رژیم غذایی

خواص کفیر؛ (شیر، ماست، نوشیدنی)

خواص سلامتی کفیر

کفیر یک محصول لبنی منحصر به فرد است و یکی از غذاهای غنی از پروبیوتیک در این سیاره است کفیر در سراسر جهان مصرف می شود و برای قرن ها پیش استفاده می شده است.

براساس باور عمومی، این یک نوشیدنی شیرین است که در کوه های قفقاز شمالی واقع شده است. کفیر برای سالهای زیادی در بخشهای اروپا و آسیا محبوب شده است اما به تازگی به دلیل افزایش علاقه به پروبیوتیکها و سلامت روده، شروع به پیدا کردن محبوبیت در ایالات متحده کرده استکفیر یک نوشیدنی شیر تخمیر شده است که بسیاری از مزایای سلامتی برای گوارشی شما را دارد زیرا حاوی پروبیوتیک است. شیر کفیر به طور سنتی با قرار دادن دانه های کفیر در شیر گاو، گوسفند یا بز برای تولید نوشیدنی های ماست است هر چند امروز نسخه هایی با شیر غیر لبنی وجود دارد. نوشیدنی کفیر برای سیستم ایمنی بدن، سلامت استخوان ها، هضم و نشانه های دیابت مفید است.
مزایای سلامت نوشیدن کفیر از این واقعیت است که پر از باکتری ها و مخمرهای سالم است. این میکروارگانیسم ها کمک می کند تا تعادل میکروبیوتا را در روده شما حفظ کند و سلامتی شما را بهبود می بخشد.
نوشیدنی پروبیوتیک کفیر نیز عمدتاً بدون لاکتوز است و منبع خوبی از کلسیم و دیگر مواد معدنی و ویتامین ها برای افرادی است که عدم تحمل به لاکتوز دارند.
در این مقاله، شما در مورد آنچه علم به عنوان مزایای اثبات شده از kefir می گوید یاد خواهید گرفت و به همین دلیل است که چرا شیر کفیر برای شما خوب است.

کیفیر چیست؟

کفیر یک نوشیدنی پروبیوتیک است که بیشتر از شیر گاو ساخته شده است (شیر کامل طعم بهتری از شیر خامه گرفته و یا نیمه خامه گرفته شده می دهد). کفیر با اجازه دادن به خیس خوردن دانه های کفیر در مدت 24 ساعت در شیر تهیه می شود.
اصطلاح "kefir" از واژه ترکی ""keif" است که به معنای "احساس خوب" است. شیر کفیر یکی از نوشیدنی های محبوب در اروپای شرقی، روسیه و برخی از کشورهای آسیای مرکزی است که مردم هر روز کفیر مصرف می کنند.
تحقیقات در مورد مزایای سلامتی کفیر نشان داده است که میکروارگانیسم ها در کفیر دارای فعالیت ضد میکروبی، ضد سرطان زا، پروبیوتیک و پیش بیوتیک هستند. باکتری سالم در کفیر همچنین به کاهش بسیاری از شکایات گوارشی مانند اسهال، گاستروانتریت و بیماری التهابی روده کمک می کند.
کفیر شیر دارای طعم کمی اسیدی است که شبیه ماست است اما کمی قوی تر است. برای بعضی از مردم، طعم ترش از kefir باعث مصرف می شود. با این حال، بسیاری از مردم به سرعت طعم و مزه مانند ماست از شیر کفیر را به دست می آورند.
شما همچنین می توانید عسل، انواع توت ها، میوه ها یا سایر طعم ها را اضافه کنید تا طعم شیرین را به کفیر بدهید.
کفیر باید یک قوام کمی ضخیم داشته باشد - یک قوام نازک مانند شیر نیست و یک قوام ضخیم مانند ماست نیست. بسته به میزان چربی و نوع شیر مورد استفاده، قوام کفیر متفاوت است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

شیر کفیر در مقابل آب کفیر در مقابل کامبوچا

آب کفیر به شیوه ای مشابه شیر کفیر تولید می شود اما بدون لبنیات است. آب کفیر با افزودن آب دانه کفیر به یک مایع شکر (آب شکر، آب نارگیل یا آب میوه) تولید می شود و اجازه می دهد تا تخمیر شود. آب کفیر همچنین حاوی طیف وسیعی از باکتری های پروبیوتیک است که مزایای بسیاری برای سلامت شما دارند.
Kombucha نوع دیگری از نوشیدنی های تخمیر شده است. تفاوت میان کفیر و کامبوچا این است که kombucha یک نوع نوشیدنی چای تخمیر شده (چای سیاه، چای اولانگ یا چای سبز) با استفاده از فرهنگ همزیستی باکتری و مخمر (SCOBY) برای تخمیر است.

