رژیم غذایی

آیا پنیر فاقد گلوتن وجود دارد؟

پنیر فاقد گلوتن

گلوتن پروتئینی است که در غلات مانند گندم، جو و چاودار یافت می شود. در افراد با بیماری سلیاک یا بدون سلیاک ولی حساس به گلوتن، گلوتن می تواند باعث موارد زیر شود:

یک واکنش سیستم ایمنی بدن
التهاب در دستگاه گوارش
تیرگی مغز
خستگی
بثورات پوستی
محصولات لبنی، مانند پنیر 100 درصد طبیعی، معمولاً حاوی گلوتن نیستند. با این حال، گاهی اوقات در هنگام ساخت برخی از پنیرها و محصولات پنیر، گلوتن اضافه می شود.
پنیرهای دیگر ممکن است برای حذف چربی یا نمک اصلاح شوند. این مواد ممکن است دارای ترکیبات بر پایه گلوتن باشند که برای بهبود بافت یا طعم آنها دوباره به آنها اضافه می شود.
آیا فاقد گلوتن است؟ | کدام نوع پنیر گلوتن دارد؟ | چرا می خواهید از گلوتن جلوگیری کنید؟ | چگونه پنیر درست می شود؟ | سالم ترین نوع پنیر کدام است؟ | خلاصه

آیا پنیر گلوتن دارد؟

بیشتر پنیرها با شیر گاو، گوسفند، بز یا بوفالو درست می شوند. بیشتر پنیرهای موجود در بازار با استفاده از شیر پاستوریزه تهیه می شوند این فرآیند با دمای بالا باعث از بین رفتن باکتری ها می شود.
پنیرهای دیگر از شیر خام ساخته می شوند و حاوی باکتری های مفیدی هستند اما همچنین خطر بیماری های منتقله از غذا را نیز بیشتر دارند. طبق ایالات متحده سازمان غذا و دارو منبع معتبر (FDA)، خطر ابتلا به بیماری های ناشی از غذا (همچنین به عنوان مسمومیت غذایی شناخته می شود) بیشتر در کودکان، افراد با سیستم ایمنی به خطر افتاده، افراد مسن و زنان باردار است.
پنیر در صورت تهیه، نگهداری و مصرف مناسب، برای افراد فاقد آلرژی مفید است. اما آیا پنیر فاقد گلوتن است
حقایق سریع درباره پنیر:
برخی از انواع پنیر نسبت به انواع دیگر کمتر حاوی گلوتن هستند.
سالم ترین نوع پنیر به نیازهای سلامتی فرد بستگی دارد.
پنیرهایی برای تأمین نیازهای مختلف تغذیه ای از جمله انواع پرچرب، کم چرب، بدون چربی و سدیم کاهش یافته در دسترس هستند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

آیا پنیر فاقد گلوتن است؟

پنیرهای ساده و پرچرب بدون طعم دهنده یا مواد اضافی معمولاً فاقد گلوتن هستند.
پنیر و پنیرهای فرآوری شده دارای برچسب کم نمک، کم چرب یا فاقد چربی ممکن است گلوتن داشته باشند. اگر پنیر حاوی هر نوع ماده افزودنی مانند نشاسته گندم یا نشاسته غذایی اصلاح شده باشد ممکن است حاوی گلوتن نیز باشد.
مواد تشکیل دهنده مارک های مختلف پنیر آمریکایی، پنیر کوکتی، سسو و پنیر ریکوتا متفاوت است. برخی از اینها حاوی گلوتن هستند و برخی دیگر حاوی گلوتن نیستند. اگر سرکه به عنوان ماده ای ذکر شده است نوع سرکه مورد استفاده را دوباره بررسی کنید زیرا سرکه مالت حاوی گلوتن است.
پنیر خامه ای پرچرب معمولاً فاقد گلوتن است به شرطی که آن با کراکر، چوب شور، نی پنیر یا سایر محصولات گندم بسته بندی نشود. لیست مواد تشکیل دهنده پنیر خامه ای که دارای برچسب کم چرب یا فاقد چربی است را دوباره بررسی کنید.
مهم است که به برچسب هر نوع پنیر فرآوری شده و همچنین محصولات پنیر را نگاه کنید. برخی از آنها حاوی گلوتن هستند و برخی دیگر اینگونه نیستند.
بنیاد بیماری سلیاک، لبنیات را به عنوان یک گروه غذایی معرفی می کند که به طور طبیعی حاوی گلوتن نیست.
با این حال، طبق گفته Dairy Good، برخی از محصولات پنیر ممکن است حاوی موادی باشند که منبع گلوتن هستند.
آنها توصیه می کنند هر تگ مواد غذایی را با دقت بخوانید و در صورت عدم اطمینان با تولیدکننده تماس بگیرید تا سوالات مربوط به محصولات خاص را مطرح کنید.

