پزشکی

علائم عدم تعادل هورمونی و آنچه که می توانید در مورد آن انجام دهید

علائم عدم تعادل هورمونی

عدم تعادل هورمونی هنگامی اتفاق می افتد که هورمون خیلی زیاد یا خیلی کمی در جریان خون وجود داشته باشد. به دلیل نقش اساسی آنها در بدن، حتی عدم تعادل هورمونی کوچک می تواند عوارض جانبی در کل بدن ایجاد کند.

هورمون ها مواد شیمیایی هستند که توسط غدد در سیستم غدد درون ریز تولید می شوند. هورمون ها از طریق جریان خون به بافت ها و اندام ها می رسند و پیام هایی را ارائه می دهند که به اندام ها می گوید چه کاری باید انجام دهند و چه موقع باید این کار را انجام دهند.
هورمون ها برای تنظیم بیشتر فرایندهای اصلی بدن مهم هستند بنابراین عدم تعادل هورمونی می تواند طیف گسترده ای از عملکردهای بدن را تحت تأثیر قرار دهد. هورمون ها به تنظیم موارد زیر کمک می کنند:
متابولیسم و اشتها
ضربان قلب
چرخه خواب
چرخه تولید مثل و عملکرد جنسی
رشد و نمو عمومی
سطح خلقی و استرس
دمای بدن
زنان و مردان به طور یکسان می توانند تحت تأثیر عدم تعادل انسولین، استروئیدها، هورمون های رشد و آدرنالین قرار بگیرند.
همچنین ممکن است زنان عدم تعادل در سطح استروژن و پروژسترون را تجربه کنند در حالی که مردان احتمالاً عدم تعادل در تستوسترون را تجربه می کنند.
شما خانمها از مشکل، استرس و ناامیدی می دانید که عدم تعادل هورمونی می تواند در شما به وجود آورد. هنگامی که هورمون ها در نوسان هستند می توانید از شیوع آکنه، احساس خشم، احساسات، خستگی، خلق و خوی در خود صحبت کنید و از خجالت آزار می بینید. با این حال، مهم نیست که شرکای شما چه می گویند تعادل هورمونی برای سلامت عمومی شما مهم است. در واقع، علائم عدم تعادل هورمونی فقط بر روحیه و احساسات شما تأثیر نمی گذارد. هورمونهای شما نیز به طور مستقیم بر احتمال بارداری شما تأثیر می گذارد و همچنین می تواند بر تخمک گذاری و تمایل جنسی تأثیر بگذارد.
در این مقاله با علائم عدم تعادل هورمونی و انکه چرا شیمی طبیعی بدن شما در حال تغییر است. آشنا می شویم قبل از هر چیز، بیایید بررسی کنیم که چرا مهم است که هورمونهای شما به تعادل برسند.

هورمون ها چیست؟

هورمون ها توسط غدد در بدن تولید می شوند و بیشتر عملکردهای بدن، همه چیز از نیازهای بسیار ساده مانند گرسنگی و خواب گرفته تا موارد پیچیده مانند شروع بلوغ و کنترل سیستم تولید مثل را کنترل می کنند.
طبق جامعه غدد درون ریز، دانستن اینکه چه عواملی باعث تغییر در سطح هورمون ها می شود می تواند به شما در کنترل سلامت خود کمک کند. در حقیقت، حتی عدم تعادل اندک در هورمون ها می تواند باعث بروز علائم تغییر زندگی شود.
به عنوان مثال، غدد آدرنال شما کورتیزول تولید می کند که از نزدیک با پاسخ استرس شما مرتبط است. با این حال، سطح بالای کورتیزول می تواند بر میل جنسی زنان و چرخه قاعدگی تأثیر بگذارد. کورتیزول همچنین می تواند عاملی برای سطح بالای اضطراب و افسردگی باشد.
تخمدان های شما هورمون هایی مانند استروژن، پروژسترون و تستوسترون ترشح می کنند که هورمون های جنسی هستند که چرخه قاعدگی، باروری و محرک جنسی را کنترل می کنند. با این حال، طبق دانشگاه روچستر استروژن همچنین به عملکرد شناختی، سلامت پستان و سیستم قلبی عروقی شما مرتبط است.
هورمونهای دیگر عملکردهای لازم دیگر را در بدن کنترل می کنند. به عنوان مثال، لپتین بر وزن و چربی بدن شما تأثیر می گذارد ملاتونین به شما کمک می کند خواب خوبی داشته باشید و تیروکسین به تنظیم ضربان قلب شما و کنترل سوخت و ساز بدن کمک می کند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

