود. در بیمارانی که تحمل داروهای آنتی تیروئید را ندارند لیتیوم بعضی اوقات استفاده می شود.
مسدود کردن ترشح هورمون تیروئید با استفاده از یک یدید پتاسیم: این معمولاً پس از داروهای ضد تیروئید تجویز می شود و به سرکوب رهاسازی هورمون تیروئید کمک می کند.
تبدیل T4 به T3 را با استفاده از داروی کورتیکواستروئیدی، مانند هیدروکورتیزون مسدود می کنند.
از داروی بتا بلاکر مانند پروپرانولول برای کاهش فشار خون و ضربان قلب استفاده می شود.
میزان جذب مجدد هورمونهای تیروئید را با یک اسید صفراوی مانند کلستیرامین کاهش می دهند.
درمان حمایتی همچنین ممکن است شامل خنک کننده برای کاهش درجه حرارت بدن، مایعات برای مقابله با کم آبی بدن و معالجه برای سایر عفونت ها می باشد.
به طور معمول، اگر درمانها به مرحله اجرا درآیند در طی 24 تا 72 ساعت بهبودی مشاهده خواهد شد.
میزان مرگ و میر در افرادی که طوفان تیروئید تحت درمان قرار نمی گیرد 75 درصد است. هنگام درمان، میزان مرگ و میر از 20 درصد به 30 درصد کاهش می یابد.
هنگامی که طوفان تیروئید به این رویکردها پاسخ نمی دهد پلاسمارفرزیس، یک روش تصفیه خون، گاهی انجام می شود تا هورمون تیروئید از جریان خون خارج شود. فقط درصد کمی از هورمون در طی هر جلسه قابل برداشتن است بنابراین لازم است چندین بار انجام شود.
در موارد نادر، تیروئید از نظر جراحی برداشته می شود اما پزشکان باید بسیار مراقب باشند زیرا اگر سطح هورمون در حال حاضر زیاد باشد جراحی می تواند باعث بدتر شدن طوفان تیروئید شود.

درمان و پیشگیری طولانی مدت

دکتر کاپولا می گوید شایع ترین علت پرکاری تیروئید بیماری گریوز است که یک بیماری خود ایمنی است و قابل درمان نیست. بنابراین مهمترین چیز برای بیماران داشتن یک برنامه درمانی طولانی مدت است. پرکاری تیروئید به طور معمول با داروهای ضد تیروئید و یا بتا بلاکرها (برای کنترل تأثیر هورمون تیروئید در قلب)، ید رادیواکتیو یا جراحی برای از بین بردن بخشی یا تمام تیروئید درمان می شود. درمان ید و جراحی می تواند باعث کم کاری تیروئید شود بنابراین پزشک شما در مورد جوانب مثبت و منفی هر گزینه درمانی بحث خواهد کرد و با شما همکاری خواهد کرد تا بفهمد کدام یک بهترین برای نگه داشتن سطح تیروئید در مکانی امن است تا دچار علائم نشوید یا در معرض خطر خطرناک ترین چیز مانند طوفان تیروئید قرار نگیرید.

سخن آخر

اگرچه طوفان تیروئید نادر است اما تهدید کننده زندگی است. همیشه در معاینات بدنی سالانه به روز بمانید. پزشک شما تیروئید شما را لمس می کند تا بررسی کند که بزرگ شده است (نشانه پرکاری تیروئید) و تست سطح هورمونهای تیروئید در خون شما به عنوان بخشی از معاینه معمول است. اگر به بیماری گریوز یا پرکاری تیروئید مبتلا شده اید همیشه داروهای خود را مصرف کنید و سطح تیروئید خود را طبق دستور پزشک به طور مرتب آزمایش کنید.

در ادامه بخوانید: تفسیر نتایج آزمایش تیروئید

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search