بیشتر بدانید: 7 وضعیت که ممکن است با عدم تحمل به گلوتن اشتباه شود

کدام نوع پنیر گلوتن دارد؟

Dairy Good گزارش می دهد که پنیرهای سفت و طبیعی مانند Cheddar و Parmesan احتمالاً حاوی گلوتن نیستند. برای مشاهده لیست کاملی از پنیرهایی که معمولاً فاقد گلوتن هستند به زیر مراجعه کنید.
درمورد اینکه برخی از پنیرهای آبی فاقد گلوتن هستند یا نه بحث هایی وجود دارد. این ممکن است به محل رشد قارچ بستگی داشته باشد.
هر پنیری که تحت پردازش اضافی قرار گرفته باشد مانند پنیر خرد شده یا پنیر پخش شده، احتمالاً حاوی گلوتن است. اگر از همان ابزار یا تجهیزات برای فرآوری محصولات حاوی گلوتن استفاده شود آلودگی متقاطع نیز نگران کننده است.

چرا می خواهید از گلوتن جلوگیری کنید؟

برخی از شرایط پزشکی مردم را مجبور به اجتناب از گلوتن می کنند. بیماری سلیاک نوعی بیماری خود ایمنی است که در آن افراد در صورت خوردن گلوتن به روده کوچک خود آسیب می رسانند. افراد مبتلا به بیماری به نام حساسیت به گلوتن غیر سلیاک نیز ممکن است به دلیل ناراحتی دستگاه گوارش یا سایر علائم از گلوتن جلوگیری کنند.

پنیرهای فاقد گلوتن

Beyond Celiac می گویند: "پنیر دلمه معمولاً فاقد گلوتن است اما برخی مارک ها ممکن است حاوی نشاسته گندم یا نشاسته غذایی اصلاح شده از گندم باشند." پنیر خامه ای معمولاً حاوی گلوتن نیست. انواع کم چرب، بدون چربی و طعم دار بعضی اوقات حاوی مواد اضافی هستند بنابراین خواندن برچسب هنوز مهم است.
لیست پنیرهای فاقد گلوتن و جایگزین های پنیر:
به گفته Beyond Celiac، برخی از انواع پنیر که معمولاً فاقد گلوتن هستند عبارتند از:
بری
چدار
سوئیس
پنیر پارمزان
پروولون
فتا
بز
ریکوتا
گزینه های پنیر غیر لبنی وجود دارد که معمولاً از منابع گیاهی مانند سویا یا آجیل تهیه می شوند. برخی از این محصولات فاقد گلوتن هستند اما برخی دیگر ممکن است حاوی مواد حاوی گلوتن باشند.
یک جایگزین طبیعی و بدون گلوتن برای پنیر، آووکادو است. آووکادو به بسیاری از غذاها مانند ساندویچ یا سالاد عطر و طعم و بافتی خامه ای اضافه می کند.
مخمر تغذیه ای یکی دیگر از گزینه های غیر لبنی پنیر است. می توان آن را روی غذا ها پاشید و یا برای تهیه عطر و طعم پنیر مانند به سس ها اضافه کرد.

