پزشکی

مسمومیت حاملگی ( پره اکلامپسی ) چیست؟

ادم در مسمومیت بارداریمسمومیت بارداری یا پره اکلامپسی یک بیماری جدی پزشکی و از عوارض دوران بارداری است که با فشار خون بالا و علائم آسیب به دیگر ارگانها، اغلب کلیه ها تشخیص داده می شود که می تواند پس از هفته 20 بارداری تا 7 روز پس از زایمان رخ دهد و باعث بالارفتن ناگهانی فشار خون شود که اگر درمان نشود می تواند برای مادر و نوزاد کشنده باشد و خطر ابتلا به پره اکلامپسی در دوران بارداری را می توان با حفظ یک رژیم غذایی سالم و پرهیز از غذاهای خاص کاهش داد.


علائم و نشانه های پره اکلامپسی چیست؟
علت پره اکلامپسی چیست؟
عوامل خطر مرتبط با پره اکلامپسی چیست؟
چگونه پره اکلامپسی تشخیص داده می شود؟
رژیم غذایی در مسمومیت حاملگی ( پره اکلامپسی )
خطرات رژیم غذایی در مسمومیت حاملگی ( پره اکلامپسی )
درمان پره اکلامپسی چیست؟
عوارض احتمالی ابتلا به پره اکلامپسی چیست؟
مراقبت پس از زایمان پره اکلامپسی
پیشگیری از پره اکلامپسی

علائم و نشانه های پره اکلامپسی چیست؟

نشانه های اولیه معمولا شامل:
فشار خون بالا ( فشار خون بالا )
پروتئین ( پروتئین در ادرار )
اگر چه بین 10٪ و 15٪ از همه زنان باردار فشار خون بالا را تجربه می کنند آن لزوماً به این معنی نیست که آنها به پره اکلامپسی مبتلا شده اند. گویاترین نشانه پره اکلامپسی، حضور پروتئین در ادرار است. با پیشرفت پره اکلامپسی، مادر می تواند ادم ( احتباس مایعات ) با تورم در دست ها، پاها، مچ پا و صورت را تجربه کند. تورم بخشی مشترک در هر بارداری، به خصوص در سه ماهه سوم و تمایل به گسترش در قسمت های پایین تر بدن مانند مچ پا و پا دارد این نشانه ها معمولا در صبح خفیف تر و در طول روز افزایش می یابد. این علائم پره اکلامپسی نیست در پره اکلامپسی ادم بسیار شدید و به طور ناگهانی رخ می دهد. سپس علائم و نشانه های مانند تاری دید ( گاهی اوقات همانند چراغ چشمک زن )، سردرد ( اغلب شدید )، بی قراری، درد زیر دنده ها، افزایش وزن سریع ( ناشی از ادم ) و استفراغ دیده می شود علامت اصلی ابتلا به پره اکلامپسی در جنین، رشد ضعیف آن است چرا که جریان خون به جفت محدود شده است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علت پره اکلامپسی چیست؟

علت دقیق برای پره اکلامپسی هنوز هم به طور کامل شناخته شده نیست با این حال، شرایط پزشکی خاص مانند دیابت و فشار خون بالا می تواند مقدار جریان خون به جفت را محدود کند این تغییرات جریان خون می تواند باعث وارد شدن مقادیر بالایی از پروتئین های جفت به داخل جریان خون شود که می تواند سبب پره اکلامپسی شود عوامل خطر شامل چاقی، دیابت بارداری و سابقه خانوادگی ابتلا به پره اکلامپسی می باشد.

