رژیم غذایی

مکمل ها در طول بارداری: کدام ایمن است و کدام نیست

مکمل ها در بارداری

بارداری می تواند یکی از هیجان انگیزترین و شادترین تجربیات زندگی یک زن باشد. با این حال، ممکن است برای برخی از مادران نیز زمانی گیج کننده و غریب باشد. اینترنت، مجلات و آگهی ها، سیل مشاوره برای زنان در مورد چگونگی حفظ سلامتی در دوران بارداری راهنمایی می کنند.

در حالی که اکثر زنان می دانند که غذاهای دریایی با جیوه بالا، الکل و سیگار در طی دوران بارداری باید اجتناب شوند بسیاری از آنها آگاه نیستند که برخی از ویتامین ها، مواد معدنی و مکمل های گیاهی نیز باید اجتناب شود.

اطلاعاتی درباره اینکه کدام مکمل ها ایمن هستند و کدام اغلب در بین منابع متفاوت نیستند باعث پیچیده تر شدن کارها است.
این مقاله بر خلاف این اعتقاد است که مکمل ها در هنگام بارداری ایمن هستند و توضیح می دهد که چرا بعضی مکمل ها باید اجتناب شود.
چرا در طول بارداری مکمل ها را مصرف کنید؟
مکمل های گیاهی در دوران بارداری
مکمل های ایمن در طول بارداری
مکمل هایی که در بارداری منع مصرف دارد

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

چرا در طول بارداری مکمل ها را مصرف کنید؟

استفاده از مواد مغذی مناسب در هر مرحله از زندگی مهم است اما در دوران بارداری بسیار مهم است زیرا زنان باردار باید هر دو خود و نوزادان رو به رشد خود را تغذیه کنند.
بارداری نیاز به مواد مغذی را افزایش می دهد.
در طول بارداری، مصرف مکمل های زن نیاز به رشد چشمگیری دارد. مواد مغذی شامل کربوهیدرات، پروتئین و چربی هستند.
به عنوان مثال، مصرف پروتئین از 0.36 گرم توصیه شده در پوند (0.8 گرم در کیلوگرم) وزن بدن برای زنان غیر باردار به میزان 0.5 گرم در هر پوند (1.1 گرم در کیلوگرم) وزن بدن برای زنان باردار توصیه می شود.
با این حال، نیاز به مواد مغذی حاوی ویتامین ها، مواد معدنی و عناصر کمیاب، حتی بیشتر از نیاز به مواد مغذی افزایش می یابد.
ویتامین ها و مواد معدنی از رشد جنین و جنین در هر مرحله از حاملگی حمایت می کنند و برای حمایت از عملکرد های حیاتی مثل رشد سلول و سیگنالینگ سلول ها مورد نیاز است.
در حالی که برخی از زنان قادر به رفع این تقاضای رو به رشد از طریق رژیم غذایی به خوبی برنامه ریزی شده مواد مغذی هستند دیگران نیستند.
برخی از زنان باردار ممکن است نیاز به مصرف ویتامین و مواد معدنی به دلایل مختلف داشته باشند از جمله:
کمبود مواد مغذی: برخی از زنان ممکن است پس از یک آزمایش خون کمبود ویتامین یا مواد معدنی داشته باشند. اصلاح کمبود بسیار مهم است، زیرا کمبود مواد مغذی مانند فولات با نقص های زایندگی مرتبط است.
Hyperemesis gravidarum این عارضه بارداری با تهوع و استفراغ شدید است. این می تواند منجر به کاهش وزن و کمبود مواد مغذی شود.
محدودیت های غذایی: زنان مبتلا به رژیم های خاص، از جمله وگان ها و افرادی که دارای اثرات ضد التهابی و آلرژی هستند ممکن است نیاز به مکمل ویتامین ها و مواد معدنی برای جلوگیری از کمبود مواد مغذی داشته باشند. سیگار کشیدن: اگر چه برای مادران جلوگیری از سیگار در دوران بارداری حیاتی است اما افرادی که به سیگار ادامه می دهند نیاز به مواد مغذی خاص مانند ویتامین C و فولات دارند.
حاملگی های چندگانه: زنان دارای بیش از یک کودک نیاز به مواد مغذی بیشتری دارند نسبت به زنان که یک نوزاد را حمل می کنند. مکمل برای تغذیه مطلوب اغلب برای مادر و نوزادان ضروری است.
جهش های ژنتیکی مانند MTHFR  :MTHFR یک ژن است که فولات را به شکلی تبدیل می کند که بدن می تواند از آن استفاده کند. زنان باردار با این جهش ژنی ممکن است نیاز به تکمیل فرم خاصی از فولات برای اجتناب از عوارض داشته باشند.
رژیم غذایی نامناسب: زنان برای کمبود ویتامین ها و مواد معدنی نیاز به اضافه کردن مواد غذایی کم مصرف دارند.
علاوه بر این، کارشناسان کنگره زنان و زایمان آمریکا توصیه می کنند که همه زنان باردار مکمل ویتامین پرناتال و اسید فولیک را دریافت کنند. توصیه می شود که شکاف های تغذیه ای را پر کنید و از نقایص مادرزادی مانند اسپینا بیفیدا جلوگیری کنید.
به همین علت، بسیاری از مادران به مکمل های ویتامین و مواد معدنی بر نمی گردند