چگونه پنیر درست می شود؟

برای شروع فرآیند پنیر سازی، شیر با باکتری های خوب ترکیب می شود. پنیر سازان بسته به نوع پنیری که تولید می کنند باکتری های مختلفی اضافه می کنند.
باکتری های خوب با تخمیر لاکتوز، نوعی قند که به طور طبیعی در شیر یافت می شود کار می کنند.
بعد، ماده ای به نام مایع پنیر اضافه می شود. برخی از پنیرها به طور همزمان رنگ نیز اضافه می شوند. مایه پنیر به تقسیم مواد جامد شیر و مایعات، معروف به کشک و آب پنیر کمک می کند.
هم زدن و گرم شدن نیز به جدا شدن مخلوط کمک می کند. در نهایت، آب پنیر تخلیه می شود و مرحله بعدی با توجه به نوع پنیر ساخته شده متفاوت است.
برخی از کشک ها، مانند آنهایی که برای تهیه پنیر چدار استفاده می شود قبل از اینکه به شکل خاصی در بیاید نمک اضافه می کنند. کشک های دیگر مانند آنهایی که برای تهیه پنیر موزارلا استفاده می شود شکل گرفته و سپس در محلول نمکی معروف به آب نمک خیسانده می شوند.
سپس انواع بسیاری از پنیرها کهنه می شوند تا اجازه دهند طعم های منحصر به فرد آنها ایجاد شود.

سالم ترین نوع پنیر کدام است؟

به طور کلی، اکثر مردم باید از پنیر تهیه شده از شیر کامل در حد متوسط لذت ببرند. همچنین بهتر است پنیرهای طبیعی بیش از پنیرهای فرآوری شده مصرف شوند.
طبق منبع معتبر منبع تغذیه ملی وزارت کشاورزی ایالات متحده (USDA)، 1 اونس پنیر چدار 115 کیلو کالری، کمتر از 1 گرم کربوهیدرات، حدود 6 گرم پروتئین و 9 چربی تأمین می کند. همان مقدار از پنیر چدار 201 میلی گرم کلسیم تأمین می کند که 20 درصد ارزش روزانه کلسیم است. این پنیر را به عنوان یک ماده غذایی پر کلسیم طبقه بندی می کند.

بارداری

زنان باردار به دلیل خطر ابتلا به لیستریا، یک بیماری جدی ناشی از غذا، باید از پنیرهای تهیه شده از شیر غیر پاستوریزه خودداری کنند. پنیرهای نرم، مانند بری، کاممبرت و queso fresco با احتمال زیاد از شیر غیر پاستوریزه تهیه می شوند.

عدم تحمل لاکتوز

عدم تحمل لاکتوز بیماری است که در آن افراد در هضم لاکتوز مشکل دارند. بعد از خوردن لبنیات می تواند منجر به علائم گوارشی مانند گاز، نفخ و اسهال شود.
برخی از پنیرها، به ویژه پنیرهای طبیعی و پیر، لاکتوز کمتری نسبت به بقیه دارند. میزان لاکتوز یک فرد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز در یک زمان به شخص بستگی دارد.
پنیرهایی مانند چدار، موزارلا، پارمسان و سوئیس حاوی مقادیر کمتری از لاکتوز نسبت به برخی دیگر از پنیرها هستند و افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز بهتر تحمل می کنند.

همچنین بخوانید: 7 نشانه عدم تحمل لاکتوز، معنی و دلیل رخ دادن آن 

فشار خون بالا

افرادی که فشار خون دارند ممکن است نگران نمک پنیر باشند. پنیرهای فرآوری شده و پنیر کوک دارای نمک بیشتری هستند. پنیرهای کم نمک ممکن است یک انتخاب سالم برای افراد مبتلا به این بیماری باشد. پنیرهای نرم مانند موتزارلا و ریکوتا به طور طبیعی نمک کمتری دارند.

همچنین بخوانید: فشار خون بالای ناگهانی: علت، علائم و نکات پیشگیری | چگونه فشار خون بالا را سریعاً بدون دارو کاهش دهیم؟ | فشار خون | علل اختلاف فشار خون در بین دو دست و درمان آن | تغذیه در درمان فشارخون پایین

 

خلاصه:

برخی از پنیرها فاقد گلوتن هستند و برخی دیگر ممکن است حاوی برخی از محصولات گندم باشند. افرادی که گلوتن را تحمل نمی کنند باید تمام بسته بندی ها را به دقت بررسی کنند تا مطمئن شوند پنیر برای خوردن مناسب است. همچنین گزینه های بدون گلوتن برای پنیر موجود است.

همچنین بخوانید: نشانه های حساسیت به گلوتن (NCGS) که شما نمی دانید

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search