عوامل خطر مرتبط با پره اکلامپسی چیست؟

عوامل خطر شامل موقعیت ها، شرایط و یا محیط های که در آن شانس ابتلا به یک اختلال یا بیماری را افزایش می دهد می باشد. برای مثال، چاقی یک عامل خطر برای ابتلا به دیابت نوع 2 است ( اگر شما چاق هستید، خطر ابتلا به دیابت نوع 2 در شما بیشتر است )
عوامل مرتبط با ابتلا به پره اکلامپسی عبارتند از:
حاملگی اول - احتمال پره اکلامپسی در حاملگی اول به میزان قابل توجهی بالاتر از حاملگی های بعدی است.
فاصله بارداری - اگر بارداری دوم حداقل ده سال پس از اولین بارداری رخ دهد بارداری دوم بیشتر در معرض خطر ابتلا به پره اکلامپسی است.
سابقه خانوادگی - یک زن که خواهر یا مادر پره اکلامپسی داشته است بیشتر در معرض خطر آن است.
سابقه شخصی پره اکلامپسی - یک زن که به پره اکلامپسی در اولین بارداری خود داشته است دارای یک خطر بسیار بالاتر از داشتن شرایط یکسان در بارداری های بعدی است.
سن - زنان بالای 40 سال و نوجوانان، بیشتر احتمال ابتلا به پره اکلامپسی در مقایسه با سایر گروه های سنی را دارند.
شرایط خاص و بیماری – زنانی که مبتلا به دیابت، فشار خون بالا، میگرن و بیماری کلیوی هستند بیشتر احتمال ابتلا به پره اکلامپسی دارند.
چاقی - نرخ پره اکلامپسی در زنان چاق بسیار بالاتر است.
بارداری چندقلویی - اگر شما انتظار حداقل دو بچه را دارید، خطر بالاتر است.

چگونه پره اکلامپسی تشخیص داده می شود؟

برای تشخیص پره اکلامپسی هر دو این آزمایشات باید مثبت باشد.
فشار خون بالا - فشار خون زن خیلی بالا است.
فشار خون 140/90  میلی متر جیوه در دوران بارداری غیر طبیعی است.
پروتئین ( پروتئین در ادرار ).
نمونه ادرار 24 ساعت جمع آوری شده و مقدار پروتئین موجود در آن می تواند نشانه ای از شدت بیماری باشد.
دکتر نیز ممکن است تست های تشخیصی بیشتری را سفارش دهد.
آزمایش خون  برای چک کردن کبد و کلیه ها و لخته شدن خون انجام می شود.
سونوگرافی جنین -  بر پیشرفت کودک از نزدیک نظارت خواهد شد و مطمئن می شوند که او به درستی در حال رشد است.
تست بدون استرس - دکتر چک می کند که چگونه ضربان قلب کودک به حرکت واکنش نشان می دهد اگر ضربان قلب را افزایش می دهد 15 ضربه یا بیشتر در یک دقیقه به مدت حداقل 15 ثانیه دو بار، برای هر بیست دقیقه نشانه ی آن است که همه چیز احتمالا خوب است.

رژیم غذایی در مسمومیت حاملگی ( پره اکلامپسی )

خوردن یک رژیم غذایی غنی از کلسیم ممکن است به کاهش خطر ابتلا به پره اکلامپسی در دوران بارداری کمک کند منابع خوب کلسیم عبارتند از ( پنیر، شیر، ماست، کلم پیچ، کلم چینی، کلم بروکلی و غذاهای با کلسیم مانند آب میوه و غلات غنی شده ) خوردن غذاهای سرشار از ویتامین C و E نیز ممکن است به جلوگیری از ابتلا به پره اکلامپسی کمک کند این غذاها شامل ( طالبی، کیوی، غلات کامل، کلم، زرده تخم مرغ، دانه ها، ساردین، گوجه فرنگی و میوه های خانواده مرکبات ) می باشد

خطرات رژیم غذایی در مسمومیت حاملگی ( پره اکلامپسی )

غذاها و نوشیدنی های خاصی باید از رژیم غذایی در دوران بارداری حذف شود به خصوص اگر سابقه پره اکلامپسی در خانواده وجود دارد. غذاها و نوشیدنی هایی که پردازش شده ( قندهای تصفیه شده، کافئین و الکل ) ممکن است به پره اکلامپسی کمک کند. علاوه بر این، با داشتن یک رژیم غذایی ناکافی از ویتامین D ممکن است شانس ابتلا به پره اکلامپسی را افزایش دهد.
مصرف غذاهای ناسالم و داشتن اضافه وزن قابل توجه، می تواند خطر ابتلا به پره اکلامپسی را افزایش دهد چاقی سه برابر شانس پره اکلامپسی را افزایش می دهد متاسفانه، رژیم غذایی در دوران بارداری توصیه نمی شود. در عوض، برای یک زن باردار بهتر است بر روی مواد غذایی سالم تمرکز کند که افزایش وزن را محدود می کند.

