رژیم غذایی

9 نشانه کمبود کلسیم و نکاتی برای بهبود آن

نشانه کمبود کلسیم

کلسیم یک ماده معدنی مهم در بدن است. حدود 99 درصد از کلسیم بدن در استخوان ها ذخیره می شود و باقیمانده در عضله، خون و سایر بافت ها توزیع می شود. این ماده معدنی نه تنها استحکام و پشتیبانی از استخوان ها را فراهم می کند، بلکه به عنوان انباری برای حفظ سطح کلسیم سرم نیز عمل می کند.

کلسیم در بسیاری از عملکردهای بدن مانند انقباض عضلانی، انتقال تکانه های عصبی، لخته شدن خون و عملکرد موثر قلب نقش مهمی دارد.
کمبود کلسیم یک مشکل جهانی است و برآوردهای منتشر شده حاکی از آن است که تقریباً نیمی از جمعیت جهان از نوعی کمبود کلسیم رنج می برند.
عوامل زیادی در کمبود کلسیم نقش دارند که رایج ترین آنها دریافت ناکافی رژیم غذایی است. سایر عوامل موثر عبارتند از افزایش سن، سطوح پایین ویتامین D و عدم تعادل هورمونی.
اکثر افراد یا از علائم کمبود کلسیم بی اطلاع هستند یا آن را نادیده می گیرند تا زمانی که به یک مشکل جدی تبدیل شود. مهم است که از علائم کمبود کلسیم آگاه باشید و به آنها رسیدگی کنید تا از مشکلات عمده سلامتی جلوگیری شود و بتوانید زندگی با کیفیت خوبی داشته باشید.
یک آزمایش خون ساده به شما می گوید که آیا از کمبود کلسیم رنج می برید یا خیر.

علائم هشدار دهنده کمبود کلسیم

در اینجا برخی از علائم هشدار دهنده کمبود کلسیم وجود دارد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

1. استخوان های ضعیف

کلسیم عنصر اصلی در ساخت استخوان است. از این رو، کمبود کلسیم منجر به ضعیف شدن استخوان ها می شود.
هنگامی که کمبود کلسیم وجود دارد، نه تنها استخوان سازی تحت تأثیر قرار می گیرد، بلکه کلسیم نیز از استخوان ها خارج می شود و این منجر به ضعیف شدن بیشتر استخوان ها می شود. خطر پوکی استخوان وجود دارد و در موارد شدید، از دست دادن قد و قامت خمیده وجود دارد.
در گزارشی در سال 2014 از مطالعه ای که بر روی مردان و زنان کره ای انجام شد، دریافت کم کلسیم در رژیم غذایی با تراکم استخوان پایین و افزایش خطر پوکی استخوان مرتبط بود.
بنابراین، اطمینان حاصل کنید که فرزندانتان کلسیم کافی را در رژیم غذایی خود مصرف می کنند و در صورت لزوم، پس از مشورت با پزشک، مکمل های کلسیم را به آنها بدهید.
محصولات لبنی مانند شیر، پنیر، ماست و کفیر منابع طبیعی غنی از کلسیم هستند. غذاهای گیاهی که منابع کلسیم هستند عبارتند از اسفناج و کلم پیچ، اما در این غذاها، دسترسی زیستی کلسیم به دلیل اگزالات ها و فیتات ها که کلسیم را شلات می کنند، محدود می شود.

2. دندان های ضعیف

کلسیم برای شکل گیری دندان ها ضروری است. از این رو، کمبود کلسیم می تواند بر سلامت دهان و دندان تأثیر بگذارد و منجر به تشکیل دندان معیوب در کودکان شود. در بزرگسالان، ممکن است منجر به ضعیف شدن دندان های مستعد پوسیدگی دندان شود.
گزارشی که در سال 2015 منتشر شد، خطر بالای ابتلا به پوسیدگی دندان و بیماری های دهان را با مصرف کم کلسیم در گروهی از زنان جوان مرتبط دانست.

3. درد و گرفتگی عضلات

کلسیم برای انقباض ماهیچه ها و انتقال تکانه های عصبی ضروری است. از این رو، کمبود کلسیم باعث گرفتگی عضلات و احساس سوزن سوزن شدن در پاها می شود.
موارد شدید کمبود کلسیم ممکن است منجر به کزاز شود که با تحریک بیش از حد اعصاب و عضلات مشخص می شود.
در موارد شدیدتر کمبود کلسیم، پرش صورت وجود دارد. این علامت Chvostek نامیده می شود و با ضربه زدن به عصب صورت به صورت تکان دادن ظاهر می شود.

