رژیم غذایی

درمان های طبیعی برای کم کاری تیروئید (رژیم غذایی، درمان های خانگی، مکمل ها)

درمان های طبیعی برای کم کاری تیروئید

درمان طبیعی کمکاری تیروئید شامل تغییرات در رژیم غذایی، مصرف مکمل های تیروئید یا استفاده از داروهای خانگی برای سلامتی تیروئید می باشد. اگر شما از کم کاری تیروئید رنج می برید احتمالاً باید برای درمان سطح هورمون های تیروئید به طور طبیعی از پزشک خود اقدام به درمان تیروئید کنید.

با این حال، بسیاری از درمان های طبیعی برای کمک به درمان و یا مدیریت تنبلی تیروئید وجود دارد. به عنوان مثال، یک رژیم غذایی کم کاری تیروئید به معنای اجتناب از غذاهای خاص مانند سویا و گلوتن است که ممکن است با عملکرد تیروئید تداخل کند. همچنین مصرف مواد غذایی برای سلامتی تیروئید مانند غذاهای غنی از سلنیوم، روی و ویتامین ها ممکن است به طور طبیعی باعث بهبود وضعیت تیرویید شما شود. راه های دیگری برای درمان تیروئید کم توان شامل مکمل هایی برای کم کاری تیروئید مانند آشوآنگاند ها، آهن یا زردچوبه می باشد.
در این مقاله شما در مورد بهترین داروهای طبیعی برای کم کاری تیروئید شناخت پیدا می کنید. شما همچنین در مورد مواد غذایی که برای پیشگیری از کم کاری تیروئید ضروری هستند یاد خواهید گرفت.

هیپوتیروئیدی چیست؟

هیپوتیروئیدی یک بیماری است که غده تیروئید شما به درستی کار نمی کند و به اندازه کافی هورمون تیروئید تولید نمی کند. اغلب، کم کاری تیروئید به عنوان تیروئید ضعیف نامیده می شود.
پزشکان کم کاری تیروئید را با استفاده از یک آزمایش خون برای بررسی سطح هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH) تشخیص می دهند. اگر سطح TSH بیش از حد بالا باشد تیروئید می تواند تنبل شود و تولید هورمون تیروئید کافی را متوقف می کند.
درمان مرسوم تیروئید شامل درمان جایگزینی هورمون برای افزایش سطح هورمون های تیروئید T3 (تری یدوتیرونین) و T4(تيروکسين) است.
استفاده از درمان های طبیعی برای کم کاری تیروئید ممکن است به شما کمک کند تا احساس بهتری داشته باشید اگر شما علائم خیلی خفیف از یک تیروئید تنبل (کم کاری تیروئید تحت حاد) داشته باشد. با این حال، پزشکان از کلینیک Mayo می گویند که رژیم به تنهایی نمی تواند کم کاری تیروئید را درمان کند.
کلینیک کلیولند می گوید که تیروئیدیت هاشیموتو یک بیماری اتوایمون است که منجر به کم کاری تیروئید می شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علائم هیپوتیروئیدی چیست؟

بررسی میزان TSH و همچنین هورمونهای تیروئید بهترین راه برای تایید تشخیص کم کاری تیروئید است. با این حال، فرد معمولاً علائم مختلفی دارد که تیروئید آنها مقدار کافی از هورمون تیروئید را تولید نمی کند.
مجله اروپایی غدد و متابولیسم گزارش می دهد که برخی از شایع ترین نشانه های تیروئید کم توان عبارتند از خستگی، تنگی نفس و پوست خشک است.
علائم دیگری که ممکن است نیاز به حمایت طبیعی تیروئید داشته باشید می تواند شامل افزایش وزن متوسط، ریزش مو، بزرگ شدن تیروئید (گواتر)، تیرگی مغز یا درد مفاصل باشد.

درمان متعارف برای هیپوتیروئیدی چیست؟

درمان کمبود هورمون تیروئید معمولاً نیاز به تجویز جایگزینی هورمون دارد.
پزشکان معمولاً داروی لووتیروکسین را تجویز می کنند اگر آزمایش خون سطح TSH بالا و سطح T4 پایین را نشان می دهد. با این حال، برخی از نشانه های هیپوتیروئیدیسم ممکن است بالا نشان داده شود اگر سطح TSH افزایش یابد و T4 در محدوده طبیعی باشد.
هدف درمان مرسوم تیروئید افزایش سطح هورمون T4 در محدوده طبیعی است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد T3 و T4، لطفاً به راهنمای کامل من در مورد هورمونهای تیروئید T3 و T4 مراجعه کنید.