چه عواملی باعث عدم تعادل هورمونی می شود؟

هورمونهای شما باید در تعادل با هم کار کنند تا به رشد بدن کمک کنند. با این حال، بالا رفتن و پایین آمدن هورمون در خانم ها بسیار رایج است بنابراین اگر احساس می کنید عدم تعادل هورمونی دارید تنها نیستید.
پزشکان می گویند که برخی از دلایل عمده عدم تعادل در تولید هورمون در زنان سندرم قبل از قاعدگی، بارداری و یائسگی است. با این وجود، سایر عوامل سبک زندگی می توانند باعث نوسان هورمون ها شوند. اضافه وزن، عدم ورزش کافی یا کمبود خواب همگی می توانند هورمونهای شما را از تعادل خارج کنند.
دلایل دیگر نوسانات هورمونی، تیروئید کم تحرک است که تیروکسین کافی تولید نمی کند (T4). پزشکان کلینیک مایو می گویند کم کاری تیروئید (تیروئید تحت فعال) باعث می شود احساس بی حالی داشته باشید باعث ایجاد تغییراتی در سیستم قاعدگی یا کاهش وزن شوید.
همچنین، دیابت یکی از دلایل اصلی عدم تعادل هورمونی است و می تواند نه تنها هورمون انسولین بلکه سایر هورمونهای مربوط به قند خون، هورمونهای جنسی و هورمونهای رشد نیز تأثیر بگذارد.

علائم رایج عدم تعادل هورمونی

دانستن علائم عدم تعادل هورمونی در زنان می تواند به شما در رفع علت اصلی کمک کند و به تعادل هورمونها کمک کند. بعضی اوقات، تنها کاری که شما نیاز دارید ایجاد تغییر در شیوه زندگی برای کمک به بدن شما در تولید هورمون های کافی است. در موارد دیگر، می توانید از برخی داروهای طبیعی برای مدیریت علائم عدم تعادل هورمونی استفاده کنید.

1. اختلالات خواب

افزایش شدید هورمون پروژسترون قبل از پریود می تواند خوابیدن را مشکل تر کند. دکتر تراکی جانسون در WebMD می گوید که پروژسترون در الگوهای خواب کمک می کند و می تواند توقف خواب را مشکل تر کند.
همچنین آکادمی پزشکی روانپزشکی گزارش داد که استروژن و پروژسترون پس از زایمان به شدت افت می کنند. این می تواند عاملی باشد که بسیاری از خانم ها بعد از زایمان در خوابیدن مشکل دارند و سطح کم این هورمون ها با افسردگی پس از زایمان مرتبط است.

2. نوسانات روحی، اضطراب و افسردگی

عدم تعادل هورمونی می تواند باعث شود شما درست قبل از پریود یا در دوران یائسگی نوسانات خلقی و اضطراب شدید را تجربه کنید.
سطح استروژن به طور مداوم در طول چرخه تولید مثل تغییر می کند. محققان دانشگاه هاروارد دریافتند که زنانی که میزان استروژن کم دارند مستعد احساس تأثیر فشارهای عاطفی هستند. آنها دریافتند که در آزمایشات بالینی، سطح بالاتری از استروژن به آرامش "پاسخ ترس" کمک می کند تا از ترس کمتری برخوردار باشید.
مطالعات دیگر نشان داده اند که نوسانات هورمون کورتیزول و هورمون های تولید شده توسط غدد هیپوفیز، هیپوتالاموس و غدد گنادال می تواند باعث علائم افسردگی شود. محققان دریافتند که سطح پایین هورمون کورتیزول در زنانی که فیبرومیالژیا و علائم افسردگی دارند یافت شد.
اگر افسردگی و اضطراب نتیجه عدم تعادل هورمونی است می توانید با امتحان کردن برخی از روش های طبیعی برای افسردگی پس از مشورت با پزشک، در رفع این علائم به طور طبیعی کمک کنید.