4. فشار خون

فشار خون توسط کلسیم داخل سلولی در ماهیچه صاف عروق تنظیم می شود.
یک بررسی در مورد مصرف کلسیم و سلامت منتشر شده در سال 2019 نشان داد که در انسان ها و حیوانات با مصرف کلسیم کم، فشار خون پس از مصرف مکمل کلسیم برای رسیدن به دوز توصیه شده روزانه بهبود یافته است. هیچ اثری در مصرف کلسیم کافی در انسان و حیوان مشاهده نشد.
این نشان می دهد که مصرف طبیعی کلسیم برای حفظ فشار خون طبیعی ضروری است.

5. راشیتیسم

راشیتیسم تغذیه ای معمولاً به کمبود ویتامین D نسبت داده می شود. با این حال، یک مطالعه در سال 2012 که روی کودکان هندی انجام شد ثابت کرد که راشیتیسم زمانی ایجاد می شود که مصرف کلسیم کم همراه با سطوح مرزی ویتامین D وجود داشته باشد.

6. دیسمنوره یا دردهای قاعدگی

دیسمنوره اصطلاح پزشکی برای دردهای قاعدگی است. سطوح پایین کلسیم باعث افزایش انقباض ماهیچه های رحم می شود که منجر به درد و کاهش جریان خون رحم می شود.
کمبود کلسیم با گرفتگی بیشتر، تغییرات در جریان قاعدگی و سندرم پیش از قاعدگی (PMS) همراه است. افزودن کلسیم بیشتر به رژیم غذایی ممکن است این علائم را کاهش دهد.

7. افزایش حساسیت به عفونت

کلسیم برای مبارزه با بسیاری از عفونت های میکروبی مورد نیاز است و کمبود کلسیم منجر به کاهش ایمنی و بیماری های مکرر می شود.
در یک مطالعه در سال 2017 بر روی سلول‌های انسانی و موش، گزارش شده است که سیگنال کلسیم برای استفاده از مواد مغذی توسط سلول‌های ایمنی و فعال کردن تکثیر آنها برای ایجاد ارتشی از سلول‌های مدافع برای خنثی کردن پاتوژن مهاجم ضروری است.

8. بهبود آهسته زخم

هنگامی که آسیب بافتی رخ می دهد، انعقاد خون وجود دارد و در نتیجه یک شبکه فیبرین تشکیل می شود. کلسیم برای این فرآیند ضروری است.
جدای از این، کلسیم همچنین انواع سلول های مختلف را به محل آسیب هدایت می کند و روند ترمیم را به گونه ای هدایت می کند که بافت آسیب دیده ترمیم شود.
بنابراین، کلسیم در بهبود زخم نقش دارد و کمبود کلسیم می تواند روند بهبود زخم را مختل کند.

9. اختلالات خواب

همانطور که در سال 2014 در مجله خواب گزارش شد، کمبود کلسیم با مشکل در به خواب رفتن و خواب غیر ترمیمی همراه است.
خواب با تولید هورمون خواب ملاتونین ایجاد می شود. این هورمون چرخه خواب و بیداری را تنظیم می کند. زمانی که بدنتان ملاتونین تولید می کند، خواب آرامی دارید. کمبود ملاتونین منجر به بی خوابی و سایر اختلالات خواب می شود.
کلسیم برای فعالیت آنزیم مورد نیاز برای تولید هورمون خواب ملاتونین ضروری است. کمبود کلسیم تولید ملاتونین را مختل می کند و در نتیجه اختلالات خواب ایجاد می کند.

نکات اضافی برای غلبه بر کمبود کلسیم

غذاهای غنی از کلسیم مانند شیر، ماست و سایر محصولات لبنی، غلات، سبزیجات برگ سبز و آب میوه های غنی شده را در رژیم غذایی خود بگنجانید.
ویتامین D برای تنظیم سطح کلسیم در خون ضروری است. از این رو، اطمینان حاصل کنید که ویتامین D کافی دریافت می کنید. یک راه مطمئن برای دریافت ویتامین D کافی این است که حداقل 20 دقیقه در روز در زیر نور خورشید صبح زود بخوابید.
منیزیم به حفظ کلسیم کمک می کند. بنابراین، غذاهای غنی از منیزیم مانند اسفناج، دانه کدو تنبل، دانه کنجد و غلات کامل را در رژیم غذایی خود بگنجانید.
مصرف سدیم، نوشابه و کافئین خود را محدود کنید زیرا شناخته شده است که اینها در جذب کلسیم تداخل دارند.