چگونه نتایج آزمایش تیروئید را بخوانیم؟

درمان طبیعی تيروئيد چیست؟

اگر داروهای کم کاری تیروئید مصرف می کنید ممکن است مفید باشد همچنین از داروهای طبیعی برای اختلالات تیروئید استفاده کنید. گرچه هیچ گونه دارو طبیعی تیروئید وجود ندارد که پزشکان توصیه کنند درمان های جامع برای کم کاری تیروئید می تواند به بهبود وضعیت تیروئید کمک کند.
قبل از مصرف هر نوع مکمل طبیعی، مطمئن شوید که با پزشک خود مشورت کنید زیرا بعضی از آنها ممکن است با داروها تداخل داشته باشد.

ید برای عملکرد مناسب تیروئید ضروری است

ید یک جایگزین طبیعی لووتیروکسین نیست اما تیروئید شما نیاز به ید برای تولید هورمون های کافی دارد.
محققان می گویند که T3 (تری یدوتیرونین) و T4 (تیروکسین) هورمون های حاوی ید هستند. کمبود ید می تواند باعث تضعیف تیروئید و علائم کم کاری تیروئید شود. مهم است که به خاطر داشته باشید که کمبود ید در کشورهای توسعه یافته بسیار نادر است.
منابع غذاهای حاوی ید که می توانند از کم کاری تیروئید مرتبط با ید جلوگیری کنند شامل غذاهای دریایی، زردچوبه، محصولات لبنی و نمک حاوی ید هستند.
مهم است که به یاد داشته باشید که ید بیش از حد می تواند منجر به اختلال عملکرد تیروئید شود.
قبل از مصرف مکمل های ید برای یک تیروئید کم توان باید همیشه با پزشک خود صحبت کنید.

سلنیم و عملکرد تیروئید

سلنیوم یکی از مکمل های طبیعی برای کم کاری تیروئید است زیرا این ماده کمک می کند تا هورمون های تیروئید را متابولیزه کند.
مجله بین المللی غدد درون ریز در سال 2017 گزارش داد که سلنیوم می تواند به بهبود علائم تیروئیدیت خود ایمن کمک کند. برخی مطالعات نشان می دهد که مصرف مکمل سلنیوم برای تیروئید باعث بهبود عملکرد تیروئید و بهبود کیفیت زندگی بیمار می شود.
دانشمندان می گویند که شما باید سطح مناسب سلنیوم را برای جلوگیری از بیماری تیروئید حفظ کنید. مکمل Selenium می تواند به نفع افراد مبتلا به تیروئیدیت هاشیموتو یا بیماری گریوز (hyperthyroidism) باشد.
غذاهای غنی از سلنیوم شامل آجیل برزیل، ماهی چرب، غذاهای دریایی، بوقلمون، گوشت گاو، تخم مرغ و برنج قهوه ای است.
قبل از مصرف سلنیوم برای کمک به درمان کم کاری تیروئید به طور طبیعی، شما باید با دکتر خود صحبت کنید تا ببینید که چطور مواد مغذی ممکن است روی داروهای تیروئید شما تأثیر بگذارد.

روی به عنوان یک مکمل تیروئید برای هیپوتیروئیدیسم

مصرف روی ممکن است برای کم کاری تیروئید مفید باشد زیرا کمبود روی در افراد مبتلا به تیروئید تنبل معمول است.
محققان گزارش کردند که روی باعث افزایش عملکرد تیروئید می شود و باعث تولید هورمون های تیروئید می شود. کمبود روی ممکن است باعث تیروئید تنبل شود. از سوی دیگر، شما باید هورمون تیروئید را به اندازه کافی جذب کنید.
یک مورد نشان داد که مکمل روی برای کم کاری تیروئید کمک به بهبود وضعیت پوست، کاهش ریزش مو و درمان افسردگی شد. از آنجایی که کمبود روی، علت اصلی بیماری تیروئید بود مکمل در این مورد موثرتر از درمان جایگزین تیروئید بود.
مطالعات دیگر نشان داده اند که روی با مس، منگنز و سلنیوم برای عملکرد سالم تیروئید ضروری است.
غذاهایی که غنی از روی و سایر مواد مغذی ضروری برای برنامه رژیم غذایی تیروئید هستند شامل غذاهای دریایی، گوشت گاو، آجیل، تخم مرغ، بلغور جو و محصولات لبنی است.