درمان پره اکلامپسی چیست؟

پره اکلامپسی تا زمانی که کودک بدنیا نیاید درمان نمی شود. تا زمانی که فشار خون مادر پایین نیاید او در معرض خطر بیشتر سکته مغزی، خونریزی شدید، جداشدن جفت و تشنج می باشد. در برخی موارد، به خصوص اگر پره اکلامپسی در اوایل آغاز شده باشد زایمان ممکن است بهترین گزینه برای جنین نباشد. زنانی که در حاملگی های قبلی پره اکلامپسی داشته اند باید در جلسات قبل از تولد بیشتر شرکت کنند.
داروهای زیر ممکن است توصیه شوند:
ضد فشارخون - برای کاهش فشار خون تجویز می شود.
داروهای ضد فشار خون
داروهای مورد استفاده برای کنترل فشار خون مزمن بالا در دوران بارداری عبارتند از:
متیل دوپا .
نیفدیپین.
برخی داروهای ضد فشار خون در طول حاملگی خطرناک هستند اگر شما داروهای ضد فشار خون مصرف می کنید با دکتر خود در مورد ایمنی پزشکی صحبت کنید.
دیگر داروهای ضد فشار خون که ممکن است مورد استفاده قرار گیرد عبارتند از:
هیدرالازین - این دارو داخل وریدی به سرعت برای کاهش فشار خون به شدت بالا در دوران بارداری استفاده می شود.
لابتالول - این دارو داخل وریدی به سرعت برای کاهش فشار خون به شدت بالا در بیمارستان است این دارو خوراکی برای کنترل فشار خون بالا در دوران بارداری نیز داده می شود.
کاهش فشار خون بیش از حد یا بیش از حد سریع می تواند جریان خون را به جفت را کاهش دهد و باعث مشکلاتی برای کودک شود بنابر این داروها برای جلوگیری از فشار خون به شدت بالا، ممکن است برای زندگی شما یا کودک شما تهدید کننده باشد.
کورتیکواستروئیدها - اگر مادر مبتلا به سندرم HELLP یا پره اکلامپسی باشد، این داروها ممکن است کارکرد پلاکت و کبد را فراهم کنند که طول بارداری را افزایش می دهد. همچنین سبب سرعت توسعه ریه نوزاد می شوند و این مهم است که اگر نوزاد قبل از موعد مقرر به دنیا آمد مشکلات ریه نداشته باشد معمولا بهترین درمان برای سندرم HELLP است زایمان در اسرع وقت است.
 ضد تشنج ها - در موارد شدید، به منظور جلوگیری از تشنج برای اولین بار، دکتر ممکن است سولفات منیزیم تجویز کند.
استراحت - اگر تا زمان زایمان مدت زیادی باقی مانده است و نشانه های او خفیف است پزشک ممکن است توصیه به استراحت در رختخواب نماید این کمک می کند تا فشار خون پایین بیاید و به نوبه خود باعث افزایش جریان خون به جفت می شود که به نفع کودک است.
بعضی از زنان فقط توصیه به دراز کشیدن در رختخواب می شوند و تنها نشستن و یا ایستادن را هنگامی که واقعاً نیاز دارند انجام می دهند دیگران ممکن است اجازه به نشستن در صندلی، مبل یا تخت داشته، اما فعالیت های فیزیکی خود را باید به شدت محدود نمایند.
فشار خون و آزمایش ادرار به طور منظم انجام شود. نوزاد نیز از نزدیک بررسی شود.
در موارد شدید مادر ممکن است در بیمارستان بستری شود که در بیمارستان در بستر استراحت و بطور مستمر از نزدیک نظارت خواهند شد.
اگر تشخیص پره اکلامپسی است و نزدیک به پایان بارداری باشد پزشکان ممکن است به زایمان در اسرع وقت توصیه نمایید.
در موارد بسیار شدید برای بهبود جریان خون رحم و جلوگیری از تشنج است. در هنگام زایمان، ممکن است سولفات منیزیم به مادر داده شود.
علائم پره اکلامپسی در عرض چند هفته بعد از زایمان رفع خواهد شد.