مکمل های گیاهی در دوران بارداری

علاوه بر مواد مغذی، مکمل های گیاهی محبوب هستند.
یک مطالعه نشان داد که حدود 15.4٪ از زنان باردار در ایالات متحده از مکمل های گیاهی استفاده می کنند.
هراس انگیز است که بیش از 25٪ از این زنان به پزشک اطلاع ندادند که این مکمل ها را می خورند.
در حالی که برخی از مکمل های گیاهی ممکن است در طول حاملگی در معرض خطر باشند اما ممکن است بیشتر از این باشد.
اگر چه بعضی از گیاهان می توانند به عوارض معمول بارداری مانند تهوع و ناراحتی معده کمک کنند اما ممکن است برای مادر و جنین مضر باشد.
متأسفانه تحقیقات زیادی در مورد استفاده از مکمل های گیاهی توسط زنان باردار وجود ندارد و در مورد چگونگی تأثیر مکمل ها بر مادران باردار تاثیر زیادی ندارد.

مکمل های ایمن در طول بارداری

درست مثل داروها، تمام مکمل های گیاهی و مکمل های غذایی باید توسط پزشک شما مورد تایید و نظارت قرار گیرد تا اطمینان حاصل شود که لازم است و مقادیر ایمن مصرف می شود.
همیشه ویتامین ها را از یک برند معتبر خریداری کنید که داوطلب می شود محصولات خود را توسط سازمان های شخص ثالث نظیر کنوانسیون داروسازی ایالات متحده (USP) ارزیابی کنید.
این تضمین می کند که ویتامین ها استانداردهای کیفیت زندگی را دارند و عموما ایمن هستند.

1. ویتامین های پیش از قاعدگی

ویتامین های پیش از قاعدگی مولتی ویتامین هایی هستند که مخصوصاً برای مقابله با افزایش تقاضا برای مواد مغذی در دوران بارداری طراحی شده اند.
آنها از قبل تعیین شده که در دوران بارداری و شیردهی گرفته شوند.
مطالعات مشاهده ای نشان داده است که تکمیل ویتامین های پیش از زایمان خطر ابتلا به زایمان زودرس و پره اکلامپسی را کاهش می دهد. پره اکلامپسی یک عارضه بالقوه خطرناک است که با فشار خون بالا و پروتئین در ادرار مشخص می شود.
در حالی که ویتامین های پیش از قاعدگی جایگزینی برای رژیم سالم نیستند ممکن است از شکاف های تغذیه ای در اثر برداشتن مواد غذایی اضافی در حین بارداری جلوگیری کنند.
از آنجایی که ویتامینهای پیش از قاعدگی حاوی ویتامین ها و مواد معدنی هستند که زنان باردار نیاز دارند ممکن است از مکمل های ویتامین یا مواد معدنی اضافی استفاده نکنید مگر اینکه پزشک شما آنرا پیشنهاد کند.
ویتامین های پیش از قاعدگی اغلب توسط پزشکان تجویز می شوند و همچنین بدون نسخه در دسترس هستند.