آهن برای پشتیبانی تیروئید

دریافت آهن کافی در رژیم غذایی برای جلوگیری از مشکلات تیروئید ضروری است. مطالعات ژاپن نشان می دهد که زنان باردار معمولاً کمبود آهن دارند. این می تواند منجر به افزایش سطح TSH و سطح پایین T4 آزاد شود که منجر به نشانه های کم کاری تیروئید می شود. دانشمندان اظهار داشتند که کمبود آهن در ابتدای بارداری با یک تیروئید ضعیف ارتباط دارد.
طبق گفته موسسه ملی سلامت، مواد غذایی غنی از آهن عبارتند از مرغ، گوشت گاو و غذاهای دریایی. اگر شما یک گیاهخوار یا وگان هستید مهم است که ویتامین C را برای جذب آهن از منابع گیاهی مانند آهن، سبزیجات برگ دار و آجیل استفاده کنید.

ویتامین D برای هیپوتیروئیدیسم

مهم است که اطمینان حاصل شود و ویتامین D به اندازه کافی برای جلوگیری از اختلالات تیروئید نظیر تیروئیدیت هاشیموتو یا بیماری گریوز تأمین می شود.
تحقیقات منتشر شده در سال 2017 نشان داد که کمبود ویتامین D اغلب به بیماری های خود ایمنی مرتبط است. مقدار ویتامین D3 مناسب برای تحریک تیروئید و تولید هورمون های تیروئید کافی است.
دانشمندان خاطرنشان کردند تحقیقات بیشتری باید انجام شود تا ببینید که چگونه مکملهای ویتامین D برای کاهش تیروئید می توانند در درمان بیماری مفید باشند.

Ashwagandha برای کمک به کاهش علائم هیپوتیروئیدیسم

مصرف آشواگاندها به عنوان یک مکمل طبیعی تیروئید می تواند به افزایش سطح هورمون های تیروئید و بهبود کیفیت زندگی شما کمک کند.
مطالعه 2018 که شامل 50 نفر با سطح بالای TSH می شود نشان داد که آشواگاندها به درمان کم کاری تیروئید کمک می کند. مصرف 600 میلی گرم مکمل آشواگاندها برای سلامتی تیروئید به طور معنی داری باعث بهبودی شاخص های تیروئید می شود.

زردچوبه برای سلامت تیروئید

زردچوبه یکی از گیاهان برای اختلالات تیروئید است زیرا خواص آنتی اکسیدانی تاثیر مثبتی روی سلامتی تیروئید دارند.
یک مطالعه در مدل های حیوانی نشان داد که مصرف ویتامین C، E و زردچوبه به بهبود عملکرد تیروئید در موارد هیپوتیروئید کمک می کند.
مطالعات دیگر نشان داده اند که مکمل های زردچوبه می توانند به درمان اختلالات تیروئید مرتبط با هیپرتیروئیدیسم کمک کنند. مکمل زردچوبه به کاهش اندازه تیروئید بزرگ (گواتر) و نرمال کردن سطح هورمون تیروئید کمک کرد.

آب آلوئه ورا باعث سلامت تیروئید خوب می شود

یکی از داروهای طبیعی تیروئید، آب آلوئه ورا است زیرا ممکن است برخی از اثرات کم کاری تیروئید را تغییر دهد.
یک مطالعه منتشر شده در سال 2018 نشان داد که نوشیدن 50 میلی لیتر آب آلوئه ورا می تواند به بهبود سطح T3 و T4 کمک کند. مصرف بیش از یک دوره 9 ماهه، مصرف آب آلوئه ورا کمک کرده است تا مقدار داروهای تیروئید مورد نیاز را کاهش دهد. محققان پیشنهاد کردند که آلوئه ورا برای درمان هیپوتیروئیدی تحت حاد خفیف استفاده می شود.

