پزشکی

20 حالت دردناک سلامت را بشناسید

فیبرومیالژیادرد با طیف گسترده ای از آسیب و بیماری همراه است در برخی از شرایط ممکن است درد و علائم همراه، ناشی از یک علت گسسته، مانند درد بعد از عمل و یا درد همراه با بدخیمی و یا ممکن است شرایطی از جمله درد نوروپاتیک و یا سردرد که در آن درد مسئله ی اصلی است.

میلیون ها نفر از درد حاد یا مزمن رنج می برند در هر سال اثرات درد، هزینه فوق العاده ای در کشور ما از جمله هزینه های درمانی، توانبخشی و بهره وری کارگران از دست داده ایجاد می کند. بعضی از بیماری ها می تواند آزار دهنده باشند لذا در این مقاله 20 شرایط سلامت که سبب درد به شدت شدید هستند آورده می شود.
1. زونا
2. سردرد های خوشه ای
3. شانه منجمد ( یخ زدگی شانه )
4. استخوان شکسته
5. به سندرم درد منطقه ای پیچیده (CRPS)
6. سکته قلبی
7. دیسک کمر
8. سرطان
9. آرتریت
10. میگرن
11. سیاتیک
12. سنگ کلیه
13. آپاندیسیت
14. نورالژی عصب سه قلو
15. پانکراتیت
16. نقرس
17. اندومتریوز
18. زخم معده
19. فیبرومیالژیا
20. درد بعد از عمل

1. زونا

زونا یکی از دردناک ترین شرایط پزشکی است که می تواند شما را به اندازه کافی تیره بخت کند زونا ناشی از ویروس زوستر است این ویروس همچنین باعث آبله مرغان می شود آن با یک راش پوستی یا تاول در یک طرف از بدن شما مشخص، اغلب در اطراف کمر مشخص می شود.
درد ناشی از زونا تمایل به سوختن و یا سوزن سوزن شدن دارد و اغلب تنها یک طرف از بدن را تحت تاثیر قرار می دهد این می تواند خیلی بد باشد که شما احساس یک زخم چاقو خوردن را دارید مانند اینکه کسی به آرامی یک برس بر روی پوست آسیب دیده شما می کشد.
در برخی از افرادی با زونا یک درد مداوم به نام نورالژی پس از هرپس ایجاد می شود.
اطلاعات بیشتر در مورد زونا و واکسن زونا.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

2. سردرد های خوشه ای

تصور آن مانند یک درد زایمان بدون مسکن یک یا دو بار در روز به مدت 10 هفته در یک زمان است سردرد های خوشه ای نیز، سردرد کشنده نامیده می شوند بنابراین فوق العاده دردناک شناخته شده اند. آنها در بسیاری به طور ناگهانی رخ داده و بدون هشدار باعث درد تیز، درد سیخ زدن در اطراف یک چشم می شود حملات می تواند به کوتاهی 15 دقیقه یا سه ساعت یا بیشتر ادامه یابد
این نوع دردناک ترین سردرد می باشد حتی بدتر از میگرن های شدید است. در واقع، کارشناسان پیشنهاد کرده اند که سردرد های خوشه ای ممکن است دردناک ترین وضعیت شناخته شده علم پزشکی باشند.
اطلاعات بیشتر در مورد سردرد های خوشه ای.

3. شانه منجمد ( یخ زدگی شانه )

این وضعیت تنها بسیار دردناک نیست آن نیز می تواند برای چندین سال طول بکشد مگر اینکه آن به درستی درمان شود.
در شانه منجمد، مفصل آنقدر تنگ و سفت می شود که تقریباً انجام حرکات ساده مانند بالا بردن بازو غیر ممکن است فعالیت های روزانه مانند پوشیدن یک تی شرت، بلند کردن یک کتری، پوشیدن یک کت، حتی شانه کردن موهای خود به یک مصیبت تبدیل می شود.
روشن نیست چه چیزی باعث شانه منجمد است اما می تواند پس از یک آسیب شانه یا بازو اتفاق افتد و در افراد مبتلا به دیابت شایع تر است.
هر دو شانه می تواند تحت تاثیر قرار گیرد اما معمولاً شانه غیر غالب درگیر می شود اگر شما راست دست هستید شانه چپ و اگر چپ هستید شانه راست درگیر می شود.
دارو و یا نسخه مسکن معمولا، همراه با تمرینات شانه کمک  کننده است
اطلاعات بیشتر در مورد شانه منجمد.