عوارض احتمالی ابتلا به پره اکلامپسی چیست؟

اگر پره اکلامپسی درمان نشود خطر عوارض جدی وجود دارد..
سندرم HELLP - که می تواند به سرعت، برای هر دو مادر و نوزاد تهدید کننده حیات باشد. HELLP همولیز، بالا رفتن آنزیم کبد و تعداد کم پلاکتها است. این یک اختلال کبد و لخته شدن خون است که اغلب پس از زایمان رخ می دهد اما می تواند در هر زمان پس از هفته بیستم حاملگی ظاهر شود. خیلی به ندرت، ممکن است از قبل رخ دهد. تنها راه برای درمان موثر سندرم HELLP زایمان در اسرع وقت است.
جریان خون ضعیف به جفت - اگر رسیدن جریان خون به جفت کاهش یابد کودک نمی تواند اکسیژن و مواد مغذی ضروری را بدست آورد که ممکن است سبب رشد آهسته تر، مشکلات تنفسی و تولد زودرس شود.
جداشدن زودرس جفت - جفت از دیواره داخلی رحم جدا می شود. در موارد شدید، خونریزی شدید می تواند به جفت آسیب برساند. هر گونه صدمه به جفت ممکن است زندگی کودک و مادر را در معرض خطر قرار دهد.
اکلامپسی - اساساً ترکیبی از پره اکلامپسی و تشنج (تشنج) است. بیمار ممکن است درد در زیر دنده ها در سمت راست بدن، سردرد شدید، تاری دید، گیجی و کاهش هوشیاری داشته باشد در صورت عدم درمان بیمار در معرض خطر رفتن به کما، آسیب دائمی مغز و مرگ قرار می گیرد. شرایط برای نوزاد نیز تهدید کننده زندگی است.
بیماری های قلبی عروقی - زنانی پره اکلامپسی در معرض خطر بالاتر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی بعد از آن می باشند.

مراقبت پس از زایمان پره اکلامپسی

اگر شما پره اکلامپسی متوسط تا شدید دارید خطر ابتلا به تشنج ( اکلامپسی ) برای 24 تا 48 ساعت اول پس از زایمان ادامه می یابد. ( در موارد بسیار نادر، تشنج بعداً در دوران پس از زایمان گزارش شده است ) بنابر این ممکن است سولفات منیزیم به مدت 24 ساعت پس از زایمان ادامه یابد.
فشار خون به احتمال زیاد چند روز پس از زایمان به حالت عادی بر می گردد در موارد نادر می تواند 6 هفته یا بیشتر طول بکشد مگر اینکه شما دارای فشار خون بالای مزمن باشید. برخی از زنان 6 هفته پس از زایمان هنوز فشار خون بالا دارند و در بلند مدت به سطح عادی بازگشت می نماید.
اگر فشار خون شما هنوز هم پس از زایمان بالا باشد ممکن است یک داروی فشار خون به شما داده شود. بعد از آن شما نیاز به معاینات منظم پزشکی دارید.

پیشگیری از پره اکلامپسی

پژوهشگران در حال مطالعه برای راه های پیشگیری از پره اکلامپسی هستند اما تا کنون، هیچ استراتژی روشن پدید نیامده است. خوردن نمک کمتر، تغییر در فعالیت های خود، محدود کردن کالری، مصرف سیر و یا روغن ماهی خطر را کاهش نمی دهد. مفید بودن افزایش مصرف ویتامین C و E نشان داده نشده است و تحقیقات بر روی ویتامین D در حال پیشرفت است. با این حال در بعضی از موارد، شما ممکن است قادر به کاهش خطر ابتلا به پره اکلامپسی باشید با:
آسپرین با دوز پایین - اگر شما در حاملگی های قبلی پره اکلامپسی داشتید که در نتیجه قبل از هفته 34 بارداری منجر به زایمان شده است و یا ابتلا به پره اکلامپسی در بیش از یک حاملگی قبلی دارید دکتر شما ممکن است توصیه  به مصرف دوز پایین آسپرین بین 60 و 81 میلی گرم روزانه شروع با تاخیر در اوایل سه ماهه سوم نماید.
مکمل های کلسیم - در برخی از جمعیت ها، زنانی که کمبود کلسیم قبل از بارداری دارند و در دوران بارداری به اندازه کافی نمی توانند کلسیم را از طریق رژیم غذایی خود دریافت کنند ممکن است از مکمل های کلسیم برای جلوگیری از ابتلا به پره اکلامپسی بهره مند شوند.
این مهم است که شما هیچ کدام از داروها، ویتامین ها یا مکمل ها را نباید بدون مشورت با دکتر خود مصرف کنید.
قبل از اینکه باردار شوید به خصوص اگر شما در حاملگی قبلی پره اکلامپسی داشتید یک ایده خوب این  است که اگر اضافه وزن دارید وزنتان را کاهش دهید و مطمئن شوید که اگر دیابت دارید به خوبی کنترل می شود.
هنگامی که شما حامله هستید از خود و کودکتان از طریق مراقبت های اولیه و به طور منظم قبل از تولد مراقبت کنید. اگر پره اکلامپسی زود تشخیص داده شود برای جلوگیری از عوارض و ایجاد بهترین انتخاب برای شما و کودکتان همکاری شما با پزشکتان لازم است.