رژیم غذایی Hypothyroidism یا رژیم غذایی تیروئید چیست؟

رژیم غذایی "تیروئید" برای حمایت از عملکرد سالم تیروئید در حین درمان با هورمون تیروئید طراحی شده است.
با توجه به الزامات رژیم غذایی برای افراد مبتلا به کم کاری تیروئید، مجله تغذیه و نوشیدنی های پزشکی می گوید مهم است که مصرف غذاهای حاوی مواد مغذی خاصی را مصرف کنید. به عنوان مثال، پزشکان توصیه می کنند که مواد غذایی برای کمک به تیروئید غنی از آهن، ویتامین A، روی و سلنیوم هستند.
از آنجائیکه کمبود ید باعث ایجاد کم کاری تیروئید می شود غذاهای غنی از ید می توانند با کمک به حفظ عملکرد تیروئید به کم کاری تیروئید کمک کنند. با این حال، پزشکان در مورد مصرف مکمل های ید برای سلامتی تیروئید هشدار می دهند زیرا این می تواند منجر به اضافه وزن شود.
محققان دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد می گویند حتی اگر تیروئید خود را با رژیم غذایی طبیعی شفا می دهید باید غذاهای مغذی بخورید. یک رژیم غذایی کم کاری تیروئید ممکن است به شما کمک کند احساس خوبی داشته باشید و هضم آن را بهبود بخشید. ورزش همچنین ممکن است به کاهش برخی از علائم همراه با عملکرد کم تیروئید کمک کند.
رژیم سالم و ورزش منظم همچنین به کاهش وزن و کم کاری تیروئید کمک می کند.
بسیاری از پزشکان همچنین می گویند که یک رژیم غذایی هاشیموتو باید شامل غذاهایی باشد که مغذی و سالم باشند و بدون هیچ گونه عارضه ای باشند.

رژیم غذایی وگان و هیپوتیروئیدی

شواهدی وجود دارد که مصرف رژیم غذایی گیاهی می تواند از عملکرد سالم تیروئید حمایت کند.
مجله تغذیه گزارش داد که یک رژیم غذایی وگان ممکن است به جلوگیری از توسعه تیروئید غیر فعال کمک کند. با این حال، محققان اظهار داشتند که خطر پایین تر از نظر آماری معنی ندارد.
اگر شما غذاهای گوشتی مصرف نکنید احتمالاً در معرض خطر کم کاری تیروئید هستید. دانشمندان می گویند که میوه ها و سبزیجات منبع خوبی از ید نیستند. متخصصان تغذیه توصیه می کنند که گیاهخواران و وگان که کمبود ید دارند باید 150 میکروگرم ید روزانه در رژیم تیروئید خود داشته باشند.
یک راه برای تکمیل رژیم غذایی شما این است که مصرف اسپیرولینا را داشته باشید زیرا این یک منبع گیاهی است که به طور طبیعی منبع ید است.

غذا برای جلوگیری در رژیم غذایی هیپوتیروئیدی

اگر به دنبال رژیم غذایی برای کم کاری تیروئید هستید و از مکمل های حمایت از تیروئید استفاده کنید مهم است که از غذاهای خاصی اجتناب کنید.
درمان های طبیعی برای عملکرد کم تیروئید می تواند شامل حذف مواد غذایی رژیم غذایی حاوی سویا، گلوتن یا غذاهای مهار کننده عملکرد تیروئید باشد.

سویا

در اکثر توصیه های رژیم غذایی برای کم کاری تیروئید توصیه می شود از مصرف مقادیر زیاد مواد غذایی برپایه سویا و سویا اجتناب کنید.
دلیل آن که سویا یکی از مواد غذایی است که در رژیم تیروئیدیت هاشیموتو جلوگیری می شود این است که پروتئین سویا و ایزوفلاونهای سویا می توانند بر غده تیروئید تأثیر بگذارند.
مجله Thyroid یک بررسی را در 14 آزمایش انجام داد که شامل عملکرد سویا و تیروئید بود. محققان برخی شواهد دریافتند که غذاهای سویا می توانند جذب هورمون های تیروئید را مهار کنند و نیازمند دوزهای بیشتر دارو باشند. مصرف مقادیر زیادی از محصولات سویا و بدون مقادیر مناسب ید می تواند خطر کم کاری تیروئید را افزایش دهد.
یک مورد نشان داد که مصرف زیاد مقادیر نوشیدنی های سویا می تواند سطح هورمون های تیروئید را در خون تحت تاثیر قرار دهد.
با این حال، هنگامی که مقدار قابل توجهی از سویا مصرف می شود برخی از پزشکان می گویند مصرف عادی مقدار سویا نباید بر روی هورمون های تیروئید تاثیر بگذارد اگر فرد با جایگزینی هورمون تیروئید درمان می شود.