4. استخوان شکسته

یک استخوان شکسته و یا ترک خورده به عنوان یک شکستگی شناخته شده است نمونه های رایج مانند مچ پای شکسته، شکستگی لگن، بازوی شکسته و بینی شکسته هستند.
اگر شکستگی کوچک است ممکن است هیچ دردی را احساس نکنید اما به طور کلی آن واقعاً به استخوان شکسته لطمه می زند به ویژه هنگامی که شما سعی به حرکت کردن می کنید درد اغلب به صورت احساس درد عمیق توصیف می شود.
شکستگی استخوان التیام می یابد اما آنها ممکن است نیاز به نگه داشتن استخوان در موقعیت ثابت به عنوان یک قاعده کلی، در مسن ترها شگستگی بزرگتر و التیام طولانی تر است.

5. به سندرم درد منطقه ای پیچیده (CRPS)

مبتلایان به سندرم درد منطقه ای پیچیده (CRPS)، درد شدید در اثر صدمه به استخوان و بافت نرم دارند این می تواند در هر کسی و هر سنی رخ دهد اما معمولاً بیشتر در زنان در سن 40 و 50 سال است.
درد سوزشی CRPS مستمر و شدید است اغلب از همه بستگی به شدت آسیب اصلی دارد این حالت معمولاً روی یکی از بازوها، پاها و یا دست و پا تاثیر می گذارد.
اغلب درد به کل دست یا پا گسترش می یابد حتی اگر آسیب اولیه ممکن است تنها به یک دست یا پا مربوط باشد گاهی اوقات، درد حتی به اندام مقابل سفر می کند.
درد CRPS می تواند بعد از سال ها برود و در حال حاضر هیچ درمانی وجود ندارد درمان، مانند فیزیوتراپی، صحبت کردن در مورد درمان های دارویی با هدف کمک به زندگی افراد با  CRPS می باشد.
اطلاعات بیشتر در مورد CRPS  

6. سکته قلبی

اگر شما دچار حمله قلبی باشید شما معمولاً درد در مرکز قفسه سینه خود دارید اغلب توصیف درد به عنوان یک احساس سنگینی، سفتی و یا فشردن است که می تواند خیلی بد باشد و باعث سقوط شما شود
درد می تواند مانند سوء هاضمه واقعا بد احساس شود و گاهی اوقات به فک، گردن، پشت، بازوها و یا معده شما گسترش یابد.
اگر شما شما یا شخص دیگری گمان است به داشتن یک حمله قلبی، برای کمک اضطراری با مرکز اورژانس تماس بگیرید.
اطلاعات بیشتر در مورد حمله قلبی.

7. دیسک کمر

کمر درد در هشت نفر از هر 10 نفر که در برخی از نقاط زندگی می کنند تاثیر می گذارد و یکی از شایع ترین علل کمر درد، دیسک کمر است که آسیب اغلب ناشی از یک پیچش یا بلند کردن وزنه است در این وضعیت پزشکی چه اتفاقی می افتد یکی از دیسک ها در ستون فقرات پارگی پیدا کرده و ژل داخل آن به بیرون نشت می کند.
اغلب افراد با لغزش دیسک تجربه ناگهانی درد شدید کمر، که معمولاً با خوابیدن کاهش و اغلب با حرکت پشت در اثر سرفه یا عطسه بدتر می شود دیسک کمر اغلب می تواند سبب درد ساق پا همانند درد پشت شود.
در اغلب موارد لغزش دیسک درد به تدریج در طول چند هفته کاهش می یابد و مسکن نیز کمک می کند.
اطلاعات بیشتر در مورد دیسک کمر.

8. سرطان

اغلب افراد مبتلا با سرطان پیشرفته تجربه درد در اثر تومور خود و یا به عنوان یک اثر جانبی درمان سرطان مانند شیمی درمانی یا پرتو را دارند.
اگر چه درد می تواند بسیار شدید باشد ولی آن همیشه به این معنی نیست که سرطان در حال رشد است یک تومور بسیار کوچک که بر روی یک عصب فشار وارد کند می تواند دردناک باشد در حالی که یک تومور بزرگ در جایی دیگر ممکن است کم و یا هیچ درد نداشته باشد.
درد سرطان می تواند در احساس، مدت و شدت بسته به نوع سرطان و مرحله آن متفاوت باشد اما آن تقریباً همیشه ممکن است برای کاهش درد سرطان تحت کنترل مسکن تجویز می شود.
اطلاعات بیشتر در مورد سرطان است.

9. آرتریت

افراد با آرتریت اغلب درد مفاصل دردناک و دائمی تحمل می کنند معمولاً درد در مفصل ران، زانو، مچ دست یا انگشتا ن است.
درد می تواند به طور ناگهانی و یا در طول زمان بوجود آید و اغلب با درد عضلانی و سفتی در مفاصل مرتبط است.
انواع مختلف آرتریت از جمله آرتریت روماتوئید، استئوآرتریت و لوپوس می تواند سبب آسیب مفاصل شود.
با توجه به  نظر مرکز مراقبت آرتروز، در هر نوع از ورم مفاصل، ورزش یکی از بهترین راه ها برای کاهش درد مفصل است دکتر شما یا یک فیزیوتراپیست می تواند به شما کمک کند یک برنامه ورزشی مناسب را انتخاب کنید.
اطلاعات بیشتر در مورد آرتریت.