میزان مصرف کلسیم و وضعیت آن در بین مردم چگونه است؟

همه افراد تنها با حدود 26 تا 30 گرم کلسیم در بدن خود به دنیا می آیند، اما این مقدار پس از تولد به سرعت شروع به افزایش می کند و تا بزرگسالی به 1200 گرم در زنان و 1400 گرم در مردان می رسد. مردان تمایل دارند این سطوح کلسیم را حفظ کنند، اما زنان پس از شروع یائسگی، کاهش تدریجی ذخایر کلسیم بدن خود را تجربه می کنند. یائسگی با کاهش قابل توجه تولید استروژن در بدن زنان مشخص می شود. استروژن هورمونی است که برای جذب مناسب کلسیم لازم است. بنابراین، کمبود استروژن، توانایی بدن برای جذب و ذخیره کلسیم را مختل می کند.
سطح کلسیم کل را می توان در سرم یا پلاسما اندازه گیری کرد. سطح سرمی به طور معمول 8.8-10.4 mg/dL (2.2-2.6 mmol/L) در افراد سالم است.
داده های نظرسنجی ملی سلامت و تغذیه (NHANES) از سال 2007 تا 2010 نشان داد که 49 درصد از کودکان در گروه سنی 4 تا 18 سال و 39 درصد از کل افراد 4 سال یا بالاتر، میانگین برآورد شده نیاز (EAR) برای کلسیم از طریق غذاها و مکمل ها برآورده نمی کنند.
مردان 20 ساله یا بالاتر به طور متوسط روزانه 1083 میلی گرم کلسیم از غذاها و نوشیدنی ها دریافت می کنند. این در حالی است که میانگین دریافت روزانه کلسیم از غذاها و نوشیدنی ها برای زنان در همان گروه سنی 842 میلی گرم برآورد شده است. کودکان بین 2 تا 19 سال به طور متوسط 965 تا 1015 میلی گرم کلسیم در روز از غذاها و نوشیدنی ها مصرف می کنند.
تقریباً 22 درصد از کل مردان بالغ، 32 درصد از کل زنان بالغ و 4 تا 8 درصد از کودکان مکمل های حاوی کلسیم مصرف می کنند.
میانگین مصرف روزانه کلسیم از منابع غذایی و همچنین مکمل ها برای مردان 1156 میلی گرم، برای زنان 1009 میلی گرم و برای بچه ها 968 تا 1020 میلی گرم تخمین زده می شود.
همچنین فقر با خطر بیشتر کمبود کلسیم مرتبط است. بر اساس داده های NHANES از سال 2007 تا 2014، بزرگسالان 50 ساله یا بیشتر با درآمد سالانه خانوار کمتر از 20000 دلار، 11.6 درصد بیشتر از افراد با درآمد بالاتر، دریافت کلسیم ناکافی (کمتر از 800 تا 1100 میلی گرم) دارند.
بیشترین سوالات در مورد کمبود کلسیم
چه کسانی بیشتر در معرض خطر کمبود کلسیم هستند؟
افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز و افرادی که محصولات لبنی مانند وگان ها مصرف نمی کنند در کنار زنان یائسه، مادران باردار و شیرده، کودکان و افراد مسن در معرض خطر کمبود کلسیم هستند.
چه بیماری هایی باعث کمبود کلسیم می شوند؟
برخی از بیماری هایی که باعث کمبود کلسیم می شوند عبارتند از کم کاری پاراتیروئید، سطوح پایین ویتامین D، بیماری های کلیوی و سطوح پایین منیزیم.
آیا مکمل های کلسیم با داروهای تیروئید تداخل دارند؟
مکمل‌های کربنات کلسیم می‌توانند با جذب لووتیروکسین، هورمون تیروئیدی که به شکل دارو (سینتروئید، لووکسیل و غیره) تولید می‌شود و برای درمان کم‌کاری تیروئید و سرطان تیروئید استفاده می‌شود، تداخل ایجاد کنند.
طبق گفته FDA، شما نباید در عرض 4 ساعت پس از مصرف مکمل های کربنات کلسیم، لووتیروکسین مصرف کنید.
کلمه پایانی
کلسیم یک ماده معدنی مهم است که علاوه بر عملکرد آن در حفظ استخوان ها و دندان های سالم، در بسیاری از عملکردهای فیزیولوژیکی بدن نقش حیاتی دارد. از این رو، کمبود کلسیم بر بسیاری از عملکردهای بدن تأثیر می گذارد و همچنین باعث پوکی استخوان می شود.
پیشگیری از کمبود کلسیم برای حفظ سلامتی بسیار مهم است. سعی کنید مصرف کلسیم خود را با مصرف غذاهای طبیعی غنی از کلسیم افزایش دهید. اگر احساس می کنید به مکمل نیاز دارید، با پزشک خود مشورت کنید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search