3. آکنه مداوم

شیوع منظم آکنه با عدم تعادل هورمونی همراه است و می تواند دلیل وجود جوش قبل از پریود باشد.
اگرچه علت آکنه منافذ پوستی مسدود شده است که به باکتریها آلوده می شوند اما پزشکان کلینیک مایو می گویند که تغییرات هورمونی می تواند باعث ایجاد آکنه و بدتر شدن آن شود. آنها می گویند که سطح پایین هورمونهای آندروژن می تواند علائم آکنه را تشدید کند.
روش های زیادی برای خلاص شدن از شر آکنه به طور طبیعی و بدون عوارض جانبی مضر وجود دارد. به عنوان مثال، روغن درخت چای یک ماده ضد باکتری عالی است که در بسیاری از درمان های طبیعی آکنه قابل استفاده است.

4- چربی شکم و افزایش مداوم وزن

از آنجا که هورمون ها با وزن شما در ارتباط هستند عدم تعادل در سطح هورمون می تواند باعث کاهش وزن شود.
دکتر ناتاشا ترنر در "Doctor Oz Show" گفت: عدم تعادل هورمونی باعث کاهش وزن می شود. به عنوان مثال، مقادیر بالای استروژن، کورتیزول و انسولین به همراه تستوسترون پایین و DHEA می تواند باعث چربی اضافی شکم شما شود .
در حقیقت، محققان دانشگاه هاروارد می گویند که داشتن چربی اضافی در شکم می تواند هورمون های شما را حتی بیشتر مختل کند. آنها دریافتند که چربی اضافی در اطراف شکم شما همچنین می تواند هورمونی ایجاد کند که می تواند بر سلامتی شما تأثیر بگذارد.
مجله اروپایی تیروئید همچنین گزارش داد که هورمونهای تیروئید کم، متابولیسم را کند می کند و می تواند منجر به افزایش وزن شود .
روش های بسیار خوبی برای از بین بردن چربی شکم به طور طبیعی وجود دارد. به عنوان مثال، برخی از غذاها می توانند به ریختن چند اینچ از کمر شما کمک کنند در حالی که از سایر غذاها باید اجتناب شود.

5- از دست دادن توده عضلانی

هورمون های رشد به ایجاد توده عضلانی کمک می کنند و کمبود هورمون های خاص ممکن است تقویت عضلات را دشوار کند.
مجله انگلیسی فارماکولوژی انگلیس گزارش داد که غده هیپوفیز هورمونهای رشدی را تحریک می کند که رشد بافت را تحریک می کند. این هورمون ها با انسولین تداخل دارند و به طور مستقیم بر توده عضلانی تأثیر می گذارند.
اما آیا می دانستید که می توانید گوجه سبز و سیب بخورید تا از دست دادن توده عضلانی جلوگیری شود؟ تحقیقات نشان داده است که سیب و گوجه فرنگی سبز حاوی ترکیباتی هستند که می توانند به برطرف کردن ضعف عضلانی وابسته به سن و آتروفی کمک کنند.

6. عرق کردن

تعریق نامنظم و بیش از حد نیز می تواند نشانه عدم تعادل هورمونی باشد. هورمون ها دمای بدن را کنترل می کنند و اگر هورمونهای شما در تعادل نباشد ممکن است باعث شود بیشتر عرق کنید.
محققان دانشکده پزشکی هاروارد دریافتند که عرق کردن می تواند نشانه یک وضعیت هورمونی باشد. با این وجود، این معمولاً بی ضرر است و تنها مشکلی که ممکن است در صورت زیاد عرق کردن ایجاد کند ناراحتی یا خجالت است.

7. تیرگی حافظه

اگر فهمیدید جایی که چیزی گذاشتید را فراموش می کنید می تواند به دلیل نوسانات هورمونی باشد. افت سطح هورمون هنگام رسیدن زن به یائسگی می تواند باعث تیرگی حافظه و حتی سردرگمی شود. همچنین هورمونهای استرس می توانند بر عملکرد مغز تأثیر بگذارند و برخی از اختلالات حافظه را ایجاد کنند.
وب سایت WebMD از مطالعات انجام شده در مورد تأثیر استروژن کم در زنان یائسه گزارش داد. آنها دریافتند که افت سطح استروژن می تواند باعث فراموشی، کاهش وضوح ذهن و عدم توانایی تمرکز شود.
محققان دانشگاه آیووا همچنین دریافتند که مقادیر بالای کورتیزول در هنگام استرس، می تواند بر حافظه کوتاه مدت شما تأثیر بگذارد.