دانه کفیر شیر چیست؟

دانه های کفیر شیر ناصاف هستند یک ماده ی ژلاتینی است که برای تولید شیر کفیر شروع به کشت می کند.
مجله Frontiers in Microbiology گزارش می دهد که دانه های کفیر ترکیبی از باکتری های اسید لاکتیک، باکتری های استیک، قارچ ها و مخمرها هستند. این باکتری های پروبیوتیک سالم از گونه های Lactobacillus و Bifidobacterium در نوشیدن کفیر تولید می کنند.
دانه های کفیر سرخ مایل به قرمز کوچک هستند که در اندازه های مختلف از 0.3 تا 3.5 سانتی متر متفاوت هستند و پس از هر تخمیر رشد می کنند.
وقتی که از دانه کفیر استفاده نکنید می توانید آنها را در یخچال نگهداری کنید تا باکتری زنده در کشت حفظ شود

کفیر شیر: حقیقت تغذیه کفیر

مزایای تغذیه ای از کفیر به میزان زیادی به نوع شیر استفاده شده برای ایجاد کفیر بستگی دارد.
بررسی های نشریات تحقیقات تغذیه ای گزارش می دهد که کفیر دارای 3.5٪ چربی می باشد. کفیر همچنین حاوی مقدار زیادی از اسید آمینه های ضروری است که بدن شما نیاز دارد. کفیر غنی از ویتامین ها است ویتامین C، ویتامین A و ویتامین K یکی از اصلی ترین آنها است.
کفیر تخمیر شده دارای ویتامین B12، ریبوفلاوین، تیامین و اسید فولیک بیشتر از شیر معمولی است.
طبق اطلاعات ارائه شده توسط وزارت کشاورزی ایالات متحده، یک فنجان کفیر کم چربی (243 گرم) حاوی تنها 104 کالری و 9.2 گرم پروتئین است. کفیر همچنین منبع خوبی از کلسیم، پتاسیم، فسفر و روی است.
یکی دیگر از مزایای استفاده از کفیر این است که بیشتر لاکتوز در شیر کفیر، توسط آنزیم ها در طی تخمیر شکسته می شود. این به این معنی است که اگر عدم تحمل به لاکتوز یا دیابت دارید کفیر یک نوشیدنی خوب و سالم است.
از آنجا که کفیر تقریباً حاوی لاکتوز یا قند نیست بسیاری از مردم به عنوان نوشیدنی دوستانه می نوشند.
یک لیوان کفیر کم چرب حاوی 11.6 گرم کربوهیدرات است و دارای مقدار گلیسمی 8 است.
مزایای اصلی سلامت مصرف کفیر به طور مرتب با توجه به نظم شگفت انگیز از پروبیوتیک ها و پربیوتیک های حاوی آن است.
محققان دریافته اند شیر کفیر حاوی باکتری های بیشتری نسبت به ماست است. کفیر حاوی گونه های باکتری سالم از Acetobacter، Lactobacillus، Lactococcus و Leuconostoc است. کفیر همچنین حاوی تعدادی از گونه های مخمر سالم است.
مطالعات علمی در مورد ارزش غذایی کفیر نشان داده است که نوشیدنی های کفیر دارای فعالیت ضد باکتری، ضد قارچی و ضد میکروبی است.
کفیر در مقابل ماست
کدامیک برای شما بهتر است: کفیرشیر یا ماست؟ در حالی که هر دو این محصولات لبنی حاوی باکتری های مفید هستند کفیر دارای آرایش تغذیه ای منحصر به فرد و متنوع است که به آن مزیت می دهد.
کفیر حاوی نژادهای بسیار بیشتری از باکتری ها و مخمرهای خوب است. به عنوان مثال، دانشمندان کشف کردند که نوع خاصی از کفیر شیر می تواند تا 61 گونه مختلف باکتری و مخمر داشته باشد.
همچنین، کفیر شامل یک نوع منحصر به فرد از باکتری با نام Lactobacillus kefiri است که در سایر محصولات لبنی تخمیری پیدا نشده است مطالعات نشان داده است که سویه های L. kefiri می توانند دستگاه گوارش را از عفونت ها محافظت کنند و به تقویت سیستم ایمنی کمک کنند.
یکی دیگر از مزایای نوشیدن کفیر این است که حاوی یک نوع کربوهیدرات منحصر به فرد (پلی ساکارید) به نام کریفارن kerifarn است. این ترکیب ضد میکروبی برای مبارزه با عفونت های کاندیدا مفید است.