10. میگرن

یک سردرد میگرنی خیلی بیشتر از یک سردرد معمولی دردناک است و در بدترین حالت تا سه روز یا بیشتر ادامه می یابد.
از آنجا که میگرن می تواند باعث استفراغ و به نور و صدا حساسیت شدید دارد و همچنین درد ضرباندار و شدید شود تمام یا بسیاری از مبتلایان به میگرن می توانند در یک مکان تاریک و آرام دراز بکشند تا سردرد آنها پایان یابد.
داروها می تواند به کاهش تعداد و شدت میگرن کمک کند اگر درمان برای شما در گذشته موثر بوده است با دکتر خود در مورد آن داروی میگرن صحبت کنید.
اطلاعات بیشتر در مورد میگرن.

11. سیاتیک

سیاتیک دردی است که به پایین ساق پا کشیده می شود آن ناشی از زمانی است که عصب سیاتیک که طولانی ترین عصب در بدن است و از پشت به پای کشیده می شود توسط دیسک کمر دچار آسیب و آزردگی شود درد سیاتیک به طور کلی متفاوت است درد سیاتیک به سختی در پشت شما تاثیر می گذارد ولی به جای ان به پایین کمر، پایین باسن و به یک یا هر دو پا و در پشت ماهیچه ساق پا تابش می کند.
در بیشتر افراد درد سیاتیک به خودی خود در عرض چند روز یا چند هفته از بین می رود ترکیبی از اقدامات از جمله داروی مسکن بدون نسخه، ورزش و کمپرس سرد یا گرم معمولاً می تواند درد را در عین حال کاهش دهد.
اطلاعات بیشتر در مورد سیاتیک.

12. سنگ کلیه

عبور سنگ کلیه سبب تولید درد ناگهانی، فوق العاده تیز، درد کرامپی در  پایین و پشت یا کنار شکم و یا گاهی اوقات در کشاله ران، که ممکن است برای چند دقیقه یا ساعت باشد و برای مدتی بدون درد و مجددا شروع شود
این درد اغلب در نیمه های شب آغاز می شود و فرد را از خواب بيدار می کند. درد سنگ کليه شديد و غيرقابل تحمل است در واقع، بسیاری از سنگ کلیه ها به اندازه کافی کوچک هستند و در ادرار دفع می شوند و پس از دفع خوشبختانه درد از بین می رود.
اطلاعات بیشتر در مورد سنگ کلیه.

13. آپاندیسیت

آپاندیسیت یک تورم دردناک آپاندیس ( کیسه انگشت مانند متصل به دیواره روده) است این بیشتر در کودکان، که به طور معمول از درد در وسط شکم خود شکایت می کنند شایع است پس از آن درد به سمت راست پایین شکم شیفت یافته و بسیار بدتر می شود.
آپاندیسیت یک اورژانس پزشکی است که معمولاً قبل از ترکیدن آن نیاز به یک عملیات فوری برای برداشتن آپاندیس می باشد.
اکثر کودکان در عرض چند روز بعد از برداشتن آپاندیس بهبودی پیدا می کنند.
اطلاعات بیشتر در مورد آپاندیسیت.

14. نورالژی عصب سه قلو

درد ناشی از نورالژی عصب سه قلو است که اغلب به صورت احساس شوک الکتریکی است از صورت عبور می کند برخی احساس شدید سوزش و یا سیخ زنی را توصیف کرده اند آنها اغلب یک منطقه ماشه بر روی صورت است که خیلی حساس به لمس کردن یا حتی جریان هوا است.
نورالژی عصب سه قلو، همچنین به عنوان بیماری فوترجیل شناخته شده است حملات درد صورت یک طرفه و بسیار شدید است که می آید و بطور غیر قابل پیش بینی می رود.
مسکن معمول هیچ اثر ندارد، اما داروهای ضد تشنج مورد استفاده برای صرعمانند ( کاربامازپین ) می تواند درد را کاهش دهد.
اطلاعات بیشتر در مورد نورالژی عصب سه قلو.

15. پانکراتیت

پانکراتیت التهاب لوزالمعده است ارگانی به اندازه یک موز که بخشی از دستگاه گوارش است و شایعترین علامت آن درد افتضاح شکمی است.
آن می تواند به صورت حاد یا مزمن باشد پانکراتیت حاد، هر چند، دردناک تر است و اغلب یک اورژانس پزشکی است و نیاز به درمان در بیمارستان، از جمله برای کنترل درد می باشد.
درد ناشی از پانکراتیت حاد مشابه درد کوله سیستیت است و در ابتدا به آسانی از وضعیت دردناک و جدی کوله سیستیت که در آن کیسه صفرا (معمولا به دلیل سنگ کیسه صفرا) ملتهب است اشتباه می شود.
اطلاعات بیشتر در مورد پانکراتیت.