8- گرسنگی

احساس درد مکرر از گرسنگی نیز نشانه بالا بودن و پایین آمدن هورمونهای شماست. بدن شما تعدادی از هورمون ها را کنترل می کند که اشتها و گرسنگی را کنترل می کنند. عدم تعادل در این هورمون ها باعث هوس غذا می شود و ممکن است منجر به افزایش وزن شما شود.
پزشکان WebMD دریافتند که 2 هورمون - لپتین و گرلین - برای کنترل گرسنگی باید در تعادل باشند. به عنوان مثال، لپتین هنگام خوردن وعده غذایی اشتهای شما را کاهش می دهد. گرلین اشتها را افزایش می دهد و می تواند باعث گرسنگی شما شود حتی اگر تازه خورده باشید
یکی دیگر از عواملی که می تواند باعث عدم تعادل هورمونی شود و شما دچار گرسنگی می شوید کمبود خواب است بنابراین دریافت خواب کافی برای سلامتی کلی شما و کمک به جلوگیری از چاقی است.

9- مشکلات گوارشی

استرس می تواند تأثیر مخربی بر سلامت عمومی شما بگذارد زیرا باعث تحریک تولید هورمونهای خاصی در بدن می شود. شاید شما بعضی اوقات احساس کرده اید که معده شما در شرایط استرس شروع به چرخیدن می کند؟ در این احساس "روده" به هورمونها شما متصل است.
دانشگاه A&M تگزاس دریافت که عدم تعادل استروژن و برخی هورمونهای استروئیدی در زمانی که فرد تحت استرس است روی میکرو فلور روده تأثیر می گذارد. محققان دریافتند که باکتریهای سالم موجود در روده و یک رژیم غذایی سالم به کاهش واکنش استرس در روده کمک می کند.
محققان دیگر دریافته اند که سطح بالاتری از هورمون های تولید شده توسط تخمدان ها نیز می تواند دلیلی برای گرفتگی دردهای شکمی قبل از پریود شما و همچنین نفخ و تغییر در الگوهای روده باشد. گزارش شده است كه دردهای کرامپی، به ويژه در زنان مبتلا به سندرم روده تحريك پذير (IBS) شديدتر است.

10. خستگی مداوم

همه ما می توانیم هر از گاهی خسته شویم اما اگر احساس می کنید دائماً خسته هستید می توانید عدم تعادل هورمون تیروئید تیروکسین را داشته باشید. با این حال، تغییرات دیگر در سطح هورمون ناشی از کمبود خواب، استرس یا چرخه قاعدگی شما نیز می تواند باعث خستگی مزمن شود.
دانشگاه مریلند گزارش داد که تولید هورمون ممکن است در ایجاد سندرم خستگی مزمن نقش داشته باشد. 21 مطالعات دیگر نشان داده اند که کم کاری تیروئید می تواند باعث خستگی، افزایش وزن و ضعف ماهیچه ها شود.

11- سردرد و میگرن

نوسانات هورمونی در چرخه قاعدگی ممکن است باعث سردرد یا حتی میگرن شود. عوامل زیادی مانند استرس و خستگی وجود دارد که می تواند سردرد را به همراه داشته باشد. با این حال، تغییرات هورمونی می تواند عامل اصلی سردرد در بسیاری از خانم ها باشد.
پزشکان کلینیک مایو گزارش دادند که هنگامی که سطح استروژن در بدن پایدار و متعادل باشد سردردهای هورمون کاهش می یابد. به نظر می رسد استروژن مواد شیمیایی ناشی از سردرد در مغز در دوره قاعدگی را افزایش می دهد.
اگر از سردرد و میگرن رنج می برید در این صورت بسیاری از داروهای مفید برای استفاده در منزل برای تسکین سردرد وجود دارد. همچنین می توانید مقداری روغن ضروری برای میگرن مانند روغن اسطوخودوس، روغن نعناع یا روغن بابونه را امتحان کنید.