آیا کفیر برای شما مناسب است؟ مزایای سلامت اثبات شده کفیر

بیایید به جزئیات بیشتری در مورد چگونگی مصرف هر روز کفیر برای هضم، ایمنی، مدیریت وزن و تقویت استخوانها کمک کنیم.

کفیر دارای خواص ضد میکروبی است و می تواند سلامت دستگاه گوارش شما را بهبود بخشد.

مزایای سلامتی کلسیم اصلی به دلیل فراوانی پروبیوتیک ها است که به بهبود میکروبیوتا در روده کمک می کند.
بسیاری از مطالعات نشان می دهد که مصرف شیر محصولات شیری باعث افزایش تعداد باکتری های سالم و کاهش تعداد میکروب های مضر در روده می شود. نوشیدن کفیر می تواند به کاهش شدت مشکلات مختلف دستگاه گوارش مانند سالمونلا، E. coli و عفونت های ژیاردیا کمک کند.
مطالعات دیگر نشان می دهد که مصرف منظم کفیر برای بهبود کلی سلامت دستگاه گوارش مفید است.
یک مطالعه نشان داد که نوشیدن 100 میلی لیتر کفیر پروبیوتیک نیز به کاهش یبوست کمک می کند. کفیر دارای اثر ملین است و می تواند زمان برای عبور غذا از دستگاه گوارش شما را بهبود بخشد.

بیشتر بدانید: 12 تا از بهترین راه های طبیعی برای بهبود هضم

اگر عدم تحمل به لاکتوز دارید کفیر خوب است

یکی از مزایای استفاده از نوشیدن کفیر در هر روز این است که آن به راحتی توسط افرادی که لاکتوز را تحمل نمی کنند هضم می شود.
آنزیم های دانه کفیر، لاکتوز را در کفیر می شکنند و هضم آن آسان تر می شود. مطالعات مکررا نشان می دهد افرادی که دارای عدم تحمل لاکتوز هستند می توانند شیر کفیر و اسموتی کفیر را مصرف کنند.
در واقع، مصرف روزانه کفیر حتی ممکن است به بهبود نشانه های عدم تحمل لاکتوز کمک کند. یک مطالعه نشان داد که محصولات کفیر حتی به بهبود عدم تحمل لاکتوز کمک می کند. مصرف کفیر گاز اضافی، اسهال و گرفتگی شکمی که معمولاً پس از مصرف فراورده های لبنی رخ می دهد را کاهش می دهد.

بیشتر بدانید: 7 نشانه عدم تحمل لاکتوز، معنی و دلیل رخ دادن آن

شیر کفیر سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می کند.

کفیر تعداد باکتری سالم در روده شما را افزایش می دهد و خواص ضد میکروبی دارد که می تواند به تقویت ایمنی شما کمک کند.
بسیاری از محققان به این واقعیت اشاره دارند که سلامت روده و دستگاه گوارش شما با سیستم ایمنی بدن شما ارتباط نزدیکی دارد.
بررسی چگونگی کفیر در سلامتی شما نشان می دهد که مصرف منظم شیر کفیر برای سلامت روده و سیستم ایمنی بدن مناسب است. کفیر حاوی مواد مغذی حیاتی است که به دفاع از بدن شما کمک می کند.
مطالعات دیگر نشان داده اند که محصولات پروبیوتیک حاوی گونه های لاکتوباسیلوس باکتری سیستم ایمنی را تحریک می کنند و مانع رشد عفونت های باکتریایی می شوند. این واقعیت است که کفیر حاوی L. Kefiri باعث می شود که نوشیدنی های ماست مخصوصاً برای سیستم ایمنی بدن مفید باشد.
در مورد بسیاری از راه های طبیعی دیگر برای تقویت سیستم ایمنی بدن شما برای کمک به مبارزه با بیماری بهتر است.