2. فولات

Folate یک ویتامین B است که نقش متفاوتی در سنتز DNA تولید گلبول قرمز و رشد و تکامل جنین دارد.
اسید فولیک، فرم مصنوعی فولات در بسیاری از مکمل ها است. این می تواند به شکل فعال فولات، L-methylfolate، در بدن تبدیل شود.
توصیه می شود زنان باردار روزانه به میزان 600 گرم فولات یا اسید فولیک مصرف کنند تا خطر عوارض عصبی و اختلالات مادرزادی مانند شکاف کام و نقص قلبی را کاهش دهد.
در بررسی پنج مطالعات تصادفی که شامل 6،105 زن بودند مصرف روزانه مکمل فولیک اسید با کاهش خطر عوارض عصبی همراه بود. هیچ عارضه جانبی منفی مشاهده نشد.
اگر چه فولات کافی از طریق رژیم غذایی به دست می آید بسیاری از زنان غذاهای غنی از فولات را به اندازه کافی مصرف نمی کنند.
علاوه بر این، مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها توصیه می کنند که تمام زنان در سن بارداری حداقل 400 میلی گرم فولات یا اسید فولیک در روز مصرف کنند.
این به این دلیل است که بسیاری از حاملگی ها برنامه ریزی نشده اند و نقایص ناشی از فقدان فولات در اوایل بارداری حتی قبل از اینکه بسیاری از زنان بدانند که حامله هستند رخ می دهد.
ممکن است برای خانمهای باردار، مخصوصا کسانی که دارای جهش ژنتیکی MTHFR هستند انتخاب مکمل حاوی L-methylfolate برای اطمینان از حداکثر جذب ممکن است عاقلانه باشند.

3. آهن

نیاز به آهن در دوران بارداری به میزان قابل توجهی افزایش می یابد زیرا حجم خون مادر تقریبا 50 درصد افزایش می یابد.
آهن برای انتقال اکسیژن و رشد سالم و رشد جنین و جفت ارزش حیاتی دارد.
شيوع کمبود آهن در زنان باردار در آمريکا حدود 18 درصد است و 5 درصد از اين زنان آنميک هستند.
کم خونی در دوران بارداری با زایمان زودرس، افسردگی مادر و کم خونی نوزاد ارتباط دارد.
مصرف توصیه شده 27 میلی گرم آهن در روز را می توان از طریق بسیاری از ویتامین های قبل از زایمان انجام داد. با این حال، زنان باردار با کمبود آهن یا کم خونی، نیاز به دوزهای بالاتری از آهن دارند که توسط پزشک آنها اداره می شود.
زنان باردار که کمبود آهن ندارند نباید بیشتر از میزان توصیه شده آهن مصرف کنند تا از عوارض جانبی ناخواسته جلوگیری شود. این ممکن است شامل یبوست، استفراغ و میزان هموگلوبین غیر طبیعی باشد.

4. ویتامین D

این ویتامین محلول در چربی برای عملکرد ایمنی، سلامت استخوان و تقسیم سلولی مهم است.
کمبود ویتامین D در دوران بارداری با افزایش خطر سزارین، پره اکلامپسی، زایمان زودرس و دیابت بارداری مرتبط است.
مصرف توصیه شده از ویتامین D در دوران بارداری 600 واحد در روز است. با این حال، برخی از کارشناسان معتقدند که ویتامین D در دوران بارداری بسیار بیشتر است.
تمام زنان باردار باید با پزشک خود در مورد غربالگری کمبود ویتامین D و مکمل مناسب صحبت کنند.