12. گرگرفتگی و تعریق شبانه

نشانه عدم تعادل هورمونی، گرگرفتگی و تعریق شبانه را تجربه می کند. گرگرفتگی معمولاً با یائسگی همراه است.
براساس مجله زنان و زایمان، گرگرفتگی یکی از شایع ترین دلایل مراجعه زنان به پزشک در دوران یائسگی است. این امر به این دلیل است که گرگرفتگی می تواند بر کیفیت خواب تأثیر بگذارد باعث افسردگی شود و منجر به کاهش کیفیت زندگی شود.
دکتر لوئیز نیوزون در مورد Patient.info می گوید که عدم تعادل استروژن می تواند احساس شدید گرگرفتگی و گرما در صورت، گردن و قفسه سینه ایجاد کند. این باعث می شود بسیاری از زنان خودآگاه باشند زیرا عرق کردن در اثر گرگرفتگی نمی تواند نادیده گرفت.
اگر احساس می کنید در دوران یائسگی در حال زندگی در مناطق استوایی هستید لطفاً برخی از داروهای طبیعی را برای گرگرفتگی امتحان کنید. در آنجا می فهمید که چگونه داروهای درمانی مانند بذر کتان، شبدر قرمز و روغن گل پامچال می توانند از علائم یائسگی به شما بکاهند.

13. خشکی واژن

یکی دیگر از علائم عدم تعادل هورمون استروژن، تغییر در دیواره واژن است که باعث خشکی می شود. این می تواند باعث ناراحتی جنسی شود و باعث خارش، ناراحتی و دردناک شود.
دکتر گلوریا بلکمن در Update.com توضیح داد که استروژن برای مرطوب نگه داشتن واژن و حفظ ضخامت لایه واژن لازم است. برخی از دلایل افت استروژن که باعث خشکی در مهبل می شود یائسگی، داشتن نوزاد یا از بین بردن تخمدانهای شماست.
برخی از درمان های طبیعی خانگی برای خشکی واژن شامل استفاده از شیاف های ویتامین E به عنوان روان کننده یا استفاده از روغن نارگیل و روغن زیتون برای مرطوب کردن واژن است.

14. تغییر پستان

اگر عدم تعادل هورمونی دارید خطر بیشتری وجود دارد که شما سینه های برآمده داشته باشید که می تواند احساس تندرنس در درد و لمس ایجاد کند. توده های ناشی از نوسانات هورمونی معمولاً کیست یا فیبروم هستند و بی ضرر هستند. با این وجود، شما همیشه باید هر گونه توده در پستان خود را که توسط پزشک معاینه شده بررسی کنید تا احتمال ابتلا به سرطان سینه را رد کند.
در اکثر اوقات، زنان در دوران یائسگی سینه های بزرگتری ایجاد می کنند یا می توانند بیش از حد بزرگ شوند. این امر به این دلیل است که افت سطح هورمون باعث می شود بافت سینه کمتر متراکم و چرب شود.
انستیتوی ملی سرطان می گوید تغییرات پستان در زنان بسیار شایع است و معمولاً سرطان نیست. این تغییرات به دلیل تغییرات هورمونی یا پیری اتفاق می افتد و ممکن است متوجه شوید که توده ها با چرخه قاعدگی شما همراه هستند و می روند.

15. میل جنسی کم

از آنجا که تخمدانهای شما هورمونهای جنسی ایجاد می کنند هر گونه عدم تعادل در سطح هورمون شما می تواند بر میل جنسی شما تأثیر بگذارد. استروژن با افزایش میل جنسی و پروژسترون با کاهش میل به صمیمیت جنسی همراه است.
محققان دریافتند که نوسانات قاعدگی در استروژن و پروژسترون بر میل جنسی تأثیر می گذارد. هنگامی که سطح پروژسترون قبل از قاعدگی در بدن افزایش یابد میل جنسی کاهش یافته است
اگر احساس می کنید که محرک جنسی شما به تقویت نیاز دارد می توانید اپی مدیوم ( یا علفهای بز شاخدار) را به عنوان یک درمان طبیعی برای بهبود میل جنسی امتحان کنید.
اگر گمان می کنید شرایط سلامتی دارید که مربوط به عدم تعادل هورمونی است باید به پزشک یا متخصصان آموزش دیده مانند متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید که در تشخیص و درمان عدم تعادل هورمونی تخصص دارند. آنها می توانند شرایط مختلفی را که مربوط به هورمون است تشخیص داده و درمان کنند و به تعادل هورمون ها کمک می کنند.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search