بیشتر بدانید: غذاهایی که باعث افزایش و بهبود سیستم ایمنی بدن می شود

نوشیدنی کفیر می تواند به علائم دیابت کمک کند.

اگر از دیابت رنج می برید کفیر یک نوشیدنی پروبیوتیک خوب برای کمک به حفظ نشانه های دیابت تحت کنترل است.
یک کارآزمایی بالینی تصادفی که شامل 60 فرد مبتلا به دیابت است دریافتند که مصرف 600 میلی گرم کفیر روزانه به طور قابل توجهی باعث کاهش میانگین قند خون (HbA1c) می شود. دانشمندان نتیجه گرفتند که نوشیدنی های شیر آشامیدنی مثل کفیر می تواند درمان مکمل برای دیابت باشد.
اگر مبتلا به دیابت هستید درباره اینکه کدام غذاها برای کمک به جلوگیری از پیک قند خون شما مفید هستند یاد بگیرید.

بیشتر بدانید: رژیم غذایی در دیابت نوع دو

کفیر دارای خواص ضد التهابی است

یکی دیگر از دلایل اینکه شیر کفیر برای سلامتی بسیار خوبی است این است که ترکیبات ضد التهابی کفیر به کاهش التهاب کمک می کند.
یک مطالعه با استفاده از موش ها نشان داد که عصاره های کفیران از دانه های کفیر به مهار فرآیندهای التهابی کمک می کند. شیر کفیر همچنین التهاب را کاهش می دهد اما نه به همان اندازه عصاره های کفیران. دانشمندان از این آزمایش نتیجه گرفتند که کفیر دارای ترکیبات پری بیوتیک ضد التهاب است.
مطالعه دیگری نشان داد که شیر تخمیر شده با دانه های کفیر می تواند به کاهش التهاب دستگاه گوارش و کاهش علائم کولیت کمک کند.
کاهش پاسخ های التهابی در بدن شما برای جلوگیری از التهاب درازمدت مهم است که می تواند منجر به بیماری های مختلف مزمن شود.

بیشتر بدانید: 7 ماده غذایی برای مبارزه با التهاب و چربی شکم

مصرف کفیر می تواند به کاهش فشار خون کمک کند

اگر از فشار خون بالا رنج می برید، پروبیوتیک ها در شیر کفیر می توانند به بهبود سلامت قلبی و عروقی کمک کنند.
یک آزمایش در موش ها با پرفشاری خون نشان داد که درمان فشار خون بالا با کفیر پس از 2 ماه مصرف روزانه موثر بود. محققان خاطر نشان كردند كه كفیر باعث كاهش استرس اكسیداتیو و التهاب می شود كه در كاهش فشار خون بالا موثر است. دانشمندان همچنین دریافتند که پروبیوتیک کفیر L. kefiranofaciens دارای مزایای قلبی عروقی خاص است.
در حالیکه هیچ تحقیقات درمورد اثرات کفیر بر کاهش فشار خون در انسان وجود ندارد مصرف کافی روزانه قطعاً به سلامت عمومی شما کمک خواهد کرد.

بیشتر بدانید: مواد غذایی مناسب برای فشار خون بالا

كفیر پتانسیل كاهش كلسترول را نشان داده است.

ممکن است که مصرف کفیر روزانه باعث افزایش سلامتی شما شود اگر کلسترول بالا دارید.
با این حال، نتایج مخلوطی در اثرات کاهش کلسترول از محصولات شیر تخمیر شده مانند کفیر وجود دارد.
یک مطالعه نشان داد که پروبیوتیک L. planarum Lp27 از دانه های کفیر به کاهش کلسترول در موش صحرایی کمک می کند.
با این حال، مطالعه ای بر روی 13 مرد که سطح کلسترول را بالا داشتند نشان داد که مصرف 500 میلی لیتر از کفیر روزانه برای 4 هفته بر کلسترول تاثیر نمی گذارد.
اگر به دنبال راه هایی برای کاهش کلسترول به طور طبیعی هستید ممکن است بخواهید برخی از این روش های طبیعی را امتحان کنید.

بیشتر بدانید: درمان های خانگی برای کلسترول بالا

کفیر دارای کلسیم است که سلامت استخوان را بهبود می بخشد و می تواند مانع از شکستگی شود.