16. نقرس

نقرس یکی از دردناک ترین آرتریت ها است که در آن تورم و درد شدید در مفصل توسعه می یابد اغلب در قاعده انگشت شست پا رخ می دهد نقطه ای که حتی لمس کردن و یا حرکت انگشت پا می تواند عذاب آور باشد.
با احتمال بیشتر در افرادی که مقدار زیادی از گوشت قرمز می خورند و یا آبجو می نوشند رخ می دهد هر کسی می تواند نقرس پیدا کند حتی گیاهخواران وابسته به طرفداری از منع مسکرات نیز نقرس پیدا می کنند.
با توجه به نظر مرکز مراقبت از آرتروز، در یک حمله نقرس با درد مفص شروع می شود و پس از آن مفصل متورم و قرمز، داغ و بسیار دردناک می شود مفصل ممکن است حالت ریختن آب جوش بر روی آن را پیدا کند و یا پوست می تواند براق و لایه برداری شود.
یک حمله می تواند بین یک تا 10 روز طول بکشد اگر در شما حملات مکرر وجود دارد می تواند باعث آسیب دائمی به مفصل شود و عاقلانه است که برای دفع حملات بیشتر از دارو استفاده نمایید.
اطلاعات بیشتر در مورد نقرس.

17. اندومتریوز

یکی از 10 زن در انگلستان تجربه دردناک اندومتریوز را دارد این از بیماری های زنان است که در آن سلول دیواره رحم در جاهای دیگر در بدن یافت می شود.
در حالی که برخی زنان مبتلا به آندومتریوز هیچ عوارضی ندارند برخی دیگر درد زیادی در لگن، در طول دوره قاعدگی و درد در طول و بعد از رابطه جنسی را دارند.
اگر چه هیچ درمانی برای بیماری اندومتریوز وجود ندارد ولی درمان می تواند درد را تسکین و سرعت رشد آندومتریوز را کوچک و یا کاهش دهد.
اطلاعات بیشتر در مورد اندومتریوز است

18. زخم معده

اولسر یک زخم یا سوراخی است که در پوشش داخلی معده تشکیل می شود یک نفر از 10 نفر دارای زخم معده است که باعث درد سوزشی در شکم، اغلب بین وعده های غذایی و در ساعات اولیه صبح می شود.
درد زخم معده معمولاً با خوردن و یا گرفتن یک نوع دارو به نام آنتی اسید رها می شود.
این مهم است که دارو مصرف نمایید زیرا زخم درمان نشده، می تواند سوراخ شود یک بیماری فوق العاده دردناکی است و از طریق دیواره معده مواد گوارشی و مواد غذایی به داخل حفره شکم نشت پیدا می کند زخم سوراخ شده یک اورژانس پزشکی است و معمولاً نیاز به درمان فوری دارد.
اطلاعات بیشتر در مورد زخم معده.

19. فیبرومیالژیا

علت دقیق این بیماری شناخته نشده است اما می تواند سبب درد گسترده در تمام بدن شود معمولاً بسیاری از مناطق درد در پشت گردن، شانه، کمر، باسن، ساق پا، آرنج و زانو است افراد مبتلا به فیبرومیالژیا اغلب می گویند که درد بیشتر در قسمت های فوقانی دارند.
اغلب درد و سفتی در صبح بدتر است و ممکن است درد بیشتری را در گروه های عضلانی که استفاده مکرر می شوند داشته باشید.
در حالی که فیبرومیالژیا یک بیماری مادام العمر است درمان از جمله مسکن و ورزش، می تواند ناراحتی را سهولت بخشد.
اطلاعات بیشتر در مورد فیبرومیالژیا.

20. درد بعد از عمل

این درد عموماً درد بعد از عمل است هر چند شدت درد با توجه به نوع عمل متفاوت خواهد بود.
اما درد بیش از حد بعد از عمل جراحی چیز خوبی نیست و شما هرگز نباید احساس کنید یا در مورد آن فکر کنید.
بسیاری از داروهای مسکن برای تحت کنترل نگه داشتن درد بعد از عمل جراحی وجود دارد کارشناسان می گویند که کنترل خوب درد به شما کمک خواهد کرد تا شما سریعتر بهبودی یافته و از مشکلات طولانی مدت جلوگیری می شود
اطلاعات بیشتر در مورد آنچه پس از یک عمل جراحی اتفاق می افتد.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search