5. منیزیم

منیزیم یک ماده معدنی است که در صدها واکنش شیمیایی در بدن شما دخیل است. این نقش مهمی در عملکرد ایمنی، عضلات و عصب ها دارد.
کمبود این ماده معدنی در دوران بارداری ممکن است خطر ابتلا به پره اکلامپسی، فشار خون مزمن و زایمان زود هنگام را افزایش دهد.
برخی مطالعات نشان می دهد که مکمل منیزیوم ممکن است خطر عوارض مانند پره اکلامپسی، محدودیت رشد جنین و زایمان زودرس را کاهش دهد.

6. زنجبیل

ریشه زنجبیل معمولاً به عنوان مکمل گیاهی و ادویه استفاده می شود.
در فرم تکمیلی، معمولاً برای درمان تهوع ناشی از بیماری حرکت، حاملگی یا شیمی درمانی استفاده می شود.
بررسی چهار مطالعه نشان می دهد که زنجبیل برای درمان تهوع و استفراغ ناشی از بارداری ایمن موثر است.
تهوع و استفراغ در دوران بارداری شایع است و تا 80٪ از زنان در سه ماهه اول بارداری در معرض آن هستند.
اگرچه زنجبیل ممکن است به کاهش این عوارض بارداری ناخوشایند کمک کند برای شناسایی حداکثر دوزهای سمی لازم است تحقیقات بیشتری انجام شود.

7. روغن ماهی

روغن ماهی شامل DHA و EPA دو اسید چرب ضروری است که برای رشد مغز جنین مهم هستند.
مکمل DHA و EPA در دوران بارداری ممکن است پیشرفت مغزی نوزادان را افزایش و افسردگی مادران را کاهش دهد هرچند تحقیقات در این زمینه بی نتیجه است.
اگر چه مطالعات مشاهده ای اصلاح عملکرد شناختی در کودکان زنانی که در طول بارداری با روغن ماهی تکمیل شده اند را نشان داده است اما چندین مطالعه کنترل شده شکست خورد و منافع متضادی را نشان داده اند.
به عنوان مثال، یک مطالعه که مربوط به 2399 خانم بود هیچ تفاوتی در عملکرد شناختی نوزادان که مادران آنها کپسول های روغن ماهی حاوی 800 میلی گرم DHA در روز در دوران بارداری مصرف کردند در مقایسه با اطفال مادرانی که نخوردند پیدا نشد.
این مطالعه همچنین نشان داد که تکثیر با روغن ماهی تاثیری بر افسردگی مادر ندارد.
با این حال، مطالعه نشان داد که مکمل روغن ماهی محافظت شده در برابر زایمان زودرس و برخی شواهد نشان می دهد که روغن ماهی ممکن است به رشد چشم جنین کمک کند.
سطوح DHA مادری برای توسعه مناسب جنین مهم است و مکمل ایمن در نظر گرفته می شود. هیئت منصفه هنوز در مورد اینکه آیا مصرف ماهی در دوران بارداری لازم است صحبتی نکرده است.
برای دریافت DHA و EPA از طریق رژیم غذایی، زنان باردار توصیه می شود که در هر هفته دو تا سه بار از ماهی های کم جیوه مانند ماهی سالمون، ساردین یا زغال ماهی مصرف کنند.

8. پروبیوتیک ها

با افزایش علاقه به سلامت روده، بسیاری از مادران به پروبیوتیک بر می گردند
پروبیوتیک ها میکروارگانیسم های زنده هستند که به نظر می رسد برای سلامت دستگاه گوارش مفید باشند.
بسیاری از مطالعات نشان داده اند که پروبیوتیک ها در طی بارداری ایمن هستند و عوارض جانبی مضر برای انها شناسایی نشده است به جز خطر کم آلودگی ناشی از پروبیوتیک.
علاوه بر این، مطالعات متعدد نشان داده است که مکمل پروبیوتیک ممکن است خطر ابتلا به دیابت حاملگی، افسردگی پس از زایمان، اگزمای نوزاد و درماتیت را کاهش دهد.
تحقیقات در زمینه استفاده از پروبیوتیک در دوران بارداری ادامه دارد و بیشتر درباره نقش پروبیوتیک در سلامت مادر و جنین مشخص شده است.