مطالب مرتبط

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (13)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای

 1. نهال

با سلام خدمت اقای دکتر،،، من در بارداری اول اکلامپسی گرفتم ولی فشار خون بالا نداشتم دفع پروتیین هم نداشتم بچه هم سالم بدنیا اومد پس چه دلیلی برای این مشکل وجود داشت

  پیوست ها
 

 1. مهتاب افشار

باسلام خدمت دکتر فتحی و تشکر از راهنمایی هاتون...
بارداری اول من ۱۰ سال پیش بود و از مال اول بارداری به مشکل بر خوردم و خونریزی داشتم و استراحت مطلق بودم ...هفته ۲۶ بارداری مشخص شد که اکلامپسی دارم در بیمارستان بستری شدم .فشار خون بسیار بالا......

باسلام خدمت دکتر فتحی و تشکر از راهنمایی هاتون...
بارداری اول من ۱۰ سال پیش بود و از مال اول بارداری به مشکل بر خوردم و خونریزی داشتم و استراحت مطلق بودم ...هفته ۲۶ بارداری مشخص شد که اکلامپسی دارم در بیمارستان بستری شدم .فشار خون بسیار بالا... تا ۲۳ هم رسید و...و در استانه سندرم بودم .در روز پایانی هفته ۲۹ ختم حاملگی اعلام شد و زایمان انجام شد...تاری دید...تشنج چشم ...دو هفته در ای سی یو ....هر چیز بدی که فکرشو بکنید تجربه کردم ...الان ده سال گذشته و من ۳۸ سال دارم خیلی دوست دارم فرزند دوم بیارم هر روز به این مسعله فکر میکنم اما میترسم ...به نظر شما من دوباره اکلامپسی میشم ؟ میشه منو راهنمایی کنید؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    مهتاب افشار

مقاله را مطالعه نمایید پاسخ شما در مقاله داده شده است احتمال اکلامپسی در شما بالا است

  پیوست ها
 

 1. فاطمه

با سلام و خسته نباشید اقای دکتر من تقریبا یک ماه پیش زایمان طبیعی داشتم که جنیم در 8ماهگی در شکمم مرده بود داشتم علت ان را پره اکلامپسی نوشته بودند با توجه به فرمایشات جنابعالی من فشار خون بالا نداشتم تنها در ماه هشتم در 32هفتگی پاهام ورم داشت...

با سلام و خسته نباشید اقای دکتر من تقریبا یک ماه پیش زایمان طبیعی داشتم که جنیم در 8ماهگی در شکمم مرده بود داشتم علت ان را پره اکلامپسی نوشته بودند با توجه به فرمایشات جنابعالی من فشار خون بالا نداشتم تنها در ماه هشتم در 32هفتگی پاهام ورم داشت اونم هم صبح و هم شب رفتم دکتر گفت طبیعی .سردرد و سرگیجه هم نداشتم همه مواردم هم نرمال بود وقتی بهم گفتند که ضربان قلب بچه ات ایستاده بر اثر شوک فشارم رفت بالا وگرنه روز قبلش فشارم 11روی 8بود
الان میخوام باردار بشم ولی خیلی استرس دارم ممنون میشم اسخ بدید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. عسگری

سلام، من سابقه پره اکلامسی در زایمان اول دارم، حالا برای زایمان دوم بعد از شش سال دکتر مصرف روزانه آسپرین و آمپول انوکساپارین رو تجویز کرده، میخواستم بدونم مصرف همزمان این داروها عوارضی هم داره؟

  پیوست ها
 

 1. محمدی

سلام اقای دکتر حدود هشت ماه پیش زایمان کردم ودچار مسمومیت حاملگی درماه اخر شدم اما هنوز دچار فشار خون بالا هستم لطفا راهنمایی کنید

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    محمدی

با سلام
فشار خون حاملگی گاهی تا مدت ها بالا باقی می ماند لذا شما اگر اضافه وزن دارید باید با رژیم غذایی مناسب به وزن نرمال برسید ورزش پیاده روی نیز روزانه داشته باشید همچنین یک داروی فشار خون نیز در صورت بالا بودن فشار خون مصرف نمایید.