سبزیجات چلیپایی در رژیم غذایی هیپوتیروئیدی

اگر چه سبزیجات مانند کلم، کلم بروکلی، گل کلم، شلغم و بوک چوی به طور کلی سالم هستند اما حاوی ترکیباتی هستند که می توانند عملکرد تیروئید (غذاهای گواتروژنی) را تحت تاثیر قرار دهند.
تحقیقات نشان داده است که مصرف سبزیجات چلیپایی (سبزیجات براسیکا) در مقادیر زیاد می تواند سنتز هورمون تیروئید را مهار کند. برخی از سبزیجات چلیپایی می توانند جذب ید در غده تیروئید را تحت تاثیر قرار دهند.
برخی مطالعات نشان داده اند افرادی که دارای کمبود ید هستند و سبزیجات چلیپایی مصرف می کنند خطر ابتلا به سرطان تیروئید را افزایش می دهند. با این حال، خوب است که به یاد داشته باشید که کمبود ید در غرب نادر است و به طور کلی، سبزیجات چلیپایی به کاهش خطر ابتلا به سرطان کمک می کند.
به منظور کاهش گواتروژن ها در غذا، شما همچنین می توانید سبزیجات چلیپایی را طبخ کنید دماهای بالا مواد غذایی گواتروژن را غیر فعال می کند.

گلوتن

گلوتن یک پروتئین است که در بسیاری از دانه ها یافت می شود و بیماری سلیاک اغلب با اختلالات خودایمنی تیروئید همراه است.
حذف گلوتن به عنوان بخشی از رژیم غذایی هاشیموتو می تواند به بهبود بسیاری از علائم مرتبط با تیروئید کمک کند. یک مطالعه آزمایشی در مورد زنان مبتلا به تیروئیدیت اتوایمیون نشان داد که حذف گلوتن باعث افزایش سطح T3 و T4 شد. نتایج حاصل از این مطالعه نشان داد که یک رژیم غذایی بدون گلوتن می تواند به نفع افراد مبتلا به کم کاری تیروئید اتوایمیون باشد. 

در ادامه بخوانید: تغذیه در کم کاری تیروئید | تفسیر نتایج آزمایش تیروئید

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (2)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 1 رای

  1. bahareh

سلام سپاسگزارم بابت اطلاعات مفیدی که به اشتراک گذاشتین, من یک سوال خدمت شما دارم من 5سال پیش تیروئید کم کار داشتم و شش ماه قرص تیروکسین استفاده کردم بعدش آزمایش دادم نرمال شده بود, و به علت مهاجرت دیگه پیگیر نشدم تا اینکه احساس خستگی,افزایش وزن...

سلام سپاسگزارم بابت اطلاعات مفیدی که به اشتراک گذاشتین, من یک سوال خدمت شما دارم من 5سال پیش تیروئید کم کار داشتم و شش ماه قرص تیروکسین استفاده کردم بعدش آزمایش دادم نرمال شده بود, و به علت مهاجرت دیگه پیگیر نشدم تا اینکه احساس خستگی,افزایش وزن حدود 5,پریودی کم فقط دو روز طول میکشه, و بیشتر مواقع یبوست, و تمایل نداشتن به روابط, آزمایش ندادم دوباره که ببینم تیروئید دارم یا نه , البته تمایل به خورد قرص ندارم چون عوارضش خیلی بیشتر و منو اذیت میکنه, سوال اصلی من اینکه میتونم از قرص های مکمل استفاده کنم که شامل : Ashwagandha ، Yams ، سیر وحشی ، L-تیروزین ، سلنیوم ، روی ، آهن ، ویتامین های A-B-D-E ,این قرص مکمل آمازون میفرشه که کمک میکنه برای کنترل تیروئید. به نظر شما مصرف این قرص مکمل میتونه به من کمک کنه و من از قرص تیروکسین دیگه استفاده نکنم, بسیار ممنون میشم کمک و راهنماییم کنید. ?

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    bahareh
  1. 5 / 5

سلام نه شما باید قرص لووتیروکسین مصرف نمایید البته نوع ایرانی ان بهتر است

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search