نوشیدنی پروبیوتیک کفیر شیر می تواند به جلوگیری از پوکی استخوان و استخوان های شکننده کمک کند زیرا دارای گونه های باکتری خاصی است که متابولیسم کلسیم را افزایش می دهد.
در مجله PLoS One گزارش شده است که محصولات لبنی تخمیر شده با استفاده از دانه های کفیر تأثیر مثبت بر سلامت استخوان دارند. در یک آزمایش، افراد مبتلا به پوکی استخوان روزانه 1600 میلی گرم کفیر با مکمل کلسیم مصرف کردند. پس از پایان 6 ماه، محققان دریافتند که کفیر باعث افزایش اثرات مکمل های کلسیم و افزایش تراکم استخوان می شود.
مطالعه دیگری در مورد زنان یائسه نشان داد که مصرف کفیر باعث کاهش جذب استخوان می شود که می تواند منجر به پوکی استخوان شود.
یک لیوان کفیر حاوی حدود 316 میلیگرم کلسیم و 100 واحد ویتامین D است بنابراین مصرف کفیر روزانه می تواند به میزان مصرف روزانه کلسیم و ویتامین D شما پاسخ دهد. این مواد مغذی برای جلوگیری از پوکی استخوان در مراحل زندگی ضروری هستند.

بیشتر بدانید: یک مراقبت جدید برای پوکی استخوان

کفیر می تواند به از دست دادن وزن کمک کند

یکی از مزایای شیر کفیر این است که مصرف کفیر به طور مرتب می تواند به شما کمک کند پوند اضافی را از دست بدهید و دور کمر خود را کاهش دهد.
یک کارآزمایی بالینی کنترل شده تصادفی که شامل 144 بزرگسال بالغ بود دریافتند که افزایش نوشیدنی های کفیر به زنان کمک می کند وزن کم کنند و کمر خود را در یک دوره 8 هفته ای کاهش دهند. مصرف 4 وعده شیر کفیر روزانه موجب کاهش وزن بیشتری شد نسبت به افرادی که در یک رژیم مشابه کفیر را مصرف نکردند.
مطالعات دیگر بر روی موش ها نشان می دهد که ترکیبات کفیر برای جلوگیری از تجمع چربی و جلوگیری از چاقی کمک می کنند.

بیشتر بدانید: رژیم لاغری؛ غذاهای دوست داشتنی برای کاهش وزن

دانه های کفیر دارای خواص درمانی زخم هستند

کفیر حاوی خواص ضد میکروبی است که می تواند بهبودی زخم ها را سریعتر کند و از عفونت در هنگام ترمیم زخم ها جلوگیری کند.
در یک آزمایش روی حیوان، از ژل کفیر (عصاره دانه های کفیر کشت شده) برای درمان زخم های آلوده استفاده شد. ژل کفیر 2 بار در روز به بعضی از موش ها و سولفادیازین نقره به برخی دیگر اعمال شد. در پایان 2 هفته، دانشمندان اظهار داشتند که التهاب و بافت اسکار در زخم های درمان شده با ژل کفیر پایین تر است.
مطالعات دیگر نشان داده اند که کفیر دارای خواص ضد میکروبی است و باعث بهبودی پوست و بهبودی زخم می شود.

بیشتر بدانید: نقش تغذیه در بهبود زخم: ارزیابی وضعیت تغذیه | تغذیه و التیام زخم: ریز مغذی های مورد نیاز برای ترمیم زخم

کفیر می تواند علائم آلرژی را بهبود بخشد

اگر از آسم رنج می برید شما می توانید به طور منظم کفیر مصرف کنید و این به علت اثر ضد آلرژیک پروبیوتیک در کفیر است.
مجله ایمونوژیولوژی گزارش داد که کفیر قادر به سرکوب واکنش های آلرژیک در دستگاه تنفسی است. دانشمندان گفتند که Kefir می تواند به عنوان یک درمان طبیعی برای آسم آلرژیک برونش استفاده شود.
این واقعیت که کفیر می تواند برای افراد مبتلا به علائم تنفسی آلرژیک مفید باشد در مطالعه ی پروبیوتیک نشان داده شد. بسیاری از گونه های پروبیوتیک به تولید آنتی ژن کمک می کنند تا پاسخ ایمنی بدن به آلرژن ها را بهبود بخشد.