  پیوست ها
 

 1. ممنون

ممنون از مطلب بسیار مفیدتون

  پیوست ها
 

 1. لیلی

با عرض سلام
ممنونم آقای دکتر از پاسختان
یک سوال دیگه هم دارم اگه زحمتتون نیست ممنون میشم جواب بدین
همونطور که عرض کردم بارداری اول دچار پره اگلمسی شدم و از ماه دوم به بعد حالت تهوع بسیار شدیدی داشتم طوری که حتی آب را هم با بدبختی میخوردم آیا ویار...

با عرض سلام
ممنونم آقای دکتر از پاسختان
یک سوال دیگه هم دارم اگه زحمتتون نیست ممنون میشم جواب بدین
همونطور که عرض کردم بارداری اول دچار پره اگلمسی شدم و از ماه دوم به بعد حالت تهوع بسیار شدیدی داشتم طوری که حتی آب را هم با بدبختی میخوردم آیا ویار شدید باعث پره اگلمسی میشه ؟
از اونجایی که هیچ صابقه این بیماری در اطرافیان بخصوص مادر و خواهرم وجود ندارد میگم
با تشکر

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    لیلی

با سلام
بیماری ویار حاملگی معمولاً باید پس از سه ماهه اول بارداری از بین برود و در صورتی که علائم بیماری صبحگاهی ماننده ( تهوع و استفراغ ) تا اواسط دوران بارداری به بعد ادامه داشته باشد می تواند نشانه پره اکلامپسی باشد.

  پیوست ها
 

 1. لیلی

با سلام دوباره
ببخشید آیا مسمومیت پره اگلمسی در بارداری اول با مسمومیت در بارداریهای بعدی بهم ربط دارد
متشکرم

  پیوست ها
 

 1. لیلی

با سلام
بنده سی و هفت سال سن دارم و برای بار دوم بر خلاف نظر دکترها مایل به بچه دار شدن میباشم این در حالی است که شش سال پیش زایمان اولم در هفته 28 بارداری پروتیین سه پلاست دفع میکردم که توسط دکتر ختم بارداری صورت گرفت اکنون که قصد بارداری دارم...

با سلام
بنده سی و هفت سال سن دارم و برای بار دوم بر خلاف نظر دکترها مایل به بچه دار شدن میباشم این در حالی است که شش سال پیش زایمان اولم در هفته 28 بارداری پروتیین سه پلاست دفع میکردم که توسط دکتر ختم بارداری صورت گرفت اکنون که قصد بارداری دارم تنها سوالم از شما اینه که برای مهار پره اگلمسی آیا رژیم خاص و یا داروی خاصی هست خواهش میکنم مرا راهنمایی کنید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    لیلی

مسمومیت‌ در یک‌ حاملگی‌، لزوماً به‌ معنی‌ تكرار آن‌ در حاملگی های بعدی‌ نیست‌ ولی‌ با یك‌ بار بروز، خطر تکرار آن‌ در حاملگی های بعدی‌ افزایش‌ می‌یابد. سابقه‌ خانوادگی‌ اکلامپسی‌ یا پره‌اکلامپسی‌ نیز در بروز مسمومیت حاملگی موثر است.
استفاده‌ از...

مسمومیت‌ در یک‌ حاملگی‌، لزوماً به‌ معنی‌ تكرار آن‌ در حاملگی های بعدی‌ نیست‌ ولی‌ با یك‌ بار بروز، خطر تکرار آن‌ در حاملگی های بعدی‌ افزایش‌ می‌یابد. سابقه‌ خانوادگی‌ اکلامپسی‌ یا پره‌اکلامپسی‌ نیز در بروز مسمومیت حاملگی موثر است.
استفاده‌ از یك‌ رژیم‌ غذایی‌ طبیعی‌ و متعادل‌ در طی‌ بارداری‌ تحت نظر متخصص تغذیه کمک کننده است.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search