مکمل هایی که در بارداری منع مصرف دارد

در حالی که مکمل برخی از مواد مغذی و گیاهی برای زنان باردار ایمن است بسیاری از آنها باید اجتناب شود.

1. ویتامین A

گرچه این ویتامین برای رشد بینایی جنین و عملکرد سیستم ایمنی بسیار مهم است، مصرف بیش از حد ویتامین A می تواند مضر باشد.
از آنجا که ویتامین A محلول در چربی است بدن مقدار زیادی از آن را در کبد ذخیره می کند.
این انباشت می تواند اثرات سمی بر بدن داشته باشد که می تواند منجر به آسیب کبدی شود. این حتی می تواند نقایص مادرزادی را نیز ایجاد کند.
به عنوان مثال، مقدار بیش از حد ویتامین A در دوران بارداری سبب ایجاد نقایص مادرزادی می شود.
بین ویتامین های پیش از تولد و رژیم غذایی، زنان باردار باید بتوانند ویتامین A کافی را دریافت کنند و مکمل های اضافی توصیه نمی شود.

2. ویتامین E

این ویتامین محلول در چربی نقش مهمی در بدن ایفا می کند و در بیان ژن و عملکرد ایمنی دخیل است.
در حالی که ویتامین E  برای سلامت بسیار مهم است توصیه می شود که زنان باردار مکمل آن را نخورند.
مکمل ویتامین E اثبات نشده است که نتایج برای مادران و نوزادان را بهبود بخشد و ممکن است خطر ابتلا به درد شکمی و پارگی زودرس کیسه های آمنیوتیک را افزایش دهد.

3. کوهوش سیاه

یکی از اعضای خانواده buttercup است cohosh سیاه گیاهی است که برای مقاصد مختلف از جمله کنترل گرگرفتگی و کرامپ های قاعدگی استفاده می شود.
این گیاه در دوران بارداری ناخوشایند است زیرا ممکن است منجر به انقباض رحم شود که می تواند باعث زایمان زودرس شود.
در برخی از افراد کوهوش سیاه نیز سبب آسیب کبدی شده است.

4. Goldenseal

گلدنسال یک گیاه است که به عنوان مکمل غذایی برای درمان عفونت های تنفسی و اسهال استفاده می شود اگر چه مطالعات بسیار کمی در مورد اثرات و ایمنی آن انجام شده است.
گلدنسال دارای ماده ای به نام berberine است که نشان می دهد زردی در نوزادان را بدتر می کند. این می تواند منجر به یک بیماری به نام کرن ایکتروس شود یک نوع نادر از آسیب مغزی است که می تواند مرگبار باشد.
به همین علت زنان باردار باید از Goldenenseal اجتناب کنند.

5. دونگ quai

دونگ quai ریشه ای است که برای بیش از 1000 سال محبوب و در پزشکی چینی استفاده می شود.
اگر چه برای درمان همه چیز از گرفتگی قاعدگی تا فشار خون بالا استفاده می شود شواهدی در مورد اثر و ایمنی آن وجود ندارد.
زنان باردار باید از دونگ کووی اجتناب کنند زیرا ممکن است انقباضات رحم را افزایش دهند و احتمال بروز سقط را افزایش دهند.

6. Yohimbe

Yohimbe یک مکمل است که از پوست یک درخت بومی در آفریقا ساخته شده است.
این دارو به عنوان یک داروی گیاهی برای درمان طیف وسیعی از بیماری ها اختلال نعوظ و چاقی استفاده می شود.
این گیاه نباید در دوران بارداری مورد استفاده قرار گیرد آن با عوارض جانبی خطرناک مانند فشار خون بالا، حملات قلبی و تشنج همراه است.

7. سایر مکمل های گیاهی که در طول بارداری ناایمن می باشند:

نخل اره ای
تانسی
شبدر قرمز
گلپر
بومادران
برنجاسف کوهی
کوهوش آبی
پونه
ریش بز
Mugwort (گرده گياه درمنه)

بیشتر بدانیدمصرف دارو در دوران بارداری

 

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search