بیشتر بدانید: نگاهی به غذاهای حساسیت زا

کفیر دارای خواص ضد سرطان است

کفیر حاوی ترکیبات زیست فعال مانند پپتید ها و پلی ساکاریدها است که می توانند از گسترش سلول های سرطانی جلوگیری کنند.
مجله پزشکی انکولوژی در سال 2017 گزارش داد که محصولات مانند کفیر دارای خواص ضد باکتری، ضد التهابی و ضد سرطان هستند. آنزیم های کفیر و پروبیوتیک ها باعث تقویت پاسخ ایمنی و کاهش التهاب می شود. این می تواند به کاهش اثرات استرس اکسیداتیو و جلوگیری از آسیب سلولی که می تواند منجر به سرطان شود کمک کند.
ترکیبات استخراج شده از کفیر به درمان یا پیشگیری از سرطان پوست، سرطان پستان، سرطان روده بزرگ و سرطان معده مرتبط بوده است. محققان می گویند که بسیاری از مطالعات نتایج امیدوار کننده را با استفاده از کفیر در in vivo و in vitro به عنوان عامل ضد سرطان کشف کردند.

بیشتر بدانید: رژیم غذایی در سرطان خون | یک برنامه رژیم غذایی برای قبل و بعد از سرطان روده بزرگ | برنامه رژیم غذایی قبل و بعد از درمان سرطان کولون | تغذیه در سرطان

اثرات جانبی مصرف کفیر

کفیر یک نوشیدنی معمولی تخمیر شده است که برای تقویت وضعیت سلامتی بسیار مفید است. اکثر مردم هر روز بدون هیچ گونه عارضه جانبی از نوشیدن محصولات شیر تخمیری لذت می برند.
پزشکان از WebMD می گویند که استفاده از کفیر می تواند ناراحتی های گوارشی ایجاد کند. بنابراین، اگر تصمیم به مصرف کفیر برای مزایای سلامتی خود داشته باشید می توانید از مصرف مقدار کم استفاده کنید. به تدریج می توانید مقدار مصرفی خود را افزایش دهید.
راه دیگری برای بهبود هضم و اجتناب از هر گونه اثر بالقوه ناخوشایند ناراحتی شکمی یا حالت تهوع، مصرف کفیر با وعده های غذایی است.

نحوه نوشیدن شیر کفیر در خانه

بسیاری از سوپرمارکت ها و فروشگاه های بهداشتی کفیر را به فروش می رسانند. شما معمولاً می توانید کفیر را در بخش محصولات لبنی یا بخش ماست پیدا کنید. همیشه برچسب محصول را بخوانید تا ببینید چه چیزی در آن موجود است.
اگر شما نمی توانید کفیر را به صورت محلی خریداری کنید بسیار راحت است که کفیر تخمیر شده شیر را در خانه تهیه کنید.

نحوه ساخت کفیر خانگی:

دانه کفیر شیر از یک فروشگاه سلامت معتبر یا آنلاین بخرید.
یک قاشق غذاخوری از دانه های کفیر را در یک ظرف شیشه ای بزرگ قرار دهید.
2 فنجان شیر چربی کامل را در ظرف بریزید.
درب آن را با یک پارچه بپوشانید و به مدت 24 تا 36 ساعت در دمای اتاق قرار دهید تا دانه های کفیر، شیر را تخمیر کنند.
هنگامی که قندهای لاکتوز شکسته شوند کفیر باید قوام آبدوغ داشته باشد.
مایع را به یک شیشه دیگر آبکش کنید تا دانه های کفیر در صافی باقی بماند.
شیر کفیر را مصرف کنید و یا محلول را برای مصرف بعدی در یخچال قرار دهید.
با تکرار مراحل بالا، می توانید دسته بعدی کفیر را بلافاصله تولید کنید. اگر نمی خواهید کفیر تولید کنید روی دانه ها، کفیر شیر بریزید و در یخچال قرار دهید.

چند نکته وجود دارد که در هنگام ساخت کفیر در منزل باید آگاهی داشته باشید:

قرار گرفتن در معرض فلز می تواند دانه های کفیر را تضعیف کند بنابراین از ظروف فلزی اجتناب کنید.
دمای بالای 90 درجه فارنهایت سبب خراب شدن شیر می شود.
شیشه را دور از نور مستقیم خورشید نگه دارید.
دانه های کفیر جدا شده را می توان برای ساخت مجدد کفیر شیر نگهداری کرد.

در ادامه بخوانید: خواص سلامتی کفیر - طرز تهیه کفیر

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search